Indrukken uit de Eerste Kamer No. 20560 WOENSDAG 23 MAART Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD 1 prijs der ad vertentieni Pfr reeelr Bi] regelabonnement belangrijk lageren prija Kleine Advertentiën. uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag9 en Zaterdags 50 Cta bij en maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen Bewijsnummer 6 Cta Bureau NoordeindsplelM Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 prijs dezer courant: Voor Leiden per 3 maanden 2.35 per treek J013. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. i kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 10 der Kieswet; Brengen ter algemeene kennis, dat de kiezerslijst voor den dienst 1927—1928 voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad is vastgesteld, dat die lijst van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s. op de Secretarie (afd. Bevolking, Vischmarkt No. 12—13) dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsgewijze, in uittrek- sel, verkrijgbaar is gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Maart 1927.- 9851 de bazaar van „jeugdhulp". De ofiicieele opening. Met een enkel woord maakten we giste ren melding van de officieele opening van dezen Bazaar, welke opening plaats had in de kleine Stadszaal, die vrijwel geheel be zet was met dames medewerksters en ge- noodigden. Het bestuur viel het moeilijk een predi kant aan te wijzen uit de gemeente zelve; vroeg het den een dan moest het de anderen voorbijgaan. En zij waren immers het be stuur allen even na. Vandaar dat de aan dacht viel op ds. J. Rauws, den zendings- director, die bovendien deze vereeniging ook een zeer goed hart toedraagt. Dat deze keuze goed was, bleek uit het even hartelijk als passend woord waarmede hij de opening inleidde. De vereeniging „Jeugdhulp" is nog jong, pas twee jaar; toch is zij reeds en met recht mondig verklaard en erlangde al de Ko ninklijke goedkeuring. En dan schetste spr. den mooien arbeid .der vereeniging: hulp- bieden aan verwaarloosde jeugdigen en aan arme moeders, die met het beste wat ze kunnen- bezitten, niet terecht kunnen. Steeds vragen er meer hulp en nemen de aanvragen toe. Een tweede huis moest al reeds gehuurd worden, en een eigen gebouw blijft het ideaal en spr. hoopt dat dit ideaal nog eenmaal zal worden verwezenlijkt. Voor het oogenblik is er geld noodig voor andere doeleinden en daarvoor is deze ba zaar aangericht, die er waarlijk wezen mag. Men is er eenvoudig verbaasd over dat er zooveel geschonken is, dat menschen van elke godsdienstige overtuiging daartoe heb ben bijgedragen. Hij kon geen namen noe men. Alleen maakte hij een uitzondering voor H. M. de Koningin en de Koningin- Moeder, die beiden een bijdrage zonden. Hij had van het bestuur een lijstje van namen gekregen van personen die aan den bazaar hebben medegewerkt. Hij kon ook deze niet alle noemen. Maar hij kan niet nalaten mevrouw Schokking te danken voor hetgeen zij er voor deed. alsook mevrouw Spaargaren, die haar veeljarige ervaring op het gebied van aanrichten van bazaars ook thans weer ten beste gaf. Verder noemde hij een aantal personen en firma's die belangloos hadden medege werkt, aan het opstellen cn aankleeden van den bazaar. Verder dankte hij mevrouw He ringa. die zich bereid had verklaard bij de opening eenige liederen te zingen en mej. Van Wijk, die haar daarbij op de piano wilde begeleiden. Eindelijk richtte hij zich tot den burge meester, die gaarne bereid was hierbij en kele woorden te spreken en het verheugde hem dat de bazaar van Jeugdhulp de eerste mocht zijn door den burgemeester officieel geopend, aan wien hij. nadat mevrouw He ringa de aanwezigen op eenige liederen had vergast, daartoe het woord gaL De burgemeester begon met zich te ver ontschuldigen dat hij niet een zoo welspre kende rede hield als ds. Rauws en nog in mindere mate zal kunnen concurreeren met mevr. Heringa, die hij voor haar schoone liederen hulde bracht. Het comité zeide hij dank er voor dat zij hem de eer had aan gedaan hem te verzoeken dezen bazaar te mogen openen. Hij deed uitkomen dat na het uitbreken van den oorlog de taak der overheid ook ion opzichte van het sociale leven zich zeer heeft uitgebreid. De staat had ten dien op zichte vroeger zijn plicht ook wel eens ver zaakt. Toch blijft er voor particulier initia tief nog genoeg te doen over en spr. ver heugt er zich in dat, zooals ook hier weder bjijkt, velen zich tot het werk der liefdadig heid voelen aangetrokken en hun goede hart laten spreken. Het is voorwaar een nobel werk, zich het lot der afgedwaalde kleinen aan te trekken en hen weder op den goeden yeg le helpen. En spr. is van meening dat indien de vereeniging medewerking voor dit werk van de gemeente vraagt, deze behoort te worden verleend. Spr. vernam reeds dat ook de politie meermalen de hulp der ver eeniging inroept en die hulp welwillend erlangt. Hij wenscht de vereeniging toe dat zij eenmaal een eigen gebouw zal kunnen openen en dat al vast deze bazaar een groot succes voor haar zal zijn. Met dien wensch verklaarde hij dezen voor geopend. Er volgde op deze rede een hartelijk applaus. Nadat mevrouw Heringa nog eenige lie deren had gezongen en ds. Rauws de bur gemeester voor zijn sympathiek woord en een gouden bruidspaar. Heden zijn de bruidsdagen ingegaan van het echtpaar Samuel Nieuwenburg en lansje Hofkes, die 4 April a.s. hun gouden bruiloft hopen te vieren. De bruid herdenkt bovendien heden juist haar 74sten geboorte dag; haar echtgenoot is drie jaar jonger en ziet er nog frisch ^en gezond uit. Hij vent fiog eiken dag met fruit langs de straat en zijn stem overtroeft als hij het wil, nog ^makkelijk die van menig jongen koopman. Hun' leven is zeer bewogen geweest. Als elfjarige knaap werd de kleine Sam al van school genomen en trok de fabriek van de beeren Gebrs. van Wijk aan het Levendaal en. zooals dat in dien tijd gewoonte pleegde te zijn onder de fabrieksbevolking. Daar zou bij allicht, gebleven zijn, ware het niet, dat b'J door een ongeluk met de machine zijn hnkerarm verloor. Toen was hij voor de fabriek niet meer feschikt en ging in den „straathandel". Ve/kocht fruit langs de huizen en op de ^rkt. In die branche is hij altijd gebleven ei> nadat hij met Jansje Hofkes in het hu- *e'ijk was getreden,-namen ze er een win dje bij, zoodat het mes voortaan aan twee kanten sneed. Zij woonden in ver schillende wijken der stad, echter nu al sedert 14 jaar in het perceel Clarasteeg 20. Hun woning ziet er vooral vandaag recht feestelijk uit. Daarvoor hebben de kinderen en de kleinkinderen, in samenwerking met de buren gezorgd. Hun huwelijk werd met niet minder dan 12 kinderen gezegend, waarvan er nog 9 in leven zijn, die thans allen gehuwd zijn en hun brood hebben. Gelukkig hebben vader en moeder al sopt het niet ruim ook een bestaantje en, wat vooral een zegen is, zij zijn nog ge zond al valt het loopen moeder de vrouw wel erg zwaar. Bovendien, en dat is wel het voornaamste: zij vatten het leven van den zonnigen kant op. Van kniezen houden ze niet. Het is een genot even met dit 9vriendelijk bruidspaar te praten en te hoo- ren naar hun levensverhalen, door den man liefst met vroolijke humor gekruid Wij hopen, dat velen zich geroepen zul len gevoelen een dezer dagen dit pientere bruidspaar eens in hun heldere huiskamer op te zoeken om hen de hand te drukken. de dames Heringa en Van Wijk voor hun zang en muziek had bedankt, trokken de aanwezigen naar den Foyer en werd de ba zaar, die aller bewondering afdwong, be zichtigd. Ook builen de genoodigden kwa men belangstellenden al spoedig een kijkje nemen, zoodat de verkoopsters weldra in volle actie waren. Er heerschte den gehee- len middag en ook des avonds een aange name toon en het was er recht gezellig. Er kwamen in de verschillende stands tamelijk groote hiaten. Hedenmorgen zagen wij de leidsters al vrqeg deze weder aanvullen, zoodat des middags alles weer even goed gevuld was als gisteren. Vandaag was het vooral een dag voor de kinderen, doordat de heer Nolles ze ver gastte op aardige goocheltoeren. Vanavond hoopt het bestuur weder op een talrijk bezoek, ook met het oog op bij zondere attracties. Wij kunnen met gerustheid £en bezoek aanbevelen. CURSUS TOT HET OPWEKKEN VAN LEVENSGEESTEN BIJ DRENKELINGEN. Gisteravond is de tweede practische we^k- cursus inzake opwekking der levensgeesten bij drenkelingen, onder leiding van dr. Boonacker in de zaal van het Groene Kruis, Pielerskerkgracht aangevangen en wederom waren alle cursisten aanwezig, onder meer ook de directeur en adj. dir. van het Markt en Havenwezen en de heer Wijk, inspecteur van politie. Een woord van lof komt het Havenpersoneel toe, dat met zoo'n enthou siasme en in zoo grooten getale_ deelneemt aan dezen cursus. Zij toch vooral zijn de menschen die in de eerste plaats goed onderlegd moeten zijn om hulp te kunnen bieden. Daarom is het voor dr. Boonacker en de Reddingsbrigade enn verblijdend teeken en is deze goede wil een voorbeeld, dat hoop -geeft dat meerdere tak ken van dienst uit het gemeentebedrijf zich zullen trachten te bekwamen in het opwek ken van levensgeesten bij schijndooden. Belangstellenden kunnen zich alsnog aan melden bij A. J. v. d. Lijke, Oude Singel 14, tel. 889 en W. F. v. Ingen Schenau, Aal markt 7, tel. 421. Voor de dames vangt deze cursus aan Donderdag 24 Maart a.s. in Oud-Hortuszicht, Witte Singel, onder leiding van dr. Stark Loeber en het bestuur van de damesafdee- ling van de Leidsche Zwemclub. i DE LEIDSCHE FRIEZEN BIJEEN. Gisteravond kramen de Leidsche Friezen, aangesloten bij ,,'t Selskip Tryslan", weder in de bovenzaal van „De Harmonie" bijeen. Deze bijeenkomst had een bijzonder karak ter, men had een echte Friesche bijeenkomst georganiseerd een z.g. kófje en koekejoun". Er werd nl. speciaal koffie gepresenteerd met uit Friesland toegezonden gebak: „koeke en dümkes". Verder werden voordrachten gehouden en liederen gezongen voor solo en gemeenschap pelijk terwijl ten slotte er ook nog even werd gedanst. Het was een aardige avond waarop de tal rijke aanwezigen zeker met genoegen zullen terugzien. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaats-examen Indisch recht de heer Abdoel Karim Pring- godigdo, alhier. Mevrouw B. Eerdmansde Hol en de heer H. G. Pel, resp. geplaatst op nos. 7 en 9 op de candidatenlijst van den Vrij heidsbond voor den gemeenteraad alhier, hebben thans bericht deze candidatuur niet te willen aanvaarden. Wjj vestigen de aandacht vooral van de studeerende jongelingschap op de lezing met' lichtbeelden over Noordpool reizen door ds. Barthel, te Twisk, te houden op Donderdag 24 Maart voor het Instituut voor Arb.-Ontwikkeling. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentiën. De voordrachten-serie in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk, zal dezen winter besloten worden niet een zeer mooien avond op Dinsdag a.s. Stond aanvankelijk op het programma ver meld een voordracht over vogej^ van duin en strand, waarvoor als spreker werd aan gezocht de heer dr. W. G. v. d. Steen, nu deze natuuronderzoeker pas kort van zijn groote reis is teruggekeerd, werd bij tot veler blijdschap bereid gevonden een avond Ie komen vertellen van zijn wederwaardig heden tijdens zijn kampement in het een zame Himalaga-gebergte. Men zie de advertentie. Door de pol'tie alhier is zwervende gevonden en aangehouden een 14-jarige jongen, geboortig uit Rotterdam en ver pleegde in het gesticht voor zwakzinnigen „Meer en Vliet", die uit het gesticht was weggeloopen. De knaap is op transport ge steld en wordt naar 't gesticht teruggebracht. Ook werd door de politie aangehouden de zeeman H. P. v. R„ die gesignaleerd stond wegens een hechtenis van twee dagen. (Van een bijzonderen medewerker). Eén voor- en twee tegenstanders van het Verdrag. DINSDAG, 22 Maart 1927. Om twaalf uur hedenmorgen stonden er waarlijk al weer-wat menschen voor den ingang der publieke tribune van het Kamer gebouw te wachten.... op een kaart, om voor een „zacht prijsje" te verkoopen. Of dat prijsje zoo heel zacht zal zijn, valt geloof ik, te betwijfelen De opkooper die onderhande lingen met mij opende, hield er tenminste a4 rekening mede, dat de „menister" heel best vandaag-Dinsdag in plaats yan zooals werd aangekondigd morgen-Woensdag, zijn ant- woordrede zou kunnen beginnen. En dan, de heeren stonden al van 's morgens acht uur voor de deur. Als ze dus een kruiersuurloon van zeventig'cent berekenen, komt een staanplaatsje achter het hekje op minstens vier tot vijf gulden 1 Zonder dat van woeker sprake kan zijn. Twee uur. De belangstelling op bet Binnenhof is toe genomen. Gemeente- en militaire politie bewaakt de omgeving, vooral de ingang der tribune. De Senatoren komen ter vergadering, per auto of wandelend, alleen of in gezelschap van collega's en dan druk redeneerend. Over het Verdrag? Natuurlijk. De zitting wordt om even over tweeën geopend, en weer geschorst, om de leien der afdeelingen, die juist zijn getrokken, ge legenheid te geven, hün voorzitters te benoe men. Het wordt halfdrie eer prof. Anema (A.-R.) het woord krijgt. Zijn rede blijkt een juridi sche veroordeeling van de oppositie tegen het Verdrag te zijn. Prof. Anema is een vlot spreker, doch hij vermag zijn gehoor niet zeer te boeien. Op doceerenden toon gaat de spreker bijna twee uur achtereen door. En in dien tijd heeft hij heel wat vermaningen gegeven. De Kamer die bijna voltallig is, luistert aanvankelijk met gespannen aandacht, doch spoedig krijgt men „des G< n zu viel". De heeren worden onrustig, rdwijnen in de antichambres en komen nu en dan eens hooren of er eindelijk een volgende spreker het woord heeft genomen. Alleen de heer Golijn en Van Embden luisteren van begin tot einde naar de krach tige rede van dezen Amsterdamschen hoog leeraar, die evenals de heer Wibaut, voor het scheppen van een tweede Balkan waar schuwt en spreekt, van een vuurhaard die thans bijna acht jaren gewoed heeft en. nu volgens spr. met kracht gedoofd moet worden. Spreker brengt aan het slot van zijn rede gekomen, hulde aan minister Van Karne- beek en troost hem, zeggende dat indivi- dueele personen zelden dankbaar zijn voor bewezen diensten, een volk bijna nooit. Op het gezicht van den heer Colijn ligt kennelijke ingenomenheid met de woorden van prof. Anema te lezen. Wat de heer Co- lijn eenige dagen geleden op economische gronden heeft betoogd, bepleitte deze spreker thans uit juridische overweging. Neem het Verdrag aan, Nu en volgens het voorstel van dezen minister, was zijn con clusie. De deftige bode brengt den'arbeidersafge vaardigde, den heer Moltmaker (S. P.) het bekende glaasje water. De voorzitter geeit hem het woord en hij begint zijn korte maar felle fel veroordeelende rede. Een modern parlementarieër staat daar in zijn bank, een kind uit het volk, eea volksvertegenwoordiger in de dubbele betee- kenis van het woord. Vastberaden spreekt hij over internationale samenwerking in theorie en in praktijk, zooals prof. Van Emb den het wil.in de toekomst, door ratifi ceering van dit Verdrag en zooals de Vak verenigingen het deden, ioor te offeren hua gansche vermogen, zooals de A. N. D. B., wiens leider Henri Polak is, dat deed).... voor de Belgen. De heer Moltmaker vond een aandachtig gehoor en een bemoedigend „juisl"-geroep, uit vele monden, toen hij den minister vroeg, of het niet noodzakelijk geweest ware, wan neer inderdaad ernstigen vrees bij verwer ping van het Verdrag gegrond is, de Kamer le waarschuwen, voor het te laat was. Nog een klein half uurtje heeft na den heer Moltmaker mr. Smeenge, de grijze grif fier van het Amsterdamsche Hof gesproken. Ook hij achtte verwerping van het Verdrag noodzakelijk, wegens verschillende redenen. De Kamer ging tijdens mr. Smeenge's rede langzaam uiteen en de heer Wibaut was reeds verdwenen toen mr. Smeenge hem van een dwaalspoor poogde af te brengen, waar op hij door vast te houden aan een ingezon den stukje in het weekblad „Schuttevoer" (volgens mr. S. door een particulier en dus niet namens de in de vereeniging „Schutte- vaer" georganiseerde schippers, geschreven) was geraakt. BINNENLAND. Het Nederland8ch-Belgisch verdrag in dtf Eerste Kamer. Minister Van Karnebeek aan 't woord. (2e en le blad). De Tweede Kamer aan het wetsontwerp betreffende de Naamlooze Vennootschappen. (2e blad). De melkprijs voor Znid-Holland vanal 1 April 7 ct. ai-boerderij. (Binnenl. 2e blad). BUITENLAND. Stresemann over Dnitschland's positie op bnitenl. terrein. (Buitenl., le blad). De Fransche ontwapeningsvoorstellen te Genève ingediend. (Buitenl., le blad). Groote plunderingen in de Ghineezen-wijk van Sjanghai, 't Wordt kalmer. (Buitenl, en Tel. le blad). Bij een anto-ongelnk in Silezië zijn 6 ar beiders gedood, 18 gewond. (Tel., le blad). maal pleiten voor wat volgens hem, als recht en billijk aanvaard behoort te wor den. De belangstelling op het Binnenhof was hedenmorgen buitengemeen groot. Reeds van zes uur af staan de eerste menschen aan den ingang van de publieke tribune to wachten^ Om elf uur het uur van be ginnen bleven meer dan honderd men schen, van wie velen uren reeds hadden gewacht, builen. Slechts twintig bezoekers konden worden toegelaten; de overigen verkeéren in hoop, of ze nog aan de beurt zullen komen. Na de voorlezing van eenige ingekomen stukken door den griffier, verleent de voor zitter aan den heer De Vos van Steenwijk (Christ.-Hist.) het woord. Hij zegt in dit stadium van de besprekingen kort te zullen zijn en stelt zich terstond als een tegen stander van het Verdrag aan de Kamer voor; de korte rede duurt intusschen 'n uur. En in dat uur spreekt de senator op wel overwogen toon en zijn woorden schijnen zelfs in dit stadium van het debat diepen indruk te maken. De afgevaardigde wijst er op, dat dit verdrag door de Tweede Kamer formeel is aangenomen, doch moreel verworpen. Hg noemt het een product van departementale eigen-wijsheid. Als om drie minuten over twaalven de voorzitter gevraagd heeft of nog een der leden wenscht te spreken, verkrijgt de Minister van Buitenlandsche Zaken het woord. De kamerleden schuiven naderbij en wach ten. De Minister, die blijkbaar geagiteerd is door de rede van den heer De Vos van Steenwijk, wacht eenige seconden eer hg zijn langverwachte rede begint. Zgn slem klinkt verre van helder en ze is moeilijk te volgen, hoe ademloos stil het ook in de hooge vergadering en op de tribunes is. De Minister zegt, dat van de 27 sprekers er 6 een betoog hielden voor het verdrag. Hem is aangezegd zoo gaat hij voort - dat het verdrag verworpen zal worden. Spr. vraagt zich daarom af of hg thans ge roepen is alleen een ceremonie te vervullen, een laatste phase in te luiden. Toen om over vijven mr. Smeenge zijn rede had beëindigd, liep de Kamer leeg. Men ging naar huis, tot Woensdag. Dan zal na den heer de Vos van Steenwijk, de minister zijn lang verwachte antwoordrede beginnen. Dan zal de heer Van Karnebeek nog één- DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening Hef Ita- liaansch-Znid-Slavisch con flict Paul Boncour heeft zijn ontwerp gepu bliceerd eener internationale conventie tot beperking der bewapeningen. Het verdrags 'ontwerp, dat uit 30 artikelen bestaat, wijkt op essentieele punten af van het Engelsche ontwerp van JLord £ecil. Het Fransche standpunt is hetzelfde gebleven als in de maandenlange voorbereidingen der mili taire deskundiger is gebleken. Men ver wacht daarom een lastig, langdurig debat in den schoot der commissie. Het Fran sche ontwerp beschouwt ook de gendar merie, de douane-ambtenaren eD de bosch wachter als militairen, die ontwapend moe ten worden. De beperking der bewapening ter zee moet berekend worden naar de to tale tonnemaat der vloten. Verlaging der begrooting van Oorlog wordt eveneens ge- eischt, evenals, als één der belangrijkste punten, de inrichting van een permanente controlecommissie, die een onderzoek in stellen kan ook tegen den wil der aange klaagde regeenng In een tweede vergadering der commis sie verklaarde Bemstorff (Duitechland)j

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1