No. 20580 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 April Derde Blad Anno 1927 H Buitenl. Weekoverzicnt. Parijsche Pleinen Nierkwalen m3ken U spoedig oud I GEMENGD NIEUWS. Mislukte ontwapening Churchill voert een bij zondere dans nit De sphinx China. Een merkwaardig gevecht wordt op het genblik geleverd ter voorbereidende ont- apeningsconferentie te Geneve. Het moge inken als een contradictio in terminis, het niet anders. Feitelijk is de conferentie islukt. De gesloten compromissen hebben waarde van de diverse voorstellen op chzelf te zeer verdund tot aftreksel van oc; waar. tot overmaat van ramp, nog bij- omt. dat op enkele punten zelfs een com promis niet mogelijk bleek. En toch zet men ce beraadslagingen voort, doende alsof er iets aan de hand is Daarvoor is een zeer 'jzondere reden: men wil over en weer pro beren elkaar de schuld te geven van de "slukkig. Daarop is thans al het streven »encht. Vooral de Fransche afgevaardigde mcour deed zijn uiterste best Engeland als et zwarte schaap te doen merken. Zulks et voorbijgaan van Italië, dat de gansche ontwapening ophangt aan zooveel ,,als" en maar", dat er niets van overblijft, doch talie wordt in dit opzicht niet voor vol ge- amen. Daaruit op zichzelf blijkt wel hoezeer 'ien doordrongen is van het inzicht dat het "ium der mislukking een zware last is om 8e dragen. Dat is althans een kleine troost jj het in algemeenen zin vrij troosteloos inspect. Dat odium durft men niet meer voor •jn rekening te nemen. Een bewijs, dat de edesidee groote vooruitgang heeft gemaakt allen politici etc. ten spijt en dat de ziens wijze, dat de vrede er komen moet dank zij -tie van binnen de volkeren uit, de meest jste is. Gelijk gezegd, is dat de eenige reden, dat het vredesdrama daar te Genève nog verder ordt gespeeld in de stille hoop. dat een der deelnemers zich te zeer bloot zal geven. De kans daarop lijkt ons evenwel uiterst ge- "ng en we vermoeden daarom, dat de con- -entie kort na de Paschen uiteen zal gaan Set het voornemen in het najaar nogmaals ijeen te komen om te probeeren. of de tijd an raad heeft gebracht, waarop we nog niet oo zeker zijn. daar immers ieder nog te veel is bedacht op z.g. eigen veiligheid m belangrijke concessies op dit terrein te illen doen Ontwapening te Genève is h, we zeiden het reeds in een vorig over- "chtgeen verdere bewapening, dus een fatus quo Men mag dat betreuren, het is •nmaal niet anders. En alle kronkelingen, aarin men zich Genève kronkelt, geven een uitweg aan uit de impasse, waarin men L; geraakt K In dit laatste opzicht is de Engelsche mi nister van finantiën, Churchill, gelukkiger geweest Ook hij heeft bij de begrooting. die juist door hem is ingediend, een bijzondere acrobatische dans verricht om het deficit Jer vorige begrooting de stakingen heb ben daaraan wel de meeste schuld weg te erken evenals het begroote tekort'op de opende rekening zelve, waartoe het Jiineesche avontuur zooveel bijdraagt. Een ns, die hem heel handig is afgegaan, zoo als ook de oppositie moest erkennen en nlij- en kan uit het feit, dat het debat er over in et Lagerhuis is gesloten zonder eenige 'emming. Voor Churchill is het evenwel te hopen, dat zijn berekening over dit jaar beter klopt, ant voor een volgende begrooting lijkt oo'n nieuwe toover-dans vrijzeker onmoge lijk. Zoo heel secuur kan Churchill echter iet zijn, want wie weet, waartoe het Chi- eesche avontuur nog zal leiden? Op dit ogenblik lijkt het, alsof er een gunstige wending i3 gekomen. Niet alleeen Noord- hina is overgegaan tot krachtdadige actie egen de bolsjewisten, ook Zuid-China, met ame Tsjang-kai-sjek. keert zich tegen het ommunistisch gedrijf. hetgeen de Zuidelijke enheid zeer bedenkelijk op de proef stelt. De Noordelijken, die zich van de geleden ederlagen herstelden op verrassende wijze, robeeren gebruik te maken van die on- ■nigheid en zijn overgegaan tot een offen- ef, dat reeds niet onbelangrijke resultaten pleverde. Maar wie durft ten aanzien van et Hemelsche rijk zich aan voorspellingen 'agen? Wie vandaag overwinnaar is, ligt aar morgen onder en omgekeerd. Sovjet-Rusland'9 prestige dreigt door het ebeuren een groote klap te krijgen. Het volstaat ten aanzien van de z.g. schending van zijn gezantschap te Peking met een fiota en terugroeping van den gezant, zonder zich verder te durven wagen; blijkbaar voe lende, dan wel eens op Japan te kunnen stooten, dat in Mantsjoerije enz. de Russen Diet zal dulden. Het staat daardoor vrij on machtig en <^t kan niet anders dan een terugslag hebben in China ten nadeele van de communistische stokerij. Met spanning zullen de sovjets ongetwij- eld uitzien, in hoeverre de nota der mo- endheden over schadevergoeding etc. voor et gebeurde te Nanking succes zal sortee- en. Voor zoover het in hun macht ligt, zul ten zij aanzetten tot een weigering of onge daan maken door het stellen van tegen- ischen. Maar zullen de Kantonneezen dat aandurven? 't Is in dat geval aan de mo gendheden om te doen zien. dat zij in staat zijn om zich recht te verschaffen. Kunnen zij dat en willen zij dat? De vraag is ge makkelijk gesteld en wat de eerste helft be treft ook gemakkelijk te beantwoorden. Edoch, de tweede helft Is de wil aanwe zig bij alle betrokkenen? is onder hen niet een streven, om zich ten koste van de ande ren in de gunst te dringen? En alleen volko men eensgezindheid kan leiden tot volledig succes. Vooreerst is die stemming er nog Diet, daar immers over dé gevolgen van een weigering door de Kantonneezen onderling Dog druk wordt geconfereerd. Alles rriet elkaar kan slechts gezegd wor den, dat de Chineesche sphinx nog niets van Zijn sphinx-wezen heeft verloren en men Dog voor de meest onverwachte gebeurlijk heden in het Verre Oosten kan komen te staan. Hetzelfde geldt, zij het in ietwat mindere mate, ook nog voor het Italiaansch-Zuid- Slavisch conflict, ten opzichte waarvan het optimisme reeds weer heel wat is geluwd; vooral door de publicaties uit Rome, die ernsligen twijfel doen rijzen over de directe, rechtstreeksere onderhandelingen en de per slot van rekening toch nog ingestelde com missie van onderzoek Of daarachter soms weer een bedoeling zit? Behalve de groote, in de heele wereld bekende, Parijsche pleinen, zooaU de place de 1 btuile en de place de la Concorde, zijn er in Parjjs nog verscüeidene minder bekende pleinen, die daarom lucn even goed hun eigenaardige, karakteristieke kenmer ken hebnen, en die met hun architectuur, hun bewoners en hun voorbggangers, ieder op zichzell een eigen wereld, een eigen beschaving, »en eigen cultuur weerspiegelen. Baar is bjj voorbeeld de place St. Su.pice, die een beetje zijdelings achter den Jardin du Luxembourg ligt, en te midden van een menigte strenge en stille straten, waar veel oude kloosters staan, en veel oude huizen, waarin stille, ernstige menschen wonen. Zelden gaan de wijde koets-deuren van die huizen open, en wanneer dat een enkele maal gebeurt, ziet men er meestal oude, eerbiedwaardige gestalten uitkomen: schrij vers, protessoren, priesters, ol ook wel renteniers, die zoo'n kalm Parijsch huis verkiezen boven een villa buiten. De place St. Sulpice zelf is daarentegen zeer levendig en druk overdag. Ontelbare taxi's en auto's kruisen er elkaar onop houdelijk. Eenige tramlijnen bebben daar hun begin- en eindpunt; en verschillende groote stads-autobussen komen er van alle kanten overheen rijden. Het is een rechtlijnig plein, in het midden waarvan de bekende St. Sulpice-ïontein staat, die versierd is met de standbeelden der groote Fransche predikers Bossuet, Fénelon, Massillon en Fléchier. Rondom die fontein is een groote vierkante verhooging, die als trottoir en als vluchtheuvel dient en waar aan alle kanten rustbanken neergezet zijn: een plekje rust te midden van alle drukte. Overdag evenwel ver.iest het piein veel van zijn charme, door die drukte en het rumoer. Al zijn er dan af en toe ook in teressante momenten waar te nemen. Bij voorbeeld, wanneer er een godsdienstige plechtigheid plaats heeft in de kerk, een van de rijkste en meest aristocratische van Pargs, en wanneer lange rjjen auto's zich rona het kerkgebouw komen schaven, en een uiterst elegant publiek, waaronder veel oude adel uit de faubourg St Germain, zich kerkwaarts begeeft Maar 's avonds, dan is het St Suipice-plein het mooist, dan is het vol wjjding, vol ernst, vol giootschheid. De kerk zeit maakt een overweldigenden indruk door de majesteit van haar voorgevel. Ze is gebouwd ia klas sieken stjjl, en heeft twee torens, een van 73 en een van 68 meter hoogte; en een portiek, die gevormd wordt door 8 enorme zuilen. Ze heeft dus niets van de sierlijke gratie van een Gothische kerk. Ze maakt eerder een indruk van plompheid, maar ze siaat u met verwondering, ze houdt uw blikken vast en overweldigt u. Hechts van de kerk staat de enorme en en sombere massa van een oud-seminarie, dat niet meer als zoodanig gebruikt wordt en nu aan het ministerie van ïinantiën toe behoort. Als men de getraliede vensters aanziet, die het heele piein langs den gevel „sieren", en men ziet de nauwe deur van dat oud-seminarie, dan verwondert men er zich over, dat er eenigen tijd in ernst kuestie van is geweest, de sciii.derijen V3n het Luxembourg-museum naar dat gebouw over te brengen. Misschien hoopte men, dat de moderne schilderscholen een beetje de sormbere triestheid van dat gebouw zouden opvroolgken. Of welhoopte men misschien, dat de halve duisternis, die in do zalen daar heersebt de soms al te felle en bonte kleuren van dat schilderwerk wat weg zou doezelen? Links van het St. Suipice-plein staan een menigte oude huizen in meer of minder smalle straten, en die bijna allemaal in gericht zijn tot winkels van godsdienstige en kerkelijke voorwerpen, kerksieraden, misboeken, enz.; veel boekwinkels ook van theologische werken. De winkels en straten rond de St.-Sulpice zijn bekend niet alieen in heel Frankrijk, maar in heel Europa, en verder nog, en ze worden dan ook druk bezocht door geestelijken uit alle wereld streken, die hier hun inkoopen komen doen. Een heel anderen indruk maakt de place du Panthéon op u. Het mooist is die bij dag, of wel bij zons-ondergang. Be- wunder in de eerste plaats het Panthéon zelf, dat grandiose, wonder-mooie gebouw, dat naar antieken stijl werd opgericht, maar zoo persoonlijk gevoeid werd en zoo majes tueus verwezenlijkt. Het is gewijd aan de nagedachtenis der „groote mannen door het dankbaar vaderlandzoo staat er op den geve. te lezen, en is bestemd om het stoffelijk overschot van Frankrgks groote mannon binnen zijn muren te bewaren. Zie dan na3r links en bewonder daar dat enorme gebouw in puren Renaissance stijl. de bibliothéque Ste. Genev.ève. zoo sober, zoo imposant en zoo sierlijk tegeljj- Ijjkertgd: eenvoud en fierheid spreek', uit het heele bouwwerk, en die charme laat u niet los. Nog twee andere groote gebouwen staan er op dat plein; de Ecole de Droit, en de mairie (het gemeentehuis) van het 5de arrondisse ment Als stijl vertoonen die gebouwen niets opmerkelijks, maar toch, ze ontsieren het plein geenszins, integendeel, ze dragen het hunne bij tot den harmonieusen totanl-'.ndruk, die vaD dit plein uitgaat, dat tot het mooiste van Parijs gerekend moet worden Er heerscht altijd een aangename beweeg lijkhek op dat plein, een beweeglijkheid van studenten en van vreemdelingen, de studenten komen er voor de Ecole de Droit en voor de bibliothéque de Ste. Geneviève; de vreemdelingen komen er voor het Pan: théon: twee, drie, vier groote autocars tegelijk staan vaak voor de trappen te wacuten. \V inkels, die hun specialiteit maken van prentbriefkaarten vindt ge nergens in Parijs zooveel als daar in de buurt van Hit plein, en nergens zijn ze zóó goed gesorteerd, en zoo keurig alphabetisch gerangschikt. Vraag den winkelier bij voorbeeld: „Hebt u een prentbriefkaart van de Parijsche abattoirs?" En onder de duizenden en duizenden briefkaarten weet de man dadelijk waar hij zoeken moet, en legt u het ge- wenschte voor. Dat is voor den vreem delingen. Maar ook voor de studenten is er gezorgd. Die vinden daar in talrijke boekwinkels van oude en nieuwe boeken alle mogelijke studie-werken, tijdschriften en brochures, die ze maar wenschen kun nen; de meesten op rechtsgebied, natuurlijk, want de meeste studenten daar rijn aan- staando juristen, die in de Ecole de Droit hun colleges volgen. Maar niet altijd zgn het ernstige, etu- deerende en naar boeken zoekende jonge rechtsgeleerden, die de place du Panthéon bezoeken. Soms klinken daar jolige, vrooljjke kreten op langs het grandiose Panthéon, de deftige Ecole de Droit en de stijlvolle bibliotheek, en zelfs langs het sombere, donkere gemeentehuis!Dan komen de studenten daar samen om zich op te stellen voor een „monome", een lange optocht, waarbij ©Ik zt)11 voorman aan Hen schouder vasthoudt, een optocht, die als een wilde, lawaaierige stoet straks zich in beweging gaat stellen en woest voortkronkelen zal door de rue Soufflot en over den boulevard St. Michel. Met beschermenden en toegeef lijken blik lqjkt het strenge gemeentehuis toe, en het daarnaast liggende commissariaat van politie. Hier mogen ze een potje breken, de studenten ze hebben hier hun rech ten, oude rechtenen geen politie-man, die hun een beetje lawaai en herrie hier ten kwade duiden zal; rumoer, en geroep, en gezang laten ze gerust hun gang gaan, de studenten: sinds den oorlog komt dat oude studenten-lawaai maar &1 te weinig voor in Parijs! En ook „de groote mannen" in het Panthéon voelen zich niet gekrenkt door deze jolige nabijheid, het deert hun stilte nietEn toen zij jong waren Er heerscht harmonie, altijd heerscht er harmonie, een wijde, groote, allés-omvat tende harmonie op de place du Panthéon, en dat is de zeldzame charme er van, die do Parijzenaar kent, en die de vreemdeling dadelijk er aanvoelt. En is er inniger charme denkbaar? M. DE ROVANNO. Parij9, 1 April 1927. RECLAME. Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, zenuw, pijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de meren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaand^ kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen rich dan in het bloed op ,en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken, waar door zich waterzuchtige zwellingen kun nen vormen. Ook kunnen ontstaan blaas- stoornissen, niersteen, niergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermagering, ze nuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt recht streeks op de oorzaak van uw kwaal, rei nigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebrek van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. 1287 Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten f 1.75 per flacon. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scbevenmgen i6 onveib'g tot Katwijk op Woensdag 20 April van 11 uur v.m. tot 2.30 mm., wegens 6chietcn met geschut. Onveilig tot Wassenaarsche Slag op Donderdag 21 en Vrijdag 22 April, telkens van 9.30 v.m. tot 2.30 n.m., wegeni bet schieten met mitrailleurs. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer veilig is, wanneer de vlaggen, waar mede de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. DE VERGIFTIGING VAN KAPITEIN QUECK Naar wij thans nader vernemen moet de officier van gezondheid J. C. G., te Den Haag, die als verdacht van vergiftiging van den kapitein Queck op last van de justitie door de politie in arrest is gesteld, bekend hebben, opzettelijk de vergiftiging te hebben veroorzaakt Hij zou daarbij echter geen sublimaat, doch een ander vergif hebben toegediend, hetgeen dan ook bij de op het stoffelijk overschot verrichte sectie zou zijn gebleken. Rapport dienaangaande is uitgebracht door den arts van het Gemeentelijk Zieken huis R. R Rochat en den directeur der Ge meente-Apotheek A H Srhirm, die met hel sectie-onderzoek waren belast. Indien vaststaat, dat de verdachte hoofd officier van gezondheid geen civiele mede- plichtige(n) heeft en er zijn inderdaad sterke aanwijzingen, dat hij hel misdrijf al léén heeft gepleegd dan zal de zaak moe ten worden berecht door het Hoog Militair Gerechtshof. Tot op dit oogenblik is het onderzoek echter nog in handen van de burgerlijke justitie. MOTOR-ONGEVAL. Gisterochtend is op den Rijswijkschen weg de motorrijder P. J. B. uit Rotterdam gévallen, doordat hij door een auto aangere den werd. De heer B. verloor het bewustzijn en moest in het ziekenhuis aan den Zuid wal te Den Haag opgenomen worden. OUDE INBRAKEN. Een drietal inbraken te Zeist, gepleegd in 1918. is eindelijk opgehelderd door de aan houding van een tweetal personen te Til burg, waar bij het verhoor aan het licht kwam, dat zij van de inbraken te Zeist af wisten. Na onderzoek bij de Zeister politie is ge bleken, dat bedoeld tweetal de in Zeist ge pleegde inbraken op zijn geweten heeft, AUTO IN EEN SLOOT. Gistermiddag reed op de Nieuwe Steeg een auto van Baara naar Soest. In deze auto waren gezeten de heer en mej Den Bandt, uit Baarn, alsmede de heer Jonkers uit Hilversum, die chauffeerde. Op een paar honderd meter van Soest reed de auto ineens van den weg en kwam in een sloot terecht. Gelukkig kwam van de tegenovergestelde zijde een andere auto, waarvan de inzitten den met behulp van omstanders de drie ge noemde personen uit hun benarde positie wisten te bevrijden. Spoedig was dr. De Vos uit Soest aanwezig. De heer en mej. Den Bandt hadden geen letsel bekomen, doch de heer Jonkers bleek ernstig gewond en had o. m. enkele ribben gebroken. In bewuste- loozen toestand werd hij in de auto van dr. De Vos naar het ziekenhuis te Baarn ver voerd. De auto, die zwaar beschadigd was, werd later door de firma Messing naar Baarn gesleept. Omtrent de oorzaak van het ongeval kon men ons geen opheldering geven, VOET AFGEKLEMD. Gistermiddag is voor in de Veerallee te Zwolle een ongeluk gebeurd, waarbij de heer A. J. Heukels uit Epe zeer ernstig ge wond werd meldt de Zw. Crt.: De „Ora et Labora I", waarop de heer Heukels voer en waórop zijn broer kapitein was, ging in de richting van het Katerveer. Toen men de boot vóór de Veeladingbrug wilde vastleggen, aan welk werk de heer H. medehielp, raakte hij met een voet in een met een lus liggenden sfaaldraadkabel, met het noodlottig gevolg dat, toen doör het aan trekken van de boot. die nog niet geheel stil lag, de kabel gespannen werd, de voel van den ongelukkige in de lus bekneld raakte en even boven den enkel geheel werd afge klemd. Door de zorg van de spoedig gewaar schuwde politie werd het slachtoffer, wien door dr. Mesdag ter plaatse de eerste huip was verleend en die ontzettende pijn leed, per brancard naar het R.K. Ziekenhuis over gebracht. DOODELÏJK ONGEVAL. De 39-jarige vrachtrijder G. Kamphuis uit Ootmarsum had bij het opladen van boomen bij de halte Rossum het ongeluk te vallen. Hij kreeg een boom op het lichaam en werd mei zware inwendige kneuzingen naar het R.-K. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd, door een juist passeerenden autobus. Daar is de man overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. INBRAAK. Donderdagnacht is ingebroken bij" K., wonende in de Staringstraat te Terborg. Ontvreemd zijn van K c.a. f 50, terwijl verder uit een kast f 150 zijn gestolen, toe- behoorende aan een kostganger. Te Veiuo ia gisternacht ingebroken in de kantoren der N V. Bergerbooten, ge legen aan de Maaskade. Door het indruu- ken van eenige ruiten en door vernieling van de raamkozijnen verschaften de die ven rich toegang. Zij hadden het blijkbaar op de brandkast gemunt. Deze was eenige malen omgewenteld en in de nabijheid van het raam gebracht of wel om beter te kun nen rien ofwel om ze te verladen. Tafels, kasten en stoelen, staat alles het onderste boven. Letterlijk niets is op zijn plaats gebleven. De brandkast ligt ongeopend voor het venster. Sporen die er op wijzen, dat gepoogd is, ze te openen, zijn niet aanwezig, De dieven schijnen gestoord te zijn en op de vlucht geslagen. Niets wordt vérmist. OVERREDEN. De landbouwer H. te Almelo is, toen hij op den Ootmarsumschenweg met wagen en paard van zijn Land kwam, aangereden door een auto, met het ongelukkig gevolg, dat H. onder den wagen geraakte die hem over het lichaam ging. In hoogst bedenkelijken toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoc-' BRANDEN. Woensdag brandde te Grootebroek Let perceel van den metselaar Botman geheel af. Verzekering dekt de schade. Het per ceel werd door 2 gezinnen bewoond. Woensdaga\ond is brand uitgebroken in de chemische fabnek Walco te Hoogeveeu. De brand ie waarschijnlijk ontstaan in droogkamer. De geheele fabnek is nage noeg uitgebrand. Alle machines en voor raden gingen verloren De schade wordt door verzekering gedekt. Gisternacht ontstond door enbekende oorzaak brand in het rookhok van den slager v. d. Boscb aaD den Krulweg te Bennekora. Het brandde geheel uit. Door het vuur werd het woonhuis aangetast, waardoor een verbinddngsdeur verbrandde. Twee kinderen, die boven sliepen, konden daarom niet naar beneden komen ep spron gen uit het raam Daarbij werd een Hun ner vrij ernstig gewond aan hoofd en rug. De brandweer wist den brand spoedig te blusschen. Een groote partij spek en vleesch ging verloren- Verzekering dekt de schade. OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdag is de 3-jarige M Veltnaeyer, wonende Achteren te Hilversum bij het achteloos oversteken van de straat door den auto van don heer K. uit Bussum over reden. Het jongetje kwam ondanks de voorzorgen van den chauffeur onder den wagen en werd, na door eenige voorbij gangers bevrijd te zijn, bewusteloos in de ouderlijke woning gedragen. Twee spoedig aanwezige geneesheeren constateerden her senschudding. Zoudev tot het bewustzijn terug te kecren, is het knaapje enkele uren na het ongeval overleden. Den chauffeur treft geen schuld. DOODGEDRUKT. Op Oog in Al te Utrecht heeft, naar het „Utr. Dgbl." meldt, een ernstig on geluk plaats gehad. Op de Everhard Meijsterlaan reed in de richting van de brug naar den Kanaal weg een groenten- wagen. Deze wagen werd vlak voor de brug, van achteren aangereden door een au\o. De wagen kreeg daardoor een plotselinge uitwijking naar rechts. Op dat moment liep aan de rechterzijde van den wagen een 5-jarig jongetje uit De J. 8. Bach- laan. Het kwam terecht tusschen de brug leuning en den groentenwagen en werd doodgedrukt. AUTOBUS VAN DEN DIJK. Bij de eerste nt van den autobusdienHï GiesoendamGorinchem reed Donderdag ochtend de chaufteui vermoedelijk bij het uitwijken te dicht aan het talud van deti hoogen Merwedijk nabij Gorinchem, dat door de vele regens zeer zacht wae. Het voertuig zakte weg, stortte omlaag en kwam terecht aan deD kant van het Stee- nenhoeksche kanaaL De twee inzittenden en de chauffeur werden gewond, een van hen moest in het ziekenhuis te Gorinchem verbonden worden. De bua is deerlijk ge havend. EEN PSEUDO-LUITENANT. Vorige week verscheen in een pension te Gorssel een jongmensch, gekleed in de uniform van een eersten luitenant der in fanterie. Hij noemde rich Jhr. Van Niepen tot SevenaeT en was ofkomstig uit Den Haag. Het bleek een joviaal menscb te zijn en spoedig had hij vmenden gemaakt.; Hij hield blijkbaar van uitgaan, want Za^ terdagavond bezocht hij te Deventer een baJ van een der sportvereenigingen, ter wijl hij Zondagavond met een gezelschap jongelui in een dansgelegenheid even bui ten Deventer rich ophield. De politie koesterde evenwel argwaan togen dezen „officier" en aldra bleek, dat men hier te doen had met denzelfden per soon, die in Apeldoorn als luitenant der grenadiers en jagers was opgetreden en die door den politierechter te Zutpüen wegens het onbevoegd dragen van een uni form wa9 veroordeeld tot 10 dagen gevan genisstraf. Ondanks zijn kennismaking met de po litie had de man zijn voorliefde voor den wapenrok niet kunnen bedwingen. Bleef het echter nog maar bij deze kö- penickiade, maar het heerschap had meer op zijn geweten. Hij heeft kans gezien te DeventeT een motorrijwiel in bezit te krij gen en dit in Zutphen verkocht. Verder moet hij een rijwiel verkwanseld hebben, waarvan de afkomst nog duister is. De Gorsselsche politie heeft thans tegeii den pseudo-luitenant, wiens werkelijke naam is C. P. van E., chauffeur te Den Haag, proces-verbaal opgemaakt. De De venter recherche stelt een onderzoek in naar de verduisterde rijwielen. AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN. Woensdagmorgen was de 19-jarige doch ter van schippeT S. van het Rijnschip ,,Doe Recht" uit Rotterdam dat aan de over zijde van het IJ nabij het badhuis Obelt te Amsterdam gemeerd lag, bezig thee te zetten. Toen zij daarmee bezig was, bemerkte zij, dat het petroleumstel waarop zij wateT kookte, uitging Zij wilde toen het petroleumstel terwijl it nog half brandde, bijvullen Daarbij raakte het toe stel in brand en vatten ook haar kleeren vlam. Haar vader snelde haar te hulp en trachtte de vlammen te dooven door zijn dochter tegen zich aan te drukken. Ook hij raakte toen in brand. Zijn vrotiw wist toen beiden in eenige dekens te wik kelen en zoodoende het vuur te doovon. De vader en dochter werden door den Ge neeskundigen Dienst naar het Binnengast huis overgebracht. De toestand van het meisje was zeer ernstig en zij is later dan ook aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van den vader is redelijk we!. Een anderhalfjarig knaapje heeft in een onbewaakt oogenblik een theepot met thee omgetrokken ten huize van zijn moeder, in eon perceel aan de Oude Waal te Am sterdam, In het gasthuis is het kind aan de brandwonden overleden. D-TREIN GEDEELTELIJK ONTSPOORD. Donderdagavond had te Goor een spoor wegongeluk plaats De D-trein No 37 Am sterdam—Berlijn welke voor het station moest stoppen was door een onveilig sig naal gereden. Trein Na 1722, die om 9.52 uur uit de richting-Hengelo kwam en hier met den D-trein wi^Ht, was voor het signaal op enkel spoo? en stond stil. Door dat vermei lel ijk op het laatste moment het gevaar dat de D-trein op den stil- staanden trein zou loopen, is bemerkt,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9