AGENDA. A. TH. CAHEN BUITENLAND. L I Donderdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Meisjesvereeni- ging, nam., halfacht. Prediker (Janvossensteeg): Spreker d: Lcenmans. Sladszaal (foyer): Bazaar Jeugdhulp. Volksgebouw (Heerengracht): Lezing met lichtbeelden; nam. 8 uur. KatwjjkaanZee (Gemeentezaal)Nam. halfacht, voorganger ds. Lekkerkerker, nit Delft. Vrijdag. Oude Rijn 41: Openbare vergadering der Mormonennam. S uur. Sladszaal (groote zaal); Piano-avond José Jturbi. 8 uur. Sladszaal (foyer): Bazaar Jeugdhulp Oegstgeest (Irene): Jaarvergadering Chr. Hulpbeloon, depart. Leiden; nam 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 27 Maart a.s. waargenomen door ds apotheken van do H.H. A. J. Donk, Doeza- slraat 31, telefoon 1313 en G. F. Reyst Steenstraat 35, telefoon 136 RECLAME. KleedermakerU NIEUWE RIJ* 32 Telefoon 68. 9734 Ontvangen de nieuwste Stoffen voor het aan staande seizoen. Stalen worden op aanvrage gaarne toegezonden wijziging van punt 2 der voorwaarden tot verpachting van het kabinet met rijwiel bergplaats. waarbij is bepaald, dat deze d=s Zondags moeten zijn gesloten, terwijl het voorstel beoogde ze Zondags op bepaalde Pren ook open te houdee en waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden ge staakt. Het voorstel werd, nadat de heer I. van Duyn zijn slem vóór had gemotiveerd, in slcmming gebracht en aangenomen. Vóór stemden de heeron Meerburg, Wouda, J v. Duyn, If. W. Grimbergen, IL Parlevliet. XV. van Boelen Wzn. en Dubbeldam. Tegen de heeron 11. Ouweliand, J. HouwaaTt, C. van Tongeren, W. v. Beelen. C. Kruyt, J. Perk. Ook nu verhelen enkele belangstellenden weder dé publieke tribune. Hierna kwam ter tafel het voorstel van B. en W. lot vaststelling van een verorde ning ter zake hot oprichten van radio-cen trales. Op voorstel van B. en W. werd een commissie van onderzoek, beslaande uit de heeren W. van Beelen Wz. en Wouda aan gewezen, die daarover nader rapport zat uitbrengen. Een voorstel tot wijziging der verordening betreffende de straatpolitie werd door den voorzitter vooraf toegelicht. Ook hier wor den de heeren W. van Beelen Wzn en Wouda aangowezen tot commissie van on derzoek en tot uitbrengen van een rapport. Hierop volgden eenige benoemingen. Tot lid en plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht werden resp. benoemd de heeren N. C. v. d. Lee en C. de Best. Tot leden der commissie tot onderzoek dor rekeningen voor de gemeentebedrijven, bet grondbedrijf en den vleeschkeuringsdienst over 1926 werden benoemd de hoeren .1. Dubbeldam, J. van Duvn, G. van Duyn en XV. van Beelen Wz„ Woude en v. d. 'Zwan; de eerste drie voor die der gemeentebedrij ven en het tweede drietal voor de andere rekeningen. Hierop kwam aan de orde het voorstal tot afbraak van de brug over de vaart der Zanderij ,,De Ridder", waaromtrent een verzoek van den directeur van de Fabriek van Chemische Industrie, dr. Van Dorp, in komen was. B. en W. stellen voor daaraan te voldoen ea de brug af te breken. Na enkele op merkingen van de heeren Parlevliet, Bou- waart en J. van Duyn, werd daartoe zonder hoofdelijke stemming besloten. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot het maken van een afrit naar het strand, waarvan de hoofdambtenaar een begrooting had opgemaakt, waaruit bleek, dat de kos ten pi.m. f 1200 zullen bedragen. Hoewel B. en W. gaarne de zuinigheid betrachten, meenen z(j toch, dal tot deze uitgave moet worden overgegaan. Het zal van groot belang zijn voor de schelpen- visschers. Do heer Meerburg juicht het voor ste! toe, doch hij vraagt of met liet oog op het zandstuiven, men niet liever den afrit zou willen maken voor de Louwestraat iu plaats aan de Zuidstraat. Do heer Houwaart heeft eenig bezwaar tegen do bestrating met keien. De heer Ouwehand, wethouder, beant woordt de twee heeren en acht geen der bezwaren overwegend. Nadat nog verschil lende andere heeren over dit voorstel het woord hebben gevoerd, waaruit blijkt, dat men er algemeen voor is, al hebben som migen nog wel enkele wensche.n, werd dit z. n. st. aangenomen. De heer Parlevliet wilde niet hatelijk war den, doch moest toch vragen, waarom b. en W bjj een vorige gelegenheid, toen de raad ook een productieve uitgave wilde, dit werd afgewezen op grond van zuinigheids- overwegingen. De wethouder Ouwehand en de voorzitter betoogden, dat deze gevallen niet gelijk staan. Hierna werd zonder hoofd, stemming be sloten tot verkoop en uitgifte in erfpaoht van grond aan den Secretaris-Varkevisscr- weg aan den heer J. Blok en aan de hee ren A. Haasnoot en N. v. d. Plas. De prijs werd bepaald op f 4 per M2. en de erf- pachtseanon op 7 cent per Meter, bij een diepte van 13 M. De heer J. van Duyn maakte bezwaar tegen den prijs van de erfpachtecanon, dien hij te hoog acht. De wethouder Ouwehand gaf in verband daarmede een nadere uiteenzetting van 't voorstel, waaruit bleek, dat 7 cent niet te veel is cn juisrt deze manier van afstand van grond bevorderlijk ie aan den bouw van huizen. Moest men den grond alleen koopen, dan zou dit vaak bezwarend zijn. Ook word nog een stuk grond van 96 M2. aan den heer A- S. Sehalker verkocht, gelegen bij zijn erf en de openbare be graafplaats, tegen een bedrag van f 2 per vlerk. M. Aan de orde kwam nu bet prae-advies op het verzoek van het politic-personeel om vergoeding voor kleedïng cn schoeisel, hetwelk door den secretaris werd voorge lezen, waaruit blijkt dat vóór den oorlog deze vergoeding veel geringer was dan thans. De po!h; e wjide gaarne nog f 50 verbooging. Met deze verhooging -konden B. en W. zich niet vereenigen, wel ach ten zjj een extra-verhooging voor een jaar noodig, die zij willen vaststellen op f 25. Aldus werd -besloten. Door B. en XV. werd nu voorgesteld plaatsing van een patiënt in de dr. mr. Willem van den Bepgh-etiohling, waaraan de kosten per jaar f 850 bedragen, waar- van echter door de provincie 1/3 worut vergoed. Dt. Hueting bad het patiëntje voor de gemeente onderzocht en adviseerde ook opneming. De heer Parlevliet is niet voor dit voor stel. Als men dit voorstel aanneemt, dan zullen er meer komen. Er loopen in de gemeente veel meer rond van dat slag. De heer W. van Beelen woont dicht in de omgeving van dezen joDgen en heelt er nooit iets abnormaals in ontdekt. Het is een vroolijk kind. Na eenige debat, waarbij de wethouder, de heer Ouwehand op moreele gronden de opneming verde digde, werd op voorstel van den heer Meer. burg beslot On bij wijze van proef bedoel den jongen voor een halfjaar in genoem de stichting te doen opnemen. Aan den heer J. v. d. Vlist en mej. E J. van Griethuysen werd met ingang van 16 April a.s. eervol ontslag verleend als onder wijzerfes) aan de openb, school II, hoofd de heer Bakker. Besloten werd nu aan deze school een tijdelijke leerkracht (assistent) te verbinden. Zonder debat en hoofdelijke stemming werd daarna vastgesteld de verordening op de heffing van schoolgeld voor L. O. en Lr. L. O., alsmede der verordening op de invordering, welke verordeningen vrijwel gelijkluidend zijn aan de vorige, vastge steld. Hierna kwam ter tafel hel praeadvies van B, en W. op het adres van het bestuur der sohclen van de Ned. Herv. Gem. te Katwijk aan Zee d.d. 14 Februari j.l., om een ge meentelijke subsidie voor een in het Noor delijk deel van dat dorp to slichten bijzon dere Christelijke bewaarschool, dat toen in handen van B. cn XV. werd gesteld om praeadvies. Adressanten deelen in hun adres mede, dat de kosten van aankoop van grond en van den bouw cn het onderhoud der school geheet uit eigen fondsen en bijdragen ven particulieren zullen worden bestreden. De school zal voot kinderen van alle ge zindten toegankelijk zijn. Voorts blijkt uit de overgelegde raming van exploitatiekos ten, dat een schootgeld zal worden geheven van gemiddeld 12'/» cent per kind en per week. Het bestuur verklaarde zich voorts bereid om te trachten een deel van het als subsidie van de gemeente te ontvangen bedrag, ja, zoo mogelijk het geheele bedrag te besparen door zooveel mogelijk te be zuinigen op de exploitatiekosten der onder zijn beheer staande bijz. lagere scholen. Door dit laatste zou worden verkregen dat ook voor de exploitatie der bewaarschool de geldmiddelen der gemeente slechts In uiletst geringe mate, wellicht in het geheel r.ict zouden worden bezwaard. De meerderheid van het College van B. en W. acht het een gelukkig verschijnsel, dat zich in deze het particulier initiatief zoo krachtig openbaart en meende dan ook dat het verzoek in ernstige overwoging behoorde te worden genomen. Alleen voor zoover het particulier initia^ tiet in gebreke blijft kan ingrijpen der over heid, wenschelijk zijn. Na een uitvoerige uiteenzetting te hebben gegeven van de geschiedenis van het be- waarschoolonderwijs in deze gemeente stelt de meerderheid voor aan het verzoek te vol doen. Eene minderheid van hel College kan zich met hel bovenstaande in het geheel niet ver eenigen en wenscht dan ook geen medewer king te verleenen. Zoolang de gemeente daartoe niet verplicht wordt acht zij het met 't oog op den finan. toestand der gemeente niet verantwoord, ten behoeve van het voor bereidend L.O. uit de gemeentekas gelden beschikbaar te sletten. Zij heeft bovendien de vaste overtuiging dat hot bij eene school niet zal blijvcp. Alles saamgenomen adviseert zij dan ook tot afwijzing van het verzoek. De heer W. van Beelen Wz. juicht het voorstel van harte toe en wenscht dat het door den Raad met beide handen wordt aanvaard. Wat zou zulk een school al niet moeten kosten als de gemeente haar dan moet exploiteeren. De secretaris las nu het voorstel voor, waarbij, onder een zevental voorwaarden, aan het bestuur voornoemd een jaarlijksche bijdrage wordt verleend tot bestrijding der exploitatiekosten der op te richten bijzon dere Christelijke Bewaarschool. De subsidie zal worden berekend naar het gemiddeld aantal kinderen en bepaald worden op f 4 per kind, terwijl bovendien aan het bestuur der Bewaarschool jaar lijks zal wordeD uitgekeerd een percen tage van het totaal bedrag dat aan ex ploitatiekosten op de bijzondere L. S. der Hen'. Gemeente over eenige jaren minder is uitgekeerd dan f 11.92 per kind. De heer Ouwehand vraagt geen hoofde lijke stemming, doch wenscht aacteeke- uing in de notulen dat hij er tegen is. De heer Van Tongeren vraagt oók geen «temming dooh wrl toch even zijn stem voor het voorstel motriveeren. Hij juicht het particulier initiatief in dezen hartelijk toe. Hij leest een staatje voor van de kosten in verschillende gemeenten aan het bewaarschoolonderwija besteed, waaruit blijkt dat Katwijk met deze school zuinig uit zal zijn. De beer Wouda zal in de hoop dat de optimistische opvatting van het bestuur aal uitkomen, ook voor stemmen. Het voorstel werd daarna zonder hoofd, ■temming aangenomen. Hierna werd, na het aanbrengen van eenige wijzigingen in de begrooting 1926, de vergadering na een korte rondvraag gesloten. 444e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdex 24 Maart. le Klasse 4e Lijst. - 100. Hooxe prijzen: 9556 Prüzen ren 20: 5 18 100 197 234 274 393 470 840 887 917 1186 1602 1721 1852 2014 2069 2316 2675 2679 2740 2778 2939 3085 3374 3433 3486 3579 4684 4906 4928 5343 6025 6169 6461 6496 6558 6761 6874 7151 7165 7179 7438 7824 7831 7894 8817 «831 10265 10635 10674 10857 10876 10992 11320 11371 11536 12001 12010 12000 12460 12519 12908 13001 13170 13240 13277 13293 13528 14164 14313 14595 14681 14830 15180 15243 16026 16318 16432 17377 17528 17636 17690 17711 17877 17985 17999 18441 18724 18981 19276 19444 19535 19888 19899 19926 20042 20223 20598 lc Klasse 2e Lijst: 930 m.z. 938; 17137 m.z. 17139. RECLAME. Voor Allen, die Sukkelen mei Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cl. 9876 DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsconferentie Het Fransche voorstel Het Italiaansch-Znid-Slavisch conflict. In de commissie tot voorbereiding der ontwapeningsconferentie heeft Paul Bon- cour het Fransche plan tot beporlring der bewapening uiteengezet. Hij wees er op, dat het plan gegrond is op art. 8 vau het handvest, dat aan de tedera van den Volkenbond voorschrijft om hun bewapeningen te beperken, in een mate, die vereenigbaar ia met de natio nale veiligheid. Zoo bevestigt Frankrijk opnieuw het onverbreekbaar verband tus- echen ontwapening en veiligheid. Boncour betoogde dat slechts de bewa peningen in vredestijd voor beperking in aanmerking iromeD, omdat zij de eenig zichtbare en controleerbare zijn. Hij acht het onmogelijk de bewapeningen te schat ten en dus te beperken van een land, dat mobiliseert. Hij voegde er bij, dat het Franeche plan alle gewenschte geruststel lingen oplevert wat de mobilisatie aan gaat, want het geeft toe, dat do mobilisa tie door den Volkenbond gewettigd zijn moet. Het ontwerp dringt vooral aan op in krimping der militaire uitgaven, die de op stapeling van de effectieven, het oorlogs materiaal en de geheime toebereidselen zal beletten, die misschien onherstelbaar zul* len zijn. Wat de bewapening ter zee aangaat, ziet Boncour de principieele verschillen in. Een poging tot verzoening zal noodzakelijk zijn. Het ontwerp voorziet eindelijk in een permanente ontwapeningscommissie, belast met de uitvoering der besluiten vam de eerste conferentie en de voorbereiding van de tweede étappe. Boncour besloot dat een internationale ontwapeningsconventie zonder controle bij de verdragsluitende staten ongerustheid zou wekken. Frankrijk is bereid zich te onderwerpen aan allen vorm van controle door een internationaal organisme. De Roemeensche afgevaardigde ver klaarde, dat de Roemeensche delegatie de tragische realiteit, waarin zich zekere landen bevinden, die niet door een gun stige, benijdenswaardige aardrijkskundige ligging of een weldadig Locarno beschermd zijn, niet uit het oog verliezen mag. Ten aanzien van de veiligheid biedt het Fran sche noch het Engelsche ontwerp voldoen de waarborgen. Vóór er een gemeenschap pelijke tekst is vastgesteld, stelt de Roe meensche delegatie voor, aan de commis sie van redactie, die den gemeenschappe- lijken tekst zal opmaken, zekere richtsnoe ren mee te geveD voor de bepaling van het criterium der beperking van de bewa peningen, dit n.l. in den vorm eener toe lichtende nota. De „Giornale d'Italia" blijft onthullin gen doen over z^. complotten van Zuid- Slavië tegen de regeering van Ahined Zogoe. Dc correspondent van het blad te Skoetari meldt uitvoerige berichten over de werkzaamheden van Zuid Slavische di- plomatieke en consulaire vertegenwoordi gers ter voorbereiding van een revolutie. Hiervoor zouden, wapenen en munitie uit Zuid-Slavië naar Albanië worden gesmok keld cn zou op Zuid-Slavisch grondgebied een organisatie zijn gevormd van politieke vluchtelingen uit Albanië, die zich gereca houden om Albanië binnen te trekken. Al deze beschuldigingen van het blad zijn echter zeer twijfelachtig, omdat elk bewijs ontbreekt. De Giornale d'Italia" drukt ook een fotografische reproductie af van een cir culaire, die zou zijn uitgegaan van de lei ding van do vrijmetselarij in Zuid-Slavië, in welke circulaire alle vrijmetselaars op de wereld worden opgeroepen het verdrag van Tirana, waarbij Italië zich verphcht de politieke status quo van Albanië te waarborgen, openlijk af te keuren. De cir culaire noemt dit verdrag een ernstige be dreiging van don internationalen vrede, terwijl Italië het recht zou hebben troepen in Albanië te landen, niet alleen ingeval van een buitemlandschen aanval, doch zeLfs in geval van opstand der Albanee- sche bevolking tegen haar regeering. Deze circulaire zou reed6 in September zijn uitgegeven. De Zuid-Slavische minister van buiten landsche zaken bereidt een formeele uit- noodagimg aan de buitenlandsche regee ringen voor tot een internationale enquête iraar de beweerde Zuid-Slavische oorlogs- toebereidselon. BELGIE. Begrooting van bnitenl. zaken aangenomen. De Senaat heeft gistermiddag met 81 slemmen voor en 3 onthoudingen de be grooting van buitenlandsche zaken goedge keurd. De onthoudingen kwamen van sena toren, die geen genoegen konden nemen met den uitleg door minister Vandervelde gegeven omtrent het jongste incident in de zaak-Graff. DUITSCHLAND. Stresemann weer aan 't woord Moties van wantrouwen verworpen Nieuwe relletjes met de communisten. Nadat de democratische afgevaardigde Haa3 gisteren in het vervolg van het debat over de begrooting van buitenlandsche zaken in den Rijksdag Stresemann's beleid scherp had gecritiseerd, kwamen nog Bredt van de economische vereeniging en Emminger (Beiersche volkspartij I aan het woord. Daarna kwam Stresemann zelf op zijn uiteenzettingen van Dinsdag nogmaals terug. Na protest aangeteekend te hebben tegen beweringen der Rote Fahne, volgens welke Chamberlain, Mussolini en Stresemann te Genève overeenkomsten gesloten zouden heb ben tegen sovjet-Rusland, omdat dergelijke valficho beweringen enkel ten gevolge kun nen hebben om de Duitsch-Russische be trekkingen in gevaar te brengen, zeide Stresemann: Ook ik acht de resultaten der jongste besprekingen te Genève onbevredi gend. Gjj zult echter bezwaarlijk een minister vinden, die telkens van Genève bevredigende resultaten kan meebrengen. Elke oplossing, die de Volkenbond vindt, is uit den aard der zaak een compromis. Men zegt, dat wij ons liever in den Volkenbond hadden moeten laten over stemmen. Er zijn in de politiek ongeschre ven wetten, die een groote psychologiscne beteekenis hebben. Tot nog toe is het traditie geweest in den Volkenbondsraad, dat er niet volgens de vertegenwoordigde naties gestemd wordt, doch dat men steeds tot eensgezindheid tracht te komen. Het zou misschien zeer bedenkelijk geweest zijn, van deze traditie af te wijken, op het oogenblik, dat voor de eerste ma3l een Duitsch minis ter sl3 voorzitter fungeerde. De spoorwegwacht in het Saargebied i3 geen bedenksel van de Saarregeering, doch een inrichting, waaraan de Volkenbond reeds voor de Duitsche toetreding zijn woord ver pand had. Ten slotte was ons oogmerk toch evenals dat van den Volkenbondsraad, de Fransche troepen uit het Saargebied te ver wijderen. Stresemann wees er nog op, dat bij, al berustte hij in het voorgestelde compromis, toch voor do geheele wereld het Duitsche rechtsstandpunt met nadruk uiteengezet heelt. Wtf hebben te Genève niet alle bereikt, wat wij wilden, doch.wij zouden zelfs niet zooveel bereikt hebben, indien wg geen lid van den Volkenbond waren geweest. De minister betoogde, dat in de Opper- Silezische kwestie uitdrukkelijk vastgesteld is, dat de Duitsche aanspraken door het compromis in geen enkel opzicht geprejudi- cieerd werden. Wat de Duitsche delegatie tb Genève bereikt heeft, gaat ten slotte verder dan de eischen van den Duitscken volks bond in Poolsch Opper-Silezië. Over Thoiry legde de minister de vol gende belangrijke verklaring af: De afgelegde verklaringen over het uit blijven aer gevolgen van Thoiry kunnen onze positie slechts schaden. Wjj zouden ons toch houden aan wat destijds de leider der Fransche buitenlandsche politiek mogelijk en uilvoerbaar achtte. In een officieel com muniqué werd toen uiteengezet, dat beide ministers van buitenlandsche zaken het eens geworden waren over een algemeene op lossing, waaraan de wederzjjdsche kabinetten nog hun goedkeuring moesten hechten. Er bestond geen twijfel meer over, dat de basis der Duitsch-Fransche verzoening de ontruiming van het Rijnland zijn moest. Na Thoiry begon iu Frankrijk een felle storm loop der tegenstanders van Briand. De strijd is daar nog niet beslist Wij zjjn terug gekomen van het vergaande optimisme \an Briand in September, doch wij zijn het er over eens, dat er ten slotte een overeen komst tot stand zal komen, die van Locarno meer zal maken dan het groote verdrags werk en daardoor de Europeesche verzoe ning op de basis eener vreedzame over eenkomst zal vestigen. Ter aanzien der ontwapening verklaarde Stresemann ten slotte, dat Locarno onzin zou zjjn, indien men om Duitschland bajo netten naast bajonetten verzamelt Ook de Dawespolitiek is ondenkbaar zonder ontwa- pening. Voor de sterkte der Duitsche positie komt het er minder op aan, welke partgen in de regeering zitten, dan op het feit, dat regeering en oppositie het eens zijn over dergelijke levenskwesties. Na de rede *van Stresemann heeft d6 Rijksdag gestemd over de begrooting van binnenlandsche zaken. Het voorstel van de communisten om vooraf het incident op hel slation Lichterfeld-Ost te bespreken werd verworpen. Hetzelfde geschiedde met het voorstel van den Volkscher van Graefe om de stemming uit te stellen. oor de com munistische motie van wantrouwen tegen von Keudell stemden alleen de indienende fractie en de sociaal-democraten. Na nog enkele stemmingen van ondergeschikt be lang. werd de begrooting aangenomen Na deze stemmingen werd de besprekihg van de buitenlandsche politiek geëindigd. Als laatste sprekers voerden de natiionaaU socialistische graaf Reventlow en de volk* sche Graefe het woord. De communistische motie van wantrouwen tegen dr. Stresemann werd vervolgens in stemming gebracht. Uit naam van de sociaal-democraten verklaarde dr Brcitscheid dat zijn fractie zich zou ont houden. daar zij de verantwoordelijkheid voor de regeeringspolitiek aan de regeerings- partijen wenscht over te laten. De motie weid verworpen en de begrooting goedge- keurd. Te Charlotlenburg is gisteravond een druk bezochte communistische betooging gehou den naar aanleiding van de incidenten van Zondag op het station Lichterfelde Oost. Zoowel voor als na de demonstratie kwamen de beloogers in botsing met de politie. De incidenten na de betooging waren ernstig. I)e politie zag zich genoopt van de wapens gebruik te maken, schoten werden gelost en verscheiden personen zeer zwaar gewond. Tot diep in den nacht moest de politie steeds weer'met den gummistok de menigte uit elkaar slaan. Tot de gewonden moet ook Thalmann, het bekende communistische Rijksdaglid. behooren; 20 personen werden gearresteerd. Volgens een draadloos bericht is één der gewonde betoogers later overleden. De bevoegde autoriteiten kondigen naar aanleiding van de relletjes van Zondag en gisteren aan dat zij uitgebreide maatregelen zullen treffen voor het handhaven van de orde en veiligheid in de stad. Dag en nacht zullen versterkte patrouilles te voet, te paard en per vrachtautomobid in de stad dienst doen en handelend optreden, daar waar dit noodzakelijk mocht blijken. Samenscholin gen zullen in geen geval worden geduld. ENGELAND. In het Hoogerhuis vestigde Dawesfort de aandacht op de jongste publicaties der En gelsche communistische partij, betreffende de Chineesche aangelegenheden. Hij zeide, dat deze campagne deel uitmaakt van de grootste samenzwering, die ooit in de heele wereld werd opgezet door de sovjet-regee ring om den val van het Engelsche rijk te bewerken. Desborough antwoordde in naam der re- gecring, dat de minister van binnenland sche zaken zeer zorgvuldig alle gevallen heeft bestudeerd, die hem zijn voorgelegd, doch de communistische verklaringen zijn zóó handig opgesteld, dat de juridische ad viseurs van de Kroon meenen, dat vervol ging geen resultaat zou opleveren. Wat Rusland betreft, gelooft de regee ring niet, dat verbreking der Engelsch-Rus- sische betrekkingen iets zou opleveren wat de belemmering der communistische aan vallen in Engeland betreft. CHINA. Te Sjanghai terugkeer der rust Een roovennest nitgeroeid. Telegrammen uit Sjanghai melden, dat de bevelhebber der nationalistische troepen aan de consulaire overheden in de neder zetting de verzekering gegeven heeft, dat hij de orde in de stad zal herstellen en hand haven. Ofschoon de Amerikaansche mari niers ter hulp moesten snellen om een po ging van het gepeupel te verijdelen om de nederzetting binnen te dringen, waarbij verscheidene marinesoldaten gewond wer den, viel er over het algemeen een vermin dering waar te nemen van de spanning der laatste 48 uur. Het schieten en de relletjes duren voort in zekere gedeelten van den buitens4en verdedigingsgordel, doch binnen de nederzetting wordt de rust gehandhaafd, ofschoon er bitter weinig gewerkt wordt. Honderden Noordelijke soldaten, die ont wapend en in de nederzetting geïnterneerd waren, werden door de troepen naar de ri vier geëscorteerd en naar hun woonstreek gedirigeerd. De Britten ontwapenden er 2000, de Ja panners 1200. Disndag zijn in het district Tsjapei bi] de ongeregeldheden 250 Chineezen om het leven gekomen en 100 in het district Poe- loeng. Gisteren werd er in het district Tsja pei weer zwaar gevochten en aan deze zijde werd de barricade van de nederzetting zwaar bemand. De Kanlonneezen hebben er troepen heen gezonden, om de laatst Sjantoengsche soldaten, die er zich genes teld hebben, tot overgave te dwingen. De „British United Press" meldt, dat bij de brug aan den Markhamweg de Cold stream Guards en twee peletons Amerikaan sche mariniers een troep Chineezen terug wierpen, die trachtte langs dezen weg de concessie binnen te komen. De verdedigers gebruikten hun geweerkolven, maar vuur den niet. Er zijn thans mariniers met de gardewacht op de brug geposteerd, terwijl houwitsers en machinegeweren zijn opge steld. Verschillende mariniers werden ge wond. Elders werd de rust hersteld. De „Vindictive" heeft een kleine Brilscne krijgsmacht aan den oever van Poetoeng geland, om er het Britsche bezit te bescher men. Dit was noodig. omdat er gevochte werd tusschen arbeiders en opruiers- 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2