1 AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. Bestuurskamer Woningb. vereen. Eensge zindheid (Zijlsinge! 20): Adviesbureau voor iuinbouwaangelegenheden. 89 uur. Ned. Redd.-Leger (Groenesleeg G): Licht beeldenvoorstelling; nam. 8 uur. Nutsgebouw: Openbare vergadering van Öen Vrijheidsbond; nam. halfnegen. L'Union: Openbare vergadering Herv. Geref. Staatspartijnam. 8 uur. Vrije Evang. Gem. (Middelstegr. 3) Samenkomst, te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morsehweg 59)Samen komst te 8 uur nam. Stadszaal: Laatste Volksbijeeenkomst. Revue „Wat hindert dal". 8 uur. Sassenheim: Geref. Kerk: Uilvoe ging Chr. Zangver. Looft den Heer. 8 uur. Donderdag. „De Lakenhal": Lezing van dr. Van Gelder; nam. 8 uur. Groot Auditorium: Lezing van prof. dr. Karl Barth. Leidscbe Volkshuis: Lezing van den heer J. Kriest Jzn. over het verzorgen van kamerplantennam. kwart over acht. Nutsgebouw: 211e vergadering van Bouwkunst; nam. 8 uur. Stadszaal (kleine zaal); Dietsche Kunst avond; nam. 8 uur. Voorschoten (hotel Deurloo)Film voorstelling; nam. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Maart ft.s. tot en met Zondag 3 April waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 523. waardoor de N.V. de Faam's Kleedingmaga^ zijnen eigenarese werd van deze gerenom meerde zaak. Onder leiding van den heer A. Govaart, die ook than9 nog als bedrijfsleider aan het hoofd van dit filiaal staat, werden de zaken stevig aangepakt. Regelmatig en gestadig werd de kring der cliënteele grooter; zij, die reeds tot de afnemers behoorden, bespeurden alras, dat de zaak onder de nieuwe leiding, evenzeer als voorheen, hen in ieder opzicht wist te* vieden te stellen. Zij werd ook nog uitgebreid met woning inrichtingen. Inmiddels was alle beschikbare ruimte in het gebouw Hoogstraat 12 reeds ingerio- men door de verschillende daar onderge brachte verkoopafdeelingen, zoodat de di rectie, ten einde uitvoering te kunnen geven aan haar plannen, geplaatst werd voor het vraagstuk eener belangrijke verbouwing. Allereerst moest de beschikking verkregen worden over een hulpgebouw, waardoor men in staat zou gesteld worden, tijdens de voorgenomen verbouwing, den verkoop gaando te houden. Toevalligerwijze kwam de directie in de gelegenheid beslag te leggen op de perceel en Nieuwe Rijn 810, welke zoowel wat lig ging als inrichting betrof, bijzonder ge schikt was voor het beoogde doel, ja meer dan dat. Immers men oordeelde liet toen het meest economisch tijdelijk van de voor genomen verbouwing af te zien en in de belde aangekochte fraaie winkelpanden di verse barer verkoopafdeelingen onder te brengen. Onder de bekwame leiding van de heeren L. en ir. J. van der Laan werden de plan nen voor het nieuwe gebouw gereed ge maakt en tot uitvoering gebracht. Zonder twijfel zal iedereen die het gebouw aan de buitenzijde eens aandachtig bekijkt, moeten toegeven, dat deze architecten er in ge slaagd zijn een fraai en modern geheel te verkrijgen en wel zoo, dat de omgeving er niet door werd geschaad. Maar zij die binnentreden zullen verwon derd zijn over de belangrijke uitbreiding der verkoopruimten waarover men thans be schikt. Een zeer groot gedeelte moest wor den opgeofferd aan het etalagevraagstus, doch door bebouwing van een groote bin nenplaats en verplaatsing der vroegere werkplaatsen was men in staat de beschik king te verkrijgen over de noodig geachte verkoopruimte. Hoofduitvoerdcr van het werk was de N.V. Erica v.h. De Yreede, te Noordwijk; het schilderwerk werd uitgevoerd door jn- zen stadgenoot S. Duindam, terwijl het bu reau Langezaal Inniger voor de eleclri- sche installatie zorgde; de uitvoering van glas in lood geschiedde naar hel ontwerp van den heer Alorn uit Den Haag. Onze stadgenoot Kukler legde de laatste hand aan het werk. Ook bij dit filiaal werd de z.g. eiland etalage toegepast, waardoor een zeer belang rijke uitbreiding aan de beschikbare eta lage-oppervlakte kon worden gegeven. Een ruime fraaie midden-etalage, geflankeerd, door verscheidene zij-etalages vormen teza men een smaakvol geheel, waarin op a. ti3- tieke wijze de te vërkoopen artikelen geëta leerd kunnen worden. Wel op een geheel aparte wijze werd oplossing gegeven aan het tentoonstellen van ameublementen. Iedereen die het nieuwe gebouw binnen treedt zal onmiddellijk aangenaam verrast zijn door het gezellig interieur. Geheel ge; houden in donker mahoniehout bieden de diverse afdeelingen tezamen een gezellige gelegenheid tot het rustig doen der inkoopen. In de parterreruinite vindt men de afdee- ling Heeren-mode-arlikelen. manufacturen, gemaakte witgoederen, zeilen, behangers- fournituren, lapijlen, loopers enz. Iets wat bijzonder aandacht verdient zijn de toonbanken. Alle toonbanken, zonder uit zondering, zijn van onderen voorzien van stofvrije vitrines, waardoor ook in deze ver koopruimte talrijke artikelen geëtaleerd kunnen worden. Dat deze aparte opvatting niet weinig bijdraagt tot verhooging van het intieme interieur zal wel niemand ontken nen. In de afdeeling Parterre vindt raen even eens een speciale afdeeling Kinderwagens en wiegen alsmede baby-artikelen, een afdee ling waarin de firma een buitengewone re- nommé heeft. De gemakkelijke trap opgaande treft men op de le en 2e etage de ruime en gezellig uitziende meubel-afdeelingen, waarop een keurcollech'e meubelen staat geëxposeerd. Al ras bemerkt men dat het koopend publiek, hoe hoog het zijn eischen ook moge stellen, hier gemakkelijk echt naar zin zal kunnen slagen. Geheel gesepareerd bevindt zich de afdee ling Dekens, waar men, hoog opgestapeld, in ruime vakken, datgene vindt wat men noo dig heeft voor een verkwikkende nachtrust In een ander gedeelte van het uitgebreide complex perceelen der firma Bruning bevin den zich de talrijke ruimten, waarvan het koopend publiek niets bemerkt, doch Le niettemin onontbeerlijk zijn voor het bedrijf als bergruimte, ateliers etc. Men ziet uit dit alles dat de firma Bru ning onverdroten voortgaat op den eenmaal ingeslagen weg en niet van rusten weten wil. Doch zij tracht haar doel niet alleen te bereiken door hpt moderniseeren van haar winkelbedrijf. Vóór alles wil zij blijven handhaven haar aloude reputatie. Hedennamiddag heeft een receptie voor de klanten plaats en morgen wordt de zaak voor het publiek geopend. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is-voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde, letter E, de heer A. A. van der Dussen, te Overschie. Bestemd is voor uitzending naar Ned. Oost-Indië als gouvern. arts bij den Dienst der Volksgezondheid, de heer H. Wamsteker, alhier. De Scandinavische correspondent van het H'bld. meldt, dat het Deensche Weten schappelijk Genootschap de gouden medaille voor een astronomische prijsvraag toegekend heeft aan dr. W. H. van den Bos, observator aan de Sterrenwacht alhier. Alhier is opgericht een plaatselijke af deeling van de Geref. Vereen, voor Drank bestrijding. Tijdelijk is het adres der ver- eeniging: C. Veerman. Drie Octoberstr. 43a, waar men zich als lid of donateur kan op geven. Onze stadgenoot de heer P. J. H. Rut ten, agent van politie 1ste klasse alhier, heeft op 6 Juli 1927, eervol ontslag alhier aangevraagd. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de voordracht over China, welke de heer J. J. L. Duyvcndak, de bekende lector in het Chineesch aan onze Universiteit, op Woensdag 6 April des avonds te 8 uur in den foyer der Stadsgehoorzaal hoopt te houden. Veler gedachten richten zich tegenwoordig naar het verre Oosten, en menigeen vraagt zich met angstige bezorgdheid af, wat het einde der Chineeschc woelingen zijn zal. Wij gelooven dan ook, dat de voordracht van den heer Duyvendak, die zoovele jaren in China heeft gewoond, zeer velen zal aantrek ken, die gaarne door een deskundige worden ingelicht. Het gesprokene zal bovendien door lichtbeelden verduidelijkt worden. Gaarne zal men er de entréc voor over hebben (men zie de advertentie in dit nummer), temeer, nu de opbrengst ten bale komt van het Tehuis voor Vrouwen in de Nieuwsteeg alhier. Het Mannenkoor Kunst en Vriend schap, dirigent de heer J. A. van Opijnen, te Den Haag, geeft Maandag a.s. een concert in l'Union. Zooals reeds gemeld zullen een 40-tal onderwijzers uit Australië, Nicuw-Zeeland, van 8 tot 12 April van uit Engeland een be zoek aan ons land brengen, onder leiding van de League of the Empire. Na eerst Am sterdam en Haarlem te hebben bezocht komen zij den 12den April in Leiden aan, waar zij zullen worden ontvangen en rond geleid worden door vertegenwoordigers van het Pilgrimfathersgenootschap de heeren jhr. De Gijselaar, oud-burgemeester, prof. Jr. Van Nes en prof. Plooy. Na hier verschillende onderwijsinrichtin gen en musea te hebben bezocht zal een thé worden gebruikt in het Academiegebouw, waarna het gezelschap naar Den Haag zal vertrekken. fn een logement hier ter slede is door de politie aangehouden een muzikant zon der vaste woonplaats, G. B. genaamd, die nog drie weken gevangenisstraf moest on dergaan. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. Gisteren werd in de Groenhovenslraat een hperenrijwiel onbeheerd aangetroffen, dat aan het politiebureau is gedeponeerd, waar rechthebbenden h^t kunnen terug ontvangen. Gislemamiddag te ongeveer halfvijf had de 75-jarige mej. K. aan den Hooge- Rijndijk het ongeluk van een trap, waarop zij was geklommen om eenige werkzaam heden le verrichten aan de buitendeur, door het uitglijden daarvan op straat te vallen. De oude juffrouw werd hulpeloos opgeno men, waarna de Eerste Hulpdienst werd ge waarschuwd, die spoedig ter plaatse was en een gecompliceerde beenbreuk constateerde. De juffrouw is na voorloopige behandeling ter verpleging in het Academisch Zieken huis opgenomen. In de Hugo de Grootstraat was een paar uur vroeger de dienstbode L. van B. een soortgelijk geval overkomen. Zij was bezig om gordijnen af te nemen, toen de trap brak en zij naar beneden viel. Het meisje kreeg een gapende wonde aan haar linker arm. Ook hier kwam de Eerste Hulpdienst bij te pas. Na voorloopig te zijn verbonden werd zij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht (er verdere verpleging. Een nachtverblijven de koopman J. V. V die gesignaleerd stond voor het on dergaan van 14 dagen hechtenis wegens openbare dronkenschap, werd gisteren door dr politie aangehouden en voor het ónder gaan van deze straf "naar Den Haag ge transporteerd. RIE BATENBURG. Mej. Batenburg heeft gisteravond in da kleine stadszaal een piano-voordracht go- geven, waarop ze met voldoening kan terug zien. Sedert we haar, een jaar geleden, voul 't laatst hoorden, heeft ze niet stil gezeten. In meer dan één opzicht viel verneugenda vooruitgang te constateeren. Haar prestatie ging aanmerkelijk uit boven het peil, waarop muziekavonden van plaatselijke oekendheden plegen te staan, die aan hun lessenpraktijk meeneu verplicht te zjjn, zoo nu en dan een openbaar conoert te moeten geven. Ze heeft voor haar, oordeelkundig samengesteld, pro gramma een gelukkigen greep gedaan in do pianoliteratuur. Achtereenvolgens heeft z» ons voorgespeeld: de fantasie in d van Mozart, een Sterk stuk, door zijn arpeggio's voorai innig verwant aan Pbilipp Emanuel Bach; een heldere en doorzichtige sonate in D van Haydn; drie karakteristieke stukjes van Debnssy; de van fijne muzikale distinctie getuigende suite in ouden stijl van haat 'leermeester* Oberstadt en ten slotte een nocturne en een zeital études van Chopin. Aan de voorbereiding van dit veelzijdige programma, dat de niet genoeg te waar- deeren deugd der beknoptheid eigen is, was voorbeeldige zorg besteed. Ze heeft alles vlekkeloos gememoreerd. Haar spel wint aan technische afronding; in het passagewerk heelt ze een achtenswaardigen graad van d.udcljjkheid bereikt, dank zjj een voorzich tig pedaalgebruik. De toonproductie, het kritieke punt voor den pianist, viel te loven, al moet dit nog een onderwerp van aan houdende zorg zijn. Zekerheid van greep liet niets te wenschen. Met deze antecedenten is al heel wat te bereiken: dit namelijk, goed klavierspel. Maar dit moet, zal liet zijn volle reden van bestaan in de concert zaal hebben, worden overgeieid in een hoo- gero orde van mooi klavierspel Dat raakt de kwestie van het beeldend vermogen, hei éénheidsbegrip van den uitvoerenden kun stenaar, de voordracht. Dpt is het persoon lijke element in het pianospel. In mej. Baten- burgs spel zat karakter, een streven naar uitbeelding kwam zeker tot uiting. Maar de wijze, waarop dit aan den dag trad, kon ons niet altijd bekoren. Ze neigt vooral in de gedragen muziek naar overgevoeligheid, die haar spel dan zoet en weekelijk maakt. Dat leidt ook wel eens tot valsche accenten, zelfs lot rhythmeverwringing. Voor 't overige is bel een zaak van inleving in het voor te dragen stuk. Bij een muzikale natuur als mej. Batenburg is dit altijd voor versterking en verinniging vatbaar. Dan zullen haar uitdrukkingsmiddelen ruimer worden, haar kleurenpalet rijker voorzien. Dan zal zij relief kunnen geven, daar waar haar spel nu nog vlak klinkt, Dan zal haar voordracht boeiender worden. Dan zal zij contact krij gen met den toehoorder en stemming kunnen scheppen in de zaal. Maar ook op het stuk van voordracht beweegt de pianiste zich in goede richting. Dat stemt hoopvol. De knappe pianiste had veel succes en haar werd een overvloed van bloemen aan geboden. De zaal bad voller kunnen zijn. Ze bespeelde een mooie Ibach-vleugel uit het magazijn Bender. PAEDAGOGISCH CONCERT. \oor een goed bezette Nutszaal gat de heer Jac. van den Burg, violist, zijn twee den paedagogischen kamermuziek-avond, met medewerking van de dames Gonda van Dam, piano, en Corry van Batenburg, violoncel. Mej. Harry van der Harst opende dien avond met do voorlezing van bet slot van een vertelling uit het dagelijksch leven van Beethoven, ontmoetingen met zijn huisbaas, zijn vrienden, moeilijkheden met zijn dienst meid, een vertelling, die, humoristisch en anccdotisch als ze was, bij de jeugd insloeg; de onderen zullen er bjj gedacht hebben; nul n'esl grand devant son chambeilan. Nadat mej. Van der Harst een ontleding had gegeven van het 5e trio op. 70 no. s. D-dur, waarbij ze de thema's op de piano aangaf en de heer Van den Burg op de viool, werd het trio gespeeld door den heet Van den Burg en de dames Van Dam eh Van Balenburg. Hierop volgde de 3de sonate op. 89 A-dur voor cello en piano, en de 9de sonate op. 47 A-dur (Kreutzer-sonate) voor viool en piano, nadat mej Van Mei Harst ook van deze werken vooraf een .thematische analyse gaf en er eenige bij zonderheden van vertelde. De drie meesterwerken uit Beethovens oeuvre stellen hooge eisohen met opzicln tot techniek en samenspel aan do vertolkers. Mej. Gonda van Dam toonde zich ook nu weer een zeer begaafd pianiste -met sterk uitbreidingsvermogen, ze had zich geheel in die werken ingeleefd. Mej. Van Baten burg. die voorai iu de cellosonate tot haai recht kwam, gaf krachtig sonoor spel, on berispelijk zuiver en verzorgd in het pas sagewerk. De heer Van den Burg bleek volkomen opgewassen tegen de moeilijkheden der Kreutzersonato, zijn spel is beschaafd- zjjn cantilene zangrijk, zijn streek soepel en veerkrachtig. De spelenden oogstten hartelijk applaus, de dames kregen bloemen. RECLAME. 217 DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsconferentie. De ontwapeningscommissie zette gisteren haar beschouwingen over de geoefende re serves voort, maar uit de verklaringen van Gibson, Veverka en Boncour bleek ander maal overtuigend, dat hierin de groots moeilijkheid van het ontwapeningsvraagstuü. gelegen is, die momenteel weinig kans heel» bevredigend opgelost te worden. Verder liepen de discussies over de wen- schelrjkheid eener scheiding van de weer» macht van het moederland van die der koloniën, waarbij/ andermaal het Fransche en het Engelsche standpunt met elkaar in botsing kwamen. Mr. Kutgers sloot zich namens de Tsederlandsche delegatie in be ginsel aan bjj den Franschen tekst, dis beide weermachten streng scheidt, doch be pleitte de wenscheijjkheid daarop een zekere correctie aan te brengen, die aan het En gelsche standpunt tegemoet komt. Die cor rectie zou hierin bestaan, 'dat weliswaar de weermacht van het moederland en die van de koloniën in beginsel afzonderlijk worden beperkt, doch den staten vrijheid wordt gelaten de weermacht der koloniën te ver- grooten, indien de weermacht van het moe derland naar evenredigheid onder het vast gestelde maximum bljjft. Boncour verklaarde namens de Fransche delegatie zich met het voorstel der Neder- landscbe delegatie te kunnen vereenigen, mrts te wjjziging in de verhouding aan den Volkenbond wordt meegedeeld. Gibson (V. S.) scheen zicli nopens de geoefende reserves aan de zijde van de aoor Engeland geuite meening ie scharen. De ltaliaansche regeering bestreed hei onderscheid, in het Fransche voorstel ge maakt tusschen de troepen van h«t moeder land en die der koloniën. Gebleken is, dat de ltaliaansche vertegenwoordiger zich be zorgd maakt over de effectieven, welke Frankrijk onderhoudt in zjjn bezittingen, die aan Italiaansch bezit grenzen. Hij gaf dl beperking dezer effectieven in overweging voor elk der bezittingen, maar dit denkbeeld werd door Cecil en Boncour voor elke ko loniale mogendheid als niet te verwezenlijken beschouwd. De Gezantenraad heeft na inzage van de rapporten over den stand van de ontwa pening van Hongarije, met algemeens stem men besloten, dat de geallieerde militair» controle-commissie op 31 Maart zal opge heven worden. FRANKRIJK. Action franpaise en R.K. clerns. De strijd tusschen de R.-K. clerus en de Action francaj^e neemt scherpe vormen aan Reeds is een pastoor geschorst wegens wei gering uit de liga voor de Action te treden. De Action raadt haar aanhang uit de katho lieke groepen te treden. ENGELAND. De schalden. In het Lagerhuis verklaarde Churchill, dat Engeland ongeveer 10 millioen ont vangen heeft van de geallieerde regeeringen op afbetaling der oorlogsschulden en ca. 135'/« .millioen aan de Ver. Staten betaald heeft. ITALIË. Luzzatti. f Luigi Luzzatti, oud-minister-president, ,is gisteren te Rome overleden. Luzzatti was den len Maart 1811 le Venetië geboren. In 1867 werd hij hooglee raar te Padua en in 1869 werd hij Kamer lid, welke functie hij 62 jaar lang bekleed heeft, lot hij in 1921 naar den Senaat over ging. Vijfmaal, in 1891. '96. 1903, '06 en '20 is Luzzatti minister van financiën geweest. In Maart 1910 werd Luzzatti premier. Hij nam zelf binnenlandsche zaken. Een jaar later echter moest hij aftreden bij een po ging tot kiesrechthervorming. In den oorlog heeft Luzzatti als econo misch raadsman den geallieerden goede diensten bewezen. Na dc fascistische ommekeer trad hij niet meer op den voorgrond. ZWITSERLAND. Verlenging werktijd. De staatsraad heeft een voorstel aange nomen tot verlenging van den werktijd bij de transportondernemingen met uur per dag en verwierp het voorstel van den bonds raad om aan het personeel een vergoeding van ten hoogste Irs. 200 per jaar toe te kennen. HONGARITE. Bethlen over de bnitenl. politiek. In de commissie van buitenlandsche za ken verklaarde Bethlen, de minister-pre sident, dat men van elke gelegenheid ge bruik makeif moet om ccnerzijde met de buurstaten, andcTzijds met de groote mo gendheden, in de eerste plaats met Italië, w aarvan do bel au gen met do Hongaarsche overeenstemmen, een allerwarmstes vriend schappelijke verhouding tot stand te bren- gen. De Hongaarsche regeering heeft er geen den minsten twijfel oveT laten bestaan, dat een werkelijke vriendschappelijke ver houding tusschen Hongarije en een buur staat slechts ontstaan kam, wanneer er een radicale wijziging komt in de politiek tegenover de Hongaarsche minderheden. De niet slechts in Hongarije, maar in geheel Europa tot stand gekomen vriend schappclijker en vreedzamer atmosfeer en de economische wederopbouw van Europa zijn san Engeland te danken. POLEN. Interview met Zaleski. Tijdens een interview, dat de politieke redacteur van het arbeidersblad Robolnik heeft gehad met den Minister van Buiten- landscbe Zaken, Zaleski, heelt laatstge noemde betreffende den stand van de onder handelingen nopens een non-agressiepact met Sovjet-Rusland, meegedeeld, dat ds onderhandelingen zijn hervat. Op de vraag, of de minister verwacht dal de onderhandelingen met succes zullen worden bekroond, antwoordde deze, dal waar van den kant van Polen een oprecht verlangen bestaat, om tot een resultaat te geraken, en waar men den indruk heeft ge kregen. dat dit ook van de zijde van Rus land hel geval is, daar toch van laatstge noemd land het initiatief lot deze onder handelingen is uitgegaan, het antwoord wel bevestigend moet zijn. TURKIJE. Het alcoholmonopolie. De Pool9ch"e groep, die nauwelijks één jaar geleden het alcohol-monopolie overge nomen heeft, kan haar financieele verplich tingen tegenover de regeering niet nakomen. Deze besloot de concessie in te trekken en liet beslag leggen op de activa van de groep. MEXICO. Vervalsching van diploma- tieko stokken? De Vew-York Herald" vernieemt uit Washington, dat te Mexico toevallig ont dekt is, dat eenige diplomatieke stukken van de Amerikaansche regeering aan de MexicaatVsche regeering vervalscht zijn. De vervalsching is aan het licht gekomen bij bet bezoek van den Amerikaan Baker, een oud-journalist., aan president Galles in Ja- nu&ri. De president liet den Amerikaan foto's en stukken zien, daaruit moest blij ken, dat de Ver. Staten de revolutionaire woelingen in Mexico steunden. Baker ge loofde daair niet aan «n wist Calles te bewegen de stukken onder de aandacht van Coolidge te brengen, waarop hun valschheid bleek. Do stukkeD hadden allen schijn van echtheid, doch do liandteske- ning van Minister Kellogg en zijn ambte naren was valsch. Te Washington wil men zich op het oogenblik nog niet over do zaak uitlaten. CHINA. De toestand blijft precair. De toestand te Sjanghai is volgens de be. richten rustig, hoewel de opruiers roerig blijven. Frankrijk en Amerika zenden ver sterkingen. Generaal Tsjang kei sjek moet eon bezoek gebracht hebben aan admiraal Williams op het Amerikaansche vlagscbip Pittsburg om de maatregelen te bespreken tot handhaving van de orde. Verderop langs de Jangtse blijft de toe stand onbetrouwbaar. De Engelsche overheid heeft besloten alle Engelschen uit Itsjang, Tsjangsja en Tsjoengking weg te halen. De vrouwen en kinderen zijn al eerder vertrok ken en de mannen zijn al enkele dagen bij een in huizen aan de rivier. Dit besluit is geen gevolg van een nieuwe bedreiging. Den Chineeschen overheden is aangezegd, dat zij verantwoordelijk worden gesteld voor de be scherming van de Brilsche eigendommen. Te Tsjoenking nemen dc extremisten in roerigheid toe, ondanks de olficieele aanzeg gingen daartegen. Te Sjcesji heeft de Engelsche kanonneer boot Cockchafer Kantonneesche soldaten ge- 'last een Engelsche koopvaarder te verlaten die zij in beslag genomen hadden. Toen de kanonneerboot verscheen, zeiden de solda ten, dat zij slechts bezoekers waren. Te HaDkou, waar de rivier wasf, duurt do slaking voort en bleven de vreemde banken gesloten. Te Woehoe zijn de vrouwen en kinderen weggehaald en de mannen samengetrokken in booten op de rivier. De Chineozen dreigen er met boycot en de toestand is er onveilig. Te Kioekiang is schadeloosstelling betaald voor het opvorderen van de Engelsche stoomboot Kiangwo. De wapens en munitie, die aan boord gebleven waren, zijn terugge geven aan den commissaris voor buitenland- sche zaken. Te Nanking worden af en toe schoten ge hoord in Ilstkwan, doch de schepen zijn niet beschoten en de toestand verbetert. De beschieting van vreemde schepen stroomafwaarts van Nanking neemt toe, vooral te Kiangjin en Toengtsjou. Een telegram uit Sjanghai behelst dal liet nu definitief vaststaat dat de aanval op het Japansche consulaat te Nanking uitgevoerd is door ongeveer 250 man Kantonneesche troepen in uniform. De Japansche consul-ge neraal le Sjanghai heeft niettemin van de regepring te Tokio opdracht ontvangen te trachten ook deze gebeurtenis langs diploma ticken weg in het reine te brengen met ver goeding van de schade en vrijwaring voor herhaling. De toestand te Woe-hoe 50 mijl van Nan king is zeer onrustbarend geworden De Katholieke missie is geplunderd en paters en nonnen zijn gevlucht. Amerikaansche zendelingen hebben hun posten eveneens verlaten. Vrouwen en kinderen zijn in deso- lalen toestand te Nanking aangekomen. UIT CHINA. HANKAU, 30 Maart (Reuter). De toestand voor de buitenlanders en voornamelijk voor de Engelschen is onmogelijk geworden door den terreur der communisten. De enkele Engelschen, die nog in Hankau zijn, ver blijven aan den oever van de Yangtze om in geval van nood onmiddellijk te kunnen scheep gaan. Zelfs de Amerikaansche con sul is genoodzaakt aan den oever te blijven. De invloed der gematigden in de Kuomin- tang-partij, waaronder ook van Eugène Tsjen, de Kantonneesche minister van bui- tenlandsche zaken, is volkomen vernietigd. De buitenlandsche banken moesten hun kantoren sluiten wegens de onmogelijke eischen van het personeel. Het politieke bureau heeft alle dagbladen, die een pu blieke meening verkondigen tegen de com munisten, verhinderd uit te komen. KANTON, 30 Maart (Reutpr). Een afdee ling van tien man van Net Engelsche ooifr

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2