GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. van 1116 Februari. Echter heeft spreker bij den minister van Buitenlandsche Zaken aanhangig gemaakt de kwestie of, met het oog op den politieken toestand, het nog wei wenschelijk was, aan het plan met betrek king tot Sjanghai gevolg' te geven. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft deze kwestie aanhangig gemaakt in den ministerraad. Overleg met den gezant te Peking leidde tot een schrijven zijnerzijds, dat hel vaarplan van de Sumatra niet beïn vloed behoefde te worden door de politieke woelingen in China. Hij wees er echter op, dat, indien de Ne- derlandsche kolonie mogelijk in gevaar zou komen, de Sumatra niet zou kunnen ver trekken, zonder zich te blameeren. Op 8 Februari is aan den commandant een aan- vullingsinslructie gegeven, waarin stond, dat het bezoek het karakter bleef dragen van een beleefdheidsbezoek, dat de com mandant zich echter had te voegen naar de instructies van den diplomatieken vertegen woordiging te Peking in geval deze laatste van oordeel zou zijn, dat de tijd van het be zoek zou moeten worden verlengd. De Sumatra mocht niet deelnemen aan demonstraties van vreemde mogendheden en niet den schijn wekken, zich partij te stellen. De gezant te Peking heeft het noodig geoordeeld, dat de Sumatra nog onbepaal- den tijd te Sjanghai bleef. Het couranten bericht, dat Nederlandsche soldaten zouden hebben deelgenomen a,an de actie tegen de Zuidelijken, is onjuist geweest. De gezant te Peking heeft getelegrafeerd, dat het de bedoeling was. de Nederlandsche kolonie in een Bankgebouw onder te brengen en van daaruit de verdediging te voeren. Dat het bezoek kwaad bloed heeft gezet is al even onjuist. Uit het reisrapport blijkt, dat het bezoek door de autoriteiten zeer op prijs werden gesteld. Per radio staat de re geering voortdurend in contact met den commandant der Sumatra en het is geble ken, dat hij zich stipt aan de instructie heeft gehouden. De vragen verder beantwoordende, zegt spr., dat de voorstelling, alsof het zenden der Sumatra een daad van solidariteit met de Europeesche machten in China zou zijn, onjuist is. hetgeen blijkt uit de instructie. De Nederlandsche politiek is steeds geweest de onschendbaarheid van China te eerbiedigen en het zenden van een kruiser als beleefd heid en ter bescherming der Nederlanders maakt op die politiek geen inbreuk. De minister kan ook niet inzien, dat het telegram aaan de Koningin verbittering zou hebben gewekt. Niemand kan toch ver bitterd worden als wij menschen, die mis schiet in doodsangst verkeeren, bescher men. Verband tusschen de desertie te San Francisco en Sjanghai bestaat er niet. De menschen zijn er verlokt door hooge loonen, hetgeen in Chineesche havens meer voor komt De Nederlandsche redering heeft zich gehouden buiten den strjjd, waarin de heer De Visser zich met hartstocht werpt. De interpellant tracht wantrouwen te zaaien ender de Chineezen in Indië. Deze zije och ter rustige staatsburgers, op wier ver blijf de Indische regeering prijs stelt. Do heer DE VISSER repliceert en dient een motie in, waarin uitgesproken wordt, dat de Nederlandsche militaire macht zich niet heeft te mengen in den binnenlandschen strijd in Cbina, niet behoort deel te nemen aan de militaire machUdemonstraties, der mogendheden en waarin de regeering wordt verzocht, oogenblikkelgk telegrafisch bevel te geven aan den commandant der Sumatra, dat hij zich met de bemanning Onmiddellijk uit China heeft te verwijderen. De heer VLIEGEN (S.-D.) betoogt, dat Nederland zich niet mag bemoeien met den burgeroorlog in China. Wanneer zich in China weaer een centraal gezag heeft gevestigd, zal Nederland geen bezwaar maken dit gezag te erkennen. Nederland heeft in China geen enkele concessie. Hier zit het principieel verschil tusschen het optreden van de mogendheden en dat van ons. De mogend- beden hebben er een territoir te verdedigen, wg niet. Wjj zijn de eenige kleine mogend heid, die zich gaat steken in dat wespen nest Van ons is dat een soort grootdoenerij. Aan wie werd dit „beleefdheidsbezoek" eigen lijk gebracht. Het oogenblik werd al zeer ongelukkig gekozen. Spr. zet uiteen, dat Nederland in China geen groote handelsbelangen heeft en feite lijk geen enkel artikel uit China noodig heeft. Wel wonen er eenige Nederlanders in Sjanghai, doch heeft de regeering voor hen eenige verantwoordelijkheid aanvaard? Er wonen ook nog wel onderdanen van kleine landen, die daarom nog geen oorlogs schip er op afzenden. Het is zeer moeilijk, nu het er eenmaal is, het direct terug te halen, doch spreker zou den minister willen vragen, of hij dit zal doen, als het maar eenigszins kan. Als de regeering die vraag bevestigend beantwoordt, zal spreker tegen de motie-De Visser stemmen. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (V.B.; zegt, dat de revolutie tijdens het bezoek van de Sumatra dergelijke afmetingen heeft aangenomen, dat bescherming der Neder landers noodzakelijk bleek. Nederland heeft feitelijk te Sjanghai een publiekrechtelijke concessie. Niemand denkt er over, zich in de Chineesche zaken te mengen, maar het zou beneden onze waardigheid zijn, de Ne derlanders aan hun lot over te laten. De heer BIJLEVELD (A.-R.) sluit zich daarbij aan. Er valt z.i. niets legön op te merken het recht van onze onderdanen, die in China ex-territoriale rechten genieten, le beschermen, als z\j gevaar loopen. Spreker hoopt, dat die kruiser er zal blijven zoolang het noodig blijkt De heer JOEKES (V.-D.) zegt, dat het 2enden van een oorlogsschip na3r een vreem de mogendheid een zaak is van buitenlandsch beleid. Het valt daarom te betreuren, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken niet tegenwoordig is. Spr. komt op tegen de voorstelling, als- zouden de oorlogsschepen in China daar met oorlogsdaden gekomen zyn. Wat zg be en gen is alleen bescherming van levens en geen oorlogsdaden. L. de Visser zeide: handen af van China. Maar het is juist Sovjet-Rusland, dat zich gedrongen heeft gevoeld, zich met de zaken in China te gaan bemoeien. Zoo lang maar eenigszins mogelijk was, heeft men vastgehouden aan het ka rakter van beleefdheids verzoek en dit juicht spr. toe. Zelfs de nieuwe bevelvoerende generaal in China heeft geen enkele aan merking gemaakt op de aanwezigheid van de Sumatra. Wat de positie der Chineezen in Indië betreft, op dit punt heeft de minister blijk gegeven, niet voldoende overleg te hebben gepleegd met den minister van Koloniën. Er zijn in Indië bij de Chineezen groote grieven. Dat zij zoo tevreden en gelukkig zijn, heeft de minister ten onrechte zoo voorgesteld. In dit verband merkt de heer Joekes op, dat, waar de Indische Chinee zen sterk aandringen op herziening der ver dragen tusschen Nederland en China, deze herziening mag niet langer worden uitgesteld dan noodig is. De heer v. RIJCKEVÖRSEL (R.-K.) zegt, dat over wijziging der tractaten eerst kan worden onderhandeld als de toestand in China is opgeklaard. De Europeanen in China loo pen wel degeljjk gevaar, getuige de laatste berichtgeving. Spr. vertrouwt, dat steeds met de grootste gematigdheid zal worden gehandeld, doch dat ook steeds zal ge schieden wat geschieden moet De motie- De Visser is onaanvaardbaar voor het prestige van Nederland. De heer v. BOETZELAER (C.-H.) sluit zich aan bij de spreker van de rechterzijde. Het zou pijnlijk geweest zijn, als Neder land de bescherming zijner onderdanen aan een andere mogendheid zou moeten hebben overlaten. De MINISTER dupliceert Nederland Is volkomen neutraal gebleven en heeft daarbij zijn taak naar behooren vervuld. De motie is onaanvaardbaar en heeft nog de eigen aardigheid, dat zij zich uitspreekt voor het zich doen verwijderen van bemanning en commandant Moet het schip dan daar blijven De heer DE VISSER: Heb je anders geen argumenten? Ben je daarvoor minister? 't Is werkelijk erg! De MINISTER: Pas op uw keel! Het spreekt vanzelf, dat de kruiser zoo lang te Sjanghai zal blijven, tot er rede lijke aanleiding is. te onderstellen, dat de levens der Nederlanders veilig zijn. De heer VLIEGEN verklaart in verband met deze laatste toezegging, dat zijn fractie tegen de motie zal stemmen. De motie wordt verworpen met 52 stemmen tegen 1. De heer CRAMER (S.D.) heeft geen be zwaar tegen de instelling van bedoeld agentschap. Een losmaking van de ban den tusschen Nederland en In-diö is daarin niet te zien. Wat hier aan Indjé wordt geschonken aan autonomie, i» zeker niet da moeite waard. Toch kam, hetgeen hier wordt voorge steld, niet sprekers volle instemming heb ben. Aan het hoofd van het bureau zal iemand komen te staan, die onder de be velen van den minister Btaat. Dit acht 6pr. onjuist. Indië betaalt dam het bureau, zonder dat het medezeggenschap heeft en het agentschap zaA er door gevaar loopen. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (V.-B.) vraagt of de instelling van het bureau verandering zal brengen in de zelf standigheid van het technische bureau van het Departement. De heer JOEKES (V.-D.) heeft dezelfde bezwaren als de heer Cramer De waar borg, dat de Gecommitteerde een tijdelijke figuur zal zijn, geeft het ontwerp niet. De Indische regeering dient ook de per sonen te benoemen, die in het bureau zit ting zullen hebben». De heer v. BOETZELAER (C.-H.) vraagt den minister of hij nog eens dui delijk wil maken waarom het bureau noo dig ia. De heer BIJLEVELD (A-R.) ziet ook het nut van dit nfieuwe commissariaat niet in. De heer v. RIJCKEVÖRSEL (R.-K.) heeft niet den indruk, dat do voorgestelde maatregel noodzakelijk is, al aclit hij het logisch, dat er een agentschaip in Indië komt. Dit vloeit voort uit de niieuwe In dische Staatsregeling. De voorgestelde re geling kan daarom wel voldoen als tusschen schakel. Minister KONINGSBERGER zegt, dat men een agentschap niet uit den grond kan 6tampen. Het bureau van een Gecom mitteerde leent zioh nu uitstekend er voor om de komst van dit agentschap voor te bereiden». Men heeft do kosten van het agentschap berekend en de administratie geregeld Doch in de praktijk kunnen zich verschillende moeilijkheden voordoen. Daarom is het zoo juist, dat er een bureau is, dat alle fouten zonder verdere romp slomp kan corrigeeren. Natuurlijk zal deze maiatregel niet langer in stand blijven dan- noodzakelijk is. Zoolang het agentschap er nog niet is, zit de minister tóist aan allerlei zaken, die onder hem ressortee ren. Daarom is het zaak, dat de Gecom mitteerde aan den minister verantwoorde lijk is. De werkzaamheid van het tech nisch bureau zflil niet gewijzigd behoeven te worden. De heeT JOEKES repliceert. Het ontwerp wordt zh.st. aangenomens evenals het ontwerp tot verhooging van het Xle hoofdstuk der StaatabegTOoting 1927. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60c« Laxeer-Tabletten 60 ei Zenuw-Tabletten 75«t Staal-Tabletten SO et Maag-Tabletten 75 et By Apothekers en Drogisten 225 ONDER DE TRAM. Gistermiddag is te Den Haag een school gaande jongen in de Koningstraat bij de Fagelstraat onder de tram gekomeD. Van den knaap werd een been verbrijzeld en een arm gebroken. Door den Eersten Hulpdienst werd ae jongen naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. ONDER DEN TREIN. De 61-jarige spoorwegarbeider R., uit de Hildebrandtetraa't te Den Haag, is gis termorgen dbcht bij zijn woning op de spoorbaan door een trein uit Rotterdam overreden en gedood. Het hoofd was van de romp gescheiden. Het lijk is op last van den officier van justitie naar het lij kenhuis vervoerd. Er zijD omstandigheden, die aan opzet bij het slachtoffer doen denken. OVERREDEN. Een werkman van de gemeente-reiniging, de ongeveer 45-jarige H. van D., wonendi aan .de IJmuiderstraat te 's-Gravenhage, is gistermiddag bjj het vegen van den weg op de Nieuwe Parklaan nabij den Badhuis weg uitgegleden en zoodanig gevallen, dat hij onder het wiel van de in beweging zijnde reinigingsauto geraakte. De man werd zwaar gewond; hij had n.L inwendige kneuzingen bekomen en bovendien was zijn bovenbeen gebroken. De Eerste* hulpdienst heeft hem overgebracht naar het gemeentelijke ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij ter verpleging is opgenomen. DE CULEMBORGSCHE MOORD. De rechtbank to Tiel heeft dc beklaag den in de Cuiemborgsohe moordzaak Jau V en Klaas S. naar de openbare terecht zitting verwezen, met bevel tot gevangen houding. VROUW VAN HET DAK GEVALLEN. Gisteren is een vrouw, die bezig was op het dak van perceel SU Anthoniebreestraat 56 te Amsterdam, een paar kleedjes te kloppen, doordat zij het evenwicht ver loor, gevallen. Zij viel door ds lantaarn en kwam in een winkel terecht. In bedenkelijken toestand is de vrouw, die moeder van zes kinderen is, naar het Binnengasthuis vervoerd. EEN SCHIPPERSVROUW ERNSTIG GEWOND. Zaterdagochtend j.l. heeft op het Mer- wedekanaal tusschen Nigtevecht en de brug in het Weesper Zandpad'een aanva ring plaats gehad tusschen twee schepen, waardoor de schippersvrouw B. ernstig ver wond werd. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de kapitein van een sleepboot met een sleep vaartuigen tU&chen' iwee andere, in tegen overgestelde richting varende sleepen wildé doorvaren, hoewel de ruimte dit niet toe liet Ton gevolge van den hevigen wind voer een der s:hepen legen de „Adriana Cor nelia" en wel zóó hevig, dat de beide sche pen lek stootten. Door den plotselingen schok struikelde vrouw B. over de lier van de „Adriana Cornelia", zij raakte bekne i tusschen d* lier en den voorsteven van het schip, waarbij zij ernstige verwondingen aan het dijbeen opliep en ook ii.wendig gekneusd werd. De schippers op de overige schepen wa ren zoo verontwaardigd over het gebeurde, dat zij den kapitein van de sleepboot te lijf wilden. Vrouw B verklaarde, dat zij en haar zus- terter de eenige overlevenden waren uit e?n groot schippersgezin. De overige leden wa ren allen door ongevallen om het leven gekomen. AUTO-ONGELUK. huis van de boerderij van deo heer B. Drost nabij VeenendaaL Het geheele ach terhuis werd een prooi der vlammen Het aanwezige vee kon met moeite gered wor den. Verzekering dekt de schade. Te Anna Paulowna is de boerderij van de familie Van Bracht afgebrand. DE ACTIE IN DE VENEN. De eerste dag van de stalking in de venen t* Valthermond ie rustig verloopen. De stakers trekken dooT de venen om de veenarbeiders die aan het werk gegaan zijn, eveneens tot staking over te halen, hetgeen over het algemeen gelukt. De vorveners uit Overijsel hebl»en te Slagharen vergaderd en besloten geen loonsverhoging toe te staau. In de eerstvolgende dagen worden in de venen vergaderingen gehouden van arbei ders om ovei den toestand te beraadslagen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Dinsdagmorgen had op den onbewaakten overweg nabij Noordhorn een ongeval plaats Daar werd de wagep van den voerman Pera wonende te Grijpskerk, aangereden door den passeerenden sneltrein. P. wist zich tijdig in veiligheid te stellen; een der beide paar den, die voor den wagen gespannen ston den, werd gedood. EEN NOODLOTTIGE VAL. Het 5-jarig dochtertje van den arbeider Bruinewoud te Musselkanaal, is van een wagen gevallen, waarvan de wielen oyer haar heengingen. Haar toestand is zorg wekkend. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Maandag is op den Rijksweg VenloNij megen nabij de Kleine Wei onder Well een ernstig ongeluk gebeurd, meldt de „L. K.". De auto van den heer W. uit Nijmegen is in volle vaart, wegens het springen van een achterband, over den kop geslagen. De vijf inzittenden, 3 dames en 2 heeren, die van een priesterwijding le Weert kwamen, werden ernstig gewond onder de auto uit gehaald en naar het ziekenhuis te Well overgebracht. Dinsdagmorgen was de toe stand redelijk. VAN EEN AUTO GEVALLEN. Te Blerick viel de arbeider G. K., uit Baarlo, tijdens een pleiziertochlje met een auto van de* treeplank, waarop de man plaats genomen had, af. De auto ging hem over hoofd en beenen. Zwaar gewond en in ernsligen toestand werd hij naar het gasthuis te Venlo overgebracht. ERNSTIGE MISHANDELING. In ..de Hoeve" onder Nieuwkuik heeft, naar de ,,'s-Hert. Crt." meldt, Maandagavond een ernstige mishandeling plaats gehad. De acht-en-zeventigjarige A. v. d. Pol hoorde n.l. rumoer nabij zijn huis, waarop hij met een lamp in de hand naar buiten ging om te zien wit er gaande was. Zoodra hij echter builen was, kwam een persoon op hem af, sloeg hem de lamp uit de hand en bracht daarop v. d. Pol met een groot mes een diepen steek in den rug toe. Ook de zoon van v. d. P., die hierop naar buiten kwam, kreeg ernstige steken in de zijde, waarbij waarschijnlijk de long ge raakt is. Beiden verkeeren in ernsligen toestand, ofschoon er volgens verklaring van den dokter geen direct levensgevaar bestaat. Als verdacht van deze misdaad is door de marechaussée uit Heusden in hechtenis genomen de achtüenjarire W. v. O., even eens in de Hoeve woonachtig. Hij blijft alle schuld ontkennen, hoewel hij door v. d. Pol en zijn zoon als de dader aangewezen werd. Ook werden alle jon celui gehoord, die met verdachte op het midder nachtelijk uur in gezelschap waren. Geen van hen kon of wilde de politie aanwij zingen geven. Voorloopig is v. O. op vrije voeten gesteld. plaats gehad, valt niet met zekerheid op deze onbewoonbare plek te zeggen. De ra vage werd Zondagochtend vroeg waargeno men en heeft dus vermoedelijk in den loop van dien nacht zonder al te veel gedruisch plaats gegrepen. Door den Rijkswaterstaat zijn foto's van de situatie genomen. Het zal nog veel moeite veroorzaken de door het ongeval veroorzaakte versperring in de Maas (Ned. deel) op te ruimenin het be lang van scheepvaart en waterafvoer vooral met het oog op hoog water zal dit echter spoedig gedaan moeten worden. Mis schien helpt de stroom door zijn uitschuren- de werking daartoe zelf een handje mee, maar dan zullen de losrakende booraen, die dan in hun geheel: met wortels, stam en tak ken, aan het drijveD gaan, wellicht een tijde lijke hindernis voor het scheepvaartverkeer opleveren. Het belangrijkste van het geval echter is dat daar ter plaatse (maar veel hooger in de heuvelhelling) het Julianakanaal 'ontworppn is. In zooverre is deze grondverschuiving een geluk, dat zij tijdig genoeg is gekomen om een ernstige waarschuwing te vormen, dat daé.r het kanaal-tracé zal moeten gewijzigd worden. Immers, een bodem met zóó onbe- trouwbaren ondergrond is voor den aan!»1? van zware kunstwerken niet bruikbaar. De druk ervan zou de afschuivingen nog bespoe digen en men stelle zich maar eens voor wal er gebeuren zou, als het kanaal doorbrak, en het water van het geheele reusachtige stuw- pand zich over de lagere oevers uitstortte! WAARSCHUWINGEN. De burgemeester van Putte (Noordbrabant) maakt bekend, dat ongeveer drie weken al daar vertoefde de genaamde Antoon Ande- regg, geboren te Rosmalen 4 Juni 1876. Volgens verschillende verstrekte inlichtin gen zop die persoon zich schuldig maken aan z.g. kwakzalverspraklijken, waartoe hij geen bevoegdheid bezit. Door de politie als het ware aanhoudend bespied, heeft'hij thans Putte (Noordbrabant) verlaten, om waarschijnlijk elders in Neder land zijn praktijken voort te zetten, aange zien hem het verblijf in België is ontzegd, alwaar hij, naar het schijnt, reeds pl.ra. 23 jaar verbleef. Alvorens handelsrelaties aan te knoopen met A. P. van Beem, handeldrijvende onder den naam: firma G. W. de Vries, gevestigd van Heurnslraat 83. te Voorburg, geeft de burgemeester dier gemeente in overweging zich eerst tot hem om inlichtingen te wen den. „Wat zal ik eigenlijk worden, dichter ól schilder: ik heb voor beide talent." „Wanneer ik je een raad mag geven, wordt dan dichter." „O, hebt u al verzen van mij gelezen?" „Neen, maar ik heb een schilderij van je gezien." VOOR DONDERDAG, 31 MAART. Hilversum, 1050 M. 12 uur: Politie berichten. 3.304 30: Uurtje voor wees- en ziekenhuizen. 5.6.45: Concert door het H. D. O.-orkest. A. Jozini, tenor. 6.45 7.45: Beginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handelsrecht. '7.45: Polilieber. 10.30: Persber. 8 10: Een avond in Wageningen. Het Stedelijk muziekcorps. Dir. de heer Elsenaar. Wageningsch Studen- tenorkest. Dir. Prof. Dr. Uwen. Chr. Gem. Zangver. „De Lofstera", Dir. F. J. O. Zut- phen. Mannenkoor „Werkmanslusl", Dir. W. Roussel. Gem. Koor „Tot steun in den strijd", Dir. J. Zwolsman. Mevr. Dido Zuid- bergJkvr. Slrick van Linschoten, sopraan. Mevr. M. HeymelLuinenburg, piano. De heer R. A. L. Lincklean Arriens, viool. De heer J. H. A. Ferguson, cello. De heer A. v. Harn, fluit. De heer E. L. Hey, solo tuba. Saxaphone-kwarlet u. h. Sled. Muziekcorps. Rede van Prof. Ant. le Weohel, Rector-mag- nificus der landbouw-hoogeschool. Daventry, 1600 M. 11.20: Concert. Da-> vid Bors, orkest en solisten (contra alt, cello, duet). 12.05: Voorlezing door Leo Martho, 12.20: Concert (vervolg). 1.202.20: Gramoloonmuziek. 2.45: Voorlezing: Moby Dick. 2.50: Lezing: A hundred years ago. 3.20: Evensong van de West minster Abbey. 4.05: Lezing: On the Be nefit of the doubt. 4.20: Orkestconcert. 5.20: Lezing: Up Hill and Down Dale. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Daventry-kwar- tet. 6.35: Landbouwber. 640i Daven*< try kwartet. 6.50: Tijds., weerb., nieuws, 7.05: Causerie. 7.20: Lezing: Roman finds in London. 7.35: De sonates van Mozart. 7.45: Lozing: The coloration of animals. 8.05: Dansmuziek. 8.20: B. B. C. National Concert. Ilet National Orkest (150 musici), o. 1. v. E. Ansermet. Om 9 20 onderbroken door Pers- en weerb. 10.355 Lezing: Queen Charlotte Islands. 10.50—i 12.20: Dansmuziek v. h. Savoy Hotel. Parijs ..Radio-Paris', 1750 M. 10.50—* 11.20: Concert. 12.50—2.10: Concert, Orkest en Hr. Bernonville, zang. 5.05— 5.55: Kinderuurtje. 9.05—11 uur: Coni cert. Fragmenten uit „L'Ami Fritz", en de opera-comique „Fortunio", Orkest en solis ten. Langenberg, 469 M. 10.20—11-203 Concert. 12.50—1.50: Orkeslconcert. 4.205.20: Concert. Orkest en sopraanzang, 8.209.55: Opera- en operettenavond, door het orkest. 10.10—11.20: Dans muziek. Königwuslerhausen. 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 1 50—7.05: Lezingen en lessen. 7.50: Brahms-avond. Orkest, Koor en H. Gajewska, alt. 9.5011.50: Dans muziek. Hamburg. 394.7 M. 11.50—1.20: Or- kestcon^ert: 1.252.10: Kamermuziek 3 354.20: Kamermuziek. 5 206 10: Dansmuziek. 7 2011.10: „Rokoko in Ritzebüttel" Plat-Dui(9ch zangspel in 3 ac* ten. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.20—5 05: Orkest concert. 5.05—6 20: Dansmuziek 8.509.35: Orkestconcert. 9.359 50/. „Never More", 1-acter. 9.5010.503 Dansmuziek. 22 Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur had op den Dam te Arnhem een ernstig auto-onge luk plaats. De 54-jarige J. F., uit de Schut- straat, wilde den weg oversteken en werd door een auto, bestuurd door een 77-jarigen heer uit Oosterheek, die met zijn wagen van het Walburgsplein afkwam, aangereden. De man bekwam zeer ernstige inwendige verwondingen. Per ziekenauto werd hij naar het nabije Stedelijk Ziekenhuis ver voerd waar hij een uur later aan de beko men verwondingen overleed. Omstanders verklaren, dat de bestuurder voldoende signalen heeft gegeven. De poli tie doet nog onderzoek in hoever den be stuurder schuld treft, OP EEN KOMMIES GESCHOTEN. Zondag is tusschen El ten en Emmerik door twee personen geschoten op een Duit- schen kommies, die hen wilde visiteeren. Van de vijf schoten troffen twee den kom mies in het voorhoofd. De daders, die van een inbraak te Cleef waten verdacht, zijn vermoedelijk op Nederlandsch gebied ge vlucht, waar men tot heden vergeefs naar hen heeft gespeurd. De toestand van den kommies is zeer ernstig. KIND VERBRAND. Bij een kindje van den kapper G., te Dieren, dat ernstig ziek was, moest ge stoomd worden.- In een onbewaakt oogenblik is vermoe delijk de kap van de wieg met de spiritus vlam in aanraking gekomen. In minder dan geen tijd was het kind door de vlammen omringd. De ijlings toegeschoten ouders konden het aanvankelijk niet bereiken. Toen zij er in geslaagd waren het vuur te doo- ven. bleek de kleine ernstige brandwonden opgeloopen te hebben. Enkele oogenblikken later bezweek het kind. („Tel.") BRAND. Te Zeeland (N.-Br is de woning van A. G. afgebrand. Verzekering dekt de sohado. Maandagavond ontstond, door onbeken de oorzaak, een fello brand in het achteY DE AARDVERSCHUIVING BIJ ELSLOO. In aansluiting aan het bericht van giste ren ontleenen wij aangaande de aardver schuiving te Efeloo nog eenige bijzonder heden aan de Limb. Koerier: Ter plaatse waar de verschuiving plaats had maakt de Maas een sterke kromming, met de holle zijde naar den Belgischen vlak ken oever en de bolle zijde naar den heuvel- achtigen Ned. Limb, oever gericht. Een groot stuk van dezen laatstvermelden oever, en wel onder aan den voet, dus weinig boven de hoogte der rivier, is door zijdelingschen druk, uit den heuvel komende, terzijde ge perst en in de Maas geschoven, met de daar op 'staande peilschaal, boomen, struiken enz. Men ziet de deels geknakte boomen #>n struiken boven het water der rjvier oprijzen, die nu ter plaatse aanmerkelijk versmald is. Een roode vlag is als waarschuwingssein voor de scheepvaart aangebracht. De rivier is nog voor 3/4 harer breedte vrij, en de doorvaart blijft dus mogelijk, alhoewel le schuiten een korteren draai zullen moeten nemen dan gewoonlijk en niet te dicht langs den Ned. oever zullen moeten komen. In het begaanbare hooger gelegen terrein der heuvelhelling bevinden zich tal van scheuren, en thans nog is het afvallen van zand en kiezel, en het dringen van water uit den heuvelrand merkbaar. Niet onwaar schijnlijk zal er nog wel meer grond i\aar omlaag komen. Reeds voor enkele weken was hier en daar op kleine stukjes eenige grondverplaat sing waargenomen. De grond is dus blijkbaar nog in werking. De oorzaak valt moeilijk te zeggen. Som mige geologen meenen. dat het gesteente in dezen sterk kiezelhoudenden grond een ver- weering heeft ondergaan, die den weerstand ervan vermindert. Anderen meenen, dat zich in den ondergrond een tweetal dikke leem- lagen bevinden (tientallen meters dik), waar van de bovenste het afzakken van het uit het Limb, hoogplateau aanvloeiende onder- grondsche water belet, terwijl tusschen die lagen zich zgn. loop- of drijfzand bevindt, dat door zijdelingschen druk wordt voortge- schoven. .Wanneer de verschuiving precies heeft

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6