overwerkte zenuwen /iynfijMjdts TjmwAa&fettm TWEEDE KAMER. m Buitenl. Weekoverzicht NIEUWS UIT BELGiE. RADIONIEUWS. FAILLISSEMENTEN. CORRESPONDENTIE. Spr. oordeelt, dat er te streng wordt ge straft en te veel geëischt. Le bon juge zoekt spr. hier tevergeefs. Dan komt spr. tot de behandeling der politieke gevangenen. Moet een republikein, die zich in een redevoering aan majesteits schennis schuldig maakt, op dezelfde wijze behandeld worden als een bankdirecteur, die duizenden in het ongeluk stort en het aldus verkregen geld in uitspatting en zedeloos- beid doorbrengt? vraagt spr. De vergadering wordt verdaagd tot a.s. Woensdagavond halfnegen. -Alsdan wordt voortgegaan met de behan deling der begrooting. RECLAME. <aimeeren en worden gesterkt door Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten 435 (Zitting van gisteren). REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. Op voorstel van den VOORZITTER wordt besloten Donderdag 7 April te 1 uur aan de orde te stellen het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wet op de inkom stenbelasting, vermogensbelasting en ver dedigingsbelasting L VOORZIENINGEN TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Voortgezet wordt de behandeling van het amendement-Bijleveld c.s. betreffende vrij stelling van de vaccinatie voor gewetens bezwaarden. De heer BIJLEVELD (A.-R.) dupliceert. Hij merkt op, dat hier geen algemeene vrijheid wordt gevraagd. Alleen wordt vrij heid gevraagd voor een zeer beperkt aan tal menschen, dat wegens godsdienstige bezwaren ongevaccineerd wenscht te blij ven of zijn kinderen niet aan deze kunst bewerking wil onderwerpen. Spr. bestrijdt uitvoerig den heer Kersten en mevr. De Vries Bruins. Spr. wijst op de beroering die in de me dische wereld heerscht ten opzichte van de gevaren der vaccinatie en op een artikel van dr. Terburgh te 's-Gravenhage, die 35 gevallen aanhaalt van post-vaccinale her senvliesontsteking, waarschijnlijk ontstaan door aclivcering met pokslof van een latent aanwezig virus. De heer Bijleveld vraagt zich af of ook de verbreiding der tubercu lose niet met do inenting verband houdt. Maar om die medisch bezwaarden gaat het overigens niet bij dit amendement. Mevr. De VriesBruins had volgens spr. de me disch bezwaarden ajlen tot gewetensbe zwaarden gemetamorphoseerd. De heer ALBARDA (S.D.) wenscht een opmerking le maken in aansluiting aan hetgeen de heer Heemsberk gisteren zcide. De minister deed een beroep op de regee- ringsverklaring om te betoogen, dat de re geering geen duidbare houding kon aan nemen tegenover dit principieele amende ment. De regeeringsverklaring stippelt ech ter het beleid uit van de regeering. De re geering is extra-parlementair, de Kamer niet De Kamer kan door de regeering niet in haar rechten en bevoegdheden worden beperkt. Over ieder amendement kan de Kamer in vrijheid beslissen. Bij de verde diging van het ontwerp in de Eerste Kamer kan de minister zich beroepen op de be slissing ten deze van de Tweode Kamer. Natuurlijk kan de minister het amendement onaannemelijk verklaren, doch alleen op grond van eigen feitelijke bezwaren en niet op het extra parlementair karakter van het kabinet. De heer Aalberse zou, volgens spr., bezwaarlijk voor het amendement-Bijleveld kunnen stemmen .aangezien in het ontwerp van den heer Aalberse de kwestie der ge wetensbezwaren met alle waarborgen om geven was. Dit is geenszins het geval met liet stelsel-Bijleveld. Het vergelijk van den beer Bijleveld met de dienstplichtwet gaat niet op. Een dienstweigeraar stelt immers nqch zichzelf, noch zijn omgeving aan ge varen bloot. Bij niet vaccineeren gaat het om zeer reëele bezwaren. Dr. DE VISSER (C.-H.) wijst er op. dal hij reeds bij de algemeene beschouwingen zeide, dat hij zich niet kon vereenigen met de houding van het kabinet ten opzichte van principieele kwesties. Zijns inziens mag geen enkel kabinet nalaten, voori tc bou wen op de grondslagen van het Christelijk volksleven. Nu de minister dit standpunt volhoudt, komt duidelijk uit. in welk een ongezonden parlementairen toestand wij verkeeren. Het is ook daarom, dat spreker al lijd vóór hel behoud der coalitie is ge weest. Uier spreekt hij niet namens zijn fractie, maar hij spreekt wel namens de groote' meerderheid van zijn fractie, als hij r.egt, dat deze het ontwerp niet in gevaar wenscht te brengen en daarom alleen tegen bel amendement-Bijleveld zal stemmen. De heer LI NO BEEK (II. G. S. P.) betoogt, dat hij vóór het amendement zou stemmen als met de aanneming daarvan het ontwerp in stand zou blijven. Nu de minister echter verklaard heeft, het ontwerp te zullen in trekken als hel amendement wordt aan genomen. zal spr legen stemmen. Overi gens gelooft hij. dat dë anti-revolutionnni- ren met dit amendement eens hebben wil len laten zien. hoe Christelijk zij ziin. Noch hiermee, noch met de afschaffing der Staatsloterij, noch met de invoering van do doods'raf kunnen zij echter een christe lijke politiek voeren Zij strooien de kiezers slech's zand in de no^n. De heer ZANDT 'TT G S P.) 'kt. maar is onverstaanbaar. Hij dient oen sub-amen dement in op één der amendementen van den heer Bijleveld. De bedoeling van het sub-amendement is, om de geneeskundige verklaring betreffende gezondheidsbezwa- ren te doen van kracht zijn gedurende den geheelen leerplichtigen leeftijd. De heer HEEMSKERK (A -R.) is het niet eens mei den heer De Visser, maar meent, dat het kabinet, als zijnde extra-parlemen tair, zich niet had mogen aandienen als een kabinet van de rechterzijde. Dit brengt ech- terTiiet mede, dat de minister dit amende ment onaannemelijk moet verklaren, omdat het van eenigszins principieelen aard is. De bezwaren, die de minister had met be trekking tot de verdediging in de Eerste Kamer, zijn volgens spr. denkbeeldig. De stelling van den minister is constitutioneel niet houdbaar en monsteraehlig. De voor stellers -van het amendement mogen daar voor niet uit don weg gaan. De heer MARCHANT (V.D.) betoogt, dat van herstel der coalitie niet zou te verwach ten zijn een redelijke oplossing van het vaccinatievraagstuk. Wanneer de vrienden der coalitie dit bedoelen, is dit een mystifi catie. De VOORZITTER zegt, dat het zijn voor nemen was. als de Kajncr met dit ontwerp heden gereed zou komen, de Kamer tot Donderdag te verdagen. Inlusschen vraagt hij zich af. of dit mogelijk is, gezien het aan tal. redevoeringen. De MINISTER handhaaft volkomen zijn standpunt. Het sub-amendement-Zandt wordt ver worpen met 71 tegen 2 stemmen. Het amendement-BijJeveld betreffende vrijstelling van gewetensbezwaarden, wordt verworpen met 61 tegen 12 stemmen. Voor: de A.R. en de heeren-Zandt en Kersten. Een aantal andere amendementen-Bijle- veld zijn hiermede vervallen. De heer LOVINK (G.H.) licht een amen dement toe met de strekking, de tegemoet komingen. bedoeld in art. 18, geheel ten laste van het Rijk te brengen, en te doen vervallen de beperking van de tegemoetko ming tot on- en minvermogenden. Het be treft hier de kosten van het afzonderen van bacillendragers. De heer v. VOORST TOT VOORST (R.K.) licht een amendement toe om bij schadever goeding de kwestie van on- of minvermo gendheid buiten beschouwing te talen. De heer SMEENK (A.R.) steunt het amen- demenl-Lovink, dat voorkomt het leggen van nieuwe lasten op gemeentebesturen. Het geldt hier allerminst een speciaal ge meentebelang. De MINISTER wijst er op, dat beide amendementen de kosten op het rijk willen leggen. liet ontwerp voert echter riiet3 nieuws in. liet blijft in de lijn, die steeds is gevolgd. Met hel oog op de financieele consequenties., van afwijking van deze lijn, rnoet spr. verzoeken, de amendementen in le trekken, daar zij het ontwerp in gevaar zouden kunnen brengen. Men dient hier niet incidenteel in te grijpen in de bestaan de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De heer LOVINK handhaaft zijn amen dement. De heer VAN GIJN steunt het. De (heer VAN VOORST TOT VOORST trekt zijn amendement in. Het amendement-Loyink wordt aangeno men met 54 tegen 12 stemmen. Tegen stem den de heeren Deckers (R.K.), Nolens (R.K.) v. d. Heuvel (A.R), Snoeck Henkemans (C.H.), mej. Meyer (R.K.), Beumer (A.R.), Heemskerk (A ll), Suring (R.K.), Vos (R.K.), Aalberse* (R.K.), v. Vuuren (R.K.).en de Voor zitter. De MINISTER* vraagt hierop schorsing der beraadslagingen ten einde na te gaan of en in hoever het ontwerp kan worden be houden, indien om technische redenen de bacillendragers uit het ontwerp moeten worden gelicht. De vergadering wordt verdaagd lot Don derdag 7 April, 's middags 1 uur. De Chineesche sphinx Ontwapening wil zeggen: geen verdere bewapening - Het Balkan-conflict eerst bijgelegd. De aigeloopen week heeft speciaal de aaüdacht gevraagd voor het Chineesche vraagstuk. Het gebeurde to Nanking is toch oen volledig georganiseerde actie tegen de vree indelingen gebleken, zonder onderscheid van natie. Was t-otdusver al leen wat Engelsch was, in de ban, ook de Amerikanen cm Japarmeezc-n hebben nu aan den lijve kennis gemaakt met do Chi- neezen-haat Gelukkig, dank zij bet mili tant optreden, heeft men de buitenlanders, op een paar slachtoffers na^ in veiligheid kunnen brengen, maar veel gescheeld heeft het niet, of alien waron gevallen. Uit' diverse plaatsen heeft men nu dc Engcl- schen en Amerikanen al doen teruggaan naar Sjanghai, waar de Engelsche leger macht afdoende remedie is gebleken. Was die troepenmacht er eens naet geweest... Te verbazen .is 't zeker niet, dat in Enge land zelf Labour, dat zich tegen dio troe- penzending had verzet, een tweetal neder lagen door deze houding heeft geleden, die nog al eclatant waren. Vooral, waar de liberalen, de partij, die heelemaal niet meer geteld s.hecn te worden, do over winnaars waren. Zelfs loopen er geruch ten, dat MacDonald als leider zou heen gaan, geruchten, die echter nog niet zijn bevestigd. Waa in Engeland de extremis ten meer invloed krijgen, zou het overigens niet zoo onmogelijk zijn, dat MacDona'd lust kreeg, zich terug to trekken, het aan anderen overlatend te trachten, de eenheid tc bewaren. Maar om, na dit uitstapje naar Engeland, terug te komen tot China, het heeft allen schijn, dat de actie togen «Ie vreemdelingen zich nog zal verscherpen, al geven de nationalistische leiders nog zulke mooie verklaringen over handhaving van orde als anderszins Dat. zal ongetwij bad de mogendheden tot elkaar drijven, hoe weinig totdus ver Amerika en Japan er voor voelden, om met Engeland gemeene zaak tc maken. Moskou weeat zich geducht en met éut- oes. De gansche beweging in Zuid-China staat vrijwel onder communistische lei ding. Niet onaardig is daarbij, hoe een echt nationalisme daarbij den communisten als vlag dient, de internationalisten bij uitnemendheid. Moskou gebruikt China eenvoudig als een zet in zijn partij tegen, de mogendheden, z.g. voor de groote we reldrevolutie, gelijk het allenvege in Azië tracht te doen, zie naar Perzië etc. Zijn actie wordt niet weinig vergemakkelijkt, waar, alle betoogen van Moskou ten spijt, van een eenheidsfront tegen do sovjets geen sprake is. De lust om met de Kantonneezen een vergelijk aan to gaan, is en dat is al zeer te begrijpen natuurlijk voor de mogendheden niet groot. Maar wat dan 1 Wie herstelt in China de eenheid, waar mee wel te onderhandelen is 1 De Chinee sche kwestie zal o.i. Dog lang, zeer lang,, een open vraagstuk blijvem, met allo on zekerheid, daaraan verbonden. En dit te meer, waar ook buiten Chioa dé stelregel: ieder voor zich de gangbare blijkt. Zie b.v. naar de voorbereidende ontwapenings conferentie te Genève. Zonder eenige over drijving mag geconstateerd worden, dat het daar meer gaat om consolidatie van de bestaande bewapening dan om te' ko men tot ontwapening. En nu is het onge twijfeld beter om verdere bewapening al thans tegen te gaan en niet terug te vallen in de vroegere bewapeniugsstrijd, maar het resultaat kan toch niet anders dan als zeer magertjes worden gekwalifi ceerd. Engeland heeft zich tenslotte bij het Franscbe vooretel neergelegd, wel inzien de, dat het tegenover Frankrijk en zijn trawanten (Folen on de Kleine Entente) en tegenover Italië de nederlaag leed. Daar denkt men niet aan inkrimping der contingenten dienstplichtigen etc. en ge let op de argwaan inzake de koloniale troepen tot uiting gebracht vooral door Italië is het wedeTzijdsch vertrouwen ook gering. Er blijven op het gebied der bewapening trouwens ook vraagteokens. Hoe verklaart men b.v. het fedt, dat in Duitscbland de oorlogsbegrootiDg de stij gende lijn getegld voortzet en een totaal reeds weer heeft bereikt dat, gelet op het geen Duitschland is gelaten, volgens het vredesverdrag, exorbitant hoog moet hoe ten. Minister Gessier heeft daarvoor ook geen verklaring gegeven, al rekende hij voor, dat pondspondsgewijs Duitschland niet zoo hoog is. Voor werkelijke ontvspening blijkt onze tijd nog niot rijp te zijn Door de verhoudingen, tractaten etc. blijft men nog te vast zitteD aan het be grip veiligheid, gebaseei'd op bewapening. Terwijl eerst dan pas weikelijk veiligheid kan heerschen voor allemaal, zoo volledig is ontwapend en dus geen land meer een aanval kan doen. Het gevaar van die tractaten, gesloten z.g. om deE vrede te versterken, is al zeer duidelijk geblekeD uit de ItaliaanschAl- banee6che overeenkomst van Tirana, die een pistool ie op dc borst van Zuid-Slavië. Het Balkanconfldct is niettemin, voor- loopig weer van de baan. Italië en Zuid- Slavië zuilen het met elkaar regelen. Theo retisch is het een Italiaansohe overwin ning, practisch eeü nederlaag; mede door do moreelc afkeuring, door Italië's hou ding gewekt Het Zuid-SI arise he aanbod, om een on- deTzoek in te doen stellen door een onpar tijdige commissie, maar dan aan weerszij den van de greDs, dus in Zuid-Slavië en in Albanië, is- dcor Italië vrij scherp afge wezen. Voor zoover te beoordeelen is, zou in Albanië ook eerder wat zijn te recla meeren geweest dan in Zuid-Slavië Enfin, Briand durfde het conflict gesloten noemen, dus op dit oogenblik mag men het gevaar bezworen beschouwen. Het gevaar blijft evenwel sluimeren, dat vergëte men niet en dus feitelijk altijd aanwezig; dubbel gevaarlijk, waar het is gelegen bij een vuurhaard als de Balkan is. (Van onzen bij zonderen correspondent). ROND DE VOLMACHTWET EN DE CRISIS VAN HET GEZAG. In Nederland geeft dc „man in the street" rich minder dan hier te lande re kenschap van, of maakt hij kennis met de crisis, dio het parlementair regiem door worstelt, en, bij uitbreiding, dc crisis, die het gezag doormaakt Sedert Mussolini in Italië de dictatuur tot een nieuwe leer, althans voor ons, XXe ecu welingen heeft uitgeroepen en in verscheidene an dere landen navolgeis heeft gevonden, met- meer of minder succes, is deze kwestie nochtans algemeen aaü do orde en wil iederecD, die er prnt op gaat over staat- huishoudelijke aangelegenheden te kunnen meepraten, er zijn woord over zeggen. Zijn wij ook wellicht door dit euvel aangetast Misschien] Do lezer zal het uitmaken. Maar als verontschuldiging zal het voor ons toch kunnen gelden, dat in Belgi« op dit oogenblik het vraagstuk speciaal do openbare aandacht bcrig houdt. Men weet, hoe in België do Fransche invloed groot is, hoe, als het te Parijs dondert, te Brus sel de echo wordt gehoord en het zal dan ook niemand verwonderen als wij schrij ven, dat de promotors van het Fransclits fascisme met hun organen als de Action Framjaise" van Maurras en Daudet hier een groot gedeelte van hun geestelijk af zetgebied vinden, want hoe verder van Parijs hoe mooier het licht van de rille lumière" schijnt te stralen Dit i» nog maals gebleken naar aanleiding van het op den kerkdijken index plaatsen van ,,L'Action Francais©" door den Paus, wat in de Brusselsehe fascistische uitslui tend Franschtahge per6 een polemiek van belang beeft ontketend, in zooverre, dat de Belgische bi6choppen het noodig hebben geacht in een brief aan de pries ters de pauselijke zienswijze nogmaals uit drukkelijk te doen kennen De noodzake lijkheid van dezen maatregel wijst reeds, in zichzelf, op de uitbreidiDg, die fascis tisch getinte denkbeelden van de 6chooi Maurras onder do l'ransch talige Katholie ken in België hebben verworven. De Fran sche invloed heeft er echter niet alleen schuld aan. De plaatselijke toestanden hebben den geest in de hand gewerkt' en men mag 't, in dit verband, als regel aan nemen, dat inzonderheid de hyper-patriot ten door de fascistische kiem zijn aange tast en wat feitelijk hetzelfde is de annexionisbische groep, die zich conceo treert naar buiten, in de Action Natio nale" van den Brusselschen advocaat Pierre Nothomb, die destijds zoo verwaand was van met een gen zijner volgelingen in een boot de Schelde op te varen en er fce midden van den stroom Belgische vlag getjes uit to werpen, en ook in ,,La Na tion Beige". Naar buiten zeggen we, want het is tijdens de geweldige campagne tegen het democratisch ministorie-Poullet, het vorig jaar gebleken, dat do fascistische denkbeelden van deze groep, die in haar verafgoding van een sterk gezag, feitelijk niets anders doet dan het wettige gezag ondermijnen en bespottelijk maken, wegens het democratisch stelsel, waarvan het de uiting is, op slot van rekening in breeden kring zijn doorgedrongen. Vooral in de leidcDdo ïndustrieele, financieele en con- 6ervatievo Hofkringen is men er door dc omstandigheden toe gebracht een democra tisch bewind als noodlottig in allerlei op richt aan te rien. De financieele onder gang waarmee het land werd. bedreigd, is voor het definitief wortel-6chieten van deze opvatting een stimuleerend element geweest. Ai werd ten od rechte deze drei gende ondergang toegeschreven aan een soort wanbeheer van de democratische ie- geering de oorzaak was veeleer een los komen van alle vijandige organen, die op de openbare meening invloed konden uit oefenen, waardoor een tot dusver onge kende crisis van wantrouwen was ont staan van de zoo dikwijls herhaalde fascistisch© argumenten bleef er toch steeus iets over, en zoo komt het dat de fascis tische denkbeelden met alles wat er oor zaak en gevolg van is: afschuw van het parlementair regiem, van het algemeen stemrecht, voorliefde voor een soort dic tatoriaal gezag in den Staat, dat deze denkbeelden zeggen we, hier to lande een zekere, uitbreiding en t-eDsIotte, een zekere toepassiog hebben gekregen. Men herin nert zich in welken zin. Toen het kabinet- Poullet was afgetreden en 't kabinet Jas- par-Francqui aan het bewind kwam, was het eerste werk van deze regeering „de déblayer le terrain", d.i. den weg vrij to maken door van de Kamer vóór alles „vol macht" te -eischen of, in andere woorden, het recht om gedurende zes maanden in het land een financieele dictatuur uit te oefenen a la Mussolini. De Belgische Ka.- mer heeft zich voorbeeldig gedisciplineerd getoond, heeft het dwangbuis aangetrok ken en heeft do volmacht verleend, on danks de zware beproeving, dje zij uit maakte. Ei* was nochtans een democrati sche meerderheid in het Parlement die rich de nederlaag niet moest laten welge vallen. Deze meerderheid heeft echter op het psyhologi8cbe oogenblik een bewijs gegeven van een bewonderenswaardig in zicht in de politieke toestanden enin zijn eigen belang, want door te toonen, dat de democratie in staat is, als het noo dig blijkt-, rich zelf te remmen, te voor zien, door een tijdelijken maatregel, in de door omstandigheden meegebrachte be. zwaren van een parlementair stelsel, heeft zij eenvoudig de wapenen uit da handen genomen van de fascistische tegenstanders die, wij schreven 't reeds in een vorigen brief, rich weer opvallend beginnen te roeren. Niettemin leggen zij dc volmacht wet als 'n capitulatie, 'n bekentenis van onmacht uit. Ln de politieke geschiedenis van den merzitting van f Augustus '14, den dag van oefen h la MussoliDi. De Belgische Ka merzitting van 4 Augustus 1914, den dag de Duitsche oorlogsverklaring, waarop de Koning werd gemachtigd in de plaats vaD do Kamer een aantal kwesties te regelen. Deze daad is nooit als 'een „capitulatie" voorgesteld maar wel als een wijs besluit, wat het onderhavige dan ook wel is ge weest. De volmacht door de Belgische Kamer aan dc door den Koning aangestelde re- geëring verleend, heeft ons steeds doen denkeu aan het uitzonderlijke gezag waar mee de Senaat van de oude Romeinen een groot burger bekleedde in gevaarlijke oogenblikken. Deze burger was dan ook een dictator, die steunde op ecü hem wet tig verleend gezag, en, als de termijn was verstreken, waarin hij het uitoefenen mocht, verslag moest uitbrengen over ü,e wijze, waarop hij dit had gedaan, dus geen dwingeland, die uit geweld geboren, geweld gebruiken moest om zich te hand haven, geen tyran, zooals de Grieken er van het type technisch hebben doen ken nen. De dictatuur aan de Belgische regeering verleend, was namelijk volledig in den zelfden geest. Zij heeft haar ook ontvangen van de volksvertegenwoordiging en heeft, nu de termijn verstreken is, waarin zij het recht had er gebruik van te maken, do verplichting verslag over de gevolgde ge dragslijn uit te brengen. Wij zullen niet nagaan op welke wijze de Belgische regeermg dit heeft gedaan, daar zulks ons te ver zou voeren leder een geeft echter toe, dat de gevolgen heil zaam zijn geweest en, als men den huldi gen financieelen toestand van het land vergelijkt met deze van het vorige jaar, in den zomer, zou het lastig gaan het daar omtrent niet eens te zijn. Als wij objectief de gebeurtenissen be schouwende, vaststellen dat de vertegen woordigers van de democratie in België op verstandige wijze hebben gehandeld en aldus de wapenen uit de handen hunner tegenstanders hebben genomeD, dan betee- kent dit echter nog niet, dat het vraagstuk van het parlementarisme in verband met de algemeene crisis van het gezag is op gelost. Het gevolg is alleen, dat de de mocraten een veel betere positie dan vroeger hebbeD ingenoipcn. Aan het euvel zelf zal nog wel op een of andere wijze definitief in zooverre het betrekkelijke van alle „definitieve" oplossingen zulks toelaat worden verholpen, iets wat ove rigens van parlementaire zijde zelf wordt ingezien, want een studiecommissie, uit parlementairen gevormd de bekend^ Waalsch-socialistische afgevaardigde Jules Destrée heeft er o.m. ook zitting in houdt zich met dev zaak bezig, op aandrin gen zelf van besliste voorstanders van bet democratisch regeeringsstelsel en ook als gevolg van de talrijke zeer gezaghebbende stemmen, die van buiten af zijn opgegaan. Twee jaren achter elkaar heeft o.m. de rector van de Gentsche universiteit het Qcademisch jaar geopend met een ophef makende rede over de crisis van het parle mentarisme, dat hij verkankerd noemde, terwijl het boek „L'épreuve du Feu", van graaf de Briey, niet minder sensationeel was en ook graaf de Kerckhove te Denter- ghem, gouverneur van Oost-Vlaanderen, in een rede op het naamfeest van den Ko ning, van rich deed spreken. Al deze stem men drongen aan op een wijziging van net bestaande regiem, volgens alle regels oer wettelijkheid, in een zin zooals destijds prof. mr. R. Kranenburg in een lezing te Rotterdam, ook gehouden naar aanleiding van het sceptisme, dat rich in Nederland, openbaart, heeft besproken, n.l. uitbrei ding van het gezag der uitvoerende macht, dat gaandeweg door de wetgevende macht ge-deeltelijk is ingenomen en beperking en hervorming, door kiesstelsel en samenstel ling, van deze wetgevende macht. Ken schetsend is, dat de eerste Koning van België, Leopold I, reeds in die richtmg heeft geageerd, naar thans uit historisch geworden documenten is gebleken, en bet in zijn tijd, toen de Oostenrijkscbe alraacü- tige kanselier Metternich, waarmee hij door zijn afkomst, relaties had, de conser vatieve beginselen van het dynastieke ge zag, verleend „door Gods genade", hoog hield, moeilijk kon verduwen, dat dit ge zag al was het bij hem van revolutionai ren oorsprong door een grondwet met democratische beginselen, naar den geest van de Fraüscbe revolutie en van de libe rale denkbeelden van toen, werd afgeknot. Leopold was het blijkbaar niet eens met het te liberale „Le roi règne, mais ne gou- verne pas". Meer dan eens is de eerste Belgische vorst in conflict geweest met zijn ministers, die het op hun beurt met het „L'Etat, e'est moi" van Lodewijk XV niet meer konden vinden. De Belgische volmachtwet van 16 Juli 1926 heeft, ondanks haar goede gevolgen, de crisis van het parlementarisme, do cri sis van het gezag in België nog niet opge lost. Deze crisis blijft bestaan. En het zal steeds interessant zijn na te gaan op welke wijze deze hier te lande zo! worden be zworen onder Mussoliniaansche practijken. MARC. DE C. ZOOALS DE LUISTERAARS T WENSCHEN Het programma voor Londen in de week van 2430 April zal geheel samengesteld worden volgens de wenschen der luisteraars, bekend geworden door de enquête van de „Daily Mail". Zeer weinig leringen en zware muziek dus. Zal het meevallen? DE B.B.G. IN BERLUN. In Berlij'n is gearriveerd de technische lei der van de B. B. C., Capt. Eckersley en het hoofd der programma-afdeeling, om een studie te maken van den Duitschen Omroep. Verschillende stations zullen bezocht wor den. nl. Langenberg. Berlijn-Wilzleben. Kö- nigswusterhausen en Nauen. In 't bijzonder zullen zij zich op de hoogte stellen van den stand van de beeld-radio-telegrafie. NACHT-TRANSMISSIES VAN MOSKOU. Er bestaal toch zeer veel kans om het omroepstation in Moskou hier te hooren. lederen nacht worden n.l. van 10.20 n m 6 20 v.m. zendproeven gedaan op 1450 M. Wat de bedoeling van deze nachtelijke ex perimenten mag zijn, is niet bekend. GEEN KWAAD IDEE. Een van de wethouders van Parijs heeft voorgesteld om in de contracten van de ge subsidieerde en door de Stad verhuurd»; theaters een clausule te doen opnemen, waarin de directeuren verplicht worden om de opgevoerde tooneelstukken draadloos ie lafen uitzenden. Een en ander zal waarschijnlijk door Radio-Paris geïnspireerd zijn, die wat meer variatie wil brengen in haar programma's. Uitgesproken: J. J Aarts, te Leiden, Haarlemmerstraat 86; recliter-comra. mr. P. W. J. Bjjnen; cur. mr. E. A. Cosman, te Leiden; G. M. Noordenneer J.Pzn., bloemist te Sassenheim, Nieuwe Haven 15; rechter- comm. mr. C. M. de "Kuyper; our. mr. H. Burgersdgk, te Leiden. Opgeheven: S. Blaaser, te Leiden. H S le L. Alleen met uw naam onder- teekend, kan uw stuk geplaatst worden. 9-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10