No. 20582 WOENSDAG 20 APRIL Anno 1927 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENÏ 80 Cta per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij en maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10: Cis. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25(&0 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden t 2 35 per week7 018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week *0.18, Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. burgemeester en Wethouders van Leiden, |ngen ter algemeene kennis, dat door hen gunning is verleend aan a. A. W. van Poel en rechtverkrijgenden, tot het op- jiten van een inrichting voor het bewer- van vleesch in het perceel van der jerfslraat No. 48. kadastraal bekend Ge ënte Leiden. Sectie H. No. 3050; b. J. faooy en rechtverkrijgenden, tot het op- falen van een stucadoorswerkplaats in de Jceelen Oranjegracht No. 91 en Ooster- J)rt Nis. 1. 2 en 3. kadastraal bekend Ge- lente Leiden. Sectie C. Nis. 859. 860. 861 862; c. de Leidsche Coöperatieve Melk- Vhting „de Landbouw" en rechtverkrij- iden, toet ,het uitbreiden van de zuivelin- hting in het perceel Rijnsburgersingel j 23, kadastraal bekend Gemeente Leiden Icüe A. No. 1079. 1477 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, eiden, 20 April 1927. HET VIJFDE CONGRES VAN HET 00STERSCH GENOOTSCHAP. I Hedenmorgen is in het Groot Auditorium (r Leidsche Universiteit het vijfde congres ,n het Oostersch Genootschap in Neder- d geopend. Het congres wordt bijgewoond f de volgende buitenlandsche geleerden: if. Kowalsky, Krakau, prof. Zitterstein, dr. Schacht, Freiburg, prof. Schaade j. Aicheli, dr. Lorensen, allen te Hamburg, Morgenstierne, Oslo, prof. de la Vallée ssin en dr. Belpaire, Brussel en prof. gnon te Parijs. Bij die gelegenheid heeft de voorzitter van t Genootschap, prof. Snouck Hurgronje pen woord ter verwelkoming gericht aan de entalisten uit België, Duitschland, Frank- ijk, Noorwegen, Polen en Zweden, welke !s gasten van het bestuur het congres bij- onen. Prof. Snouck Hurgronje herinnerde an hoe hij bij de opening van het vierde ngres van het Genootschap in Januari <25 melding had gemaakt van het in 1883 Leiden gehouden Internationale Orienta- Jetencongres en daarbij de hoop had uitge broken, dat het binnen niet al te langen 'jd weer mogelijk zou zijn internationale ngressen van oriëntalisten te houden. Nu ad het bestuur van het Oostersch Genoot- hap in de tweede helft van het vorige jaar t initiatief genomen tot het organiseeren an zulk een internationaal congres als het rste na den oorlog. Het bestuur had reeds Inoodigingen verzonden naar alle landen aar Oostersche studiën worden beoefend, n einde ter gelegenheid van dit vijfde Ne- ierlandsche congres met oriëntalisten dier nden voorbesprekingen te kunnen houden, n zoo had men gehoopt, dat het zesde derlandsche Orientalislencongres tevens jet zeventiende Internationale Orientalislen- ngres zou worden. Intusschen is gebleken at de Engelsche collega's er de voorkeur n gaven den draad weder op te vatten, die p het laatste Internationale Congres vóór en oorlog, gehouden in 1912 te Athene, was fgebroken. Te Athene was namelijk besloten, dat het rstvolgende Congres in Oxford zou wor- en gehouden, en ook van andere zijden ileek geneigdheid te bestaan in Oxford sa- en te komen Ook het Oostersch Genoot- hap heeft zich gaarne met die zienswijze creenigd en derhalve zijn de voorbespre- "ngen op dit congres overbodig geworden, e spreker verheugde er zich echter over, t nu toch een aantal buitenlandsche gas- n aan dit Nederlandsche congres zullen elnemen en eindigde met de hoop uit te reken, dat zij ook bij ons iets van hun ga ng zullen vinden en dat zij zoowel de be- rekingen van dit congres als de excursie W het Koloniaal fnstituut te Amsterdam, Vrijdag zal plaats hebben, in goede 'erirmering zullen behouden. I Van de verdere mededeelingen. die prcf. ouck Hurgronje nog aan de vergadering zij nog vermeld, dat het ledental van t Oostersch Genootschap thans ruim 200 raagt Sedert de laatste algemeene leden vergadering verloor het Genootschap door gen dood de leden dr. N. Adrianj, rabbijn K van J Palache, prof. Dr J "Six en den ■eer J. P Moquette. Voorts deed de voorzit- tr mededeel in g van de plannen, die be- lan tot oprichting van een Islam-Instituut P Leiden Eenigen tijd geleden zijn voorloo ps nog eenige private besprekingen gehou- n tusschen enkele belangstellenden en oefenaars van de studip van den Islam ngaande de oprichting van zulk een in stituut Hiervan kan reeds thans medege- ■eld worden, dat men zich voorstelt een ■tarn-museum in te richten en studiemate riaal over Moslimsche landen bijeen te ngen L Dr A J. Wensinck is uil het be- getreden en in zijn plaats werd door de vergadering gekozen mr. J. W. Kramers. Daarna hield in een voor alle leden van het congres toegankelijke vergadering dr. Belpaire uit Brussel een voordracht over den grooten dichter Li Ta! Po. Na een korte inleiding over de reeds ver schenen vertalingen van Li Taï Po's wer ken en den Chinee9chen tekst van den schrijver, sprak dr. B. over de biographie van dezen grooten Oosterschen dichter.. Li Taï Po leefde van 699 tot 762 na Chr. en werd geboren in het westelijk deel van het Rijk. Na glansrijke studies en daarop- geyolgd schitterend litterair werk. werd hij door Minister Ho Chic-Chang aan het Hof genoodigd. Daar kende hij een tijdlang lou ter succes, doch door paleisintrige9 werd hij later weder uit de hoofdstad verwijderd. Nog later nam hij deel aan een samenzwe ring tegen den Keizer, hetgeen zijn verban ning tengevolge had. Kort daarna over kwam hem een ongeluk, tengevolge waar van hij overleed. Na hierop een en ander uit des dichters werken te hebben medege deeld, schetste spr. tenslotte het letterkun dig karakter en het zeldzaam talent van Li Taï Po, die alle eeuwen door voor kunst- genieters van zijn land de onvergelijkbare en onvergetelijke dichter gebleven is. Daarna hield luitenant-kolonel Th. van Erp uit 's-Gravenhage een voordracht over „de dorpstempel op Bali". Spr. putte den moed om al weder over Bali te spreken uit de herinnering aan zonnige maanden van verblijf in dit land van schoonheid, van heiligheid en van de gamelan en voor'.s uit de overtuiging dat Bali door haar stille glanzen van schoonheid bevruchtend heeft gewerkt tot zelfs op Java's uiterste Oost kust. Hij wees er op dat hier monumentale poorten zijn verrezen, zonder dat hiervan vooraf eenige teekening is gemaakt, en dat er onder de duizende dezer poorten geen twee gelijk zijn: het geheim der eeuwen oude traditie, meende spr. Ten slotte liet de heer Van Erp nog iets zien van het leven van Bali, waarbij hij er op wees hoe dit in sterk beeldende taal be zongen werd door onzen dichler Jan Prins. Fraaie lichtbeelden verduidelijkten deze hooggestemde voordracht van den heer Van Erp. Vervolgens hield dr. R. Miedema, uit Amersfoort een voordracht over: „Een col lectie Koptisphe weefsels". Zijn bedoeling was, aan te loonen, dat ook door deze weefsels de gedachten ver sterkt worden die prof. W. Br. Kristensen in diens werk over: „Het leven uit den dood" heeft uitgesproken. Het mysterie van den dood blijkt ook in den Koptischen tijd, het middelpunt van de godsdienstige be langstelling te hebben gevormd en de dood blijkt als goddelijk leven te zijn opgevat. Het onderscheid met de gebruiken van het oude Egypte is, dat in plaats van in de ge schilderde sarcofaag en het gewelfde graf, de dooden onmiddellijk in de aarde worden bijgezet. De zorg, die vroeger aan de graf ruimte en de sarcofaag werd besteed, wordt overgedragen op de kleeding. Het lijkkleed is nu feitelijk het graf geworden. Daarin worden de symbolen en gedachten toege past, die eerst op de wanden van het graf en van de sarcofaag te vinden waren. Zij spreken de onsterfelijkheidsgedachte uit, die in het weefsel op zich zelf reeds door de Egyptenaren werd gevonden. Hieruit volgt, aldus spr., dat de gevomten gewaden opzettelijk voor de begrafenis vervaardigd zouden zijn, hetgeen echter niet de gang bare opvatting is, die aangeeft dat de doode begraven Tyerd in de kleeding, die hij bij zijn leven had gedragen. Spreker meent echter dat de hesludee- ring van de motieven en de voorstellingen op de weefsels zijn onderstelling versterkt, en toonde daarna een serie lichtbeelden van verschillende weefsels, waaruit zijns inziens het speciale doel duidelijk blijkt. Hij ging daarbij uit van een collectie weef sels. die door den kunstschilder Frnst Leyde in Egypte is ontdekt en welwillend door bemiddeling van den kunsthandel Vecht Je Amsterdam tjjderis het congres is t< ntoon gesteld in de expositiezaal van het Museum van Oudheden, tegelijk met de Koptisrhe Kunst in het museum aanwezig en hij sprak daarbij den wensch uit. dat deze prachlcollectie niet alleen uit cultuur-his- torisch, maar ook uit ethisch oogpunt voor ons land bewaard moge blijven en een noo- dige aanvullingzal worden van de afdee- Iing Koptische Kunst van het Museum van Oudheden. Voor het begrijpen van de motieven en de voorstellingen leveren de fresco's in de doodensteden te Baganat enz.; de grafkel ders en catacomben te Rome waardevolle gegevenszij toonen aan, dat men de ge storvenen denkt in een paradijstoestand, in gezelschap van heiligen, engelen, mytho logische gestalten, omgeven door planten, bloemen, vruchten en dieren, zooals deze op aarde worden aangetroffen. De duister nis wordt er overwonnen door het licht, het kwade door hel goede. In de Koptische weefsels worden al deze gedachten aangetroffen. Zij zijn als versie ringsmotieven geborduurd op de tunica, die als lijkwade de gestorvenen bekleedt, in den oudsten lijd in purper gekleurde wol op het wit linnen kleed, later in verschil lend gekleurde wol of zijde. Vooral in het» veel voorkomend deel van den ruiterheilige. waarin men volgens spre ker meestal denzelfden heiligen heeft te zien, wordt de overwirtnings gedachte ge- symboliseerd. Met de talrijk voorkomende jachtscènes kunnen zoowel arcadische ta- freeltjes als strijd tegen de demonische machten bedoeld zijn. Spreker besloot met eenige weefsels uit de colleetie-Leyde te laten zien waarop on getwijfeld het portret van den gestorvene is afgebeeld en die het gelaat bedekten. Deze weefsels zijn wel het beste bewijs, aldus spr. dat de Kopten hun Kunst ook op dit ge bied in dienst hebben gesteld van de zorg voor de gestorvenen en hun geloof in het leven uit den dood. Hedenavond te acht uur houdt het be stuur receptie in de Stadsgehoorzaal gevolgd door een gezellige bijeenkomst der Congres leden in den foyer der Gehoorzaal waar in den loop van den avond Javaansche dansen zullen worden uitgevoerd door den heer Ra den Mas Jodjana. Morgen te 10 uur vangen d?e sectie-verga deringen aan. VERKOOP VAN DE EM1HA-BLOEM. Gaarne vestigen wij de aandacht op de hedenavond vanwege de Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose in de Kleine Stadszaal te houden filmvoorstellingen, de eerste aanvangende te halfacht en de vol gende te halftien uur. Daze films hebben een zeer nuttige strekking en de voorstel lingen zijn voor allen, die belang stellen in de volksgezondheid van onmisbare waarde. Ieder kan er iets van leeren. Wij grijpen deze gelegenheid verder aan met onze stadgenooten en anderen er aan te herinneren, dat a.s. Zaterdag een aantal meisjes de Emmabloem weder zullen aan bieden. waarvan de opbrengst mede strekt tot de bestrijding der tuberculose. De vereeniging breidt haar nuttigen ar beid steeds uit en daarvoor is veel geld noodig. Iedereen is nu Zaterdag weer in de gelegenheid daartoe op ongezochte wijze iets bij te dragen. Laat niemarfd deze kans on gebruikt laten voorbijgaan. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. (Afdeeling Leiden en Omstreken.) In een der zalen van café-restaurant „Den Burcht" hi°ld gisteravond de afdee ling Leiden en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder presi dium van den voorzitter, den heer C Bak ker, uil Oegstgeest, een algemeene leden vergadering, welke slechts matig bezocht was. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en verzocht den secretaris, dr. D. G. Ubbel9, de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onder dankzegging aan den secretaris onveranderd werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het hoofdbestuur, waarin aangedrongen werd oo deelname aan een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken, hetgeen voor kennisgeving werd aangeno men; idem van de Leidsche Geitenfokver- eeniging, houdende verzoek om beschikbaar stelling van een medaille of verleening van een subsidie voor de te houden tentoon stelling. Besloten werd een subsidie van f 2.50 toe te kennen. Van de afd Rijnzaterwoude en omstreken was een rondschrijven ontvangen, met ver zoek, adhaesie te betuigen aan een adres, dat aan het H B zal worden gezonden en waarin geprotesteerd wordt tegen de actie, om de eischen. welke aan de volvette kaa^ productie gesteld worden, gewijzigd te krij gen, zulks naar aanleiding van een in het nummer van het Alg. Nod. Landbouwblad d.d 26 Febr. 1927 gepubliceerde verslag van een lezing door den heer A. van Wijnen uit Gouda, te Rijnzaterwoude gehouden. Voornamelijk wordt in dit adres gefulnv neerd tegen het verlangen van den Alg Nod. Zuivelbond om aan volvptte kaas alleen den eisch te stellen van 46 pCt. vet in de droge stof met weglating van de woorden „uit volle melk bereid" met als gevolg, dat door do fabrieken kan worden afgeroomd. Na een uitvoerige verduidelijking van den voorzilfpr en naderp toelichtte0, van de hee- ren dr. Van Sillevoldt en dr. Roos en nadat ook andere leden hun gedachten ovpr dit onderwerp hadden uitgpsproken, werd be sloten aan dit adres adhaesie te .betuigen. Hierna kwam de beschrijvingsbrief voor de op 20 April a.s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering in behandeling. Het voornaamste agenda-punt vormde het voorstel van het hoofdbestuur om het salaris van den secretaris-penningmeester met in gang van 1 Januari 1928 van f4000 op f 5000 per jaar te brengen. Na eenige discussie werd besloten den afgevaardigde naar dp algemeene vergade ring te machtigen naar bevind van zaken zijn stem uit te brengen, met dien verstande, dat het voorstel van hpl R R in geen geval om principieele redenen zal worden afge stemd. .Tot afgevaardigde respectievelijk plaats vervangend afgevaardigde werden gekozen de heeren R van Dorsten (Leiden) en C Bnkkor (Oegstgeest). Bij de rondvraag drong de heer Van der Stoel met klem aan op het betrachten van spoed bij hef verplaatsen van het voe- markfterrein te Leiden: spr stelde, gezien den gevaarleken toestand op marktdagen aan de Steenstraa/t voor, een adres in dien geest te richten tot den gemeenteraad van Leiden, waarmede de vergadering volkomtn instemde. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergade ring. JAARVERGADERING ONDERLINGE VER. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring der Onderlinge Ver. voor Ziekenhuis- verpleging heeft de voorzitter in zijn ope ningswoord gewezen op den gezonden, ge stadig bloeienden toestand der vereeniging. De heer A. J. Schoneveld wees.er op, dat hel ledental thans <s gestegen tot 12 000, het geen een toeneming van het ledental sinds de vorige jaarvergadering, met circa 6000 leden beleekent. De 1ste secretaris der Vereeniging, de heer P. P de Koning, deed daarna voorlezing der notulen van de vorige ledenvergadering. De notulen werden door de vergadering goedge keurd. Daarna bracht de secretaris zijn jaar verslag uit, waaruit bleek dat in de groole toeneming van het ledental niet alleen, maar ook uit verschillende bij hel bestuur ingekomen dankbetuigingen mag worden af geleid dat de vereeniging in een lang gevoel de behoefte voorzieL Het ledental steeg in de periode van: Januari 1926 tot 31 December van dat jaar van 5024 tot 10.490. Op 1 April 1927 telde de vereeniging reeds 11.923 le den, hetgeen dus op een toeneming in drie maanden met 1433 leden wij9t. Door aan sluiting bij de landelijke federatie nam de Leidsche Vereeniging 37 leden in omlig gende plaatsen wonende over en werden 8 leden, elders woonachtig van de ledenlijst afgevoerd. Een poging tot stichting van een fonds voor uitkeering bij verlossing mislukte we gens de te hooge lasten voor de leden aan de oprichting daarvan verbonden. Daarentegen* 9laagde men erin, de vergoeding voor ope raties te verhoogen en te brengen op 60 pet., met een maximum van f 50 vergoeding voor het gebruik der operatie-kamer te geven k 60 pet., met een maximum van f 15. Het aantal verpleegdagen werd gebracht van 42 op 56 dagen. Blijft de vereeniging vooruit gaan, dan zullen deze verbeteringen zeker niet de laatste zijn. Voor rekening der vereeniging werden verpleegd in het Academisch Ziekenhuis 118 leden met 2147 verpleegdagen; in het St. Elisabeth Gesticht 96 leden met 2864 ver pleegdagen in het Diaconessenhuis -15 leden met 1164 verpleegdagen; in het Gynaekolo- gische Kliniek 6 leden met 198 verpleegda gen-, in de Kliniek „Monica" 4 leden met 142 verpleegdagen; in het Inst. Tropische Geneeskunde (Den Haag) 1 lid met 30 ver- pleegdagep, in de Kliniek Volharding 1 lid met 49 verpleegdagen; in het R.K. Zieken huis 1 lid met 50 verpleegdagen; in de Neurologische Kliniek (Utrecht) 1 lid met 12 verpleegdagen; in het Homoepatisch Zie kenhuis 1 lid met 5 verpleegdagen, te zamen 274 leden met 6681 verpleegdagen. Op het getal van 274 verplegingen, wer den 112 operaties verricht waarvan in het Academisch Ziekenhuis 61; in het St. Elisa beth Gesticht 40 in het Diaconessenhuis 8; in de Gynaek. Kliniek 3. Over 1926 werden slechts zeven aanvra gen om uitkeering voor bestrijding der kos ten van bestraling ingediend Het is te ver wachten, dat in 1927 dit getal belangrijk zal toenemen, omdat vroeger in het Acadera. Ziekenhuis de bestraling geheel kosteloos geschiedde, terwijl in het vervolg in de meeste gevallen minstens f 10 in de kosten zal moeten worden bijgedragen. Ook op dit gebied zal de vereeniging dus helpend moe ten optreden. De secretaris besloot zijn jaarverslag met dank te brengen aan de commissarissen en zijn mede-bestuurders voor de aangename wijze waarop hij met hen heeft mogen sa menwerken. Ook liet de heer de Koning uitkomen dat de samenwerking met de directies van de verschillende ziekeninrichtingen niets te wenschen overliet. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer F. J. M. Gubbi, waaruit bleek dal de rekening sluit met een cijfer van f 32 510.67 werd evenals de begroeting voor 1928 door de vergadering goedgekeurd. Voor verplegingskosten werfa aan de zie kenhuizen in 1926 niet minder dan f 16.638.10, voor operaties f 327, voor bestra ling f 110.50 uitbetaald. De controle-com missie beslaande uit de heeren NV. van Za- nen en C. Dirkse had geadviseerd den pen ningmeester décharge te verleenen. De voorzitter zegde den heer Gubbi die niet voor herbenoeming tot penningmeester in aanmerking wenschte te komen dank voor de wijze waarop hij de belangen der ver eeniging had gediend Ook den heer Van Cittert die al9 administrateur de vereeniging diende werd dank gebracht. De heer Van Zanen wenschte niet als lid der controle-commissie- te worden herbe noemd De heer Dirkse is geen lid meer, zoo dat de benoeming van twee nieuwe 'eden der commissie noodzakelijk was. Bij accla matie werden de heeren S. Th. Buys en A. Smit benoemd. Met 53 van de 58 stemmen werd mej. M. Kruitman herbenoemd tot 2de secretaresse, terwijl de heer H. C. Smit met 46 van de j 60 stemmen tot penningmeester werd geko- zen. Zoowel mej Kruitman als de heer H. C. Smit namen hun benoeming aan. i BINNENLAND. De Eerste Kamer weer bijeen. (2e blad). Begin van het Oostersch congres ie Leiden. (Stadsn., Ie blad). De huldiging van Jan van Kan te Noord* wiik-aan-Zee. (3e blad). Weer een doodelijk ongelnk op den onbe- waakten overweg bij Kethel. (Gem., 2e bl.). BUITENLAND. Rapport van Rykof over Rutland's bui tenlandsche politiek. (Buitenl., Ie blad). De brenk tusschen extremisten en gema tigden in Znid-China Is volkomen. (Bui tenl., Ie blad). De crises in Japan en Zuid-Slavi6 nog niet opgelost (Buiten., Ie blad). Bij de rondvraag wees de commissaris der Vereeniging dr. V. G. M. Leesberg er met na druk op dat de leden geen misbruik moéten maken van de gelegenheid tot uitkeering tijdens rustkuren. Er zijn leden die jaar in jaar uit het maximum aantal dagen ten laste van de vereenigingskas „kuren",' zon der dat volgens spr. steeds de absolute nood zakelijkheid van deze kostbare verpleging vaststaat. De secretaris liet daarna een ernstig waarschuwend woord hooren tegen het over- loopen van de leden naar het Algemeen Zie kenfonds. Hij deelde mede dat sommige bode's van dit fonds sinds eenigen tijd moeite doen de leden der vereeniging voor aansluiting bij het genoemde fonds te win nen. Spr. herinnerde er de loden aan, dat zij niet moeien uit het oog verliezen dat zij de eerste drie maanden na de aansluiting bij dat fonds geen recht hebben op eenige uit kering. Hij zeide verder nog dat gebleken is dat de concurrentie van het Algemeen Zie kenfonds niet altijd even fair is. De ver eeniging verloor ten gevolge van de wer vingscampagne van het fonds in den laat- sten tijd een aantal leden. Voor ongerustheid Jbetreffende ondermijning van de kracht der vereeniging is geen sprake. De. secretaris legde er den nadruk op dat hoe grooter het ledental der vereeniging blijft hoe machtiger zij ook in de toekomst zal blijven. Verschillende sprekers kwamen nog ver tellen van bezoeken van bode's van het fonds, die de kaarten der vereeniging wilden inruilen tegen anderen, door het fonds uit gereikt. De heer Vonk vroeg vergoeding bij aan schaffing van kunstgebitten. De voorzitter merkte op dat deze vergoe ding te geven niet op den weg der vereeni* ging ligt. Hij merkte op dat ook een schrij ven was ingekomen van den heer Van Put ten. waarin wordt verzocht tegemoetkoming te verleenen bij aanschaffing van breukban den. enz. Dit alles meent de voorzitter, en hü zeide te gelooven, ook de meening van het geheele bestuur te vertolken, ligt niet op den weg der vereeniging. Met een woord van dank aan de ter verga dering aanwezige leden sloot de voorzifter tegen half elf de vergadering. Nog werd aangenomen een wijziging van art. 11 van het huishoudelijk reglement, waartoe de heer Van Zanen een voorstel had ingediend, dat door het bestuur met slechts enkele kleine wijzigingen werd over genomen. Het inleggeld werd verlaagd en bepaald op 25 cent in plaats van 75 cent. JAARVERSLAG 3 OTOBER-VEREEN. OVER 1926. Uit dit jaarverslag blijkt wat de meeste Leldenaars zich trouwens nog wel zullen herinneren dat in 1926 een in allo deelen wèlgeslaagde feestviering heeft plaats gehad, en het is niet alleen met vreugde, maar meer nog met eenigen trots, dat het be stuur kan melden, dat ook de finantieele resultatendit jaar mede reden tot tevre denheid geven, en dit nog wel, ondanks zekere invloeden, die zich hebben doen gel den; invloeden, die nóch aan het Bestuur, nècfc aan de Vereeniging een dienst hebben bewezen. Meer dan eenig jaar tevoren, heeft 't bestuur dit afgeloopen Vereen, gings-jaar moeten ervaren, dat er in onze stad bij sommigen de opvatting heerscht, dat de feestvieringen der Vereeniging in de laatste jaren te hoog zijn opgevoerd. Hel is heuscb te betreuren, dat dergelijke meeningen bestaan en niet wordt geaarzeld ze zonder rijpe overweging te lanceeren, want al zoude mogelijk in dergelijke opvattingen of meeningen een schijn van waarheid aanwezig kunnen zijn hebben de resultaten der afgeloopeD jaren niet an ders uitgewezen en zijn deze niet ddir om te bewijzen, dat de richting, waarin gekoerst

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1