Aspirin KERK- EN SCHOOLNIEUWS. UIT ONZE STAATSMACHINE IN EN OM DE HOOFDSTAD. Kinderen in hun Groei heeft een zakkenroller uit den zak van een schort eener juffrouw een beursje ge stolen. Dit werd gezien, burgers grepen den man en hij moest dit beursje terug geven, doch hij wist zich daarna los to rukken^ BRANDEN. Vermoedelijk door een defect aan den 'schoorsteen is brand ontstaan in do woning van den heer Ruben te Bennekom. Het geheele huis brandde af, Verzekering dekt do schade. Te Musselkanaal ie Zondagnacht de be huizing van Gebroeders Meyer afgebrand. .Verzekering dekt de 6chade. Zondagavond is, waarschijnlijk door een lek in de schoorsteen, de boerderij van den landbouwer J. Hilbrink, in de buurtschap Manderveen onder Tubbergen, tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Waspik-Boven is de woning van den arbeider P. S. tot den grond afgebrand. Niels is gered, Huis en inboedel waren laag ver zekerd, DOODELIJK ONGELUK. Te 'Andijk viel ©en groentenventeT, ten gevolge van een toeval, van zijn wagen, die hem over het lichaam ging. Kort daar op is de man overleden. DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN. Zondagavond om elf uur heeft op den Geldrop8chenweg onder Eindhoven een doodelijk ongeluk plaat* gehad. De 36-ja- rige W., wonende te Eindhoven, werd daar dood gevonden op den weg. De man had een arhedelfroctuur en ia dientengevolge overleden. Ten dienste van het onderzoek ia het lijk in beslag genomen en naar het lijkenhuis overgebracht op last van den commissaris van politie. Tot dusverre kon de juiste toedracht van het ongeluk niet worden vastgesteld. Vermoedelijk i* de man van de stoomtram gevallen, die to elf uur uit de richting Helmond te Eind hoven arriveert. ZIJ STOND HAAR MANNETJES. Een dezer nachten werd de wed. W. te* Terlinden-Noorbeek plotseling wakker, doordat ze in een aangrenzende kamer hoorde praten. Ze stond op en ontdekte dat in die kamer zoowel als in de keuken licht brandde. Het keukenraam stond open. Toen zo daar kwam, hoorde ze ge dempt praten in de gang. De indringers waren bezig de voordeur te openen, waar schijnlijk om bij mogelijk onraad den af tocht vrij te hebben. De 00-jarige gTeep haar browning, maar voor ze 't wapen kon gebruiken, hadden ook de indringers oniraad bespeurd, haar gegrepen., tegen den grond geworpen onder bedreiging haar te zullen dooden als ze niet vertelde, waar ze haar gold had ver borgen.. Toen zij heftigen tegenstand bood, kneep een der laffe kerels haar de keel dicht, zoodat ze niet schreeuwen kon, terwijl de ander alios nasnuffelde, kasten en laden openbrak en den inhoud over den vloer slingerde. Een bedrag aan geld viel in hun handen, benevens een browning, en een kistje sigaren. Toen alles was afgezocht, kozen ze het hazenpad na 't licht te hebben uitge draaid. De wed. W. dSe 't niet wilde opgeven, draaide het licht weer aan, waarna, een dor bandieten haar een trap in do zij gaf, dat ze omver sloeg. De bandiet, die haar moest vasthouden, had intussohen geen benijdenswaardig baantje gehad. Zijn pet en de helft van zijn das, moest hij in haar handen achter laten, terwijl ze hem bovendien nog een bloedneus had gestompt. De marechaussee uit Slenaken die den volgenden morgen eon onderzoek instelde met behulp van 'n paar speurhonden, heeft een halve zijden das, éen pet en een be- bloeden zakdoek gevonden. Het is reeds den tweeden keer, dat dit oude mensch, wier 87-jarige echtgenoot drie maanden geleden is overleden, wordt lastig gevallen. Op 27 Februari j.l. wist ze waarschijnlijk dezelfde <heven, die reeds de blinden van een vensteT hadden weten te openen, mei haar vuurwapen op de vlucht te drijven. Beide dieven waren gemaskerd geweest. („Limb. Koer.") KOPERDIEFSTAL TE ROOSENDAAL. In Augustus van het vorig jaar werden van het spoorweg-emplacement te Roosen daal 20 rollen koperdraad ontvreemd. Van deze werden toen 3 rollen te Rotterdam ont dekt en in beslag genomen, in verband waarmede le Roosendaal een zekere J. werd aangehouden, die inmiddels ook door de Bredasche Rechtbank tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Het onderzoek werd ^li ter nog steeds voortgezet en thans mocht het de Roosendaalsche politie gelukken nog een partij van dit koperdraad te Bergen op Zoo-n terug te vinden en in beslag te nemen. Dit leidde tot arrestatie van den anderen vermoedelijken dader J. v. H. te Roosendaal en tol aanhouding ook van een drietal op- kooper9 te Roosendaal, verdacht van heling, n.l. zekeren P. K., nog een zekeren P. K., ca een zekeren J. P« COCAINE SMOKKELEN. Door de recherche en belastingambtenaren te Vlissingen zijn Zaterdag twee Rotterdam- sche kooplieden aangehouden, die in het be zit bleken te zijn van 12 flesschen samen inhoudende 3 kg. cocaine. AUTO TEGEN EEN BOOM. Gisteravond omstreeks half acht is een auto, bestuurd door den heer J. Lemmers uit Beek te Heerlerheide tegen een boom gereden, waarbij de bestuurder levensge vaarlijk werd gewond. Hij is naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht* ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Gisteravond heeft m een café te Oirschot (N.-B.) een ernstige vechtpartij plaats ge had tusschen zekeren P. Smeets en zeke-- ren Van Gestel, waabbij laatstgenoemde een mes trok en daarmee S. een steek in den hab toebracht. De toestand van den getroffene is zeer ernstig, zoodat voor zijn leven wordt gevreesd De dader is ge arresteerd ONTPLOFFING TE GRONINGEN. In den magazijnkelder onder het direc tiegebouw der gemeentegasfabriek aan den Bloemsingel te Groningen heeft gister avond om 8 uur een hevige ontploffing plaats gehad. Een begin van brand werd door de brandweer spoedig gebluscht. De knal van de ontploffing werd tot ver in den omtrek gehoord. Het gebouw is ern stig beschadigd; de buitenmuur is een centimeter ontzet, deuren en vensters zijn uit do kozijnen geslagen, terwijl zeer veel \miten zijn vernield De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in het ontstaan van een lek in de gasleiding van den verwarmingsketel. De schade is groot, doch wordt door verzeke ring gedekt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VECHTPARTIJ. In het woonwagenkamp te Leende heeft Zaterdagnacht een twist plaats gehad tus schen de families C. een B. O. loste een schot en trof B. m de zijde. De vrouw van B. kreeg een schot in den slaap. De rijkspolitie uit Heeze was spoedig ter plaatse. Beide getroffenen werden naar het R.-K. gasthuis te Eindhoven over gebracht. De vrouw werd niet zoo ernstig gewond. De wonde van den man bleek van ernstiger aard te zijn en hij is later ove-rleden. De dader is te Weert gearre steerd. Oorzaak van do twist iseen honden ruzie.: Dus je hebt haar ten huwelijk ge vraagd Ja, maar ik liep een blauwtje. Ze vroeg me naar mijn vooruitzichten. Waarom heb je haar dan niet van je oude, ongetrouwde rijke oom verteld? Dat héb ik .gedaan. En nu is ze mijn tante. RECLAME. door migraine, hoofdpijn of kiespijn, die lastige kwalen, welke juist dan optreden,als huishoudelijke of andere Slichten ons roepen? Een betrouw- aren helper vindt men in de tabletten „©a^ev" die onmiddellijk de pijn verzachten. Etschl uitdrukkelijk de bekende iffmrnl origineele verpakking. i Vrij» 75 du 9750 NED. HERV KERK. Beroepen: Te Beverwijk: Jac. Poort, le Almen. Aangenomen: Naar Ned.-Indiö: P. J. de Bruyn, te Denekamp. Bedankt: Voor Krabbendijk: A. J. van Wijngaarden, te Westmaas. GEREP. KERKEN. Tweetal: Te Hoorn: J. D. Boerkoel, le Velsen en P. D. Kuiper, cand. le Kampen. Beroepen: Te Sleeuwijk: R. van Reenen. te Putten: Te Boskoop: W. A. Wiersinga, te Wormer; Te Franeker: W. Seinen, te Opper does; Te Veere: P. van Slrien, cand. te Ter- neuzen-, Te Paceens en le Achlum: S. Wou ters, cand. te Esmorra; Te Wommels: H. de Zwart, te Twijzel; Te Surhuisterveen; J. H. Meuleman, te Iloogersmilde. Aangenomen: "Naar Haarlemmermeer- JOostzijde: B. A. Bos. cand. te Uithuizen. Bedankt: Voor Zoutkamp, Houwerzijl, Sellingen, Baarland, Waardhuizen, Achlum en Schoonoord: B. A. Bos. cand. te Uithui zen: Voor Oud-Vosmeer: A. Seheele, te Ka- pelIe-Biezelinge. GEREP. GEMEENTE. Bedankt: Voor Paterson N. J. (Noord-Ame- rika): H. A. Mindêrman, te Lisse. CHRIST. BUITENGEWOON ONDERWIJS. Zaterdag heeft de Vereeniging voor Chr. Buitengewoon Onderwijs haar jaarlijksche vergadering te Utrecht in hotel Terminus, onder voorzitterschap van 'dên hoer A. J. Schreuder, te Oosterbeek, gehouden. Nagenoeg alle aangesloten vereenigingen waren vertegenwoordigd, omvattende het onderwijs aan blinden, doofstommen, zwak zinnigen, mismaakten, verwaarloosden en psychopaten. De secretaris, de heer J. de Graaff, te Rotterdam, bracht het jaarverslag uit. De waarnemende penningmeester, de heer K. de Bloois, te Rotterdam, bracht het verslag over de geldmiddelen uit; de rekening gaf een batig slot van ruim f 100. Door den voorzitter werden de voorstellen ingeleid voor een vereenvoudigde en meer doeltreffende werkwijze der vereeniging, die ten slotte met algemeens Stemmen werden aangenomen. Aangenomen werd ook een voorstel tot het instellen van een commissie, die verslag zal uitbrengen over de moeilijkheden, waaris. de scholen voor buitengewoon onderwijs ""er- keeren, die nog niet als zoodanig bij Kon. Resi. zijn erkend, en over de wijze, waarop deze zich tot nog toe hebben kunnen slaande houden. Deze commissie zal nog vóór de zomervacantie voorstellen hebben te doen over wat er thans in het belang dezer scholen valt te doen. Al» leden werden aan gewezen de heeren J. E. van Beynum, te Arnhem; C. Kuiper, te Zetten, en M. J. Schreuder, te Rotterdam. Door den secretaris werd de bespreking ingeleid van de wenschen, door de ver eeniging aan de Staatscommissie voor het Lager Onderwijs kenbaar te maken. Na ui'voerige gedachtenwisseling werd «en commissie aangewezen, bestaande uit de heeren De Graaff, Van Beynum en De Bloois, die een ontwerp zai samenstellen voor een memorie aan de Staatscommissie, dat op eon spoedig te beleggen vergadering nader zal worden vastgesteld. De bijdrage over 1927 werd vastgesteld op f10 per aangesloten schooL ANNEXATIE. Onlangs heeft de Tweed© Kamer een tweetal wetsontwerpen aangenomen, waar. door het gebied der gemeente Haarlem en Breda niet onbelangrijk werd vergroot. Deze aanneming is niet zonder felle oppo sitie tot stand gekomen. Er waren zoo veel en zoo velerlei bezwaren, dat de zaaa ter dege van alle kanten overwogen moe6t worden. Nog andere steden zijn er op uit haar grondgebied te vergrootan ten koste van de genabuurde dorpen. Gemakkelijk gaat dat echter niet. Hoe ingewikkelder het publieke leven wordt, des te fijneT het organisme der groot© 6tcden en des te moeilijker wordt ook de annexatie. Toch is het voor vele steden en haar welvaart in de toekomst een conditio sine qua non, dat haar terri torium uitgdbreid wordt. Ook het finan cieel e vraagstuk 9peclt daarbij geen ge ringe rol, vooral eedert door particuliere auto's en autobussen afstanden hoe langer zoo meer ophouden gewicht in de schaal te werpen bij de beantwoording van ue vraag: waar zal ik gaan wonen door die burgers, voor wie het toch tenslotte om do belastingen gaat, n 1. de welgestelden. Inderdaad ia er iets scheefs in, dat burgers die feitelijk tot een stad hooren, haar ont vluchten om aan den zwaren belastingdruk te ontkomen, maar voortgaan te genieten van het goede, dat di-e stad hun biedt. D© minder welgestelden kimra°n opkomen voor de zware lasten. To hatelijker wordt de toestand, wanneer de stad eenvoudig voort- gebouwd werd op het gebied van de aan grenzende dolf>en en de nieuwe dorps wij ken in geen enkel opzicht zich onderschei den van de nieuwere stadswijken en fei telijk weinigen weten waar de stad ein digt met haar hooge lasten en het dorp met zijn mindere lasten begint. Wanneer menschen gaan wonen onder den rook van de grooto stad, dan laden zij althans in sterke mate den schijn op zich, dat het hun ndet te doen is alleen om de geneug ten van het buitenleven,, doch dat zij wil len eten van twee wallen en dat zij wel willen profiteeren maar na'et betalen, zoo dat het niet zoo verschrikkelijk onbillijk is, waneer het oogenblik aanbreekt, waar op zij in de lasten van de groote stad zul len moeten bijdragen. Het is daaTom een beproefd beginsel, dat. wie feitelijk bur ger is van een gemeente, ook al woont hij administratief buiten de grens, bijdraagt In de lasten. Het vraagstuk betreffende de naasting van aangrenzende dorpsgebieden door een stad, want daar komt het toch in de prak tijd op een, ook al heet het van een ge- meente door een andere gemeente, is reeds van vele zijden bezien. Prof. Buys heeft ook aan annexatie vor- 6chillende bladzijden gewijd in zijn bekend werk: ,,L>© Grondwet." We citeoren daaruit „Kan er sprake zijn van willekeur, dan ligt diie willekeur zeker niet in het ge hoorzaam volgen vnn een natuurlijk ont wikkelingsproces, maar zeker wel in de gedwongen handhaving van een scheidings lijn, welke de natuur sinda lang volkomen heeft uitgewischt." Prof. Fabius heeft in zijn Schetsen op het gebied van Ovelrheid en Maatschap pij", 7de serie, No. 12, zich als volgt uitge laten ,,Zoo kan het gebeuren, dat aan de stad grenst een plattelandsgemeente naar ad ministratieve verhoudingen, op wier grond staat een stuk stad, dat geheel het leven der naburige stad meeleeft-, en dat op betrekkelijk groote-n afstand daarvan ligt het dorp, waarnaar het aldus bebouwde stadsdeel heet, en dat als het ware van dat dorp uit wordt beheerd. In dergelijken toestand nu is zeker niet vreemd, dat die stedelijke bouw op het platteland van een dorp gevoegd wordt bij de stad, waarvan zij wezenlijk deel uitmaakt." De Grondwet heeft mogelijkheid daar van vastgelegd in artikel 3, waar we le zen De wet kan gemeenten en provinciën splitsen en ycreenigen en nieuwe, vormen. Onder de eplit«ing der gemcenalten wordt de annexatie begrepen van bepaalde ge deelten eener andeie gemeente. Wat zegt nu de Gemeentewet van de annexatie ?Zij spreekt- er van in de ar tikelen 128 tot en met 133. Gewoonlijk ontstaat het verlangen naar annexatie bij de zich uitbreidende gemeenten- De zaak wordt in woord en geschrift van alle kan ten bekeken, maar ten slotte zijn het Bur. gemee6ter en Wethouders der gemeente, die een voorloopig plan moeten opstellen. Immers art. 129 zegt, dat wel de wijze en de voorwaarden der vereeniging of split sing der gemeenten door de Gedeputeerde Staten der provincie, c.q. provinciën, wor den ontworpen, maar toch niet zonder dat Burgemeester en Wethouders der betrok ken gemeenten zijn gehoord. Zoodra de voorbereiding van een* plan tot belangrijke wijziging van de grenzen van gemeenten voldoende gevorderd is moet ten aanzien van de omschrijving van de grensveran- dering overleg gepleegd worden met de besrokken landmeters van het kadaster, die dan ter plaatse een onderzoek moeten inetellen. M.a.w. het plan moet aan do werkelijkheid worden getoetst. Bij de ontwerpen van bovengenoemde voorwaar den moet door Gedeputeerde Staten in het oog worden gehouden, dat in geval van vereeniging eener gemeente of een deel daarvan met een of meer andere ge meenten, de bezittingen en lasten van die gemeente of dat deel komen ten voordeele en ten nadeele der vereenigende gemeen- te<n), tenzij bijzondere omstandigheden een andere schikking eischen. Verder in geval van splitsing eener gemeente, dat de openbare gebouwen en werken zooveel mogelijk het deel, waarin ze gelegen» zijn, volgen en dat de vruchten, welke de inge zetenen in n&tura uit een geineente-eigen- dom trekken, blijven aan degenen, die ze trokken. Verder kunnen allerlei bepalin gen getroffen worden omtrent financieel© schadeloosstelling der gemeente, waarvan een deel onteigend wordt. Heb door de Gedeputeerde Staten opge steld ontwerp komt nu in de betrokken gemeenten in behandeling. En wel op dc volgende wijze: Het ontwerp wordt in de bet-rokken gemeenten voorgelegd aan het oordeel van den gemeenteraad en van een door de kiezers voor den raad te kiezen commissie uit de ingezetenen, waarvan ae burgemeester ambtshalve voorzitter is en de leden van den Raad geen deel mogen uitmaken. Voor de verkiezing van de leden dezer commissie gelden dezêlfde bepalin gen als bij de verkiezing van leden van .den gemeenteraad onder de oude kieswet, maar volgens de kiezerslijsten naar de nieuwe kieswet. Voor gemeenten beneden GOOi zielen bestaat die commissie uit zeven leden, van 6001 tot 20.000 zielen uit 13, in gemeenten van 20.001 tot 35.ÖOO zielen uit 19 en in gemeenten met een bevolking boven 35.C01 zielen uit 25 leden. Het aan tal door de verschillende stemdistricten te kiezen leden wordt door Gedeputeerde Staten bepaald. De aldus gekozen commissie stelt haar ge voelen omtrent het ontwerp vast en dit gaat evenals het gevoelen van den raad schriftelijk naar de Gedeputeerde Staten. Deze onderzoeken de ingekomen gevoelens van raad en commissie, geven daarop htm advies en zenden een en ander aan het Do- partemeDt van Binnenlandscho Zaken. Im mers het ia ten slotte do minister, welke de wet tot verdeeling, splitsing of vereeni ging moet indienen bij dt Karner. De Mi nister onderzoekt dus de bij hem aanhan gig gemaakte zaak en het door hem op gestelde wetsontwerp doorwantelt nu den weg van alle wetsontwerpen alvorens deze in "het Staatsblad worden afgekondigd. Den eersten tijd van de eventueele split sing of vereeniging van een gemeente of gedeelte eener gemeente met een andere heerscht een ©enigszins eigenaardigen Urc- stand, immers de bestaande plaatselijke verordeningen, ambtenaren en machten blijven in de nieuwe of de gesplitste ge meente voortduren, totdat zij door andere volgens de wet zijn vervangen. De ver eeniging of de splitsing maakt de verkie zing van een nieuwen raad noodig. Zoo ook zal in geval van vereeniging van ge- meenten de nieuwe gemeente zich ter be- koming van een wapen of tcT bevestiging van dat deT vroegere gemeente, waaraan de nieuwe haar naam ontleent, moeten wenden tot de Kroon, onder overlegging van beschrijving en teekening im kleuren en van een uiteenzetting der overwegin gen, op grond waarvan dat wapen wordt gewenscht. DE BRUGGEN DER HOOFDSTAD. Onze nieuwste brug is gereed en, In ge bruik genomen. Nu moet ge u, waarde lezer, niet verbeeldon, dat ik, dit zeggende, be doel, dat onze nieuwste Amsterdamsche brug over den Amslel reeds gereed zou zijn en daarover het groote verkeer in vollen gang is, want laat ik u maar dadelijk mede- deelen, dat we nog lang zoo ver niet zijn. In verband met de geweldige uitbreiding, die deze stad ook langs de beide Amstel- oevers gekregen heeft, is een nieuwe brug over de rivier hoogst noodzakelijk gewor den; de „nieuwe" Amstelbrug, welke Ara- steldljk en Weesperzijde voor de Ceintuur- Kaan verbindt en die reeds sedert tal van jaren niet nieuw meer is, is de laatste die, uit de stad gerekend, het breede water overspant. Maar sedert zij gebouwd werd is de voortbouw aan beide oevers steeds verder gegaan. Achter de Weespprzijde is de nieuwe uitgebreide Transvaalbuurt gekomen, die zich tot bij den Ringdijk uitstrekt en aan den anderen kant heeft men al die nieuwe straten gekregen in de buurt van Trompen berg, waarvan de breede Amstellaan de voornaamste is en tusschen de Stadion- buurt ginds bij den Amstelveensche-weg en de Amstellaan liggen de uitgestrekte terrei nen van het zoogenaamde Plan-Zuid voor verdere uitbreiding der stad gereed en de RECLAME. die door veel huiswerk o! drukke itudle op •cbool overspoooen xljn ea tea vera ter. kend middel moeten gebruiken vinden Dr. HOMMEI/S HABMATOGEN-TABLETTEN h e e r I ij k. De fijne smaak der Zwtttembc chocolade doet hen vergeten, dat ïtj ti0 9ca*camlddcl innemen. Per Doo. f 1.90r bt) Apoth. en Drogisten, Dr. HOMMEL-S HAEMATOGEN bet bette bloedeorme.Je e. eertieebende middel teders ,5 9747 noodzakelijkheid van een brug over den Amstel voor die Amstellaan is overtuigend gebleken. De Raad heeft trouwens aan den bouw reeds zijn goedkeuring gehecht en architect Bcrlage, die eens de ontwerper van de brug voor de Ceintuurbaan is geweest, treedt ook nu weder bij Publieke Werken als adviseur voor den bouw op maar, begonnen is het groote werk nog niet en de nieuwste brug, waarvan ik u hierboven de voltooiing vermeldde, is dan ook elders te vinden. Het is een brug van bescheiden grootte. In onze, aan verkleinwoorden zoo rijke taal, dienen wij haar eigenlijk te betitelen als een „een liet, klein houten bruggetje" ge spannen over de vaart voor de Valentijn- kade; zoo'n gebogen bruggetje, dat men aan weerskanten over kleine trapjes betreedt, maar dait voor de buurt, waar het is ge bouwd, van groote beteekenis is. Duizenden Amsterdammers welen het vermoedelijk niet te vinden, evenmin als de Valentijnkade, tenzij zij hun ni*jwste kaart van Amster dam raadplegen of den politie-agent om in- licihting vragen, die, wanneer hij het „zeil" niet mocht weten, kan raadplegen het slraalnamenboekje, hetwelk tot zijn uitrus ting behoort. Zeer begrijpelijk. Amsterdam is na de annexatiea der laatste jaren en na al dien bouw van nieuwe wijken met tal van namen, waarvan menigeen nóóit gehoord hecit, zóó groot geworden, dat men zelfs niet van onze poütie-agenten kan vergen, dat ze dadelijk uit het hoofd zullen kunnen antwoorden op de vraag waar deze of gene nieuwe straat is te vinden en er zijn tal van Amsterdammers, die nog nooit in deze of gene nieuwe buurt zijn geweest. Wan neer dit het geval is, kan ik zeker niet vergen, dat mijn provincie-lezer zou weten waar hij de Valentijnkade dient te zoeken en de nieuwste brug. Die kade vormt de grens van het allernieuwste gedeelte van de Indische wijk achteT de Muiderpoort en ligt langs de ringvaart, die vroeger Am sterdam van Watergraafsmeer scheidde en een overbrugging dier vaart was voor de bewoners van dat stadsgedeelte noodig ge worden; het nieuwe bruggetje is hun tot nut, omdalt ook eenmaal de tijd zal geko men zijn om daar een breedere brug te leg gen, doch voor het zóóver is zullen in dat deel der stag nog heel wat veranderingen noodig zijn, ook al in verband met de spoor banen, die er liggen het is daar gewor den een bijzonder verkeersvraagstuk, het welk een oplossing zal behoeven, vermoe delijk door tunnelbouw op verschillende plaatsen onder de spoorbanen door, maar verbetering van verkeerswegen vergt hier reeds millioenen, zonder dat we er nog tun nels en tunneltjes bij graven, welke nog meer zouden verelinden. Er aan ontkomen op den duur zal echter onmogelijk blijken. Bij het Muiderpoort-station voor de Van Smiedenstraat smachten duizenden er al sedert jaren naar, doch er komt niets van voorloopig, hetgeen wel het beste lijkt uit het voornemen om naast de over de spoorbaan ter plaatse bestaande hooge voetbrug nog een tweede te leggen, waardoor althans voorkomen kan worden het gedrang, dat thans elk oogenblik op de brug ontstaat door de tegen elkander in zich bewegende men- schenslroomen. Er liggen nog zoo'n paar voetbruggen over de spoorbaan, die de banen bij Muider- poort-slation met die naar het Weesperpocrt- slation verbinden, óók lastige dingen veer de bewoners van Transvaalbuurt en Wa tergraafsmeer, die stadwaarts of huiswaarts gaan. Dat oude Weesperpoort-statioii. nog gebleven als oude station van de vroegere Rijnspoorwegmaatschappij, later Staats spoorweg, van Amsterdam naar Utrecht, is een voor het huidige Amsterdam leelijke sla-in-den-weg geworden, hetwelk belet, dat men daar ter plaatse een atdoende ver betering kan maken. In hoeverre die toe standen zullen kunnen veranderen, wan neer de nieuwe spoorweg-ceintuurbaan, die nu van het westelijk deel der stad naar de Watergraafsmeer in aanbouw is, gereed zal zijn gekomen, zal te zijner tijd moeten blij ken; voorloopig zullen er nog eenige va:i die hooge voetgangersbruggen over da spoorbanen op verschillende plaatsen in de stad moeten bestaan. Zij vormen een der drie soorten bruggen, die Amsterdam rijk is. Onze aan grachten rijke stad heeft van haar geboorte af natuur lijk tal van bruggen gehad, waarvan velen, die als „bulten" over het water lagen, in den mond der oude Amsterdammers al thans, als sluizen werden betiteld, ook al waren het niet altijd sluizen in de letter lijke beteekenis van het woord. De hooge bruggen, die aan den westkant van den Amstel tusschen Amstelstraat en Sarphati- slraat liggen, betitelt men hier nog sieeds als sluizen en een echt pud Amsterdamsch type slui9 is in de breede Torensluis nog behouden gebleven. Jaren her, vóór dat het Spui en de N.Z. Voorburgwal gedempt wa ren, hadden we tusschen de twee Kalver- s'.raat-gedeelten, bij het Spui, de Osjessiuis en er was er ook een voor het oude post kantoor aan den Voorburgwal; door een onder het postkantoor liggende vaart men toen verbinding tusschen N.-Z. Voor burgwal en N.-Z. Achterburgwal, de tegen woordige Spuistraat. Een type van zulk ee vaart onder de straat door heeft men n_! onder het Muntplein, waar Singel en Bi nen-Amstel in verbinding staan. En behalve dan deze oude „sluizen heelt men de lallooze bruggen over ver-1 2—u j

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6