AGENDA. Burgerlijke Stand v. Leiden. GEVEILDE PERCEELEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. RECHTZAKEN. SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. I Haandag. Stadszaal: Haarlemsche Orkeslvereeni- ging; 8 uur nam. Dinsdag. Eerst Leidsche Hulpbank: Algeiuecne ver gadering van aandeelhouders ten kantore Oude Rijn 101, te 1 uur nam. Leidsche Volkshuis: Lezing met lichtbeel den door dr. W. G. N. v. d. Sleen; nam. kwart over acht. Nutszaa!Tweede Paedagogische Kamer- muziekavond; nam. 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Samen komst te 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Klavieravond, Rie Batenburg; nam., kwart over acht. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Voorgan ger de heer Van Leeuwen, nam., 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Maart a.s. tot en met Zondag 3 April waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 523. opende de voorzitter den (eestavond met een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen. Even stipte de voorzitter nog aan dat het eerste stukje „Zij die nableven" al eens was opgevoerd maar op veelvuldig verzoek, nogmaals opgevoerd werd. En alweer maakte hel stuk een diepen indruk, want het werd goed naar voren ge bracht. Na de pauze werd het Kluchtspel „Hij is onschuldig" opgevoerd, dat de stemming er goed in bracht, welke nog hooger steeg toen daarna de Spectakel-scéno ..de Hulde- lietooging" gespeeld werd, waarom de heele zaal zat te bulderen van de lach. Tus- sohen de bedrijven door verzorgde de heer Vermeulen met een welverzorgd program don avond en ook de heeren musici A. Gouw, sl.w., A. Ranselaar, piano en Schramp, viool lieten blijken, dat zij voor hun taak berekend zijn. Onder leiding van den heer L. v. Wijk werd gedanst. Kunst naar Gave kan op een mooien avond terugzien. Bjj beschikking van den Minister van Onderwijs is mr. A. N. Molenaar, te Wasse naar, tot wederopzeggens toegelnten als privaat-docent in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijksuniversiteit, alhier, om onderwijs te geven in het arbeidsrecht. Prof. jhr. mr. dr. W.J. M. van Eysinga, hoogleeraar in het volkenrecht aan de Rijksuniversiteit alhier, is als vertegen woordiger van de Nederlandsche regeering naar Straatsburg vertrokken tot deelneming aan de Rijnvaartconferentie, welke daar deze week wordt gehouden. Door de Leidsche Geitenfokkers-ver- eeniging is een stalkeuring georganiseerd. ■Welwillend hebben als keurmeesters gefun geerd de Rijksveeteeltconsulent uit Den Haag en een afgevaardigde van da aid. Leiden tot bescherming van dieren. Do indruk der heeren was over het algemeen zeer gunstig, wat de stallen betreft. Er waren zeer vele uitmuntende stallen bij. De jury had een moeilijke taak om do prijzen, die beschik baar waren gesteld, te verdeelen. Uitslag was: 1ste pnjs: de heer Sirag; 2e pr. de heer v. Hal; oe pr. de heer Poulides; 4e prijs de heer Smit; 5e pr. de heer Jansen, allen woonachtig te Leiden. Er dient nog vermeld, dat de controleur der vereeniging, de heer Joh. v. d. Mejj, do keuring raedemaakte. Dat de Leidsche Geitenfokvereeniging alle pogingen aanwendt, om steeds meer bekend heid aan baar vereeniging to geven, blijkt wel nit het volgende: Op 6 Juni zal cr een groote tentoonstelling worden georganiseerd. Iets nieuws voor Leiden zal wezen een §roote kringkeuring. De beste dieren uit en omtrek zullen tegen elkander moeten kampen wie kampioen is van den kring Leiden. Voor verdere inlichtingen zie men de kleine advertentie van as. Woensdag. Donderdagavond geeft het Mg. Ned. Verbond een Dietsclicn Kunstavond in de Kleine Sladszaal. Dan treedt op mevr. Mare. Couperus; men zie do advertentie. De reclame-afdeeling der Clysma-fa- brieken, Schiekade 14, Rotterdam, verzoekt ons mede te deelen, dat zjj op veelvuldig verzoek heeft besloten, de geheelc serie dooi den teekenaar Rodi Rutors gemaakte advertentien, gedrukt op mooi kunstdruk papier, zoolang de voorraad strekt, op aan vraag gratis ter beschikking van Clysma- rookers to stellen. Zaterdagvoormiddag geraakt do 10- jarige J. de O., uit de Micnielstvnat, in de Oude Vest te water. De 2fi-jarige S. i'icard, die daar passeerde, sprong onmiddellijk den knaap na en bracht hem weder op hot droge. Het is aan diens moedig gedrag te (Linken, dat het knaapjo is gered ge worden. Door den heer D., alhier, werd bij de politie aangifte gednan. (lat in den nacht van Zaterdag op Zondag negen schapen zijn doodgebleven, gedeeltelijk door een hond of honden doodgebeten of in de sloot gejaagd. De politie doet onderzoek naar den hond of do honden, die deze schade aanrichtten, om den eigenaar tot schadevergoeding te nepen. Ten nadeele van A. K. werd Zondag een rijwiel aan het Utrechtsche Veer ont vreemd. Eveneens werd gisteren nit den tfiin van het Diaconessenhuis een oud heerenrijwiel weggenomen, toebehoorende aan C. L. van B., alhier. Door de politie werd gisteren in de Oegstgeesterlaan een rijwiel onbeheerd 3an- getroffer en medegenomen naar het politie bureau, waar het voor d rechthebbend* weder verkrijgbaar is. Ingekomen is voor Schoolkindervoe ding en Sclioolkinderkleeding (2.50. van de Fabrieksarbeidersbond „Eendracht Maakt Macht". In de stedelijke werkinrichting waren vorige week opgenomen 245 volwassenen, 15 kinderen; in totaal 200 personen. ONDERTROUWD: G. J. Schollen, jm. 23 j. en J. E. G. Ver- mij. jd. 19 j. J. Braxhoven, jm. 42 j. en M. Heus. jd. 42 j. W. F. v. d. Lelie jm. 31 j. en A. Landman jd 28 j. E. v. Slarkenburg jm. 23 j. en M. F J. v. Ginkcl jd. 28 j. H. A. Wendt, jm 24 j en J. C. Nieuwenburg, jd. 25 j. J. H. Hoppen brouwer. jm. 26 j en J. W. Huijs. jd. 24 j. A. Zirkzee jm. 22 j. en J. Florijn, jd. 18 A. Wassenburg, jm. 26 j en H. v. d. Weijden jd 22 j, P. Franken, jm. 23 j. en M. Verland jd. 25 j. A. Gordijn jm. 24 j. en M. J. v. Weeren jd. 29 j. Gehouden verkooping ir het Notarishuis te Leiden, op Vrijdag 25 Maart 1927, ten overstaan van A. J. O. van der Heyden, notaris te Leiden. De fabriek c.a. te HiJJegom, koo- per A. Lelieveld, qq voor f 22415. UMUIDEN, 28 Maart 1927. VISCHPRIJZEN. Tarbot p. K G. f 1.70—f 1.30; Griet p. kist van 50 K.G. f 59f 25; Tongen p K.G. f 2.60 f 1.80; Groote f Tö—f tl; Middelschol f]7 f 13. Zetschol f27—I 13.50,. Kleine Schol f 17—f 2.20, Bot f 1.80—1 0.90, Schar f 8.50f 4.70. alles p. kist van 50 K.G.; Roggen per 20 stuks f 22.50—f 16; Vleeten p. stuk f 3,501 1 70 Pieterman en Poontjes f 11f 4 40, Groote Schelvisch f 52f 27, Middel Schelv. f S3—f 18. Kleiivniddel Schelv. f 25f 14, Kleine Schelv. f 14 f 2.90, alles p. kist van 50 K.O.; Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f 35—f 20; Gullen p. kist van 50 K.G. f 15.50f 300; langen p. sluk f 1—f 0.53: Heilbot p. K.G. f 1 85 f 1.05: Wijting p kist van 50 K.G. f 3 70 f2; Koolvisch p. sluk f 1.10f 0.15; Makreel p. kist van 50 K.G. f 18. Binnengekomen ziin: 28 sloomtrr'Ws. 3 stoombeugcls. Van de loggers de KW 160 mei f 4ö0: KW 154 met f 884; KW 23 mot f 327; KW 147 met f 300; KW.5 met (330; KW 158 met f 196; KW 96 met f 300; KW 49 met f 396; KW 62 mot f 250: KW 36 mot f 450 besomming. WONDERDOKTER. De rechtbank te Zutphen heeft uitspraak gedaan in de zaak van H. J. E., den be kenden wonderdokter te Oegstgeest, tegen wiep f 300 boete subs. 100 dagen hechtenis was geëischt wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde, het behandelen van een kind der familie Lenderink te Vvapenvelde. Do kantonrechter te Apeldoorn had verdachte veroordeeld tot f100 boete subs. 100 dagen hechtenis. De rechtbank wjjzigdo dit vonnis in f200 boete subs. 30 dagen hechtenis. ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE ZWEHBOND. De vergadering Ie Amsterdem. Gisteren is le Amsterdam de vergadering van den Ned. Zwembond gehouden. Notu len en jaarverslagen werden goedgekeurd. Het wedstrijdreglement werd vervolgens in behandeling genomen. De amalcursbepalingcn werden goedge keurd. Het voorstel van de Rott. Zwemclub om ook de senioren-klasse in drie afdeelingei. to splitsen, werd verworpen, terwijl het voorstel van de wedslrijdcommissie werd aangenomen om de klassen in vier afdoe- lingen te verdeelen, n.l. adspiranten, nieu welingen. juniores en seniores. Verder werd bepaald, dal buitenlanders niet aan de kam pioenschappen mogen deelnemen, terwijl de zwemmers (slers) die een lournéa wensehen le maken, niet langer dan 21 dagen in het builénland mogen verblijven. Het voorste) van de Leidsche Zwemclub om de startkaarten gratis te verstrekken, werd verworpen, zegt „De Crt." Ten opzichto van de prijzen wenschtc de vergadering zich niet te binden aan een waardebepaling van vijftig gulden voor een eersten, en dertig gulden voor een tweeden prijs. Voortaan zal het aanvragen van wed strijden gratis geschieden, terwijl dan do zoogenaamde rouwgelden op het einde vin het jaar door den Bond geïncasseerd zullen worden, waardoor een belangrijke bespa ring zal worden vorkregen. Verder zal tn het vervolg op startschot gestart worden, zoowel in open als in over- dekle baden. Op hel technische gedeelte van het nieuwe reglement werden weinig aanmerkingen gemaakt Aangenomen werd het voorstel van do wedstrijdeommissie om de kampioenschap pen uit (e breiden, terwijl liet kampioen schap popduiken zal vervallen. Op voorstel van Het IJ zullen de kampioenschappen in de eerste '..elft van Augustus op drie ach tereenvolgende dagen verzwommen worden, zulks bij wijze van proef. v De in het buitenland gemaakte records door Nederland, alsmede wereldrecords dner Nederlanders gemaakt, zullen ook als V-< - landsche records erkend worden. Het geheele reglement, in slemming ge bracht, werd met algemetne stemmen aan genomen en zal op 1 Mei a.s. in werking treden. Een voorstel van de A. Z. P. C. in zake het spelen in hoogere zeventallen, werd. ondanks ernstige bezwaren van de zijde der poló-commissie. door de geheel en al ver- loopen vergadering aangenomen. ATHLETIEK. FINLAND NEEMT NIET DEEL AAN DE OLYMPISCHE SPELEN. De Finachc Athletiekbond heeft beslo ten, niet aan de Olympische Spelen te Am sterdam deel te nemen. De bond motiveert deze houding als volgt: le. In het Olympische atbletiekprogram- ma ontbreken in zijn huldigen vorm eenige nummers, waarvoor Finland bijzonder be langstelling heeft. 2e. Men wensebt zich meer te wijden aan de sportbeoefening in het land zelf. 3e. De groote kosten staan niet in ver houding lot het nuttig cffecl. („De Crt.") BILTARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De eindstand der eerste klasso luidt: ear. geov. part. 1- D. O. S5591 2* 2. Excelsior 5495 05 3- R. A, V5311 21 4. Flora 52KO 23 5. De Pool 4501 7 Hoogste gemidd. 10.71, I. Pardon D O S. Hoogste serie 50, J. v. d -Berg Exc De uitslag van den wedstrijd Excelsior IIDe Ballon I luidt: pnt brt. h.s. gem. Th. Duivenvoorden Exc.) 125 43 25 2.90 W. Penseel (Do Ball 93 43 11 2.16 A H. Schrama 125 4 9 15 2.55 Tj. Pardon 110 49 13 2.24 H Vcrdel 113 48 15 2.35 C. Hendriks 125 49 7 2.55 P. Duivenvoorden Jr. 125 31 20 4.03 H. da Vos 37 31 6 1.19 P Duivenvoorden Jr. 123 48 11 2 54 L. v. Wijk 125 49 9 2.55 Excelsior 610 car., de allon 490 car. Donderdag a.s. Ballon IExcelsior II. Dinsdag Ballon II—de Tool III. COMPETITIE L. B. B. Dp uitslag van den wedslrijd R. A. V. Excelsior I luidl: pnL brl. h.s. gem. Jac. J. v.d. Meer (R.A.V.) 150 30 14 5. J. v. d. Berg 130 30 22 4 33 P v. Ruiten 135 26 25 5.19 B. Mastenbroek 150 27 21 5.55 O. Riotbroek 150 41 13 3.65 G. Duivenvoorden 93 41 27 2.26 S. v, der Meer 143 57 15 2 54 P.. Duivenvoorden Sr. 150 61) 18 2.58 N. Bakker112 42 9 2.66 B. Duivenvoorden 150 43 14 3.48 R. A. V. 690 car., Excelsior 073 car. Totaal R. A. V. 1420 car., Excelsior 1397 car. WIELRENNEN. DEN HAAG—BRUSSEL. Gisteren is de wedstrijd Den Haag Brussel gehouden De uitslagen rijm, naar de „Tel." meldt: Open wedstrijd (alleen voor amateurs): I. J. Aerts (Brussel); 2 L. Buis (Halfweg) 2. J. v. d. Heijden (Amsterdam); 4. J. Stepham (Amsterdam); 5. A. Braspenning (Antwerpen); 6. W. Hansen (Nijmegen); 7, H. J. Bakker (Den Haag)8. W. de Wolf (Den Haag); 9 L. Pauwels (Ant werpen). Clubwedstrijd f samengesteld resultaat van de vier best geplaatste deelnemers van iedere vereeniging): 1. Laeken Sportief (Brussel): 2 Antwerp Bicyolo Club; 3. Sporting Cluh Brussel4 Sparta. Clubwedstrijd voor leden van Sparta 1 J. Knoop2. M. Wortel en 3. J. Snoek, beiden plm. 1 K M. achter; op 1 minuut: 4. J. Lorié: 5 G Vreeswijk; 6. J. Stom; 7. J. v. d. Putten. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsconferenties Een Dnitsch-Fransch han delsverdrag bereikt? Stre- semann naar ItaliB. De commissie tot voorbereiding doT ont wapeningsconferentie is het eens gewor den in eerste lezing over een formule die zegt, dat de verdragsluitende partijen over eenkomen om het aantal mannen onder dienst in het leger, of militair georgani seerde foraiatiee te beperkendit echter onder voorbehoud van de zijde van Frank- rijk. Frankrijk zaJ telkens de kwestie van de onderlinge afhankelijkheid der bewape ningen te beydo brengCD, met de vcrkln- ring dat Frankrijk zaJ weigeren elke be perking der bewapening te land te aan vaarden, indien de beperking van de be wapeningen ter zee en in do lucht gewei gerd wordt. Volgens den correspondent van de „Mor. ning Post" te Genève heeft Motto, de pre. sldent van Zwitserland, verklaard dat, in dien het niet mogelijk blijkt de betrekkin gen tusschen Rusland en Zwitserland tc herstellen, bij het niet als een beleediging zal beschouwen, indien de ontwapenings conferentie buiten Genève wordt gehou den, daar het zoc goed als zeker is dat Rusland bereid is aan de plenaire confe rentie deel te nemen. Dr. Stresemann zou intusschen hebbcD aangeboden, tusschen Rusland en Zwitser land zijn bemiddeling te verleenen, indien deze beide landen hem daarom verzoeken. Volgens een bericht uit Parijs zijn Italië en Frankrijk tenslotte toch nog overeen gekomen nnar de driomogendhoden-conic rentie over de ontwapening ter zee een waarnemer te zenden. Bevestiging mam- keert echter. Een Volkcnbondsrapport over de tonne- maat der oorlogsvloten constateert, dat in 1925 de wereldvloten 611 milüoen ton ma ten, tegen 47 millioen ia 1913. De correspondent van het „Berliner Ta- geblatt" te Parijs verneemt, dat de beido delegaties, die de ondehandeLingen voeren over het sluiten vam een Duitsch-Fransch handelsverdrag, een voorloopige overeen komst hebben gesloten, die echter nog door de respectievelijke regeeringen moet worden goedgekeurd. Ministerialclirektor Posse, leider van de Duitsche delegatie, is naar Berlijn vertrokken om de Rijksre- geering op de hoogte te stellen van de overeenkomst. Bijzonderheden over der. inhoud zullen eorst worden verstrekt wan neer do regeeringen hun goedkeuring aan do overeenkomst hebben gehecht. Stresemann, de Duitsche minister vaD Buitenlandsche Zaken, schijnt van plan te zijn zijn Paaechvaeamtie in Italië door te brengeo. Hij zal bij deze gelegenheid een paar dagen to Rome vertoeven,dat bij nog niet kent en daar een bezook bren gen aan Mussolini on aan den pausclijken staatssecretaris Gaspari. Uitdrukkelijk wordt verzekerd dat deze roês van Stre semann niet in verband staat met oetueclc politieke vraagstukken en dus ook niet mot do gebeurtenissen van Albanië. Stre semann was sinds lang van plan een reis naar Italië tc ondernemen, maar hij heeft do reis herhaaldelijk moeten uitstellen. Of dit laatste echter wel geheel „waar" zal zijn DUITSCHLAND. De begrooting voor 't bezette gebied Een nienwe kruiser Vonnis in een veemmoord- proces. Bü de behandeling van de begrooting van het bezette gebied in den Rijksdag, schil derde rijkskanselier dr. Marx de bemoeiingei- van het rijk om de bezette gewesten te helpen. Zijn eisch, dat de nieuwe verzoe- mngsera spoedig zal leiden tot opheffing der bezetting, word door het geheele Huis met levendige toejuichingen onthaald. De kanselier eindigde met de verklaring, dat de regeering al haar krachten inspant om tot een zoo spoedigmogelijke ontruiming te komen. Bjj de bespreking dezer begrooting heerschte in den geheelen Ujjksdag groote eensgezindheid Algemeen werden het resul taat van Genève en over hot algemeen de uitwerkingen der toenaderingspolitiek on bevredigend genoemd. De houding der be zettingstroepen werd door alle sprekers scherp gehekeld en het ronselen voor het vreemdelingenlegioen als een schande voor de beschaving bestempeld. Te Wilhelmshaien is een nieuwe Duitsche kruiser Königsberg van stapel geloopen. Daar een dergelijke plechtigheid in Duitseh- land sinds het einde van den oorlog zeldzaam is geweest, was do belangstelling enorm, Ongeveer een 100.000 nieuwsgierigen waret ter plaatse. In het veemmoordproces Wilms zijn de be klaagden Fuhrmann, Klapprotb en Umhofer wegens gemecnschappelijken moord en de beklaagde luitenant Schulz, wegens aanzet ting tot moord ter dood veroordeeld. De beklaagden Von Poser, Hantien en Budsinski zijn vrijgesproken. Voor de ter dood veroordeelden ia een verzoek om gratie ingediend. In de motiveering van het vonnis heette het o.a., dat de daad als afschuwelijk moest worden gequalificeerd; daar staat tegenover, dat ze niet uit egoïstische motieven werd gepleegd, doch met de ernstige overtuiging, dat daarmede een goede zaak werd gediend. Verder wordt overwogen, dat het gedrag der beklaagden eenigszins wordt verontschul digd door het optreden van de rijksweer, die indertijd de z.g. arbeidscommando's heeft opgericht, 'terwijl ze toch natuurlijk wist, dat ze daarmee formaties in het leven riep, waarin veel zou geschieden, dat geheim diende te blijven. Zij had dezen formaties daarom niet de vrije hand mogen laten en had moeten zorgen voor een scherpe con- trêle. Nu dit niet is geschied, is (le recht bank er niet toe kunnen komen, ver'.ies van het burgerrecht uit te sprekea De beklaagden namen zonder zichtbare ontroering kennis van het vonnis. CHINA. Weinig verandering Vrees voor nienwe anti-vieemde- lingen-aotie De leidere van Noord en Zuid nan 't woord. Sjang Kai Sjek, de commandant der Zui delijke troepen schijnt in het hoofdkwartier van zijn leger, dicht bij Sjanghai, aangeko men te zijn. Uil Nanking zijn daar 149 vluchtelingen aangekomen. Zij vertellen van hun vree- selijk wedervaren en zijn vol van dank baarheid voor de Engelsche marine. Zonder dat deze ingreep, zoo zeggen zij, zouden de meeste vreemdelingen omgekomen zijn. Geen enkele woning van vreemdelingen is aan hel schrikbewind der Kantonpeezcn ontsnapt. De inwoners werden verjaagd en mishandeld. Alles wat waarde had werd ge stolen. De huizen zelf werden verwoest. Vele vreemdelingen zijn van oordeel, dal men zich tegenover een wel overwogen cn voorbereide actie tegen hen bevindt. De toestand te Nanking is nog steeds zeer précair, alhoewel alle Amerikanen en alle Engelschen op twee na thans uit de stad ver trokken zijn. Een Engelsehman en een Amerikaan moe ten nog zijn omgekomen. Eugëne Sjen, de commissaris voor buiten landsche zaken le Hankau, heeft een tele- 1 graui gezonden aan de Chineesche bevelheb bers te Nanking, waarin hij hun verzoekt alle mogelijke zorg te dragen voor het leven en de bezittingen van de vreemdelingen al daar. Mosterd na den maaltijd. Opzet? Te Sjanghai wordt altijd nog een nieuwe aanval op de internationale nederzetting ge vreesd. Agenten van de Kuominlang in uni form ruien de Chineezen buiten de conces sie op. Een goedingelicht hooger ambtenaar ver telde aan Reuter: „Wij zijn nog slechls aan hel begin der moeilijkheden in China". De arbeiders gaan weer aan hel werk, doch de meesten zijn gewapend. Men tracht den spoorwegdienst le regelen door arbei derscomités zonder buitenlanders. De Zuide lijke bevelhebber Pai Isjeng si is gedwongen arbeidersbonden le erkennen, die zuivr communistisch zijn, en hun „leger" van 3959 man, in burgerkleeding, die als een soort politie oplreedt. Een gecombineerde Engelsch-Ameri- k.iansch-Japansche actie, om een herhaling der incidenten van Nanking te voorkomen, wordt ie Poking tegemoet gezien. De gezanten der betrokken mogendheden plegen overleg over de hulpmaatregelen, die getroften moesten worden. Naar verluidt heeft de Amerikaansche gezant instructie gegeven aan alle Amerikanen om hel door de Nalionalislen bezelle gebied le verlaten. 1509 marinelroepen verlieten in allerijl Amerika. Ook Japan zond 8 torpedojagers naar Sjanghai, vele andere naar Tsjinglao. Wat de leiders der Zuidelijken en Noor delijken nu willen? Eensdeels heet het. dat zij over vrede willen onderhandelen, doch anderzijds wordt het tegenovergestelde ge meld. Tsjang Tso-lin heeft tegenover de buiten landsche pers-vertegenwoordigers een ver klaring afgelegd, waarin hij de Sovjelregee- ring beschuldigt, doelbewust de (ragedie van Nanking te hebben voorbereid. Hij ver klaarde do buitenlandsche gezanten eenigen tijd geloden gewaarschuwd tp hebben, dat er eên ernstige an li-vreemdelingen-actie tc verwachten was, daar de Sovjets zich op de cen#of andere wijze zullen moeten schade loos stellen voor de groote geldbedragen en de vele moeilijkheden, die zij zich getroost hebben om de revolutie en hel anli-impe- rialisme in China aan te wakkeren. Hij is van meening, dal ook de buiten- fandsche mogendheden zelf blaam treft we gens hun weifelende houding1 ten opzichte van China in liet algemeen, door hun ver zuim maatregelen te nemen legen het bolsje wisme en ten gevolge van hun bereidheid om met de Zuidelijken ie onderhandelen. Tsjang Tso-lin verklaarde vorder geen strijd te voeren tegen de nationalistische politiek der Zuidelijken, doch slechls tegen het bolsjewistische clement in die beweging, dat hij zal blijven bestrijden. Ten slotte zeide Tsjang, dal hij niet naar Mnekden zal lerugkeeren Zijn campagne maakt goeden voortgang, voor zoover onder de huidige omstandigheden verwacht kan worden. Kaifeng is wederom door hem her overd cn wanneer de positie aan zijn front geconsolideerd is, zal hl) verder naar het Zuiden trekken. Daarentegen spreekt Sjang-kai-sjek van een operatie legen het Noorden. Tot een verlogenwoordiger van de „United Press" zeide hij: Wij zijn van plan onzen aanval op drie punten te richter. Eén langs de kust, door Sjantoeng, één op Honan en één langs den Nanking-Peking-spoorweg, Feng Joe- sjiang zal het offensief tegen Houan leiden met bijna 299.909 man. Wij denken niet aan een compromis en zullen Peking op de vlugst mogelijke wijze zien le nemen, ten einde vrede en eenheid in China te brengen. Beide „leiders" verzekeren den vreemde lingen natuurlijk veiligheid van leven en goed! BUITENLANDSCH GEMENGD. VIER ARBEIDERS DOOR EEN TREIN VERMORZELD. Te Lissabon zijn vier arbeiders, die bezig waren een spoorwegtunjiel te herstellen, vermorzeld door een trein, dien zij niet hoorden naderen, EEN FATALE CARMEN. Gedurende een opvoering van Carmen" in de opera te Padua, had de zangeres, die de hoofdrol vervulde, het ongeluk om met den dolk, waarmede zij don José dreigt te doorsteken, haar partneT in het rechter oog te treffen. Deze stortte bewusteloos neer en moest naar het hospitaal worden gebracht. Hij zal zijn oog moeten missen. DE CYCLOON OP MADAGASCAR. Volgens eo« Lloyds-telogram wordt de schade, eenigen tijd geleden door den cy cloon op Madagascar aangericht, officieel op 225 millioen frank geschat.. UIT CHINA. LONDKN, 27 Maart. (N.T.A. Draadloos.) Hoewel de toestand der buitenlanders door de tegenwoordigheid van Britsehe en andere troepen te Nap king cn Sjanghai veel verbeterd is, blijkt uit de laatste J>e" richten uit verschillende andere plaatsen aan de Yangt6e, dat de vreemdelingen daar in voortdurend ernstiger positie ko men. De Amerikaansobe gezant heeft oe evacuatie van alk Amerikaansche staats burgers gelast, gelijk gemeld, behalve de consuls, uit de streken die in de macht- der Zuidertroepeiv zijn, met mbegrip van Hankau en Kap ton, doch Shanghai natuur lijk niet. De Britecho gezant heeft de eva cuatie der Britsche onderdanen uit de h«* vens waar troebelen heerecben, aan de in dividueel prudentie der Britscbe ambte naren overgelaten, wijl naar bij meert zij alleen over den ©rnst der plaatselijk^ toestanden kunnen oordeeien. Hij .beef hun eohter last gegeven, ichadc, die do 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2