Sfoxin Een speelbal der fortuin No. 20564 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 28 Maart Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. rii'el' InklW waar Izak uil mecsC iicMvei^maar/ I daf fa do Indruk dio (Ï-YSAA bfj' cM' blijven FEUILLETON. VOOR DE HUISKAMER. GEMENGD NIEUWS. oi voor hen, die dit wenschen op de Britsche luchtlijn CairoKarachi. Dit programma is terstond te verwezenlij ken, onafhankelijk van elke vreemde in menging of toestemming. Wellicht, dat het er dan spoedig van komt, dat de Neder- landsche stoomvaartmaatschappijen snelvaren de stoomschepen in de vaart brengen, hoofd zakelijk slechts voor mail en passagiers, tusschen Port-Said en Sabang, in verbinding met genoemde vliegdiensten, waardoor de reisdnur van Amsterdam tot Batavia tot hoogstens veertien dagen zou kunnen worden teruggebracht Moge deze bijeenkomst, zoo besloot spr., er iets toe bijdragen om in gezaghebbende kringen in Nederland en Ned.-lndiè de overtuiging ingang te doen vinden, dat het op de geschetste wijze be vorderen van de snelverbinding tusscnen de beide gebieden van het Nederlandsche Rijk is een eisch des tijds, een groot nationaal en economisch belang en een practisch volkomen bereikbaar doel. (Toejuichingen). Het mannenkwartet zong alsnu enkele lie deren, waarna de voorzitter der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, de heer J. F. de Vogei, het sluitingswoord sprak. Hierna werd thee aangeboden. HOOGER POLITIE -PER SO NEEL VOOR INDIË. Door den heer Deckers zijn aan den Mi nister van Koloniën de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is het juist, dat bij de voorwaarden, waar onder 14 commissarissen van politie 2de klasse en 70 politie-opzieners naar Neder- landsch-Indië kunnen worden uitgezonden, o.m. deze voorkomt: „De candidaten mogen ten hoogste 30-ja- ren oud zijn en moeten liefst ongehuwd zijn of niet meer dan één kind hebben, in dien zij gehuwd zijn"? Zoo ja. wil de Minister dan mededeelen, welke overwegingen tot het stellen vaiT deze veler gerechtvaardigde ontstemming op wekkende voorwaarde hebben geleid? WONINGBOUW-VOORSCHOTTEN. Verlaging der rente. Naar de ,Tel.,' verneemt, zal binnenkort de rente van nieuwe door het Rijk te ver- leenen woningbouwvoorschotten worden verlaagd van 5 pCt. op 4 3/4 pCt. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. Onder leiding van den heer A. P. Jung- curt uit Den Haag kwam te Utrecht dé Chr. Democratische Unie in vergadering bijeen ter vaststelling van het program. In zijn openingswoord deelde spr. mede dat in de Unie zijn opgelost de Protestant- sche Volkspartij en de Chr. Dem. Bond. ter wijl met de groep van Staalman nog overleg gevoerd wordt. Als doel der Unie is in de Statuten ver meld. dat zij streeft naar een samenleving, waarin de gerechtigheid, voortvloeiende uit het bestaan van het koninkrijk Gods beter tot uiting komt dan in de tegenwoordige maatschappij het geval is en bij de huidige politieke constellatie mogelijk is gebleken. Als grondslag is vermeld, dat de C. D. U. aanvaardt de eeuwige beginseljen van Gods woord als geldend voor het persoonlijk, maatschappelijk en staatkundig leven. De ontwerp-statuten werden met eenige wijzigingen goedgekeurd. Vervolgens werd tot voorzitter gekozen de heer A. P. Jungcurt (Den Haag) die echter de benoeming niet aanvaardde om verschil de redenen. Daarna werden als bestuurs leden gekozen de heeren R. v. d. Brug (Gouda), A. P. Jungcurt (Den Haag), P. Du bois (Amsterdam). H. Steketee (Gouda), S. Spies (Almelo). J. Coenraadts (Utrecht) en Chr. de Vries (Haarlem) die onderling een voorzitter zullen verkiezen voor den tijd van één jaar. NATIONAAL ZEEMANSFONDS. Aan het jaarverslag van het nationaal zeemansfonds, over 1926 wordt het volgende ontleend: Er werden 420 gezinnen gesteund, zijnde meerendeels de nagelaten betrekkingen van Nederlandsche zeevarenden, die tengevolge der oorlogsomstandighden in de jaren 1914 1918 waren omgekomen. Uit de fondsmiddelen werd daaraan circa f 2000 besteed, terwijl uitkeeringen voor Rijksrekening geschiedden tot een bedrag van circa f 87.000. Deze uitkeeringen voor rijksrekening ge schiedden aan de nagelaten betrekkingen van zeelieden, die op zee omgekomen war ren, alvorens 'de zee-ongevallenwet van kracht was en aan behoeftige oud-redders van schipbreukelingen, dan wel aan hun weduwen. Van verschillende personen en instellin gen werden giften ontvangen en door de welwillende medewerking van gezagveor- ders, administrateurs en officieren der mail- stoomers Patria, "Insulinde, Vondel. Konin gin der Nederlanden, bedragen voor het fonds bijeengebracht. NEDERL. REEDERSVEREENIGING. Uit het jaarverslag van deze vereeni- gdng blijkt dat op 1 Januari het aantal aangesloten reederijen 43 bedroeg. Bij den aanvang van het verslagjaar be droeg het aantal bij de vereeniging aange sloten schepen 649, metende 2.378.505 b.r.t. Dat verminderde gedurende 1926 met 14 schepen, metende 5-1.730 b.r.t., waarvan er drie tengevolge van zeerampen verloren gingen en elf naar het buitenland werden verkocht, en het vermeerderde met 25 schepen metende 84.127 b.r.t. (tien sche pen, tezamen metende 36.337 b.r.t., gingen in andere Nederlandsche handen over Op 1 Januari j.L waren aangesloten 660 schepen metende 2.407.902 b.rt. (w.o. 39 motorschepen, twee lichters en 43 sleep- booten), hetwelk 97$ pCt. van de totale Nederlandsche handelsvloot (stoomschepen en motorschepen met Nederlandsche, Ned. Oost- of West-Indische zeebrieven) uit maakt. Op dien datum waren voor de leden in aanbouw 34 schepen, metende ongeveer 185.005 b.r.t. CENTRALE WERKMEESTERSBOND. Do Centrale Werkmeesterbond heeft te Utrecht een feestelijke samenkomst ge houden ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan De voorzitter, de heer J. Jerondmu6, hield een feestrede en wees er op, dat na een kleine inzinking de Bond nu weer kern gezond is. Sinds October wist men uit eigen kracht 175 nieuwe leden te werven. De heeren L. Veenstra te Rotterdam, J. F. van Muylwijk te Amsterdam en A. Hooft te Hengelo boden onderscheidenlijk namens de Vereeniging van soheepswerk- namens de VeTeeniging van schepswerk- tuigkundigen en namens den Bond van bazen in de textielindustrie gelukwenschon aan. De heer K. Stoffels te Amsterdam bood namens de afdeehngen van den Bond een boekenkast aan, aan den voorzitter, den heer J. Jeronimus, en den secretaris, den heer Joh. Lissen berg, ieder een gouden potlood met opschrift en aan de ovenge bestuursleden een zilveren potlood met opschrift. De voorzitter betuigde voor een. en an der zijn dank. Tot hoofdbestuurslid werd gekozeta de heer W. B. Quint te Zutfen, tot redacteur de heer J. Jeronimus te Utrecht, en tot lid van de commissie van bijstand de heer H^Putto te Apeldoorn. 'Vervolgens werd deelgenomen aan een gemeenschappelijken autotocht. CHR. MIDDENSTAND. Te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. werd een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging van den Christelijken Handeldrijvenden en indus- trieelen Middenstand, tevens bedoeld als jaarvergadering. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren K. Meima te Sn eek, mr. R. van Maare, te Arnhem, E. H. Dik, te Amsterdam en A. Bos, te Rotterdam, werden herkozen. Gekozen werden: In de vacature Schwar- zenburg (Groningen); J. Kaajan (Groningen) in de vac. R. K. van den Berg (Baam); C. de Haan (Utrecht); voor Drente P. Pluyter, te Assen; voor Overijssel A. van der Voort (Zwartsluis). De aftredende leden van den Midden- standsraad, de heeren L. Attema, A. Bos en I LUCHTVERBINDINGEN IN EN NAAR NEDERLANDSCH-IN UiE. Welke taak ons land heelt te vervallen. Een uitgelezen gezelschap vulde Zaterdag de Ridderzaal te Den Haag, waar het comité Vliegtocht Nederland—Indië der Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart en het A. N. V., aid 's-Gravenhage, een bijeenkomst had be legd, gewijd aan de Luchtverbindingen in ep naar Nederl.-Indië. Daar waren in de eerste plaats de Koningin-lloeder en Prins Hendrik, die ook de Koningin vertegen woordigde, voorts de ministers van Koloniën, Oorlog en Waterstaat, de oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indië, de heer Idenburg, de vice-pres. van den Raad van State, mr. dr. W. F. v. Leeuwen, de Dir-Generaal der Posterpen, de commandant van het Veld leger luit.-gen. Muller Massis, de burge meester van Rotterdam mr. Wytema, ver schillende leden der Tweede Kamer en lal van ooraanstaande persoonlijkheden uit allerlei kringen. Na een welkomstwoord van den voorzitter van het A.N.V. aid. Den Haag, luit-kol. K. E. Oudendijk, waarin hij ver klaarde in de vorstelijke belangstelling een bewjjs te zien, dat het hier geldt een natio naal belang van de allereerste orde, zong het Residentie Dubbelmannenkwartet het „Wilhelmus", staande aangehoord. „Groot Nederland en het Luchtverkeer" W33 het onderwerp, dat prof. mr. M. W. F. Treub vervolgens inleidde, waarbij hij de econo mische beteekenis van het luchtverkeer in en naar Ned.-Indië aantoonde en uiteenzette welke groote belangen met de verwezen lijking van deze luchtgemeenschap gemoeid »ÜQ Het vliegwezen verkeert nog in zpn tin- Öerjaren, zeide spr., en toch kan het reeds op heel wat grooter vorderingen bogen dan het spoorwegverkeer in zijn eerste stadi im. Reeds thans echter en hierop komt bet aan mag het luchtverkeer er aan spraak op maken, in zjjn ontwikkeling met vertrouwen te worden bejegend. Onze K.L.M. heeft zich zulk een goeden naam in de wereld van het luchtverkeer RECLAME. 122 Naar het Engelsch van RAFAEL SABAT1NI. Geautoriseerde vertaling van A. T 43) HOOFDSTUK XVII. De ontvoering. De stoet ging langs het eigenaardige houten gebouw van Temple Bar en Fleet street in de toenemende duisternis van dien zomeravond en daar dit de gewone weg was, bestond er tot nu toe voor de inzitten de geen reden om zich te verontrusten. Maar toen de dragers op het punt waren, rechts af te slaan, om in de nauwe straat le komen, die naar Salisbury Court leidie, kwam een man plotseling uit het duisler te voorschijn, die hen tegenhield. De man was Holles, die de plek vroeger dan zij bereikt had. „Terug 1" riep hij hun toe, terwijl hij voor uit trad. „Ge kunt niet verder. Er is daar esn opstootje over een besmet huis, dat open gebroken is, en de pest is naar alle kanten verspreid. Ge kunt dezen weg niet gaan." De dragers bleven staan. „Welken wpg dan?" vroeg de voorste. „Waarheen wildet ge gaan?" vroeg de man. „Naar Salisbury Court." „Nu, dat is mijn weg ook. Ge moet om de "leet Ditch gaan, evenals ik K volgt me.' En hij liep hen vlug vooruit ia.ng- Fleet Street. weten te veroveren, dat elk gevaar, dat ons land in het Europeesche luchtverkeer ala quantité négligeable zou worden behandeld, is bezworen. Geljjk bekend is, werd de K.L.M. van haar aanvang af door bet Rjjk gesubsideeerd. Over de voortzetting die subsidie is thans, behoudens de vereischte goedkeuring van de Staten-Generaal overeenstemming verkregen. Voorloopig echter is de zaak alleen voor Nederland in Europa geregeld. Voor Indië verkeert men vooralsnog in bet allereerste beginstadium der voorbereiding. Het is zaak. hier grooten spoed te betrachteu, wil ons laad het hem toekomende aandeel in het luchtverkeer tusschen Europa en Azië met verspelen door onverantwoordelijk treuzelen. bpr wees verder op Engeland en zijn weikzaamheid bij het tot stand komen van een verbinding met Britsch-Indië. De bedoeling van de K.L.M. is zich daar bij aan te sluiten- Het Comité Vliegtocht Nederland-Indië, dat in nauwe relatie met de luchtvaart-maatschappij staat, heeft db stichting van een wekeljjkschen luchtdienst AmsterdamCairo, in aansluiting aan de in- en uitgaande mailbooten te Port-Saïd en aaa de Britsche lijn CaïroKarachi op zijn program. De samenwerking met Imperial Airvays, welke voor de uitvoering van dit deel van het programma noodig is, zal wel werden verkregen. Dit zal van groote beteekenis zijn voor het luchtverkeer in en naar Nederlandsch- Indië. Is er samenwerking tot stand gekomen op het begintraject van de luchtlijn Europa- Indië, dan is die ook op het eind-traject vrijwel verzekerd. Wat betreft de verbinding Nederland Indië zal men alleen op samenwerking met en medegebruik van de Britsche luchtlijnen kunnen rekenen, indien men op gedeelten van da luchtlijn LondenAustralië als contra-1 prestatie iets wadrdevols heeft aan te bieden. Het is de hoogste tijd, dat men zoowe* in Europa als in Indië iets heeft aan te bieden, dat voor de Britsche luchtlijn op Indië en Australië waarde heeft. Thans heeft de K.L.M. voor Indië een nieuwe aanvraag ingediend, of zij zal dit binnenkort doen. Het zal noodig zijn, aldus spr., dat bij de behandeling dezer nieuwe aanvraag de officieele langzaamheid plaats make voor den spoed welken de urgentie van het onderwerp vereischt. Ten slotte zeide spr., dat, wil Nederland kunnen profiteeren van en samenwerken met hetgeen in Engeland gedaan wordt ter ves tiging van een luchtverbinding tusschen Europa, Indië en Australië, dan hebben par ticuliere belanghebbenden en Overheid zich niet slechts van den ernst maar ook van de urgentie der zaak te doordringen. Nadat het dubbelmannenkwartet eenige liederen had laten hooren, was het woord aan generaal b. d. C. J. Snijders, die zeide, dat op hem thans de taak rustte, de vraag te heanlwoorden, of wij reeds beschikken over de materieele middelen -en in staat zijr, de technische voorwaarden te vervallen, welke voor een geregelden luchtverkeersv dienst tusschen Nederland en zgn overzee- sche gewesten vereischt worden. De materieele bestaanbaarheid en tech nische uitvoerbaarheid der luchtgemeenschap tusschen Europa en het Verre Oosten zgn, zeide spr., wel bewezen. De veiligheid van het vliegen is thans onafhankelijk gemaakt van den aard en de gesteldheid van het gebied, waarboven men vliegt. Spr. concludeerde, dat het luchtverkeer naar Ned.-Indië rijp is voor onverwijlde uit voering. Het opent in de toekomst voor postvervoer, zakenreizen en toerisme reus- acht.ge vooruitzichten en belooft, bij afdoen de verzekering der veiligheid, uit een oog punt van snelheid en comfort nog belangrijke verbeteringen. Onze naaste taak is als volgt, zeide spr.: 1. Het ten spoedigste in bedrijf brengen, van een luchtverkeersdienst SoerabajaBa taviaSabang, en terug, eenmaal 's weeks in elke richting, met desverkiezende tus- schenladingen te Belawan en Singapore en wellicht ook te Semarang en te Palembang of Muntok. 2. Stichting van een wekelijkschen vlieg- dienst van Amsterdam naar Caïro en terug, aansluitende op de in- en uitgaande Neder landsche mailbooten te Port Saïd of te Suez De stoel vervolgde zijn weg in de veran derde richting. Juffrouw Farquharson had zich voorover gebogen, toen rqen stilstond, om le hooren, wat gezegd werd. Zij had geen gesloten huis gezien in de straat, toen zij er bij daglicht enkele uren te voren door kwam. Maar zij had geen reden, om aan de waar schuwing te twijfelen. Besmette huizen wer den nu een gewoon verschijnsel in de stra ten van Londen, en zij was blij, dat het sluiten van den schouwburg haar toeliet, naar buiten te gaan, weg van dezen atmos feer van pest. Zij ging weer achterover zitten met een lichte zucht van vermoeidheid, en liet zich zwijgend verder dragen. Maar toen zij aan de Fleet Ditch kwamen, bleven haar dragers recht door gaan, in plaats van rechts om te slaan, en volgden dien langen man in mantel, die aangeboden had, hen te geleiden. Zij waren halfweg over de brug, toen juffrouw Farquharson merkte, wat er gebeurde. Zij boog zich voorover, m riep hun toe, dat zij den verkeerden weg in sloegen. Zij lette even min op haar, alsof zij potdoof geweest waren, en gingen rustig ver der. Zij riep hun harder en dringender toe. Zij namen er nog geen notitie van. Zij waren de brug over, en bogen nu naar rechts af, in de richting der rivier. Juffrouw FarquharsoD kwam tot het besluit, dat er een weg terug was dien zij niet kende, en lat hun gids een goede reden had, om dien weg te gaan. Dus. ofschoon zij het nog wel vreemd vond, dat de dragers zoo doof voor haar bevelen geweest waren, liet zij ze nu verder gaan. zonder er zich verder mede te bemoeien. Maar toen, in plaats van het water weer over te steken, de stoel links om sloeg in d* richting van Baynard's Caslle, werd baar angst dubbel zoo groot. „Houdt op!" riep zij hun toe. „Ge gaat den verkeerden weg." Toen .ziende, dat zij er zich niet aan stoorden, riep zij: „Zet den stoel dadelijk neer; zet neer, zeg ik!" Maar nog namen zij er geen notitie van. Zij gingen niet alleen verder, maar versnelden hun schreden, struikelend over de groote straat- steenen in de duisternis, die nu heerschte. Zij werd bang. „Nathaniel," riep zij met schrille stem, zich voorover buigend en tevergeefs trach tend den schouder vast te grijpen, die juist huiten haar bereik was, „Nathaniel I" Haar angst werd grooter. Was dit werke lijk Nathaniel of was het iemand anders? Er was iets onheilspellend opzettelijks in de kalme wijze, waarop de man voortliep, zon der op haar te letten. De groote man voor hen, weinig meer dan een vage omtrek nu, had zijn stap vertraagd, zoodat de stoel hem spoedig inhaalde. Zij trachtte op te staan, de bedekking van den stoel op te lichten, het deurtje voor zich te openen. En eindelijk begreep zij, dat beide vastgemaakt waren. Dat maakte een einde aan allen twijfel, waarmee zij zich mis schien nog gerust gesteld had. Schrik be kroop haar en haar hulpkreten wekten de stille echo's van de straat. De lange man bleef staan, keerde zich om, stiet een vloek uit en gebood de mannen op hoogen toon, den stoel neer te zetten. Maar terwijl hij het hevel gaf, werd op eens het schijnsel van een fakkel zichtbaar op den hoek van Paul's Chains, en in den lichtkrans daarvan zagen zij le donkere omtrekken van drie of vier zich bewegende gedaanten. Het licht en de gestalten stonden even stil. getroffen loor de kreten van het meisje. Toen kwamen zij op eens snel in hun richting. „Verder 1 verder 1" gebood Holles de dra gers kortaf en hij liep weer vooruit, de 9toel hem volgend met juffrouw Farquharson, die onophoudelijk om hulp riep en als een ra zende "tegen het deurtje en het bovendek sloeg. Zij had ook die, door den hemel gezonlen redders gezien, die toesnelden, om haar te helpen, en zij had bij het fakkellicht mis schien den glans van degens gezien, die tot haar bevrijding getrokken werden. He^ was een gezelschap van drie heeren, voorgelicht door een jongen met een fakkel, op weg huiswaarts. Zij waren jong en avon tuurlijk, en zeer bereid, hun degens te ont- blooten ter bescherming van een dame in nood. Maar toevallig was Holles geheel voorbe reid op zulk een omstandigheid; hij had die ook niet buiten zijn berekeningen kunnen laten. De voorste van die spoedmakende ridders stond op eens voor hem, de punt van zijn degen op de borst van den kolonel gericht, en schreeuwde dramatisch: „Sta,, schurkl" „Sla, jijzelf, gek," antwoordde Holles op een toon van toornige minachting, en geen moeite doende, om zich te verdedigen. „Terug allen als het leven u lief isl Wij brengen deze arme dame naar huis. Zij heeft de pest." Dat matigde hun voortvarendheid. Zij gin gen zelfs wat achteruit, en trapten elkander op de teenen in hun plotselinge vrees. Dap per genoeg tegen gewone mannen en ge wone doodelijke wapens, werden zij als me', lamheid geslagen voor den vreeselijken, on- tastbaren vijand, wiens nabijheid hun zoo aangekondigd werd. Juffrouw Farquharson. die de waarschu wing van den kolonel gehoord en de ver- lammende# uitwerking gezien had op die he- De oplossing van onze opgave van Zater dag luidt: 6 jaar. J. Kaajan werden herkozen. In de vacature K. Dijk werd gekozen de heer K. Meima. In de hiema volgende bestuursvergade ring zijn de bestuursfuncties als volgt ver deeld: Als voorzitter werd in de plaals van den heer K. Meima, die zich om gezondheids redenen niel meer als zoodanig beschik baar kan stellen, aangewezen de heer W. G. Scheeres, te 's-Gravenhage; als secre taris de heer P. Pluyter. te Assen; als pen ningmeester de heer E. H. Dikste Amster dam; als tweede voorzilter A. Bos, te Rot terdam. De heer L. Attema, werd herkozen als di recteur van het Bureau. Zaterdagavond is te Haarlem plotseling overleden de heer F. II. M. van der Griendt, directeur van de N.V. Drukkerij de Spaar- nestadt, door wie o.a. de R.K. Nieuwe Haar- lemsche Courant en de Katholieke Illustra tie wordt uitgegeven. De gewone audiëntie van den minis ter van Arbeid. Handel en Nijverheid zal Donderdag 31 Maart niet plaals hebben. RECLAME. Ideaal laxeermiddel met zekere zaehti werking. Per doos 75 cent. 112 INBREKERS BETRAPT. Op heetordaad zijn Vrijdagavond door de Haagsche politie betrapt de 43-jarige A H. en de 46-jarige J. L., losse werklie den, toen zij hadden ingebroken in de wo ning van den he»er M. aan de Adriaan Pauwstraat, De heer M. was afwezig. De dieven hadden het raampje van de voordeur vernield, de grendels van de deur geschoven en zich op deze wijze toegang tot het perceel verschaft. Alle kasten war ren overiioop gehaaid veirsohillende kost. bare voorwerpen en een groote partij gou den en zilveren sieraden en eenige dia#» manten waTen gereed gelegd om meege nomen te worden. Er gebeurde echter iets, dat hun plannen in de war stuurde. Een dame, die aan de overzijde woondê^, had twee mannen op verdachte wijze zich bij het huis van den heer M. zien ophou den en had het geraden gevonden* de po litie hiervan in kennis te stellen. Eenige rechercheurs begaven zich naar de woning van den heer M en bemerkten dadelijk dat de voordeur op bijzondere wijze ge opend was. Zij begaven zich naar binnen en na eenig zoeken vonden zij de beide inbrekers rustig bezig den buit te sortee- ren en te verdeelen. Zij werden gearre steerd en naar het hoofdbureau overge bracht. Bij fouilleering werd een volledig 6tel inbrekers-werktuigen op hen gevon den en de huiszoeking bij L. leverde nog meer op. Een groote collectie vijlen, bo ren, enz., welke gebruikt, worden om brand kasten te openen, werd daar gevonden. Beiden zijn enkele maanden geleden uit de gevangenis ontslagen, waar zij 6 jaar doorgebracht hebben voor een belangrijke inbraak. Voordien hadden zij reeds ver schillende straffen ondergaan, o.a. één van 8 jaar en een vnn 3 jaar. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. In de Keizerstraat te Scheveningen is gisteren een 4-jarig meis-je, Joh. F., dat daar in gezelschap van anderen wandelde, doch spelend vooruitliep, onder een per sonenauto geraakt en overreden Het kind vrijders, die zij als door den hemel gezon den, beschouwd had, boog zich voorover, in doodelijke angst, dat de val weer voor haar gestolen zou worden. „Hij liegt! Hij,liegtl" gilde zij in haar ang9t. „Het is een leugen. Ik heb de pest nietl Ik heb de pest niet! Ik zweer heil Luis tert niet naar hem, heeren! Luistert niet naar hem! Red me van-die schurken. O, be'ot medelijden, heerenverlaat mij niet, of ik ben verloren!" Zij stonden stil, getroffen door haar jam merkreten, toch aarzelend, wat te gelooven. Holles sprak op droevigen toon met hen. „Zij is krankzinnig, het arme scherpael. Gek. Ik ben haar echtgenoot, heeren, en zij denkt, lat ik een vijand ben. Ik heb gehoord, dat het veel voorkomt bij hen, die door deze vreeselijke ziekte zijn aangetast." Het was een waarheid waarvan geheel Londen nu op de hoogte was. dat een aanval van de pest gewoonlijk gepaard ging met waanvoorstel lingen en een verward brein. „En ik moet u waarschuwen heeren, dat ik vrees, dat ik zelf al besmet ben. Ik ver zoek u dus, mij niet op te houden, maar op zijde te gaan, zoodat wij thuis kunnen ko men. voordat mijn krachten uitgeput zijn. Achter hem ging juffrouw Farquharson voort met gillen, dat het niet waar was en met haar smeekbeden, dat zij haar zouden bevrijden. Als zij nog twijfelden, durfden zij toch hua twijfel niet op de proef stellen. Daaren-t boven schenen haar uitroepen in haar doods angst werkelijk de bewering van den man te bevestigen, dat zij krankzinnig was. Een oogenblik bleven de redders toch nog aarze len. Toen opeens gaf teen van hen zich over aan zijn toenemende vrees en afschuw. OVordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5