\q( Cbarbtto, diö Ocslödf bogocr^ f KWATTA.V! DatsftWATTA Een speelbal der fortuin No. 20558 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 21 Maart Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. diQ DJ tos projoroert VOILE MELK REEPEN] GEMENGD NIEUWS. VOOR DE HUISKAMER. FEUILLETON. joningin en prinses bezoeken de kederlandsche jaarbeurs en de gerestaureerde domkerk te utreöht. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Koningin vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana ten bezoek van eenige uren aan Utrecht gebracht. De Koninklijke Gasten arriveerden met Jen trein en verden aan het Centraal Sta tion verwelkomd door den Commissaris der Koningin- dr. H. Th. 's Jacob en dr. J. P. Fockema Andrcae, burgemeester van Utrecht, terwijl de heer D. Schuitemaker, hoofdcommissaris van politie, mede op het perron aanwe-zig was. In de wachtkamer werden H. M. de Ko ningin een bouquet theerozen en H. K. H. Prinses Juliana een ruiker roode rozen aangeboden door de dochtertjes van de wethouders mi. J. de Waal Malefijt en mr. ,G. Meycr. Het bestuur der Vereeniging Koningin nedag Utrecht was met het vaandel op het perron aanwezig. Zooclra de Koninklijke Gasten lut het station traden en de gereedstaande auto's bestegen, klonk er een luid gejuich van uit de groote aanwezige meniigte op. Aanstonds werd de rit ondernomen naar het Jaarbeursgebouw te midden van een haag van luid juichenden en bij de Jaar beurs aangekomen hoorden H. M. de Ko ningin en de Prinses zich begroet door luide hoera's. Op het bordes van het Jaar beursgebouw waren het de dochtertjes van heeren Peritener van Vlissingen en Graadt van Koggen, resp. voorzitter en lecretaris-generaal van den Raad van Be- beer der Jaarbeurs, die den hoogen Gas- jen bloemen aanboden. De heer Fentener van Vlissingen fctelde \k leden van den Raad van Beheer der l/aarbeurs allereerst aan H. M. de Konrn- pin voor, waarna, den Hoogen Gasten een gids van de Jaarbeurs in wit leder gebon den,- aangeboden werd. Dan ving onmiddellijk de ommegang aan Jangs de stads. RECLAME. 9699 Eerst werd de Fransche afdeeling be vrucht op de 5e étage. Dan werd een bezoek gebracht aan de Meubelbeurs, aan do stands der E.N.K.A.. Italiaansche textiel nijverheid, Werkspoor, de Electrotechni- sche groep, koloniën en Stork te Hengelo. Bij koloniën werd H. M. de Koningin geleid door den directeur van de afdee ling Handelsmuseum van het. Koloniaal In stituut, den heer de Bussv en H. K. H. de Prinses door den heer Utermark, even eens van het Koloniaal Instituut. In de parterre vren-d H. M. namens do fiima C. Kademaker k Zoon te Winschoten een Achilles ma tras" aangeboden. Ver volgens wenden bezichtigd de stands der K.V. Basalt Mij. te Zaandam, firma Schaap machinerieën, waar H. M. een plaquette werd aangeboden; Ganz Boeda-Pest-ma- chineriecn, de Mij. Wegenbouw, de N.V. Stichtsche Automobielen Onderneming, de N.V. Danekaerts Houtbewerking. Philips' Gloeilampenfabriek en FeiienooTd te Rot terdam. H. M. de Koningin werd hierbij rondgeleid door den beer Fentener van Vlissingen en H. K. H. Prinses Juliana door den heer Op ten Noort. Te plus minus drfe uur verlieten 'de Ko ninklijke Gasten, na zich zeer tevreden te hebben betoond, de Jaarbeursterreinen, waarna door de met een juichende me nigte stampvolle straten een rondrit ge maakt werd naar de ambtswoning van den Commissaris der Koningin, dr. H. Th. 's Jacob, waar de thee gebruikt werd. Vervolgens werd gereden naar de ge- nes Uureerde Domkerk, Hier waren ter be groeting aanwezig het College van Kerk voogden en Notabelen. Baron W. C. Köell Van Hazerswoude leidde hier H. M. de Ko ningin rond, terwijl de heer Jansen H. K. H. Prinses Juliana begeleidde. Langen tijd stond H. M. de Koningin in bewondering voor het 6choone Apostelraam in het Zui- deTtransept, hetwelk door prof. Roland Holst werd vervaardigd. De organist der Domkerk, de heer Bos, liet gedurende het bezoek het orgel hoe ren en bij bet vertrek der gasten weer klonk plechtig door het orgel het Wilhel mus. Onder de aanwezigen tn de Domkerk werd o.m. opgemerict behalve de genoemde autoriteiten ir. Slothouder, onder wieD? leiding de restauratie vara. den Dom plaats vond. Te ongeveer kwart over vier werd nüar het station gereden, waar zich wederom een groote en geestdriftige menigte volks had opgesteld. De Hooge Gasten werden hier uitgeleide gedaan door den Commissaris der Konin gin en den burgemeester van Utrecht, te genover wie Hare Majesteit getuigde van haar bewondering over het schoone Dom- werk en de prachtige industrie-uiting der Jaarbeurs en van haar dank voor de en thousiaste ontvangst door het L'trechtsche volk. Vanuit het koninklijk spoor wegrij tuig on derhield Hare Majesteit zich nog eenige oogenblikken met de genoemde autoritei ten, waarna de trein langzaam het station ultstoomde onder het voortdurend gejuich der op de peirons toegelaten menigte. officeeele bebichten. Bij Kon. besluit is D. F. W. v. Lennep verblijvende te 's-Gravenhage, met al zjjn wettige, zoo mannelijke als vrouwelyke na komelingen, verheven in den Nederlandschen adel met de praedicaten jonkheer en jonk vrouw. Bq Kon besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Gravenhage, J. C. J. Waldorp, condidaat-notaris te 's-Gravenhage. bestrijding der werkloosheid. de regeering wenscht nog uitstel. Na de besprekingen, die de Minister van Binnenlapdsche Zaken en Landbouw gehad heeft met vertegenwoordigers der vier groote gemeenten over tewerkstelling van werkioozen, hebben die vertegenwoordigers zeer onlangs een conferentie gehad met den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. Resultaat van een en ander is, dat het vraagstuk der werkloosheid nader nog eens zal worden overlegd met de daarbij betrok ken ministers. Daar het geenszins uitgesloten is, dat een oplossing wordt verkregen, op welke de proef van tewerkstelling van werkioozen uit de groote steden in Drenthe zou kunnen voor- uitloopen, moet het in de bedoeling der Regeering liggen, dat die tewerkstelling nog eenigen tijd wordt verlaagd. rijkscommissie voor beroepsomvorming. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, de heer Slotemaker de Bruine, heeft Zaterdagavond in een der zalen van zijn Departement de Rijkscommissie voor op leiding en beroepsverandering van onge schoolde en minder geschoolde arbeiders, van welker samenstelling onlangs melding werd gemaakt,, geïnstalleerd. invoer van sinaasappelen uit spanje. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, wordt, in verband met de moeilijk heden bij den invoer van Nederlandsche producten in Spanje en de hooge Spaansehe invoerrechten, ernstigen aandrang op de regeering uitgeoefend, om de inkomende rechten op Spaansehe sinaasappelen belang rijk te verhoogen. uitoefening der geneeskunst. De Voorzitter der Tweede Kamer zal Dins dag a.s. voorstellen de behandeling van het wetsontwerp, houdende nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefening der genees kunst niet voort te zetten vóór, maar na het wetsontwerp betreffende de Naamlooze Vennootschappen. ned. bond van particuliere chauffeurs. De Nederlandsche Bond van Particuliere Chauffeurs heeft op zijn jaarvergadering besloten zich aan te sluiten bij het Neder» landsch Vakverbond. het domicilie der indische pensioenfondsen. In een buitengewone algemeene vergade ring van de "Vereeniging van Indische Verlof gangers in de bovenzaal van de Oranje- Sociëteit te 's-Gravenhage, werd de moge lijke verplaatsing van domicilie der Indische pensioenfondsen naar Indië besproken, zuiks nu de strooming om den zetel der fondsen en daarmee der directie, naar de koloniën te verplaatsen steun heeft gekregen in de nieu we wet op de Staatsinrichting van Neder- landsch-lndië, waarbij o.m. aan de Regee ring van Nederlandsch-Indië grootere zelf standigheid is toegekend tegenover het opper bestuur in Nederland. Tenslotte werd een motie van den volgen den inhoud aangenomen: ,.De Indische verlofgangers in groolen ge tale opgekomen ter vergadering enz. kennis genomen hebbende van het verzoek schrift d.d. 15 Februari door den Pensioen- bond van Indische ambtenaren aan Z.Exc. den minister van Koloniën aangeboden, hou dende het verzoek, geen gevolg te geven aan de in Indië beslaande strooming, ten doel hebbende het domicilie der pensioenfondsen naar Indië over le brengen en de regeling dier fondsn bij de wet ongedaan te maken; verklaart nagenoeg eenstemmig volkomen in le stemmen met de strekking van voren bedoeld verzoekschrift; is van oordeel, dat een toegeven aan de daarin vermelde slroomingen een groot be zwaar zou opleveren voor de zekerheid der geldelijke toekomst van de koloniale ambte naren en hun nagelalen betrekkingen en in regelrechten strijd zou zijn met de uitdruk kelijke bedoeling van de slichting dier fond sen op den beslaanden voel; rechthebbenden spreken dan ook de hoop uit. dat: 1. hoe ook art. 82 van het Regeeringsregle- ment geïnterpreteerd moge worden, maat regelen zullen worden getroffen om de be staande, regeling onveranderd te handhaven; 2. fiu de financieele toestanden in Indië zooveel gunstiger is geworden, thans gevolg zal worden gegeven aan het bij de instelling dier fondsen uitdrukkelijk door de Regeering tot uiting gebrachte voornemen eener jaar- lijksche storting, teneinde geleidelijk ook de voor 1927 aangestelde ambtenaren in de pensioenfondsen in te koopen. „mercurius". De Bondsraad van den Nationalen Eond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" heeft in zijn voorjaarsvergadering de ontwerp-begrooting vaar 1927 vastge steld, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 111.352, waarbij is reke ning gehouden met een verlaging der con tributie voor de laagst bezoldigden en o.m. een eerste post van f 1000 is uitgetrokken voor een Jubileumfonds ter herdenking van het 50-jarig bestaan van den Bond in 19-32. Bij het ontwerp-program voor het loopen- de jaar is rekening gehouden met de in stelling van een instituut ter bevordering van de algemeene en vakontwikkeling der leden, alsmede werd besloten tot voortzet ting, in samenwerking met de R.-K. en Chr. zusterverenigingen, van de regeling der arbeidsvoorwaarden in de onderscheiden be drijven, op voetspoor, van die voor den geld- en effectenhandel en het verzekerings bedrijf, met toepassing van de minimum- salarisnormen, welke door de gezamenlijke bonden van handels- en kantoorbedienden worden gepropageerd. Ingekomen was het rapport van de finan cieele commissie, strekkende tot goedkeuring der rekening en verantwoording over het verstreken boekjaar. Het totaal vermogen van den Bond bedroeg op 31 December j.l, f139278, tegen f120.490 op hetzelfde t\jd- stip in -1925 en f97.933 op 31 December 1924. Uitgekeerd is in 1926 uit de Werkloozen- kas f 57.069, uit de ziekteverzekering f 9175, uit de Weerstandskas f 160, uit het Onder steuningsfonds f3939. uit het Fonds tot steun in natura f1059, totaal f71.405. De bond van waschindustrieelen In Nederland heeft zich met een adres gewend tot den Hoogen Raad van Arbeid, in welk adres de bond opkomt tegen de gelijkstel ling in het voorontwerp-Ziektewet van on gehuwde moeders met gehuwde. RECLAME. Slechts een merk kan aan de spits staaft 9698 de moord aan het bezuidenhout in den haag. Naar aanleiding van de aanhouding van de weduwe G. geb. Z. te Den Haag wordt nader gemeld: Op den dag, dat de misdaad gepleegd werd, rees reeds bij de politie een flauw vermoeden, dat do bovenbewoonster er ^misschien wel iets van weten zou. Een on derzoek had echter geen enkel resultaat. Maaf de politie gaf het niet op en kor ten tijd na den bewusten Maandag werd aan de overzijde van den winkel van den heer Wilk door de politie een kamer ge huurd, van waaruit eenige ijechercheurs het perceel en de bewoners onafgebroken hebben gadegeslagen. Niets bijzonders werd echter opgemerkt. In dien tijd leidde een ander s^oor naar Brussel, dat echter, zooals bekend, op niets uitgeloopcn is. Gedurende het onderzoek te Brussc-l werd de bovenbewoonster nauw keurig nagegaan en werd zij zelfs door de politie aan een langdurig vei-hoor on derworpen. Commissaris Besseling heeft haar op een Don,derdag van des ochtends 10 uur tot ruim 2 uur 's middags onder vraagd. Alles leverde echter niets op. De zaak kreeg evenwel een ander aan- De ojplossing van het Zaterdag door ons gegeven raadsel blijkt uit onderstaande schetsen. Eenige toelichting is daarbij vol-, maakt overbodig. ij 4 1 4 1 X 1 4 1 4 2 5 2 5 X 5 2 5 2 1 7 1 7 X 7 1 7 1 0 9 0 9 X 9 0 9 0 zien, toen Wilk met een verklaring kwam, welke hij als naar zijn meening niet-ter- zake-doende, eerst niet opgegeven had, maar welke van groot gewicht bleek te zijn. Deze verklaring komt, volgcng mededee- ling van Wilk op het volgende neer: Do weduwe G. is de eigenares van het perceel, den winkel had zij aan Wilk ver huurd op mondeling contract. Wilk meende echter, dat het voor zijn zaak beter was, als hij in een ander st-adi- gedeelte zich vestigde. Hij kon een voor zijn branche zeer geschikten winkel in de Witte de Withstraat huren, en ook zijn vrouw voelde daar veel voor. Zij besloten daarom, de huur van het perceel Bezuidenhout 165a op te zeggen. Echter hadden zij een borgsom van f ISO bij de weduwe G. gestort, en deze zou nu dit bedrag terug moeten betalen. De weduwe had echter doorloopend geldge brek, en het gebeurde meermalen dat zij bij Wilk, die, zooals men weet, enkele da gen in de week met een kraam op de markt stond, kwam om een voorschot op de huur te vragen. Wilk en diens vrouw oordeelden bet dan ook raadzaam, een gedeelte van de huur in te houden, daar zij vreesden, anders niet hun borgtocht terug te krijgen. Dit be sloten Wilk en zijn vtouw op Zondag 16 Januari. r De bovenbewoonster placht 's Maandags in den loop van den ochtend de huur te komen halen, en de afspraak luidde, dat Naar het Engelsch van RAFAEL SABATINI. Geautoriseerde vertaling van A. T. 3') u. Gelukkig voor je heb je het in )e macht, mij dat bewijs te leveren. Ik raad je aan dit te doen." Hij keek Bates koel aan en Bates beloer de hein vreesachtig. De kleine schelm trot aan zijn halsboord en zijn magere beenige hand streelde even zijn hals. De beweging deed bijna denken, dat zijn gedachten bij het touw waren, dat hij misschien bezig was om zijn mageren hals te doen. „Uw Genade," riep hij op smeekenden toon. „er is geen dienst, dien ik niet wil volbrengen, om mijn toewijding te bewijzen, beveel me wat ge wilt. uw Genade, alles. Maar niet..- niet dat." „Ik ben getroffen door uw beweringen, bales." Zijn Genade was koel en laatdun kend. „Ongelukkig is dit de eenige dienst, dien ik op het oogenblik van je verlang. Bates was tot wanhoop gebracht. „Ik kan niet. uwe Genade! Ik kan met, r'eP bij. „Je wordt er voor opgehangen, zoo als uw Genade heel goed weet." „Ik, Bates, volgens de wet strikt vol- Pms de wët ik geloof, dat ik het zou Worden," zei de Hertog onverschillig. •En omdat uw Genade te hoog is, om op gangen te worden, zou ik uw plaatsver- ïiüger moeten zijn," „Wat vervalt ge in herhalingen! Een ver velende gewoonte. En ge bevestigd me slechts in mijn meening. Toch zouden er misschien een honderd pond als fooi voor je zijn „Het is niet om het geld, uw Genade. Ik zou het niet voor duizend doen." „Dan behoeven we niet meer te spreken." Inwendig was Buckingham zeer toornig, uitwendig bleef hij koud als ijs. „Je kunt gaan, Bates, en ik heb je diensten niet lan ger noodig. Als ge je lot Grave wilt wenden, zal hij je het geld uitbetalen, dal je toe komt." Een beweging met de witte, met juweelen versierde hand ontsloeg den terneergeslagen kleinen schelm. Een oogenblik talmde Ba tes, hij aarzelde, onwillig als hij was. om zijn ontslag te aanvaarden. Maar zelfs die tegenzin kon de vrees voor de gevolgen niet overwinnen, een vrees, dra zich grondde op de overtuiging, dal hij ze zeker ondervinden zou. Als het iets minder dan ophangen ge weest was, had hij het misschien gewaagd. Maar dit was te veel. Begrijpend, dat verder smeeken verloren moeite zou zijn tegenover de koele houding van den Hertog, boog hij zwijgend en ging zwijgend heen. Zoo hij met een nederlaag heenging, hij liet ton minste ook nog een nederlaag achter zich. De* troef, dien de Hertog .had uitgespeeld, had hem niet het spel doen wïnnen, en hij wist niet. waar hij een ander werktuig zou vinden voor de onderneming, die hem nu vervulde. Toen Etheredge hem later op den dag kwam bezoeken, vond hij zijn Genade nog in een kamerjapon, de mooie bibliotheek rusteloos op en neer loopend als een dier, dal gevangen zit. Etheredge, die wist, welke magneet den hertog in de stad vasthield, en die juist zelf zijn toebereidselen voor het vertrek voltooid had, kwam om de laatste van veel pogingen te doen, om zijn vriend tot rede te brengen en hem over te halen Londen te verlaten voor gezonder streken. Buckingham lachte hem uit zonder vroo- lijkheid. „Je maakt je zonder Teden angstig, George. Deze pest ontstaat door onreinheid en blijft tot de onreinen beperkt. Kijk maar naar de gevallen, die aangegeven zijn. Ze zijn alle in de armoedige huizen in achter buurten.-De pest maakt een prachtig onder scheid en waagt het niet een aanval le doen op menschen van staifd." „Ik neem toch mijn voorzorgsmaatrege len," zei Etheredge, een zakdoek te voor- schijnhalend. waaruit een sterke geur van kamfer en azijn door de kamer verspreidde. „En ik behoor tot hen, die gelooven, dat vlucht het beste middel is. Daarenboven, wat is hier te doen? Het Hof is weg; de stad is heet en rookend, als het voorhof vau de hel. Laten we in 's hemelsnaam zuivere, koele buitenlucht gaan inademen." ..Poeh! Evenals Drvden heb je een lan delijk gemoed. Nu, ga naar je schapen. We zullen je hier niet missen." Etheredge ging zitten en keek zijn vriend oplettend met saamgeknepen lippen aan. „En dat alles voor een preulsch meisje, dat er niet aan denkt, vriendelijk te zijnl Ik mag sterven. Bucks, als ik je begrijp!" De Hertog loosde een zucht. „Soms denk ik, dat ik mij zelf niet ken. George, ik ge loof, dat ik gek word!" Hij ging naar het venster. „Stel je gerust met de overweging, dat j? er niet 'ver voor behoeft te gaan, zei de ongevoelige Etheredge. „Hoe een man van jouw jaren en ervaring de gevaren en moeite wil hebben van een vervolging, die De Hertog keerde zich om en viel hem in de rede. Vervolging! Een vervolging, die gek maakt, omdat zij nooit inhaalt." „Dat is geen kwade regel voor jou," zei Etheredge. „Maar, vergeet niet, in liefde vluchten zij, die verwonden, en sterven zij. die achtervolgen." Maar Buckingham raasde voort, zonder op de hatelijkheid le letten. „Ik geloof, dat ik den aard van den jager heb. De prooi, die mij ontwijkt, is de prooi, die ik moet bezitten, h°t koste wat hel wil. Kan je dit niet begrijpen?" „Goddank, neen! Ik heb toevallig mijn versland nog. Kom mee naar buiten, man, en probeer dat van jou weer terug le krijgen, liet wacht d3ar op je le midden van de boterbloemen „Ba!" Buckingham keerde zich weer van hem af met een boos schouder ophalen. „Is dat je antwoord?" „Ja. Laat ik je riiel ophouden." Etheredge stond op en legde zijn hand op Buckingham's arm. „Als je blijft, en in dezen tijd. moet je een bepaald plan in je hoofd hebben. Wat is het?" „Wat in mijn hoofd was. voordat jij me kwam storen, George. Om de zaak le eindi gen, waar ik ze had moeten beginnen." En hij haalde drie regels van Suckling aan: „Als zij uit zich zelf niet wil liefhebben, Zal ik het haar laten doen." Etheredge haalde in wanhoop en walging de schouders op. „Je bent niet alleen gek. Bucks," zei hij, je bent grof. Ik heb je eenmaal voor de geva ren van deze zaak gewaarschuwd. IE heb geen zin, dit alles nog eens' le herhalen. Maar je moet me toestaan me te verbazen, dat je voldoening kunt vinden. „Verbaas je, zooveel als je wilt," viel de ander hem wat boos in de rede. „Misschien ben ik wel iels, om verbaasd over le zijn. Ik ben een man, die gekweld, verleerd wordt door mijn gevoelens voor die vrouw, die mij veracht, bespot, en voor den gek gehoudpQ heeft. Als ik aan haar deugd kon gelooven, zou ik heengaan, en mij voor haar slijfhoof- digen wil buigen. Maar deugd bij een too- neelspeelster! Zij heeft er een wreed en laag genot in, een man te pijnigen, dien zij van liefde voor hqpr ziet vergaan." Hij hie d even op om met nog grooler heftigheid te vervolgen. „Ik zou haar met deze handen lid voor lid kunnen uitrukken, en daar vreugde in scheppen. En met dezelfde vreug de zou ik om harentwil mijn lichaam op de pijnbank leggen! In zulk een ellendigen toe stand hebben haar listen mij gebracht." Hij keerde zich af en wierp zich knorrig in een stoel, zijn blond hooTd tusschen zijn mooie, met juweelen versierde handen. Na die uitbarsting besloot Etheredge, dal er met zoo iemand niets anders te doen bleef, dan hem aan zijn lot over te laten. Hij zei dil met beminnelijke oprechtheid en nam af scheid. Zijn Genade deed geen poging, hem legen te houden, en gedurende eenigen tijd na zijn vertrek zat hij daar alleen in die sombere boekenkamer, een dwaas, omringd door wijs heid en geleerdheid. Moedeloos peinsde hij over de zaak, meer dan ooit verbitterd door de afvalligheid van Bates, en de overwe ging. dat hij daardoor een helper verloor, die hem kon bijstaan in de uitvoering van .zijn wenschen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5