Per Electrische Trein van Rotterdam naar Haarlem en terug. Een toegangsweg tot onze Stad practisch afgesloten. No. 20568 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 April Tweede Blad Anno 1927 IN EN OM DE HOOFDSTAD. r Zooals wij reeds in ons Blad van gisteren midden, hebben wij op uitnoodiging van de Diectie der Nederlandsche Spoorwegen deqgenomsn aan een rit per electrisciien tref v^n Rotterdam D. P. naar Haarlem. En ook de terugreis naar Rotterdam heeft het gezelschap journalisten, vertegenwoor digd van de bladen, die verschijnen in de jlaatsei, welke gelegen zijn aan de spoobaanvfckken, waarover straks de elec- triscle treinen zullen rollen, per extra- •lectiBchen trein ondernomen. De nitnooiiging vermeldde 11.30 v.m. als uur 'an vertrek van het Delftsche-Poort- statioi te Rotterdam, en dus waren wij omst-rteks <Jen tjjd op het Rotterdamsche Centnal-Staton aanwezig, waar op een der zijsporen de trein, die ons even later met een oigekench snelheid via de gewone route van Schiedam Delft, Den Haag en Leiden, zou brsngen laar Haarlem, stond te wachten. Naarmite het uur van vertrekken vorderde groeide het amtal reizigers, dat het voor recht genoot (de reis te mogen meemaken aan, en ook ian de zijde der directie van de Spoorwegei was er groote belangstelling voor de reis. behalve de heeren ir. J. A. Kalff en 0r. H. van lanen, de beide directeuren der Nederlandiche Spoorwegen, maakten ook de heeren prof. ir. J. Franco, ir. Van Dijk en ir. Vaa Loenen Martinet, alle drie chef van dienst bij de N. S., den rit naar Haarlem v.v. rode, terwijl ook de heeren ir. Hupkes, ir. Goedhart, ir. Van Lessen, de genoodigden op reis hebben begeleid en hun zoowel geurende het rijden als bij bet oponthoud U Haarlem van voorlichting dienden. Ook de chef der afdeeling Publi citeit bij de N. S. Baron Krayenhoff, maakte 'deel van het gezeschap spoorwegautoriteiten onze gastheeim uit. Precies op tgd ring de bekende „panne- koek" van den statons-assistent omhoog, tot teeken, dat de tran vertrekken moest. De trein vertrok, en nog maar nauwelijks 'dertig seconden lahr hadden wjj gelegen* held een dei vele voordeelen van den elettrischen trein. waar te nemen, namelijk bet ongelooflijk snel aanzetten. Reeds na de eerste halve minuut wees de snelheidsmeter aan, dat de trein een vaart had van dertig kilometer per uur! Na de eerste minuut wees de metor reeds vijftig aan en het duurde maar net drie minuten eer wij met een gangetje van 90 K.M. over de taan gingen. Doch het bleef niet bij negentigde snelheid werd weldra belangrijk opgevoerd j en nog voor Delft ging het pijltje op den snelheidsmeter over de honderd Zoo werd Den Haag in precies achttien minuten bereikt, inplaats van in drie-en- twintig minuten, zooals met den stoom-snel- trein. Op dit betrekkelijk korte traject (24 K M.) was dus reeds vijf minuten voorsprong behaald op den stoomtrein. Maar hel zou nog mooier worden! De ristand van Den Haag naar Haarlem n.l., waarover de stoom trein tegenwoordig 37 miniten rijdt, reden wij gisteren „electrisch" in juist 31 min Zoo hadden wjj het traject Rotterdam D. P. Haarlem, met twee minuten oponthoud in j de residentie, in 51 minuten, of 11 minuten korter dan „met stoom" gereden- En ge- reden op een wijze zooals wij dat nimmer met een stoomtrein hadden gedaan. Zelfs wanneer de electrische een snelheid van 4 honderd en meer K.M. per uur bereikte, gingen de wagens rustig over de* baan, zonder slingeren of schokken, zonder dat men zelfs van het versnellen of verminderen s van het tempo ook maar iets gevoelde. Daartoe werkt ook zeker het schitterende materieel mede, dat de N. S. voor de nieuwe 1 electrische treinen hebben laten bouwen, ge- deellelijk bij Werkspoor, gedeeltelijk ook bjj Beynes en voor een klein deel in het buitenland. De nieuwe wagens zijn allen uiterst comfortabel ingericht; zij zijn gezelliger dan de doorloopt® de rijtuigen van de stoomtreinen, ruimer en vooral lichter en luchtiger, Door groote ramen heeft men j uit deze doorloopende wagens een heerlijk onbelemmerd uitzicht over de velden en wegen langs de rails. Van het tochten 3 door de kieren van deurportieren is hier geen 6prake, daar men alleen aam de beide zijden van de wagens in- en uit kan stap pen. Op die ruime balcons zijn iets wat wij tot nu toe niet kemden ook telkens twaalf staanplaatsen ingericht, waarmede men bij plotselinge overstelpende drukte, onverschillig welke klasse men reist, ge noegen ra] moeten nemen. De treinen bieden echter ruim voldoen de plaats. In iederer electrisciien trein van z.g. nonnale samenstelling vijf rijtui gen kunnen niet minder dan 322 passagiers een zitplaats vinden, terwijl de tien bal cons aan tien maal twaalf aan 120 pas sagiers dus, zoo noodig staanplaats bie den. Bij normale samenstelling van den trein kunnen 66 reizigers 1ste, 152 reizi gers 2de en 221 reizigers 3de klasse wor- 1 den vervoerd in deze treinen, die een lengte zullen hebben van 99 meter. En dan' is er in een van de beide motorwa- gens nog ruimschoots voldoende plaats voor bagage en fietsen. Wie gaarne ijsberen wil eti opziet tegen de enge ruimte van een „oudcrwetsehe" spoorwegcoupé zal deze treinen een dorado vinden. Wanineer hij' eerste klasse reist kan hij negen-en negentig meteT heen en hetzelfde aantal meters terngloopen en deze wandeling zoo dikwijls hij maar wil herhalen Want alle rijtuigen zijn in deze treinen door vouwbalgen onderling ver bonden. De tweede klasse passagier heeft uit den aard der zaak een meer beperkt j wandelgebied en de derde klasse reiziger ral zich met de lengte van twee wagons j (3G meter) tevreden moeten stellen. Maar het enge idee van een beuauwden coupé komt, wanneer men van deze treinen ge bruik maakt te vervallen. Natuurlijk is in ieder rijtuig een hygië nisch ingericht toilet niet vergeten. De verlichting, evenals de verwarming electrisch, voldoet uitstekend en ook deze details werken er toe mede, het reizen in de toekomstige electrische treinen te veraangenamen. Het gaat er snel, rustig en prettig! De electrificatie. Na aankomst te Haarlem heeft de heer ir. Van Loenen Martinet in een korte be schouwing het een en ander medegedeeld over de electrificatie bij de Nederland sche Spoorwegen, over het voorbereiden de werk en over hetgeen bereikt is eir in de naaste en verdere toekomst zal wor den verwezenlijkt. De spreker heeft erop gewezen, hoe het be sluit tot electrificatie van de lijn Amster damRotterdam, in 1921 door de directie van de N. S. genomen, den ingenieurs, die met de uitvoering van dit besluit belast wa ren, tot op het huidige oogenblik handen vol werk heefl gegeven. En hij bracht daarbij in herinnering hoe hel noodig was allereerst op de bestaande lijn Den HaagRotterdam Hofplein de bovenleiding en de motoren van de op die lijn le gebruiken wagens geschikt lé maken voor het nieuwe stroomstelsel, 1-500 Voltgeüjkstroom. Ook bleek uit de beschouwing van den heer Van Loenen Martinet, dat Leiden een belangrijk punt. zou worden, reeds in de jaren waarin men experimenteerde,.waarin men hel nieuw aan te schaffen materiaal probeerde en de conlructie der bovenleiding aan elkaar toef- sen ging. Het baanvak LeidenDen Haag immers was het eerste gereed, en daar heb ben nu reeds vele proeftreinen het mate riaal geleverd, dat noodig was om lot de vaste voor de toekomst te volgen lijnen 'e komen. Spreker herinnerde er ook aan dat de proefritten, op dit traject gehouden, niet be perkt bleven tot z.g. dienslproefritten, maar dat men tijdens de feesten in October 1924 ook reizigerstreinen heeft laten rijden tus- schen Leiden en Den Haag. Die ritten men zal het zich nog goed herinneren verliepen zeer vlot en het publiek toonde zich toen reeds ten zeerste ingenomen met het nieuwe vervoermiddel. De heer Van Loenen Martinet vertelde voorts dat wanneer straks de verbindingen AmsterdamRotterdam en Haarlem-IJmui- den lol stand zullen zijn gekomen, de Spoor wegen len dienste van de eleclrische treinen van niet minder dan drie electrische centra les stroom zal betrekken. Met de gemeenten Rotterdam en Den Haag en de „Pegem" (Centrale Noord le Amsterdam) werden b°- langrijke contracten voor de stroomleveran- lie afgesloten en zoo zal de door deze drie bronnen geleverde krachtstroom via zeven onderslations de motoren van de electrische treinen voeden. De zeven onderslations waar, behalvp op enkele plaatsen waar motorgeneratoren ge plaatst worden kwikdampgelijkrichters van de nipuwsle vinding in bedrijf komen, vindt men bij het station alhier, in Den Haag, te Haarlem, (e Amsterdam, te Lisse, te Delft en nabij Schiebroek. De in die stations ge plaatste kapitale machines zullen zoo economisch mogelijk geheel zonder be diening. dus automaJtisch werken. Alleen voor het in- en buiten bedrijf stellen voor den aanvang en na afloop van den dienst is een man noodig. Men zal daarvoor aan een spoorwegbeambte van het nabij het onder station gelegen spoorwegstation iederen morgen en avond opdracht geven. Zoo werkt ook deze omstandigheid mede tot de verwezenlijking van het ideaal der spoorwegdirectie: door de electrificatie een goede en goedkoope dienst in het leven te roepen. De heer Van Loenen Martinet heeft ten slotte nog het een en ander medegedeeld over de tijdstippen, waarop de electrificatie der lijnen AmsterdamRotterdam en Haar lemIJmuiden zal tot stand komen. En hij deelde thans als vaslslaand mede, dat op 4 April, dus "Maandag a.s. enkele (acht) aan alle tussdhenstations stoppende stoomtreinen tusschen Haarlem en Rotterdam D P. vice versa door electrische treinen zullen wor den vervangen. De rijtijden van deze treinen en de rijsnelhid blijven natuurlijk zooals die in de laatste dienstregeling staan aangege ven. Het komt dus practisch hierop neer dat, wie denkt ..met stoom" naar Haarlem of Rotterdam te gaan nu en dan een lectrischen trein zal zien komen aanrollen. Op 15 Hei, bij de invoering van de nieuwe dienstrege ling, worden de rijtijden van deze treinen verkort. Het gaat dus dan iets sneller. En tevens worden op dien dag de eerste eleclrische treinen van Haarlem naar IJmuiden en te rug in dienst gesteld. Eerst op 1 Juli worden eenige sneltreinen Amsterdam Rotterdam electrisch. Zij blijven rijden op de tijden in het spoor boekje van 15 Mei aangegeven. Of deze treinen alle le Leiden zullen stop pen welen wij op dit oogenblik niet met ze kerheid te zeggenWe! staat nu reeds vast dat op 2 October een volledige dienst van Amsterdam naar Rotterdam, waarbij ieder halfuur uit beide stations een electrische trein vertrekt, in werking treedt. En op de drukke uren zullen deze treinen zelfs om het kwartier uit beide richtingen vertrekken. De treinen, die dan in Haarlem. Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam zullen stop pen, rijden het traject AmsterdamRotter dam in 76 minuten. De tegenwoordige sloomlreinen doen over deze reis 101 mi nuten. De sneltreinen (electrisch) Amster damDen Haag gaan dan in 46 minuten rijden (met stoom 56 min.). En bovendien begint op 2 October op de lijn HaarlemIJmuiden een halfuurs- dienst. De treinen op dit traject rijden den afstand dan met 7 maal stoppen in 23 mi nuten. Thans doet men er 32 minuien over. En dan heet hot met sloom le gaan De uit Amsterdam via Rotterdam naar het buitenland vertrekkenden treinen b'ij- ven ook na 2 October met stoom rijden Ook met de overige doorgaande treinen, zooals die naar Vlissingen bijvoorbeeld zal dit het geval zijn. Bij den aanvang van den volledigen elec- trischen dienst zullen de N. S. beschikken over 89 motorrijtuigen en 104 aanhang wagens. Er zullen dan 135 K.M. dubbelspoor ge- electrificeord zijn; 350 K.M. enkel spoor zal dan van bovenleiding zijn voorzien Na het „coliege"*van ir. Van Loenen Mar tinet, vercenigden de spoorwegautoriteiten zich met de journalisten aan een noenmaal. Bij het dessert nam directeur ir. J A. Kalff het woord. Hij gaf in een paar gees tige woorden uiting aan zijn gevoelens jegens de Pers, die de Spoorwegen aldus spr. niet altijd even wélgezind was en is. Dc- heer Kalff wees op de vele moeilijk heden, die zich steeds in hel spoorwegbe drijf voordoen en die ook wat de electrifi catie betreft nog wel niet alle overwonnen zullen zijn. Daarom vroeg hij ook wat de zen nieuwen tak van dienst betreft, milde criliek. Dr. Rademaker heeft namens de gasten daarna nog enkele woorden gezegd. Het college van ir. Van Loenen Martinet had een halfuurtje geduurd en men moest zich daarom na de lunch terstond spoeden naar den le Haarlem wachtenden trein, die ons weer vliegensvlug naar Rotterdam zou brengen. Het werd weer een heerlijke rit, het ging weer snel, 90.... 95.... 100.... 102 op een oogenblik haalden wij zelfs 105 K.M. p u. Overal langs de baan belangstellenden die in de handen klapten of met zakdoeken zwaaiden. Het was een ongewoon uur men verwachtte den Parijschen trein, die ook snel rijdt, lang zoo snel niet als deze eleclrische evenwel. In Delft moedigden een aanlal jongelui den wagen voerder aan, om nog harder le gaan rijden. Men lachte en keek als overal verheugd. Waren dit technische studenten, die deze electrificatie, om hel technisch succes be wonderen? Na een kort oponthoud le Den Haag liep onze trein om 3 u. 34 precies Rotterdam D.P. binnen. De welgeslaagde proeftocht was ten einde. Mei den trein van 5 u. 42 arriveerden wij weer te Leiden. Wij waren 5 u. 2 van Rotterdam gegaan. Veertig minuien dus, hadden wij erover gereden.... Wat ging het in onze verbeelding langzaam! Zoo zullen wij dus met de invoering van den winlerdienst J927 de fraaie groen en geel geschilderde Ireinen iederen dag ten minste vier maal per uur ook Leiden zien voorbijrijden, of.... aandoen, om er rei zigers uit te laten en op te nemen. En zoo zal, wanneer deze treinen loopen,, mogelijk ook het bezoek van vreemdelingen wij bedoelen daarmede natuurlijk vooral land- genooten aan de Sleutelstad toenemen. Voor onze stad, die reeds zulk een be langrijk kruispunt van electrische trams vormt, zal de opening van den volledigen eleclrischen dienst op het baanvak Am sterdamRotterdam v.v. zeker van groote beleekenis blijken. Leiden mag zich wel gelukkig achten met de nieuwe verbindingen. c* - Van een bekend gebouw. Gaslevering aan bniten-gemeenten. In de dagen, toen het Amslerdamscho gildewëzeii, hetwelk zulk een belangwek kende geschiedenis heeft gehad, nog krach tig gloeide, zijn een aantal gebouwen ont staan. die de zetels van verschillende in vloedrijke en dikwerf rijke gilden waren. Zij zijn voor een goed deel verdwenen, voor een ander deel bewaard gebleven, doch hebben nu natuurlijk geheel andere beslem mingen gekregen. Toen in het laatsle gedeelte der vorige eeuw de economische verhoudingen van onzen tijd leidden tot het oprichten van allerlei vakvereenigingen onder de werk lieden, alsmede van werkgeversvereni gingen. zijn langzamerhand ook gebouwen verrezen, waarin deze vereenigingen zetel kozen, maar van een eigenlijk .Volkspaleis" een „Maison du Peuple", zooals Brussel het bijv. bezit, i9 te Amsterdam nog geen sprake. Wel heeft men af en toe gehooid van plan nen -om in deze stad een dergelijke stichting te doen verrijzen, doch tol heden is het daartoe nog niet gekomen. Hel meest ba kende vakvereenigingsgebouw is nog altijd dat van den Diamantbewerkersbond, het door Berlagè in de Fransche Laan. Plantage, geslichte tehuis van de belangrijkste en zeker best-georganiseerde werklieden-ver- eeniging in deze stad. Een groot gebouw, dat dienstbaar zou kunnen worden ge maakt aan het houden van vakverecniging- vergaderingén op grooter of kleiner schaal en van groole nationale en internationale congressen; een gebouw, dat bovendien zou kunnen beschikken over een goede zaal tot het geven van tooneelvoorstellingen voor het volk en volksconcerten; voor het hou den van populaire lezingen e. d., missen, wij nog steeds. De volksconcerten hebben plaats in het Concertgebouw, welks groote zaal ook menigmaal tot het houden van vak- vereen i gin gs-con grossen en politieke betoo gingen dienstbaar is gemaakt. Verder wor den dergelijke samenkomsten gehouden in verschillende gebouwen over de slad ver*» spreid. De zalen van het Paleis voor Volks vlijt, van „Bellevue" aan de Leidsche knd^ van het gebouw der „Maatschappij van den Werkenden Stand" aan den Kloveniers burgwal, van ..Handwerkersvriendenkring", doen in dergelijke gevallen dienst en voor hot overige worden vele meelings van werk- liedenvereenigingen gehouden in kleinere zalen, in verschillende stadsgedeelten ge legen. In hol laatst der vorige eeuw. toen de socialistische- en workloozen-betoogin- gen, die vaak na afloop gevolgd werden door verboden optochten en relletjes met de politie, die er het uitvloeisel van waren, veel talrijker waren, dan tegenwoor dig het geval is. waron de meest gozorhte plaatsen van samenkomst 'l gpbouw „Plan- eius" in do Plantage; het uit den tijd van Domein Nieuwenhuis bekende ..Volkspark- gebouw" buifpn de Raampoort roods lang tor ziele en het gebouw „d'Gcel- vinok" aan dén Singel. Het waren over het algemeen geen schit terende verzamelplaatsen, doch groote, on gezellige, verwaarloosde zalen, die ook

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5