AbdüsïroOP Een speelbal derforluin No. 20559 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 Maart Tweedo Blad Anno 1927 BINNENLAND. •^^PjofdQ QdfTTO jiQ mQi7 2pslrööflief> jdafziif?dQ BuiZQfTdof? d6daa#hftysm ksspor? GEMENGD NIEUWS, i Weet gij dat FEUILLETON. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd voor 1927 lot plaatsvervangende leden voor de vaste leden (schipper ter koopvaardij) van den Kaad voor de Scheepvaart B. C. van Wal raven te 's-Gravenhage en G. Botje te Haarlem zijn benoemd tot inspecteur van het lager bnderwijs in de inspect, Rotterdam. A. Smit Jzn. inspecteur in de insp. Neuzen te Neuzen H. van de Weyer, schoolopziener in de in spectie Amsterdam; Arnhem, A. E. B. Omloo inspecteur in de inspectie Ensched; En schede, mr. C. C. J. SI. Merkelbach van Enk huizen te Heerlen; tot schoolopziener in de inspectie Amsterdam J. I1". Luycx te Bussum. GESCHENKEN P AAN BELASTINGAMBTENAREN. Ey resolutie van 24 Sept. 1925 No. 20 werd ter kennis van de ambtenaren der directe belastingen enz. gebracht, dat een ambtenaar, die het waagde om iets, hoe gering ook, van derden aan te nemen, als niet geschikt voor den belastingdienst moest worden beschouwd en dus niet op toegeef lijkheid had te rekenen. Deze resolutie heeft veel ergernis en ontstemming onder de ambtenaren gewekt. Terecht wees men er op, van hoe weinig inzicht ze getuigde in de verhoudingen lus schen ambtenaren en publiek, speciaal op het platteland. „Als ik dus op een kouden winterdag een uur of langer door do sneeuw gebaggeAl heb en ik kom eindelijk, voor liet doen der beschrijving voor de personeele belasting op een afgelegen toerderij," schreef een kommies, „dan zal ik voortaan de vrouw des huizes moeten heleedigen, door het kopje koffie te weigeren, dat ik steeds voorheen wel heb geaccepteerd. Mooie dingen, zulke voorschriften voor de goeden onder de ambtenaren zijn ze grievend en de slechte elementen laten zich er tóch niet door intimideeren." Dat heeft men In Den Haag nu toch blijkbaar ook ingezien schrijft het Hbld. althans dezer dagen is een nieuwe reso lutie ter kennis van de ambtenaren gebracht, RECLAME. 9759 inhoudende, „dat een volstrekt gebod voor geschenken aan te nemen gehandhaafd moet bljjven, maar dat de toepassing daarvan niet mag leiden tot de interpretatie, dat onder alle omstandigheden het aannemen van een kop koffie, een sigaret of een sigaar af keuring zou vinden. In gevallen, dat een ambtenaar door dengene, met wien hij bij z\jn ambtelijke verrichtingen in aanraking komt, een kop koffie, een sigaret of een sigaar wordt aangeboden uit beleefdheid en hpt weigeren daarvan niet bevorderlijk zou z|jn aan de goede verstandhouding met het publiek, bestaat tegen het aannemen daarvan geenerlei bezwaar. VROEGER UITBETALING VERLOFSTRAKTEMENTEN. De Vereeniging van Indische Verlofgan gers mocht op een door haar in dato 19 Ja nuari j.l. tot. den Minister van Koloniën, ge richt verzoek, houdende om de verlofstrak tementen van de verlofgangers in plaats van op den tienden der volgende maand op een der laatste dagen van de loopende maand te doen uitbetalen, een gunstig antwoord ontvangen, gedateerd 12 dezer, en wel in dien zin. dat de verlofstraktementen zoowel van de Nederlandsch-Indische als van Suri- naamsche en Curacaosche verlofgangers, 'e beginnen met die over de loopende maand, in den vervolge zullen worden betaalbaar gesteld op den eersten of den tweeden van de maand, volgende op die, waarover de betaling loopt. Deze gunstige en zoo vlug genomen be schikking Van minister Koningsberger be- teekent de vervulling van een lang gekoes- terden wensch en is met groote vreugde in verlofgangerskringen ontvangen geworden. Voor velen was immers het uitbetalen op den lOden der maand een groot ongerief. FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RUK EN GEMEENTEN. De Vereeniging van Leden van Gemeente besturen in den Vrijheidsbond heeft een Commissie ingesteld welke zal nagaan of, gezien de gewijzigde economische verhou dingen, de tijd niet gekomen is om een algeheele reorganisatie in het leven te roe pen van de financieele verhouding lusschen Rijk en Gemeenten, hetzij door wijziging of omwerking van de wet van 1897, hetzij door een gewijzigd stelsel van belasting heffing. Tot leden dezer Commissie zijn be noemd de heeren mr. P. Droogleever Fortayn, lid der Tweedo Kamer; jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, oud-burgemeester van Veen- dam^ E. H. Ebels, lid van Ged. Staten van Groningen; P. J. de Kanter. directeur van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten; A. W. Udo, hoofd-inspecteur Directe Be lastingen; A. R. Veenstra, oud-secretaris van Amersfoort, en W. J. Éastiaan, secretaris der commissie. De commissie is reeds geïnstalleerd ep heeft bereids haar werkzaamheden aange vangen. CONCURRENTIE IN DE ZIEKENHUIZEN. De positie van het verplegend personeel. De Centr. Ned. Ambtenaarsbond heelt dezer dagen een adres verzonden aan d*n minister van Binnenlandsche Zaken, waarin gewezen wordt op het feit, dat de organisatie bij haar pogingen om verbetering te brengen in den rechlstoestand van verplegend perso neel^ dikwijls sluit op economische bezwa ren van de betrokken gestichten. Veelal zijn zelfs maatregelen getroffen, die tot strekking hebben het aantal vastaangesteld-gediplo- n.eerde verplegenden lot een minimum te beperken en zeer verantwoordelijk werk te leggen in handen van leerlingen. In de meeste plaatsen ondervinden de openbare of neutrale Ziekenhuizen, direct of indirect gesubsidieerd door de gemeenten, de concurrentie van de confessioneele instellin gen, die ook veelal inkomsten uit de ge meentekassen hebben. Concurrentiestrijd ontwikkelt zich ook tus- schen Ziekenhuizen in naburige plaatsen, met het doel patiënten uit de omgeving ie lokken, terwijl ook Sanatoria ernstig reke ning houden met het feit, dat b.v. door de Raden van Arbeid in de eerste plaats naar den kostprijs der verpleging gevraagd wordt. Ook in de krankzinnigengestichten is de invloed van de confessioneele verpleging met haar lagen verpleegprijs merkbaar, terwijl mede van invloed is de drang der gemeenten om tot lage verpleegprijzen te komen. Dit alles heeft er toe geleid, dat ook in deze inrichtingen verhoudingen bestaan, die op zeer onvoldoende wijze rekening houden met de toekomst der aldaar werkzame ver plegenden. Een uitzondering vormen hier de Prov. Ziekenhuizen van Noord-Holland, waar men bij het treffen van bezuinigingsmaatregelen rekening heeft willen houden met den eisch; zooveel mogelijk geschoold personeel aan de inrichtingen te verbinden en waar men der halve hel recht op vaste aanstelling en het behoud eener levenspositie intact heeft ge laten. Daar intusschen deze zaak in liét belang van verpleging en verplegenden en uit alge meen maatschappelijk oogpunt dringend een oplossing vraagt, verzoekt de C. N. A. D. den minister maatregelen te nemen, welke er toe zouden kunnen leiden, dat de voor vele ge stichten geldende bezwaren geheel of gedeel telijk zouden worden opgeheven. Een eerste stap in deze richting zou zijn de instelling eener commissie, bestaande uit deskundigen, o.w. vertegenwoordigers van vakorganisaties en gestichtsbesturen. Deze commissie zou zich b.v. kunnen uit spreken over: a. het aangeven van regelen betreffende de oprichting en uitbreiding van zieken- inrichtingen; b. een unificatie van den kostprijs der ver pleging; c. onderlinge uilwisseling van geschoolde krachten; d. tewerkstelling van gediplomeerde ver plegenden op andere daartoe geëigende pos ten. SPOORNIEUWS. Door de Directie der Ned. Spoorwegen bepaalddat voor gezelschappen van Reisvereenigingen en Reisbureaux de rij tuigen of afdeelingen van rijtuigen, die geheel door deze reisgroepen worden her zet, met strooken dier gezelschappen mo gen worden beplakt, indien dez* gezel schappen de rijtuigen resp. afdeelingen van rijtuigen benutten van het beginstation af tot het eindstation en daarvoor betalen. Vóór do beplakking der rijtuigen of rij- tuigafdeelingen moeten de leiders dezer ge. zeischappen zelf zorgen. De strooken die door de Ned. Spoor wegen verstrekt zullen worden, mogen door de leidei-» alleen op de ruiten der rijtuigen worden geplakt. Naar wij vernemen, zal bij de Neder landsche Spoorwegen, een nieuwe berem- ming, de zoogenaamde ,,knori"-beremming worden ingevoerd. Op verschillende sta tions der Ned. Spoorwegen wordt in een bijzondere iDstruetiewagen door ingenieurs aan het personeel in deze nieuwe berem- ming onderricht. gegeven. Deze nieuwe renrwijze, een Duitscho vintfong, wordt reeds bij de Duitsche Spoorwegen toege past en voldoet aldaar uitstekend. De aanvoer van bananen te Rotterdam Handelsterreinen is zóó groot, dat de ge wone goederen- en besteltreinen deze zen dingen niet meer kunnen vervoeren. De Nederlandsche Spoorwegen zullen dan ook extra-treinen vóór het vervoer van bananen doen loopen. De eerste extra- trein die 45 wagons met alléén bananen zal vervoeren, liep hedennacht van Rot terdam naar Utrecht—Arnhem. PROF. ERNST COHEN WENSCHT GEEN ONDERSCHElriÏNC. Eenigen tijd geleden werd prof. Ernst Coben te Utrecht benoemd tot officier in de Belgische orde van Leopold II. Prof. Cohen heeft aan de Belgische regeenng verzocht te bevorderen, dat de benoeming worde ingetrokken. Hij heeft daarbij aan die regeering doen toekomen zijn feuille ton Vrome Wenschen, enkele jaren gele den in de ,,Nn R. Ct." gepubliceerd, waar in hij, naar aanleiding van zijn verzoek om intrekking van zijn benoeming tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de redenen heeft uiteengezet, die hem tot de opvatting hebben geleid, rid derorden niet te moeten aannemen. („Vad.") ARBE1DERS-VEREENIGING VOOR LIJKVERBRANDING. Te Haarlem ia de vierde algemeene ver gadering van de arbeiders-vereeniging voor lijkverbranding gehouden, onder voorzitter schap van den heer Andries de Rosa. Het ledental bedraagt thans 2830. Hel jaarverslag werd met algemeene stem men goedgekeurd, evenals het financieel verslag en ook de begrooting. die sluit met f 47.580. Het hoofdbestuur werd bij accla matie herkozen. Ip de middagzitting is besloten dat aan het hoofdbestuur wordt overgelaten waar het volgend congres zal worden gehouden. Voorts machtigde het congres, na eenige be spreking. het hoofdbestuur om een commis sie te benoemen die de wenschelijkheid zal onderzoeken, om, naast de gewenschte wets wijziging, van 't gemeentebestuur van Am sterdam, waarmede reeds besprekingen zijn gevoerd., grond in erfpacht te verkrijgen ten einde een eigen crematorium te doen- bou wen en exploileeren. Het contributie-voorstel werd met alge meene stemmen aangenomen. DE LOONEN IN DE VENEN. Gistermorgen zijn de organisaties van veen arbeiders in het district Barger Corapas- cnum met den vervenersbond in dat district tot een overeenkomst gekomen inzake do loonen en wel op een basis van 15 pet. verhooging der loonen voor de campagne- 1927. In dit district wordt de arbeid al gemeen aangevangen. Voor de overige dis tricten worden de onderhandelingen voort gezet Men verwacht dezer dagen voor het Siepelveen overeenstemming, terwyl voor het andere deel der Weerdinge-venen de tot standkoming van overeenkomsten waarschijn lijk niet op moeilijkheden zal stuiten. In vervenerskringen is de stemming optimistisch. DE CRISIS IN HET ZUIDEN. Ge<l. Stalen van Limburg hebben gecon fereerd met de heeren Defèsche en de Ncréo tot Babberich als vertegenwoordigers der R.K. Werkgeversvereniging in Limburg en. mgr. dr. Toels en P. Kaanen van den R.K. Werk li eden bond. Uitvoerig werd de toestand uiteengezet. Betoogd werd, dat de binnenlandsche markt steeds sneller en sneller inkrimpt cn het buitenland door hooge invoerrechten den uitvoer meer en meer belemmert. Eenige verlaging van productiekosten ware wel te verkrijgen door verandering in de vrachtenpolitiek der Spoorwegen, doch dit zou verre van voldoende zijn. Van werkgeverszijde werd met klem be toogd, dat zoo de industrie in staat werd ge steld de productie te brengen op het peil van vóór den oorlog, geen verhooging van prijzen zou plaats vinden, eerder een ver laging. Ged. Staten hebben besloten zich tot de Regecring te wenden om de industrie voor ondergang te behoeden. Naar men ons mededeelt, ligt het in het voornemen van Gedep. Staten om aan de aanstaande Zomervergadering van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland een voor stel te doen tot algeheele ontpoldering van den Zusterpotder, aangezien deze pol ier hans geheel is volgebouwd, en daardoor geen reden van beslaan meer heeft. De audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag niet plaats hebben. RECLAME. de benauwdheden bij kinkhoest ver licht worden door 9742 OVER DEN KOP GESLAGEN. i Te Delft is Zondagavond de heer Harck- sen, wonende Groote Markt te Rotterdam op den Rottcrdamschen weg nabij de Lijm- en Gelatinefabriek met zijn motor rijwiel over den kop geslagen, ten gevolge van het vastloopen van de remmen. Een dame, die op de duo zat, werd ernstig aan hoofd en armen verwond. De heer H. kreeg een ernstige hoofdwonde. De motor werd zwaar beschadigd. Beiden zijn naar Rot terdam vervoerd. GEVAARLIJKE INBREKERS s AANGEHOUDEN. De Haagsche recherche heeft in de Kruis straat te "Rotterdam aangehouden twee be ruchte Haagsche inbrekers, die te Rotterdam onder een valschen naam verblijf hielden; op een hunner is een zwaar Collrepeleer- pistool gevonden, welk wapen geladen was met scherpe patronen, waarvan er een in den loop zat. Voorts is op hen een zwart masker gevonden. Zij zijn op transport ge steld naar Den Haag, waar zij zijn opge sloten. Zij worden van verschillende inbraken, aldaar gepleegd, verdacht. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 31-jarige C. K. uit de Zwederslraal te Rotterdam die Zaterdagmorgen op het Bol werk aldaar onder een autobus is geraakt, is in het ziekenhuis aan den CoolsingH, waar hij ter verpleging was opgenomen, aan de gevolgen overleden. De 27-jarig© P. H. J. te Rijswijk (Z.-H dio de vorige week te 's-Gravenhage met zijn motorrijwiel in botsing is gekomen met de electrische tram, is in het gemeen te-ziekenhuis te 's-Gravcnhage aan de ge volgen overleden. GEVAARLIJKE BALDADIGHEID. De spoorwegarbeider Van D. heeft gis teravond een laschplaat van 70 c.M. lang, 10 c.M. breed cn 20 c.M. dik, benevens eenige steencn op de Bpoorwegrails bij het station Zwijndrechfc gevonden, eenigo minuten voordat de trein van kwart over zes uit Rotterdam, Zwijndrecht passeerde. Een onderzoek bracht spoedig aan het licht, dat twee jongens van acht jaar deze dingen op de rails hadden gelegd. GEVAARLIJKE PHILANTROPEN. De Bloemendaalsche recherche heeft een goede vangst gcdaaD door twee personen aan te houden, die reeds vele ingezeteaen van Bloemendaal en omgeving de dupo hebben doen worden van hun oplichters- practijken. Beiden waren elegant ge kleed. Dc een deed steeds het woord en stelde zich als L. of V. (namen v\n be kende personen in Nederland) voor cn, vertelde gepensionneerd officier van het Nederlandsche leger te zijn, maar thans deed hij nog dienst aan de kanselarij. Ze zamelden geld in voor een collega, die in financieele moeilijkheden verkeerde en ze wilden den man met dat geld aan een zaak je helpen. Op de lijst, die hij aanbood, hebben aanzienlijke families voor groote bedragen getcekend. De andere persoon placht buiten te wachten. Vrijdag kwamen, beiden bij een dame aan den Potgicterweg te Bloemendaal, doch deze vertrouwde heb zaakje niet en waarschuwde de politie.- Het mocht de politie gelukken beide per sonen aan te houden. Het bleken te zijn J. A. van Pi., 64 jaar, en P. A. E., 57 jaar, beiden wonende te Amsterdam. Ze zijn in het huis van bewaring te JUanem inge- slote.j. De z g. phHanthropen hadden reeds meer dan f 10CÓ op hun lijst verzameld. ZAKKENROLLERU. Zaterdagmiddag hebben enkele zakken rollers te Utrecht tijdens de drukte ter gelegenheid van het bezoek van de Konin gin cn de Prinses hun slag geslagen. Op het Stationsplein werd van een loopjongen, een beurs met f 40 gerold en op het Dom plein is een heer zijn gouden horloge met ketting kwijt geraakt. Op het Vreeburg Naar het Engelsch van RAFAEL RABATINI. Geautoriseerde vertaling van A. T. 33) Hij werd eindelijk gestoord door de ver schijning van een bediende, die meldde, dat een kolonel Holles met aandrang vroeg, om zijn Genade te spreken. Boos, was Buckingham op het punt, hem weg te sturen. ,.Zeg dat Hij hield op. Hij herinnerde zich den brief, dien hij drie dagen geleden ontvangen had. en het dringend beroep, dat er in gedaan werd. Dat wekte een denk beeld op en deed zijn Genade nadenken. j.Wacht!" Hij bevochtigde zijn lippen en zijn oogen trokken zich samen bij hel nadenken Langzaam werden zij helderder. Plotseling slond hij op. „Laat hem binnen," zei hij. Holles kwam, rechtop op een krijgshaftige Spstalte, nog tamelijk goed gekleed, maar heel mager en bleek na dien zwaren dag, dien hij lusschen Wapping en Guildhall had doorgebracht, met het gevoel, dat hij ver- volgd werd. „Ik hoop dat uw Genade het vergeven zal, dat ik u lastig val." verontschuldigde hij zich een beelje stamelend. „Maar de waar beid is. dat nnjn nood. die al zeer dringend toen ik schreef, sindsdien wanhopig is ïewordén Buckingham keek hem peinzend aan, zon der onmiddellijk te antwoorden. Hij liet den wachtenden knecht heen gaan, en bood zijn bezoeker een stoel aan. Holles ging afgemat zitten. Zijn Genade bleef slaan, met zijn duim°n in de ceintuur van zijn kamerjapon. „Ik heb uw brief ontvangen," zei hij met zijn langzame, aangename stem. „Uit mijn stilzwijgen hebt ge misschien opgemaakt, dat ik u vergeten had. Dat is niet het geval. Maar ge begrijpt zeker wel, dat het niet ge makkelijk is, om u te helpen." „Nu minder dan ooit," zei Holles boos. „Wat is er?" De blik van den Hertog werd plotseling ontegenzeggelijk helderder, bijna, alsof de tijding hem welkom was. Hol les vertelde hem alles, zonder omhaal. „En dus ziet uw Genade," eindigde hij. „dat ik nu niet alleen gevaar loop van te verhonge ren, maar ook van opgehangen te worden." Zijn Genade had zich niet bewogen, ter wijl de ander zijn verhaal deed. Nu eindelijk kwam hij in beweging. Hij keerde zifch van zijn bezoeker af, en slenterde weg in ge peins verzonken. „Maar wat een onvoorzichtigheid," zei hij eindelijk, „voor iemand in uw toestand, om betrekkingen, hoe gering ook, aangeknoopt Ie hebben met die Puriteinsche dwepers 1 ILt is je een strop om den hals doen." „Maar er wa9 geen kwaad bij die verhou ding. Tucker was een oud wapenbroeder. Uw Genade is krijgsman geweest en weet, wat dat beleekent. Het is waar, dat hij mij met voorstellen in verleiding bracht, dat kan ik zeggen, omdat het hem geen kwaad meer kan doen. Maar die voorstellen heb ik stand- vastig afgeslagen." Zijn Genade glimlachte even. „Denkt ge, dat het gerecht u gelooven zal. wanneer ge hun dal zegt?" „Daai mijn naam Randal Holles is, en een wraakgierige regeering blij zou zijn mal ieder voorwendsel, om den zoon van mijn vader op te hangen, geloof ik het. niet. Dat is de reden, waarom ik mijn toestand wanhopig noem. Ik ben iemand, die leeft in de schi- duw van de galg." „Stf St!" verweet de Hertog hein zachtjes. „Ge moet u niet op die manier uitdrukken, kolonel. Uw loon wijst al op ontrouw. En ge zijt niet billijk. Als ge werkelijk trouw waart, zou er een duidelijke plicht zijn. dien ge niet had verwaarloosd. Toen dit voorstel u voor het eerst gedaan werd, welke ook uw vriendschap voor Tucker geweest moge zijn hadt ge dadelijk naar het gerecht moeten gaan, om het van de2e samenzwering in kennis te stellen." „Uw Genade raadt iels aan, wat ge in mijn geval zelf niet zoudt gedaan hebben. Maar zelfs, al had ik zoo gehandeld, hoe zou ik geloof gevonden hebben? Jk wist geen bijzonderheden van deze samenzwering. Ik was niet" in de gelegenheid, om iels te bewij zen. Ik zou niets anders dan mijn woord tegenover dat van Tucker gehad hebben, «n mijn naain alleen zou mij al in een slecht daglicht gesteld hebben. Mijn optreden had beschouwd kunnen worden als een bruta'e poging, om bij de machthebbende personen in de gunst te komen. Het had zelfs op een of andere verdraaide, wettelijke manier in mijn nadeel uitgelegd kunnen worden. Daar om hield ik mijn mond!" ..Uw verzekering is mij voldoende," zei zijn Genade vriendelijk. „En God weet, dat ik uw moeilijkheden begrijp, en hoe gij in uw tegenwoordigen. gevaarlijken toes'and gekomen zijt. Onze eerste zorg moet zijn. u daaruit te bevrijden. Ge moet nu eindelijk doen, wal al lang gedaan had moeien wor den. Ge moet naar het gerecht gaan, "en de zaak openhartig vertellen, zooals ge hel mij gedaan hebt." ...Maar uw Genade heeft juist zelf gezegd, dal zij mij niet zullen gelooven." Zijn Genade hield even op met heen en weer loopen en glimlachte een beetje ver legen. „Zij zullen u niet gelooven, als ge niet ge steund wordt. Maar als iemand van invloed en aanzien zich verantwoordelijk stelt voor uw goede trouw, zouden zij niet durven twij felen, de zaak zou uit zijn en er zou geen sprake meer zijn van eenige verdenking. Molles keek op eens vol hoop, en toch durfde hij zich niet geheel aan zijn hoop overgeven. „Uw Genade meent toch niet. dat u.dat u dit voor mij zoudt willen doen?" De glimlach van zijn Genade werd bree der, vriendschappelijker. „Natuurlijk, mijn vriend. Als ik u zal gebruiken, zooals ik hoop te doen, zou dit er noodzakelijk aan moeten voorafgaan." „Uw Genade!" Holles sprong op. „Hoe zal ik u danken?' Zijn Genade wenkte, dat hij weer moia'. gaan zitten „Dat zal ik u spoedig toonen, mijn vriend. Er zijn zekere voorwaarden, die ik moet stellen. Er is een zekere taak. die ik van u zal vragen." „Uw Genade weet, dat u hel slechts heeft te noemen." „Ah!" De Hertog hield op en ke^k hem weer scherp aan „Ge zeidet in uw brief, dat ge bereid waart tot ieder werk. lot iederen dienst." „Dal heb ik gezegd. Ja. Dat zeg ik'weer." „Ah!" Weer die zachte uitroep van op luchting. Toen liep de Hertog weer op en neer. voordat hij verder ging. „Mijn vriend, uw wanhoop komt gelijk met de mijne. Wij zijn beiden wanhopig, ofschoon op verschil lende manier, en hel ligt in de macht van ieder van ons om den ander te helpen." „Als ik dat gelooven kon!" „Dal kunt ge. liet overige hangt van u ze'f af." Hij wachtte even. en ging toen op half spottepden toon voort; „Ik weet niet. hoeveel nauwgezetheid, of wat de menschen eerlijk heid noemen, uw zwerven en ongelukken u overgelaten hebben." „Niet zoo veel, dat uw Genade er rekening mee hoeft te houden," zei Holles met eenige zelf-bespotling. „Dat is.... heel goed. Maar toch zoudt ge de opdracht onaangenaam kunnen vin den." „Dal betwijfel ik." „Goed," De Hertog knikte, en toen misschien door de aarzeling, die hij nog ge voelde, om Holles het voorstel te doen dat «hij in zijn hoofd had werd zijn houding plolscling harder. Zij leek bijna op die van den edelman, die tot zijn lakei spreekt. „Dat is waarom ik u waarschuw .Want als ge me dat wilt zeggen, hoop ik, dat ge bet doen zult zonder onnoodige drukte. Holles keek hem een oogenblik zwijgend aan. door zijn toon verschrikt. Toen lachte hij even. „Het zou me verbazen, als ik ontdekte, dal ik nog eenige deugd heb, die beleedig.i kam worden." „Des te beter," zei de Hertog. Hij trok een 9toel bij en ging zitten tegenover Holles. H-j leunde voorover. „In uw lijd hebt ge zeker veel rollen gespeeld, kolonel Holles?" „O een massa rollen ..Heb' gp ooit. Sir Pandarus van Troje gespeeld?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5