No. 20580 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 April Vijfde Blad Anno 1927 INDISCHE KRONIEK. VAN RECHT EN ONRECHT. RADIO-PROGRAMMA. VOOR MAANDAG 18 APRIL. Over Macassar naar de oliestad Balik-Papan Aan het oer woud ontwoekerd. Onze Paketboot klieft ongeveer een dag de kalme wateren der Java-zee en als wij den anderen ochtend uit onze patrijspoort de situatie opnemen, ontwaren wij op het watervlak rondom ons schip een ongewone bedrijvigheid van prauwen; wij zijn op de róede van Macassar. Met de algeheele min achting voor conventie en de instinctmatige behoefte om het ons nu en voortaan zoo makkelijk mogelijk te maken, die al spoedig den Indischen toerist, en zeer terecht, eigen ©jordl aarzelen wij geen oogenblik om na een vluchtig kammetje door onze haardos sen in pyjama het dek te betreden en over dfe reeling leunend ons niets van den aan blik bi) het binnenvaren te laten ontgaan. De haven Macassar biedt een Europee- scben aanblik, althans mist zij het karakte ristieke Indische aspect, dat onze opvol gende pleisterplaatsen bij de voortzetting der reis zullen toonen. Een moderne haven- aanlegplaats met kadermuren en steigers doemt op uit de ochtendnevelen en terwijl e£n schip alleDgs nader glijdt, onderschei j den wij daarachter een aaneengesloten rij Europeesche gebouwen, kantoren, pakhui zen, hayenbureelen. Inderdaad, Macassar de hoofdplaats va nZuid-Celebes, is in nog geen twaalf jaar tijds van een klein onbeteeke- nend havenplaatsje geworden een belang rijke moderne haven, een knooppunt op de groote handelswegen van Oost naar West en vice versa, waar alle groote reederijen, alle groote Indische handelshuizen en ban ken hun filialen gevestigd hebben. Hier tfeft het den reiziger voor het eerst uit eigen I Aanschouwing, wat de zoogenaamde bui- tjnbezittingen heden ten dage eigenlijk tor enorme beteekenis hebben gekregen or Indië's en Nederland's groei en bloei, dank zij den vooruitzienden blikken van mannen als Van Heutsz en zijn medewer kers. En er is alle reden om aan te nemen, dat de ontluikende bloei dier buitengewes ten en ook van Macassar nog slechts het beginstadium is van een ontwikkeling, welke die van Java naar de troon zal steken en wellicht eens zal overvleugelen. De zon brandt fel ondanks het vroege uur en na een nauwelijks verfrisschend ochtendbad en een haastig ontbijt gaan wij van boord om met de stad Macassar nader kennis te maken. Hier als overal elders de onvermijdelijke Chineesche ,,kamp", de wijk waar de nijvere handeldrijvende Chi- rteezen wonen. Nauwe straten en stegen, krioelende menschen en kinderen, drukbe zochte pasars, duizend geurtjes, die alle dit gemeen hebben, dat zij Westersche reuk organen allesbehalve streel en, vervallen j huizen en verweerde pakhuizen, waaruit men aan talrijke kenmerken den ouden Hol- Ikhdschen oorsprong en stijl herkent, al ware het slechts Aan de kleine ruitjes in de opschuiframen en aan de deuren, die zoowaar in een onder- en een bovenstuk zijn verdeeld. Het Europeesche stadsdeel biedt aange namer aanblik. Hier alles ruim en groot, roet die bewonderenswaardige Indische I royaliteit van ruimte-indeeling, die van elk niet al te modern huis een koel paleisje in een klein plantsoentje maakte, al wordt ook hier in den laatsten tijd bij het duurder worden van den grond helaas dit beginsel bij. nieuwere behuizingen ook lang niet al- lijd nog doorgevoerd. Het centrum van de tad is een enorm plein, d.w.z. een Indisch plein, derhalve een uitgestrekte grasvlakte, aaromheen aan drie zijden groote, mee- endeels officieele gebouwen liggen, zooals hef gouvernementshuis, het paleis van den gouverneur, maar ook een kerk en de socië teit. Aan de vierde zijde van het plein lig gen de kazernes en het kazerne-kerkje, omringd door de hooge steenen wallen van een oud fort. Langs dit plein loopen schoone en breede schaduwrijke tamarinde-lanen, waar men de huizen der gezeten Europea nen vindt. Ondanks zijn groeiende belangrijkheid als haven en handelscentrum is er te Macassar behalve in de handelswijk en aan den havenkant weinig vertier. Wie er behalve de gebruikelijke sociëteitsgeneugten, af en toe een militair concert of een voetbalwed- trijd, mondain vermaak of levendigheid zou zoeken, koml bedrogen uit. Als op zoo- ele Indische plaatspn moet men de afwis seling des levens ook hier voornamelijk zoeken in den onderlingen omgang. De om streken bieden den inwoners weinig attrac tie. Daar is de beropmde waterval van Ma ros. op 40 paal afstand van de stad. dien natuurlijk elke toerist bezichtigt, doch lang niet elke Europeaan, die in Macassar woont; van uit Maros kan men de zoogenaamde piek van Maros, den Boeloe Seraoeng. een berg van ongeveer vijftienhonderd meter hoogte, in de verre verte aanschouwen, doch daarbij blijft dan ook vrijwel het prak tische bereikbare doelpunt voor uitstapjes en tochten. Vacantie-oorden in de bergen, om de Macassarsche hitte te ontvluchten, kent men er vooralsnog niet, daartoe zijn de verbindingen op Zuid-Celebes nog, te gebrekkig en het land nog te weinig geci viliseerd Dat alles is voor een misschien nabije toekomst. In den middag keeren wij terug naar ons schip en het duurt niet lang of de trossen worden losgegooid en wij glijden zachtjps weer de open ruimte tegemoet. Wanneer Macassar met zijn huizen en kaden al reeds lang met de kustlijn verdoezeld is, zijn het alleen nog Celebes' bprgen met de ruim drieduizend meter hooge piek van Bonthain, die nog langen tijd zichtbaar blijven, totdat de vallende schemering alles omhult Ter wij aan het avondmaal verschp krach'en opdoen voor de komende vermoeienissen is het inmiddels geheel donker geworden en koerst ons schip volle kracht naar het land der toekomst. Borneo. Op dit ontzaglijke eiland met zijn nog ge heel onbekende binnenlanden zijn natuur lijk verbazende ontdekkingstochten mogelijk waarvan de wonderlijke relazen boekdeelen zouden vullen, maar zulke avonturen zijn voor eenvoudige toeristen, zooals wij niet weggelegd en daarom moet de lezer van mi] dan ook geen sensationeele beschrijvin gen verwachten van zulk soort ondernemin gen, doch zich tevreden stellen met alweer een vluchtige impressie en dan nog niet eens van Borneo's oerwouden en wilde stammen, maar eenvoudig van wat binnen het nu eenmaal vooropgestelde kader past, een indruk van een der Europeesche neder zettingen en dat dan wel van de allerbe langrijkste, de oliestad Balik-Papan. Ja, in waarheid, een oliestad, en dat wel een oliestad, ontwoekerd aan het oerwoud! Want inderdaad heeft Borneo's Oostkust, waarlangs wij sinds uren varen, ons tot nogtoe niets anders geboden dan het beeld van een bergachtige wildernis van onge looflijke vegetatie. Het oerwoud grenst hier over een lengte van honderden kilometers aan de zeestraat, zonder eenigen schijn ol schaduw van strand spoelt de zee, zooals overal in dezen tropischen archipel, tegen den ondoordringbaren muur van eeuwig groen. Maar uit de verte reeds ontwaren wij in deze groene wildernis een plek als een open wonde in het oerwoud, een kleine lichte plek met vreemde ronde witte vlek ken. Deze vlek is Balik-Papan en de vreem de ronde witte vlekken zijn de olietanks. De indruk van een leek na een bezoek aan dit koninkrijk van de olie is samen te vatten in drie woorden: pijpleidingen, tanks, machines. En wij zijn dan bovendien de verbijsterende ervaring rijker, dat op dit opengekapt stuk land aan alle zijden om ringd door ondoordringbaar oerwoud een grootbedrijf werd aangetroffen, waarvan cok in Europa moeilijk de wederga zal zijn te vinden. Maar ons schip ligt aan de kade en wij haasten ons naar den wal. De oliestad ligt voor ons. amphithealersgewijs gebouwd tegen de hooge heuvels. Ja, zoo weinig ruimte was hier, dat de weg langs de zee moest worden uitgehouwen in den heuvel. Ons eerst doel zijn de installaties van de Eataafsche Petroleum-Maatschappij en nu beginnen wij onder deskundig geleide onzen zwerftocht door het reusachtig complex van fabrieken, installaties en gebouwen van allerlei soort, waar de ruwe aard-olie, die van soms wel honderd en vijftig kilometer ver in het binnenland door het bosch in pijpleidingen wordt aangevoerd, gezuiverd wordt en bereid tot benzine, stook-olie en het halve of heele dozijn andere producten, die de witte steenkool tot het meest begeer de product in de wereld maken. Voor een deskundige, een ingenieur b.v., is het hier een terrein om van te watertanden, een beeld uit een zeer stouten droom, voor een leek is deze zwerftocht hoogst belangwek kend, maar dikwijls ook vol van ondoor grondelijke technische geheimen, en daar enboven buitengemeen vermoeiend. Men kan over deze terreinen, door deze fabrie ken en installaties, de eene al verbazing wekkender en technisch volkomener dan de andere, uren dwalen, maar ook een hal ven. maar ook een heelen dag. Wat mijn eigen bezoek indertijd aan dit olie-centrum betreft, ik heb het toen onder deskundig geleide vijf volle uren volgehou den. Nimmer im mijn leven heb ik over zooveel pijpen en buizen moeten springen en hob ik deze voorwerpen in zooveel ver schillende formaten en afmetingen gezien, nimmer tevoren had ik zooveel machines, zooveel ovens, ketels en kranen aan schouwd; ik Den nimmer zooveel trapjes en trappen op en af geklommen, nimmer ben ik zoo moe en dorstig geweest. Den lezer dient, alvorens mij van overdrijven te beschuldigen, te bedenken, dat de gloeiende tropenzon boven Balik-Papan brandt zooals misschien nergens in dezen archipel en dat bovenstaande verrichtingen plaats hadden iü een temperatuur van ver boven de hon derd graden, die hier en daar in een half dozijn ketelhuizen door de monsterachtige ovens nog wat wordt aangedikt. Na vijf volle uren waren mijn hersens dan ook ge lijk gesmolten lood, het weinige denk-ver- mogen, dat mij was overgebleven, was ge richt op het glaasje koud bier en toen wij op onzen rondgang toevallig de sociëteit passeerden, was ik met geen stok meer voorbij deze inrichting te krijgen, tot teleur stelling van mijn begeleider, die nog eei viertal fabrieken in petto had. Dat bleken bovendien de gewichtigste van allen te zijn, want men diende alvorens ze te kunnen betreden een schriftelijke belofte van ge heimhouding af te leggen op straffe van duizend pond sterling boete. Daar ik mij niet kapitaalkrachtig genoeg voelde om eventueele loslippigheid te riskeeren, be sloot ik met het oog op het bier in de sociëteit er die rest aan ie geven en nimmer heb ik zóó ontzaglijk heerlijk gedronken. Ik zal over de verdere restauratie van mijn inwendigen mensch niets verder mede- deelen dan dat ze mij in staaf stelde om eenige uren later het niet-technische deel van Balik-Papan te bezichtigen. Tusschen de ontelbare olietanks, die overal als koe pels van pantserforten uit den grond rezen, vonden wij onzen weg naar de woonwijk der Europeanen, die in op palen gebouwde huizen tegen de hellingen wonen in een agglomeratie, die men een villapark zou kunnen noemen. Aan den anderen kant van de stad waren de kampongs voor de inland- sche koelies. Maar Europeaan of koelie, ze hadden allen dit gemeen, het waren allen oliemenschen. Daar is op Balik-Papan nie mand. behalve een enkele bestuursambte naar en de manschappen van het kleine garnizoen, die niet behoort tot de Olie. Van hoog tot laag, van den hoofd-admi nistra - teur, den ongekroondpn koning van Balik- Papan, tot den nederigsten koelie, slaat iedereen in dienst van het machtig wereld concern. dat de Bataafsche is. is ieders denkvermogen en arbeidskracht van vroeg tot laat gericht op het opvangen verwerken, verschepen van wat de aarde in zulk een overdaad uit. haren schoot werpt. En ook weer ieder, van hoog lot laag. is er door ge merkt. draagt olievlekken in zijn kleeren, in het vuile jasje, maar ook in het pas ge steven en gestreken pakje. Alles ademt olie, alles is besmet met olie. de atmosfeer is bezwangerd met petroleumgeuren. die ons binnenvarende schip in de haven reeda tegemoet woeien. Een avond op de sociëteit, een muziek- clubje. een zwempartijtje, daar moeten de blanke mannen en vrouwen in Balik-Papan het vari hebben, en dan verder alleen nog van het lied van den arbeid waarin zij hun stem paren. Want Balik-Papan. oliestad. koninkrijk van de petroleum, is het eind van de wereld, een muizenval met als eenigen uitweg de Oceaan. De blanke man nen en vrouwen, die daar 's avonds na ge- da nen arbeid hun avondwandeling zouden willen uitstrekken een eindje buiten de stad, zij kunnen niet verder, in welke richting zij het ook zouden beproeven. Want niet op eenigen afstand, maar terstond daar, waar de emplacementen en de opengekapte terreinen voor de huizen der menschen ein digen. is aan alle kanten het oerwoud als een zwijgenden, ondoordringbaren groenen muur. En achter dien muur ligt duizenden kilometers diep de even ondoordringbare wildernis van Borneo. D. B. (Nadruk verboden). XXXVIII. ONGEMOTIVEERD PROCEDEEREN. Sommige geïllustreerde bladen onthalen hun getrouwen steeds piaar weer op meer of minder geslaagde grappen over proce- deerlustigen, die dan meestal tot den boe renstand heeten te bëhooren. Men is ge neigd, dat als schromelijke overdrijving te beschouwen, maar aan de ingewijden is dit type heel goed bekend. Een arrest van een gerechtshof komt nu aan een grooteren kring een merkwaardig staaltje van onge motiveerd procedeeren toonen. Ook hier was er een boer in het spel, maar deze werd juist tegen zijn wil den weg van rechten op gedreven. Voor het rechtsgevoel is het be vredigend, dat hij in twee instanties in het gelijk werd gesteld. De bewuste boer had van een naamlooze vennootschap een aan deze loebehoorende bouwhoeve gepacht voor den lijd van zes jaren, ingegaan 1 Jan. 1921. Reeds van den aanvang al schijnt de verhouding niet ideaal geweest te zijn, althans bij vonnis van 18 Dec. 1924 word de verhuurster ver oordeeld om aan den huurder schadever goeding te betalen. Het blijkt niet op grond waarvan; het bedrag moest echter nog nader vastgesteld worden; de huurder maakte aanspraak op f -4000. Op 1 Jan. 192N verviel weer de huur- som ad f 302, die per'geheel jaar betaalbaar was, en de advocaatwan den huurder stelde bij brief van 31 Dec 1924 aan de tegenpartij voor, dat het bedrag ónder "den huurder zou blijven berusten, totdat ook over de hoe grootheid van de schadevergoeding zou zijn beslist. Daar de verhuurster in financieele moei lijkheden verkeerde, zou de huurder anders toch conservatoir arrest onder zich zelf op die huurpenningen leggen en de kosten daarvan konden bespaard worden. Men kan namelijk tot bewaring van zijn recht beslag leggen onder den schuldenaar van zijn eigen schuldenaar, d.w.z. zooals men anders diens tastbare bezittingen in beslag neemt om te voorkomen, dat hij ze weg maakt, zoo belet men nu; dat hij het geld, waarop hij zelf aanspraak heeft, in handen krijgt. Is de beslaglegger dus geld schuldig aan zijn schuldenaar, dan legt hij het beslag onder -zich zelf en vermijdt daardoor, dat er hem een grief van kan worden gemaakt, dat hij niet betaalt. De verhuurster beantwoordde het voorstel met het verzoek om inzage van het zoo juist gewezen vonnis; daaraan werd vol daan. Toen volgde een deurwaardersexploit van een andere naamlooze vennootschap, die verklaarde de hoeve van de oorspronke lijke verhuurster reeds een half jaar geleden gekocht te hebben, en die nu den boer aan maande om binnen drie dagen de huur te betalen. Pogingen om tot opheldering te ko men slaagden niet en op 12 Febr. werd de huurder door de nieuwe eigenares gedag vaard met eisch tot ontbinding der huur, ontruiming en schadevergoeding. Als men nu weet dat het exploit van 28 Jan. de eerste kennisgeving was, die de huurder ervan kreeg, dat de gepachte hoeve in andere handen was overgegaan «n verder, dat de directeur en de advocaat van de nieuwe eigenares een en dezelfde per soon was, als die van de oude, dan zal men het met den huurder eens zijn, dat het niet billijk was hem een proces aan te doen wegens het niet betalen der huur onder de beschreven omstandigheden. Het Hof overwoog dan ook, dat de ge noemde directeur der beide naamlooze ven nootschappen uit den brief van 31 Dec. wist, dat de huurder bereid was de huur te vol doen, maar dal hij met het oog op het voor hem gunstige vonnis van 18 Dec. zijn daar uit voortspruitende rechten op de minst kostbare wijze wilde waarborgen. Daarop had de directeur moeten antwoorden, dat de huur niet meer aan de oorspronkelijke verhuurster maar aan de nieuwe eigenares voldaan moest worden. Inplaats daarvan vroeg hij inzage van het vonnis, kwam toen met de sommalie en „besprong", zooals het arrest beeldend zegt. tenslotte den huur der met een dagvaarding. Bij deze 'oedracht der feiten is des huurders wanpraestatie verschoonbaar en rechtvaardigt niet de in gestelde vordering. RECLAME. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos MijnhaidFs Zennwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. 1307 Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. VOOR ZONDAG 17 APRIL. Hilversum, 1050 Al. 7.30 v m.Bespe ling van het Carillon van het Kon. Paleia te Amsterdam, door den heer J. Vincent, met meelew. van een koperkwartet en eem* ge bazumblazero, o.l.v. D. C. Laokhoorn. 1. Lof zij den eer. 2. Ik zeg het alien, dat Hij leeft. 3. Alorgenstimmung, Kreutzer. 4. Christen! Juicht, Hij leeft. 5- Daar juicht een toon. 6. De steen die door de tempel- bouwers. 7. Schafers Sonntagslied, Kreut zer. 8. Ja, Jezus leeft, veel duizend har ten. 9. Paaschidylle, Vracen-t. 10 Hymne, Rudersdorf. 11. Halleluja, eeuwig dank en eere. 8.30 v m. R.-K. Morgenwijding. Mej. F rouw© Boomgaard, piano. Louise Wijngaarden, le violiste. Betsy Koopman, pianiste. Mvra Bodowsky, zang. la. So nate, Loeillet (viool en piaDo). b. Jeux d'enfants, Bizet (2 piano's). 2a. Ombra mai fu, Handel (zang en piano), b. Mein glaubiges Herze, Baoh. (zang, piano, viool) 3. Rede door den heer D G G. v. Ringele- stein, over: l'aaschgedachten, 4a. Hom mage Ra-meau, Debussy (piano), b. Ma ria Wiegenlied, Reger (zang, piano, riool), c. Maria Grsaden Mutter, Sinding (zang, piano). 5a» Aria, Bach, b. Zerknirschung, Bloch (piano, riool). 1030; Y.P.R.O.- uitzending in de Rem. Geref. Gem. te Haarlem. 1. Koor, Gez. 158 3 en 4. Vo tum. 3. Gez. 305 1. 4. Gebed. 5 Gez. 161 5. 6. Preek lo ged. Tekst 1 Cor. 15 57. 7. Gez. 311 1 en 2. 8. Preek 2e ged. 9. Koor, Motette, Schultz 10. Dank zegging. 11. Gez. 310 2. 12. Zegenbede. Spreker dr. A. H. Haentje6, over: Zege praal. 2.30: Namiddageoneert in Artis, o.l v. Frans van Diepenbeek, door de Am- sterdamsche Orkest ver eeni ging. 4.bO n.m.Dienst in de Groote Kerk te Hilver sum. Voorganger ds. B. C. Koolhaas. 1- Orgelspel. 2. Voorzang: Ps. 138 1 en 1. 3. Votum en Zegen 4. Lezen van de 12 art. des Geloofs 5. Zingen: Avondzang: 7. 6. Lezen: Joh. 20 1118 7. Gebed. 8. ZingenPs. 25 2 en 4. 9 Preek. 10. Mid denzang: Gez. 136 4 en 5. 11. Preek. 12. Dankgebed. 13. Slotzang. Gez. 137 3. 14. Zegebede. 15. Orgelspel. 8 u.Persber. en sjportuit.sl. 8.10: Symphonibeoneert door het H D.O.-symphonie-orkest, o.l.v. Willem van Warmelo. To v. d. Sluys, s<>- pra-an. Johanna Benjaminse, alt. H. Dyk- stra, tenor. Alb. Rykx, bas. In de pauze Rika Hopper, voordrachtskunstenares. Davenlry, 1600 M. 2.50: Concert. Het C-asano Octet. Mannenkoor Arpheus van Sheffield. G. Hall, sopraan. Fluitkwartet London. E. Fisher, piano. 4.45: Vertel lingen uit bet Oude Testament. 4.50 5.20: Kinder-kerkdienst. 5 50: Dienst in de Carlisle Cathedral. 7.05: Vocaal concert, door het Wireless Koor. 8.15: Causerie: Appeal on beha 14 of the Arme nian Fund. 8.20: Weerbcr., nieuws. 8.40: De werken van St. Saëns. Orkest. V. Helv Hutchirvsnn, piano. W. H. Squire, oeilo. D. D'Orsay, contra-alt. 10.05: Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 11.20 12.05: Gewijde muziek en koorzang. 12.051.20: Orkestconcert. 4.20: Aan sluiting van de Notre Dame-kerk Parijs. -- 7.50: Concert. Orkest en solisten» 8.50—ïo u.Dansmuziek, Orlest Mario Gazes. Langeniberg, 469 M. 8.209.20: Mor genwijding. 11.2012.20: Vocaal con cert, S oh ooikoor. 12 20 -1.20: Kamer muziek. 4.20—5 20Orkestooncert. 6.20—9.50: „Tannhauser und der Sanger- kricg auf der Wartburg", handeling in 3 acten van Rich. Wagner. Königswustevhaus»en, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M 8.20. Morgenwijding. 112012.10: Klokkewspel van de Paro- chialkerk. 3.50—5 20: OrkestconceTt. 7.20: „Da-s Dreimadlerhaus", zangspel in 3 neten, Schubert. Hamburg, 394.7 M A35: Morgenwij ding. 10.50—12 15: Orkestconcert. 12.251 10: Paasohconcert. 1.10—1.50: Kamermuziek. 3.25—4.50: Orkcstconeert. 4 506.20: OrkestconceTt 7.2011.10: Radio-cabaret. Orkest en solisten. Daarna dansmuziek. Brussel *509 M 4.20—5.20: Dansmu ziek. 7.20—9.20: Galaconcert. Orkest en L. Swolfs, zanger. Hilversum (1050 M.) 10.15 v.m.: Uitzen ding uit de Kerk van den H. Antonius te Den Haag. 25-jarig Priesterfeest van Pater Booromeus de Greeve O.F.M. Mannenzang- koor van de kerk o. 1. van F. Haring, orga nist. Feestpredikatie door Pater D. Th. v. d. Geest O.P. van Nijmegen. De wisselzangen zijn de volgende. Voor het „Kyrie" Ps. 104: vers 1. Na het ..Gloria in excelsis" (Gra duale) Ps. 117, 24 2, „Sequentia" (oud- middeleeuwsche melodie). Na het „Credo": Matth. 28 6, 6. Na het „Commune" Luc. 2i34. Door het koor zal o. 1. van Frans Haring gezongen worden de Missa in hon. St Mariae Magdalenae van Ph. Loots Voor de H. Mis: Improvisatie (orgel) Ph. Loots. Na de H. Mis: Haec dies (4 st. mannenkoor) C. Ett. Alleluia, Handel (grgel). Pater v. d. Geest O. P. spreekt volgen© den tekst 11 Cor. 5, 20 ,,Pro Christo legation© fungi- mur" (Wij bedienen dan een gezantschap voer Christus). 1.30- Het Hawaiian Rar dio vijftal. Chris de Vos Jr., Hawaiian guit-aar, Eng Scholten, Hawaiian guitaar. Ja» de Vos, Guitaar. H. Fernandas, Gui tuur. Chris Recger, Ukulele. 2-30: Na- mi ddegconeert te geven dooT de Amster- damsche OrkestveTeeniging in Artis te Amsterdam, Fran* van Diepenbeek, diri gent. - 8 u.: Pertber. en sportuitslagen. 8.10: Populaire avond Charles van Is- terdael cello. J. C. Koene, saxophon Het versterkte H. D. O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. Daventry, 1600 M. 10 20. Morgencon cert. De Morris Motors band en solisten (contra alt, bariton, riool). 12.20—1 20: Orgelconcert. 2.20. Dansmuziek. 4.20: Lezarrg: A trip to the Victoria Falls. 4.35: Kinderuurtje. 5.20 Het Daven- trv-kwartet 5.50 Tijds., weerb., nieuws 6.05: Het Daventiy-kwa-rtei. 6.20 Dram. critiek 6 35: Liederen van Hugo, Wolf. R. Clayson. tenor. 6.45: Voor lezing: The haunted GaJleTy. 7.05: Variété. E. Carlisle en B Aiderson, piano. J. Glen, komiek. A. Pe«nn, knitnities 8.20: Weerb., nieuws. 8 40: Causerie. 8.55: De Militaire band e» J. Farririg ton, bas. 9.55—1.20: Dansmuziek, Cecil d.ao^band Parijs „Racho-Paris", 1750 M. 12.05 1.20: Concert, Orkest Gayina. 4.05—5 u.Dansmuziek. Jazz Symphonic band. 8 05—9.30: Concent Orkest en vocale so listen. Langenberg, 469 M. 10.2010.50: -Es- peranto-eongres. 12.201 20: Kamermu ziek. 4 506.20: Populair orkest concert. 7.20-8.35: „Das Apostelspiel", van M. 8.50—10.20 Paaschconcert Het groote Wcrag-orkest. 10.3511.20: Dans muziek. Kitógswuslerhauaen, 1250 M. 8.20: Morgenwijding. 10.50- Militaire muziek. 7.20—S.50: Radiotelefonie dom» nstratie van een vliegtuig met deD vasten gTond. 8.5011.10: Concert Sylter Kur-eaba/er. Kamer-orkest en vocale solis-tcn. Humoris tisch kwartet. Hamburg, 394.7 M. MO: Kamennu- jrjek. 2 053.20 Gedfohtenwoorlezing. 3.204.30: Orkestooncert, 7.20—8.50 en 8.50—11.10: Zie programma Königwus- terhausen. Brussel. 509 M 4.20—5 20: Orkest- concert. 7.20—9.20: Orkestconcert. Po pulair programma. VOOR DINSDAG. 18 APRIL Hilversum (1050 M.) 12.00: Politie bericht 12.35—2.00; Lunchmuziek door het Trianon-Trio. 3.00—4.00: Knipcursus. 5.006.45: Concert door het H.D.O.- Orkest. Joh. de Jager, piano. 6.45— 7.15: Vervolgles Engelsch. 7.15—7.45: Conversatieles Engelsch. 7.45: i'olitieber. 10.30: Persber. 8.10—10.30: R.-K. Omroep. Het K.R.O.-trio. De dames Ali Gaillari, piano. Mevr. W. DecreeseGaillard, viool. De heer F. Gaillard, cello. Jo lin- mink, mezzo-alt. 1. a. Aria uit de Cantate Erminia in riva del Giardano, Pasquin9, (piano, zang, viool); b. L3 captive, Berliok (piano, zang, cello i. 2. Rede door den heer J B. Vesters, hoofdredacteur van de „Volks krant", over:' Eén kerk, één band, één krant. 3. Trio op. 100 in Es-dur, Schubert (trio). 4. a. Ave Maria, Kahn (piano, zang; viool); b. Chant hindou, Bemberg (piano, zang, cello). 5. a. Nina (Pergolese), voor tri.» hew., Kreisler; b. Syncopation, Kreis- ler (trio. 6. a. Au pays ou se fait la gaerre, Duparc; b. Elegie, Duparc (piano en zangR 7. Lohengrin, WagnerAlder. Daventry (1600 M.) 10.20: Daventry- kwartet en solisten (contra-alt, tenor, piano). 12.20—1.20: A. Brown's quintett en H. Hopewell, bariton. 2.20: Daventry-kwar* tec en L. Cooper, sopraan. 3.20: Orkest- concert. 4.20: Causerie: Books to read. 4.35: Kinderuurtje. 5.20: Dansmuziek. 5.50: Tjjds., weerber., nieuws. 6.05: Dansmuziek. 6.20: Lezing: Caricature. 6.35: Liederen van Hugo Wolf. R. Clay- son, tenor. 6.45: Lezing: Towards safety at sea. 7.05: F. Oldham a. d. pianp. 7.20: Vroolijke muziek en zang door da „Roosters". 8.20: Weerber., nieuws. 8.40: „The Sultan of Mocha", kom. opera in 3 acten van A. Cellier. 9.50: „The show's the thing", revue. Muziek en zang. 10.20—11.20: Dansmuziek. ParQ3 „Radio-Paris" (1750 M.) 9.50 10.20: Concert 11.50—1.10: Orkest- concert. 4.055.00: Trio-concert (piano, viool, cello). 8.059.30: „Carmen", opera van Bizet. Groot orkest. Langenberg (469 M.) 10.20—11.20; Orkestconcert. 12.25—1.25: Orkestcon cert 4.20—5.20: Populair orkestconcert. 7.50—9.40: Concert J. Plaut, humorist M. Plaut, zangeres. W. Brauer, piano-begel. Orkest Mario Iseglio van Café Corso. Konigswusterhausen (1250 M.) 3.20 -6.40: Lezingen en lessen. 6.50: „Die Jüdin", opera in 5 acten, van iialévy. Hamburg (394.7 M.) 11.50-1.20: Or- kestconcert. 1.252.05: Kamermuziek. 3.354.20: Comedie en tragi comedi. 5.206.10: Vrooltjk concert. 7 20—11.10 Werken van Robert Garbes. Liedjes bij de luit Daarna dansmuziek. Brussel (509 M.) 4.20—5.20: Dans muziek. 7.20 8.20: „De Plezante Brus- seleers", operette. 8.35: Vocaal concert 8.50: Literaire causerie. 9.059.20: Gramofoonmuziek. SCHEVENINGEN-HAVEN, 1950 M. (Zakelijke omroep). MAANDAG: 8.155 u Pers-, handels- en financieele berichten. 130 «.45: Beursnoteenngen. 3 3IV—3 60: Landbouw- berichten. 6 306.57: Stenografieles. 77-18: Voordracht over Wilskracht, Zelf- beheersching etc. DINSDAG. 8 155 u.Pers-, handels-* en financieele berichten. 12—12 05: Zui- velber. 1.302 45: Beursnoteenngen. 3.523.57: Zuivelber 6.30635: Zui- velber. 7 u.Duitscbe les. WOENSDAG. 8 155 u.Pers-, bandels- en financieele berichten 12—1205 Zui velber. 1.30—2.45: Beursnoteenngen. 3 353 50: Landbou* ber. 3 52 3 57: Zuivelber. 5.30—5 35: Zuivelber. - 6 30— 6.57: Boekhoudles. 7 u. Engeleche les. DONDERDAG 8.15—5 u.Pers-, ban^ dels- en financieele ber 12—12.05 Zui velber. 1.302 45 Beursnoteenngen. 3 52—3 57: Zuivelber 5.30—5 35: Zui- ber 7 u. Fransche les VRIJDAG. 8 15 5 u.Pers-, bandels- eu financieele benchten - 12—12 05 Zuivel ber. 1 30 2 45 BeursnoteeriQgen 3.353 50: Landhouwber. - 3.52. 3 67: Zuivelber 5.30 5 35Zuivelber - 6 30— 6.65: Stenografieles. - I il: Engeleche les.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 17