No. 20575 ZATERDAG 9 APRIL Anno 1927 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD l PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ct* per regeL Bij regHabonneraent belangrijk lageren prij». Kleine AdverteDliên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdag» 50 Cts. bij <±o maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2 Sb per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd ri}n, per week Franco per post 1 8 36 portokosten. V 0.18, „0.18, Dit ounmor bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengeD ter openbare kennis, dat L. Arnold, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van aloohclhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet perceel Steenstraat No. 39. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lelden, 9 April 1927. KONINKLIJK BEZOEK AAN HET DIACONESSENHUIS. Al een paar dagen was het in en om het Diaconessenhuis een drukte van je welste geweest. Kleine voorzieningen werden aan het gebouw uitgevoerd en de zalen en gan gen werden nog eens extra opgepoetst, want.... Vrijdag zou er hoog bezoek komen. Reeds om drie uur gisteren gingen de beide deuren van den hoofdingang wijd open, loopers en tapijten werden gelegd op de plaats waar anders degelijke matten den steenen vloer bedekken; om halfvier was alles voor de ontvangst van het hooge be zoek, de beschermvrouwe Koningin Emma met Haar gevolg gereed. Het ziekenbezoek daf anders tot vier uur is toegestaan werd om halfvier beëindig 1. Familieleden en bekenden verlieten de pa tiënten en deze wachtten al naar hun toe stand, in spanning of rustig het onalle- daagsche en vereerende bezoek af. Buiten het' Diaconessen huis op den Witte Singel wachtten tegen vier uur een honderd tal stadgenooten de komst van de Koningin- Moeder af. De politie onder leiding van in specteur Duval zorgde voor de afzetting. Onder gejuich reed om tien minuten over vieren de Koninklijke auto het hek van het Diaconessenhuis binnen, onmiddellijk ge volgd doo reen tweede auto, waarin eenige dames en heeren van H. M.'s gevolg had den plaats genomen. De Vorstin en het ge volg reden in open auto's. Aan den ingang van het gebouw waren prof. dr. H. M. van Nes, de heer A. Couvée P.Jzn., prof. dr. D. Plooy en de directrice, zuster Louise van den Brink met andere leden van het bestuur ter ontvangst aan wezig. De Koningin begon, begeleid door zuster Louise en den heer Couvée, terstond een wandeling door de inrichting. Bijna alle zieken werden bezocht en met verschil lende patiënten onderhield de Vorstin zich enkele oogenblikken. Op ieder bed liet Ko ningin Emma een paar bloemen achter en een patiënte die reeds irie jaar in het Dia conessenhuis wordt verpleegd, kreeg een fraaie wandplaat, waarmede de zieke be grijpelijkerwijs ten zeerste meenomen was. Zoo heeft de Koningin-Moeder gedurende meer dan een uur onvermoeid van bed tot bed gewandeld, en bq iedere zieke, die Zq bezocht, bracht Zq met Haar vriendeiqken lach troost en blqdschap. Eerst om over vqven vereenigde zich de Vorstin met het gevolg, dat bestond uit de dames jkvr. Van der Poll en freule Schirn- meipenninck en de heeren baron Sixma van Heemstra en graaf Van Limburg Stirum, met het bestuur van het Diaconessenhuis, bestaande uit de genoemde personen benevens de dames Couvée—Meerburg, mej. Meerburg en mej. H. E. Drost, in het Zusterhuis. Daar werd de thee gebruikt en gaf H. M. Haar bqzondere ingenomenheid te kennen met de uitbreiding. flet liep tegen halfzes eer het gezelschap weder in de auto's plaats nam, Onder gejuich van de intusschen aange groeide menigte belangstellenden en onder luid en herhaald hoera-geroep van de zusters van het Diaconessenhuis verdwenen de auto's in de richting van de Residentie GEMEENTELIJKE H.B.S. MET 5-j. C. Voor de eind-examens der H. B. S. A. foeconomische afdeeling) zijn, overeenkomstig art. 2 van het Kom besluit van 21 Dec. 1923, behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, door Burgemeester en Wethouders van Leiden tot Gecommitteerden benoemd: voor Nederlandsch en Engelsch: J. G. W. Goedhard, predikant alhier; voor Fransch en Duitsch: prof. dr. N. v. Wqk, alhier, voor Handelswetenschappen: dr. M. F. J. Smith, accountant te Rotterdam; voor Geschiedenis, Aardrijkskunde en Staatswetenschappen: mr. J. Draayer, refe rendaris aan het Departement van Water staat, Den Haag voor Natuur- en Scheikunde: dr. F. L. Bergansius, conservator aan het Physiolo- gisch Laboratorium, alhier. Do mondelinge examens zullen gehouden fcruden worden op 2, 4, 5, 6 en 7 Juli De ontvangst van H M. de Koningin-Moeder bq Haar bezoek aan het Diaco nessenhuis door prof. Van Nes, prof. Plooy en de directrice, zuster Louisa De aanrqding tusschen de H. T. M. en een vrachtauto op de Blauwpoorts- brug. Door een kraanwageu wcrdt de zwaarbeladen auto verwqderi EEN GOUDEN JUBILEUM. Op Zaterdag 16 April zal het vqftig jaar geleden zqn, dat de scheepsbouwwerf van de N V. Scheepsbouw- en Reparatie-werf „de Hoop" voorheen Gebrs. Boot werd op gericht. De directie zal op genoemden datum des voormiddags te tien uur in een van de werkplaatsen op de werf door het personeel gehuldigd worden, tervvql zq des namiddags van drie tot halfvier in Maison Bruyns een receptie zal houden. Wq komen op dit jubileum te zqner tqd nader terug. ADRES AAN DEN RAAD. Door het raadslid den heer T. Groeneve'.d is aan den raad der gemeente Leiden vol gend adres gezonden: Ondergeteekende verzoekt den Raad hem in de gelegenheid te stellen aan B. en W. inlichtingen te vrage nomtrent het volgende: Op 23 October 1923 verzocht de ..Onder linge Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging" uit de gemeentekas te mogen ont vangen een bijdrage van één gulden per door de vereeniging betaalden verpleegdag, voor die van haar leden, wier verpleging op kosten der gemeente zou moeten geschieden, indien zij geen lid der vereeniging waren. Reeds in de raadszitting van 26 November 1923 werd op voorstel van B. en W. het gevraagde subsidie verleend. Op 22 Juli 1925 verzocht de Coöperatie „Vooriuit" om een volkomen gelijke subsidie roor haar afdeeling ..Verplegingsfonds", welk verzoek in de raadszitting van 3 Aug. 1925 werd gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Op heden, ruim anderhalf jaar daarna, zijn nog geen voorstellen van B. en W. te dezer zake bij den raad ingekomen. Ondergeteekende zou gaarne van het Col lege vernemen waarom het praeadvies op het verzoek van de coöperatie „Vooruit" zoo lang uitblijft. (w.g.) T. Groeneveld. AUTOBUSCONCESSIES IN LEIDEN EN OMGEVING. Ged. Staten hebben aan J. Langbroek en H Goudberg, te Alphen aan den Rqn (Auto- busonderneming A.D.W.A.L. te Woubrugge) vergunning verleend tot het in werking hou den van een autohüsdienst van Alphen aan den Rqn (Nutsgebouw) langs Heeren weg naar Woubrugge en Ter Aar en verder over Hoogmade en Leiderdorp naar Leiden (Turf markt) op welk traject gereden zal worden me' drie wagens voor 14 en één wagen voor 19 reizigers. Geweigerd is £et verzoek voor een dienst van Alphen aan den Rqn langs Heerenweg naar Ter Aar, en terug langs Heeren weg via Alphen, Koudekerk, Leider dorp naar Leiden. Ged. Staten hebben aan de N. V. Motor- Omnibusdienst Alphen aan den Rijn (M.O. D.A vergunning verleend tot het in werking houden van een autobusdienst: a. (Hooge Zijde) van Gouwsluis of Alphen aan den Rijn (Torenstraat) langs PrinseschouwHazers- woudeKoudekerk. Zoeterwoude naar Lei den (Turfmarkt), en b. (Lage Zqde) van Alphen aan den Rijn (Torenstraat) over 's-Molenaarsbrug, Koudekerk. leiderdorp naar Leiden (Turfmarkt). Er wordt gereden met acht wagens, onderscheidenlijk voor 22, 16, 18. 25, 31, 28, 28 en 28 reizigers. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan V de Vries, te Zegwaart, vergunning ver leend tot het in werking houden van een autobusdienst van Benthuizen langs Zoeter- meer, Zegwaart, Berkel, Bergschenhoek, Hilligersberg naar Rotterdam (Zomerhof plein). Er wordt gereden met drie wagons elk voor 18 reizigers. JAARVERSLAG DER VEREENIGING „ZUIGELINGENZORG". Wij ontvingen het jaarverslag over 1926 van bovengenoemde vereeniging, wier sym pathiek streven daarin helder uitkomt en waaraan wij het volgende ontleenen: In het afgeloopen jaar 1926 steeg wederom belangrijk het aantal ingeschreven kinde ren, die de drie consultatiebureaux der ver eeniging bezochten en bereikte het totaal van 547. Op het tijdstip van inschrijving genoten 349 zuigelingen borstvoeding, 60 zuigelingen hadden gemengde voeding, ter wijl 138 zuigelingen reeds aan de flesch waren. Bij 53 moeders is de borstvoeding toegenomen, dank zij verleende hulp, waar onder ook begrepen moet worden het ver strekken van melk aan behoeftige moeders. Hiervoor was over het jaar 1926 een hoe veelheid van 1987 L. melk noodig. De leeftijd der zuigelingen bij de inschrij ving was: 289 kinderen 2 weken tot 1 maand oud; 118 kinderen tot 2 maanden; 47 kinderen tot 3 maanden; 27 kinderen tot 4 maanden: 13 kinderen tot 5 maanden; 14 kinderen tot 6 maanden; 9 kinderen tot 7 maanden; 6 kinderen tot 8 maanden; 10 kinderen tot 9 maanden; 8 kinderen tot 10 maanden; 6 kinderen tot 11 maanden. Meer dan de helft der zuigelingen bezocht dus reeds in de eerste weken van hun be slaan een consultatiebureau. Op de verschillende spreekuren werden gezamenlijk 4138 bezoeken gebracht. Het aantal huisbezoeken, afgelegd door mej. A. v. Ditzhuyzen, bedroeg 2825. Voor het consultatie-bureau in de Boer- haavestraat waren 173 kinderen, 1326 be zoeken; in de Prinsenstraat 260 kinderen, 1903 bezoeken; in de Heerenstraat 114 kin deren, 909 bezoeken. Als in de vorige jaren leidde dr. J. Munk de consultatie-bureaux in de Boerhaave- straat en de Prinsenstraat, terwijl mej. L. Kobus in de Heerenstraat werkzaam was. Door de melkkeuken. die toevertrouwd blijft aan mej. L. Korenhof, werden gere geld gemiddeld zeven zuigelingen voedingen verschaft. Van de kinderen, die onder de hoede van Zuigelingenzorg stonden, overleden er in het jaar 1926 slechts 7 van de 547, hetgeen be- teekent een sterfte van slechts bijna 1.3 Nog steeds staat in de Prinsenstraat een perceel leeg, dat voor twee jaar ontruimd werd ten behoeve van de zoo noodzakelijke verbouwing. Deze verbouwing beeft echter nog steeds niet plaats gehad en ondertus- schen betaalt Zuigelingenzorg elk jaar f 150, waar niemand eenig nut van heeft. LEIDSCHE BURGERWACHT. Do wedstrqden in prijsschieten met buks worden gehouden in de Schietzaal Morscn- pocrt-Kazerne op Donderdag 21 April 1927 te 8 uur nam. Er zal geschoten worden in 3 afdeelingen: Afd. A. Leden van de Leidsche B. W., die tevens lid zqn van een Schietvereeniging. Afd. B. Leden van de Leidsche B. W., die op 1 Jan. 1927 den 60-jarigen leef tqd nog niet bereikt hebben. Afd. C. Leden van de Leidsche B. W.f die op 1 Jan. 1927 den 60-jarigen of hoo- geren leeftijd bereikt hebben. In alle Afd. schieten de schutters 10 patronen (desgewenscht 1 proefschot). Hou ding knielend. De 10 patronen moeten achter elkaar geschoten worden. Er wordt gescho ten op Buksschijf (5 visuels, telling 12- 20). Donderdag 28 April 1927 schieten der 5 hoogste schutters van elke Afd. om don Kampioensprqs. Er wordt dan geschoten op dezelfde schijf als hierboven aangegeven, zelfde houding; elke schutter schiet 15 pa tronen achter elkaar (desgewenscht 1 prsof- schot). NEDERL. CHRISTENVROUWENBOND, AFD. LEIDEN. Gisteravond hield de Ned. Christen- vouwenbond, afd. Leiden in de groot Nuls zaal, Steenschuur haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. De reeks van welgeslaagde lezingen werd besloten met een voordracht, verduidelijkt door lichtbeelden, van den oud-gouverneur van Suriname, den heer Staal, die eenige jaren terug hier ook al eens optrad met een indrukwekkende lezing over de melaatschheid als gevolg, waarvan toen een vereeniging van vrouwen opgericht werd voor het vervaardigen van zwachtels ten behoeve van de melaatschen-verpleging in Suriname, waarmede nog steeds wordt voortgegaan wat zeer op prijs wordt gesteld. De opkomst was nu ook bevredigend De zaal was vrijwel geheel gevuld. Bij afwe zigheid van de presidente, mevrouw Schok- kingMetelerkamp, die gisteravond zelve in Apeldoorn een spreekbeurt vervulde werd de vergadering geleid door mej. Koekoek, die in gebed voorging, waarna gezongen werd Psalm 105: 2 en 3 en gelezen uit Romeinen 8. van vers 22 tot het einde. Daarna heette zij de talrijke aanwezigen welkom en sprak over de opkomst hare vol doening uit. Zij gaf de reden van de afwe zigheid van de presidente op en herinnerde vervolgens er ook aan dat de spr., dien ze in het bijzonder welkom heet'fe een oude be kende is wie velen zich in verband met zijn interessante lezing over melaatschheid nog wel zullen herinneren. De heer Staal ving zijn causerie aan met een korte bespreking van de legging van het tropenland Suriname, waar het klimaat vrij wel overeenkomt met dat van de kust streken van Java, om daarna iels te ver tellen van de geéchiedeDis dezer kolonie. Enkele schepelingen van Columbus die de kuststreek bezochten, deden er allerlei wonderverhalen over. Het goiid zou er voor het grijpen zijn. Vandaar de naam Eldo rado (goudland). Talrijke avonturiers togen er daarop heen. De goudzoekers vonden er niet wat zij er verwachtten, maar zij von den er meer: een vruchtbaren bodem, ver schillende kostbare houtsoorten, heerlijke zuidvruchten, bloeiende tabaksplanten. Zoo werd er weldra een druk verkeer uit Europa op geopend. Eerst verklaarde de koning van Spanje zich souverein van het land. daarna ging het over aan Engeland totdat in 1672 een koene Zeeuwsche scheep- vaarder er vasten voet kreeg en de Engel- sche kolonie verdreef. Sindsdien behoort de kolonie aan Nederland, al wordt zij nog al tijd te weinig door de Nederlanders gekend. Aan de hand van fraaie gekleurde °n scherp belichte projecties kregen de belang stellende bezoeksters daarop een kijkje 3p het land. de voortbrengselen er van, het hier en daar doodend klimaat en van de be volking. tot in de binnenlanden toe, waar do bo9chnegers wonen, nakomelingen van de in vroegere tijden gevluchte slaven. Een groot deel der lezing was vervolgens gewijd aan de zending en de bekeering Ier bevolking tot het Christendom door de Hern hutters wier sympathieken heerlijken daad werkelijken arbeid in woord en beeld door spreker werd geschetst dat reeds van 1733 af dagteekent. Ten slotte vertoonde spr. het mede door hen gestichte „Bethesda" en vertelde van het moeilijk en zelfopofferend werk der zusters ter leniging van de ellende der aan melaatschheid lijdende negerslammen, welk BINNENLAND. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan het Diaconessenhuis te Leiden (Stadsnieuws le Blad). De Eerste Kamer aan de begrooting voor 1927 (2e Blad). Vergadering van het hoofdbestuur van de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur (Binnenl. 2e Blad). Moord in Drente (Gem. 2e Blad). BUITENLAND. Geen overeenstemming ter voorbereidende ontwapeningsconferentie (Buitenl. le Blad), Letland heeft een president (Buitenl. le Blad) Wellington Koo blijft in Peking vooreerst weer minister (Buitenl. le Blad). werk 9pr. ook met eigen oogen had aan-* schouwd. De met stille aandacht gevolgde causerie werd aan het slot met een hartelijk applaus begroet. Nadat de waarn. voorzitster den spr. had bedankt, de aanwezigen die linnen voor bet maken van zwachtels wilden afstaan, het adres daarvoor aanwees en de collecte bij den uilgang aanbeval, zongen de aanwezi-t gen de laatste twee verzen van Gezang 274, waarna mej. Koekoek met dankgebed den avond sloot. JAARVERGADERING DER COÖPERATIEVE TUINDERSLEENBANK. Onder leiding van den directeur, den heer W. Bink, hield bovengenoemde Bank haar 17e algemeene jaarvergadering in Zomer- lust. De kassier de heer T. J. Kuypers, gaf een uitgebreid overzicht van den toestand der Bank en over het verloop der zaken ia het afgeloopen jaar. Hoewel de ver deeldheid der tuinders in twee veilingen geen voordeel voor de Bank bracht, kon toch vaa toenemenden bloei worden getuigd. Het aantal leden breidde zich weder gestadig uit en de omzet der Bank vergrootte, ten gunstig teeken kon worden genoemd, dat buiten den kring der tuinders de goede naam der Coöperatieve Raiffeisenbank meer en meer bekend raakt en het aantal par ticulieren, en het aantal particulieren, die hun spaargelden bq deze Bank wenscht te beleggen toeneemt. Er werd aangedrongen om zooveel mogelqk propaganda te maken in ieders omgeving voor deze solide instel ling. Dit jaar werd aan spaargelden een bedrag van f 120.042.28 ingelegd en f IJ O.902.53 terugbetaald. Door de 133 spaarders was een tegoed op hun boekjes van f 102.839.62. De rente der spaargelden bedraagt 4 pet. per twee dagen ingaande en per vier dagen «opeischbaar. In totaal stonden 27 voorschotten uit tot een bed.ag van f30.173, terwql er nog vier regeerings- credleten liepen tot een totaal van 15525. De aflossingen en rentebetalingen hadden geregeld plaats. Van de 26 rekening-courant houders werd in totaal ontvangen i 65347.53 en uitbetaald f76.623.11. Per 31 December stond in totaal uit een bedrag van f 123.169.70. Aan rente en provisie werd een bedrag van f5298.63 bijgeschreven. Aan de Centrale Bank te Utrecht werd in totaal gezonden f 102.6J6.34 en vandaar ont vangen f 118.892.55. Het reservefonds der Bank bedraagt thans f4957.70. De rekening sloot met een bedrag van f325.694.41 en de balans met een bedrag van f 166.601.62. Nadat den kassier was dank gebracht voor het uitgebracht verslag en het gevoerde beheer, werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid en een lid van den Raad van Toezicht. De aftredende heeren P. Stuif zand en W. van Oeffelen werden als zoodanig herkozen en namen hun benoeming aan. Verschillende zaken van huishoudelqken aard werden nog besproken en enkelen leden die wegens vertrek naar elders of anders zins geen lid meer konden blqven, het lid maatschap opgezegd. Tec slotte sloot de voorzitter met een op\ ekkend woord deze goedgeslaagde ver gadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen Romaansche (aal mej. J. C. Schilperoort, le Den Haag. DE BIOSCOPEN. Het programma in het City-theater vangt op de gebruikelijke wijze aan met het Fox- nieuws. Een alleraardigste klucht ..Gevaren der zee" gaat vooraf aan de eerste hoofd* film „De verschrikking". Tn 't kort is de in* houd van deze rolprent als volgt- Een inter nationale dievenbende tracht zich meester te maken van een waardevolle collectie Russische juweelen, welke een uitgeweken

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1