SCHOONMAAKTIJD! DROSO No. 20569 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 April Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. Wascht Uwe Vitrage-Gordijnen Vlokkenzeep Slechts 20 Cts. p pak GEMENGD NIEUWS. VOOR DE HUISKAMER. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. OFFICIEELE BERICHTEN. Big Kon. besluit is benoemd tot lid van 'den Zuiderzeeraad dr. G. Minderhoud, hoog leeraar aan de Landbouw floogeschool te Wageningen is op verzoek eervol ontslagen dr. J. Chr. A. Simon Thomas als plaatsvervangend bestuurslid der Rijksverzekeringsbank, onder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten. INSTELLING VAN EEN POSTRAAD. Een college van toezicht en advies. Ingediend is een wetsontwerp tot instel ling van een Postraad voor net JStaats- beurjjf van de Posterijen, de Teiegraiie en Teieionie. Blijkens de Memorie van Toelichting is de Minister van Waterstaat de meenmg toe gedaan, dat, nu door de Kegeering omtrent üen bestuursvorm een besiisoiug is genomen, ais eerste volgende stap moet worden over gegaan tot een regeling, welke de installing van een college van toezicht en advies vour het staatsbedrijf der P.T.T. mogeigk maakt. Op overeenkomstige wijze als de mijnraad. die zjjn doelmatigheid bij het directieoeheer der mijnen bewezen heeft, zal ook de Post- raad met welken naam het hierbed^eld college kort en duidelijk kan worden aange duid de Regeering van advies hebben te dienen en binnen zekere grenzen, welke door den aard van het Staatsoedrijf worden aangegeven, toezicht daarop hebben uit te oefenen. Van de resultaten van een en ander zal het aan den Minister hebben kennis te geven. De tweeledige taak van den Raad is advies te geven aan den Minister, toezicht houden op de gestie van het bedrijf, dit laatste echter in het bijzonder gericht op en beperkt tot de maatschappelijke functie, welke dit bedrijf heeft te vervullen. Behalve op maatschappelijke functie van bet bedrijf, zal bij de samenstelling; van den Raad echter tevens zijn Ce letten op de bijzondere kennis en ontwikkeling, die voor de beoordeeling van de onderdeel en van het bedrijf worden vereischt. Bindende be palingen zijn in het ontwerp niet opgenomen, opdat voldoende ruimte bij de doorvoering overbljjve om het doel het dichtst te na deren. Alleen zijn, met het oog op hetgeen van den Raad wordt verwacht de voor lichting en de deskundige kijk van buiten ambtenaren van het Staatsbedrijf van het lidmaatschap uitgesloten. Het ligt wel in de bedoeling te bevorderen dat in den Raad ook aanwezig zuilen zijn één of meer leden met bijzondere ervaring ten aanzien van de behartiging van per- soneelbelangen. Ingevolge art. 3 van het ontwerp brengt de Fostraad jaarlijks een verslag uit. In Da volging van de regeling vaar den Mijnraad ligt liet in de bedoeling, den leden van den Postraad geen jaarwedde toe le kennen, doch vergoeding voor reis- en verblijfkosten en een vacatiegeld. Al'.een de secretaris zal een bezoldiging genieten. Volgens art. 4 zal de instructie voor den Postraad bij Kon. besluit worden vast gesteld. VERBETERING DER RIJKSWEGEN. Een vijfjarig werkplan. De Minister van Waterstaat deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer mede, dot hij voor verbetering der be staande rijkswegen een vijfjarig werkplan overweegt, in welk werkplan ook de aanleg van nieuwe wegen voor zoover deze aanleg in verband met de beschikbare geldmidde len en den stand der voorbereiding moge lijk za! zijn, kan worden opgenomen. Bij de keuze van de soort van wegdek wordt rekening gehouden met den aard en den omvang van het verkeer. DE ARBEIDSTIJD. Voor het confectiebedrijf. De Minister van Arbeid, II. en N. heelt onder eenige voorwaarden aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin beerenkleeding als maatwerk en delailcon- fectie wordt vervaardigd, in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hun ondernemingen tot en met Juni a.s. en in hel tijdvak van 10 October tot en met 26 November a.s. door arbeiders van zestien jaar of ouder, niat zijnde coupeurs, gedurende 9XU uur per d:ig en 53 uren per week arbeid wordt verricht. Voor boter- en kaasiabrieken en melkinrichtingen. De Minister van Arbeid, II. en N. heeft or.der eenige voorwaarden gedurende het tijdvak van 1 April a.s. t/m. 31 Maart 192S aan hoofden of bestuurders van boter-, tevens kaasfabrieken in alle gemeenten des rijks vergund, dat gedurende dertien weken tien uren per dag en 57 uren per week arbeii wordt verricht door mannen, en tien uren per dag en 55 uren per week door vrouwen en door jeugdige personen van 16 jaren of ouder, en gedurende dertien weken tien uren per dag en 54 ueren per week door arbeiders van zestien jaren of ouder arbeid wordt ver richt. mits gedurende dertien weken niet langer dan zeven uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht. Voorts is aan boter- en kaasfabrieken in alle gemeen ten des rijks vergund dal: hetzij gedurende 26 weken tien uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van zestien jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfabrieken in Noord-Holland waarin ten hoogste zeven personen werkzaam zijn gedurende der tien weken niet langer dan zeven uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt ver- riht; hetzij ged. 26 weken negen uren per dag en 52 uren per week door arbeiders van zestien jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende dertien weken niet langer dan zeven uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht. Aan fabrieken van gecondenseerde melk «n melkproducten in alle gemeenten des rijks is vergund, dat gedurende zeventien weken tien uren per dag en 55 uren per week en gedurende negen weken negen uren per dag en vijftig uren per week door arbei ders van zestien jaren of ouder arbeid wordt verricht. In melkinrichtingen te Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Arn hem, Nijmegen en Apeldoorn mag gedurende zeventien weken tien uren per dag en 55 uren per week en gedurende negen weken r.egen uren per dag en vijftig uren per week door arbeiders van zestien jaren of ouder arbeid worden verricht. Aan melkinrichtin gen, voor zooveel niet gelegen in gemeenten, hierboven genoemd, is vergund, dal geduren de zeventien weken tien uren per dag en 55 uren per week en gedurende negen weken negen uren per dag en vijftig uren per week door arbeiders van zestien jaren of ouder ar beid wordt verricht, mits gedurende negen weken niet langer dan acht uren per dag en 45 uren per week arbeid wordt verricht. DE TABAKSACCIJNS. In de „Sts.-Crt." wordt medegedeeld, dat verkrijgbaar worden gesteld zegels voor den tabaksaccijns voor sigaren in andere verpak kingen dan in kistjes met ruglint of schar- niersluiting voor verpakkingen van vier stuks in den kleinhandelsprijs van f 0.10 per verpakking. VERLOF AAN MILITAIREN. Ter gelegenheid van het Paaschfeest. Een binnenkort te verwachten legerorder zal de volgende Ministerieelc beschikking be vatten: Ter gelegenheid van het Paaschfeest kan. voor zoover de dienstbelangen zulks toela ten, verlof worden verleend van 15 tot en met 19 April 1927. Aan de Israëlietiscjie militairen kan bo vendien verlof worden verleend op 23 en 24 April 1927 (Israël iefisch Paaschfeest). liet tijdstip van vertrek en van terugkeer moet voor de Israëlieten zoodanig worden bepaald, dat na den aanvang of vóór het einde van de feestdagen niet behoeft te wor den gereisd. Overigens wordt het vertrek op een zoo danig uur gesteld, dat de haardstede voor 11 uur n.m. kan worden bereikt. Terugkeer per eerste" reisgelegenheid op den dag na don laalsten'verlofdag mag.aan het vorenbedoeld verlof alleen worden verbonden, wanneer de betrokkenen vóór den aanvang van den dienst bij zijn onderdeel aanwezig kan zijn. Een binnenkort te verwachten legerorder zal de bepaling bevatten dal in den vervolge bij het leger en alle onder het departement van Oorlog ressorleercndo inrichtingen en instellingen op den Zaterdag, vallende lus- sclien den Goeden Vrijdag en Paschen, be houdens het afrijden van paarden en andere noodwendige diension, clienst wordt gedaan als op Zon- en feestdagen. SPOORWEGPERSONEEL. In de te Utrecht gehouden bespreking van de directie der Nederl andse lie Spoorwegen met den personeelraad heeft de directie op hte verzoek, om aan den personeelraad be voegd lieid te verloenen om aan enquêtes iri belangrijke voorvallen deel te nemen, geant woord, dat h. i. allerminst, althans voor hel oogenblik, gewaarborgd is. dat de verlangde bevoegdheid van den personeelraad aan be drijf en personeel ten goede zou komen en zij daarom meent, zich van nadere over weging van hét verzoek vooralsnog te moe ten onthouden. Inzake het verzoek, om bij de berekening van den pensioengrondslag in aanmerking te doen komen de toelage voor boekhouden en vreemde talen als „wedde" in den zin van de Pensioenwet voor de spoorwegamb tenaren 1925. heeft de directie het volgende geantwoord „Als beheerders van het Pensiienfonds zijn wij de wachters over zijne geldmiddelen en kunnen wij ons dus niet de vrijheid ver- oorlooven aanspraken van het personeel te erkennen, welke naar onze meening onge grond of voor bestrijding vatbaar zijn. Wij hebben daarom hoewel niet voorbijziende dat er ook voor de andere opvatting iets te zeggen was aanvankelijk bezwaar ge maakt bij de vaststelling der pensioen grondslagen rekening te houden o.a. met de toelagen wegens dienstdoen op een slation of wegens het afleggen van het exütmen sta tionsdienst. Toen evenwel de Centrale Raad van Beroep in eenige bij hem in hooger be roep aanhangig gemaakte gevallen onze op vatting onjuist beoordeeld had. bestond er voor ons langer geen bedenking om voor taan die toelagen overeenkomstig de ziens wijze van genoemd rechtscollege in den pensioengrondslag op te nemen. Anders slaat het evenwel mot de toelagen voor boekhouden en vreemde talen, welke toela gen op grond van vroegere bijzondere om standigheden door slechts enkelen behouden zijn, doch thans aan niemand anders meer toegekend worden. Naar ons oordeel bestaat er tusschen deze toelagen en die voor dienst doen op een station of voor het afleggen van het examen stationsdienst, waarop ieder, die in dezelfde betrekking aan die vereischten voldoet, aanspraak kan doen gelden, een fundamenteel onderscheid. Wij hebben dan ook het inrekenen van de toe lagen voor boekhouden en vreemde talen met de Wet absoluut onvereenigbaar geacht. De uitspraak in het enkele geval, waarbij de Centrale Raad van Beroep tot een andere beslissing, dan de onze komt, heeft onze overtuiging niet aan het wankelen ge bracht. te minder waar die uitspraak van een kennelijk onjuiste veronderstelling is uitgegaan. Daarom kunnen wij geen vrij heid vinden ons in het vervolg naar die beslissing van den Centralen Raad te rich ten en moeten wij dus het verzoek afwij zen". RADIOHANDELAREN. Te Utrecht is de algemeene ledenverga dering gehouden van den Nederl. Bond van radiohandelaren. Tot bestuurslid werden herkozen de heereu P. Geestvliet Jr., te Amsterdam en J. C. van der Velde, in Den Haag, en tot bestuurslid gekozen in do vacature-Van Deth, do heer Hooghoudt, te Amsterdam. Vervolgens werd een statutenwijziging be handeld en goedgekeurd, beoogende do mo gelijkheid te scheppen, onderatdeehngen op te richten, en grossiers, die als niet-ledeu van den Bond aan uitgesloten firma's leveren, toch door den Bond te doen signaleeren. Vervolgens werd besloten, dat het hoofd bestuur 10 pet. van de contributie in de afdeelingskassen zal storten. In beginsel werd besloten f2000 uit te trekken voor de aanstelling van een jong jurist als bezoldigd assistent-secretaris-pen- cingnieester. Het hoofdbestuur zal de be noeming doen. FOTOHANDELAREN. Te Utrecht is de jaar.rjksche vergadering van den Algem. Bond tot behartiging van de belangen van den Nederiandschen Foto- handel gehouden, onder voorzitterschap van den heer M. Holst, uit Amsterdam. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond, met 49 leden begonnen, thans meer dan 100 leden telt. De ontvangsten bedragen f4380 en de uitgaven f2307, zoodat er een saldo was van f2073. De begrooting voor 1927 werd vastgesteld op een bedrag van f6573 aan ontvangsten en uitgaven. Het bestuur werd als volgt samengesteld: M Holst, voorzitter; D. van Kreveld, secr.- administrateurJ. C. Grol, penningmeester; J. van Wijk, J. Meg link, Van de Zanden, H. C. N. Becker, E. Fischel en IL Postma. Medegedeeld werd, dat het bestuur reeds eenige maatregelen getroffen heeft voor het houden van een internationale tentoonstel ling in 1928. Eenige fabrieken, ook in het buitenland, hebben medewerking toegezegd. De begrooting is gesteld op 160.000. De opbrengst van de Internationale Fancy-Fair, te Den Haag gehouden, be draagt f31.000. RECLAME MET 478 Ze krimpen niet en worden als nieuw! DE V.I.K.A.B.O. Gistermiddag heeft de heer Th. Diil, voorzitter van het Uitvoerend Comité, de tentoonstelling, gewijd aan Voeding, In richting, Kleeding, Architectuur, Bouw, Ontspanning (Vikatio), in den Dierentuin te Den Haag, geopend. TWEE INTERNATIONALE OPLICHTSTERS In den zomer van 1926 vestigden zich te Den Haag 2 Duitsche dames, 32 en 28 jaar oud, die voordien geruimen tijd ta Kiel, Berlijn. Wiesbaden en andere groole Duitsche sleden verblijf hadden gehouden. Zij lieten eenige vertrekken in een der voor naamste hotels reserveeren en leefden op zeer groolen voet. Bij hun vertrek betaal den zij de rekening, welke de hoteleigenaar presenteerde, zonder eenige opmerking. Zij berichtten, dat hun nieuw adres was: Scheveningsche weg. Inderdaad hadden de beide dames daar een riante villa gehuurd en wilden deze nu geheel naar de eischen des tijds laten inrichten. Zij bestelden bij de grootste zaken in den Haag ameuble menten, gordijnen, kleeden en wat voorts bij de inrichting van een nieuwe, deftige villa behoort. Daar zij, als haar naar informaties ge vraagd werd. verwezen naar het hotel, waar zij geruimen tijd verblijf gehouden hadden en daar zij voorts steeds een zeer klein gedeelte der gekochte goederen con tant betaalden, wekte dit bij de leveran ciers vertrouwen. Daar komt nog bij dat deze dames zich dikwijls vertoonden in het gezelschap van te goeder naam en faam bekend staande heeren. Den vorigen zomer kon men ze dikwijls in het gezelschap van enkele bekende Hagenaars op den boule vard te Scheveningen zien wandelen en zelfs is het meermalen gebeurd, dat een der dames in een modemazijn inkoopen deed, vergezeld van een dezer heeren. Voorts gaven zij voor van een adellijke Duitsche familie te zijn en groole landgoe deren in Pruisen le bezitten. Op deze wijze slaagden zij er in voor aanzienlijke bedra gen aan goederen van verschillende zaken los te krijgen. Voor verscheidene duizenden guldens schaften zij zich van meubilair aan, voorts voor groote bedragen aan mo- dieupe toiletten, bontmantels, enz. De dames leefden op een vroolijke wijze voort, zonder zich in het minste te bekommeren om be talingen te doen. Wel gaven zij chèques af op enkele bankinstellingen, maar als de vervaldag aangebroken was, bleef betaling altijd achterwege. Eindelijk begonnen verschillende groote fabrikanten te twijfelen a3n de soliditeit van de beide vreemdelingen Zij zochten contact met elkaar en toen bleek dat de totale schuld van enkele leveranciers hier ter stede ongeveer zeventig duizend gulden bedroeg. De fabrikanten begonnen toen op betaling aan te dringen, daar zij bevreesd waren, dat van hun vordering niet veel te recht zou komen, temeer daar onderlus- schen gebleken was, dat de dames zoo goed als niets bezaten en de uit Duitschland ge komen inlichtingen over het verleden van het tweetal verre van gunstig waren. De dames wisten zich echter, dank zij hun Ifaagsche relaties, nog eenigen tijd te handhaven. Zij betrokken zelfs een bekend advocaat in hun aangelegenheden en deze wist aanvankelijk de schuldeisehcrs nog eenigen tijd tevreden le stellen. De advo caat bemerkte echter weldra, dat deze zaak niet geheel zuiver was, zoodat hij alle rela ties met de dames verbrak. Toen zagen de dames dat zij niet langer hier konden blijven en daarom besloten zij met stillen trom te vertrekken. De oudste der twee ging naar Londen, waar zij haar intrek nam in een der deftigste hotels. De jongste is naar Kiel uitgeweken. Een der fabrikanten, die voor eenige tien duizenden gedupeerd is, heeft op een nacht het meubilair, dat hij voor de inrichting der villa geleverd had, teruggehaald. Enkele andere groote fabrikanten ,die voor aan zienlijke bedragen bij deze kwestie betrok ken zijn. hebben zich met de politie in ver binding gesteld. Een klacht is bereids bij de politie bin nengekomen betreffende vermoedelijke op lichting. door de dames gepleegd. De politie onderzoekt thans in hoeverre beide personen binnen het bereik van den Nederiandschen strafrechter vallen. JENEVER-DIEFSTAL. In den nacht van Woensdag op Donder dag is ingebroken in de distilleerderij van II. J., Noordyestsingel te Schiedam. De die ven hebben zich aan den zijkant van de distilleerderij toegang verschaft tot het ge bouw door een niet afgesloten draairaam. Vermist worden 39 kruikjes jenever. 2 fles- schen wijn-spiritus, elk van 10 L., een flesch Vermouth, en 40 L. spiritus, afge tapt uit een ijzeren vat. DIEFSTALLEN IN HET GOOI. Eenige weken geleden werd op een »ler villas in Baarn een autoband vermist. Een paar dagen geleden werd te Bussura een overtreding der wapenwet geconstateerd. Naar aanleiding daarvan ontstond een woordenwisseling tusschen vier personen, van wie de een den ander verwijten maakte omtrent diefstal van een autoband. Op last van den commissaris van politie te Baarn stelde een rechercheur in samenwerking met de politie te Bussum een onderzoek in, met bet resultaat, dat tweo jongelui uit Soest van ongeveer 20 j. werden gearresteerd. Een van hen bekende den autoband gestolen te hebben en verklaarde tevens mede schuldig te zijn aan ontvreemding van drie rijwielen te Baarn, zes rijwielen te Bussum, een aan tal rijwielen te Amersfoort en eenige in braken te Soest. De ander, die nog niet bekend heeft, wordt o.a. verdacht van diefstal to Soest De commissaris van politie te Baarn stelde te Amsterdam een onderzoek in met hc-t resultaat, dat de meeste voorwerpen bij op- koopers werden teruggevonden. Beide jongelui zyn in arrest gesteld. BRANDEN. Te Kessel brak in een houten berg plaats, waarin de varkens ondergebracht waren, brand uit. Het gebouwtje, toebehuo- rend aan den heer II., in gehucht Hout, benevens negen varkens, een partij now, akker- en schuurgereedschap werden een prooi der vlammen. Tegen brandschade is onvoldoende verzekerd. AANRIJDINGEN TE NIJMEGEN. Op de St. Annastraat te Nijmegen zijn twee fietsers door een auto aangereden, doordat ze, achter een passeerenden tram wagen den weg dwars overrijdende, plotse ling voor de auto kwamen. Een hunner kreeg geen leisel, doch bij den 20-jarigen fabrieksarbeider G. J. S. werden hersen schudding en een gebroken been geconsta teerd. Ilij is per autobrancard naar bel Wilhelmina Ziekenhuis vervoerd. Op den Berg- en Dalschen weg is voorts een achtjarig knaapje G. van P. door een auto aangereden, doordat hij achter langs een tramwagen den weg wilde oversteken. Met gebroken beerien is hij per brancard naar het Canisius-ziokcnhuis vervoerd. SLUITING VAN ONDERAARDSCHE MERGELGROEVEN. In Zuid-Limburg zijn in den allerlaalsten tijd meer dan veertig onderaardsche mergel groeven gesloten, in overleg met de ge meentebesturen van Maastricht, Oud-Val kenburg, Remelen, Berg en Terblijft, Cadier en Keer, Bronsveld, Meerssen enz., op wel ker domein de groeven gelegen zijn. Vóór de sluiting is de toestand van deze groeven (welke alle als verlaten waren te beschou wen, daar zij meer dan drie jaar stil had den gelegen) dopr de bevoegde autoriteit, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur vastgesteld. Hoewel de mergelsteen van de groeven zich dikwijls eeuwen lang goed houdt, heeft het ongeval van de instorting van de groo- tendeèjs op Belgisch gebied liggende Can- nergroeve toch geleerd, dat het beter is, hierop niet al te zeer te vertrouwen, en 'e meer niet, als het verlaten groeven betreft, waarin kinderen kunnen spelen, waarin soms champions en Brusselscl» lof word n gekweekt, waarin onze padvindende ion- gens of meisjes wel eens hun kamp op slaan en waarin nu gd dan bedelaars, smokkelaars en landloopers huizen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 31 Maart in Nederland uitgesproken 84 faillissementen HET GEVANGEN-KAMP. Een boer kreeg gedurende den groot», u Europeeschen oorlog de diensten van eenige krijgsgevangenen, die in 6 hutten onderge bracht werden. Ora deze hutten werd een omrastering gebouwd, beslaande uit 8 aparte vlechtwerken, voorgesteld in de figuur, door 8 lucifers. Na eenigen tijd dient hij een verzoek in om meer hulp en ontvangt bericht, dat hij nog een even grooten troep gevangenen erbij zil ontvangen en hij zijn kamp daarvoor in orde moet brengen. Hoeveel van deze le vlechtwerken had de boer noodig om zijn kamp-ruimte op dubbele groolle te brengen? tegenover 73 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Maart 1927 977 faillissementen tegenover 973 over het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Moeder: We moeten een kindermei je voor de baby zoeken. Vertwijfelde vader: Een kindermeisje! Zoek liever een nachtwaker! fBuiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. BENOEMING BANK VAN LEENING. Op bet in onbchoorlijkcn toon geschre ven stukje van den heer Modderman in het „L. Dagblad" van Donderdag 1.1. diende eigenlijk geen antwoord te volgen. Ik zal mij ook niet de moeite geven o»n dit to doen, behalve ten opzichte van één punt, waaromtrent blijkbaar bij veleü hier ter stede een misverstand heerscht. Bij de benoeming vaar ,,cen boekhouder" bij de Bank was het niet in de eerste plaats te doen om dc boekhouding, die aan onze instelling betrekkelijk eenvoudig mag hecten, maar om de bezigheden, d.e in de laatste jaren aan dien titularis zijn opgedragen als helper, als rechterhand van den Directeur in den zeer toegenomen tak van werkzaamheid bij het verteenen van voorschotten op pensioenen enz. en in het algemeen bij den door onze Commisp'e zeer tor haite genomen strijd tegen den woeker hier ter stede. Deze laatste zaak vooral die hier tei stedo den arme ten zeerste benadeeld en een zaak is van moreel en sociaal belang, maakte, dat dc te benoemen persoon iemand moest zijn van scherpe intelligentie, algeraeenie ken nis van personen, zaken' en belangen hier ter stede, tevens van een flink en krach tig karakter om to kunnen optreden, tegen de vele brutaio woekeraars van allerlei soort, door wie de arme schandelijk wordt geëxploiteerd. Dat was do h o o f d z aji k, dio do aandacht deed vallen op den be noemde, die sinds jaren Leiden kende, daar hij zijn bezigheden hier en in den omtrek had, en met boekhouding voldoen de vertrouwd was. Of hij nu in Gouda zijn domicdlie had dan wel iii Leiden, kwam or minder op aangeen enkele bepaling, geen enkel reglement maakte het noouig een geboren Leidenaai to benoemen of iemand, die hier zijn domicilie had. Rij g e 1 ij k e geschiktheid zou natuurlek be ver een Leidenaar genomen zijn; dit spreekt haast van zelf. Dut de benoemde aanstonds zijn domicilie, dat vaD zijn pa troon, verwisselde voor Leiden, is eerder te prijzen dan te laken. Dat van de 132 sollicitanten J31 moesten teleurgesteld zijn en mót hen hun vrienden cn verwanten, ligt voor dc hand, doch voor „gegriefd' zijn is tt-iet de nrnfcte reden :wij kozco dengcen, dien wij vooi den meest geschik te onder de sollicitanten hielden. En daarmede basta I Ik antwoord niet op ver der geschrijf. Met dank voor de plaatsing. P. J. BLOK, Voorzitter der Commissie voor dc Bank van Leening. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een oneerlijke knecht. Er was aan G. It uit Leiden ten laste gelegd, dat hij f 3 ten nadeelo van ziju patroon had weggenomen. „Maar," zeide de kantonrechter, „dit :s niet het eenige wat u wegnam, hè '1 U" heeft ai jaren geld weggenomen!" „Ja..." „Hoeveel ongeveer „Dertig of veertig gulden." „Er is hier een rapport bij dc stukken cd dat spreekt van eeDige honderden!" ,J)at kan niet..." Officier :„En al dat geld ging maai op aan sigaretten en bioscoop! 't is schan delijk De patroon kwam getuigen Hij had den jongen toch zóó vertrouwd. Al jaren was hij bij hem. 't Was zoo n - vlotte jongen. Of de rechter hem alsjeblieft voorwaar delijk wou geven. „Hoeveel geld mist u, alles bij elkaar?" „Ik denk f 200." „Ed dan vraagt u nog voorwaardelijk voor hem. Veel berouw toont bij niet. Hij

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5