Over de serie-wedstrijden van Fluks treft men hieronder het een en ander aan. We willen hier nog vermelden een mededee- ling die door een misverstand achterwege bleef dat dè prijs voor het fraaiste spel, werd aangeboden door de fa. van Rossum du Chattel, Haarlemmerstraat, alhier. SERIEWEDSTRIJDEN FLUKS. In het kleine Leidsche korfbal-wereldje Is in de laatste jaren veel veranderd. Mogen we de oifderen uit de beweging gelooven, dan zijn die veranderingen niet steeds ver beteringen gebleken. Echter zijn de Leid sche clubs toch in enkele opzichten zich zelf gelijk gebleven, o.m. in het organisee- ren van seriewedstrijden. Fluks heeft het gister op duidelijke wijze getoond door een voortreffelijke en goed-werkende^ regeling van haar seriewedstrijden. Doch niet alleen uit organisatorisch, maar ook uit sportief oogpunt hebben deze wedstrijden in ruime mate reden tot tevre denheid geschonken. Zooals gisteren Fluks en Vitesse hebben gespeeld tegen D. E. V., zooals Fluks en Vitesse hebben gekampt in den goeden zin des woords tegen el kaar, zooals tenslotte al was het in spel- kwaliteit wat minder D. E. V. en H. K. V. hun programma hebben afgewerkt, het was beter dan we ooit hadden durven ver wachten. Er was een prijs uitgeloofd voor het fraai ste spel. Fluks had een zeer gelukkige keuze gedaan door de jury, die de prestaties der twaalftallen moest beoordeelen, te doen bestaan uit mevr. SchmidtHinzler en de heeren Francois en Burggraaf, een drietal bij uitstek tot oordeelen bevoegd. Dat deze jury haar vleiend oordeel ten gunste van Vitesse uitsprak, U zult gelooven dat het voor Uw verslaggever om velerlei redenen een voldoening is geweest. Een voldoening omdat een onpartijdige jury, die te kiezen had tusschen ploegen uit Amsterdam, Den Haag en Leiden, een der Leidsche twaalf tallen de voorkeur gaf. een voldoening tè- meer omdat het eervolle oordeel der jury voor Vitesse was een waardeerende erken ning van Vitesse's eigen, eigenaardig spel, waarmede de oude Leidsche club, vroeger meer dan thans, naam heeft gemaakt. Vitesse zette den den dag goed in door een kleine maar nuttige overwinning op een oogenschijnlijk zeer zwakke H. K. V.-com- binatie. In den volgenden wedstrijd tegen D. E. V., heeft Yitesse gespeeld als een we kunnen het niet korter zeggen kampioens-twaalftal. Vitesse speelde in een stijl beter dan wij dit seizoen van haar zan gen. Kaiser maakte een doelpunt, fraaier dan eenig ander, dit jaar aan den Zoeterw. Singel gemaakt. Bezuyen en de jeugdige ter Poorten waren een en al bedrijvigheid, Uit- tenbroek en Van Dissel vormden een kra nig middenvak. Van Dissel speelde op een wijze, die'deed hopen dat Vitesse van hem nog veel plezier gaat beleven. Als we daar naast van Vitesse's dames-zestal de dames Schijfsma en Vermast vermelden, dan is het omdat zij tusschen hun verdienstelijke medespeelsters in het bijzonder de aan dacht trokken. Fluks speelde tegen D. V. haar besten wedstrijd. Bemmel, spelend met Ressenaar, was uiterst actief en zeer gevaarlijk, maar ook in het midden Ragut-Meylink en in de verdediging Buys-Louwrier toonde Fluks een zeer goed aanpassings vermogen aan de weinig-gunstige terrein- toestand. Tegen H. K. V. beging Fluks de fout van haar tegenpartij te onderschatten. Toen ging de lijn en de combinatie uit het Fluks-twaalftal en dat was vermoedelijk de reden waarom Fluks tegen Vitesse haar opstelling wijzigde. Met Bemmel-Rcssenaar in den aanval had Fluks naar onze mee ning den laatsten wedstrijd gewonnen. Nu „hing" Fluks in haar laatste oostelling, bij den stand 22. D. E. V. heeft nog steeds een goed twaalf tal met Noorwegen als uitblinker. Geef deze stevige Amsterdamsche combinatie eenige betere speelsters, en zij zal op een van de eerste drie plaatsen der ranglijst eindigen. H. K. V. had door omstandigheden ge dwongen haar reserves gestuurd. Die reserves hebben zich er goed doorheen ge slagen. In den aanval toonde Scholte. een «Pe er uit H. S. V. II, meer dan gewone snelheid te bezitten. In de verdediging liep een speler uit H. K. V. n. we hoorden hem Fransje noemen, en dat Fransje heeft aan geroutineerde spelers als v. Bemmel en Bezuyen geen streep toegegeven. Fransje verdient een eervolle vermelding. In het middenvak verleende Schilthuizen Sr. veel en nuttige steun. In de 2e afdeeling eischte Fluks 2 voor zich den prijs op en verder toonden de Ve teranen dat zij wél hun snelheid, maar niet hun ambitie voor hun sport kwijt waren. De Juniores-wedstrijd gaf aardig spel, en in geen enkelen wedstrijd zal met meer toe wijding zijn gespeeld dan door deze Leid sche toekomst. Toen om halfvijf de prijsuitreiking was afgeloopen, hadden wij een geslaagden dag achter den rug. ROEIEN. DE BOAT-RACE IN ENGELAND. Cambridge slaat Oxford. (Van een bijzonderen medewerker). Londen, Zaterdag. Heel Engelamd overeind: Boat-Race Dayl Vanaf Premier Baldwin tot aan de eerste de beste „buttons", die mijn hotel-lift be dient, heeft men heden slechts een topic: Oxford versus Cambridge. Daar zal op de Thames van Putney n«aar Mortlake een geweldige strijd worden uitgevochten Of eigenlijk ook niet. De critici hebben het voorspeld: Oxford is slappe wasch voor Cambridge. Oxford wordt door Cam bridge eenvoudig uitgewrongen. Men ver wacht geen strijd, slechts een processie van twee ploegeneerst Cambridge, dan een heele tijd niets, dan de Persboot de Umpire's boot, dan Oxford. De Dark Blues zijn niet in tel. Hebben daarvoor te wei nig gedurende de traming gepresteerd cu daarenboven nog veel te veel pech gehad. Ik sta nu op de voorplecht van de „Queen Elisabeth", een der volgbooten. Zoo zijn er nog drie: de „Kingwood", de Royalty" en de „Viscount." De dingen liggen op volle stoom. Wij wachten gedul dig. Het is tegen halftwee. Om klokke een-dertig zal het startsein gegeven wor den. Langs de oevers van de Thames staan thans duizenden en nog eens duizenden menschen Dit is nu immers een van dio weinige sport-cv ene mouten in het Veree- ndgd Koninkrijk waar men geen tien Shil ling behoeft te betalen voor een ticket dat als voor de Cup-Final drie maan den vooruit dient te worden gereserveerd. Hier doet een omgekeerde sinaasappelkist dienst als onoverdekte tribune, en als men nog niet zien kan, welnu, menig han dig ondernemen verkoopt tegen een appel en een eri oude leger-periscopen. En ala men zegt: ga maar op 't dak zitten, dan is hier gevolg gegeven aan dien raad. De huizen bezwijken schier onder den last van in elkaar getimmerde tribunes waar op honderden reikhalzend hun nekken rek ken naar de dingen die komen gaan. Op Putney Bridge, waar vandaan straks de starter het sein van vertrek zal geven, is alle verkeer stop gezet. Wel mogen cr wandelaars komen, maar die mogen niet stilstaan. Men loopt dus maar heen en weer om al wandelend mischien nog wat op te pikken van de roeiers. Dan barst ineens een donderend gejuich losOxford I Thans de challengers. Immers de vorige vier jaren ging Cambridge in deze groot ste aller roei-races aan de spits. Acht kranige kerels rie ik, turend door mijn kijker, verschijnen uit het bootenhuis. Ze dragen donkerblauwe dassen om him nek en blijken den toss gewonnen te hebben. Zonder zweem van twijfel kiezen ze di rect de Surrey-side. Veel voordeel zal het hen echter niet bremgen want het is bij kans windstil. Hun ranke vaartuig brengen ze zelf naar het water, stappen er in, paddien lang9 me heen. Hun gelaat teekemt ontzettende wilskracht. Het is geen pretje in een race als deze te starten ala algemeen gedood verfde verliezers. Cambridge komt even later met hun boot aandragen en roeien ook langzaam langs onze volgboot naar de startplaats. Negen snuiten met een veelbeteekende „smi'e Zij weten zich haast zekere winnaars, hebben in ieder geval de geheele publieke opinie achter zich, een ongekende moreele ruggesteun. De neuzen der booten worden gericht. Het is dood-doodstil. Dan klinkt het, klaar en duidelijk ,,Are you ready I Go I" En! heel die schare van zooveel duizenden en tienduizenden gilt en galmt deze namen over het water: Oxford! Cambridge I Krampachtig trekken vlak voor me in de Thames twee kranige achten met 38 sla gen per minuut. Schitterend is dat schouw spel! Zooiets zal ik nooit vergeten! De donkerblauwe spanen en de licht blauwe spanen plassen regelmatig in het water, spieren spannen zich. De snuiten der kerels teekenen uiterste inspanning. En het is nog o zoo ver. Dat is geen baantje van het Noordzee-kanaal, dit zijn zeven, kilometers van heel, heel zwaren strijd. Na een paar honderd Meter, bij Duke's head, heeft Cambridge reeds een voor sprong van een halve lengte. En de me nigte brult al: „there they go!" Alsof het pleit reeds beslecht was. Maar Oxford was niet het Oxford dat zich liet inmaken als de expert# den volke hadden voorspeld. Mogelijk wa6 hun roeien min der mooi, minder elegant, dan dat van de Light Blues, maar er zal veel meer kracht achter en veel meer energieen bij Bever- Brook waren beide booten weer ge lijk En bij Fulham's voetbalveld had Ox ford een voorsprong van een kwart leng te. Wel konden ze dien voorsprong niet behouden en was Oxford bij de Mille Post weer precies even ver als hun collega's, doch geenszin 6 deden de gedoodverfde ver liezers onder voor de gedoodverfde win naars. Het leek er niet naar. Dit was waarlijk een echte race. En hoe verder we het traject achter de ploegen af-stoom den, hoe dikker werd de crowd. Men schatte het aantal kijkers op 300.0C0 en het waren er zeker niet minder. Men moet een dergelijke massa gezien hebben om het te gelooven. En alles be kende grif kleur: donker-blauw of licht blauw. Strikken en poppen en vlaggetjes deden 't hem Al moet worden toegegeven dat Cambridge heel wat meer aanhangers had dan Oxford. Met 33 slagen per minuut passeerde Oxford Harrods, een kwart lengte voor Cambridge. Zou het dan tooh... 1 Men kon het haast gaan gelooven. Immers onder Hammersmit Bridge schoot Oxford meer dan een halve lengte eerder door dan dc Licht Blauwen. En bij de Lead Mills was er al wat Kcht tusschen de booten. Maar toen begon een geheel ander verhaal. Toen kwam pure mensehen-kracht te staan te genover maohvrfcc- kracht Menschen-kracht had Oxford. Maar Cambridge was niets anders dan een mechanisch zuiver wer kende roed-machine. Wij, die er zoo vlak achter stoomden, konden dat beter zien dam wie dan ook. Dat op en neeT gaan van riemen en ruggen m ongekende regelmaat was een waarlijk ongemeen schouwspel. En juist die regelmaat telde, deed de ba lans aan deze zijde overslaan. Ik weet het welbij Doves was Oxford nog steeds gelijk met Cambridge. Bij The Mali ook. Bij Chiswich Eyot was er geen verspil tusschen de bootneuzen. Bij Chis- wick Steps was Oxford nog steeds precies even ver als hun rivals Bij Three Mills wist geen sterveling te zeggeD wie er eigen lijk voor was Maar al bleef Oxford nu ook nog zoo kranig aan Cambridge han gen, men kon aan het versohi-1 in stijl zien. dat tenslotte Cambridge onvermijdelijk zou gaan zegevieren Aldus geschiedde. Bij Devonshire Meadows ging de Cam bridge-machine vooruit. Duizenden en nog eens duizende kelen deden hooren en zien vergaan. Nog trilt allee m me na als ik denk aan die Finish, na zulk een schitte rende „struggle." Brown, de stuurmau van de Cambridge-acht, dreef Oxford heel handig naar het midden van de river waar de heeren in troebel water kwamen. Do afstand bedToeg onder Barnes Bridge drie kwart lengte. Toch aJtnd nog een schijn tje na 6 kilometer roeien, nietwaar t Maar steeds grooter werd de tuesohenTuimte en die laatste paar honderd Meter roeide Oxford een verloren race. Nog deden ze een laatste poging om het verschil te ver effenen in 'a luid toegejuichte eindspurt»

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13