AGENDA. A. TH. CAHEN MUZIEK. BUITENLAND. Dinsdag. Leidsche Volkshuis: Lezing met lichtbeel den door dr. W. G. N. v. d. Sleen; nam. kwart over acht. Nulszaal: Tweede Paedagogische Kamer muziekavond; nam. 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Samen komst te 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Klavieravond, Rie Batenburg; nam., kwart over acht. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Voorgan ger dc heer Van Leeuwen, nam., 7 uur. Woensdag. Besluurskamer Woningb. vereen. Eensge zindheid (Zijlsingel 20): Adviesbureau voor tuinbouwaangelegenheden. 89 uur. Lenszaal Reuvens (Breestr. 27): Leden vergadering. 5 uur. Nutsgebouw: Openbare vergadering van den Vrijheidsbond; nam. hallnegen. L'L'nion: Openbare vergadering Herr. Geref. Staatspartijnam. 8 uur. Vrije Evang. Gem. (Middelstegr. 8): Samenkomst, te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Samen komst te 8 uur nam. Stadszaal: Laatste Volksbijeeenkomsl. Revue „Wat hindert dal". 8 uur. Sassenheim: Geref. Kerk: Uitvoe ring Chr. Zangver. Looft den Heer. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdiensl der apotheken wordt van Maandag 28 Maart a s. lot en met Zondag 3 April waargenomen door de apotheek van den heer \V. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 523. RECLAME. KleedermakerfJ 9731 NIEUWE RIJN 32 Teleloon 68. - Ontvangen de nieuwste Stoffen voor het aan- staande seizoen. Stalen worden op aanvrage gaarne toegezonden 151 het uitreiken van medailles en diploma's, want hel volgende punt op de agenda was de uitreiking der in het vorige jaar op ver schillende keuringen en tentoonstellingen behaalde diplomas' voor gouden, zilveren en bronzen medailles. Telkens weer ging dit vergezeld van een hartelijke toespraak door den voorzitter, wiens welsprekendheid bekend is. Een drietal ter behandeling ingezonden vragen gaven aanleiding tot een gezellige discussie, terwijl een paar vragen wegens het late uur moesten wordon verdaagd. De beer G. Lubbe Thz., te Oegstgeest, zond eenige van zijn nieuwste snuljes op iNarcissengebied, vooral de trompet-narcis sen Horlulanus Witte, Lloyd George, Grand Mattre en Ph. Visser werden dooi een ieder bewonderd. Het was dan ook de meening van de geheele vergadering, dat het hoogste aantal punten, hieraan door de keuringscommissie toegekend, ten volle was verdiend. De commissie bestond uit de heeren C. Vinnen te Rijnsburg, G. F. He- merik en J. G. Ballego. Bij de rondvraag wees de voorzitter op de circulaire voor het 50-jarig jubileum van de afd. Spreker hoopt, dat de leden goed nota zullen nemen van de voorzijde, en vertrouwt dat de achterzijde niet onin gevuld ten hunne huize zal blijven liggen. De tot nu toe ingekomen resultaten zijn bevredigend, doch er is veel noodig en daarom drukt spreker al dc aanwezigen op het hart, dat allen een klein steentje moe ten bijdragen lot welslagen van den feest avond. Hij kan' de mededeeling doen, dat het een kunstavond zal worden, zooals maar zelden te Leiden is gehouden. Hierna sluiting der vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraat-examen geneeskunde de heeren C. A. Schoemaker (Den Haag) en C. Dekker (Yenlo). De tot majoor bij het 4e regiment infanterie benoemde kapitein der grenadiers C. E. W. baron van Voorst tot Voorst bljjft, als commandant der le stormschool, te 's-Gravenhage in garnizoen. Van 8 tot 12 April zullen een 40-tal onderwijzers uit Australië, Nieuw-Zeelano, Canada en Engeland ons land bezoeken. De tocht etaat onder de auspiciën van de „League of the Empire". De bedoeling is Amsterdam, Haarlem en Leiden te bezichtigen en in cortact te komen met Nederlandsche onder wijzers en leeraren. De medewerking der autoriteiten ,is verkregen. Onze stadgenoot, de heer Th, van Daalen, agent van politie lste klasse, heelt met ingang van 3 Juli a.s. zijn eervol ont slag uit den politiedienst alhier aange vraagd. Naar wij thans kunnen meedeelen, zal de 2de lezing van dr. Barth plaats hebben Vrijdagavond in het Klein-Audilo- rium. Naar wij vernemen zal de eerstvol gende vergadering van den Gemeenteraad plaats hebben op: Maandag, 11 April a.s. Door de Commissie van Beheer over „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" werd heden ten liaadhuize alhier aanbe steed de levering van melk gedurende bet 2de en 3de kwarthal 1927. Ingeschreven was door twee leveranciers, nl. door G. J. Verberg voor f 9.50 per 100 L. volle melk en 6.00 per 100 L. karnemelk, en Leid sche coöp. melkinrichting „De Landbouw" voor f 9.25 per 100 L. volle melk en i 5.00 per 100 L. karnemelk.. Beide inschrijvers wonen alhier. Door den commandant van het 6de Reg. Veldartillerie alhier werd hedenmid dag in de Doelenkazerne aanbesteed het weghalen van de mest der paarden van genoemd regiment. Ingeschreven was door twee inschrijvers, beiden van hier. Gebo den werd voor het tijdvak van 1 Mei tot 30 Oct. 1927 door J. C. den Heyder voor den mest van stroo 1cent en voor dien van lurfstrooisel per paard en per dag; voor het tijdvak van 1 Mei 1927 tot 30 April 1928 resp. 4 en 2 cent. Door J. A. Vrceburg was ingeschreven voor het eerste tijdvak resp. 2 en 2 cent en voor het tweede tijdvak 6 en 6 cent. De gunning werd aangehouden. Naar wij vernemen heeft de afdeeling Leiden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstetlings- en Vacantiekotonies dit jaar reeds een clubje van 5 kinderen naar builen gezonden. In de eerste helft van April zal een tweede groepje volgen. Het ligt in het voornemen van het be stuur binnenkort een vlaggetjesdag te doen houden. De opbrengst van den verkoop van vlaggetjes zal dan de Vereeniging, naar gehoopt wordt, in staat stellen een groot aantal Leidsche bleekneusjes een heerlijk verblijf aan zee of in de bosschen le be zorgen. Door de architecten H. H. Verhulst en L. Th. v. d. Laken is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan J. Hoogen- dam te Leiderdorp het bouwen van een kolenbergplaats met twee bovenwoningen aan de Leliestraat alhier, voor rekening van den heer J. Koster. Hedenvoormiddag circa 11 uur werd op den hoek Breestraat-Noordeinde-Rapen- burg de brandweerman W. V. aangereden door een auto, toebehoorende aan den heer B., alhier. Het voorwiel van het rijwiel werd geheel vernield. V. zelf kwam er goed ai. Het 18-jarig jongmensch A. J. N., dat sedert een paar dagen alhier vermist werd, is Zaterdagmiddag weer in de ouder lijke woning teruggekeerd. De politie te Utrecht hield een jongmensch aan, wegens het rjjden op een fiets zonder licht; bij nader onderzoek bleek het de vermiste jongeman uit Leiden te zijn. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. Noch de publicaties, noch het programma voor het concert van gisteravond vermeld den iets bijzonders. Alleen een Beethoven- herdenking. Maar dat kan in deze dagen nauwelijks bijzonder meer heclcn. Toch was de zaal tot berstens toe gevuld. Want de mare was doorgedrongen, dat de heer Nieo Gerharz zijn ontslag had genomen als diri gent der H. O. V. en dat Jiij nu dientenge volge voor 't laatst in Leiden den dirigeer stok zou zwaaien. Spontaner hulde aan een vertrekkend kunstenaar kan niet worden gebracht. Zonder dat van de zijde van het publiek ook maar iets opzettelijks was voor bereid en bekend gemaakt, heeft ditmaal niemand van de trouwe bezoekers, gerecru- teerd uit alle kringen der Leidsche burgerij, willen ontbreken. Zoo bood dan de zaal in haar overgevuldheid, talloozen verkozen een staanplaats boven een afwijzing, een ver- heffenden aanblik. Toen Gerharz op het podium verscheen verhieven alle aanwezi gen zich als één man van hun plaats om hem een. veclbeteekenende begroeting te brengen. Was hel toeval dat de vertrekkende diri gent juist de Coriolan-ouverture als ope ningsnummer van zijn afscheidsconcert koos? Of wilde hij met die keus iels over eenkomstigs aanduiden? Wilde hij ons daarmee verwijzen naar den held uit Col lins drama, die immers slechts dat verkoos te doen, wat hij naar zijn diepste overtui ging doen kon en doen moest, die liever zijn leven opofferde dan zijn vrijen wil? Met welk een fiere zelfbewustheid heeft Gerharz dit wreed snijdende muziekstuk de zaal in- geslingerdl Daarop heeft de heer Jos. de Clerck, Vla ming van geboorte en thans leeraar aan de Haarlemsche muziekschool, hel vioolcon cert gespeeld. Ilij heeft zich daarbij doen kennen als een violistisch en muzikaal ta lent van beteeken is. Wien het vergund mag zijn met dit phenomcnale stuk op het po dium te verschijnen. Dit is geen geringe lof, dien men een violist toezwaait. De heer De Clerck had met de stemming van zijn in strument te kampen, gevolg van de tempe ratuur in de stampvolle zaal Daardoor was de zuiverheid niet steeds vlekkeloos. Maar voor zijn technische en artistieke beheer- sching van dit éénig in de literatuur slaande vioolstuk hebben we veel respect. Zijn suc ces was groot en welverdiend. Het orkest heeft zijn partij, die ver boven onderge schikte begeleiding uitgaat, prachtig ge speeld. Toen de pauze zou beginnen betrad prof. dr. P. J. Blok het podium. Hij zou niet spreken over den grooten kunstenaar van Vlnamschep oorsprong Van Beethoven, al zou daar aanleiding toe zijn geweest Hij wilde een enkel woord richten tot den heer Gerharz. die volgen? de booze geruchten zal heengaan. Een woord tot afscheid? Neen, aldus Prof Blok, we hopen allén nog op een gunstige wending, en daarom zeg ik liever- tol weerziens! Maar wat den snreker van het hart moest was een woord van dank uit naam van het Leidsche publiek voor het vele schoone dat de heer Gerharz het Leidsche volk gedurende de laatste jaren heeft doen genieten. Uw concerten, zoo ver volgde spr., zijn volksconcerten in den schoonen zin van het woord. Is er voor U grooter voldoening denkbaar op dit oogen- blik dan een zóó volle zaal? Zich tot het publiek richtende, noodigde de spreker de aanwezigen uit tot een applaus ten teeken van dankbaarheid voor den heer. Gerharz. Staande heeft daarop de zaal den zoozeer gewaardeerden orkestleider een enthou siaste maar eerbiedige hulde gebracht. Daarna bood Prof. Blok, uit naam van een groot aantal trouwe bezoekers, den heer Gerharz een prachtige mand met bloemen aan, met en benevens een aandenken van blijvenden duur: de partituur van Richard Slrausz' „die Frau ohne Schatten". De har telijke toespraak van den lieer Blok werd door levendig applaus van de zaal bezegeld. De heer Gerharz, zeer onder den indruk, dankte Prof. Blok, dankte het Leidsche pu bliek voor zooveel waardeering. Ik zou, aldus de heer Gerharz, nu ik deze zaal vol menschen zie, bijna berouw hebben van mijn besluit. Want ik zou nog zoo graag mijn roeping trouw willen blijven, mijn roeping om schoone muziek te brengen aan mijn Leidsche toehoorders, bij wie ik in mijn streven zooveel weerklank heb gevon den. Helaas, het kan nu eenmaal niet. Maar Leiden vergeet ik nooit! 's Heeren Gerharz' met ontroering uitgesproken woorden zijn niet zonder aandoening door de zaal ver staan. Na de pauze heeft het orkest zich zelf overtroffen met de voordracht van de 8e symphonie en de Egmont-ouverture, die, natuurlijk het levendigste applaus uitlokten. Toen het laatste stuk had uitgeklonken, ver hief het publiek zich wederom van zijn zetels en bracht den geliefden dirigent een ovatie, die minuten lang duurde. Dat was het einde van een zeer stemmingsvollen, zeer bijzonderen avond. We hebben gedurende eenige tientallen van jaren zoo voor en na gelegenheid ge had het Haarlemsche orkest te hooren. Het had zich in onze herinnering vastgelegd als een ensemble, waarover beter gezwe gen dan gesproken kon worden. En zie, nu ontmoetten wc het weer, nadat de heer Gerharz er een paar jaar zijn kracht aan had besteed. Toen hebben we eens te meer het belang begrepen, dat er voor een orkest in gelegen is, wie met de leiding belast is. 'Gerharz' groote verdienste is het, het Haarl. orkest van weinig meer dan niets te hebben opgevoerd lot een orkest, dat verwonderlijk mooie dingen kan doen, dat volkomen inge speeld is op de groote werken der literatuur en dat nu in de rij der volwaardige orkesten is komen te staan. Dat is onlangp officieel, door toekenning van een rijkssubsidie, erkend. En het orkest ontwikkelde zich nog voortdurend. Hoe zal dat in dc toekomst gaan? Zeker, niemand is onmisbaar. Maar laat ons bedenken, dat goede dirigenten zeer dun zijn gezaaid en dat de benoeming van een opvolger, niettegenstaande het nauwkeurigste onderzoek, zoo licht een greep in den blinde kan zijn, als er ten minste gekozen moet worden uit personen, die niet kunnen wijzen op eenige jaren praktijk aan het hoofd van een concert- orkest van beteekenis als het Haarlemsche in zijn tegenwoordig ontwikkelingsstadium. We hopen er het beste van. Nemen we thans afscheid van den heer Gerharz. dan zij hem de verzekering ge geven dat zijn aftreden in Leiden ongemeen wordt betreurd en dan is ons laatste woord, het woqfd dat Prof. Blok sprak: dank voor het vele schoone hier gebracht, dat memg onbewuste lot een openbaring is geworden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsconferentie Het ItaliaanschZuid- Slavisch conflict. In de gistermorgen gehouden zitting der commissie van voorbereiding der ontwape ningsconferentie heeft de Brouckère de be perking van militair afgerichte reserves, in de ontwerp-conventie van Lord Cecil be- pleit, besproken. In een uitvoerige rede trachtte da Brouckère aan te toonen, dat het onmogelijk is een nauwkeurige omschrijving to geven van afgerichte reserves. Zooiand de staten van het Europeesche vasteland geen betere waarborgen voor veiligheid krggen, is af schaffing van den militairen dienstplicht vooi hen ondenkbaar en daarom ligt de eenige mogelijkheid, om militair afgerichte reserves to verminderen, -in de beperking van de jaarlijksche lichtingen van de in vredestgh onder de wapens staande manschappen, ver korting van den diensttijd en beperking van do algemeene militaire uitgaven. Boncour (Frankrijk) betoogde, dat men de beperking moet zoeken, waar zy te vinden is, n.1. bij de uitgaven voor de beperkbare eiementeh van wapening. Dezo leggen juist d9 zwaarste lasten op en de uitgaven ervoox zouden anders voor sociale en humanitaire werken kunnen 'dienen. De afgerichte re serves zyn onmogelijk rechtstreeks te be perken. De eenvoudigste en doeltreffende «jetbode is de vorming van zulke reserves to beperken door vermindering van de uit gaven voor materiaal. Als men de aan schaffing van materiaal beperkt, verhindert men het gebruik van reserves. Gilson (Ver. Staten) zette het bekende, in het Amerik. memorandum omschreven, stand punt zyner regeering uiteen. Bg vermindering van wapening kan men slechts met zicht bare elementen werken. Spr. hoopte, dat het de conferentie zou gelukken, uit dé bestaande meeningsverschillen een verge'gk te vinden. 's Middags werden de besprekingen voort gezet. Generaal Marinis (Italië) wenschte, dat men het begrip „afgerichte reserves'" zo& duidelgk mogelijk zal omschrijven. Rutgers (Nederland) betoogde, dat afge richte reserves een deel uitmaken van de officieele oorlogstoebereidselen door den staat, zg zyn beperkbare, controleerbare be wapeningen, die door den staat geregeld gecontroleerd worden. Wanneer de oorloge werktuigen beperkt worden, moet de beper king niet slechts de zich in vredestijd onder dc wapens bevindende manschappen gelden, doch ook de voor den oorlog afgerichte "strydkrachten, d. i. de reserve en het ma teriaal. Hij sloot zich aan bij het Engelsche standpunt, volgens hetwelk de bep'erking van de africhting en de organisatie van tal rijke legers, van welke de afgerichte reserves een der voornaamste elementen vormen, het doelmatigste middel is tot beperking der aanvalskracht der reservers. Bernstorff (Duitschlaiud) sloot zich bij den vorigen spreker aan. Duitschland kan geen conventie aanvaarden, die geen be perking der afgerichte reserves voor schrijft. Hij ^eunde het voorstel van Lord Cecil. Welke de loop ook zij, dien de on derhandelingen verder nemen», Duitscliland zal zich schikken' in de uitkomst, op voor waarde, dat het beginsel intact blijft, want do afgerichte reserve» zijn het voor naamste deel der moderne legers en in dien men geen middel vindt om de afge richte reserves te controleeren, zou dit een ernstige 6chadc beteekenen voor de ont- wapeningsgedacht*». Generaal Marinis (Italië) en Yovanovits (Zuid-Slavië) sloten zich aan bij het Fran- sche standpunt. Yovanovits zeide nog: cle landen, wier aardrijkskundige ligging niet toestaat tot de africhting van reserves eerst na het uitbreken van den oorlog over' te gaan, kunnen hun afgerichte re serves niet benerken, zoolang er geen be tere veiligheidswaarborgen verschaifc wor den. De eenigo bescherming van de lan den, die aan een inval blootetaasi, is in hun afgerichte reserves gelegen. Sokal (Polen), die eveneens diet Fi'an- sche beginsel aannam, verklaarde, zoo lang de Volkenbond bij het uitbreken van een oorlog geen onmiddellijke hulp en veiligheidswaarborg bieden kan, niet- den ken valt aan. beperking der afgerichte re serves. Ten slotte word op voorstel van Cecil besloten voorloopig den Franschen tekst te aanvaarden en aan alle delegaties het recht t© geven om later definitieve amen dementen in te dienen. Waar hij er niet in geslaagd is zijn te genstandei's te overtuigen en het wenschc- Tijk is, dat de commissie tot een eenparig besluit komt, heeft het. geen zin voor hem zijn Btandpumt te handhaven, al blijft hij volhouden, dat het juist is. Uit een reeks van mededeelingen van of- ficieuzen aard in de dagbladen zou blijken, dat Italië wenscht. dat het internationale onderzoek inzake de beschuldigingen jegens Zuid-Slavie zich niet zal beperken tot het grensgebied, doch zich uitstrekken zal lot 'het binnenland van Zuid-Slavië, en dat alle mogendheden duidelijk het voornemen te kennen gegeven hebben om zich niet te la ten meesleepen door Balkanstroomingen tegen Italië en vrij baan te laten aan de wet tige en vreedzame Italiaansche aspiraties. Aldus een bericht uit Rome, dat nog van weinig tegemoetkoming getuigt. Uit Belgrado wordt daarentegen gemeld: Blijkbaar gevolg gevend aan een wenk van het ministerie van buitenlandse he za ken. constaleeren de Zuid-Slavische bladen, dat Zuid-Slavië een onderzoek aan beiden zijden van de grens heeft aanvaard, terwijl Italië een dergelijk onderzoek heeft gewei gerd. De Polilika, het blad, waarvan de be trekkingen tot den minister van buiten- landsche zaken bekend zijn, verklaart dat een oplossing, zooals die van Engelsche zijde is voorgesteld, n.l. door directe onder handelingen lusschen Zuid-Slavië en Italië slechts een uilslel van hel conflict zou be teekenen, doch niemand kan ervoor instaan dat er in Albanië niet binnen een maand een nieuwe opstand uitbreekt, waarvan Italië zich zou bedienen om het land geheel te bezetten, wat nu mislukt is. Het zwaarte punt van de geheele kwestie wordt het ver drag van Tirana genoemd. Inderdaad is men in Zuid-Slavische politieke kringen van meening. dat het gevaar voor den strijd op den Balkan niet is geweken, zoolang de Volkenbond zich niet met dit verdrag heeft bezig gehouden. Men gelooft dat zoowel te Rome als te Londen een onderzoek aan den Albanee- schen kant van de grens ongaarne zou wor den gezien. Ten aanzien van Rome acht men dit licht te verklaren. Te Londen wil men blijkbaar niet, dal hel gezag van den Volkenbond een knauw krijgt door een evenlueele weigering van Italië. Uit Podgoritza wordt gemeld, dat in Al banië de reservisten ran de lichtingen 1895 —1898 onder de v apenen zijn geroepen. Langs de rivier de Vojana en op de berg ruggen langs het i.eer van Skoelarie wor den kmonnen opt.'steld. DUITSCHLAND. De oorlogsbegrooting. Bij de bespreking der lcgerbegrooling in den Rijksdag stelde de sociaal-democraat Schflpflin de hooge bedragen van het budget van oorlog tegenover de geringe uitgaven voor sociale aangelegenheden. De minister Gessier betoogde aan dc hand van statistische gegevens, dat Duitsc'.j- land, in vergelijking met zijn volksinkomen, op verre na niet de hoogste milithire uit gaven heeft. Desondanks streeft dc reges- ring niet naar een sterkere bewapening van Puilschland, doch naar algemeene ontwa pening. Gróofe opschudding verwekte de mededeeling, dat uit het rapport der con trole-commissie blijkt, hoeveel materiaal Duilsehland aan dc Entente leverde. Do minister verdedigde de Bijksweer tegen het verwijt van politieke onbetrouw baarheid. ENGELAND. Kabinetsraad en vrager .it het Lagerhuis over China Verkiezingen in Australië. Een 9peciale kabinetsraad heeft gisteren de laatste telegrammen uit Ch;na besproken en maatregelen genomen voor den eersten tijd. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft Chamberlain gezegd, dat de onder handelingen over den status van Sjanghai en andere Engelsche nederzettingen voor het oogenblik, met het oog op den chaotischea toestand opgeschort waren. Wanneer ze her vat konden wordeü, was nog onzeker, maar ook dan zouden de Chineesche gezaghebben eerst moeten bewijzen, dat zij de orde en het leven der buitenlanders konden bescher men, voor Engeland zich tot eenige verande ring in de statuten der nederzettingen of welke andere tegemoetkoming dan ook be reid zou verklaren. Op de vraag of men vertrouwen kon stel len in de beloften van Tsjang kei sjek zei de minister, dat men in dezen chaotischen toe stand alleen op daden en niet op woorden kan afgaan. Kenworthy vroeg of na het gebeurde te Nanking de Engeischen uit de rest van het Jangtsedal weggehaald zouden worden, waarop Chamberlain zei, dat zulks overwo gen moest worden, doch dat hij het niet wenschelijk achtte, daartoe van Engeland uit last te geven. Er zou nog nader over beslist B worden. Ten aanzien van de vraag of de minister op de hoogte was van de ongerustheid der Engeischen te Hankou, tengevolge van het falen der Kantonneezen, wat het bewaren van de orde betreft, zei Chamberlain, dat de toestand in de concessie te Hankou inder daad onlangs weer gespannen is geweest. Chineesche troepen hebben Engeischen aan gehouden en bedreigd en getracht de ge meenschap met de koopvaardij- en oorlogs schepen te belemmeren. Tsjeng is hiervan in kennis gesteld en heeft zijn leedwezen er over betuigd. De Kantonneesche troepen zijn thans uit de concessie teruggetrokken. De Engelsche consul-generaal en de marine- gezaghebbers hebben de stappen genomen, die zij in het belang van de Engelsche onder danen noodig achtten. In Zuid-Auslralië hebben algemeene ver kiezingen plaats gehad De uitslag is nog niet volledig bekend, doch vast slaat dat de liberale partij en de boerenpartij, die een pact hebben gesloten tegen de arbeiders, de regeering hebben verslagen. In het jongst Parlement hielden de arbeiders 26 van de 46 zetels bezet. De tot nog toe bekende uitsla gen toonen aan, dat de arbeiders slechts 21 zetels bezetten. Intusschen is het zoo go*>d als zeker, dat alle arbeidsrsmipisters her kozen zijn. Ook in West-Auslralië hebben algemeen* verkiezingen plaats gehad. Het lot van de arbcidersregeering daar is onzeker, HONGARITE. Bethlen naar Rome. Graaf Bethlen zal 8 April a.s. naar Rome vertrekken en op zijn reis vergezeld worden door graaf Khuen I-Iedervary, directeur van het Departement van Buitenlandsche Zaken Men zegt dat graaf Bethlen met Mussolini zal onderhandelen inzake het vraagstuk van de Hongaarsche haven aan de Adriatische Zee. Of daaromtrent echter volledige over eenstemming zal kunnen worden verkregen slaat nog niet vast. TSJECHO-SLOWAKITE. Het spoorconflict geëindigd. liet conflict met het spoorwegpersoneel is voorloopig opgelost. De regeering heeft de verordening op de uitvoering van het dienst reglement teruggetrokken en zal eerst met de organisaties overleggen. CHTNA. Nog een relaas over Nan king Diverse toestand- berichten. Sir Percival Phillips, de correspondent van de „Daily Mail" te Sjaaoighad, geeft in zijn blad verhalen weeT van de vluchte lingen uit Nanking, dio Zondag to Sjanghai aangekomen zijn. „Het js te hopen", schrijft hij ter inlei ding, „dat de onthullingen over de Kan tonneesche uitspattingen te Nanking de openbare meemng in Engeland zullen ster ken tegen verdere overhaaste tegemoet komingen aan de communistische nationh listen inzake de rechten, welke de Engei schen thans in China genieten. Met de zoogenaamde Kantonneesche regeering in haar huidige stemming valt zoo min te praton als met een dolle hond. „Ongetwijfeld was de aanval door gere gelde troepen in uniform uitdrukkelijk voorbereyd en goedgekeurd door dc bevel hebbers van het leger, dat Nanking bin nentrok. Al mogen de hooger geplaatste overheidspersonen de verantwoordelijkheid afwijzen, hun latere houding toont denzelf den geest van vijandschap en overmoed, welke voortvloeit uit de overtuiging, dat de groote mogendheden, en met name En- gejaud toch niet tot werkelijk krachtig in grijpen durven overgaan. Dit bleek uil het achterwege blijven van pogingen om do orde te horstellen na het protest van de Engelsche en Amerikaansche marineofficie ren en uit het weloverwogen on beschaam de antwoord op het ultimatum om de En geischen en Amerikanen, die in gevaar verkeerden, udt te leveren. „Generaal Tsjang kei ^jek, geeft blijk van denzelfden algemeenen geest van on beschaamdheid door een verklaring aan de journalisten, dat Nanking een op zichzelf staande gebeurtenis is geweest, die nu i« afgedaan en dat alle vloten en legere ter wereld nog niet in staat zijn om de natio nale wenschen. van het Chineesche volk te smoren. „Een verder leerzaam feit uit de verha^ len van de vluchtelingen over de wreed heden van de Kantonneezen is dat het Chi neesche karakter in den gTond nog geen zaer veranderd is sinds den tijd, dat mar teling dc gebruikelijke methode was om eischen tegenover vreemdelingen af te dwingen De zoogenaamde beschaafde &a°- tonneezen hebben de vorige week dezelfde gevoellooze wreedheid getoond als de aan stichters van den laatsten grooteD opstand tegen de vreemdelingen. 27 jaar geleden. „Toen men dr. Leonard Smith, de En gelsche ha ven dokter, zijn vinger af hau

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2