Een speelbal der fortuin No. 20582 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 20 April Tweede Blad Anno 1927 VERHAGEN's Parijsche Wafels, met den zuiveren roomsmaak en „Elita" met marasquinsmaak, zijn niet te evenaren, Mevrouw I BINNENLAND. FEUILLETON. EERSTE KAMER. niet meer in bijzonderheden treden, maar enkele opmerkingen maken naar aanleiding van de Memorie van Antwoord. In het alge meen heeft hij tegen annexaties zonder meer geen bezwaar. Integendeel, annexatie kan veelal niet voorkomen worden, maar zij mag alleen geschieden in het. algemeen landsbelang. De historie of het toeval mo gen niet te allen tijde blijven beslissen. Ge meenschappelijke regelingen zijn zeer nut tig, maar zij zullen niet steeds annexatie kunnen voorkomen. Is het nu echter billijk, ten aanzien van Haarlem de grenzen te verleggen, als in het onderhavige ontwerp is voorgesteld, en is het landsbelang daarmee gediend,? Beid* meent spr. te moeten betwijfelen, speciaal met betrekking tot annexatie van bepaalde stukken van Bloemendaal en Heemstede. Een vergelijking met de uitbreiding van Amsterdam gaat thans niet op. De uitbrei ding van onze hoofdstad een wereldstad was zeker in 's lands belang Met Haar lem is dit echter niet het geval. Het verzoek van Haarlem dateert reeds van 13 jaren ge leden en eerst kort geleden bereikte het voorstel de Staten-Generaal. Dit is wel een bewijs, dat noch Ged. Staten, noch de regee ring de urgentie van Haarlem's uitbreiding hebben ingezien. Het voorgestelde ontwerp is tenslotte nog niet bevredigend geworden. Hel zal Haarlem geen voor- en. geen nadec- len brengen. Onredelijk is het voorstel, om dat Heemstede zoowel als Bloemendaal ten opzichte van het verkeer steeds de belangen van Haarlem hebben gediend en niet in de eerste plaats aan het eigen belang hebben gedacht bij den aanleg van wegen en brug gen. Waarom moet een groote gemeente zich kunnen uitleven, terwijl tegelijk de kleine, lang geen plattelandsgemeenten, be knibbeld worden? Het optimisme 'van den Minister ten aan zien van een exodus uit Heemslede deelt spr. niet. Integendeel is hij zeer bevreesd, dat vele welgestelden Heemstede zullen verla ten. Een voorteéken daarvan is, dat reeds vele groote perceelen te koop staan. Burger- zin is heel mooi.'maar betwijfeld mag toch worden of die zóó ver gaat, dat men zich vrijwillig aan hoogere lasten zal onderwer pen. Aanneming van het amendement van de commissie van rapporteurs in de Tweede Kamer, zou het ontwerp minder onaanneme lijk hebben gemaakt. De minister schijnt over overneming van dit amendement Ie hebben gedacht, maar het schijnt ook, dat Ged. Staten die overneming ontraden heb ben, omdat zij de zaak beu waren. Sprekers conclusie is, dat Haarlem en om liggende gemeenten op samenwerking zijn aangewezen Bij de annexatie, zooals die nu is voorgesteld, zal Haarlem financieel be drogen uitkomen en Heemstede en Bloemen daal voor goed in hun ontwikkeling gestuit worden. De heer SMEENGE CV. B.) zegt, dat het hem leed doet, dat hij ook moet aanraden dit ontwerp niet aan te nemen. Alles had in het werk gesteld moeten worden, om een andere oplossing van het vraagstuk te ver krijgen. Spr. is zich ter plaatse van de fei ten op de hoogte gaan stellen. Hij wijst er op, dat deze zaak al zeer oud is, zóó oud, dat zelfs de vorige eeuw er bij te pas komt. Heemstede heeft zich nadat het in 1906 wist, dat van annexatie voorloopig niets kwam, sleed9 meer als zelfstandige gemeente ont wikkeld tot een gemeente, waar men, met kleine middelen, een behoorlijk bestaan kan hebben. Wonder was het dus niet, dat men thans tegen het plan protesleert. Had men in Haarlem zelf niet vroeger kunnen zorgen, dat men niet in de tegen woordige omstandigheden zou geraken? Waarom heeft deze stad niet bijtijds de hand gelegd op groote slukken grond? Heem stede heeft dit ook gedaan sedert 1906. niet om Haarlem te hinderen, maar om te voor komen, dat op dien grond gebouwd zou wor den op een wijze, die Heemstede niet gaarne zou zien De gemeentehuishouding van Heemstede wordt door deze annexatie in het ongereede gebracht, evenals dit geschiedt met de vele minder kapitaalkrachtigen, die overblijven en enorme verzwaring van las ten zullen krijgen. Het gaat ook niet aan de bewoners van Heemstede, die geannexeerd zullen worden, te belasten ten bate van de arme gemeenten Schoten en Spaarndam. Haarlem heeft ook behoefte aan water wegen. Dat kan heel juist zgn, maar Haar lem heeft niet de sympathie van de schip pers, omdat het te veel tollen laat betalen! anneer dit ontwerp wordt verworpen, zal men zoo spoedig mogeljjk aan den arbeid moeten gaan, om een project in 't leven te roepen, dat Haarlem kan helpen, maar niet tegelgk anderen benadeelt De heer v. NAGELL VAN AMPSEN (V.B.) zegt, dat het in 't algemeen zeer onaan genaam is als bewoner eener gemeente tegen zgn eigen wil te worden ondergebracht bij een andere gemeente. Er is dan ook niet voldoende aandacht geschonken aan het ver zet dier bewoners, die gesteund worden door hun gemeentebesturen. Het ontwerp is niet van onrechtvaardigheid vrjj te pleiten. Wat is eigenlijk het hoofdmotief voor deze grens wijziging. Spr. kan moeilijk inzien, dat het algemeen belang uitsluitend richtsnoer is geweest. Hg zal zich nog nader beramen omtrent het uitbrengen van zgn stem, tot de mi nister het ontwerp zal hebben verdedigd. De heer WIBAUT (S.D.A.P.) meent, dai er, bij verwerping van dit ontwerp, niet veel kans is, dat er spoedig verbetering zou komen in de grondkwestie van Haarlem. W are die kans wel groot, dan zou spr. tot verwerping meewerken. Dit ontwerp geeft feitelijk aan Haarlem niet, wat het aoodig heeft voor de voor die gemeente nood zakelijke expansie. Haarlem heeft noodig een veel grooter gedeelte van Bloemendaal. Thans kunnen in Bloemendaal zeer moei.ijk arbeiderswoningen weiden gemaakt door de bouwverordening, die daar bestaat Wat Heemstede betreft, deze gemeente leunt in zeer sterke mate op Haarlem wat het onderwijs betreft. Annexatie van be lastingbetalers zou dus in dit geval niet onbillijk zijn, als die hetgeen Heemstede beweert plaats zou hebben. Maar aan die annexatie gelooft spr. niet, omdat be lastingbetalers bewegingsvrijheid hebben. Het belang, om voor belastingbetalers vlucht heuvels te behouden, waar zij aan redelijke belastingen kunnen ontkomen, ziet hij niet in. Iljj gunt graag Heemstede zijn lage belastingen, doch meent, dat dit niet mog gaan ten koste van een redelijke ontwik keling van Haarlem. Faute de mieux zal spr. dus dit ontwerp aanvaarden. I De Minister van Binnenlandsche Zaken, i de heer KAN, wijst er op, dat bij een zaak als deze requesten van gemeenten steeds de zaak beschouwen van een eenzijdig stand- punt. Deze soort ontwerpen moeten dan ook uit algemeen oogpunt worden beschouwd. Zoo beschouwd is dit ontwerp zeer aan nemelijk. Haarlem heeft geen voldoende huisvesting meer, geen voldoende industrie terrein. De gemeente is 'buiten haar ad ministratieve grenzen gegroeid en heeft dringend expansie noodig. De moeilijkheden worden vergroot, doordat de omliggende ge meenten hun bebouwing tot aan de grens van Haarlem hebben uitgestrekt. Niemand weet precies waar het begin en het einde van de stad is, indien men niet op de bordjes let. Degenen, die aan die grenzen komen wonen, onttrekken zich willens of onwillens aan redelijke belastingen. Zg zijn feitelijk Haarlemmers, die allerminst lan delijke stilte zoeken. De buitengemeenten profiteeren ten nadeele van de groote stad. Feitelijk een eenheid vormend is £root- ilaarlem administratief een chaos. De Minister herinnert er aan, dat vele treffelijke mannen van diverse richtingen voorstanders zijn van annexatie, als die om administratieve redenen gewenscht is. Deze annexatie kan te meer aanvaard worden, omdat geen enkele gemeente slachtoffer wordt. Bloemendaal blijft een van de rijkste gemeenten van het land en ook Heemstede heeft geen reden tot beklag. Het belast baar inkomen blijft er nog ruim 11 millioen. Om te voorkomen, dat men zou onderstellen RECLAME. 1442 DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke Familie vertrekt Woens dag 27 Apnl a.s. van Het Loo naar Den Haag, ter bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van den 18den verjaardag van H, K. H. Prinses Juliana. HET NACHTELIJK BEZOEK VAN BELGEN AAN NEDERLANDSCHE GRENSDORPEN. Uit Brussel meldt men aan de „N.R.Ct.": In den' loop der vorige week was mij, bij het inwinnen van inlichtingen omtrent het gebeurde te Roosteren en te Susteren, ter oore gekomen, dat de „kwajongens streek", zooals men in Belgische officieels kringen het aanplakken van annexionisti- sche proclamaties op Nederlandsch grond gebied door een groep uit Brussel geko men jongelui heeft genoemd, onder de lei ding van een Belgisch officier heeft plaats gehad. Het was mij echter niet mogelijk van dit gerucht een stellige bevestiging te verkrij- £en- Thans echter schrijft de Action Nationale het weekorgaan van het Comité de Poli tique Nationale, in haar Paaschnummer, woordelijk: De knappe officier, die, naar men zegt, de kleine vredelievende demonstratie te RoosterenDietterenSusteren leidde, ver dient te worden geluk gewenscht met de keuze van dit punt der kaart van Limburg. Zijn onze inlichtingen juist, dan zou ,,le brillant officier", van wie het annexionis- tische weekblad gewaagt, niet zijü een re serve-officier of een rustend officier, maar een Belgisch officier in aclieven dienst. NEDERL. BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Afdeeüng Zuid-Holland. In de te Rotterdam gehouden vergade ring van de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft de voorzitter, mr. G. A. van Poelje, uit 's-Gra- venhage, den heer Fonkert, ontvanger van Oud-Beijerland, in zijn openingswoord ge- lukgewenscht met het feit, dat deze (hans reeds tien jaren deel van het bestuur uit maakt Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer K. de Boer, uit Hardinxveld, blijkt, dat het aantal leden in het vorige jaar weer is toegenomen. De onderafdeelingen de Rijn streek en Leiden werden vereenigd. Met succes houdt de afdeeling een cursus in stand, opleidende voor het diploma A ge meente-administratie. Met de afd. Utrecht werd een regeling ge troffen omtrent de toelating van leerlingen uil Zuid-Holland tot den cursus te Utrecht, opleidende voor het examen B gemeente administratie. het hooger vakexamen. Het verslag geeft voorts een overzicht van de in het belang der leden in het afgeloopen jaar gevoerde acties. De door den penningmeester, den heer Tolk (Alphen a. d. Rijn), overgelegde reke ning over het afgeloopen jaar werd Ier on derzoek gesteld in handen van het bestuur der onderafdeeling de Maastreek. BELASTIN GBETALEN OP DE POSTKANTOPEN. Vermoedelijke invoering op 1 Juli a.s. In Noord-Holland is een proef genomen met de mogelijkheid om belasjting te be talen op de ponkanloren. De rekening houders van de Giro gireeren meest, maar de overige belastingschuldigen moeten óf naar den ontvanger gaan en op dtens kan toor storten, óf voor een postchèque sterten op het postkantoor Hoe langer hoe .ieer wordt hiervan gebruik gemaakt. Dat b »elt tot de overweging geleed, of het niet prac- tiseher was op de do> (Kantoren ineens de gelegenheid open !e s'el'en om de belasting te storten Zoo is de proef in Noord-Holland ontstaan De resultaten daar verkregen wa- Naar het Engelsch van RAFAEL BABAT1NI. Geautoriseerde vertaling van A. T. 61) „Luister nog een oogenblik, opdat ik niet sterf, voordat ik gezegd heb, wat er nog oij den brief gevoegd moet worden, dien ik voor u achtergelaten heb. Ik zweer, dat ik niet wist. dat gij het wa^rt, die ik ontvoerde, anders was ik eerder naar den beul gegaan, voor ik mij tot dit werk voor den Hertog ge leend had. Gelooft ge me?" „Dit behoeft ge niet zoo le verzekeren, Randal. Daar heb ik nooit aan getwijfeld. Hoe zou ik dat kunnen?" „Hoe zoudt ge dat kunnen? Ja, dat is waar. Dat kondt ge niet. Dat zou ten minste niet mogelijk zijn geweest, hoe diep ik ook gevallen was." Toen kepk hij haar met smee- kende oogen aan. „Ik durf bijna niet te nopen, dat ge mij vergeven wilt „Maar. dal doe ik. Randal. Dat doe ik. Ik heb u reeds lang vergeven. Ik schonk u mijn vergeving en dankbaarheid, toen ik hoorde, jvat ge voor mij gedaan hadt, hoe ge uw leven gewaagd hadt, om te herstellen, wat ge gedaan hadt. Zoo ik u toen vergeven kon, *an ik dan nu kaat koesteren, na dat ik ailes weet? Ik vergeef uit vrijen wil. ge- üeel volkomen, beste Randal." 'AT.e? I16' nog eens." smeekte hij. zei het, stil weenende. ren prac htig. Het blijkt, dat ve!en met deze uitbreiding gebaat zijn Men overweegt thans, naar wij vernem°n, z'.-gt bet „Vad", om 1 juli a.s ook in Zuid- Hulland de gelegenheid open te stellen op de posikantoren belasHng te betalen CHRISTELIJKE ZANGERS. Maandag zijn te Enschedé de afgevaar digden van den bond van christelijke zang verenigingen in Nederland bijeengeko men in jaarlijksche vergadering. Zij wer den door het gemeentebestuur in het stadhuis ontvangen, waar ue burgemeester de heer Edo J. Bergsma. hen heeft toege sproken. Na deze ontvangst weid in de Groote Kerk een orgelconcert gegeven, waarop een maaltijd volgde. Tenslotte was er een zanguitvoering door de vier chris telijke zangwereenigmgen in Enschedé. Gisterochtend werd met de eigenlijke werkzaamheden begonnen. Het verslag van den secretaris werd goedgekeurd. L>aaruit blijkt, dat de bond thans 367 aangesloten vereemgingen telt met ongeveer 15.000 leden. De rekening van den penningmeester, sluitende met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 13.864, werd eveneens goed gekeurd. Als bestuursleden werden herkomen de heeren ds. J. M. Jalink, ds. F. G. Peter sen, R. Beintema en D. Siuïnk Tot presi dent der vereenigmg werd met algemeens 6temmen benoemd de heer J. Pieterson Moens in Den Haag. Als plaat-s voor de volgende jaarlijksche vergadering werd Arnhem gekozen. Met den Bond van christelijke zangver- eenigingen in Friesland werd een contract aangegaan betreffende nauwere samenwer king. Het huishoudelijk reglement werd in d>eT voege herzien, dat vereenigingen, die boven f 1000 aan inkomen hebben, niet meer verplicht zijn de bondsmuziek aan te koopen. Om het aanvragen van rechts persoonlijkheid docr de aangesloten ver eenigingen te vergemakkelijken zegde het hoofdbestuur toe, dat ter bestrijding" van de kosten hiervoor een voorschot kan wor den verleend. Op aandrang vaji de vergadering gaf het hoofdbestuur de toezegging, dat bi; het aanvaarden en uitgeven van bondsmu ziek niet alleen gelet zal worden op mu ziek en toonzetting, maar ook of de woor den niet voor het religieus gevoel kwet send kunnen zijn. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Gedurende de Paasehdagen hebben de vliegvelden Schiphol en Waalhaven zich in een buitengewoon groote belangstelling mo gen verheugen. 15 k 20.000 personen bezochten Schiphol en het aantal bezoekers van de Waalhaven liep over de 10.000 Op Schiphol maakten 220 personen gebruik van de geboden gele genheid tot hel doen van korle terreinvluch- ten met de K. L. M., op Waalhaven bedroeg het getal luchtreizigers 100. Tijdens de Jaarbeurs op Soesterberg wer den reeds 605 pleiziervliegers vervoerd en thans reeds telt, met de Paaschdagen, de K. L. M. reeds ruim 1200 pleiziervliegers sedert de opening van het seizoen 1927. (Zitting van gisteren). GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM. Aan de orde is het wetsontwerp tol wijzi ging van de grenzen der gemeenten Haar lem, Velsen, Bloemendaal. Heemstede, als mede Haarlemmerliede en Spaarnwoude en opheffing der gemeenten Schoten en Spaarn dam. De heer DE GIJSELAAR (C. H.) herin nert aan de uitvoerige behandeling van dit ontwerp in de Tweede Kamer. Hij zal dus „Dan ben ik tevreden. Wat komen al mijn niet verwezenlijkte drooraen van bekroond ridderschap er op aan, al mijn hooggaande eerzucht? Dit moest het einde zijn. Ik was een dwaas, dat ik niet het kalme goede nam, waarvoor ik geboreD was. Dan waren wij misschien gelukkig geweest. Nan. en geen van ons beiden zouden we behoefte gevoeld hebben de holle triomf van de wereld te zoe ken." „Je spreekt, alsof je sterven moet," ver weet zij hem door haar tranen heen. „Maar je zult weer beter worden." „Dat zou zeker een heel groote dwaasheid zijn. nu ik zoo gelukkig sterven mag." En toen kwam de dokter hen storen, en nadrukkelijk haar woorden bevestigen, dat Holles nu buiten gevaar was. De waarheid is. dat. wat hij voor haar ge daan had, toen zij de pest had. zij nu voor hem gedaan had. Door ruslelooze zorg voor hem in de eindelooze uren van zijn ijlende koortsen, zonder er aan te denken, hoe uitge put zij zelf hierbij werd. had zij hem veilig door de vallei van de schaduw gebracht, en zelfs toen hij sprak van sterven, misleid door zijn zwakheid en de groote afgematheid en uitputting, die maakte, dat hij geloofde, reeds stervende te zijn, was zijn herstel ver zekerd. Binnen minder dan een week was hij op de been. werd sterker, en vrij van besmet ting verklaard Maar voor zij hem weer in de wereld lieten trekken moest hij dien tijd van afzondering ondergaan dien de wet voorschreef, om zeker te zijn. dat hij de be smetting niet op anderen overbracht. Daar voor werd hij van hef pesthuis naar een naburige woning gebracht, waar hij kon uit- rus'pn en geheel op brachten komen. Toen het uur van vertrek daar was, ging hij afscheid van Nancy nemen. Zij wachlte hem op het grasveld onder de hooge, oude ceders van den Libanon, die den tuin ver sierden van deze boerderij, die tot zieken huis was ingericht. Zij stond slank en beval lig voor hem, terwijl hij met een stem, die hij met moeite vast deed klinken, woorden van een onherroepelijk vaarwel sprak. Er stond een steenen bank. dicht bij in de schaduw, zij viel er op neer, terwijl hij naast haar stond, wachtend, tot zij hem zei, heen te gaan. Hij was zeer eenvoudig ge kleed, in kleeren, die zij heimelijk voor hem had aangeschaft, maar die hij meende dat de afscheidsgift van het liefdadige pesthuis- bestuur was. Zij beheerschte zich, om hem rustig te vragen: „Wat ga je doen? Waar zal je heengaan als.als de maand voor bij is?" Hij glimlachte en haalde even de schou ders op. „Daar heb ik nog niet veel over na gedacht," anlwoordde hij haar. „Misschien, voegde hij er bij, de vraag in haar oogen be antwoordend, „zal ik naar Frankrijk gaan. Daar is gewoonlijk wel werk voor een sol daat." Zij sloeg haar oogen neer, en er heerschle eenige oogenblikken stilte. Toen sprak zij weer kalm. bijna vormelijk, de punten eener redeneering naar voren breDgend, waarover zij ernstig nagedacht had. „Je herinnert je dien dag. dat wij praat ten. jij en ik. in dat huis in Knight Ryder Street, vlak na mijn herstel? Toen ik je voor mijn leven wilde danken, verwierp je mijn dank. evenals de vergeving, die ik je aan bood. Je verwierp die. omdat je overtuigd was. dat ik alleen bewogen was door dank baarheid voor het leven, dat je gered hadt; dat ik door die verge^ring de schuld trachtte af te doen, waarin ik bij je stond." „Dat was zoo," zei hij, „en het is zoo. Hel kan niet anders zijn." „Kan het niet? Ben je daar zoo zeker van?" Zij wierp hem een smeekenden blik toe, toen zij die vraag deed. „Even zeker als ik er van ben, dat ge uit zuivere liefdadigheid u zelf bedriegt," ant woordde hij „Doe ik dal? Laten we dan zeggen, dat ik het deed. Maar als ge zegt, dat ik het nog doe, ziet ge iets over het hoofd. Ik sta niet langer bij je in schuld. Ik heb die op een andere en niet mindere manier betaald. Zoo als jij mijn leven gered hebt, heb ik daarna dat van jou gered. Wij staan nu gelijk, Ran dal. Ik ben je niet langer iets schuldig. Ik heb je terugbetaald daarom behoef ik niet langer dankbaar te zijn. Dat kan je niet ont kennen." „Ik zou het niet willen, al kon ik het." „Zie je het dan niet? Zonder schuld tus- schen ons, niet meer onder eenige verplich ting tegenover je. heb ik je mijn geheele ver geving geschonken Je beleediging was toch ook eigenlijk niet bepaald tegen mij. „Jawel. Jawel," viel hij driftig in. Zij was evenveel tegen u als tegen mijn eigen eer. Zij heeft me eerloos gemaakt." „Al is dat zoo. toch heb je mijn geheele vergeving gehad van het oogenblik af. dat ik hoorde, hoe wreed het leven voor je geweest was. Ik geloof dat ik je vroeger, veel vroeger vergeven heb. Mijn hart zeide me mijn verstand zeide me. toen je trachtte mij van den Hertog van Buckingham te redden dat er zulk soort ongeluk achter je daad moest schuilen Een lichte blos kleurde zijn wangen, die door zijn ziekte nog bleek waren. Hij boog het hoofd. „Ik zegen u om die woorden. Zij zullen mij RECLAME. 1446 dat het Haarlem te doen was om annexatie van belastingbetalers, heeft spr. in het ont werp opgenomen de mogelijkheid van schade vergoeding, die tot 2 millioen kan gaan. De vraag, of op een andere wgze uit komst kan worden verkregen, kan ter zgde gesteld worden. Het recht dient zich aan te passen aan de omstandigheden, zooals die gegroeid zijn. Nu het recht voor Haar lem zoo beperkt is, moet het recht de grenzen uitzetten om werkelijk recht te blijven. Spr. gelooft, dat alle argumenten, die zgn gebezigd om aan den greep van den wetgever te ontkomen, den toets der critiek niet kannen weerstaan. De minister wil niet zeggen, dat hg „huivert" bg de gedachte aan verwerping yan dit ontwerp, maifr wel wenscht hg te zeggen, dat hij niet de verantwoordelijkheid benijdt van de genen, die er toe medewerken, dat twee chronisch noodlijdende gemeenten als Scho ten en Spaarndam, zich moeten blijven voort- sleepen, terwijl Haarlem een kwijnend bestaan zou moeten leiden. Hij hoopt dan ook, dat de meerderheid der Kamer zal medewerken «an de totstandbrenging van de administra tieve eenheid van groot-Haarlem, tot heil van geheel Kennemerland. De beraadslagingen worden gesloten. De stemming wordt bepaald op Woensdag 1 uur. UITBREIDING VAN BREDA. Aan de orde is het wetsontwerp lot uitbreiding van de gemeente Breda met gedeelten van de gemeenten Teteringen, Ginneken en Bavel en Princenhage. De heer DE GIJSELAAR (C.-H.) had gaarne op sommige punten een andere grens regeling gewild. Territoriaal beschouwd, vindt hij de regeling, zooals die nu is, onbegrijpelijk. Ten aanzien van Teteringen en Princenhage heeft men te veel genomen, hetgeen onbillijk is. Spr. ziet hier een geval, analoog aan dat van Haarlem. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN, de heer KAN, erkent, dat Ginneken er beter afkomt dan Princenhage en Tete ringen. Dit vloeit voort ait de ligging van do kom der gemeente Ginneken, die dichter bg Breda ligt. De beraadslagingen worden gesloten. De stemming wordt bepaald op Woensdag 1 uur. BOUWFONDS. Aan de orde is het ontwerp tot opheffing van het Bouwfonds voor de Departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De heer DE GIJSELAAR (C.-H.) zal niet tegen het ontwerp stemmen, maar had het fonds liever behouden, aangezien nu steeds onregelmatige bedragen op de begrooting zullen voorkomen. De stemming over het ontwerp zal Woens dag 1 uur plaats hebben. ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. Aan de orde is de voortzetting der behan deling van de begrooting van Arbeid, Han del en Nijverheid. De heer JANSSEN (R.-K.) bespreekt de waterverontreiniging, die in ons land groote afmetingen heeft aangenomen. Vergelpken bij hetgeen in het buitenland geschiedt tol moed geven om te verdragen wat mij ook te wachten staat. Ik zal de herinnering daaraan en aan uw zachtmoedigheid altijd als een schat bewaren." „Maar je gelooft me nog niet!" riep zij uit. „Je denkt nog steeds, dat achter dit alles eenige overblijfselen van.van.toorn in mijn hart zijn I" „Neen. neen Nan. Ik geloof u." „En toch blijf je er bij. om heen te gaan?" „Wat kan ik anders doen? Gij, die nu alles weet, moet begrijpen, dat er in Enge land geen plaats voor me is." Daar verstandsargumenten haar ontbra ken, nam zij een gevoelsargument te baat. Zij haalde een gevlekten en verecholen handschoen te voorschijn. Dien hield zij hem voor, en keek daarbij naar hem op, en hij zag dat haar oogen vochtig waren. „Hier is iets, dat je ten minste toebehoort. Neem het, Randal. Neem het, daar het het eenige ïs. wat je van me hebben wilt." Bijna aarzelend nam hij dien kleinen handschoen, en hij hield ook de hand vast, die hem aanbood. „Hij.... hij zal weer een talisman zijn," zei hij zacht, „om mij waardig te houden zooals.... zooals hij eens gedaan heeft. Toen boog hij zich over de hand. die hij vasthield, en drukte ze aan zijn lippen. „Vaarwel en God behoede u steeds, Nan." Hij had zijn hand willen loslaten, maar zij greep die nu krachtig „Randal." riep zij scherp, in haar wanhoop er toe gedreven, dezen man het hof te maken, die het haar niet wilde doen. ondanks haar zeer duide lijke uitnoodiging. Op zachten, droevig ver wijtenden toon voegde zij er bij: „Kan je er werkelijk aan denken, mij weer te verla ten?" {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5