No. 20580 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 April Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. i Tn VOOR DE HUISKAMER. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank U. J. Mijs, als kanton- rechler-plaatsvervanger in het kanton Gouda; is benoemd aan de universiteit te Utrecht In de faculteit der wis- en natuurkunde voor onderwijs in geodesie en karlographie tot bu tengewoon hoogleeraar dr. F. A. Vening Jfeinesz, ingenieur in dienst van de Rijks commissie voor Graadmeting en walerpas- sing; is voor vier jaar. aanvangende 16 Mei 1927. benoemd tol lid. tevens voorzitter van den Volksraad van Ned.-Indiê mr. A. Neijt- zell de Wilde. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in Maart f 10,059.000 opgeleverd, of f 66,366 minder dan'verleden jaar. Sedert 1 Januari leverden zij f 124.656,000 op, zijnde f 5,707.000 meer dan in het eerste kwartaal van 1926. NA DE VERWERPING VAN HET NED.-BELGISCH VERDRAG. Volgens een telegram uit Brussel nam het Wtalsche comité van Actie een motie aan, waarin de Belgische regeering, met het oog op een lovale definitieve oplossing van de Nederlandsch-Belgische kwestie, wordt uit- geaoodigd deze zaak voor den Volkenbond te tbrengen en daar op te komen voor de rechtvaardige eischen inzake het vraagstuk der maritieme betrekkingen en rivierbelan- gel tusschen België en Holland, EEN VEREEN. „NEDERLAND—BELGIË." Op iniliatief van den heer A. J. van Marle, oud-gezagvoerder e.a. heeft een sa menkomst plaats gehad van belangstellenden in de goede verstandhouding tusschen Ne derland en België. Tot oprichting is besloten van een vereeniging „Nederland-België". In Mei a.s. heelt een vergadering plaats, waar in de statuten zullen worden vastgesteld, ■wterna gelegenheid zal worden gegeven tot toetreding van hen die met de beginselen instemmen. De vereeniging zal zich beslist onthouden van politiek of inmenging in den taalstrijd. Doel is de bevordering van wederzijdsche geestelijke en stoffelijke belangen en de vriendschap tusschen beide volkeren. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Binnenkort verschijnende legerorders zul len een ministerieele beschikking inhouden, volgens welke in 1927 aan het onderzoek, bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienst plichtwet, worden onderworpen de tot de landmacht behoorende grootverlolgangers der lichtingen 1915 en 1918. Aan dit onderzoek moeten ook deelnemen de dienstplichtigen van bovenbedoelde lich tingen, die een vrijwillige verbintenis heb ben aangegaan als verzorghr bij den Rijks- postduivendienst, als hoefsmid bij de inlan- terie of als smid-bankwerker bij de voorma lige oefenings-houwilser-compagnie, bene vens zij, die tot die lichtingen behooren en in perband met erkende gewetensbezwaren een vrijwillige verbintenis hebben aange gaan. Aan het onderzoek nemen niet deel, zij die: a. hun eerste oefening nog niet hebben volbracht b. in 1927 vóór den voor het onderzoek bepaalden dag in werkelijken dienst zijn ge weest uit anderen hoofde dan bij wijze van stiaf. c. bestemd zijn om in 1927 voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst te v komen; j d. elders wonen, dan in Nederland e. zich buitenslands bevinden ter uiloefe- ning van de zeevaart (hieronder niet begre- pen de zeevisschrij) 1. de binnenvaart uitoefenen op andere J landen en zich deswege in een der landen ophouden; fc ingevolge de geldende bepalingen geheel - lijn vrijgesteld van opkomst in werkelijken - dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of •dera buitengewone omstandigheden; h als vrijwilliger behooren tot één der land-formverbanden of één der landstorm- sen. motordienst, vaartuigdienst oi rwegdienst; na hun ontslag als reserve-officier in de j noedanigheid van gewoon dienstplichtige tot hel leger zijn blijven behooren. Bi) de Ie divisie (reg.ten gren. en jag., 4e, 10e, 15e en 22e regt. inf.) en bij de Ille divi sie (2e, 3e, 6e, 13e, 14e en 17e reg. inf.) «omen de lichtingen 1922 en 1924 voor her halingsoefeningen dit jaar onder de wape nen. De onderofficieren voor den tijd van 24 en de korporaals en soldaten voor den tijd van 17 dagen. VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING. Een andiëntie bij minister Slotemaker de Bruine. hoofdbestuur van den Centralen >derl. Ambtenaarsbond is Zaterdag 9 dezer iQ audiëntie ontvangen door den Minister j Jan Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij de delegatie gelegenheid kreeg, de aandacht jan dien bewindsman te vestigen op de bij Je agenten der vrijwillige ouderdomsverze- kering levende wenschen. Bepleit werd, naast de invoering van weduwenpensioen- tarieven, welke de minister blijkens zijn antwoord op de vragen van het Kamerlid Duys in overweging heeft, ook de invoering jan restitutietarieven als een dringend noo- dige aanvulling. Betoogd werd, dat de pro- iductie ten zeerste bemoeilijkt wordt door verhooging van de tarieven, met Januari ji. ingevoerd, en daarbij nog in het bijzonder door de onrust verwekt door de geruchten over beweerde onzuivere propaganda in Friesland. Op zeer spoedige publicatie, als door den minister toegezegd, van de uit- ikomslen van het onderzoek van den Ver zekeringsraad te dier zake werd aange drongen. Ook de volkomen ontoerekend ge achte belooning van de agenten werd nog maals ter sprake gebracht. Bij de bespreking van dit een en ander bleek, dat deze aange legenheden ten volle de persoonlijke belang stel ting van den minister hebben, en dat Z.Exc. zich daaromtrent reeds veelzijdig heeft doen voorlichten, zoodat binnen niet te langen tijd publicatie van zijn plannen te dezer zake tegemoet zal mogen worden gezien. HET GEBEURDE TE PEKING. Uiteenzetting van minister Beelaerts. Op de vragen van den heer Albarda, in verband met een door den Nederlaradschen gezant te Peking aan Chineesche militai ren en gewapende politie verleende ver gunning tot betreding van het legatie- kwartier aldaar, tot het instellen van een onderzoek, heeft minister Beelaerts van Blokland het volgende geantwoord: Blijkens telegraphisch bericht van Harer Alajesteits gezant te Peking, heeft de Chi- neesehe Overheid toestemming gevraagd om huiszoeking te verrichten in de binnen de gezantsehapswijk aldaar gelegen gebou wen der Russische Bank en van den Chi nee schen Oosterspoorweg. Dit verzoek was gegrond op het aan de Overheid bekende feit, dat die instellingen gebruikt werden om wanordelijkheden te veroorzaken en dat samenzweerders zich daar verborgen. Na rijpe overweging hebben de diploma^- tieke vertegenwoordigers van de z.g. pro tocol-Mogen dheden, met het oog op de paniek, die zich heeft meester gemaakt van de Chineesche en de buitenlandsche bevolking na de gebeurtenissen te Han- kau en te Nanking, eD aangezien deze in stellingen zich onder Chineesche jurisdic tie .bevinden, eenstemmig beslist, dat de verzochte mede-onderteekening op het be velschrift niet kon wordeD geweigerd. Harer Majes-teits gezant heeft daarop m zijn hoedanigheid van deken van het diplo matieke corps ter uitvoering van dat be sluit zijn mede-onderteekening op het be velschrift geplaatst. De huiszoeking heeft aangetoond, dat inderdaad een aantal Chineesche samen zweerders in die gebouwen woonden en dat zij plannen beraamden tegen de Chi neesche regeering en tegen de vreemde lingen. Een aanzienlijke hoeveelheid wa penen werd ontdekt. De Chineesche politie te bij de plaats gehad hebbende huiszoeking ook binnen getreden in het naast de bank gelegen gebouw, dat tijdens het Keizerrijk als ka zerne der gezantschapsmacht weird ge bruikt. Aangezien daarvoor geen vergun ning was verleend, hebben de vertegen woordigers der protocol-Mogendheden daar tegen terstond geprotesteerd. De gezant heeft gehandeld overeenkom stig zijn bevoegdheden, en, zooals uit het bovenstaande blijkt, ter uitvoering van een beslissing van de vertegenwoordigers der protocol-Mogendheden. De gezant heeft de Nederlandsche Regeering te vo ren niet gekend in deze aangelegenheid. Voor bijzondere maatregelen bestond bij de Regeering geen aanleiding. Het stand punt der Regeering, dat inmenging in China's binncnlandsehe aangelegenheden zorgvuldig dient te worden vermeden, is den gezant bekend. HET „EIGEN GEBOUW" VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Uit den beschrijvingsbrief. De: beschrijvingsbrief voor de op 9 Mei te houden algemeene vergadering van Bloem bollencultuur bevat als punt 4: Voorstellen van het Hoofdbestuur in ver band met de financiering van de bouwplan nen voor het Eigen Gebouw der vereeniging. A. Het Hoofdbestuur stelt voor aan Art. 51 van het Huishoudelijk Reglement, luidende: „Tot de beurs hebben alleen toegang leden der Vereeniging, de donateurs, de donatri ces, de eereleden en jongelieden genoemd bij Art. 9 der Statuten", toe te voegen: „Op voorstel van het Hoofdbestuur kan de Algemeene Vergadering besluiten, gedurende een in het besluit te bepalen aantal jaren voor hen, met uilzondering van de eereleden, een toegangsprijs voor het beursbezoek vast te stellen, welke niet hooger mag zijn dan 25 cent per persoon per beursdag." B. Het Hoofdbestuur stelt voor, op grond van Art. 51 van het Huishoudelijk Regle ment. den toegangsprijs voor het beursbezoek gedurende vijf jaar (1928 tot en met 1932) vast te stellen op 25 cent per persoon per beursdag, met dien verstande, dat doorloo- pende toegangskaarten voor de beurs be schikbaar kunnen worden gesteld 5 f 10 per persoon, geldig gedurende een geheel jaar. De toelichting luidt: In de laatste gehouden Algemeene Verga dering is een voorstel van het Hoofdbestuur tot het heffen van een beursentrée aange houden, omdat de afgevaardigden van ver scheidene afdeelingen den wensch te ken nen gaven, vooraf te worden ingelicht om trent de verbetering, lie de plannen voor het beursgebouw zouden kunnen ondergaan, in dien de opbrengst van de beursentrée daar aan ten goede zou komen. Het Hoofdbestuur heeft toen toegezegd, zoo mogelijk de uit gewerkte plannen in een spoedig te beleggen Algemeene Vergadering te zullen mededee- len, en daarin de behandeling van het voor stel voort te zetten. Inmiddels heeft hel Hoofdbestuur uit de ingekomen plannen een keus gedaan en eenparig aan het plan vau den heer A T. Kraan, architect te Oegstgeest de voorkeur toegekend. Dit plan waarvan een beschrijving als bijlage aan dezen be schrijvingsbrief is toegevoegd, vereischt een bedrag van f 20.000 boven de door uwe ver gadering toegestane som van f 100.000 voor verbouwingskosten. Zooals uit de beschrijvingsbrief hieronder blijkt, verkrijgt de vereeniging daardoor een gebouw, dat zeer stellig gelijk te stellen is met ..nieuwbouw", met een geheel nieuw fronl ter breedte van 50 Meter, en een beurs- zaal met een nieuwe kap, waarbij de be slaande kolommen, in het midden vervallen; voorts een koffiekamer, van de grootte van de zaal waarin in het Concertgebouw de Al gemeene Vergaderingen worden gehouden en vele andere verbeteringen, waarvoor naar de beschrijving verwezen wordt. De beursentrée zal naar de meening van het Hoofdbestuur uitnemend besteed zijn aan de verhoogde kosten van dit plan. De schorsing van de behandeling van het voor stel in de vorige vergadering heeft het voor deel, dat thans voorgesteld kan worden de heffing van de beursentrée tot slechts enkele jaren te beperken. Ofschoon de opbrengst per jaar vermoede lijk f 6000 zal bedragen, is het toch uiteraard verstandig om op een lagere opbrengst be dacht te zijn, terwijl anderzijds ie wensche- lijkheid om over een iets ruimer bedrag te kunnen beschikken dan het strikt noodige, voor een ieder, wegens de kans op eventueel noodzakelijke, maar thans nog niet te voor ziene uitgaven, die na de ingebruikneming van het gebouw noodig zullen kunnen blij ken, duidelijk moet zijn. Daarom wordt nu voorgesteld om een beursentrée van f 0.25 per beursdag te hef fen gedurende vijf jaar. In verband hier mede is het juister in het huishoudelijk re glement alleen de bevoegdheid neer te leggen van het heffen van een beursentrée, en bij afzonderlijk besluit tot het heffen daarvan over te gaan. ónder intrekking van het m de vorige algemeene vergadering aanhangig gemaakte voorstel, wordt derhalve thans voorgesteld: 1. De hier bedoelde wijziging van het huishoudelijk reglement. 2. De bepaling van den toegangsprijs tot de beurs k f 0.25 per beursdag, met gelegen heid tot hel nemen van een jaarkaart k f 10 per persoon. Aangezien volgens ari. 8 van het huis houdelijk reglement van de eereleden geen contributie of bijdragen gevorderd mogen worden, behooren zij ook van de betaling der beursentrée te worden vrijgesteld. VERDWIJNT EINDELIJK HET VASTE DRUKKERSTARIEF Het District Amsterdam en Omstreken heeft Maandag 11 April eene Huishoudelijke Vergadering gehouden ter bespreking van het behouden of afschaffen van de bindend verklaring der prijstarieven met de daaraan verbonden strafbepalingen, naar aanleding van een ingekomen voorstel tot afschaffing dezer bepaling, voorgesteld door 9 leden, terwijl 39 leden schril tel ijk hunne instem ming er mede hebben betuigd. Deze verga dering werd bijgewoond door 50 leden. Eene geanimeerde bespreking heeft over het ingediende voorstel plaats gevonden, waarna een voorstel van den heer Wierdels aangenomen werd met 43 voor. 3 tegen en 4 blanco. Het voorstel luidt als volgt: „Het District Amsterdam en Omstreken van de Federatie van Werkgeversorganisa- tiën in het Boekdrukkersbedrijf. gehoord de besprekingen in zijne vergadering van 11 April 1927 heeft de eer voor te stellen ter behandeling in de gemeenschappelijke Alge meene Vergadering der Federatie van 31 Mei 1927 het volgende besluit: De gemeenschappelijke Algemeene Ver gadering, gehoord de besprekingen, ver klaart in het belang der organisatie noodza kelijk te handhaven de Collectieve Arbeids Overeenkomst met de werklieden-organisa- tiën, de periodiekenbescherming en de prijs tarieven voor drukwerken, dit laatst ge noemde als nuttige handleiding voor prijs berekening, doch acht het even noodzakelijk de bindend-verklaring van de prijstarieven met de daaraan verbonden strafbepalingen af te schaffen." DE WETHOUDERSCRISIS TE ROTTERDAM De heer Schouten bedankt ook als raadslid De heer Schouten, de demissionaire wet houder voor financiën te Rotterdam heeft nu ook als raadslid bedankt. Nadat er Donderdag twee vruchtelooze stemmingen tot benoeming van een nieuwen wethouder waren gehouden, waarschuwde de heer Schouten den Raad, dat hij ook ais Raadslid zou bedanken, zouden de stem mingen op deze wijze voortgang hebben. Nog werden er hierop drie stemmingen gehouden, evenwel weer zonder eenig resul taat. Na afloop hiervan diende de heer Schou ten zijn schriftelijk ontslag a]s Raadslid bij den voorzitter in. Opvolger van den heer Schouten op de A. R. lijst is de heer Jos. de Jonge, die waar schijnlijk reeds de volgende Raadszitting (Donderdag a.s. te houden) zal worden be noemd en beëedigd. De heer Schouten staat weer als no. 1 op de nieuwe lijst der A. R. Partij voor de ko mende Raadsverkiezingen en zal dus met September weer zijn intrede in den Raad doen. BURGERLIJK LUCHTVERKEER. IN NED.-INDIË. Oprichting eener maatschappij. Ten einde de totstandkoming van een bur gerlijk luchtverkeer in Nederlandsch-Indiê te bevorderen en daardoor tevens te berei ken, dat eerlang in den internationalen luchtdienst het traject over de Nederland sche Koloniën mede door een nationalen dienst verzorgd wordt, hebben de Neder landsche Handel-Maatschappij en de Deli Maatschappij het initiatief genomen tot een bespreking over de mogelijkheid van op richting ecner burgerlijke Nederlandsch- Indische Luchtvaartmaatschappij. Het bedoelde luchtverkeer, waarbij aan Sabang als eerste beginpunt is gedacht, zal tevens aan een snellere verbinding tusschen Nederland en Nederlandsch-lndië ten goede komen, alsmede vluggere verbindingen tus schen de eilanden mogelijk maken. Bedoelde bespreking heeft 14 dezer plaal9 gehad; in beginsel .werd daarbij besloten de oprichting van een burgprlijk Nederlandsch-Indische Luchtvaartmaatschappij tot stand te bren gen, ten einde tot verwezenlijking van ge noemd doel te geraken. Een comité van voorbereiding werd benoemd. In dit comité namen zitting do heeren: Dr, j EEN KWESTIE VAN OPSTELLING. Neem 4 centen en 4 kwartjes of dubbeltjes en plaats d^ze om den ander in een rij. Hoe kan men nu door 4 maal achtereen telkens 2 opeenvolgende geldstukjes te verplaatsen, de rij zooda nig wijzigen, dat de zilverstukjes naast elkaar geplaatst zijn en dus de centen eveneens? 1 6 8 9 10 O e O O O O 9 O O O O O <J O O O O O O O O C. J. K. van Aalst, president der Nederland sche Handel-Maatschappij; E. Enthoven, ge delegeerd commissaris der Deli-Maat- schappij; mr. J. H. van Hasselt, te 's-Gra- venhage; P. van Leeuwen Boomkamp, direc teur der Rubber-Cultuur-Maatschappij „Am sterdam"; E. A. Pan, directeur der Gemeen schappelijke Mijnbouw-Maatschappij „Billi- ton"P. E. Tegelberg, directur der Stoom vaart-Mij. „Nederland"; N. H. ter Kuile, di recteur der Handelsvereniging „Amster dam". Aan dit comité werd toegevoegd als secre taris de heer J. Steenbeek, Heerengracht 586, Amsterdam. DE K. L. M. IN 1326 EN 1927. Uit een overzicht door den directeur der K. L. M. veirstrekt bij gelegenheid van de opening van den zomerdienst, blijkt o.m. het volgende. Het vervoer van passagiers nam in ver gelijking met 1925, met 550 toe. Het goe derenvervoer daarentegen liep terug. Op 31 December 1920 waren alle machines in gebruik op de lijnen naar Londen en Parijs van radloinstallatie voorzien. Na het ongeval bij Wolverhampton wer den alle piloten geoefend in het blind- vliegen. Commercieel ie de K. L. M. in 1926 10 pCt. vooruitgegaan. Wat den zomerdienst betreft, deelde de directie mede dat de verbinding me<t Hamjburg-Kopenhagen- Ma.lmö, in samenwerking met een Zweed- Bche Maatschappij zal worden hersteld. Van Mei tot October wordt een nieuwe dienst op Baizel Brussel ingesteld. Do dienst geeft directe aansluiting naar Itar lië, Zürich en Genöve. Van half Juni tot half September wordt de dkmst op Londen verdubbeld. Bovendien wordt de dienst op Parijs, Hamburg, Bremen Hannover, Berlijn, Duisburg, Ke-ulen, het Roergebied, Zuid- Duitsdhland en Ostende ook door sa menwerking met vreemde maatschappijen uitgebreid. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK. De gemeente Amsterdam heeft het con tract met het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank, dat op 1 Mei 1931 afliep, ver lengd tot 1 Mei 1936 met nog 3 optie-jaren voor het bestuur der Bank. De R. V. B. houdt dus practisch de beschikking over do terreinen tot 1 Mei 1939. Vertrouwd wordt aldus de ..Msblde.' dat dit er toe zal leiden, dat de R. V. B. te Amsterdam gevestigd blijft. In de kringen der Bank acht men dit vrijwel zeker, hoe wel niet absoluut vaststaande. Zooals men weet bestonden er plannen lot vestiging van de Bank te Delft. ART. 4 DER ZONDAGSWET. De Minister van Justitie heeft de aandacht van den Minister van Binnenlandsche Za- keti én Landbouw gevestigd op het feit. dat in een gemeente op den eersten Pinksterdag van het vorige jaar gedurende godsdienst oefeningen, welke na het middaguur wer den gehouden, muziek op straat is gemaakt. Naar aanleiding daarvan heeft, volgens de „Tel.", Minister Kan door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin aan de burgemeesters verzocht te mogen vernemen, welke uitlegging in hun gemeenten aan ar tikel 4 der Zondagswet wordt gegeven. DE CRISIS IN DE MAASTRICHTSCHE INDUSTRIE. Donderdagmiddag is voor de tweede maal een conferentie gehouden tusschen den Mi nister van Arbeid, II. en N., B. en W. van Maastricht en de directies van de Glas- en Aardewerkfabrieken, waarbij ter sprake is gekomen de toestand, geschapen door het ontslag aan de Kristalunie en Ceramique en de loonsverlaging bij de Sphinx. Aan de aardewerkfabriek „De Ceramique" is opnieuw ontslag aangezegd. Thans zijn zestien ovenwerkers ontslagen. Woensdagavond had in verband met de aangekondigde loonsverlaging een langdu rige conferentie plaats tusschen de directie van „De Sphinx" en de vertegenwoordigers der arbeiders-organisaties. Er werd -en overeenstemming bereikt. HULP UIT BELGIË BIJ LENIGING VAN DEN WATERSNOOD. Bij de plechtige overdracht van de door het Belgische Roode Kruis aan de slacht offers van den watersnood geschonken wo-T ningen te Alphen, Dreumel. Drulen en Wa- mel waren behalve de Prins nog aan wezig diens adjudant, jhr. Laman Trip, de commissaris der Koningin in Gelderland, le- j den van Ged. Staten van Gelderland, de af gevaardigde van het Belgische Roode Kruis de heer de Dekker, uit Antwerpen, voorts de vice-voorzit ter van het Nederlandsche Roode Kruis, jhr. mr. J. H. Röell, de secre taris-generaal van het comité, mr. van Slooten en afgevaardigden van verschil lende gemeenten van Maas en Waal. Na een rede van den Prins werd gespro ken door een afgevaardigde van hel Bel-* gische Roode Kruis, den heer de Dekker. De burgemeester van Dreumel, de heer van Erp, bracht dank namens zijn ambtge- nooten in de gemeenten van Maas en Waal voor den verleenden steun. De laatste spr. was jhr. J. H. Röell, waar na de bezoekers nog verschillende huizen in oogenschouw hebben genomen. MILITAIRE BOND ONS ALLER BELANG. De vereeniging van geëmployeerde mili tairen „Ons aller belang" heeft te Utrecht in een feeestelijke vergadering haar tien jarig bestaan herdacht. De heer A. Godschalk te Den Haag hield een feestrede. Onder luiden bijval deelde spr. mede, dat aan de Koningin was gezonden een telegram van hulde, waarin Haar teven9 den oprech ten dank der organisalie werd betuigd voor de door Hare bemiddeling, ten bate der le den lol stand gekomen gunstige maatregelen. Ook aan den minister van oorlog, den in specteur der infanterie en luitenant-adju dant De Vos waren telegrammen van dank gezonden. Mededeeling werd voorts gedaan van tal van ingekomen telegrafische en andere ge- lukwenschen. liet hoofdbestuur werd in zijn geheel her kozen. Vervolgens werden verschillende huishou delijke zaken afgedaan, waarna de leden in gezellig samenzijn nog eenigen tijd bijeen- b leven. „HERMES". Donderdagavond is te Utrecht de jaarirjk- sche vergadering van de Nederlandsche Ver eeniging van vertegenwoordigers van han delaren en industrieelen Hermes, gevestigd te Amsterdam, begonnen. Blijkens het verslag van den secretaris der Vereeniging, den heer J. A. Lotgering, te Amsterdam, is het ledental gegroeid van 1121 tot 1410 en het aantal afdeelingen met 9 vermeerderd is en thans 25 be draagt, het aantal branchegroepen vermeer derde met 1 en bedraagt thans 14 Tengevolge van den slechten toestand is dit jaar de werkloosheid grooter geweest dan het vorige jaar. Aan 61 leden werd f 2812 uitgekeerd tegen het vorige jaar f 961 aan 19 leden. De heer J. A. Lotgering te Amsterdam werd als secretaris herkozen; als leden van de redactiecommissie werden benoemd de heeren J. A. Lotgering te Arasterdam en M. J. Hoenlamp te Bilthoven. Tot bestuursleden werden voorts benoemd do heeren H. Vegter Jr., R. H. Klooster, J. Velleman en J. J. Reisiger, allen te Groningen; Joh. de Boer en E. H. v. ilulst Hamburger, beiden te Nijmegen; Eernstman te Arnhem; C. Overbeek, te Rotterdam; G. J. Bingert, te Zwolle; J. W. Wevers, te Hen gelo; E. N. Cohen, J. J. P. Detmar, J. den Hartog, G. H. P. Heldt en R. L. de Graaff, allen te Amsterdam; H. G. Floors en H. de Jongh, beiden te Enschedé; P. H. A. G. Damler, S. Kallas en J. Velleman, allen te 's-GravenhageG. J. Bregman, te Amersfoort; C. H. Draager, te Schiedam; W. H. Krekel, te Ter-Apel; J. Joman, te Alkmaar; M. J. Hoencamp, te Bilthoven; C. A. K. van Duuren, te Assen; G. R. Lever, te Leeuwarden en M. Polde^mans, te Haar lem. Vervolgens werd vastgesteld een program van actie en een werkprogram voor 1927, volgens hetwelk o. a. directe actie zal wor den gevoerd tegen het concurrentiebeding. In de gisteren voortgezette algemeene vergadering is na bespreking de rekening van den penningmeester, den heer H. J. Kedcker, te Groningen, goedgekeurd. De rekening sluit met f 11.432 en een voor- deelig saldo groot f 4179. AaD steun is in het afgeloopen jaar verstrekt: 11217 uit het steunfonds, terwijl het saldo van de weersta ndskas f3766 bedraagt Na het treffeD van een paar finantiëele ••egelingen ten behoeve van de behartiging in de administratiebelangen werd de be- mtig voor 1927 in ontvangsten en uit- r vastgesteld op f21.720 met een psist ..li l 1031 voor onvoorzien. Bij de rondvraag werden nog enkele huis houdelijke aangelegenheden besproken.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5