B. VAN NOORT, IN HOEDEN EN PETTEN, Deze week Opening van onze Zaak DONKERSTEEG3 MAART 21 begin der lente. ABDIJSIROOP Door omstandigheden gedwongen, gaat de Zaak van de Haarlemmerstraat af van ZIE NADERE BIJZONDERHEDEN RADIO-PROGRAMMA. KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. RECLAME. Velen laten rich nu door een lente zonnetje verlokken ln te dunne kleeding uit te gaan; koude vatten is 't gevolgI Maart heet niet zonder reden een ge vaarlijke maand. Blijf niet doorloopen totdat Uw ver koudheid verergert tot influenza of bronchitis. Stuit dat voortschrijdend gevaar. Verzacht dadelijk Uw ontstoken slijmvliezen, zuiver Uw keel van de slijm, die ziektekiemen bevat. Verzorgt U onmiddellijk met het middel, dat even verrassend als snel kan helpen. Neemt de bekende AKKER'» Voor de Borst. 96P6 juffrouw Wilk dan me te-en een gedeelte zou inhouden. Wilk zeide nog tegen zijn vrouw; „Ik benijd je morgen niet, als je dit tegen haar zegt. Wat zal ze te keer gaan-" Wilk vreesde n.l. voor het twistzieke karakter van zijn buurvrouw en voorzag een lievige ruzie. Enkele dagen na den moord kreeg Wilk een brief van zijn buurvrouw, waarin deze meedeelde, dat zij het gebeurde voor Wilk treurig vond, temeer, daar zij nog dien Maandagochtend een „kort maar hartelijk ©nderfioud" met zijn vrouw had gehad, cn dat „niet over de huur had geloop en." Deze laatste opmerking verbaasde Wilk zeer. Immers, hij verklaarde stellig, dat als de buurvrouw een onderhoud met zijn vrouw had gehad, er ongetwijfeld over do huur gesproken zou zijn. Op zijn zachtst uitgedrukt vond hij de zen brief zonderling. In een en ander vond do politic aanlei ding, een huiszoeking te doen in de wo ning van de weduwe G. Daar werd het volgende gevonden: Een schort, dat duidelijk de sporen ver toonde, zeer onlangs uitgewasschen te zijn. Een plek was uitgebeten, waarschijn lijk door het reinigen met een scherp- bij ten d vocht. Ook werd nog meegenomen een jum per, welke de weduwe O dikwijls droeg cn eveneens sporen vertoonde, korten tijd geleden gewasschen te zijn. Nog kwam de politie een getuigenverkla ring ter oore, welke er op wees, dat de gearresteerde altijd een donker 6chorb droeg, dat in beslag genomen is; op den middag na den moord is zij met een schoon schort gezien Een andere aanwijzing is do volgende: Op een verborgen plaats werd een bijl gevonden. Aan den steel van de bijl zaten bloedsporen. Drie deskundigen hebben een zeer nauwgezet onderzoek ingesteld om na te gaan of dit menschenbloed was. Er is een apart serum vervaardigd om zonder ©enigen twijfel den aard van het bloed te kunnen vaststellen. Maandagavond j.l. hebben deze deskun digen hun rapport uitgebracht. Eenstem mig waren zij van oordeel, dat het bloed, dat aan den 6teel van de bijl kleefde, men- sehenbloed was. Tenslotte is nog het volgende gebleken. De sectie had indertijd reeds uitgewezen, dat de schedel van het slachtoffer met een hard voorwerp, een hamer of den achter kant van een bijl, ingeslagen was. De achterkant van de bijl past nu pre cies in de wonden, welk op den schedel zijn toegebracht. Al deze feiten hebben er toe geleid, dat gisteren tot de gevangenneming van de vrouw is besloten. „SCALA" BIOSCOOP-THEATER. Het bekende Scala-theater aan de Wagen straat te Den Haag is voor een tiental jaren verhuurd aan de N. -V. Paramount en zal met ingang van 1 September a.s. als bioscoop-theater geëxploiteerd worden onder directie van den heer Cohen, vroeger aan liet Asta-theater verbonden. LIJK OPGEHAALD. Zaterdagmorgen is uit de Vliet onder de gemeente Stompwijk nabij Leidschendam oen Ijjk opgehaald, hetwelk herkend is te zijn van den vermisten 17-jarigen scholier B., woon achtig te Den Haag. OOK EEN INBREKJfR. Dat het nog niet zoo eenvoudig is om >,echt" in te breken, ondervond dezer da gen een zwerveT, een zekere A. J. N. van 1'., gedomicilieerd te 's-Gravenhage, die de moeite nam om op een avond het ge bouw van de R.-K. school voor U.L.O. te Rijswijk binnen te gaan, niet om te lee- ren, maar... om te stelen, aldus de „Tel." Hij doorzocht alle kasten en liet zijn spo ren in hoeken en gaatjes achter, maar zijn buit; een bedrag van vier guldon in geld en eenige schrijfbehoeften, viel hem niet mee. Om uitdrukking te geven aan zijn misnoegen hierover schreef hij in fraaie letters op een der schoolborden, daarbij zich bedienende van een term uit zijn zwervers-bargoensch: „Meer Poenll s.v.p." hetwelk vertaald: „meer geld s.v.p." moet beteekenen. Of hij'met dezen term teven» wilde zeggen, dat hij bij inwilliging van zijn verzoek nog we! een6 terug wilde ko men, weten wij niet. Wel weten wij, dat de „inbreker" in elk opzicht*>1 ijkc-n gaf een echte beginneling in. het vak te zijn, Want zijd portefeuille mei eenige brief kaarten e.d., waaruit zijn naam en domi cilie-adres direct waren af te leiden, en voorzien van een biljet van tien gulden, liet hij op het terrein van operatie achter, zoodat hij ten Glotte bij voorbaat zijn slachtoffers schadeloos stelde voor het ge leden verlies. De politie had uiteraard voldoende ge gevens om den man te signaleeren, met net gevolg dat hij te Zeist vs aangehouden. ERNSTIG ONGEVAL. Zaterdag slipte de 34-jarige C. Korengevel, wonende in de Zwederstraat te Rotterdam met zijn fiets op het Bolwerk. De man kwam terecht onder een autobus van de T. R. A. M. welke hem met het linkervoorwiel overreed. De man die een hoogst ernstige verwonding aan zijn lies en een bekken fractuur had be komen werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht, GEROLD Toen mej. M. V., wonende in de Aleidis- straat, op de Hoogstraat te Rotterdam liep, werd haar een handtaschje met f 400 ontrold. VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 9-jarige P. A. v. d. B. uit de Pupillen straat te Rotterdam 6pelend in de Coolhaven te water geraakt en verdronken. Een schipper van een. der aldaar liggende zandschuiten heeft nog getracht het kind te redden, doch toen hij er eindelijk in slaagde het boven to krijgen, waren de levensgeesten reeds ge weken. VERSTEKELINGEN. De rivierpolitie te Rotterdam heeft uit de bunkers van het aldaar op vertrek naar Amerika liggende stoomschip Anaconda niet minder dan vijf verstekelingen ge haalde n.l. den 29-jarigen P. P. en den 31-jarigen. J. M., beiden stoker uit Zuid- Slowakije, den 30-jarigen H. F. en den 30- jarigen B. J., beiden stoker uit Tsjecho- Slowakije en den 26-jarigen Landbouwer D. D. S. uit Spanje. Zij zijn ter beschik king van den vreemdelingendienst gesteld. STRAATROOVER GEPAKT. Zaterdagmorgen reed, zooals iederen Za terdag, de kantoorlooper D. S. van de Stu- wadoorsfirma S. Van de Wilhelminakade, Parklaan, Kievitlaan naar den Westzeedijk te Rotterdam. Hij werd halverwege de Kievit laan door een man, die uit het talud kwam, aangevallen en van zgn fiets geworpen. De aanvaller ging daarop met de fiets, waarop een zak, inhoudende f5000, was gebonden, van door. De kantoorlooper probeerde hulp te roepen, maar inmiddels had de dief zich al uit de voeten gemaakt. Toevallig pas seerde een agent van de auto-brigade, die den dief achtervolgde. Deze vluchtte echter dwars door de volkstuintjes aan de Rochussenstraat, zoodat de agent met de auto hem niet kon vervolgen. Inmiddels passeerde echter een agent van de rijwielbrigade, die den vluch teling nazette, en hem, na eenige schoten in de lucht te hebben gelost, arresteerde. DE RAPALJAAN. Naar aanleiding van het incident van het raadslid Coremans in de Rotterdamsche raadsvergadering is deze Edelachtbare ver- baliseerd wegens verzet tegen de agenten, die hem uit de raadszaal moesten verwijde ren. Ook zal hg vervolgd worden wegens mishandeling van het raadslid Hermaqg. Den nacht en den morgen heeft de rapaljaan achter slot en grendel moeten doorbrengen. Daarna is hrj op vrije voeten gesteld. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Bij T. Vis, wonende aan de Ouderkerksche Laan te Nieuwerkerk a. d. IJsel, is een ge heime distilleerderij onldekt. Het distilleer- toestel is in beslag genomen. MISHANDELING VAN POLITIE. Donderdagavond, ongeveer 11 uur, na af loop van een verkooping in het café van A. v. d. Weg te Harkema-Opeinde, trok een bende van wel 50 personeq, sommigen ver hit door alcohol, zingende en joelende langs de woning van den veldwachter U. Bek- kema. Deze, die op het rumoer was komen toeloopen, trad lusschen beide, ten einde rust te herstellen en meteen de namen der ergste herriemakers te noleeren. Onder hen bevon den zich W. F. W en T. K., die zich al dade lijk tegen den veldwachter keerden. W. liep op den veldwachter toe onder den uitroep: „Whet scilst dou, ik sjong net". (Wat wil jo, ik zing niet) en slootte daarbij den yelddach- ter herhaaldelijk tegen de borst. Ook IC. sprong op den veldwachter toe. Deze, lie zonder sabel, alleen gewapend met zijn re volver, de menigte was tegemoet geloopen, zag zich ernstig bedreigd, daar de menigte hem geheel had ingesloten en trachtte zijn revolver te trekken. T. IC., dit ziende, riep: „Whet, scilst dou sjiftel" (Wat, wil je schie ten?) en greep onverhoeds den veldwachter om het middel en wierp hem ruggeling op den grond. Met de eene hand greep hij den veldwachter bij de keel, onder den uitroep: „Dou scilst east dyn revolver kwyt en oars smoar ik dy, den seilst dou sljerrel" (Je zult eerst je revolver kwijt en anders smoor ik je, dan zal je sterven 1) Wel een kwartier bleven de beide mannen worstelen, zonder dat het den veldwachter mocht gelukken, zich te bevrijden. Hoewel er ongeveer een 100 per sonen om hen heen stonden, stak niemand een hand tot hulp uit en werd zelfs aan de vrouw en dochter van Bekkema den weg tot den politieman versperd. Tegen de dochter zei men: „Der net hinne, sy dogge umme heit neat!" (Daar niet heen, zij doen vader niets). Zelfs voor het halen van assistentie bleek niemand te zijn te vinden. Eindelijk gelukte het de dochter haar vader de sabel te bezorgen, nadat K. op de vlucht wa9 gesla gen. W., die weer op den veldwachter toe kwam, kreeg nu op zijn beurt eenige flinke slagen met den sabel en nam hierop ijlings de vlucht. Inmiddels verschenen de chef-veld wachter A. Schepel en de rijksveldwachter W. Hiemsjra yan Sorhuisterveen ten toq- neele en arresteerden nog denzelfden avond T. K. in zijn woning. Na een voorloopig ver hoor, waarbij hij niets meer van het ge beurde veinsde te weten, is hij naar Buiten post overgebracht. Van daar werd hij over gebracht naar Leeuwarden en ter beschik king van de justitie gesteld. Hij werd in het huis van bewaring opge sloten, verdacht van bedreiging tegen het leven van den veldwachter Bekkema. Tegen W. is proces-terbaal wegens mishandeling opgemaakt. (Vad.). TRAGISCHE GASVERSTIKKING. Tragisch is het ongeluk, dat het gezin van den heer H. Kiers, caféhouder, Noor derstraat 1, te Groningen, heeft getroffen en waarvan -drie kinderen, een knaapje van ODgeveer drie jaar en twee meisjes, twee lingen van 15 maanden, het slachtoffer zijn geworden. In den vooravond hadden de echtge noot© van den heer Kiers en haar moeder, de kinderen op de slaapkamer gewasschen en verschoond. Er was een gaskacheltje van beneden naar boven gebracht, om de kamer te verwarmen. Toen de kinderen in hun bedje lagen, liet men de kachel nog even aan. Een poosje later, toen de kinderen slie pen, is de gaskachel weer naar beneden gebracht. Blijkbaar is toen verzuimd de kraan van d'o toevoerbuis af te sluiten. Omstreeks halftwaalf kwam do moeder boven en rook zij een hevige gaslucht. Zij kwam tot de ontstellende ontdekking, dat haar drie kinderen, die in twee aan elkaar grenzen de vertrekken sliepen, bewusteloos waren. De huisdokter, dr. Kijlstra, alsmedo de politiedokter, weTden in allerijl ontboden en verleenden medische hulp. Met een zuur stofapparaat werd gepoogd de levensgees ten weer op te wekken, doch het mocht niet baten. De kinderen waren reeds over leden. De verslagenheid der ouder», dne zoo plotseling al hun kinderen tegelijkertijd moesteD missen, is begrijpelijkerwijze zeer groot. Allerwege voelt men diep medelij den met de zwaar beproefde ouders. BRANDSTICHTING. De politie te Veendam heeft gearresteerd de wed. G. N., geboren H., van Ommelan- derwijk, verdacht van brandstichting in 1924 aldaar. Een dubbel huis, waarvan verdachte eigenares was, is toen geheel af. gebrande en yan de inboedels wend nicta gered. OPLICHTING. De politie te AlmeJo heeft een drietal personen aangehouden, verdacht van op lichting door het bewegen tot deelnemen in het aardeeicnkapilaal eeneT door hen opgerichte fabriek van chemische produc ten door gefingeerde bestellingen. GROOTE ONVOORZICHTIGHEID. Men meldt uit Almelo aan de „Ms>bde.": Zaterdagavond toen de trein van 9.25 uur naar Enschedé vertrok, wilde mej. Van den Berg uit Enschedé nog instap pen, terwijl de trein reeds in beweging was. Zij rukte het portier open, doch kreeg meteen zoo'n slag van de deur dat ze tus- schen de ibaide wagens geduwd werd. Daar kwam ze op de buffers en de trek- stang terecht, waaraan ze zich krampach tig vastklemde. Een reiziger trok aan de noodrem, waarop de trein op een afstand van 50 meter tot stilstand werd gebracht. De juffrouw had gelukkig weinig letsel be komen en kon, nadat tegen haar proces verbaal was opgemaakt, de reis vervolgen. De trein had daardoor 20 minuten ver traging. KIND VERBRAND. Te Cassel bij Grave heeft het 4-jarige kind van den heer C. een pot met kokend water omgetrokken en daarbij zoodanige brandwonden bekomen dat het aan de ge volgen is bezweken. EEN SPELD INGESLIKT. Vrouw Van D., uit Uden, had haar kindje van 14 dagen gevoed en miste daarna een veiligheidsspeld. Doordat het kindje onge woon schreide, meende de moeder, dat het wicht de speld ingeslikt had. Ze liet het kind door dr. Koning onderzoeken en deze oordeelde het raadzaam het patientje naar t Gasthuis te brengen alwaar hij het met Röntgenstralen onderzocht. Men zag toen, dat de veiligheidsspeld open omhoog zat en bovenaan den slokdarm was blgven han gen. Met een instrument werd toen de speld met goed gevolg verwijderd. DE DOMINIALE MIJN. In een vergadering van den gemeente raad van Kerkrade heeft wethouder Koken meegedeeld, dat B. en W. van officieele zijde bevestiging hebben gekregen, dat bg een jaarlijksche exploitatie van 700.000 ton steenkool, zooals nu het geval is, de Do- miniale mijn over 25 jaar zal zijn uitgeput. Een fcchoorsteenveger vertelde, dat hij onlangs van de kade in de gracht getui meld was. „En wat deden do menschen, toen ze u in het water zagen vallen", vroeg men. „Ze gooiden me een 6tuk zeep na." RECLAME. Tegen verstopping VOOR 'VOLWASSENEN en KINDEREN 9705 RECLAME. 97381 VOOR DINSDAG 22 MAART. Hilversum, 1060 M. 12 u.Politieber. 12.302 u.Lunch muziek door het Hall- orkest, Terminushotel Utrecht, o.l.v. M. Noyer. 3—4 u.Knipcursus. 5 6.45: Concert door het H.D.O.-orkest. Mej. J. v. d, Bergh, sopraan. 6.45 7.45: Vervolglcs cn conversatieles En- gelsch. 7.45: Politiéber. 10.30: Pers bericht. 8.10: Uitzending van de St. I>ominicuskerk te Amsterdam. Gemengd knapenkoor van de kerk „De Liefde", te Amsterdam, o.l.v. W. v. Tol Sr. Organist M. v. Tol Jr., G. Vermeulen, viool. H. Köhne, bariton, le ged. (kerkdienst). 1. Coenantibus i'llis (6 st. gem. koor),%Haller, 2. Ps. 50 (Miserere le ged.), Gregoriaansch 3. Medidatie over het lijden des Heeren (le deel); onderwerp: Zijn bloed over ons, door Pastoor Th. J. v. Noord. 4. Ps. 50 (Miserere 2e ged.). Gregoriaansch. 5. Me ditatie over het lijden des Heeren (2e deel), door Pastoor Th. J. v. Noord. 6. Paree Domine, Gregoriaansch. 7. Caro mea (4st. gem. koor), Mitterer. 8 Stabat mater (4st. gem. koor), Witt. 9. Ave Re- gina Coelorum (2st. gem. koor). Tol S. 10. Tantum ergo Sacramentum, Volkszang. Pauze. 2e ged. aanvang 10 il 1. Jubellied ter eei'e v. h. H. Sacrament van Mirakel, Loser (bariton en orgel). 2. G-moll sonate. Tartini. a. Introductie, b. Largo (viool en orgel). 3. Pastoraio, Franck (orgel). Daventry, 1600 M. 11.20: Het Daven- trykwartet en solisten (sopraan, bariton piano). 1.20: Het Olof Sextet en P. Ho ward, bariton. 315: Voorlezing: The Bible in Spain. 3.20: Muziekles. 4.05: Concert. 4.20: Orkestconcert. 5.20: Causerie: Books to read. 5.35: Kinder uurtje. 6.20: Dansmuziek. 6.50: Tijds. weerber., nieuws. 7.05: Dansmuziek. 7.20: Lezing: How to conduct a wireless 6tudy circle. 7.35: De sonates van Beet hoven. Lamond, piano. 7.45: Lezing: The growth of industry. 8.05: Dansmu ziek. 8.20: „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. Koor, symphonie-orkest en solisten. Om 9.20 onderbroken door tijds.. weerb-, en .nieuws. 10.35: Lezing: The mind of Beethoven. 10.5512.20: Dans muziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. .10.50 1.20: Concert. 12.50—2.10: Concert. Or kest en Mile. Maldv, zang. 5.C6—5.55: Concert (piano, viool, cello). 9.0511 u. Jj Amour mouille", operette in 3 acten van Varney. Orkest, koor en solisten, o.l.v. Hr. de Villers. Langenberg, 469 M. 10.2011.20: Con cert. 12.50—1.50: Orkestconcert. 4.20 5.20: Orkestconcert. 7.209.35: Ern stige cn vroolijke hed©Ten. P. Mania, piano. L. Modes, Wolff, sopraan. Strionz, bas. Th. Iran, tenor. A. Frankel, sopraan. W. Sommermcyer, bas, bariton. H. Hol we, bariton. Köoigswusteikausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 3.20—7.05: Lezingen en lessen. 7.50: Kamermuziek van Beet hoven. Prof. Havemann, viool. H. Mahlke, viola. A. Steiner, cello. G. SzelJ, piano. 9.50: Sluiten. Hamburg, 394.7 M. 11.50—1.20Or kestconcert. 1.25—2.05: Kamermuziek. 3.354.20: Orkestconcert. 5.206.10: Vroolijk concert. 7.50—11.10: Puccini- avond. Orkest en zang. Daarna her-uit zending van buitenlandsche stations. Brussel, 509 M. 5 20—6.20: Dansrau- ziek. 8.50: Orkestconcert. 9.35: Le zing. 9.50—10.50: Dansmuziek. WEEKBLADEN. Uit den inhoud der „VRIJDAGAVOND" vallen deze week te vermelden artikelen over; Amsterdamsche Poerim-ükases uit den ouden tijd; een Grieksche Esther; Kunst in de Synagoge; de Joodsche bevolking van Nice, enz. De „WERELDPOST" opent met een hoek je van de markt te Meppel, meer speciaal van de kleederdracht te Staphorst. Het blad besteedt daarnevens aandacht aan het be zoek v.-n minister Waszink aan Enschedé; de drukte op het Binnenhol en den voetbal wedstrijd te Antwerpen. De IIAAGSCHE POST schrijft over: onze 75-jarige gemeentewet; vuistrecht en ont wapening: natuur en mensch; het huwelijk door alle eeuwen heen; en den voetbalwed strijd tegen de Bejgen. De „WERELDKRONIEK" geeft foto's van de kuurplaats Rheinlelden in Zwitserland; een Batakjongen in „natuurstaat"; de wal- vischvangst bij Alaska; een kindertehuis in Moskou; Noord-Australische inboorlingen, en het nieuwe Leidsche politiebureau. In ..HET LEVEN" treilen wij plaatjes aan van: Monte Carlo; den voetbalwedstrijd BelgiëNederland; de Oranjezaal in het „Huis tea Bosch" te 's-Graveahage, enz, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)', Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE CHRISTELIJKE ARBEIDERSBEWEGING EN DE POLITIEK. Met groole verwondering, M. de Red., las ik in het Zaterdagavondnummer de publi ceering van een schrijven van den heer Grotenhuis, gericht aan het Bestuur der Anti-Rev. Partij. Mag ik naar aanleiding van dat schrijven in uw veelgelezen blad eenige plaatsruimte, waarvoor beleefd dankt De heer Grotenhuis schijnt ontevreden over de openlijke en opzettelijke negeering van de arbeidersgroep in de A. R. Kiesver. bij de samenstelling van de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen en meent daarover protest te moeten aanlee, kenen tegen het machtsmisbruik der meer, derheid, door zich van de candidatenlijst Ij doen schrappen. Nu, eerlijk gezegd, we kunnen het be. grijpen, dat er eindelijk stemmen van oppo, sitie opgaan tegen het caesaropapisme ea aristocratisme „der meerderheid" be, doeld wordt natuurlijk de leidende en be, sturende elementen in het A.-R. bestuur, pardon ik bedoel vereeniging, die zich met de arbeiders, en nog veel minder met hun belangen en wenschen kan inlaten, 'k Hoop dan ook, dat dit „protest" hen van de dwa ling huns weegs zal terugroepen. Maar. M. de Red., ik heb bij het lezen verbaasd gestaan over de ontijdige geboorte van dit protest. Want wat toch is bet geval? Nog niet zoo héél lang geleden ik was toen vaste medewerker van het Chr. Sociaal Blad „Ons Schild" (orgaan van de Chr, Besturenbonden uit Dellt, 's-Hage, Leiden, enz.) werd door mij aan de hand van verschillende artikelen gewezen op de noodzaak van toenadering van Chr. poli tieke partijen en -arbeidersbeweging, in dier voege, n.l. dat bij de vaststelling van het program ook de Chr. Arbeidersbeweging zou worden gehoord en haar wenschen en belangen zoo mogelijk vóór het sancüonee- renren zou worden besproken. Mijn stem was echter als de stem des roe, penden in de woestijn. Ik ploegde en zwoeg de op onvruchlbaren bodem. Zeker, er v/aren wel voorstanders, maar ziet u, 't zat 'm in de meerderheid w.o. schijnbaar ook de heer Grotenhuis, althans te oordee, len naar zijn negalief opireden in die dagen. De voorstanders durfden de zaak niet aan, weshalve zij van de baan werd geschoven. Of ik er mij dan maar bij heb neergelegd? Neen, zeker niet. 'k ben doorgegaan met betoogen, dat de arbeidersbeweging zich naar twee zijden openbaart, dat zij: lo. niet alleen valt binnen economische sferen, di rect verband houdende met het bedrijfs leven enz., maar dat zij 2o. straks baar politiek-neutrale houding niet langer kan handhaven als vrucht barer geestelijke en zedelijke ontwikkeling (een groei-procea dus), 'k Ben in sommige artikelen nog ver, der gegaan, door er op te wijzen, dat m. i. de lijd niet meer vêraf is van de vorming eener zelfstandige Christelijke (politieke) arbeidersgroep. En zij komt zeker! Maar daar kwam de oppositie los. 't Ge volg was, dat mij het schrijven in genoemd orgaan onmogelijk werd gemaakt. Men voegde mif zelfs toe, dat ik politiek en ar beidersbeweging met elkander verwarde, 'k Bood toen een der bestuursleden (waar- schijnlijk één der vrienden van den heer Grotenhuis) van den Chr. Besturenbond aan te spreken over „De arbeidersbeweging en de politiek", maar hij zeide, dat de arbei, dersbeweging zich buiten de activa en pas, siva der kiesvereenigingen en het politieks leven moest houden. Dusdanig gekortwiekt, werd mij dan ook het spreken en schrijven onmogelijk gemaakt. U kunt dus mijn verwondering begrijpen, M. de Red., toen ik genoemd protest in Uw blad las. 't Schijnt, dat er bij den heer G. en zijn vrienden een plotselinge omkeer heeft plaats gehad, zelfs zóó plotseling en onverwachts, dat anderen er de schouders voor op moeten halen, omdat zij geen vrucht kan zijn van diepgaande studie. Genoemde heer liet zich immers nog het candidaluur welgevallen en heeft toen gezwegen. En nul Voorwaar een ontijdige geboorteI En daar moet met ernst tegen worden ge waarschuwd, omdat zij niet het belang der arbeiders zoekt, maar zichzelf, misschiea wel len koste van de arbeiders en hun be langen. U, Mijnheer de Red., hartelijk dankend, Fr. LUYTJES. Leiden, Pasteurslraat 16. N B. Door mij werd vóór de Kamerver kiezingen nog een open brief gericht aan het bestuur der A.-R. Kiesvereen. van soortgelijken inhoud. Niemand betuigde adhaesie en men weigerde hem te publi- ceeren. «x 8—3 J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6