WitteSter No. 20579 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 April Tweede Blad Anno 1927 WINKELSLUITING. balsem en vergeten en te ge nieten van de mooie natuur en de ge zonde buitenlucht. Maar elke medaille heeft zijn keerzijde. Velen hebben last van zadelpijn en stijve spieren. Wist U niet. dat Kloosterbalsem ook daarvoor prachtig en afdoende helpt' Neem een pot Akker's Kloosterbalsem (60 cent) mee in Uw zadeltaschje en Uw fietstocht wordt een ongestoord genot En als ge het ongeluk hebt U te bezeeren of te verwonden, doe er dan dadelijk wat Kloosterbalsem op. die de wond zui vert en geneest. Dan zult gij begrijpen, waarom men SuS Eoud zoogoed" de Fietser Burgerlijke Stand v. Leiden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Pruimtabak Voorontwerpen winkelsluitings wet en werktijdenbesluit voor winkels. Da Minister ran Arbeid, Handel en Nij verheid heeft het advies van den Hoog.a Raad van Arbeid gevraagd 'omtrent voor ontwerpen van een winkelsluitingswet en een werktijdenbesluit voor winkels. Omtrent deze voorontwerpen zal een com missie uit den Hoogen Kaad van Arbeid praeadvies uitbrengen. -Werktijdenbesluit voor winkels. Aan de bepalingen van het voorontwerp- werktgdenbesiuit voor winkels is het vol gende ontleend Eerst wordt geregeld de Zondagsrust, de wekelgksche rusttgd en de vrjje middag, met de noodzakelijke uitzonderingen o.m. voor Israëlietisch personeel. Vervolgens de arbeidsduur, de grenzen van den arbeids dag en de nachtrust; dan de schafttijden en het overwerk. De invloed, die ten aan zien van die overwerkvergunningen aan vak verenigingen van arbeiders wordt toege kend, is mede geregeld. Voorts worden bijzondere regelingen ge geven voor barbiers- en kapperonderne- mingeu, met bijzondere bepalingen voor touneelkappers; ook de reinigings- en be wakingsdiensten zjjn opgenomen. De vrije Zondag wordt in art. 1 als regel gesteld. Op dezen regel zijn echter uitzonderingen toegestaan, en zulks in ver band met de bepalingen der ontworpen .Winkelsluitingswet. Zoo laat het ontwerp arbeia op Zondag toe in inrichtingen, wa3r uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dran ken voor verbruik ter plaatse worden ver kocht, terwijl voorts bepaald wordt, dat in melkwinkels tot 12'/, uur des namiddags gewerkt mag worden voor den verkoop van f melk. Er wordt vrpeid gegeven, om in een jaar, waarin 5 December op Zondag valt, de winkels open te houden. Voor bloemenwinkels is bovendien voor den Nieuw jaarsdag en voor do Kerstdagen een uit zondering noodig, omdat op die feestdagen een buitengewone vraag naar bloemen heerscht. De spoorwegboekhandel heeft ook op Zondagmorgen in de behoefte aan ochtend bladen te voorzien. Art. 4 regelt het toekennen van een we- kclijkschen rustdag aan personen, die tot een kerkgenootschap behooren. Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling gelegen het aantal arbeidsuren per dag en per week afhankelijk te stellen van den aard van den arbeid, welke in een winkel wordt ver- richt, zoodat voor inspannenden arbeid een kortere werkduur zou worden voorgeschreven dan voor minder inspannenden. Deze on- erscheiding is echter in de practjjk moei lijk doorvoerbaar. Het winkelbedrijf immers j vertoont niet een aantal scherp van elkaar te onderscheiden typen, maar een groot aantal overgangsvormen en combinaties. Deze S maken het trekken van een scheidingslijn [tusschen winkels, waar de arbeid meer en minder inspannend is, uiterst moeilijk, ja onuitvoerbaar. Bovendien houde men in het oog, dat een zelfde type winkel in ver- S schillende gemeenten en zelfs binnen één zelfde gemeente zeer uiteenloopend beklant kan zijn en dat ten slotte de inspanning van den arbeid niet alleen wordt bepaald door het aantal klanten, dat door een be diende geholpen wordt, maar ook door den nevenarbeid, welke aan dezen bediende wordt opgedragen. Daarom is van deze wijze van onderscheiding afgezien. Op nog een ander punt is van den oor- epronkeljjken opzet afgeweken. Was aan- i vankelijk n.l. verschil in arbeidsduur ge maakt naar gelang van de sekse en den I leeftijd der betrokken arbeiders, thans is het standpunt ingenomen, dat een derge lijke regeling tot veel bezwaren aan leiding zou geven. De normale arbeidsduur is daarom voor allen gesteld op ten hoogste 9 oren per dag en 50 uren per week. Voor arbeiders van 18 jaar en ouder Is als regel het einde van den arbeid op 8'/s uur gesteld; dit is een half nar later dan het sluitingsuur, dat in de ontworpen Winkelsluitingswet genoemd wordt. Art. 9 stelt in zekeren zin een premie op het vroeg sluiten des avonds. Voorts wordt een voorschrift gegeven, dat dwingt een rusttijd omstreeks den tijd van den middagmaaltijd te geven. Een rusttg<f van een half nur is voor winkelpersoneel in bet algemeen voldoende te achten Art. 10 maakt onderscheid tusschen over werk voor mannen en vrouwen, d3t o.ra. zoo noodig ook op Zondag kan worden ge geven (tijdens tentoonstellingen bijv.) en van jeugdige personen. Voor kappersondernemingen schijnt een 12-urige werkdag op Zaterdag onvermijdelijk deze wordt trouwens alleen voor mannen voorgesteld. Voor tooneelkappers is een uitzondering voorgesteld voor arbeid des avonds tusschen 9 en 11 nur (een uur later eindigen is wettelijk niet mogelijk) en des Zondags op RECLAME. TXJT f Hoe heerlijk om met I QT t*m mooi weer langs de &VIUU31C1 wegen te rijden, alle H beslommeringen te den namiddag. Voorstellingen op den vóór- niidaag komen practisch niet voor. Regeling dei winkelsluiting. Omtrent het voorontwerp-regeling der winkelsluiting is het volgende ontleend: Het voor-ontwerp is goeddeels in over eenstemming met de voorstellen der Staats commissie 1904. In hoofdzaak verschilt het daarvan in dit opzicht, dat het onderhavige ontwerp zich ook bezighoudt met de Zondags sluiting, welke de Staatscommissie onge regeld liet, doch die in het destjjds door den Middenstandsraad in overweging gege ven ontwerp mede een plaats vond. De Regeering is met dit college van oordeel, dat een regeling van dit onderdeel in de wet niet mag ontbreken. Trouwens waar het thans in ontwerp gereed zijnde werktijden besluit voor winkels den arbeid op Zondag als regel zal verbieden, ligt het reeds daar om voor de hand, dat, ook aan de winkeliers in het algemeen de verplichting van sluiting gedurende den Zondag wordt opgelegd. Art 1 houdt niet alleen het verbod in om een winkel geopend te hebben, doch tevens ora in of van een winkelhuis uit iemand te bedienen. Door deze redactie valt zoo wel het bedienen van klanten, bgv. in een kamer achter den winkel, als de zooge naamde verkoop „over het hekje" onder de werking der wet. Eer uitzondering, wat betreft de apothe ken, ligt voor de hand. Er bestaat geen aanleiding te beperken tot den verkoop van medicijnen. Het eerste lid van art. 4 noemt enkele afwijkingen van den regel run verplichte Zondagssluiting. Bij de regeling der Zondagssluiting moest noodzakelijkerwijze rekening worden gehou den met de belangen van hen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den weke- lijkschen rustdag niet op Zondag viert. Art. 5 schrijft daarom voor, dat aan personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevendedag viert, wanneer zq daartoe bij het gemeentebestuur een ver zoek indienen, vergunning zal worden ver leend om hun winkels op Zondag tusschen 5 uur des voormiddags en 12 uur des middags open te houden. Met het oog op het verleenen van een vrijen middag of ochtend op een werkdag per week aan het personeel is het gewenscht geacht, den Gemeenteraad de bevoegdheid te geven om bij plaatselijke verordening een regeling te treffen, waarbij verplichte sluiting van winkels op den werkdag kan worden voorgeschreven. Een dergelijke be voegdheid kan vooral van belang zijn voor plattelandsgemeenten, waar nagenoeg geen winkels met personeel voorkomen. Uit een oogpunt van billijkheid is het weDschelijk geacht, te bepalen, dat op uren, waarop ingevolge deze wet de winkels gesloten moeten zjjn, het venten en het verkoopen of te koop aanbieden op of aan den openbaren weg, verboden zal zijn. Een uilzondering wordt daarbij gemaakt ten aanzien van dag- en weekbladen. Ook het verkoopen of te koop aanbieden in auto- malen valt onder deze verbodsbepaling. Het tweede lid houdt een beperking der ver bodsbepaling in ten opzichte van het venten van 'niet alcoholhoudende dranken en ge ringe eetwaren gedurende den Zondag. Tegen het voorstel van den Middenstandsraad om op dit punt eenige uitzonderingen toe te staan, meent de regeering zich niet te moeten verzetten. RECLAME. 1147 DE KLOK. Als onze lezers en lezeressen binnen korten tijd in het bezit komen van het nieuwe spoorboekje, dan zal hun aanstonds opvallen, dat de nieuwe 24-uursklok, al thans bij onze spoorwegen, haar intrede heeft gedaan. We zullen dan niet meer spreken van 8 u. v.m^ en 6 u. n.m., maar zullen het b.v. hebben over onze winkelzaken die om halfnegen worden geopend om te 20 uur te worden gesloten. Een nieuwigheidje, hetwelk wel weer zijn vóór- en tegenstanders zal hebben. Maar hoe wij er ook over mogen denken, er zit niets anders op, wij zullen met onzen nieuwen tijd mee moeten gaan. Trouwens, er zijn weinig zaken waar enkel sprake is van vóórstanders. Toevallig echter ontdekten wij deze week een van die uitzonderingen. Wandelend op de Hoog straat, in het heerlijke voorjaarszonnetje, zagen wij in de portieken van Bruning tal rijke groepjes zorgzame echtgenooten en verstandige, zuinige huismoeders, aandach tig bewonderend de fraaie etalages van deze nieuw gerestaureerde zaak. Velen waren een stapje verder gegaan en zorgden dat de vriendelijke verkoopers en verkoopsters bijna handen te kort kwamen om allen naar wensch te kunnen bedienen. De eene bleek enthousiast voor Bruning's meubelen, een tweede genoot reeds bij de dachte haar lieveling te kunnen rondrijden in Bruning's heerlijk veerendc kinderwa gens, een derde droomde van een ..eigen haard", van onder tot boven door Bruning geïnstalleerd, weer anderen verkondigden luide, dat van aanvullingen van linnenkast en baby-uitzet ook gezegd mag worden: Wat Bruning doet is altijd goed, kortom het werd mij al heel gauw duidelijk: Bruning's meubel- en manufacturenmagazijn. gelegen aan onze fraaie Hoogstraat, is bij onze dames op buitengewone wijze in trek ge komen. Bruning heeft evenals de spoorwegen de klok verzet, doch met dit verschil, bij Bruning is alleen sprake van voorstanders. Dit bleek mij opnieuw toen ik thuis komend voorzichtig lanceerend: Wat Bru ning doet is altijd goed!, vriendelijk beant woord werd met een: Vertel eens wat nieuws, dat wist ik allang uit eigen ervaring' Eigenaardig toch! Wat is het opmerkings vermogen van vrouwen vaak veel scherper ontwikkeld dan van ons mannen. 1161 GEBOREN: Willem Frederik, z. van C. v. Weizen en A. J. van Es. Maria, d. van D. v. Houten en M. Siera. Gerritje, d. van W. Giezen en M. Dijkstra. Wilhelmina, d. van J. Meijer en M. M. Borst. Maartje, d. van H. A. Middelkoop en J. A. v. Elk. Frederik Hendrik, z. van A. Versteeg en M. J. Pauw. Hendrik, z. van W. H. Beij en E. Ver mond. Marga. Maria Jozepha., d. van J. J. v. d. Steen en G. Smit. Wijnandus, z. v. C. A. v. d. Berg en H. Crama. Adriana Corna., d. van A. v. d. Wal en G. Meel. Johanna Willemina, d. van W. van Leeuwen en J C. Boom. Anthonia Maria, d. van G. P. Turk en J. G. v. Hameren. Magdalena Anna, d. van P. Bleeker en M. S. v. d. Plas. Hans Willy, z. van J. Pan- huysen en A. A. Donia. Cienlje Rensina, d. van A. J. H. Keller en N. Blok. An- dries, z. van J. Sloos en H. Philippo. Marie, d. van P. H. v. Thiel en W. Wester- baan. Jacoba, d. van H. de Beer en M. E. Barendse. Johannes Laurs., z. van J. L. Vorst en P. C. Gordijn. Gerardus Alber- tus, z. van G. A. Brandt en C. de Bruin. Teunis, z. van J. v. Iterson en M. v. d. Kaaij. Jan Richard z. van F. A. Brandenburg en J. M. Strothmeier. Elisabeth, d. van W. Kop en E. Voerman. Franciscus, z. van M. Ouwerkerk en C. Kooien. Nico- laas, z. van P. Ligtvoet en S. Bavelaar. Cornelis Johannes, z. van A, Bisschop en A. Koterus. Anna. d. van L. Siebert en D. Vlieland. Clasina Theresia, d. van A. W. v. Nieuwkerk en M. P. Stuifzand. Johan na Geertrui, d. van F. J. v. Dorp en G. Stik- voort. GEHUWD: J. H. Hoppenbrouwer jm. en J. W. Huys jd. N. B. van Went jm. en P. J. Goedeljee jd. J. Neuteboom jm. en G. Colpa jd. B. Erades jm. en C. J. Velthuijsen jd. J J. Lau jm. en J. Tegelaar jd. J. Hille- brand jm. en E. Stikkelorum jd. W. T. Breedeveld jm. en W. A. Tieman jd. OVERLEDEN: A. v. d. Beek jm. 85 j. Th. A. S. v. d. Meer Z. 20 mnd Th. P. v. d. Velde m. 58 j. A. v. d. VeerSmit wede. 76 j. J C. NieuwenhuijsKruit vr. 34 j. D. de Jong ra. 75 j. C. M. MarkwakVer- brugge vr. 55 j. E. Dool d. 1 d. H. M. v Veen d. 10 j. M. J. Penseel d. 4 j. P. J. Kret D. 20 j. N. J. v. d. Weijden Z 38 j. J. H. LützkeHendriks vr. 41 j. Th. v. Geelen wedr. 85 j. M. J. E. de Vrind wedr. 84 j. H.. W. Panhuijsen Z. 3 dagen. GEVESTIGD: A. Groeneweg en fam., touwslager, P. Hendrikslr. 20. A. Staal en fam., Haarl.- weg 61. B. Kaczmarcijk, dienstbode, Breestraat 161. E. Höschek, dienstbode, Breestraat 161. G. J. P. Onvlee, IJeyn- siusstr. 6. J. v. Hooidonk, Schelpenkade 10. L. van Es. Witte Rozenstr. 7. A N. Sijtsma, boekhouder, P. Frederik9lr. 44. R. J. Isselmann, remisebeambte, Oegstg.- laan 29. D. Bremmer en fam., winkelier, Meerburgerstr. 15. A. A. Perdeck en fam., leeraar, Wasslraat 21. C. Worp, Rijnsb.- weg 164. J. H. v. Leeuwarden, Noord einde 54. S. C. Buijs, dienstbode, Boer- haavestr. 33. F. J. Wahlen, journalist, Oegstg.laan 31. A. Ravensbergen. werk ster, Langegracht 66. M. Schaap, dienst bode, Haarl.weg 57c. J. G. Zuidam, hulp- huish., Kagerstr. 4. E. Duitz, huishoud ster, Morschstr. 52. J. Muller, winkel- juffr., Nieuwsteeg 10a. J. v. Houtenv. Diggele, Oostdwarsgracht 22. A. Wisse Meijer, II. Morschweg 78a. H. G. Staller en fam., Iloogewoerd 160. A. Röttger, dienstbode. Hooigracht 46. H. J. Koevoet3, Levendaal 26a. E. AarsWulffraat, N. Rijn 3 J. J. v. GelderJansen, Garen- markt 13. N. de Heer en gez., Prinsenstr. 80. Wede. L. v. Walenv. Det, Kaiser- straat 14. S. W. v. Gastel, slager, Haarl.- straat 218. E. Post, dienstbode, Oegst.laan 10. H. Bergman, bloemist, Voorstr. 7. G. G. van Berkel, dienstbode, Haarl.str. 274. J. Barkemeijer, dienstbode, Wasstraat 21 B. v. Krimpen, timmerman, Linde straat 19a. B. J. B. Groeneveld, land- bouwk. ingenieur, Haagweg 28. A. W. en M. M. Barends, winkeliersters. Zonneveld straat 4. VERTROKKEN: J. B. Devilee, Haarlem, Saenredamstr. 5rood. Jaht. Brittijn, Oegstgeest, v. As- esmdelftstr. 41. J. Krek, Oegstgeest, v. Assendelftstr. 22. Ph. Nas, Rotterdam, Tweeboschstr. G. G. F. H. Haan, Roermond, Hamstr 15. H. Bruns, Han nover, Rambergstr. 28. H. Gosman, Den Haag, Heesterstr. 39. J. N. v. der Does, Rotterdam, Ziekenhuis Coolsingel. J. H. P. v. Dooren, idem, Da Costastr. 18. A. C. W. Kortekaas, Amsterdam, Alb. Thymstr. 36 J. C. v. d. Berg, Den Haag, Wondermanstr. 38. K. Breebaart, Dor drecht, Bankastr. 198. H. J. Nijkamp, id. id. C. Sterrenberg, Oegstgeest, het Witte Huis. A. G. Engels, Amsterdam, Theresiastraat. H. Chr. Wendt, Oegst geest, De Kempenaerstr. 25a. A. Zirk- zee, Hazerswoude, H.-Rijndijk 10a. A. M. v. der Toorn, Schiedam, Pieterstr. 1. Clara v. Ronkel, Amsterdam, De Lairess«e- 8traat 139. Kurt Loeb, Kontens (Gr.), Noksluis Nanmnga. A. J. M. Klaver- mijden, Haarlem, Voorhelmplein 6rood. M. Buntrock, DeD Haag, Th Schwencken- straat 6. Mr. Sjardijn, Amsterdam, Commelinstr. 241. Alex. Reinisha-gen, Noordwijk, Villa Noordster. J. H Klom, Arnhem, Klaredalscbe singel 380 J. Mantel, Andijk, Molenweg. J. A. S. H. BrookhuJs Gelder ma]sen. Wijk B 98b. A. A Chr. Brehm Rotterdam, Da Costa- etraat 38a. G. M. de Haan geb. v. der Steen, Den Haag, Elandstr. 60. P. Tneep, Amsterdam, Lange Wezel 24. A. J. Bergers, Oudenbosoh, Pens. Sacré Coeur. J. Geurtsen, Zevenaar, Wijk D. 222, Ooij. A. von Essen, Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 2. M. H Mommers, Den Haag, Laakhaven of Haringvliet. Fr. J. Jongmans, Hilversum, Amersf.weg 41. S. Bonner, Nijmegen, K. Burchtstr. 43. Fr. v. Oosten, Den Haag, Delftsche- laan 49. G. Rijnders, Veenendaal, Men- neweg 160. Jac. Bodijn, Amsterdam, O.Z. Kolk 21. J. J. Mackenzie, Bussum, Nieuwe Englaan 20. B. A. J. de Krijger, Den Haag, Anna v. Buerenstr. 130. Ph. Rehe, Den Haag, L Copes v. Cattenburg 59. W. P. J. Breijer, Breda, Vierwin- denstrant 19. Overeijnder-Groen, Alk maar, Twidsen C 73 H. P. Fröde, Chemnitz (Dl.), Fritz Reutehrstr. 23. E. Huntenaar, Der Haag, Glasblazerslaan 55. J. A. HaJffman, Antwerpen, Jul. Dillenstr. 54. C. Vissink, Den Haag, Gem. Ziekenhuis Zuidw A. M. Brouwer, Amsterdam. Kinderziekenhuis. M. A. Goedhart, Den Haag, v. der Duijnstr. 39. N. B. v. Went, Voorschoten, Laan v. Langenhorst 4. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG, 15 APRIL. LEIDEN. Remon. Gerei. Gemeente: Nam. 7 uur, dr. Lente (H. A.). Doopsgez. Gemeente: Nam. 7 uur, ds. Bonga (H. A.) Evang. Luth. Gemeente: Nam. 7 uur, ds. C. de Meyere (H. A.) Ver. van Vrijz. Hervormden (zaal Volks huis): Nam. 7 uur. P., dr. K. H. Boersema. (11. A.) Eglise Wallone: Soir A 7 heures, mr. S. Cler, Sainte Cène. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, dr. P. Glas (II. A.). Ned. Herv. (Geret.) Evangelisatie: Nam. 7 uur, ds. Beekenkamp, uit Leiden. Salvalori: Nam. 7 uur, de eerw. heer W, G. de Jonge. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 7 uur (dankz.), ds. Grolle. Geref. Kerk: Nam .halfzeven, ds. Van Herksen Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, leesdienst. KATWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Gemeente: Voorm. 10 uur, in de Oude Kerk, ds. Rutgers, en nam. 7 uur, in de Nieuwe Kerk, ds. Voorsteegh. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Akkerhuis, uit Maassluis. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur (H. A.), ds. Bollee. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Meyering, KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 7 uur (H. A.), ds. Israël. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. HaspeTS. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (H. A.), ds. Van Baaien. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorber, H. A.) en nam. 7 uur (H. A.), ds. H. Mondt, Geref. Kerk: Nam. halfzeven, ds. F. H, Woudstra. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur (H. A.), ds. G. van Dijk Azn. Geret. Kerk: Nam. 7 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, leesdienst. Geref. Gemeente: Nam. 7 uur, ds. H. A. Minderman. NOORD WIJK-BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur (II. A.), ds. Van Haaften. Gerot. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Kouwenho- ven, uit Leiden. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. F. G. Hospers. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Koers. NOORD WIJKEHHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 7 uur (dankz.), ds. P. Hofstede. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gemeente: Voorm. 10 uur, in het „Groene Kerkje" en nam. 7 uur, in „Irene" (H. A.), ds. T. J. Jansen Schoon hoven. OUDEWETERING. Remon. Gemeente: Nam. 7 uur, dr. Sax. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 6 uur (dankz.), ds. F. G. H. Nicolal. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven (H. A.), ds. Hermanides, VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur (H. A.), ds. H. P. Forlgens. WADDINXVEEN. Ned. Henl. Kerk: Nam. 7 uur, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. W. Veder. Chr. Afgesch. Gemeente. Nam. 7 uur, lees dienst. ZOETERWOUDE. Ned Herv. Kerk: Nam. 7 uur (H. A.), ds. J. H. Mulder. ZWAMMERDAM. Ned. Herv Kerk: Nam. 7 uur, ds. De Bruin, uit Alpben. RECLAME. r /ERTREFT ALLE ANDERE „SMAAK-STEVIGHEID 1168 Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Wissink, hem. Gierel) Gemeente: ham. 7 uur, ds, Cramer lH. A.) NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kottevuile (toez.), J4 Dikboom te Sehiermonmkocgte Mensin- geweer (Qr.), H. C. Caimegieter, te Lip- pe nii mzeii. Aangenomen: Naar MijdrechtM* B. Verkerk, te Puttershoek. GEREF. GEMEENTE. Tweetal: Te EnsahedóD. Scheele te Oudewoter en Y. Vellenga te Ooa* terzee (Fr.) CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor 's-Gravendeel, G. Sa- lomons te Amersfoort. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te RiddesrkerkJ. R. r4 Oordt, te Opheusden. EVANG. LUTH. GEM. Bedankt: Voor Monnikendam: H. C« Zwahler, te Den Haag. NEUTRALE BOND VAN HOOGER-ONDERWUS-PERSONEEL. Uit het jaarverslag over 1926 van deö Neutralen Bond van Hooger Onderwijs personeel, gevestigd te Utrecht, blijkt ra de eerste plaats dat de organisatie ook dit jaar wedeT met eeD 22-tal leden is vooruitgegaan. Verder iu het jaar wederom een jaar van teleurstellingen geweest. Een heel klein deel kwam voor bevordering in aanmerking niettegenstaande de be treffende commissies gunstig hadden ge adviseerd. Echter schijnt het ook dat er eenige stilstand is gekomen in de salaris verlaging. Omtrent een eventueele herzie ning van het bezoldigingsbesluit deelde de Minister mede, dat alleen, waar hier en daar aangetoond kon worden dat er fouten waren gemaakt eventueele wijzi gingen konden worden aangebracht. Het aantal leden bedroeg aan het einde van het jaar 244, waaronder 21 vrouwelijke Het hoofdbestuur hield zich speciaal bezig met de „herclassificatie" en de titulatuur. Het resultaat dezer bemoeiingen was ech ter niet groot. Verder ia het nog steeds bezig met te ijveren voor de 5 pCt. toe slag. Er werd sbeed9 gestreefd naar een vriendschappelijke samenwerking met do Centrale en steeds met succes. De Bond telt in alle academiesteden en plaatsen waar hooger onderwijsinrichtingen zijn, afdeelingen n.l. in Delft, Leiden, Gro ningen, Utrecht en Wageningen. Uit de verslagen der afdeelingen blijkt dat er m het algemeen een opgewekt verenigings leven heerscht. In de meeste ofdeelingenl werd behalve aan de mateneele belangen der leden ook de aandacht geschonken aan zaken betreffende de ontwikkeling der ambtenaren en beambten door het doen houden van lezingen, voordrachten enz. De rekening over 1926 sloot me«t een bedrag1 van f 1946, bij een saldo van f 110. Speciaal van Leiden meldt het verslag: De afdeeling Leiden heeft dit jaar geen winst van leden kunnen boeken- Het aan-» tal bleef stationnair en bedraagt thana 55. Door bedanken van 6 leden en het in- schrijven van 6 nieuwe leden kon het aan tal, bovengenoemd, worden gehandhaafd. Er werden 3 ledenvergaderingen gehouden die over het algemeen matig bezocht wer den. Een feestavond werd georganiseerd, die schitterend geslaagd mocht heeten. Het bestuur kwam 12-maal in vergadering biieen. Ook hield de afdeeling een excur sie naar Delft, terwijl eenige cursusverga deringen werden gehouden, die zeer in den smaak vielen. Zooals reeds gezegd het vergaderingbezoek was gering. Het bestuur heeft thans een nieuwe vergader- gelegenheïd en hoopt, dat dit jaar heft ver gaderingbezoek beter zal worden. RECLAME. Odol houdt de tanden gez en den mond sutver!

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5