Een speelbal der fortuin 11(5 ftYSAA/5 No. 20569 LglDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 April Vierde Blad Anno 1927 UIT ONZE STAATSMACHINE waar rofhC ceiad5 r?aar daan? d(Q evor do wëid prjK Voor Vrouwen RADIO-PROGRAMMA IN EN OM DE HOOFDSTAD. FEUILLETON. DE VOGELWET. Door de publicatie van een ministcrieele missive inzake het verleenen van vergun ningen krachtens artikel 9 der Vogelwet tot het dooden, vangen en daarna vervoeren van z.g.n. beschermde vogels of de bij alge- meenen maatregel van bestuur als schade lijk voor den land-, tuin- of boschbouw of voor de visscherij aangewezen vogels, werd weer de aandacht gevestigd op deze wet. We geven van deze wet en de bedoelde missive hier de hoofdzaken weer. De bedoeling van deze wet is: voor schriften vast te stellen lot bescherming der in het wild levende vogels. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen nuttige en schadelijke vogels. De schadelijke vogels zijn „vogelvrij" verklaard. Door toetreding tot de Conventie van Parijs, bedoelende do bescherming van voor den landbouw nuttige vogels, is de lijst dezer nuttige en die der schadelijke nog' uitgebreid. Art. 2 verbiedt kort en bondig het vangen, dooden, ten verkoop voorhanden hebben, te koop aan bieden, het verkoopen. afleveren of ver- Voeren van beschermde vogels. In art. 3 wordt dit verbod ook uitgebreid lot de eieren dezer vogels, waarbij echter een uit zondering gemaakt wordt voor de kievits eieren gedurende het seizoen van 1 Febr. tot en met 28 April1 Mei en voor de eieren van ineeuwvogels van 15 April tot lö Juni—21 Juni. Ook hun nesten worden in bescherming genomen. Wel mag krach tens de opgenoemde Conventie van Parijs de eigenaar of de gebruiker van een ge bouw deze nesten verstoren, verkoopen enz. J>e gebruikers van tuinen of kweekerijen, die schade of overlast ondervinden van vogels en die vogels niet door geraas of door het schieten met los kruit kunnen ver jagen, kunnen een vergunning krijgen van den burgemeester om deze vogels te dooden, te vangen enz. Ook mogen zij dan de nesten dezer vogels verstoren. Maar vast moet slaan, dat schade geleden wordt. Van da evenlueele weigering eener vergunning door den burgemeester kan men in hooger be roep gaan bij den Commissaris der Ko ningin. RECLAME. 424 De circulaire, waarvan we boven ge waagden. geeft nu aan de burgemeesters den dringenden raad niet al te grif deze vergunning uit te reiken, ook niet met be trekking tot niet door deze wet beschermde vogels en deze vergunningen dan ook alleen maar uil te reiken voor de verdrijving van met name te noemen vogels en dan nog voor een bepaald tijdvak, waarin deze vogels een zoodanige schade aanrichten, dat er tegen moet worden opgetreden en voor bepaald omschreven terreinen, waar zulks het geval is. Het is toch komen vast te staan, dat de land- en tuinbouw schade ge leden hebben, doordat tegen de roofvogels met kracht geageerd werd, waardoor an dere schadelijke dieren zeer in aantal toe namen. De missive spreekt van de toren valken, buizerden en uilen, welke in den winter in ons land sterk voorkomen. Dit verschijnsel bewijst, dat deze dieren hier voedselbronnen vinden. Hun voedsel be staat voor een groot deel uit muizen en musschen, dus van zulke dieren, waarvan een groot aantal schadelijk is voor land- en tuinbouw. Uit een onderzoek ten oDzichte van kerkuilen bleek, dat deze zich hadden gevoed met 9084 springmuizen, 7764 veld muizen, 1575 musschen, 41 sprpeuwen. 72 ratten, 70 kleine vogels en andere dieTen. Uit één en ander volgt, dat men zeer voor zichtig moet wezen met de uitroeiing dezer dieren en de uitreiking der vergunningen alleen mag geschieden aan betrouwbare personen en in geen geval voor een lan- geTcn tijd dan één jaar. Ook dient dan in cogenschouw genomen te worden, het nut, dat dezelfde soort, zij het wellicht in een andpre jaargetijde of voor andere grondge bruikers of voor naburige gemeenten, voor land-, tuin- of boschbouw heeft. Inzonder heid geldt dat voor de buizerden, de uilen en de torenvalken. Het is natuurlijk mogelijk, dat niet een particulier persoon, maar het Kijk, de pro vincie of de gemeente degene is, die schade li.idt door vogels. In dat geval wijst de mi nister van Landbouw, de Commissaris der Koningin of de burgemeester de personen aan, die bevoegd zijn de schadelijke vogels te dooden, te vangen enz. Het kan wezen, dat het bezit van be schermde vogels noodig is voor een weten schappelijk doel of voor den vogelstarid zelf, zoodat die vogels gedood of gevangen of hun eieren geraapt moeten worden Daar toe kan dan wederom de Min. van Land bouw vergunning verleenen. De weten schappelijke inrichtingen, welke zulk een vergunning verkregen hebben, werden bij K. 13. van 6 Januari 1914 aangewezen en later nog vermeerderd. NVat het belang van den vogelstand zelf betreft, het kan gebeuren, dat een bepaalde nuttige soort in de ééne streek overvloedig voorkomt en in een andere streek zeer sporadisch. De mogelijkheid wordt nu ge opend om ze in eerste plaats weg te vangen om ze te importeeren in de andere plaats. Artikel 19 stelt de mogelijkheid open om volières enz. te bevolken, want toegestaan wordt om van 15 September tot en met den laalsten Februari bepaalde vogels te van gen. De lijst dezer exemplaren bevat niet minder dan 60 soorten. Maar deze vangst mag niet geschieden door middel van kunst licht, lijm, strikken, beugels, vallen, kelm- men, kanongeweren, slagkooien, vang- of treknetten van meer dan een bepaalde lengte, giftige of verdoovendemiddelen en lokvogels. Ook mag deze vangst niet ge schieden op Zondag, niet bij nacht, niet als de grond met sneeuw bedekt is, terwijl personen beneden de achttien jaar uitge sloten zijn van het verkrijgen van zulk een vergunning, ook zij. die te voren on herroepelijk veroordeeld werden wegens overtreding dezer wet of van bepaalde arti kelen der Jachtwet.* Ook het vangen in het wilde weg, ongeacht het terrein, is ver boden. Heeft iemand een vergunning om die vogels te vangen, dan moet hij in bet gezelschap wezen van den eigenaar van het terrein, waarop hij de vangst uitoefent of hij moet diens schriftelijke instemming hebben. Art. 34 noemt de ambtenaren, die be voegd zijn de overtredingen dezer wet op te sporen, die bovendien het recht hebben om besloten lokalen en terreinen, waar beschermde vogels ten verkoop voorhanden zijn, binnen te treden, om te zien, of de be palingen dezer wet nageleefd worden. Ver der worden de straffen genoemd, waarmede overtreding bedreigd wordt, alsmede de wijze aangegeven, waarop gehandeld moet worden met in beslag genomen doode en levende vogels, en die volgens welke een eigenaar schadeloos gesteld wordt voor ge leden verlies, bijaldien de inbeslagname on regelmatig was. Een overgangsbepaling be vatte de wet voor het vangen van lijsters door middel van strikken, dat in sommige streken een zeer gewilde liefhebberij was, die velen een broodje bezorgde. Dit bleef nog eenigen tijd na het in werking treden van de wel geoorloofd. RECLAME. Vrouwen voorat, hebben nu en dan be hoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen Vanaf de vorming tot voor bij den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurend veran deringen op, die vee- inspanning van ue nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren \ecl extra werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, water zuchtige zwe'lingen, hoofdpijn, duizelig heid, zenuwachtigheid en urinestoornjssen. Vrouwen b?hooren te weten, dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nieren verzwakt of over spannen zijn, wordt de bloedsomloop ge ïnfecteerd en het gebecle gestel aange daan, waardoor spit. blaasontsteking, rheu. matiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaaD. Foster's Rugpijn Nieren PilleD zullen voor vrouwen in trd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevoien door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en weizijn aan bet tijdig gebruik van dit versterkend niermjddel te danken hebben. 4;. 8 Verkrijgbaar (in glasverpakking roet geel etiket let hiei vooral op) bij apo theken en drogisten a f 1.75 per flacon. VOOR ZONDAG 3 APRIL. Hilversum, 1050 M. 8.30: Vrijz. Mor genwijding in het Ge'bouw v. d. N. P. B. te Hilversum. Spr. de heer K. Hidding, over: Roepingen Verlossing. Ford. Kloek, orgel. V.P.li.O.-koor, o.l.v. F. Kloek. 1. Voorspel (orgel). 2. Votum, 3. Orgelspel 4. Voorlezing: Matfch. 5 311. 5. Lied 73 1 en 4 (N.P.B.-bundel). 6. Toespraak. 7. Lied 104 1. 8. Toespraak. 9. Orgel spel. 10. Lied 20 1 en 2. 10.1512 u. Dienst in de St. Dommicuskerk te Am sterdam. Het koor zingt in statig eenstem mig GregonaanschVoor het „Kyrie": Ps. 42 13. Voor het „Evangelie", Ps. 142 910. Ps. 17 48—49. Ps. 128 1-4. Na het „Credo" Ps. 110 en 118. Na het „Agnus Dei", m aansluiting aan het Evan gelie van de broqdvermeuigvuldiging 1 Cor. 11—24. De vaste gezaDgen der II. "Mis worden gezongen in de Gregoriann- sehe melodiën van de Missa Adventus, door het koor der kerk. Na den dienst: In monte Oliveti. Martini (3st. mannen koor). Tot slot: Coriège fivnèbrc van Du bois, door Evert Haak. De predikatie wordt gehouden door den pa-s benoemden pastoor der St. Dominricuskerk te Amster dam: V. P. Jarrsen O P.. oveT: Verlossing door het Bloed van Christus verdiend en verkregen 1.30: Het Hawaiian Radio Vijftal, Chris de Vos Jr.. Hawaiian gui taar. E. Scholten, Hawaiian guit aar. Jap de Vos, bas-gnitaar, H. Fernando*, gui taar, Chris Seeger Ukelele. 2.30: Na middag-concert, door de Amsterdamsche Orkest vereeniging in Artis te Amsterdam, Dir. Frans van Diepenbeek. 5.50: Dienst in de St. Joriskerk te Amersfoort. Voor ganger: Ds. M G. Gerritsen. 1. Orgelspel. 2 Voorzang: Ps. 116 1, 5 en 10. 3. Vo tum en' Zegen. 4. Lezen van de 12 Arti kelen des Geloofs 5 ZingenGez. 52 13. 6. Lezen: 1 Joh. 4 7—21. 7. Gebed. 8. In leiding preek. 9. Tekst: Joh. 19 2527. 10 Zingen: Gez. 119 1 en 11. 11. Preek. 12. Tussohenzaing Gez. G9 1, 2, 6 en 7. 13. Dankgebed. 14 Slotzang: Ps. 133 3. 15 Zegenbede. IC. Orgelspel. 8 u.Pers- mi 6portbcr. 8.10: Symphonic-concert door het II.D.O.-orkest, o.l.v. Willem van Warmelo. Sam Swaap, viool. Werken van Lortziiig, Ilaydn, Mozart en Schuman. DaventTV, 1600 M. 3.90: Padvinders bijeenkomst in de Christehurch Priory Koorzang, preek en rodevoeringen. 4.05: Concert. Orkest en M. Elinor, sopraan. 5 u.„Forty singing Seamen", naar het gedicht van A. NoyOs. 11. Henderson, ba riton. Oxford Harmonie Society. 5.30: Vertelling u. h. Oude Testameitt. „The Btory of Balaam. 3.50-6.05: Lezing: From Bermondsej to Barotseland. 8.20: Studio-kerkdienst. 9.15: Causerie: The Invalid Children's Aid Association. 9.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 0.10: Het Virtuoso Strijkkwartet. Strijkkwartet in D. Franck. 10.25: Populair bailad^nconceri. E. Furmedge. contra-alt. S. Coltham, tenor. K. Long, piano. 11.10: Epiloog. Tarijs. ..Radio-Paris". (1750 M.) 12.20 1.05: Gewijde mu2iek en vasten preek. 1.052.10* Orkestconcert. 5.206.10: Kerkdienst in de Xótre Dame Parijs. 8.5010.50: Orkestconcert. Langenberg (469 M.) 8.209.20: Mor genwijding. 10.4011.15: Gedichten v. Goethe. 12.201.20: Brahms-concert, kwartet. 4.055.50: Orkestconcert. 7.509.35: Brahms-avond. Orkest, koor en solisten. 9.-1011.20: Dansmuziek. Königswusterhausen (12.50 M.) en Berlijn (184 en 566 M.) 8 20: Morgenwijding. 10.50: Concert. Orkest en gem. koor. 3.204.20: Concert door de Steinerkapel. 4.50: „Götterdammerung". van Rich. Wagner. 9.5011.50: Dansmuziek door de Hoffmann-kapel. Hamburg (394.7 M.) 835—10.15: Morgenconcert. 10.5011.20: Orkest- concert. 12.251.05: Orkestconcert. I.051.50: Kamermuziek. 3.254.25: Yroolijk concert. 4.506.50: Orkestcon cert. 7.20- ..Mignon", opera v. Thomas. Daarna tot 11.10: Dansmuziek. Brussel (509 M.) 4.206.20: Dans muziek. 7.5010.20: Galaconcert, om 9.35 een lezing. VOOR MAANDAG 4 APRIL. Hilversum. 1050 M. 12.00: Politicber. 3.304.30; Vrouwenuurtjc door Mevr. Rhémonda 5.006.00: Kinderuurtje door Mevr; Ant. van Dijk 6.006.45: Con cert door het II. D. O.-orkest 6.457.15: Tuinbouw-halfuurtje door den heer Schut- levaêr, Rijksluinbouwconsulent te Zutphen, over: Schooltuinen 8.45: Politicber, 7.15; Kon Christel. Oratoriurnver. „Excel sior", Bach's Matlhaus-Passion, in de Zui- derkerk te Rotterdam. Mevr. Xoordewior Reddingius, sopraan; Suze LugerVan Beugc, alt; Louis van Tulder, tenor; Max Kloos, bariton; Jac. P. Caro, bas; H. Bes- selaar, orgel; M. v. Leeuwen, piano; C. Oellers, viool; W. L. Werner, cello; ,Cor Kwant, fluit; Joh. Vink en F. Pels. hobo; Jongenskoor o. 1. v. Piet 't ITarl; begel. van het Utrechtsche Stedelijk Orkest, o. 1. v. Bernard Diamant. Na afloop Persber. Daventry, 1600 M. 11.20: Het Da- ventry-kwaxtet en solisten (contra-alt, tenor, cornet, piano) 1.202.20: Orgelconcert 3.15: Voorlezing: Sailing alone round tliè world 3.20: Lezing: My South Sea stories 4.05: Dansmuziek 5.20; Iluis- houdpraalje 5.35: Kindeniurljc 6 20: Orkeslconcert 5.50: Tijds., weerb., nieuws 7.05: Orkestconcert 7 20: Causerie 7 35' Werken van S. Liapou- nov, door E. Miichell, carillon 7 45: Spaansche causerie 8.05: Variété en 1- acters. M. Cole, humorist a. d. piano; R. Gourley, humorist; O. Fox, comedienne; C. Rose, komiek 9.20: Tijds., weerb., nieuw> 9.40.-Lezing: Lawrence of Arabia 9.55: Het Victor Olof Sextet en twee 1- arters 11 2012.20: Dansmuziek Parijs. „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 II.20: Concert 12.102.10: Concert, Or kest en Ilr. Boudeaux, zang 5.055.55: Concert. Declamaties, piano- cn vioolmu ziek 9.0511.00: Concert, Orkest en Hr. Latriche, Hr. Colin en Mme. Mayanne, zang. Langenberg, 469 M. 10.201120. Concert 12.251.25: Orkestconcert 4.205.20: Orkestconcert 7.509 35: Vocaal en instrum. concert. Opera- en ope ratief rag men ten. F. Baumann, tenor, Orkes» 9.5011.20: Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. 150 7.05: Lezingen en lessen 7.35: Sympho- nieconcerl. Brahms-avond. M. Kramer, viool. A. Kinkulkin, cello. Daarna van 9.35 11.20: Dansmuziek.. Hamburg, 304.7 M. 11.501.20: Or kestconcert 1.252.05: Kamermuziek 3.351.20: Liedjes bij de luit 5.20' Or- keslconcert 6.-459.50: „l'idelio". opera van Beethoven. Brussel. 509 M. 4.20—6.20: Orkest concert. Orkest en solisten. Hoeveel winkels hebben we hier? Dienstboden en uitgaan. We waren van den Dam af de Kalvcr- slraat ingeslenterd, mijn vriend uit de pro vincie en ik. Ter hoogte van den Heiligen - weg ongeveer gingen we een sigarenwinkel binnen om onzen rookvoorraad aan te vullen en onzen weg vervolgonde naar het Rembrandtplein, zeide hij- „Heb je wel op gemerkt hoeveel sigarenwinkels we op dien kleinen afstand, welke wij nu geloopen heb ben, gepasseerd zijn? Je begrijpt niet hoe al die menschen er een beslaan in vinden." Ik bracht er tegen in. dat sigarenhande laars, althans volgens hetgeen mij door iemand, in den tabakshandel vertrouwd, was verteld, over het geheel nog niet zoo slecht af zijn, want dat er in hun bedrijf goed verdiend wordt, maar ik voegde er dadelijk bij, „dat ik voor de juistheid der bewering, als oningewijde in het vak, niet wilde in staan." ,,'t Is mogelijk dat je gelijk hebt," sprak hij, „ofschoon, het is zeker volkomen juist, dal de eene helft van het menschdom niet weet hoe de andere helft bestaat, en mij is het bepaald een raadsel, hoe al die winke liers, die ongetwijfeld op hooge huren en hooge belastingen zitten, er komen. Zulks geldt ongetwijfeld voor elke plaats in ons land, maar mij dunkt voor Amsterdam tocli wel allermeest, want ik sta telkens als ik hier kom verbaasd over het aantal winkels van allerlei aard, die ik hier zie en hun aantal neemt toe in alle deelen der stad. Heb jij er een flauw idee van hoeveel sigarenwinkels er b.v. te Amsterdam zijn me dunkt 't loopt in de duizenden." Ik moest erkennen, dat ik niet op do hoogte was en er liever „geen gooi naar durfde doen, doch meende dat „duizenden" sigarenwinkels mij toch wel wat héél veel leek. Toen do provinciestad-bewoner weder naar zijn tehuis was afgereisd, ben ik toch eens gaan snuffelen hoo het rp°t dat Am- slerdamsche winkelbedrijf gesteld was; de provinciaal had me nieuwsgierig gemaakt en ik kon me gemakkelijk laten inlichten door het rapport omtrent de in 1925 ge houden woningtelling, hetwelk onlangs door den directeur van den gemeentelijken woningdienst is uitgebracht. Het kan niet ontkend, dat het uitgebracht rapport, althans het deel er van dat verschenen is. want het i3 nog niet compleet gepubliceerd, een belangwekkenden kijk geeft op het geheele woningvraagstuk der hoofdstad en ook op het winkelbedrijf. Want in een aan het rap port toegevoegd aanhangsel zijn staten op genomen, die vermelden het aantal winkels over 42 verschillende bedrijven te Amsler- dam en ook hoe die winkels over een aantal gedeelte der oude en nieuwe stad verdeeld zijn. De vermelde cijfers geven den toe stand aan. zooals die was op 1 November 1925. toen Amslerdnm een bevolking had van 716.337 zielen; dit aantal is sedert ge slegen tot 726.531 op 31 December 1926, zoodal natuurlijk het aantal winkels ook weder de boogie zal zijn ingegaan Noch tans, die cijfers in het genoemde rapport, den toestand op 1 November 1925 vermel dende, zijn reeds merkwaardig genoeg Daar blijkt uit. dat onze stad toen teldo 18.058 winkels, waarvan 16.328 het hoofd- Naar het Engelsch van RAFAEL KABAT1NI. Geautoriseerde vertaling van A. T. 48) De eene aanval volgde nu op den anderen met snelheid en enkeie oogenblikken zag de Hertog den punt van den degen overal tege lijk. Hard aangevallen, was zijn Genade ge dwongen te wijken. Maar toen hij de deur bereikte, ging hij op zijde, omdat hij zich niet den terugtocht wilde afsnijden, met er tegen te leunen, waardoor de ander gelegenheid zou hebben hem te doorsteken. Het was de eerste schok in zijn vertrouwen, dit instinct matig zoeken naar ruimte achter zich, om ie wijken. Tot dusver had Holles volgens de regel-n gevochten, omdat er ook niet meer noodig was voor het doel. dat hij zich gesteld had. .Maar nu dit doel veranderd was, en hij be merkte. dat alleen vlugheid en kracht den Hertog niet weerloos kon maken, nam hij zijn toevlucht tot vrijer optreden. Er was een handgreep een doodelijke, nooit falende handgreep dien hij jaren geleden van een Italiaansch meester geleerd had. een vrij buiter. die. evenals hijzelf, bij de Hollandera in dienst was getreden Hij zou dien nu aan wenden. Hij ging even naar links, en richtte zijn degen op de keel van zijn tegenpartij. Het doel hiervan was niets anders dan den Her tog te doen keeren, om te pareeren. De uit val was niet in ernst bedoeld; hij was slechts een schijnbeweging. Zonder den anderen degen te raken, be naar de bedreigde rich ting ging, liet Holles zijn degen en lichaam tegelijk zakken, tot hij met zijn linkerhand op den grond steunde. Hij zwaaide zijn degtn naar boven, en de Hertog, die zooals Hol les reeds berekend had wat te ver gekeerd was, gaf .zoo zijn linkerzijde bloot, en merkte, dat de degen recht op zijn hart ge munt was. Hij had maar juist tijd, den stoot met zijn linkerhand af te slaan en nog drong hij door de mouw van zijn wambuis cn wondde hem boven den elleboog Zonder die wond had het wel gedaan kunnen zijn met Holles. Want deze handgreep moest geluk ken, of anders hing hij een ©ogenblik van de genade van zijh tegenstander af. D it oogenblik was er nu; maar was alweer voorbij, voordat de Hertog zich hersteld had van de trekking, veroorzaakt door de wond aan zijn arm. Zijn herstel en benedenwaart- sche uitval waren snel. maaT een hal ven hartslag te laat. Holles was er niet meer om doorboord te worden. Zij glimlachten grimmig tegen elkander, toen zij tegenover elkander stonden, een seconde wachtend, nadat zij beiden aan den dood ontsnapt waren. Toen klonken harde slagen tegen de deur, en Holles viel weer met verbubbelde woede aan. Naar den klank te oordeelen, hadden de dienaren een oijl en waren zij bezig, liet slot open te hakken. Holles begreep, dat er geen tijd te verlie zen was. Buckingham, dat zijn veiligheid lag in uitstel en om de woedende aanvallen van den ander zich tegen zijn verdediging te doen uitputten. Ondank^ zijn wond. ge bruikte hij nog tweemaal zijn linkerhand waarvan het bloed afdroop, om den dogen van. den anderen af te slaan. Eens deed bij het ongestraft. Maar toen hij hel herhaalde, maakte Holles er gebruik van, zich plotseling legen den Hertog aan te werpen, zoodat zij borst aan borst stonden, en met zijn linker hand greep hij de pols. die het zwaard om klemde. zoo vast. dat zij er door verlamd werd. Voordat hij zijn voornemen kon uit voeren, om zijn degen in te korten, werd zijn eigen pols gegrepen door de met bloed be vlekte linkerhand van den Hertog.' Hij trachtte zich vrij te maken van dien greep. Maar de Hertog hield vast met de hardn*k- kigheide die geboren wordt uit de weten schap. dat zijn leven er van afhing, cn dat als hij zijn greep losliet, het onmiddellijk met hem gedaan zou zijn. In dit woedende gevecht v^n man tegen man wentelden en zwaaiden zij heen en weer, hijgend en trekkend, terwijl het ge!u;d van de slagen op de deur blijk gaf van Ie versplintering van een paneel en Nancy, half bezwijmd in haar stoel, de versphrikke- lijke worsteling der beide mannen volgde met groote oogen, die in hun angst slechts half zagen. Zij kwamen door de kamer aan het rust bed onder het raam. en de Hertog werd er achterwaarts op neer geduwd. Maar nog hield hij de pols van don kolonel vast Hol'es zette zijn knie op de maag van den Hertog, om meer kracht te krijgen. Nu eindelijk door die grooter drukking, die Holles uitoefpnde. begonnen de vingers van Buckingham los te laten. En toen, na een laatstcn slag vloog de deur open. en de dienaren renden te kamer binnen, om hun meester te helpen Holles rukte op datzelfde oogenblik ziin pols los. Maar het was te laat. De hand van den Hertog wegslaande, sprong hij op, om de lakeien weerstand te bieden. Een seconde hield de scherpe punt hen op een afstand. Toen verbrijzelde een stokslag den degen, cn vielen zij op hem aan. Hij sloeg Antoine neer met een slag van hel gevest, dat hij nog vast hield, voordat een knuppel hem op zijn sche del trof. Onder dien slag wankelde hij terug legen de tafel, en hij viel bewusteloos neer. Toen hij zoo lag, zwaaide een der diena ren zijn stok weder, met de duidelijke bedoe ling, hem dood te slaan. Maar de Hertog zelf hield den slag tegen. ..Hpt is niet noodig," zei hij. Hij zag bleek en haalde diep adem na zijn inspanning, en er iag een koortsachtige gloed in zijn oogen. Maar hij was volkomen meester van zich zelf. „Uw arm. heer," riep Francois, op het bloed wijzende, dat uit zijn mouw liep. „Bal Een schram 1 Straks." Toen wees hij naar de stille, slappe gedaante van Holles, uit wiens hoofd het bloed langzaam drup pelde. „Haal een touw. Francois, en bind hem." Francois ging weg. „Gij anderen, draag An toine weg. En kom dan terug voor Babadil. Ik kan hem misschien nog gebruiken." Zij gehoorzaamden hem en namen hun kameraad op, dien Holles had gedood voor dat hij zelf neerviel. De Hertog was volstrekt niet tevreden over hen. Even later en het had te laat kun nen zijn. Maar hen dit te verwijten, sloot e n erkenning in zich, die deze trotsche ijdele man niet wilde uitspreken. Zij gingen gphoorzaam heen en Bucking ham nog wel zeer bleek, maar nu rustiger ademhalend, wendde zich tol Nancy met een zonderlingen glimlach om zijn lippen, die minder rood dan gewoonlijk zagen. HOOFDSTUK XX. De overwinnaar. Haar uithoudingvervogen had liet punt bereikt, waarop de gevoeligheid gelukkig miD of meer algestompt is. Zij zat daar. het hoofd rustend tegen den hoogen rug van den stoel, de oogen gesloten, en een gevoel va a lichamelijke walging bekroop haar. Doch bij den klank van de stem van d n Hertog, die haar zacht toesprak, opende z\j haar groote, blauwe oogen, die nu een diep lijdende uitdrukking hadden, en zij keek dien mooien duivel aan, wiens cerbied go houding op zich zelf al een bespotting was. „Lieve Sylvia," zei hij. „het doet m4 uitermate leed, dat ge toeschouwster zijl ge weest, van dit.... dit onbehoorlijk tooneel. Ik behoef niet te zeggen, dat het niet in nu, i bedoeling lag." Zij antwoordde hem bijna machinaal, maar het ironische antwoord, dal zij gaf was haar trolschen aard en looneelspelerstaient waardig, die zich zelfs iu dezen uitersten nood niet verloochenden. „Dal geloof ik zeker, heer." Hij keek haar aan. even verbaasd over die flikkering van geest bij iemand in haar toe stand. Het deed zijn bewondering nog slechts toenemen. Hij zuchtte. „O, mijn Sylvia ge zult mij de listen v»r geven, waartoe mijn liefde mij gedreven heeft, en vooral deze laatste list mei de hel dendaden van dien druktemakendnn gek en waartoe ze geleid hebben. Tracht niet tc hard over mij te denken, kind Laak me nvt te sterk. Verwijt het dien weisteen der liefde uw eigen onvergelijkelijke lieftalligheid en bevalligheid." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13