No. 20572 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 April Derde Blad Anno 1927 Graaf Albert Apponyi te Leiden. SPROOKJESPUDDING1 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. HUMAGSOLAN HAARUITVAL Dr. H Nannina's Pharm Chem Fabr. Dan Haag. VISSCHERIJ-BERICHTEN. In het groot-auditorium van de universi teit alhier heeft gistermiddag de Hongaar- sche staatsman graaf Albert Apponyi de eerste van zijn voordrachten over zijn land gehouden. Graaf Apponyi arriveerde per auto uit Den Haag en was vergezeld van den voor zitter van de vereeniging „Nederland Hongarije", dr. W. C. A. baron van Vreden- burch en van mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg. Voor den aan vang van zijn lezing werd de grijze staats man in de Senaatskamer door de speciaal daarvoor gevormde commissie van ont vangst verwelkomd en bij monde van den voorzitter, prof. dr. W. Storm van Leeuwen, toegesproken. Onder de toehoorders merkten wij o.m. op den Hongaarschen zaakgelastigde, den heer \'on Rudnav. den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den oud-burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, den consul- generaal den heer Mertens. graaf Van Lijnden van Sandenburg, oud-commissaris der Koningin van de prov. Utrecht, den wethouder den heer J. F. X. Sanders, den rector-magnificus prof. mr. E. M. Meyers, benevens tal van hoogleeraren. Prof. Storm van Leeuwen stelde den spreker aan het auditorium voor en zeide, dat Leiden en zijn universiteit het op hoo- gen prijs stellen, graaf Apponyi te mogen ontvangen, daar wij hem kennen als een diplomaat en staatsman van groote be kwaamheid en als een spreker van groot talent Hierna ving graaf Apponyi zijn rede over de staatsrechtelijke ontwik keling van Hongarije in de middeleenwen aan. Spr. ving aan met een herinnering aan de wederzijdsche betrekkingen tusschen schen Nederland en Hongarij in den loop der eeuwen: de studie, voorheen en thans, van zooveel Hongaarsche jongelieden aan Nederlandsche Universiteiten; de uitgave van werken - van vroegere Hongaarsche schrijvers in Nederland; de vrijlating, door den beroemden admiraal De Ruyter van de Hongaarsche geestelijken, die als galei slaven waren gedeporteerd; de politieke be moeiingen van den Nederlandschen gezant te Weenen op het einde der zeventiende eeuw, om een verzoening tot stand te bren gen tusschen den keizer en Hongarije; en eindelijk, den band, na den wereldoorlog gelegd tusschen beide landen door het kind. -Nooit zal Hongarije de liefdevolle gastvrijheid vergeten, welke honderden kleine Hongaren hier genoten hebben. „Wij zijn geen ondankbaar volk en niets werkt zoozeer op ons gemoed als de ondervonden goedheid. Zij heeft een blijvender werking dan alleen de politieke betrekkingen kun nen hebben. Deze toch kunnen wisselen, maar de goedheid is eeuwig, want zij is het evenbeeld Gods in den mensch". Aldus graaf Apponyi. Komende tot zijn eigenlijk onderwerp, de staatsrechtelijke ontwikkeling van Hon garije, waarvan deze eerste lezing gewijd zou zijn aan het iijdperk der middel eeuwen, stelde hij met nadruk voorop het principieel onderscheid, ja. het contrast, tusschen de Hongaarsche Staatsinrichting en die in andere landen, in het bijzonder de Germaansche, de staatsvormen van Ger- maanschen oorsprong zijn van feodaal ka rakter. De vrijmaking van den boerenstand, de ontwikkeling van de sterke, stedelijk» bevolking, hebben sedert de twaalfde eeuw voor de volksgemeenschappen den grond slag gelegd eener staatkundige vrijheid, voordat deze zelf vaste vormen kreeg. In Hongarije ging het juist andersom; de staat kundige ontwikkeling is die der volksge meenschap vooruitgegaan. Het Hongaarsche volk heeft een sterke staatkundige organi satie geschapen, voordat het tot een vo'le dige, evenwichtige maatschappelijke gele ding was gekomen. De laatste voltrok zich onder de bescherming van de eerste Dit geeft het volstrekt persoonlijk karakter aan van de staatkundige ontwikkeling in Hon garije, die die tien eeuwen ononderbroken is voortgegaan, zonder een revolutie, die be oogde het geweld in plaats van het reent te doen heerschen. De veranderingen in cue staalkundige ontwikkeling van Hongarij» zijn voltrokken langs den legalen weg Van daar dat een geheel ongewoon rechtsbe wustzijn de massa van het Hongaarsche volk doordringt Het bezit ook geen enkel document, dat men de Hongaarsche grond wet zou kunnen no.-men Zijn historische staatsinrichting berust cp ongeschreven gewoonterecht, dat meer beantwoordde aan do eischen van het werkelijke leven dan aan een symetrische conceptie. Het oudste constitutioneele document van Hongarije, die gouden bul van koning Andreas den Tweeden (1222), was, evenals de Engri- sche Magna Charta, die van zeven jaren vroeger dateert, slechts een bevestiging van het gewoonterecht, geen nieuwe, constituee- rende daad. Het Hongaarsche volk, oorspronkelijk verdeeld in zeven, later acht slammen, was afkomstig uit Cenlraal-Azia, vanwaar het naar Europa werd toegedrongen, als een der laatste verschijnselen van de groote f volksverhuizingen. Op 't einde der negende eeuw zette het zich, toen het aan de Zwarte Zee was aangeland, weer in bewe ging, ter verovering van een nieuw vader land, dat het tegenwoordige Hongarije werd. In hun behoelte naar eenheid kozen de stammen een gemeenschappelijken vorst, Arpad geheeten, met wien zij een formeel' verdrag sloten, dat zij met den gebruike- liiken bloedseed bekrachtigden. De grond slagen van dit verdrag berusten op de vrij heid der volksstammen, de gelijkgerechtigd heid der vrije gewapenden, de vrije keuze des vorsten, wiens opvolging intusschen S erfelijk zou zijn. Het was meer een overeenkomst tus schen volk en vorst. Bij deze constitutie sloot zich ebn volksvergadering der stam men aan, terwijl naast den vorst twee hooge rechterlijke persoonlijkheden gekozen werden. Ofschoon hun competentie moeilijk te omschrijven is, staat wel vast. dat de vorming van een rechterlijk gezag reeds in dien eersten staatkundigen grondslag is be grepen Het onbeperkt gezag des vorsten schijnt zich lot de legerleiding beperkt te hebben; het hoogste staatkundige gezag be rustte bij de vergadering der vrije" gewa penden. Met ziet, welke scherpe tegen stelling deze staatkundige organisatie met de feodale staatsinrichtingen van de rest van Europa biedt, feodale staatsinrichtingen, welke eigenlijk van nationaal standpunt bezien, een georgani seerde desorganisate karakteriseeren. Bij de Hongaren is de vorst de man, door de volks gemeenschap uitverkoren, aan haar zijn macht ontleent en tegenover haar zijn nauwkeurig omschreven plichten heeft. Tusschen hem en zijn volk zijn geen andere machten geschoven. Van den aanvang af beslaat een staatkundige organisatie, eenig op het vasteland in dien tijd, die berust op het recht, dat de eenheid en het welzijn der volksgemeenschap beheerscht en waarin alle machtsbevoegdheden haar bron vinden. Dank zij deze merkwaardig staatkundige eenheid, waarin Hongarije, ofschoon in so ciaal en cultureel opzicht achterstaand, het overige Europa vóór is, heeft het ruim 150 jaren geslaan als onbedwingbaar bolwerk van het Weslersche christendom tegenover de gevaarlijke aanvallen der Turken. De overgang naar het christendom was de eer ste crisis, waarvoor Hongarije kwam ie staan. Zijn eerste koning, de heilige Ste- phanus, een der grootste figuren uit de mid deleeuwen, heeft het behouden erdoorheen gevoerd, waardoor het volk cultureel lid werd der Europeesche volkerengemeen schap. Deze aanpassing aan den Wester- schen geest was de tweede, beslissende kracht in de nationale ontwikkeling des volks, welke niet onderschat mag worden, omdat Hongarije leefde op de grenzen van twee wereldtypen, van twee beschavingen. Zoo zijn de staatkundige inrichting, die van den aanvang af op het recht berustte, en de overgang van heidendom naar christendom, naar de Weslersche beschaving, de twee levensbeginselen, welke stuur gegeven heb ben aan de ontwikkeling van het Hongaar sche volk. Met de geboorte der Hongaarsche monar chie schijnen zij met elkander in conflict te geraken. Het genie van den heiligen Sle- phanus heeft echter het feodale gevaar van het westen weten te vermijden en toch het christendom bevestigd. Hij verklaarde alleu grond, die niet aan particulieren toebehoor de, nalionalen eigendom, verdeelde het 'and in staatkundige en rechtskundige eenheden, die hij Komitate noemde, over elk waarvan hij een koninklijken beambte, een comós supremu aanstelde. En al spoedig werden deze landsdeelen het centrum van een machtige zelf-regeering, welke in dien tijd elders nog volmaakt onbekend was. Naast den koning oefende ee|) Raad wet gevend gezag uit. Daarmede werd het recht, als grondslag der staatkundige inrichting, bevestigd en uitgewerkt. Misbruiken slopen wel in na zijn regeering, maar in den „gou den bul" van koning Andreas den Tweeden werd die weer achterhaald. Het geldende gewoonterecht werd erin vastgelegd, terwijl er ook een clausule in voorkwam, welke ingeval van zwaar vergrijp verzet legen de autoriteit des konings rechtvaardigde (zoo zeer was het recht basis der volksgemeen schap). In de dertiende eeuw ontwikkelden zich de rechten des volks. In een verorde ning van den rijksdag vindt men reeds zoo iets als ministerieele verantwoordelijkheid weer, want het hoofd der koninklijke regee ring kan onder bepaalde omstandigheden weggezonden worden. Onder het Huis Anjou vindt het middeleeuwsch constitutioneel gebouw zijn volmaking: de koning is het hoofd, de rijksdag, de landelijke bestuurs organisaties en vorder alle vrije burgers vormen de ledematen der heilige kroon van Hongarije. Het hoofd kan niet regeeren zonder de ledematen, en omgekeerd. Zoo kunnen de koninklijke prorogatie ven niet zonder de medewerking der vrije burgers en hun wettige instellingen worden uitgeoefend Koningsmacht en volksvrijheid zijn onver brekelijk verbonden, ook in hun groei. Op dit beeld vol licht van de staatkun dige ontwikkeling van Hongarije in de mid deleeuwen moeten ook schaduwen getee- kend worden: de boerenopstand van 1512, de catastrophe van Mohac in 1526, waar door de eenheid van Hongarije verbroken en Turkije heerscher werd in een groot deel des lands, gedurende anderhalve eeuw. Maar de moeilijkheden werden ten slotte overwonnen, de uiteengevallen deelen her- eend. de koningsmacht en de volksvrijheid hersteld, gelijk graaf Apponyi in zijn vol gende lezingen nader zal uiteenzetten. Een warm applaus beloonde den staats man voor zijn krachtige rede, waarna de rector-magni ficus, prof. mr. E. M. Meyers hem dank bracht voor zijn voordracht. Wij hebben hier in Nederland, aldus spr., de laatste jaren slechts met de Hongaar sche jeugd kennis gemaakt en het verheugt mij, thans ook met den ouderdom uit Hon garije kennis gemaakt te hebben. Het ver schil is echter, gezien de groote vitaliteit van den Hongaarschen redenaar, niet groot. Gij hebt in uw rede, vervolgde spr., van twee categorieën groote mannen gesproken, die welke individueel groot zijn en zij die dank zij hun aanpassingsvermogen groote dingen tot stand hebben gebracht. Spr. meende echter dat er nog een derde cate gorie bestaat, n.l. die welke beide genoemde eigenschappen in zich vereenigt. Tot deze laatste categorie, aldus prof. Meyers, be hoort graaf Apponyi. (Applaus). Men kan een vreemd volk het best leeren begrijpen als men op de hoogte komt van zijn geschiedenis en daarom deed het pr. zoo veel genoegen dat graaf Apponyi heeft verteld van hetgeen de Hongaren in vroe gere tijden tot stand hebben gebracht. Van de gelegenheid om in de senaats kamer met graaf Anpony? kennis te maken hebben velen gebruik gemaakt, o.a. het col legium van het Leidsche studentencorps. Aan den maaltijd, aangeboden door den burgemeester van Leiden, zaten aan graaf Apponyi, de zaakgelastigde van Hongarije, de heer von Rudmay, de president-curator der Leidsche universiteit, jhr. mr. N. C. de Gijselaar, en de rector-magnificus, prof. mr. E. M. Meyers, prof. Krabbe, prof. W. Storm van Leeuwen, dr. W. C. A. baron van Yre- denburch, dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg en de secretaris der ver eeniging Nederland—Hongarije, de heer W. A. Kramers. RECLAME. 98C6 BOSKOOP. De ,,Sts.-Crt." bevat de statuten' van de vereeniging ,,Ons Huis", alhier. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: E. A. Veelenturf, echtg. van W. F. van der Poel, d. Overleden: J. A. v. Abshoven, geh. met J. Reyneveld, 78 j. J. E. v. d. Drift, geh. met A. Jansen, 69 j. Door de R.-K. Kiesvereeniging „Alge meen Belang" zijn thans officieel tot can didaat csteld voor den gemeenteraad da heeren P. F. Veelenturf no. 1; M. Heyker no. 2; A. J. de Jong no. 3; J. Brugman No. 4; N. P. Kaptcin no. 5; W. Lommerse no. 6; P. de Jong Czn. no. 7; Joh. de Boer no. 8; Th. W. Verkley no. 9; W. J. v. d. Velde no. 10; J. v. d. Werf Pzn. no. 11. WADDINXVEEN. De collecte in de Geref. Kerk voor het tekort, hetwelk 1888 bedroeg, heeft opge bracht de som van f807. De volle zoete melk is gistermorgen weer met 1 cent verlaagd en gebracht op 10 cent per liter. Nu de spoorbrug aan den Kanaaldijk gerend is. wordt deze week een begin ge maakt met het aanbrengen van den ijzeren bovenbouw van de spoorbrug aan den Kerkweg. alhier. De werken worden uitge voerd door de Constructie-werkplaatsen Kloos Zn., uit Kinderdijk. WOUBRUGGE. De nieuwe kiezerslijst bevat 1097 Da- men voor den gemeenteraad; op de oude kiezerslijst bedroeg dit getal 1001, waarvan stemdi6trict 1 en 2 (Woubrugge) 683 cn 3 (Hoogmade) 352 namen. AALSMEER. Coöp. Veilingsvereeniging. De coöp. Veilingsvereeniging „Bloemen- lust", heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een belangrijke stijging van den omzet aan snijbloemen kunnen constatee- ren. Was het bedrag over het eerste kwar taal 1926 f 186.695.94, over hetzelfde tijd vak van dit jaar is er plrn. f 50.000 boven dat bedrag geveild. Hoewel dit resultaat voor de vereeniging als zoodanig zeer gunstig is, kan er toch geen al te groot optimisme voor den toestand in het be drijf in gezien worden. Men verget-e niet, dat het ledental jaarlijks met plm. een 20-tal vermeerdert en vooral ook, de voort durende uitbreidingen deT bedrijven, welke het product in steeds groofcer getale ter veiling doet aanvoeren. De statistiek zooals de C. A. Veiling die reeds jaren kent en waarmede „BloemenJust" nu ook begonnen is, kan leerzaam zijn om trent het verloop der prijzen per stuk b.v. over een jaarperiode, waar men nu geen peil op kan trekken. De Staatkundig Gereformeerden zul len hier bij de a-s. gemeenteraadsverkie zingen met eigen candidaten uitkomen, t.w.1. Jb. van Zijverden Jzn., 2. (1. Mans Dzn. en 3. G. Eveleens Gzn. Pogingen, van A.-Pv. zijde met deze partij een vergelijk te treffen en de lijsten te verbinden, hebben, zooals uit boven staande blijkt, dus geen resultaat gehad. HILLEGOM. Voor den Gemeenteraad. Onder de ingekomen stukken, die aan den raad worden bekend gemaakt, zijn er drie, waarin Ged. Staten berichten, dat zij hun goedkeuring aan raadsbesluiten hebben verdaagd, te welen lo. betreffende de ga randeering van een geldleening der wo ningstichting „Patrimonium". 2o. de ver ordening op het beheer van het gas- en waterleidingbedrijf, en 3o. omtrent de rooi lijnhesluilen. De waterleidingcommissie heeft verzocht een speciaal tarief vast te stellen voor een groot verbruik. B. en W. wenschen dit ver zoek in te willigen en stellen daarom voor ^hen te machtigen tot afwijking van het "tarief voor groote verbruikers. Deze gemeente heeft m£j de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit te Leiden een stroomleverings-overeenkomst aange gaan, waarbij het verboden is toe te laten dat derden kabels of geleidingen voor gas, electriciteit of eenigen anderen energie vorm in of over openbare wagen en wate ren aanleggen of dat anderen gas en elec triciteit aan particulieren, leveren. Omdat op overtreding van het verbod geen straf kan worden gesteld, stellen B. en W. voor een verordening daarop aan te nemen. De ontvanger der directe belastingen heeft de oude secretarie van het voormalig Raadhuis als kantoor in gebruik, waarvoor het Rijk f 115 huur per jaar betaalt. Hij heeft gevraagd dit lokaal te mogen verwis selen voor de oude raadzaal en het tegen woordig kantoortje van den Gemeente ont vanger tegen een huur van f 250 per jaar. De verandering brengt een uitgaaf mee van f 565, waarvoor de goedkeuring van den raad wordt gevraagd. Onder de huur van f 250 is vrij water en electriciteit begrepen. Het waterleidingbedrijf heeft noodig een kasgeldleening van f25.000 voor de voort durende uitbreidingen, te meer nu door het nadeelig saldo over 1926 geen gelden aan wezig zijn. Deze f25.000 kunnen verstrekt worden uit de kasmiddelen van de. gemeente tot een definitieve geldleening van het be drijf is aangegaan. De rentevergoeding aan de gemeente zal 4 pCt. zijn. De Leidschestraat moet gerioleerd worden tot aan de perceelen van M. v. d. Jagt Uit stel is niet gewenseht omdat er voortdurend gebouwd moet worden. Het plan is het werk in eigen beheer met werkloozen uit te voeren; de kosten zijn begroot op f10 400, te dekken door een geldleening. De lengte voor het te leggen riool is ongeveer 560 M Om rechtsgeldigheid te geven aan bur gerrechterlijke handelingen van B. en W heeft dit college daartoe een uitdrukkelijke machtiging van den Raad noodig. Die mach tiging was tot heden niet gegeven; nu wordt voorgesteld B. en W. daartoe te machtigen en tevens om alle overeenkom sten door B. en W. tot heden gesloten ter uitvoering van raadsbesluiten betreffende burgerrechtelijke handelingen to bekrach tigen. Een juridische toelichling in popular ren vorm lijkt niet overbodig. De uitgifte in erfpacht van een stukje gemeentegrond aan de firma J. Veldhuyzen van Zanten Zn. aan de Wilhelminalaan voor 30 jaar is geëindigd B. en W stellen voor de erfpacht met 30 jaar te verlengen voor een jaarlijksche canon van f20. KATWIJK. AAN-7E5. De heer R. Ouwehand weer Anti-Rev. candidaat. Men verzoekt ons het volgende te melden: Nadat een deputatie van eenige bestuurs- cn gewone leden der anti-revolutionaire kiesvereeniging een onderhoud met den heer R. Ouwehand had, heeft deze zich wederom voor den gemeenteraad door de a.-r. kiesvereeniging candidaat laten stellen. De candidatenlijst der A.-R. Kiesvereen. bevat thans de volgende namen: 1. R. Ouwehand, aftr.; 2. G. van Ton geren, aflr.; 3. D. C. van Leeuwen, 4. G van Duijn, aftr.; 5. N. Parlevliet Junior; 6. M. C. van der Lee; 7. E. Schoneveld en 8. J. C. Ippel. In de gemeentezaal hield de plaat selijke afdeeling van <ic Chr. Historische Unie een openbare vergadering, waarin ds. Veldhoen, uit Alphen sprak over de Sta tenverkiezingen. Waar de «temming reeds heden heeft plaats gevonden, kunnen wij het verslag natuurlijk niet meer opnemen. NOORDWIJKERHOUT. Het aantal leerlingen op de openb. school, alhier, is steeds dalende. De nieu we cursus begon heden met 9 leerlingen, van alle klassen te zamen. Onze vroegere predikant, ds. A. J. P. Boeke, thans te Schoorl, herdenkt heden zijn zilveren ambtsjubileum. Ook uit onzo gemeente werden vele sympathiebetuigin gen gezonden. RIJNSBURG. De burgerwacht. In café „Centraal" van den lieer J. J. Verbree alhier hield de Rijnsburgsche Bur gerwacht haar jaarvergadering. Na opening van de vergadering door den voorzitter, den heer H. J. Grimbergen, wer den door den secretaris, den heer C. Haas noot de notulen der vorige vergadering voorgelezen. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris het jaarver slag uit. Het ledental, dat weinig verande ring onderging bedraagt thans 324. De schietwedstrijden met scherp in hel duin, en met de buks in „Flora' werden ge regeld gehouden. Ook aan verschillende wedstrijden werd deelgenomen, waarbij de vereeniging met eere uit den strijd kwam. De beker echter ging voor Rijnsburg verloren en kwam in eigendom aan Oegslgeest. Vervolgens kwam aan de orde het jaar verslag van den penningmeester, den heer J. Oudwater. Hieruit blijkt dat de finantieele toestand nog niet als gewenseht is, doch dank tfj steun van rijk en gemeente hoopte men *r wel te komen. De kas sluit met een nadeelig saldo vin j f 21.36". terwijl een rekening over 1926 ad I f65 pas is ontvangen en in 1927 voldaan. Voor een buks is nog f 40.80 bijeen, zoo dat men hoopte, er weder een bij te kunnen koopen. De heeren Joh. Oudwaler en L. Drieber gen kijken rekening en bescheiden van penningmeester na. waarbij alles in volko men orde werd bevonden. Den penningmeesler wordl hierna onder dankzegging decharge verleend. Bij de thans volgende bestuursverkiezin- RECLAME. volgens Prof. DnN.Zuntz tegen Literatuur over dit haarwortel-voedlng»- praeparaat wordt U op aanvrage (onder vermelding van den naam van dit blad) GRATIS en FRANCO toegezonden door 6.2 gen werd de voorzitter met bijna algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. In de plaats van den heer G. Vos. die aan de beurt van aitreding was, werd gekozen de heer J. v. Roolselaar en in de plaats vin den heer W. van Egmond Azn., die had be dankt als bestuurslid, werd gekozen de heer G. Vos. Deze wenschte echter geen benoe ming te aanvaarden, waarop werd gekozen de heer C. v. Delft Kzn. De voorz. feliciteert de nieuw gekozen leden en dankt in waardeerende bewoordin gen den heer G. Vos voor de bewezen be langrijke diensten. Namens het bestuur deelde de voorzitter daarna bijzonderheden mede omtrent de ic houden schietoefeningen. Tevens berichtte de voorzitter dat de ver eeniging weder in het bezit was gekomen van 5 nieuwe medailles, nl. een van den burgemeester van Katwijk, een van den burgemeester van Rijnsburg en twee v.in de zilverfabriek te Voorschoten, behaald in den Kringwedstrijd „Rijnland Zuid", een medaille van de directie van het „Leids^h Dagblad" van de wedstrijden van de Leid sche Scherpschuttersvereeniging; Van twee wedstrijden is de uitslag nog niet bekend. Gezien de krachtige tegenslanders welke bekampen moest, meent de voorzifter d3t men met de behaalde resultaten tevreden kan zijn. Hierna werden aan de schutters de be haalde prijzen uitgereikt in de volgende volgorde: 1 T. Heemskerk 1029 punten; 2. C. Haas noot 1028 p.3. G. Vos 1009 p.; 4. J. v. Rootselaar 1003 p.; 5. L. v. Egmond 975 p 6. C. v Klaveren 963 p.; 7. C. v. Delft 939 p 8. Jan Oudwater 912 p.; 9. A. de Monije 911 p.; 10. II. J. Grimbergen 876 p.; 11. L. Drieborgen 858 p.; 12 Jan Kromhout 810 p.; 13. F. Glasbergen 810 p.: 14. F. v. F.g- rnond 791 p.; 15. J. J v. d. Weijden 781 p.; 16. J. v. d. Guglen 690 p.; 17. J. v. Ros^um 674 p.; 18 A. v. d. Meij 639 p.; 19. Joh. Oudwater 608 p.; 20 C. Zwaan 585 p.; 21. A. Star 489 p.; 22. G. v. Vliet 235 punten. De prijzen van hpn die niet aanwezig waren, worden ten bate van het buksfonds verloot. In de rondvraag werden nog eenige za ken van huishoudelijk belang besproken, waarna de voorz. de vergadering met een woord van dank 9loot. WASSENAAR. Do uitslag van de door het gemeen tebestuur gehouden aanbesteding van het bouwen van een machinegebouw, een wo ning, benevens een hcvelput en acht put- keldertjes voor de pompputten, ten be hoeve van de drinkwaterleiding der ge meente Wassenaar 1. P. Dubbeld te Alkmaar, voor f 132.000, 2. A. den Ouden, te MoercapeUe, voor f 116.875, 3. Fa. J. v. <L Wal Zonen, to 's-Gravenhage, voor f 99.900, 4. J. Herm een te 's-Gravenhage, voor f 92.000. Vrijdag 29 April des morgens tuf schen 9 en 10 uur is er gelegenheid tot kostelooze inenting ten huize van dr. A. Duetz. ZOETERWOUDE. Burgerlijke stand. Geboren: Wilhelmus Jacobus, z. v. J. H. van Rijn en P. G. van der Ploeg. Anna Maria, d. v. Th. Ammerlaan en J. A. Win ters. Agnes Catharina, d. v. J. J. Rode- wijk en J. A. v. d. Meer. Cornelia Maria, d. v. C. J. Onderwater en A. C. v. d. Kolk. Ondertrouwd; Jacobus van Leeuwen, 50 j.. wedn. v. Catharina Petronella van der Salm. Cornelia van Meurs. 47 j. Door de R.-K. Kiesvereeniging zijn candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heeren: 1. M. Th. Kompier; 2. A van Rennekom; 3. J. C Stadhouder; 4. H. J. Noordman; 5. Jac. van Leeuwen; 6. J. de Groot; 7. Th. Tijsspn; 8. L. Onderwater; 9 C. W. de Jong; 10. H. J. v. d. Krogt; 11. L v. d. Valk; 12. J. Zwetsloot; 13. Th. Berg; 14. Paardekooper; 15. v. d. Akker. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 6 ApriL 15 Tarbot por K.G. f2.35— fl.SO; 12 Cnel per kist van 50 K.G. 154—f29; 2631 Tongen per K.G. f2.80—f2.20; 3 Grooto Schol f23—f 18; 2 Middelschol f26; 11 Zeuscbol f31f28; 490 Kleine Schol 116.50 —f3.50; 3 Bot f 3.10—f3; 30 Schar f 12.50 —f7.60, alles per kist van 50 K.G.; 10 Roggen per 20 stuks 140—f20; 20 Vleeten per stuk fl.35; 32 Pieterman en Poontjes f7.50—f3.40; 19 Groote Schelvisch 155 f 16: 67 Middel Schelv. f 31—f 20; 22» Kiein- middel Schelvisch f 18—f 13.50; 511 Kleine Scheivisch f 13.50—f 5.50, alles per kist v. 50 K.G.21 Kabeljauw per kist van 125 K.G. 164f39; 95 Gullen per kist van 50 K.G. f22f9; 337 Lengen per stuk 11.28— f0.63; 62 Heilbot per K.G. f 1.80—i 1.35; 239 Wijting per kist van 50 K.G. f9.60— fó, 8448 Koolvisch per stuk f 1.53—10.19; 82 Makreel per kist van 50 K.G. f 16.50 -f 13. Er zjjn 14 stoomtreilers binnengekomen en de loggers: KW 137 met f4UO; KW 45 met f500; KW 132 met f650 en KW 15 met 1110 besomming.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9