No. 20562 VRIJDAG 25 MAART Anno 1927 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1EN: 80 Cts per regeL Bij regelahonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverbmtiën uitsluitend bh vooruitbetaling Woensdags eD Zaterdags 50 Cts bij n maximum aantal woorden van 80 Incasso volgens po9trecht Voor eveutueele opzending van brieven 10 Ct9 porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS OESER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden 8 35 per week Buitep Leiden waar agenten gevestigd lijn. per week Franco per post 2 35 portokosten o ia ,.0.18, Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. EEN 40-JARIG JUBILEUM. Heden is het juist 40 jaar geleden dat Casper Schilperoort als meesterknecht in dienst kwam bij de firma Lagerberg, kaas handel, Jan van Goyenkade 20, alhier. Daar Schilperoort steeds de firma met buitenge wonen trouw heeft gediend en nimmer re den tot eenige klacht gaf, lag het voor de hand, dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan. En dat is dan ook niet ge schied. De heer Casper Schilperoort. Hedenmorgen werd de jubilaris, die in Zoeterwoude woont, per auto door de firma met zijn zuster, waarmede hij samenwoont, van zijn woning gehaald en door de fami lie Lagerberg ontvangen en het tweetal uit- genoodigd deel te nemen aan het gemeen schappelijk ontbijt. Vandaar vertrok m^n naar de kerk Na den kerkdienst weder in de woning van de firma aangekomen, werd de jubilaris in het met bloemen en groen getooide kantoor gehuldigd. Het eerst werd de jubilaris toegesproken door den oud-patroon, den heer J Lager berg die er aan herjnnerde hoe S. op 25 Maart 1887 in betrekking kwam en hoe hij zich dadelijk bij zijn patroon thuisvoelde en deze zeer met hem ingenomen was. De heer L. sloeg vervolgens een blik in het ver leden van de zaak en constateerde met dankbaarheid dat Casper steeds met deze meegeleefd en veel bijgedragen heeft aan den groei en bloei er van en haalde ver schillende episodes uit het leven van den trouwen meesterknecht op. die bijna altijd te vroeg doch nooit te laat is gekomen. Hij hoopte dat S. de firma nog tien jaar zal mo gen dienen en bij haar het gouden jubileum ook nog zal mogen vieren. Op dezen dag wilde hij daarvan getui gen en er den jubilaris dank voor zeggen. Om de erkentelijkheid tegenover den trou wen werkman ook in een stoffelijken vorm uil te drukken, bood hij dezen een enve loppe met inhoud aan. De tegenwoordige patroon, de heer A. C. Lagerberg Jzn.. die hierna het woord voerde, sloot zich in waardeering voor den persoon en het werk van Schilperoort. geheel bij zijn vader aan. De vijf en twintig jaren die hii met hem omging heeft hij hem leeren kennen .als een voorbeeld van plichtsbe trachting. van trouw en eerlijkheid. Ook hii bood den jubilaris een enveloppe met geldswaarde aan. Een broeder van den patroon. J. J La gerberg. overhandigde vervolgens met een gepast woord S. een prachtige foto, waar door de herinnering aan dezen dag voor hem zal bewaard blijven. Namens het personeel werd tenslotte den jubilaris bij monde van ziin kameraad J v. Vliet een beeld op piëdestal aangeboden De heer S. dankte voor de hem aange boden geschenken. Door H M de Koningin werd S. begif tigd met de madaille in zilver in de orde van Oranje-Nassau. Hedenmiddag was er ten huize van den heer Lagerberg gelegenheid om den jubila ris te complimenteeren. waarvan velen ge bruik hebben gemaakt. INTREDE Ds. MEETER. De intrede van ds Meeter. uit Loosduinen, nieuw benoemd predikant bij de Ned. Hery- gemeente alhier welke ip 1 Mei zou plaats hebben, is uitgesteld tot 22 Mei. Prof. Dr. HEINRICH SCHAEFER. Prof. dr. Heinrich Schaefer. die in de volgende week 2 lezingen over Egyptische Kunst in Leiden en één in Amsterdam boudt, is een van de meest bekwame en meest geziene Egyptologen van onzen lijd Pij werd den 29sten OclobPT 1868 te Berlijn geboren, werd in October 1887 ingeschreven aan de Berlijnschc universiteit als student. e*rst in de klassieke letteren, latér in de Kgyplologie. Reeds in April 1888 werd hl) benoemd tot assistent van prof. Erman, den toenmaligen directeur van de Egypti sche Afdeeling van het Berlijn9che Museum. In zijn verdere loopbaan heeft hij zich een uitnemend leerling getoond van deze. door Erman geschichte, Berlijnsche school voor Egyptologie. Hij promoveerde in 1892 tot doctor in de letteren op een proefschrift, handelend over de Medische Papvrus Ebers, hield zich aanvankelijk bezig met het uit geven van Egyptische teksten, in het bij zonder uit den Ethiopischen tijd (o.a de z g Pi-Anchi-Stèle) en kreeg als beoefenaar van het Nubisch een zekere vermaardheid. In later jaren heeft hij zijn kracht gezocht in het besludeeren der Egyptische kunst en hetgeen op dat gebied van zijn hand ver scheen, i9 werkelijk eerste-rarngswerkzoo b.v. het in 1910 verschenen standaardwerk over de „Aegyplische Goldschmiede arbei ten", het in 1919 verschenen werk „Von aegyptischer Kunst, besonders der Zeichen Kunst", en het laatste werk van zijn hand, het ook in ons land bekende prachtwerk: „Die Kunst des Alten Oriënts" (im Propy- laen-verlag, 19251, waarin hij „Die Kunst Aegyptens" behandelt. Vooral de beidb laatste werken zijn van groote beteekenis, omdat hierin gestreefd wordt om de Egyp tische kunst werkelijk kunsthistorisch te behandelen, iets wat tot nog toe in de wer ken over dat onderwerp maar weinig tot zijn recht kwam. Bij deze behandeling toont Schaefer zich een mensch met een fijnen geest en van veel smaak, die een heldere kijk heeft op vele. tot nog toe weinig op gemerkte verschijnselen in de Egyptische kunst. Overigens nam hij deel aan ver schillende opgravingsexpedities in Egypte, en volgde voor eenige jaren prof. Erman, bij diens aftreden, als directeur van <le Egyptische Afdeeling van het Berlijnsche Museum op. De lezingen, die prof. Schaefer te Leiden zal houden in de Gehoorzaal van 's Rijks Museum van Oudheden, zijn de volgende Dinsdag 29 ^Maart: „Die Kunst von Tell- Amarna (Ichnaton): Donderdag 31 Maart; „Das Verhaltenis der aegyptische Kunst zur Modernen". HET 3de LUSTRUM VAN DE VIRTUS". „Virtus Concordia Fides", het orgaan van het Leidsche Studenien-Corps, is gisteren zijn 16den jaargang ingegaan en ter gele genheid van het derde lustrum is het blad nu in een zeer uitgebreiden vorm versche nen,, zóó uitgebreid dat wij hel gerust een lijvig boekwerk mogen noemen. Op goed papier gedrukt bevat het een interessanlen inhoud, die vooral merkwaardig mag wor den genoemd om het feit, dat het bijna niets anders is dan een verzameling van opstellen en gedichten uit vorige nummers. De hoop en de bedoeling van de redactie is daarbij, dat deze samenvoeging van het oude een eenheid toonen zal in de velerlei verschijn selen, die de ..Virtus" in den loop der jaren heeft opgeleverd, aldus bewijzende dat het blad in den loop der jaren aan zijn roeping heeft beantwoord en er inderdaad de weer slag in te vinden is geweest van wat er is omgegaan in het L. S. G. Het jubileumnummer opent intusschen met een artikeltje van den heer N. Kolff over het derde-lustrum; een beschouwing van denzelfde over de Virtus" en de Corp» politiek en een uitvoerig opstel van den heer Th. B F. Hoyer over Leidsche litte ratuur. Al-met-al een nummer, dat •belang stelling waard is en ongetwijfeld met graagte zal worden gelezen. HET CONFLICT BIJ DE JIOLLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN OPGELOST. In de gisteravond met het voltallig per soneel van de Hollandsche Constructie werkplaatsen door de besturen der moderne der Christelijke en R.-Kath. organisaties van metaalbewerkers gehouden conferentie .ver den de door deze besturen bij den Metaal- bond, die voor de directie optrad, bedongen voorwaarden uitvoerig besproken en ten slotte met eenparige stemmen aanvaard, zoodat het conflict is opgelost. Deze voor waarden zijn- Met ingang van 15 April a.s. wordt voor alle arbeiders in de fabriek werkzaam, het uurloon met 1 cent verhoogd en met ingang van 1 Augustus nogmaals met 1 cent. Voorts zal het loon bij een den normalen arbeidsduur van 48 uur per week overschrij- denden tijd met 20 pCt. verhoogd worden. Eindelijk zal een reglement, regelende de rechten van een z.g. fahriekskern. die steeds met de directie voeling kan houden, in wer king treden. Tot nog toe was daaromtrent op deze fabriek nog niets geregeld BAZAAR JEUGDHULP. Het doet ons genoegen te kunnen mee- deelen, dat deze bazaar gistermiddag en -avond druk is bezocht en dat er goede zaken zijn gemaakt Ook vanmiddag liep het druk en het bestuur hoopt, dat vanavond niemand thuis blijft. Veel moet nog weg en de bezoekers kunnen nog heel goed terecht. Vele nieuwe attracties, wo. een rad van avontuur, zullen de gezelligheid nog ver- hoogen. Gedurende den ganschen tijd van den bazaar verleende de padvinderstroep Leeuwkenlroep haar medewerking tot groote tevredenheid van het bestuur. OPWEKKEN VAN LEVENSGEESTEN. Aan den oproep van de damesafdeeling der Leidsche Zwemclub hadden een 70-tal dames gevolg gegeven tot het bijwonen van den cursus, opwekken van levensgeesten bij drenkelingen Mevr. dr. StarckLoeber hield op zeer onderhoudende en duidelijke wijze de theo retische inleiding tot den cursus, welke prac- tisch zal vervolgd worden in de kumeade weken op Maandag, Woensdag en Vrijdag :n het lokaal van het Groene Kruis, Pieters kerkgracht. Na afloop sprak de presidente, mevr. v. d. LijkeSylsnia een woord van- hartelijkeu dank voor de groote belangstelling en-in bet bijzonder danktt zij dr. StarckLoeber voor haar groote welwillendheid en de prettige wijze waarop ze tracht vrouwen de weten schap bij te brengen voor de daadwerkelijke behandeling om sohijndooden wederom tot het leven terug te brengen. Tot het bijwonen van dezen cursus kan men alsnog zich opgeven bij de commissa rissen der Leidsche Reddingsbrigade A. J. v. d. Lijke. Oude Singel 14, tel 889, en W. F v. Ingen Schenau. Aalmarkt 7, tel. 421. INSTITUUT ARB.ONTWIKKELING. Gisteravond sprak ds Barthel te Twisk voor de Leidsche afdeeling van het Instituut over Noordpoolreizen. Hij deed aan de hand van een groot aantal prachtige opnamen, welke duidelijk op het doek uitkwamen. De spreker wees er op hoe door alle eeuwen heen men gepoogd heeft tot het pool gebied en de Noordpool door te dringen en stond ten slotte uitvoerig stil bij de geslaagde poging van den Amerikaan Peary, die in 1909 hel eerst de Noordpool bereikte. Het was een zeer interessante en leerzame avond. DIEFSTAL. Gisteravond werd door den fruithande laar K. aan den Haagweg bij de politie aan gifte gedaan dat te zijnen huize was inge broken, terwijl de familie uit was en een bioscoopvoorstelling bijwoonde. De dief of dieven zijn blijkbaar door mid del van een valschen sleutel binnengekomen, er was althans van buiten aan deur of ra men geen geweld gebruikt. Het huis is geheel doorzocht en behalve een twaalftal zilvere* lepeltjes, een taart- schep en enkele andere zilveren en nikkelen voorwerpen wordt er een bedrag van f323 vermist, f 300 aan papiergeld en f 28 aan zilver. Hoewel men geen bepaalde per sonen op hel oog heeft, wordt wel ver moed dat de indringers geen onbekenden zijn geweest. Door de heeren De M. en W., grossiers in koloniale waren, comestibles enz. alhier is bij de politie aangifte gedaan dat vermoede lijk in den nacht van 19 op 20 Maart uit hun magazijn zijn ontvreemd 54 groote en 108 kleine fleschjes eau de cologne ter waarde van plus minus f 155 De politie is dadelijk haar onderzoek be gonnen Het is echter wel jammer dat be langhebbenden eerst nu aangifte hebben kunnen doen, waardoor den dieven de gele genheid werd gegeven het gestolene van de hand te doen. 'Bij Kon. Besluit is benoemd tot majoor bij hel 4e regiment, kapitein C. E. VV. Baron van Voorts tot Voorst van het regiment Gre nadiers, commandant van de le storm- school zijn benoemd tot reserve-majoor bij het 4e regiment, reserve-kapitein M. van Mens' sn G. Voüte, respectievelijk van dat korps en van het regiment Jagers. Men deelt ons mede, dat de lezing over das Halten der' Gebote, die prof. dr Karl Barth houden zal op Donderdag 31 Maart, des nam. 8 uur in het groot-auditorium, ge organiseerd is door het Comité, dat hiervoor verleden jaar gelden ingezameld heeft. Des tijds kon deze voordracht niet doorgaan we gens ziekte van den spreker. Bij deze lezing zijn alle belangstellenden welkom. Vrijdag 1 April zal prof. Barth twee col leges, meer speciaal voor theologen geven over het onderwerp Rechtfertigung und Hei- ligung. Deze colleges gaan uit van de theol. faculteit van Leidsche Studenten. Het Joodsch Nationaal Fonds, het inza melingsapparaat van de Zionistische We reldorganisatie viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan. In 1901 gesticht op het 5de Zion Congres, waartoe prof. Hermann Schapira reeds op het eerste congres in 1879 de plan nen had ingediend, bepaalde het zich tot het koopen van grond in Palestina als onver vreemdbaar eigendom voor het Joodsche Volk Het kocht sindsdien 192.944 Dunam (18.000 H A.) land, waarop 44 dorpen zijn ontstaan en één stad (Tel-Awiv) is gebouwd. Ook de Hebreeuwsche Universiteit is op grond van het J. N. F. gebouwd. De afdeelingeta Leiden van de Ned. Zionis tenbond en de Ned Zion. Slud. Organisatie beleggen nu Maandagavond a.s. in aanslui ting met de feesten, die alom gevierd wor den. in de groote zaal van Huize Nydam Nieuwe Rijn 19. een feestelijken jubileumb- avond. Als sprekers zullen optreden rabbijn S. Ph de Vries en mr. Henri Edershpim: tev^r.s zu 'en projectieplalen over het 25 jarig J N F, beslaan worden vertoond en zal het koor der Joodsche Jeugdvereeniging „Nes Zionah" uit Den Haag het geheel met zang opluis teren. Donderdag a.s. zal de heer J. Kriest Jzn. in het Leidsche Volkshuis spreken ever de „verzorging van kamerplanten", een oo- derwerp dat zeker velen ter harte gaat. Er zal gelegenheid zijn vragen le stellen. In verband met de thans reeds gedeel telijk doorgevoerde decentralisatie der bri,jf- postbestelling le Amsterdam, waarbij dezs stad verdeeld is in vijf bestelkringen alwaar vanuit evenveel verschillende wijkkanlorrn besteld wordt, is hel reeds thans wenscheiijk. dat daarmede bij het adresseeren der cor respondentie rekpning worde gehouden Om onnoodige vertraging te voorkomen is het dus noodzakelijk in de adressen voor Amsterdam de aanduiding van den besiel- kring op te nemen, door gebruikmaking van een der woorden Amsterdam-Centrum, Am sterdam-West. Zuid, Oost of Noord. In de wachtkamers der Postkantoren en het Wijkkantoor Heerengracht zijn platte gronden voorgehangen, waarop, mede aan de hand van eene bijgevoegde stratenüjst, kali worden nagegaan binnen welk district een bepaald adres is gelegen. Het café-biljart „de Kleine Burcht" van den heer W. Pijpers, Moriaansleeg 12, alhier, heeft een algeheele verandering ondergaan, waardoor het nu geworden is tot een naar de eischen des tijds ingericht koffiehuis. Waar deze zaak geneel vernieuwd is, zal ook de naam voorlaan anders zijn en is deze gewijzigd in- café-biljart „Aurora". Behalve de nieuwe onderpui met glas in lood. is de koffiekamer door bijtrekking van een binnenplaats tweemaal zoo groot ge worden. Het geheel werd zeer naar genop- gen uitgevoerd door de hoofdaannemer de fa H. C. Bouter en Harteveld het schilder werk door de Leidsche Schildersassociatie, terwijl ook de overige onderaannemers voor behangers-, graniet- en electr verlichlings- werk zeer goed werk leverden. Hedenavond wordt de zagk heropend en is zij als hel ware in een bloemenzee her schapen. Op 24 Mrt. 1927 waren er 798 werkloo- zpn bij den Gem Dienst voor Soc Zaken in geschreven. legen op den 25sien Maart 1926 629 en den 2Gsten Maart 1925 748 werk- loozen. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen zal on veilig 7;in tot Wassenaarsche Slag op Dins dag 29 en Woensdag 30 Maart, telkens van 10 uur v.m. tot 2.30 uur n.m. wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht van het publiek wordt er od gevestigd, dat het strand eerst weer veilig is, wanneer de roode vlaggen, welke de on veiligheid aanduiden, zijn ingenomen. DE MOORD TE DEN HAAG. Naar wij vernemen, is door den rechter commissaris, mr. Scholten, het verleende bevel lot in bewaring stelling van de wed. G.Z., verdacht van den moord op mej. Wilk aan het Bezuidenhout, te Den Haag, dat heden zou afloopen, met 6 dagen ver lengd Daarna zal de Rechtbank een beslis sing moeten nemen. t De beide particuliere detectives, die in de zaak van den moord op mejufrouw Wilk een onderzoek hebben ingesteld, waarvan de resultaten bekend geworden zijn, hebben den volgenden brief gezonden aan den mi nister van Justitie: Excellentie, Ondergeteekenden, W. J. Lauwers* en L. J W. Stahlecker, beiden wonende te 's-Gravenhage, verklaren hierbij, dat indien Uwe Excellentie t. z. t. de uitgeloofde f 4250 aan hen zou toewijzen voor het ver strekken van mededeelingen inzake den moord aan het Bezuidenhout. zij hiervan reeds bij voorbaat afstand doen en deze ter beschikking stellen van den man van het slachtpffer en van de familie Polak, die zich geruimen tijd het lot van de kinderen van Wilk aantrok. OPLICHTING. In begin 1926 is te Rotterdam opgericht de commanditaire vennootschap tot exploi tatie van onroerende goederen „Het Am bacht", door J. A. R. en B. A. C. S. R. was aanvankelijk beheerend vennoot en in deze hoedanigheid heeft hij in Mei van bet vorige jaar een bouwterrein onder Charlois van de gemeente te koop gevraagd. In Juni werd hem dit terrein voorloopig gegund, waarna hij den grond onmiddellijk met winst verkocht. Toen de gemeenteraad in Febr. j.l. officieel zgn goedkeuring aan de gunning hechtte, was de grond inmiddels al in de vierde hand geraakt. Dadelijk na de be slissing vai) den raad, ging S., die in Aug. 1926 R. als beheerend vennoot was op gevolgd, den grond opnieuw te koop bieden. H(i beeft'daarbij onderhandeld met een dame uit de Rhynvis Feithstraat, die den grond van S. wilde koopen. S. deelde haar mee, dat dc verkoop brj notaripele acte moest geschieden en dat hrj f3400 provisie zon krjjgen. Hij vroeg en kreeg van de dame voor- BINNENLAND. Minister van Karneb^ek heeft zijn ontslag gevraagd. (Binnenl 2de blad). Nederland8che, Belgische en vreemde persstemmen over de verwerping van het Nederlandsch-Belgisch verdrag (2de en 1ste blad). De Tweede Kamer zet de behandeling van het wetsontwerp betreffende de Naam- looze Vennootschappen voort (2de blad). BUITENLAND. Te Nanking stellen Engeland en Amerika den Kantonleiders een nltimatnm. Eenige Amerikanen zijn daar gedood. (Buitenl. 1ste blad). Poincaré over een Fransch lucifersmono polie (Buitenl. 1ste blad). Vechtpartij in den Berlijnschen gemeen teraad (Buitenl. 1ste blad). loopig f 1000 uitbetaald. De dame, in de vaste overtuiging, dat zij eigenares van den grond was geworden, liet er een bord plaaisen, waarop het terrein in zijn geheel of in perceelen te koop werd geboden. De werkelijke eigenaar van het terrein was natuurlek ten hoogste verbaasd, toen hg dit bord op zijn terrein aantrof en hg liet het onmiddellijk verwijderen. Er werd een politiezaak van gemaakt. De centrale recherche werd in het geval gemoeid en ten slotte kwam uit, dat S. niet de minste rechten op het terrein had kunnen do^n gelden. Hij werd daarop aangehouden. S. ontkende ten stelligste geweten te hebben, dat zijn voorganger den grond had verkocht. Uit het onderzoek meende men evenwel vol doende bewijzen te hebben, dat hg het wel geweten heeft. Er is proces-verbaal tegen S. opgemaakt ter zake oplichting. Een alleenwonende dame te Amsterdam die en niet ten onrechto den naam had veel geld te bezitten, is in den loop van eenige maanden letterlijk geplukt, zegt de „Tel." Op een familiebijeenkomst maakte zij kennis met zekeren KasteJeyn en zekeren Vromans, welke laatste in ge zelschap was van zijn echtgenoote. Nu wist de dame blijkbaar niet, dat dit drie tal al menigmaal met de politie en met de Justitie in aanraking was geweest «a dat de Centrale Recherche al tegen de beide mannen gewaarschuwd had. Later kwam dit klaverblad bij de vrouw in kwes tie op bezoek De beide mannen vertel den baar, dat zij commissionnairs in auto mobielen waren en dat de zaak prachtig marcheerde Er werden vlot wagens ver kocht, doch soms was er plotseling geld noodig omdat zich een prachtig koopje voordeed cn terstondbetaald moest wor den. De rijke dame, die levendig belang stelde in deze zaken waarvan zij geeni flauwe notie had en zich niet eens behoor lijk vergewiste ot de autohandel wel be stond, had er ooren naar eenig geld voor te schieten. Het t»egon met een paar hon derd gulden, welk bedrag telkens weer hoo- ger was. Het drietal verscheen met een auto voor haar deur en dan kwam de dame weer onder de bekoring van den handels geest van Kasteleyn en Vromans, vooral als zij hoorde, hoe nu weer een prachtige tweedehandsch wagen op den kop kon wor- den getikt Ten slotte, toen zij meer dan f 22.000 had gegeven, kreeg zij argwaan en vertelde een en ander aan de politie. Ten slotte werd zij verwezen naar de Centrale Recherche die haar geheel in lichtte omtrcr-t de gedragingen van het drietal. Het gevolg was. dat Vromans en zijn vrouw jïi hun woning in plan Zuid gearresteerd werden Rasteleyn. die in de nabijheid van het Sarphatipark woonde, volgde spoedig. Het drietal zit thans in arrest op het hoofdbureau Pen mannen is oplichting ten laste gelegd, de vrouw heling of me deplichtigheid daaraan. IN DEN TREIN BEROOFD? Een zakenman heeft bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat hg dezer dagen in den trein uit de richting Zaandam, eenige oogenblikken bedwelmd is geweest en daarna tot de ontdekking kwam, dat zijn spo^weg- abonneroent en een hoeveelheid correspon dentie verdwenen waren. In de portefeuille bevona zicb een bedrag aan geld, waaronder een bankbiljet van f 100.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1