No. 20571 DINSDAG 5 APRIL Anno 1927 STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 CU. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prija Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag9 en Zaterdag» 50 Cta. bij en maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTl Voor Lelden per 8 maanden 3.85 per week f 0.18. Buiten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week „0.18. Franco per post 2 85 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KONINKLIJK BEZOEK AAN HET DIACONESSENHUIS. Naar wij vernemen zal Vrijdagmiddag te vier uur de Beschermvrouwe van het Dia- conessenhuis alhier, H. M. de Koningin- Moeder, een bezoek aan deze inrichting brengen ter bezichtiging van het onlangs geopende nieuwbijgebouwde gedeelte. DUITSCHE STUDENTEN BEZOEKEN LEIDEN. Hedenmorgen werd onze gemeente be zocht door een gezelschap dames en heeren studenten eener Keulsche school tot oplei ding van architecten, hetwelk momenteel een excursie door ons land onderneemt ten einde een studie te maken van verschillende groote bedrijven. De bezoekers in totaal 27 personen hebben gisteren een uitstapje gemaakt naar Katwijk-aan-Zee vanwaar zij naar Amster dam terugkeerden. Vanmorgen arriveerde het gezelschap hier Ier stede, waar verschil lende kerken en musea o.a. het Rijks museum van Oudheden werden bezichtigd. Daarna vertrokken de gasten naar Den Haag en Rotterdam om vervolgens naar de „Heimat" terug te keeren. VERKIEZINGSVERGADERING DER CHR. HISTORISCHE UNIE. Gisteravond had de afdeeling Leiden in de groote Stadsgehoorzaal een openbare ver gadering belegd, waarvoor als sprekers wa ren aangekondigd mej. mr. Frida Katz, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van den gemeenteraad te Amsterdam, en ds. L Voorsteegh, Hervormd predikant te Katwijk aan Zee. De vergadering werd geleid door den afdeelingsvoorzitter, den heer J. B. Meynen, die, na in gebed te zjjn voorgegaan, de vrij druk bezochte vergadering met een kort inleidend woord opende, waarin hij de twee sprekers in het bijzonder welkom neette en vervolgens, na eenige mededeelingen, de propaganda betreffende, een schaalcollecte bij den uitgang aanbeval. Daarna verleende hij het woord aan mej. Katz, die het een voorrecht noemde in Leiden te mogen spreken in verband met de Pro vinciale verkiezingen. De meeste menschen meenen, dat de Provinciale verkiezingen niet van zoo groot belang zijn. Zij stellen veel meer belang in de gemeenteraadsverkiezin gen en vooral in- die der Tweede Kamer der Staten-Generaal. En toch is dat verkeerd gedacht. De Provinciale verkiezingen z\jn, volgens spr., uit vierderlei oogpunt van groot belang. In de eerste plaats om het College der Staten zelf. Men meent wel sens, dat de zaken, door de Staten te behartigen, niet van zoo groot belang zijn: waterschaps- belangen, toezicht over vaarten en wegen, enz. Doch de Staten hebben nog veel meer zaken te behartigen. Spr. herinnerde aan hun bemoeiingen inzake enkele bedrijven, zooals electricitcitsvoorzien.ing, waterleiding en dergelijke. Zoo bevorderen zij ook de algemeene en sociale belangen van hun go- west. Zij wees er op, dat langen tijd ge leden het liberalisme ook in de Provinciale Staten hoogtij vierde. Daarin is geleidelijk verandering gekomen. Ook de Christelijke partijen hebben er hun nieuw geluid laten hooren en dit geluid moet, volgens spr., nog in sterkere mate er worden gehoord. Vooral in verband met de sociale vraag stukken, door spr. pas aangestipt. Er is een party, een sterke partij ze^s» die aanatiurt op socialisatie. Daartegen moet front worden gemaakt. Er zijn bedrijven, die door de overheid moeten worden geleid, doch in het algemeen is het particulier initiatief boven overheidszorg te verkiezen en daarvoor ko men de Christelijk-Historischen met klem op, ook in de Gewestelijke Staten. De spr. wees ook nog op de taak der Prov. Staten inzake het krankzinnigenwezen en zette daar bij uiteen, wat de Christelijk-Elistonschen hieromtrent wenschen en wees erop, dat vooral de vrouw hierin belangstelling be hoort te toonen. Daarop kwam zij tot de taak der Gedepu teerde Staten, uit en door de Statenleden gekozen, die vooral hebben toe te zien op de gemeentebesturen. Nu is spr. met prof. Oppenheim voor autonomie der gemeenten, doch dat mag toch niet te ver gaan. En waar de sociaal-democraten steeds sterker iu de gemeentebesturen vertegenwoordigd worden, is het vooral noodig, dat ook in dit College mannen van Christehjken Huize zitiing hebben, die mede op de gestie der gemeentebesturen kunnen letten. Vooral is dit het geval waar de Ged. Staten hebben te letten op de wijze, waarop de gemeente besturen de onderwijswet uitvoeren, al erkent sprdat er tal van vrijzinnige gemeente- bestnren zijn, die gaarne deze wet recht vaardig willen toepassen. Eindelijk kwam spr. tot de taak der Prov. Staten als kiescollege van de leden van de Eerste Kamer. Ook in dat opzicht is het zoo noodig, dat het Christelijke men schen zijn, die de leden voor de Eerste Kamer kiezen. Er zijn er, die de Eerste Kamer hadden willen doen vervallen. Het is in de laatste weken bij de behandeling van het Belgisch Tractaat echter weer ge bleken, hoe noodig het is, dat dit lichaam in ons staatkundig leven een woord mee spreekt. (Applaus). Zich vervolgens meer in het bijzonder tot de vrouwen richtend, behandelde spr. nog de huwelijkswetgeving en de moeder- schapszorg. Ook inzake het huwelijk staat de Cbristelijk-Historische Unie tegenover de opvatting van hen, die het beschouwen als een contract van twee gelijkwaardige par tijen: man en vrouw. Staande op den bodem van de Heilige Schrift, ziet de Chr.-Hist partij huwelijk als een eenheid. Dat neemt echter niet wag, dat er nog wel verbeteringen in onze huwelijkswetgeving kunnen worden aangebracht. En bij de be spreking daarvan behoort vooral het Chr.- Historisch geluid te worden gehoord. Een ander actueel onderwerp is de moe- derschapszorg, waarbij spr. daarna geruimen tijd stilstand en het Christelijke standpunt stelde tegen de opvatting van anderen, met name van de sociaal-democraten. Ook voor de oplossing van deze teere kwestie is het noodig, dat er leden, vele leden van de Chr.-Historische partij de Tweede en de Eerste Kamer zitting hebben. En daartoe kan men ook door de Provinciale verkiezingen medewerken. En daarom wekte spr. met nadruk op om te stemmen voor de Pro- testantsch Christelijke beginselen, zooals die belichaamd zijn in de Chnstelijk-Historisohe Unie. Het doet de spr. zoo zeer leed, dat er steeds meer kleine Christelijke partijtjes worden opgericht, die in plaats van de Chr. Prot. beginselen te bevorderen, deze in den weg staan. Met een krachtige opwekking tot de aanwezigen, om zelf Christelijk-Histo- ^ische leden te stemmen en anderen daartoe aan te sporen, besloot mej. Katz haar met helder6 en met krachtige overtuiging uit gesproken rede, die luide en herhaaldelijk werd toegejuicht De heer Meynen dankte de spreekster voor deze opwekkende rede en drong er bij de aanwezigen op aan haar opwekking ter harte te nemen door zelf op de Chr.-Hist. lijst te stemmen en anderen daartoe op te wekken. Hierna vroeg hij, of er ook waren, die tot de spreekster vragen wilden richten, waarvan echter niemand gebruik maakte. Hierna verkreeg ds. Voorsteegh het woord, beginnende met hulde te brengen aan de spreekster voor hetgeen zij heeft gezegd. Haar rede heeft het bijna onnoodig gemaakt, dat bij nog spreken gaat. Zij heeft de Pro- tesiantsch Christelijke beginselen met groote klaarheid hier uitgedragen, waarvoor ook spr. haar dankt. Waar spr. dan toch een enkel woord moet spreken, daar noemt hij het een zeldzaam voorrecht, dat de Chr.-Hist. mogen stemmen op den eminenten leider der partij, onzen eenigen mr. dr. Schokking. (Warm applaus). In een vurig en krachtig betoog schetste hij vervolgens de wereld van onzen tijd, waar van alle zijden uitslaan de vlammen der revolutie en van de verwarring. Alleen het kruis van Jezus Christus kan deze op laaiende vlammen bedwingen en daarom is het noodig, dat ook de beginselen van Chris tus zelf worden beleden en met deze be ginselen den verkiezingsstrijd worde inge gaan. Italië o.a. leert het ons, wat er van een volk wordt als de persoonlijkheid van den menscb vernietigd wordt. Spr. speurde in vele verschijnselen van onzen tijd, dat de mensch zelf uitgangspunt wil zijn. Dat is de bron van het kwaad, maar dat wil het Christelijk-Historisch beginsel allerminst en daarom stelt het zich ook beslist tegen het, vooral door de sociaal-democr3tea uit gedragen beginsel van een eenzijdige ont wapening, welke leuze hij bovendien in strijd achtte met hetgeen in de socialistische pers over de toestanden in China wordt gezegd, een en ander met aanhalingen uit die pers illustreerend. Na hierover verder te hebben uitgeweid, wendde hij zich tegen de gesepareerde kleine Christelijke partijtjes, welke groepen zelfs de Christelijk-Historischen gelijk willen stel- lèn met de Roomschen. Diep treurig is het optreden van enkele der leiders dier par tijtjes. Ook dit demonstreerde spr. met enkele voorbeelden. Vervolgens kwamen de aanhangers van den Vrijheidsbond aan de beurt, die durven beweren, dat de Bijbel geen richtsnoer voor bet staatkundig leven kan zijn, welke be wering spr. sterk wraakte. Ten slotte kwam spr. nog eens terug op de politieke beteekenis van deze Provinciale verkiezingen, in een verkiezingsblaadje ge noemd de barometer van de huidige politieke situatie in het land. Moge deze barometer straks aanwijzen aldus spr. in een vurige slotperoratie dat het Nederlandsche volk steeds meer gevoelt voor de beginselen der Chr.-Historische Unie, waarom hij allen op wekte op no. 1 van de v lijst dezer pa te stemmen. Na een kort slotwoord van den heer Meynen, ging ds. Voorsteegh voor in dank gebed. waar te circa 10 nnr de zeer geslaagde vergadering uiteenging. UITVOERING MANNENKOOR „KUNST EN VRIENDSCHAP". In de concertzaal van café „l'Union", welke door een feestelijke aankleeding met draperieën een veel gezelliger aanzien heeft verkregen, gaf gisteravond het mannenkoor „Kunst en Vriendschap" met medewerking van het Leidsch dubbeimannenkwartet „Inter Nos" een zeer geslaagde uitvoering. De dirigenten van genoemde vereenigin- gen, respectievelijk de heeren J. A. van Upijnen uit Den Haag en onze stadgenoot, de heer D. van Wouw, hebben dit gemeen, dat beiden uit hun mannetjes halen wat er in zit en de puntjes op de willen zetten. In dit licht stond de geheele uitvoering van gisteravond en het is ons opgevallen hoe het publiek reageerde op den waarlijk goe den mannenzang, waarop beide vereenigin- gen ons vergastten. Och, we weten hoe het gewoonlijk gaat bij uitvoeringen van volks- vereenigingen; het publiek beschouwt de uitvoering te veel als uitstapje dan dat het zijn onverdeelde aandacht zou schenken aan het gebodene op het tooneel. Niet aldus gisteravond, waar het p.ubliek gedurende het geheele programma het diepste stilzwij gen betrachtte en met groote aandacht de vele nummers volgde. Dat zulks wederkee- rig ook op de uitvoering als zoodanig een goeden invloed uitoefent, wij hebben -het gisteravond ten duidelijkste kunnen be speuren. De lezer spare ons na hetgeen wij hier boven meldden, een nummersgewijze be spreking van het programma. „Kunst en Vriendschap" zette den avond al dadelijk goed in met het stemmingsvolle ..Zondags wijding" van Frans Abt, en „Omhoog", van H. J Schimmel, en slaagde er volkomen in den goeden indruk bij deze eerste nummers gewekt, in het verdere verloop van den avond te bestendigen. „Inter Nos". dat nog kort geleden zoo van zich deed spreken door op een nationaal concours in de afdeeling „Uitmuntendheid" met den eersten-, eere- en directeursprijs te gaan strijken, handhaafde ook nu weer de uitstekende reputatie, welke zij zich in den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan heeft weten te verwerven en oogstte na elk nummer een hartelijk en langdurig applaus, dat den heer Van Wopw tot het geven van een toegiftje noopte. Nadat reeds de programma's voor deze uitvoering ter perse waren, was het bestuur van „K. en V." zoo fortuinlijk zich de me dewerking te verzekeren van mej. C. Kol derman, die ter aangename afwisseling tus- schen den mannenzang op verdienstelijke wijze ,,'t Hemelhuis", van Hullebroeck, „Zonnelied", van Catha. van Rennes en een aria uit de opera ..Mignon" ten gehoore bracht. De bloemenhulde, die haar door den voorzitter, den heer H. Bey. gebracht werd, getuigde van waardeering voor haar pres taties. Al met al was het een welgeslaagde avond, waarop zoowel de concerteerende vereenigingen als het publiek met genoegen kan terugzien. AANBESTEDING. Hedenvoormiddag te elf uur werd ten Raadhuize door B. en W. aanbesteed: het sloopen van de oude Janvossenbrug en het ter plaatse maken van twee gedeelten wal- muur langs de Oude Vest, met bijkomende werken. Het aantal inschrijvers bedroeg 24, n.l. van: L. F. Kruit f17.985; S. Taal f 17.800; R. Bijker, Haarlem, f16.224; Joh. Saras, Ouae-Wetering, f15.700; 'G. Versteeg, Gro ningen, f14.700; C. Verwater, Made (N.-B.) 113.900; A. Kelfkens, Dordrecht, f13.600; F. C. de Ruvter en H. Hogendoorn, Oegst- geest, f13.600; P. Dekenga, Amsterdam, f 13.5S4; J. A. C. Paul, Groningen, f13.520; A. Timmerman, Dordrecht, f 13.499H. Bakx en II. Steen. Haarlem, f13.400; A. Koper, Zandvoort, f12.592; W. T. J. Bollen, Zwolle, f12.300; W. Smallegang, Haarlem, f12.600; N. V. „Concordia", Papendrecht, f 10.950; J. L. Zitman f 10.300; A. J. de Later en F. Jilleger f9900; J. R. Vermey, Hekendorp, f8510, en M. S. v. d. Voort, Aarlanderveen, f6469; Vervolgens werd door dit College aanbe steed: het bouwen van een school voor open baar lager onderwijs aan de Driftlaan. Hiervoor waren ingekomen 16 biljetten. Er werden twee inschrijvingen gevraagd, ean geheel volgens bestek een waarvan de hoogte der bovenverdieping werd terugge bracht van 4 M. tot 3 60 M. Ingeschreven werd door C. J. Koeken, Tilburg f 68 950 en f66.350; T. J. de Vries, Bilthoven f62.000 en f60 500: J. de Vink. Haarlem f61.287 en f60.287. R. Raayma- kers. Wouw I 59.750 en f 58.750; T. Kamer ling, Dordrecht f59.550 en f58.550; A. J. de Later en P J. Meyers f 58.500 en f 57.500; Gebrs. J. en A. den Ouden, Alfen en Oegst- geest f55.930 en f51.900; H. Korswag^n Nzn. f55.100 en 51 400. H. v. d. Blij 153 310 en [52 3-10; Jac. van Riet f53 250 en f52 250, H Pohlman. Voorburg f52 690 en f51.000; C. en J. Broertjes. Bloemendaal f52 250; J. v. d. Wal en J. Kloppenburg. Haarlem f49.845 en f47 883: Corn. Ba«l, Voorburg f 49 345 en J. Visser. Sliedrecht f18 850 en f48 100. Waar de plaatsnaam niet is vermeld is dit Leiden, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zjjn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren W. F. Noordhoek Hegt (Den Haag) en H. J. van Leersum (Leiden). Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde onze oud-stadgenoot de heer W. J. C. Kooper, op proefschrift getiteld: „Sociologigal and ecologigal studies on the tropical weedvegetation of Pasuruan (the Island of Java)". De wethouder van onderwijs, de heer J. B. Meynen is verhinderd morgen spreek uur te houden. De Sts.crt. no. 66 beval de 6tatuten betreffende de N.V. „Verkoopcentrale van Dakpannen", alhier gevestigd. Gistermiddag reed een auto over de Hoogewoerd, welke met slechts matigen gang uit wilde wijken voor een 7 h 8-jarig meisje. Door de zwenking kantelde de auto en werd zwaar beschadigd. Voorbijgangers bevrijdden den chauffeur uit zijn benarde positie; hij bleek evenwel niet verwond te zijn. Gistermiddag is de 15-jarige J. J. v. <L V., wonende in de Schutterstraat, terwijl hij op den Rgnsburgersingel aan het spelen was, met zjjn knie op de punt van een ijzeren hek gevallen, waardoor hij een genoemd lichaamsdeel een diepe snede bekwam. De knaap werd door den Eerste-Hulpdienst ter plaatse verbonden en vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar de wonde werd gehecht S. R., pottenbakker van beroep en wonende in de Nassaustraat, deed bij de politie aangifte, dat een rijwiel, hetwelk hij gisteravond een oogenblik onbeheerd voor een café aan de Oude-Heerengracht achter liet, bij zijn terugkomst spoorloos verdwenen Gistermiddag is een wielrijdster, Jo hanna v. d. B. genaamd, terwijl zjj de Jan- Vossensteeg kwam uitrijden en de Oude-Vest wilde oversteken, aangereden door een vrachtauto, waardoor zij kwam te vallen en bloedend aan het achterhoofd verwond werd. Na voorloopig door dr. Sim verbonden te zijn, werd zij ter verdere behandeling Daar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Den bes-uurder van de vrachtauto treft geen schuldhjj gaf bij het naderen van het kruispunt signalen, doch mej. v. d. B. had gedacht nog voorlangs te kunnen passeeren. OPERETTE-GEZELSCHAP FRITZ HIRSCH. „Der Vetter aus Batavia", operette in 3 bedrijven. Dit operette-gezelschap, dat hier reeds veel succes had met „Ein Walzertraum" en „Das Dreimaderlhaus", heeft gisteravond de Sleutelstad bezocht met een operette, waar van het gegeven al zeer oud is en dat in 't kort zich aldus laat samenvatten: bij een jonge dame doel zich in volle ernst gelden een echte jeugd-liefde voor een neef, die naar Batavia is gegaan. Hoewel hij in 7 jaar niets van zich deed hooren, blijft zij hem trouw, zelfs wanneer er iemand op komt dagen, waarvan zij gaat houden. Deze geeft zich eerst uit voor bewuslen neef en dan is alles in orde, maar wanneer de pseudo-neef ontmaskerd wordt, wijst zij hern weer af. Inmiddels komt de echte neef, die prima vista zich verlieft op de beste vriendin van bedoelde jonge dame en met haar wil trouwen. Die jeugd-liefde is hij vergeten. Ten slotte komt alles door het toe passen van een nieuwe personenwisselin*. best in orde; tot aller tevredenheid, zelfs van den voogd, waarvoor nog een andere personehwisseling i9 ingevoegd. Dit gegeven is niet onaardig, doch nu en dan wat grof Duitsch uitgewerkt en op in hoofdzaak het gegeven slechts onderstree- pende muziek gezet van eenigszins mo derne richting. Slechts enkele pakkende melodieën zijn ingeweven, waarvan wel het meeste sprak „Ich bin nur ein armer Waiïdergesell". Naar onzen 9maak is deze operette de mindere van de reeds eerder hier gegevenen Het trof ons, dat die vreemd ingelaschte dans uit Batavia juist moest worden gebisseerd. Al is deze operette dan de minste der drie geweest, de vertolking verdient alle lof. Dit gezelschap heeft zijn goeden naam in dit opzicht volledig gehandhaafd. De decors etc. waren uitnemend verzorgd, het orkest was goed bezet en werd goed geleid en voort9 werd uitnemend gezongen en geacteerd In de allereerste plaats zouden we nogmaals willen noemen Friedel Dotza, een innemen de „fessche" figuur, die aan een zeer be koorlijke stem paart een losheid van actie, die haar spel tot een groote attractie maakt Naast haar, vooral ook vocaal, zij gesteld Paul Harden als de „Wandergesell". die ten slotte zijn Julia krijgt. Op het tweede plan in dit stuk volgen dan Hftnnehen van Margot de Vantière, die nu en dan iets BINNENLAND. De uitslag der Provinciale Statenveilde- zing in Limburg (Binnenl. 2e Blad). De Belgische ministerraad over het ver werpen van het Nederl.-Belgische Verdrag (Binnenl. 2e blad). De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende Oorlog en Marine (Bin nenland 2e Blad). Onze gezant te Brnssel blijft (Binnenl. 2e Blad). BUITENLAND. Frankrijk gaai ook niet als toehoorder naar Washington (Buitenl. Ie Blad). De Engelsche wet op de vakvereenigingen ingediend (Buitenl. Ie Blad). De Dnitsche Volkspartij over het concor daat (Buitenl. Ie Blad). Chamberlain beantwoordt diverse vragen inzake China (Buitenl. Ie Blad). hoekigs had in haar bewegingen, en voorts <le veelvraat van een oom en zijn echtge- noote, terwij! Fritz Hirscb zelf als de mallo- terige aanbidder van Julia als altijd iets aparts maakte van deze figuur. Bedienden enz. goed in stijl aanpassend. De vrij goed bezette schouwburg heeft zeer hartelijk geapplaudisseerd. Vele. vele malen is gehaald. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Niouwpoort: S C. Groe- neveld, te Leerdam. A ngenomen: Naar Wormer: G. J, F Hopster. te Midwoud. Bedankt; Voor Lexmond: J. Ch. W. Kruishoop, te Arnemuiden; voor Weert I. C G. Gobius du Sart, te Wijk, bij Heusden. GEREF KERKEN. Beroepen: Te 's-Gravenhage-West: W. G. Harrenstein, te Amsterdam; Te Me- liskerke: A. A. v. d Leer, cand. te Hei- en Boeicop; Te Koog-Zaandijk: S. Wouters, cand. te Exmorra; Te Barendrecht: K Min- nema. te Garijp; Te Musselkanaal: D J. Velsink, te Arum; Te Zoutkamp; J. W. van Tol, te Scharendijke. Bedankt: Voor Surhuisterveen: J M. Meuleman, te Hoogersmilde. SCHOOLREIZEN. De N.V. Van den Bergh's Fabrieken heeft aan onderwijsinrichtingen een omzendbrief gezonden, waaraan i9 ontleend: „De groote belangstelling, die er de vorige jaren voor onze vacantiereizen bestond, heeft ons doen besluiten ook dit jaar weer teerlingen van middelbare scholen een reis naar Zwitserland aan te bieden en meisjes en jongens uit de hoogsle klassen der lagere scholen een week in de bosschen of aan zee te laten doorbrengen De eerste gaan naar Flüelen in Zwitserland, de anderen naar Berg en Dal of Katwijk aan Zee. EXAMENS M. O. EN L. O. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in 1927 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche, Hoog- duitsche en Engelsche talen zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noo dig in het laatst van Juli. De examens middelbaar onderwijs akte B in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, zoomede de examens middelbaar on derwijs in de Italiannsche. de Spaansche en Russische talen en letterkunde, zullen wor den gehouden gedurende het tijdvak, aan vangende met het begin der Kerstvacantie op de hoogere burgerscholen, tot en met 31 December, zoo noodig ook eenige dagen vóór den aanvang der Kerstvacantie. Voor degenen, die voornemens zijn zich aan het examen voor de akte B in de Fran sche, Hoogduitsche en Engelsche talen te onderwerpen, zal desgewenscht gelegenheid beslaan het taalkundig gedeelte in de maand Juli af te leggen, terwijl het letterkundig gedeelte op den gewonen tijd. namelijk de maand December, bepaald blijft. Candidaten voor de akte B in de Fran sche taal en letterkunde kunnen desge wenscht óók het letterkundig gedeelte in den zomer afleggen. Candidaten voor de B-akten in de Fran sche. Hoogduitsche en Engelsche talen, die voor een bepaald onderdeel een onvoldoend cijfer mochten kriicen, zullen niet uitslui tend op dien grond worden afgewezen, in dien zij bij het afleggen van hetzelfde examen ten vorigen ja re voor dat onder deel voldoende werden bevonden. De examens middelbaar onderwijs in schoonschrijven zullen worden gehouden in de maand September,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1