No. 20576 WOENSDAG 13 APRIL Anno 1927 BERICHT. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHQOLNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bi) regelabonnenient belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags SO Cts bij en maximum aantal <voord»n ran 80 Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cl» Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.36 per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 1 2 35 portokosten. ïoia .0.18. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Overmorgen, Goeden Vrijdag, zal ons Blad niet verschijnen, en zullen onze bureaux gesloten zijn. Advertenties voor Zaterdag a.s. gelieve men reeds Donderdag aan te bieden. DE DIRECTIE. IE ZING VOOR DEN GEMEENTERAAD Voorzitter van het Hoofdstembureau kieskring I maakt bekend, dat het oofdstembureau in een der lokalen van Raadhuis in deze gemeente op Dinsdag 19 April a.s., des namiddags te 121/» uur in een openbare zitting zal beslissen over de geldigheid der op 12 April 1927 voor bovengenoemde verkiezing ingeleverde lijs ten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 13 April 1927. 1133 VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD De Voorzitter van het Hoofdstembureau ln kieskring II maakt bekend, dat het Hoofdstembureau in een der lokalen van de school aan de Heerenstraat in deze ge- meente op Zaterdag 16 April a.s. des voor- middags te 11 uur in een onenbare zitting zal beslissen over de geldigheid der op 12 April 1927 voor bovengenoemde verkiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. De Voorzitter voornoemd, J. F. X. SANDERS. Leiden, 13 April 1927. 1134 VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD I De Voorzitter van het Hoofdstembureau in kieskring III maakt bekend, dat het Hoofdstembureau in een der lokalen van het schoolgebouw aan de Van der Werff- i straat op Dinsdag 19 April a.s. des namid dags te 121/* uur in een openbare zitting j zal beslissen over de geldigheid der op 12 April 1927 voor bovengenoemde ver- I kiezing ingeleverde lijsten en over de hand having van de daarop voorkomende can- didaten. De Voorzitter voornoemd, J i J. B. MEYNEN. J I Leiden, 13 April 1927. 1135 HINDERWET. 1 Burgemeester en Wethouders van Leiden, 1 brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan Th. van j der Meer en rechtverkrijgenden, tot het op- I richten van een inrichting voor het be- I werken van vleesch in het perceel Kore- vaarstraat No. 4, kadastraal bekend ge- f meente Leiden, Sectie D. No. 1663. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 April 1927. 1132 EEN EERSTE-STEENLEGGING. Hedenmorgen had optlhet terrein der Am bachtsschool alhier een kleine plechtigheid plaats. De burgemeester, de wethouders de hee ren Sanders en Splinter, benevens de direc teur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. Wijkmans. waren door den heer Kuijntjes, directeur der Ambachts school. uitgenoodigd tot de eerste-steenleg- ging van het gebouw, hetwelk door de leer lingen van den beroepsveranderingscursu9 van opperlieden en grondwerkers tot metse laars wordt geplaatst. Na een zeer geestige speech tot de leer lingen gericht en getuigend van groote be langstelling in hun werk. waarin de burge meester de vele bemoeiingen van den wet houder Sanders, van beide directeuren en leeraren releveerde, ging hij over tot hot leggen van den eersten steen. Ook de hee- ren Sanders en Wijkmans namen den troffel ter hand en legden de volgende steenen. Na afloop van deze plprhtigheid werd den deelnemers medegedeeld, dat zij Zaterdag a.s. bij de uitbetaling zouden bemerken, dat ®r deze week iels bijzonders was geschied. DE „LEIDSCHE" KWEEK- EN BEWAAR SCHOOL AAN HET RAPENBURG (131). Nu de tijd van den Bazaar ten behoeve van deze instelling met rassche schreden nadert (10 t. en m. 13 Mei), kan het zijn nut hebben een stukje geschiedenis naar voren te bréngen. Het jaar 1867 is even merkwaardig jaar tal erin: het is het jaar van de oprichting van de Kweek- en Bewaarschool, zestig jaar geleden dus. Het zaad gedurende eenige jaren door Elise van CalcaT, ook in ons va derland uitgestrooiid, vond den vruchtbaar- sten bodem in onze goede stad Leiden. En ditmaal begon van Leiden de victorie. Mannen als dr. Rutgers van der Loeff, dr. Pleyte en ds. Maronier, wier namen in dank bare herinnering onafscheidelijk verbonden zijn aan de oprichting, waren de initiatief nemers. In de eerste plaats moest er een leidster wezen voor de bewaarschool. Benoemd werd mej. Louise Hardenberg, die uit Goes over kwam. Zij was bereid gevonden het Fröbel- Calcarzaad voort te kweeken, opdat zijn vrucht schoon zou zijn. Niet lang daarna was er een hoofd noodig voor de kweek school. De rechte man, een 26-jarige openbare onderwijzer te dezer stede, stond al klaar: reeds was de aandacht op Wybrandus Haan stra (2 Dec 1841—14 Sept 1925) gevestigd door het Schooltoezicht, dat hem geëxami neerd had voor de hoofdakte. Gelukkiger had de keuze niet kunnen zijn. Van het stichtingsjaar af is de naam van dezen grooten stillen en unieken man tot op het tegenwoordige oogenblik aan de School met eere verbonden geweest. Wie de School noemt, noemt Haanstra: wie Haan stra bedoelt, bedoelt zijn School. Toch ver keerde de krachtige, bezielende strijder de origineele zonderling, de rustelooze zoeker naar nieuwe wegen vooreerst nog in een pe riode dat hij zijn levensdoel niet vast om lijnd voor zich zag liggen. Behalve aan de Kweekschool gaf hij nog les aan verschil- lende andere inrichtingen, zelfs in Haar lem. zelfs aan het Militaire Huis van Deten tie te Leiden. Doch waar hij onderricht gaf, deed hij dit op ziin eiser,aardige manier, met onverdroten ijver en liefde voor de toen nieuwe beginselen van den grooten Fröbel, wiens eerbiedige apostel hij zich nooit ver loochend heeft. Het allervoornaamste jaartal in de ge schiedenis van de School is echter en zal blijven 1882 Na vijftien jaren van worste lend zoeken is er voor den gemalen man op de middaghoogte van zijn leven een tijd perk aangebroken van bezonkenheid Hij ziet zijn doel. vast van contour, hem tegen lachen. Hij bedankt voor alle andere les sen hij wil zich uitsluitend wijden aan de „Leidsche" Kweek- annex 'eer-bewaar school. De kweekschool wordt dagschool de geheele inrichting wordt uitgebreid, ook het internaat en hierdoor kunnen er meer kweekelingen, uit het heele land. worden betrokken. Haanslra is hoofd van de kweekschool, doch als zoodanig moet hij ook invloed uit oefenen op internaat en bewaarschool Hij zou onmogelijk zijn taak zoo goed hebben kunnen volbrengen, als hij daarbij met krachtig was gesteund door me]. Loui=e Hardenberg. meer speciaal bhlast met do leiding van kleuterschool en internaat, al tijd bereid de plannen van Haanstra hefdc- vol en geestdriftig uil te werken, de tot haar verscheiden in 1898 „buitengewoon begaaf de en lieve vrouw", wier naam lol op het huidig uur altijd met achling en vereering genoemd is geworden. Al hield Haanstra vaak zich met de kleintjes bezig al s.ond hij er b v op. tot in hoogen ouderdom, voor dezen den Sint-Nicolaas uit te beelden, waarbij de mysüek hoogtij vierde, toch moest mej. Hardenberg, uiteraard, meestal de denkbeelden van den meester gestalte geven voor de prille jeugd. Haanstra werkt onvermoeid en als een stille kracht voort. Gesteund, financieel door rijk en provincie, geniet hij van het School toezicht een buitengewone vrijheid_ In de tegenwoordige directrice, mej. D Yoltman, vindt hij weldra een waardige opvolgster van Louise Hardenberg:- zij ook heeft zich tot levensdoel gesteld de aan de inrichting ten grondslag'liggende gedachte door te voe ren zoo trouw mogelijk, uit liefde voor het beginsel en uit vereering voor den mees ter, ook haar leermeester. Zij beheert thans als deze 't geheel (van 18891914 is de zuster van Louise Hardenberg. mevr. Marie de Cock-Hardenberg. hoofd van 't internaat; van 1914—1923 mej. B. de Sauvage), doch leidt in den laatsten tijd meer speciaal kweekschool en internaat, terwijl zij voor de kleintjes als hoofd een trouwe kracht naast zich heeft. Memoreeren wij nog dat Haanstra gehul digd werd door de Landsregeering, die hem benoemde tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. En dat de Kweekschool hoogelijk werd onderscheiden met goud in 1889 en 1900 op de Wereldtentoonstelling le Parijs. Aan Haanstra's groeve sprak een van zijn vereerders, dat er was heengegaan een man van grooten bedrijve hij vuldp bijna gansch alleen 30 jaargangen van zijn voor 't eerst in '85 verschenen Maandblad van oneindige goedheid jegens kinderen, van ongeëvenaarde talenten in het zoeken en scheppen van nieuwe hulpmiddelen bij het onderwijs, van volstrekt nieuwe denkbeel den over opvoedkunde, van vurige bezieling van groote strengheid bij plichtsverzuim, maar tevens van overvloeiende gulheid en blijheid. Het stelsel van Fröbel-Haanstra blijft frisch en van jeugdige kracht, doch het ge bouw aan het Rapenburg is voor het doel te oud geworden. Het is thans in herbouw; moge bazaar-opbrengst den inventaris vol ledig kunnen vernieuwen. De Kweekschool heeft in de 60 jaren van haar bestaan heel wat gepresteerd: ze heeft getoond te kunnen zijn als een semi narie. waaruit deugdelijk onderlegde be waarschool houderessen worden uitgezaaid over 't geheele land. zelfs naar Irttiië. Kon Haanstra vanuit zijn eeuwige rust neerblikken op zijn stichting, hij zou zich verheugen in den trouw zijner leerlingen, maar bovenal over 't verschijnsel, dat voor aanstaanden onder paedagogen en leeken doordrongen zijn van de meening dat de nieuwe gedachte omtrent ons geheele on derwijs. door onze eeuw ingeluid, geen an deren geest kan ademen dan dien van den ouden Fröbel, voor onze stad. ja voor heel het vaderland, 't best vertolkt door den al te bescheiden Haanslra. De School wortelt in 't zelfde statuut van de openbare school; ook haar program is er een van liefde en verdraagzaamheid. Moge zij dit kunnen blijven uitwerken tot in lengte van dagen: moge de komende Bazaar een krachtig middel ertoe blijken. EEN DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Zondag 24 April e.k. hopen onze sladge- noofen Hendrik den Hertog en mej. Hen- drika den Hertog geh. Sirag, wonende alhier Prinsenstraat (Tweede Poort) no. 32 den dog te herdenken, waarop zij voor zestig jaar in den .echt werden verbonden. AFSCHEID Dr. S. C. METERING. In intiemen kring van leeraren, leerlingen en oud-leerlingen heeft gisteren dr. S. G Meyering afscheid genomen van de Chr H. Burgerschool, waarvan hij directeur was. De bijeenkomst droeg een feestelijk karak ter en de leeraren en leerlingen hadden voor dezen avond een afwisselend pro gramma samengesteld, dat zeer in den smaak viel. Er werd-tooneelgespeeld en muziek gemaakt en verschillende sprekers hebben zich laten hooren. In warme bewoordingen gaven achtereen volgens vijf sprekers uiting aan de gevoe lens. die leeraren en leerlingen jegens den scheidenden directeur koesferen. Hef waren de heeren: ds. Broekstra namens het be stuur van de school, J. van Ham namens de leeraren, S. Anes namens de leerlingen en J. Fontein namens de oud-leerlingen Oon. de inspecteur van het M. O., dr. Coops, heeft ds Meyering toegesproken. De leerlingen boden hun vertrekkenden directeur een Zeiss-kijker aan en de leera ren schonken een herinneringsalbum. Ook ds. Vunderink, leeraar aan de Chr H. B. S., werd ter gelegenheid ran zijn vertrek toegesproken. Mevrouw dr. Meyering kreeg bloemen. De welgeslaagde avond duurde tot twee uur in den nacht. Met den trein van 11.24 hedenmorgen is dr Meyering met zijn familie in de richting Utrecht vertrokken. Op net perron waren vele leeraren en leerlingen aanwezig om hun beminden di recteur voor de laatste maal voor zijn ver trek naar onze Oost de hand te drukken. Toen de trein wegreed gingen de hoeden af en riep men dr. Meyering vaarwel toe. Tot zijn opvolger is benoemd dr. P C. van Arkel, leeraar in de wiskunde en me chanica aan het Chr. Lyceum, te Arnhem. JAARVERGADERING CENTR. NEDERL. AMBTENAARSBOND (AFD. LEIDEN). In het Volksgebouw aan de Heeren gracht hield gisteravond de afdeeling Lei den van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond haar jaarlijkSche alge meene vergadering. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. Hieraan is het volgende ontleend: Het jaar 1926 is evenals het vorige voor de afdeeling geen jaar geweest van groote actie. Over het algemeen droeg de actie een defensief karakter, doch het laat zich aanzien, dat deze in 1927 een meer offen sief beeld zal vertoonen. Voor het rijkspersoneel werd door het Hoofdbestuur een rustelooze actie gevoerd tegen het kabinet ..de Geer" om van de regeering een herziening van het Bezoldi gingsbesluit te verkrijgen. Ten aanzien van de Centr. Comm. voor Georganiseerd Overleg wordt opgemerkt, dat alle aandacht moet worden besteed aan het opleiden van een zoo groot mogelijken staf van goed onderlegd kader. In het bij zonder dient aandacht le worden geschon ken aan het H. O.-personeel. De vakgroep O. R. A. liep in het afgeloopen jaar terug van 66 op 53 leden. Ten opzichte van het P. T. T.-personeel meent het verslag te mogen vaststellen, dat in de B. C. v. G. O. dit afgeloopen jaar groote vraagstukken aan de orde zijn ge weest, hetwelk helaas, het gewenschte resultaat niet heeft opgeleverd, hetgeen naast den onwil der regeering te wijten is aan de groote verdeeldheid onder dit per soneel. Ter verkrijging van een beteren bestel dienst, werd door de vakgroep samenge werkt met de andere organisaties aan dit bedrijf. Het resultaat hopen wij in 1927 te kunnen boekstaven. Het ledental van deze vakgroep bleef gehandhaafd op 32. Voor het belasting-personeel werd dit jaar plaatselijk niet opgetreden Gestreefd wordt naar vorming van plaatselijk over leg (dienstcommissie). Het ledental ver minderde met 3 en bedraagt thans 13. Met voldoening wordt geconstateerd, dat het afgeloopen jaar voor de gemeente ambtenaren geen slecht jaar is geweest, d w. z. in dezen zin, dat zij gespaard zijn gebleven voor verslechtering hunner ar beidsvoorwaarden. Door de vakgroep werden de volgende acties gevoerd: lo. inzake een gegeven ontslag aan eenige hulpklerken der Lichtfabrieken, welke actie een gedeeltelijk bevredigend resultaat op leverde; 2o. inzake ontstane vacatures, om daarvoor eerst in aanmerking te doen komen het eigen personeel; 3o. voor de hoofdmachinisten der Electr.fabriek kwam een betere dienstregeling tot stand, terwijl voor de jeugdige klerken een herziening der loonregeling tot stand kwam. Over den dienst der raeteropnemers-geld- ophalers werd aanhoudend geconfereerd. In 1927 za) deze zaak worden afgehandeld Opgericht werd een leeskring, die levens vatbaarheid bleek te bezitten. Het ledental liep terug met 4 leden, wat zijn oorzaak vindt in de bezuinigings-raaat- regelen aan de Lichtfabr. Het bedroeg op 1 Januari 1927: 46. Voor de vakgroep „verpleging" werd een actie gevoerd inzake een betere rechtsposi tie. Een ontwerp is gereed gekomen en zal na bekomen inlichtingen, eerstdaags de.u gemeenteraad ter behandeling worden aan geboden. Vervolgens werd met succes geadresseerd inzake het vlugger verstrekken van dienst- kleeding, terwijl over het verstrekken van het kostgeld voordat men met vacantie gaat, de correspondentie nog niet is geëindigd «Het ledental was zeer aan schommelin gen onderhevig en bedraagt thans 24 tegen 26 op 1 Januari 1926. Het aantal ledenvergaderingen bedroeg 3 en het aantal centrale bestuursvergaderin gen 5, terwijl het Dag. Bestuur in den regel tweemaal per maand bijeenkwam. In de samenstelling der vakgroepen kwam weinig verandering. Van het centraal bestuur (dag. bestuur) heeft de heer Verwey ip den loop van 1926 zijn functie ter beschikking gesteld: zijn taak werd voorloopig overgenomen door het H.B.-lid, den heer Luberti. Het totaal aantal bondsleden in de afdee ling Leiden bedroeg op 1 Januari 1926 200 tegen 168 op 1 Januari 1927. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van het beginsaldo ad f 268.73, f 5410.39 en de uitgaven f5098.41, zoodat er een voor- deelig saldo is van f31198. De begrooting voor het jaar 1927 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 4434 42 DE TREINENLOOP MET DE A.S. FEESTDAGEN. Door de Ned. Spoorwegen zullen Zaterdag a.s. en Maandag (Tweeden Paaschdag) twin tig extra vóór- en volgtreinen tusschen Am sterdamLeidenRotterdam worden inge legd, terwijl de treinen in de richting België extra versterkt zullen worden. Op de voornaamste stations zullen óók nog extra-treinstellen gereed gehouden worden, om bij buitengewone drukte dienst te kun nen doen Van de eleclrische treinen zullen nog geen voortreinen loopen. waar wel zul len deze treinen extra versterkt worden tus schen Den HaagLeidenHaarlem. Op de lijn LeidenUtrecht zullen géén extra treinen loopen, maar wel zullen de treinen met vier extra rijtuigen versterkt worden. 20 MEI „MOEDERSDAG.". In 1925 nam de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde het initiatief om de viering van den Moedersdag ook in Neder land ingang te doen vinden. Dit initiatief werd met succes bekroond. In 1925 en 1926 werd de Moedersdag in vele gezinnen ge vierd. Thans is de Moedersdag bepaald op 20 Mei aanstaande. In Amerika is Mothers- day" reeds even populair als hier St. Nico- laas. Ook in Nederland is thans de gelegen heid om „De Moeder'' nationaal te eeren. Wie voor deze sympathieke gedachte ge voelt. denke aan 20 Mei, INBRAAK IN EEN STEENFABRIEK. In den afgeloopen nacht hebben ongenoode gasten zich door verbreking van een glasruit toegang verschaft tot het kantoor van de Kalk- eD Zandsteenfabriek „Trio", gelegen aan den Zoeterwoudschenweg alhier. Door een binnenkastje van de brandkast te forceeren, wisten zjj zich van een bedrag van vijftig gulden meester te maken. De brandkast svas niet gesloten, zoodat de in breker slechts het deurtje van het binnen kastje open te breken had. Van den dader geen spoor. BINNENLAND. i H. K. H. Prinses Juliana wordt lid vatt den Raad van State. (Laatste Ber., le bL). De officieele nitslag der Statenverkiezing in Zuid-Holland. (Binnl. 2e blad). De begrooting van inkomsten en nitgaven van het Wegenfonds voor 1927. (Binnl. 2a blad). Bijzonderheden over de Belgische demon* stratie in Limburg. (Binnl. 2e blad). Het vakonderwijs aan bakkersgezellen, (Binnl. 2e blad). BUITENLAND. Voortzetting der voorbereidende ontwa* peningsconferentie. (Buitenl. le blad). Crisis in Lithanen. De Landdag is ont bonden. (Buitenl. le blad). De strijd tusschen gematigden en extre misten in Znid-China. (Buitenl. le blad). Ernstig spoorwegongeluk bij Brflnn in Tsjecho-Slowakije. (Buitenl. le blad). Een tornado teistert Texac (V. St.). Vela dooden en groote schade. (Tel. le Blad). Behalve in de Belgisch-Duitsche ver zoeningscommissie heeft onze stadgenoot, jhr. prof. mr. W. J. M. van Eysinga ook zit ting in dergelijke commissies, door Duitsch- land gevormd met Frankrijk, Polen en Tsjechd-Slowakije. Naar wij vernemen, zal ds. Meeter, be roepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. al hier. op 15 Mei in zijn tegenwoordige ge meente te Loosduinen zijn afscheidsrede houden. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek eer vol ontslagen als lector aan de Rijks univer siteit alhier dr. A. B. Droogleever Fortuyn. Bestemd zijn voor uitzending naar Ned.-Indië de heeren H. W. Lubberhuizen, leeraar in de anatomie aan de N.-l. artsen school te Soerabaja en mr. J. M. L. Hosselet, rechterlijk ambtenaar, beiden alhier. Gedep Staten van Zuid-Holland heb ben aan de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Maatschappij met ingang van 1 Januari 1927 de vergunningen verleend tot instandhouding van de electrische spoorwe gen van 's-Gravenhage over Wassenaar naar Leiden en van 's-Gravenhage naar Delft. In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen van Noord-Hollandsch Landbouwcrediet is besloten aan de a.s. al gemeene vergadering voor te stellen, het dividend over 1926 op de preferente aandee- len te bepalen op 6 pet. en dat op de gewone aandeden op 51/* pet. Op de preferente aandeelen werd in min dering hierop in November 1926 reeds een interim-dividend van 3 pet. betaalbaar ge steld. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Leidsche Bouwver- eeniging werd de balans en winst en ver liesrekening goedgekeurd en het dividend over 1926 vastgesteld op 5 procent, (even als vorig jaar). Tot secretaris-commissaris werd herbe noemd dr. C. J. A. van Iterson, alhier. Het N. V. Sanders' Gemengd Koor „De Ster" heeft gisteravond op den, onder leiding van den heer Arnold Spoel in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage gehouden, 101 sten Volkszang- a\ond eenige nummers ten gehoore gebracht Het „Vad." van hedenmorgen schrijft hierover aldus: „Onder de enthousiaste leiding van den directeur W. J. Mizée werd „Het ontzet van Leiden" (Valerius) gezongen en „Moeders Slaopliedeke" van Kools. Vooral met het laatste verrukte het koor de uitverkochte zaal. Het beschaafde en gevoelige zingen bracht de zaal terecht tot geestdrift." Een avond, waarop koor en Jeider met voldoening kunnen terugzien. NED HERV KERK. Beroepen Te Haarlem J. L. van Leeuwen, te Hilversum; Te Zevenhuizen: J C. M Jansen, te Terhorne; Te Spanharen: J VV. C. Ort, te Borculo: Te Heemstede (toez.): C. M Briét. te Enschedé. Te Tuil: J Kramer, te Elden, bij Arnhem. Aangenomen Naar Leeuwarden: T Klooslerman. te Voorburg. Bedankt; Voor Vreeland: J. F. Lijsen, to Nigtevecht.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1