Er is maar éen CHIEF WHIP en maar één firma die ze maken kan—ARDATH wereldberoemd door haar „High Class Virginia Cigarettes" I AGENDA. BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag. Wijkgebouw Langestraat: Openbare les en tentoonstelling van het door de leerlingen gemaakte werk; nam. 810 uur. Zondag. Joruel (Groenesteeg 16): Bijeenkomsten te 10 uur voorm., en halfvier en halfzeven nam. Leidsche Volkshuis: Paaschconcert; nam. 8 uur. Yolksgebouw: Concert; nam. 8 uur. 1 Vrge Evang. Gemeente: Voormiddagbjj- eenkomst, spreker de heer Van der Horst; namiddagbijeenkomst, te 7 uur. Wijkgebouw Lange9traat Openbare les en tentoonstelling van het door'de leerlingen gemaakte werk; nam. 122 uur. „Bcllevue" (Steenstraat)Biljartwedstrijd tusschen prof. Drost en prof. Van der Laan; nam. halfnegen.' Café Central (Breestraal): Algemeene ledenvergadering der Democratische Partij, afd. Leiden; nam. halfnegen. Jeruel (Groenesteeg 16): Vrouwenvereni ging, nam., halfdrie. Leidsche Schouwburg: Fritz Hirsch Ope rette me»t „Der Vetter aus Batavia"; nam. 8 uur. fc+.a/W.aal: Openbare vergadering Chr.- fi-iet. Unie; nam. 8 uur. Sassenheim Giet Bruine Paard) Openbare vergadering Vrijz. Dem. Bond; nam., halfaeht. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt Can Maandag 28 Maart a s. lot en met Zondag 3 April waargenomen door de apotheek van den heer W. Pello, Kort Rapenburg 12. tel. 523. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- defl wordt van Zaterdagavond, 8" uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door doctoren: Boonacker, Horst, Kist, Poortman, Timmermans en De Jager. Te Oegstgeest wordt deze diepst waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390 RECLAME. Oeostgeestsche Apotheek P. H.C Vlietstra Brandt, Apotheker. De Kempenaerstraat 4, Telefoon 274. Nacht en Zondag» dienst. 7085 RECLAME. Ontvangen de nTeuwste Sloffen voor het aan staande seizoen. Stalen worden op aanvrage gaarne toegezonden ■■BHBÜ 157 worot^vertoond: „Een moderne Madame Du- barry", een verhaal van een eenvoudig boerenmeisje, dat in Parqs, na tallooze we derwaardigheden en liefdesavonturen, groo- teu invloed krijgt en daar trouwt met den Koning van Astorra, een kleine Mexicaan- sche staat, waarna de bevolking echter op standig wordt door dezen daad van haar Vorst en tot revolutie overgaat. Dat alles zich tenslotte ten goede keert spreekt vaq- zelf- De rolprent i3 zeer lang (11 acten) en houdt het publiek tot bijkans halftwaalf bezig. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Volgende week zullen de laatste practische cursusavonden voor mannen«tjke deelnemers, inzake opwekken van levensgeesten bjj dren kelingen, op Dinsdag, Donderdag en Vrij dag, des avonds te halfnegen, gehouden worden in het gebouw van het Groene Kruis, Pieterskerkgracht, dus de vierde groep. Zp, die reeds de vorige cursussen mee maakten, maar nog eens een en ander willen repeteeren, kunnen ook komen. Tevens wordt bericht, dat reeds eenigen tjjd de haak wordt vermist van de Janvos3en- brug. Gaarne inlichtingen aan de bekende adressen. ACADEMISCHE EXAMENS, Geslaagd is voor hel doctoraal examen Romaansche taal en letteren mej. F. Th. Voigt, te Den Haag. Voor het examen apothekers assistent waren opgeroepen 3 Candida ten. Geslaagd zijn mej. C. v. d. Wees. te Delft, en de heeren J. H. G. Menge, te Zundert en G. Timmers, te Rotterdam. Door het bestuur van den Raad van Arbeid is bevorderd tot adjunct-commies de heer K. F. C. Baron van Hemert tot Dings- hof, thans klerk en zijn in vasten dienst aan gesteld de heer P. J. Bergers tot klerk en de dames A .A. Slasse en E. Eikerbout lot schrijfster, thans tijdelijk. Naar wij vernemen is hel door ons aangekondigde kegclconcours in de Stads- zaal niet doorgegaan, evenmin als het ont steken van de lichtreclame aar. den voor gevel van den Leidschen kubus. Het feit, dat het juist 1 April was schijnt hiérvan de oorzaak te zijnl Jammer vooral voor de tnlloozen, die gisteravond voor niets naar de Aalmarkt zijn geloopen! Gisteravond omstreeks halfnegen wer den Leiden s straten in het Westelijk deel der stad opgewekt door het bekende Har monie-orkest T. D., daar het gouden bruids paar J. Nieuwenburg, wonende Clarasteeg no. 20, door deze vereeniging uit achting en waardeering een huldeblijk werd aan geboden in den vorm van een serenade. Velp belangstellenden waren aanwezig. Nadat de vereeniging bij aankomst nog eerst een feestmarsch ten gehoore hadden gebracht, trad de voorzitter, de heer D. Cornet, naar voren en sprak met zeer hartelijke woor den 't gouden bruidspaar en verdere familie leden van het echtpaar toe. Nadat deze toespraak was geëindigd, bedankte, diep onder den indruk, het gouden bruidspaar den voorzitter voor de hartelijke woorden hun toegesproken, en voor het groote hulde blijk, door de vereeniging aan hen^bewezen. Daarop werd door het muziekgezelschap het „Lang zullen zij leven" gespeeld, waarna de gebruikelijke wijn werd aangeboden. Tot slot werden nog eenige marscnen ten ge hoore gebracht voor het huis van het gou den echtpaar om dan af te marcheeren langs ClarasteegJanvossensteegv. d. Werfstr. Pelikaanstr. en zoo naar het repetitielokaal dezer vereeniging aan de Hooigracht. Gister avond werd de 'tentooD stelling Van het werk der Teekenschool in het Wijkgebouw Langestraat 6769 door den voorzitter-, den heer A. J. de la Court, met een hartelijk woord, gericht tot de leerlingen en aanwezige ouders, geopend. Spr. bedankte daarna de heeren J. Valk, J. Valk Jr. en P. Marks voor het door hen gegeven onderwijs. Dat de burgemees ter en een der wethouders op uitnoodi- giüg van het bestuur de tentoonstelling met een be/.oek vereerden, werd zeer op prijs gesteld De heeren v. d. Sïunde Bakhuyzen en anders prezen het werk, dit er keurig net en smaakvol uitziet, tot genoegen van de ÓDdecrwijzers en het bestuur. Voor de leerlingen, die geregeld twee avonden m de week de teokensebool be zoeken, was het een aangename voldoe ning de vrucht van hun werk te zien uit gestald. Wij twijfelen niet, of velen zullen heden avond en Zondagmiddag nog van de gele genheid gebruik maken om het werk te komen bewonderen. Door den heer V. d. L. te Oegslgeest is gisteravond bij de politie aangifte gedaan Jat zijn rijwiel dat hij circa 6 uur bij een bezoek aan het Diaconessenhuis even in den tuin onbeheérd liel staan is weggenomen. Hoe dikwijls i9 dit al niet reeds geschiedt. Zal men nu nooit verstandig worden en beter voor de rijwielen zorgen? Door de politie alhier is op verzoek van den Commissaris van Politie te 's-Graven- hage aangehouden de 46-jarige A. J. B., ge boren te Naaldwijk, gedomiciïeerd te 's-Gra- venhage die verdacht wordt van een rijwiel diefstal. Hij is naar Den Haag vervoerd en ter beschikking van de Commissaris van Po litie aldaar gesteld. Gistervoormiddag ontsnapte een stier, die ter markt zou worden aangevoerd op den Stationsweg aan zijn geleiders en liep den Rijnsburgersingel op waar hij terecht kwam in een voortuintje van den heer De B. Schade richtte het dier niet aan maar het weigerde ondanks stokslagen van zijn drij ver om weer weg te gaan. Toen paste men een truc toe. Men haalde een koe, bracht deze in de nabijheid van het beest en ging er mee weg waarna ook de slier volgde en Zoo op de markt werd gebracht. AMSTERDAMSCH INSTRUMENTAAL SOLISTEN QUARTET. Zoo noemt zich hel kwartet, dat gevormd wordt door de heeren Speets en Tonnis (trompet), Sell (hoorn) en Haagman (trom bone) .allen leden van het Concertgebouw orkest. We kunnen ons voorstellen, dat de^.e musici, die zulk een gewichtige plaats in het orkest innemen, maar nochtans naar verhouding weinig op den voorgrond treden, zich associeeren tot solistisch sa menspel. Daarvóór pleit: vooreerst, dat deze instrumenten in hun tegenwoordige perfec tie, binnen de door hun aard gelrokken natuurlijke grenzen, vrijwel tot alles in staat stellen dat noodig is voor muzikale expressie. Vooral geldt dit voor den hoorn, die in zijn toon vaak aan een violoncel doet denken. Ten andere, dat bovengenoemde heeren virtuose bespelers van hun instru menten zijn, waarin de waarborg is gele gen, dat ze er alles weten uit te halen, w?it er aan schoonheid in verborgen ligt. En ten derde, dat het publiek eens meer van nabij met de instrumenten kennis maakt en ze beter leert onderscheiden. Helaas ont-. moeten de koperblazers ernstige bezwaren in hun streven naar toelating in het ge bouw der kamermuziek. Het voornaamste is wel, dat er geen volwaardige muziek be staat voor een blazerskwartet als het ondcr- werpelijke. Geen der groote componisten heeft zich ooit tot het genre aangetrokken gevoeld. Men moet zich dus behelpen met minderrangs werk. En dat gaat natuurlijk- op den duur niet. Vergelijk daarbij eens de literatuurrijkdom van het zoo bevoorrechte strijkkwartet! Men mag er daarom den Amsterdammers nimmer een verwijt van maken dat ze geen muziek hebben gespeeld van hooger en voornamer allure. A l'im- possihle nul n'est tenu. En daarom moet het bijzonder worden gewaardeerd dat de leidor der combinatie, de hoornist Sell, voor zijn kwartet een zeer goed klinkend stuk, ccn „Wald Idylle" beeft gecomponeerd, dat. in den meest letterlijken zin van het woord, in een gevoelde behoefte voorziet. Uit éen oogpunt van klankschoonheid, van toon dus, hebben we de heeren bewonderd. Niet alleen dat ieder afzonderlijk mooi geluid produceerde, maar opmerkelijk fraai vloeide het geluid in elkaar Fn dat nog wel in een akelig leege zaal. die daardoor overmatig resonneert wat den samenklank niet ten goede komt. De hoorn is van nature aange RECLAME. 6355 wezen om in een koperblazerskwartet de eerste te zijn onder zijns gelijken. Om die reden mogen we den heer Sell in 't bij zonder noemen, die door zijn prachtig vir tuoos spel heeft laten zien, waartoe de moderne hoornist, die kunstenaarsbloed in zich heeft, al niet in staat is. Waren twee van de zes programma- nummers .voor rekening van het kwartet, de overige vier stonden ten name van den heer Knikker, den bekenden concertmees ter van het Haarlemsch orkest, wien de heer Rosekrans als begeleider ter zijde stond, en van Prof. Hugo van Dalen, piano- leeraar aan het Ilaagsche conservatorium. De heer Knikker heeft ongemeen vol daan in zijn voordracht van de prachtige D dur sonate van Handel en van een vier tal bekende, bekoorlijke Kreislerljes. Ge zond, bloedwarm en gevoelig spel. De beer Rosekrana was een volgzaam en muzikaal begeleider. Prof. van Dalen speelde een orgelconcert van Bach, in een arrangement van Stradal. De orgelimitalie van Busoni is door dezen bewerker niet bereikt. Waarom niet liever een onbewerklen dan een bewerkten Bach gespeeld? Verder drie préludes van Bort- kiewicz, waarvan het langzame tweede ons het meest aantrok, en variaties van Ligzt op een bas van Bach, die niet bijgedragen hebben tot vestiging van Liszts roem. Prof. van Dalen speelt knap piano, maar erg professoraal. Zoo iets van: ik zal U nu eens laten hooren hoe dat gespeeld moet wor den. De toehoorders, die gekomen waren on dat te weten, hebben zeker een leer zaam halfuurtje .doorgemaakt. Maar wie zich liever vermeit in de gevoelvolle voor- Stelling van het muzikaal schoone, heeft zich lichtelijk teleurgesteld gevoeld. De zeer weinige bezoekers hebben zich tegenover de arlislen, die zich niet hebben laten ontmoedigen, zeer dankbaar betoond. Veel applaus en herhaalde terugroepingen. De mooie Stein weg-vleugel kwam uit het magazijn van der Does. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsconferentie Het Intern. Arbeidsbureau Tsjitsjerin naar Frankrijk. Over de voorbereidende ontwapetnings conferentie wordt gemeld: OmtreDt de inkrimping van den dienst tijd is een formule gevonden, die alle ver tegenwoordigers hebben aanvaard. Deze formule houdt bepalingen in die alle sta ten met algemeènen dienstplicht binden aan een nader te bepalen tofcaaJ-diensttijd voor het jaailijksch recruten-contingent. Bij de behandeling van het hoofdstuk: 'beperking der luchtstrijdmacht kwam het diepgaand verschil tusschen het Engelsch- Amerikaansoho standpunt eener- en het Fran'sche anderzijds weer onmiddellijk ep den vooi grond, Naar men weet wordt het Engelsc-he standpunt ook door Duitschland aanvaard. Na eon nadere motiveering van het Engelsche standpunt, dat de civiele luchtmacht van iedere vermenging in de beperking der militaire luchtvaart vrij moet blijven, verklaarde Lord Ceoil, dat de Engelsche negeeriDg in geen geval bfft een overeenkomst bereid was zooals reeds ten aanzien van de landmacht gesloten was, en isi 't bijzonder geer» onderscheid kon laten maken tusschen de luchtmacht in de koloniën en het moederland. De Amerika aDsche afgevaardigde Gibson sloot zich hierbij aan en verklaaixie nar mens zijn regeeringi uitdrukkelijk, dat ae beperking der militaire luchtmacht de ci viele luchtmacht volkomen ongemoeid moest Laten. l>e beperk.ng der militaire luchtmacht moest geschieden door inkrim ping van-het aantal vliegtuigen en van het personeeL, doch slechts van het militaive geoefende personeel. Paul Boneour waarschuwde namens Frankrijk, dat de tegenstanders steeds het wapen, waarvan m een toekomstigen oor log de beslissing kon afhangen, en dat bestemd was om in elk geval een oneindig veel grooter rol te spelen dan in den we reldoorlog, praktisch buiten de beperking der bewapening wilden houden. Het was immers geen moeite om, ais de handels- vliegtuigen ongemoeid werden gelaten, deze in minder dan geen tijd tot effectieve militaire vliegtuigen te ven-bouwen- In naam zijner regeering zeide Boneour dat als de tegen standers op hun stuk mochten blijven staan, het voor Frankrijk zeer moeilijk zou w.orden, om de reeds aange gane verplichtingen nopens beperking dei landmacht, uit te voeren. Hem<niog8 (Zweden; en Rutgers (Neder- Jand) spraken zich eveneens uit ten gunste van het Fransche standpunt. Sato (Japan) verklaarde zich voor be perking van alle iuchtJegers. Daar man het niet eens kon worden, we>rd de bespreking dezer kwestie tot later uitgesteld en ging men over tot behan deling van de kwestie der beperking van het materiaal. Generaal Marinis (Italië) wenschte even als de Brouckère, dat de beperking ook het reservemateriaal zal gelden. Berastorff evenals GibsoD verklaarde er zich voor om de beperking op het geheele oorlogsmate riaal toe te passen. De raad van beheer van het Interna tionaal Arbeidsbureau .Dam met 15 tegen zes stemmen een voorstel van den F raai- schen régeeringsafgevaardigde Fontaine aan tot bet houden van een speciale zee liedenconferentie in 1929, die den arbeid&- tijd bij de zeevaart zal behandelen. De begrootkng van 1928, welke 788.000 fros. beloopt, weixi goedgekeurd. De pa- troonsgroep onthield zich e® bloc Viui stemming, uit protest tegen de tendenz van toeneming der uitgaven, hetgeen vob gens de patroons im strijd is met de al gemeen© tendenz van bezuiniging in de nafcioDaJe begrootingen. Deze houding werd afgekeprd door de arbeidersa-fgevaardig- den Jouhaux, Oudegeest en Poulton, Tsjitsjerin, de Russische mitoóster van buitenlandsche zaken, die voor herstel van gezondheid twee maanden te Wiesbaden heeft vertoefd, is vandaar naar Fionkrijk vertrokken. DUITSCHLAND. Het financieel vergelijk tus schen Rijk en Bondsstaten Relletjes bij herdenking van Bismarck. Bp de bespreking van de wet betreffende hetx linancieeie vergelijk tusschen de bonds staten samen met de verhooging van net Zuid-Duitsche aandeel in de opbrengst der bierbelasting protesteerde de Pruisische mi nister-president Braun tegen de bevoordeenng van Beieren, die er, volgens hem, in de verhooging van zjjn aandeel in de bier- belasting gelegen is. Ook de Saksische gezant dr. Gradnaaer protesteerde tegen het financieele vergelijk, omdat Saksen zich daardoor verongelijkt gevoelt. De vertegenwoordiger van Beieren nam positie tegen de Pruisische ^n Saksische verklaringen en zeide, dat Beieren niet rond kan komen zonder verhoogde inkomsten uit de bi er belasting. Verder hep het debat over algemeene financieele kwesties. De sociaal-democraten en communisten bestreden deze begrooting, die met een tekort sluit, op de scherpste wpze, omdat zij de sociale taak van het Rjjk verwaarloost. Ook de democraat Fischer uit Keulen weigerde de verantwoordelijk heid te aanvaarden voor de onhoudbare compromissen der regeeringspartijen. De rijksminister van financiën dr. Kohier verklaarde zich 'solidair met het voorstel. Hp ontkende, dat het Rijk zijn sociale plich ten niet zou nakomen. Hg betoogde, dat door de verhooging van het aandeel in de fcierbelasting voor Beieren en de andere Zuid- Duilscho staten, de buurstaten van Pruisen niet benadeeld worden. Bij de stemming bleek, dat de regeerings- partpen in de meerderheid bleven. De voorstellen der oppositie werden zon der uitzondering verworpen. De tegenwoor dige drankbelasting wordt afgeschaft. De nieuwe gemeentelijke bierbelasling zal in gevoerd worden. Gisteren wilde ter gelegenheid van een Bismarck-hordenking een deputatie, onder leiding van majoor von Weissberg, een krans neerleggen aan den voet van het standbeeld van Bismarck, dat voor den Rijksdag staat. De majoor begon een toespraak, waarop de dienstdoende Schupo-inspecteur hem er op opmerkzaam maakte, dat de plek, waar hp zich bevond, binnen de grens lag van het voor toespraken verboden stadsdeel. De majoor sprak verder, de inspecteur verbood bet hem nogmaals en verzocht hem toen mee naar het politiebureau te gaan. De majoiu moest hieraan vo'.doen, maar hij had zich blijkbaar zoo opgewonden, dat hij, na twintig meter naast den inspecteur te zijn voortgestapt, door een beroerte getroffen werd en dood neervieL Te Hamburg Is bet tot kleine relletjes gekomen met een paar gewonden, terwijl ook in vele andere plaatsen eenige oploopjes plaats hadden. ENGELAND. Een aanzienlijk tekort. Officieel wordt medegedeeld, dat de be grotingsontvangsten gedurende het giste ren geëindigde fiscale jaar 805.701.233 pond sterling hebben bedragen. De uitgaven beliepen 842 295.027 pond sterling, zoodat er een deficit is van 36.693.794 p. st. Natuurlijk heeft Churchill een slechte pers. Toegegeven wordt dat de mijnwer kersstaking een leelijke streep door de re kening is geweest, maar een deficit van over de 30 millioen had men toch niet ver wacht. Dat de inkomstenbelasting meer dan 20 millioen onder de 'raming is geble ven, is groolendeels aan de staking te wij ten. Men verwacht geen verhooging van inkomstenbelasting, maar wel van de be lasting op tabak, bier. ingevoerde geraffi neerde suiker, buitenlandsche wijnen en een nieuwe belasting op den invoel van weelde-artikelen. TSJECHO-SLOWAKITE. De legerwetteii. De Kamer heeft met 123 tegen 94 stem men de wet inzake de instelling van een territoriaal leger aangenomen. CHTNA. Generaal Tsjang-kai-sjek afge dankt? Nieuwe versterkin gen van Japan en Amerika. De toestanden langs de oevers van de Jangtse blijven gespannen en de laatste be richten uit Woe-hoe melden, dat de laatste Amerikaansche en Engelsche soldaten, lie er nog de wacht hielden, op bevel uit Sjang hai aan boord van een der oorlogsschepen zijn gegaan, omdat hun aanwezigheid alleen al een gevaar voor het uitbreken van niéuwe onlusten inhield. De plaatselijke Kanlon- neesche overheden hadden hun veiligheid gewaarborgd, maar zijn niet in staat om "ien waarboïg le verwezenlijken. Ook te Kan^ ton, waar de veiligheid der Europeanen ge waarborgd is, is men begonnen alle blan ken en het eerst vrouwen en kinderen uit de Chineesche stad te verwijderen en naar de Engelsche concessie over te brengen. Uit Hankou en Kwong-moen wordt ook meer activiteit onder de opruiers gemeld, die slechts met moeite door de Zuidelijke troe pen in bedwang wordn gehouden. In het Chi neesche bezettingsleger te Hankou schijnt een verbitterde strijd te woeden om de macht tusschen de extremisten en de gematigdpn en de uilslag schijnt op den duur in het voordeel van de extremisten te zullen uit vallen. De opruiers spreken ook de troepen toe, vooral als er zich geen hooge officieren bij den troep bevinden. Zelfs wordt gemeld, dat de nationalistische leider, generaal Tsjang-kai-sjeh door de Kan- tonneesche regeering zou zijn afgedankt, het geen dus een volledige overwinning der ex tremisten zou beteekepen. Of Tsjang zich echter zoo zal laten afdanken? Japan heeft'nog 4 linieschepen, 3 kruisers, 16 torpedobootjagers, 8 duikbooten en 4 hulp vaartuigen naar de Jangloe gezonden. Ook 500 mariniers komen nog terwijl Amerika 1500 fuseliers zendt. VEREENIGDE STATEN. De mijnstaking begonnen. De mijnstaking is doorgegaan. Circa 150.000 mijnwerkers hebben het werk neer gelegd, het juiste getal is nog niet bekend. STADSNIEUWS. DE OPENING DER VERSTER- TENTOONSTELLING. Hedenmiddag is deze tentoonstelling men zie ook het Derde Blad officieel ge opend in tegenwoordigheid van de Comité leden, leden der familie van den overleden schilder en vele anderen. De voorzitter van de Commissie voor „De Lakenhal" den heer Aug. L. Reimeringer sprak een welkomstwoord. Hij zeide o.a.: Namens de Commissie, gevormd uit het Bestuur van De Lakenhal en den Leidschen Kunstkring, aangevuld met vrienden en ver eerders, tot het houden eener tentoonstelling van de werken van onzen diep betreurden stadgenoot Floris Verster, heet ik u allen hartelijk welkom. In de eerste plaats den vertegenwoor diger van den minister refetendaris Vis ser. 3—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2