No. 20558 MAANDAG 21 MAART Anno 1927 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën. uitsluitend bi] vooruitbetaling. Woensdag9 en Zaterdags 50 Ct9. bij en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS .DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per weekZ 0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ...7.. ,0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. JULIANA VAN STOLBERG-COMITé. Onder eere-voorzitterschap van onzen burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhui zen, is alhier gevormd een Comité Leiden Oegstgeest, met het doel gelden in te zame len ten behoeve van de oprichting van een gedenkteeken ter eere van Juliana van Stol berg, de stammoeder van ons Vorstenhuis. Het Comité is als volgt samengesteld: Aug. L. Reimeringer. weth., voorzitter; prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogl. in de Vaderl. geschie denis vice-voorzitter; mevrouw A. S. C. Schokking—Me telerkamp, penn. meesteres; F. G. Rosier, chef der afd. Alg. Zaken ter secretarie, secretaris, uitmakend het uit voerend comité; en verder jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en ds. J. Ph. Makkink. tevens leden v. h. Prov. Com. Zuid-Holland, J. F. X. Sanders, weth., ds. H. Thomas, voorzitter Leidsche Oranjevereeniging, J. G. M. van Grielhuyzen, burgemeester van Oegstgeest en dr. D. Timmermans, voorzitter der Oranje vereen, te Oegstgeest. TENTOONSTELLING van AMARNA-KUNST In het Rijksmuseum van Oudheden alhier wordt heden een tentoonstelling geopend van copiën van reliëfs en beelden uit den z.g. Amarna-tijd in Egypte, welke copiën een verleden jaar verworven nieuwe aan winst van dit Museum vormen. Deze ten toonstelling is vooral georganiseerd met het oog op de lezingen, die prof. dr. H. Schafer, director der Aegypt. Abteilung des Neuen Museums in Berlijn, in het eind van deze maand hier te Leiden komt houden, waar van er één meer speciaal zal handelen over „Die Kunst von Tell-Amarna". Deze copiën die zeer mooi zijn, geven een goeden indruk van de eigenaardige bijzonderheden van de Egyptische kunst in de dagen van Amen- hotep IV; zij doen het schoone realisme van dien tijd zeer goed uitkomen. De origineelen der copiën von de reliëfs bevinden zich in de graven van Tell-Amarna; die der beelden bevinden zich in het Berlijnsche Museum, zij zijn indertijd bij de opgravingen der Deutsche Orjenlalgesellschaft ie Tell-Amar na gevonden. Zoowel de reliëfs als de beel den stellen meest den koning Ichnaton en zijn naaste familieleden voor. Deze tentoonstelling .die een bezoek zeer waard is, blijft tot 16 April geopend. Daarna nam de voorzitter van het huldi gingscomité, de heer Vrijhof het woord, naar namens leerlingen en oudleerlingen ge luk wenschend, terwijl hij tevens een groet overbracht van een der oudleeraren den heer Verwey de Winter. Hij schetste daarna de belangrijke taak van mej. De Baat op de school van M.S G. en dankte haar, niet alleen voor hare uit nemende lessen, maar ook voor de moeder lijke zorg, welke zij in al die jaren van de leerlingen koesterde, wat ook weer bleek bij deze gelegenheid uit de stichting van een Fonds ten behoeve der leerlingen, waaraan zij een niet onaanzienlijk bedrag schonk. Hij bood haar ten slotte een fraai gebon den album aan met foto's en portretten op M.S.G. betrekking hebbende. Mej. De Baat, die de leerlingen en oud leerlingen met „beste jongens" toesprak, herinnerde er aan dat zij in den oorlog, toen de mannen werden gemobiliseerd voor de klas werd geroepen en dat toen de leer lingen misschien wel eens haar proefko nijntjes zijn geweest. Zij kreeg echter haar werk en de leerlingen lief. vooral ook. om dat deze zooveel belangstelling toonden. De jaren aan Mathesis gegeven rekent zij tot de beste van haar leven. Zoo is de oorlog die zooveel last bracht voor haar leven goed geweest. Aan de hand van een plus en een minus- teeken met wit krijt op hel zwarte bord ge- teekend, herinnerde zij er aan hoe het steeds haar streven is geweest het positieve een veel grootere plaats bij haar leerlingen te doen innemen dan het negatieve. Ieder mensch is voor een deel de maker van zijn eigen geluk en een der dingen waardoor het levensgeluk kan worden verhoogd is het plusteeken. Steeds heeft zij ook buiten de school met de jongens meegeleefd en is zelfs wel eens als vredestichtster opgetreden tusschen een leerling en zijn meisje, wat niet haar ge makkelijkste werk is geweest. (Vroolijk- heid). Zij zette tenslotte uiteen wat zij met het leggen van den grondslag voor een Excursie fonds bedacht n.l. om een bedrag bijeen te krijgen uit de renten waarvan onbemiddel de leerlingen bij het maken van excursies kunnen worden gesteund. Zij beval het Fonds reeds onmiddellijk voor geldelijke medewerking aan, waartoe bij den uitgang gelegenheid was. Ten slotte werden alle aanwezigen ge- tracteerd op Pel's fondants met het plustee ken op de verpakking. Niemand verliet de zaal of hij offerde een grooter of kleiner bedrag aan het door den practischen zin van mej. De Baat tot stand gekomen en in de toekomst ongetwijfeld nut tig werkend fonds. GOUDEN JUBILEA. 23 Maart a.s. zyn Samuël Nieuwenburg, 71 jaar, en Jansje Hofkes, 73 jaar oud, 50 jaar in den echt verbonden. Beiden zyn nog goed gezond; hjj gaat nog dagelijks met zjjn fruitwagen langs de straten. Moeder de vrouw is wat slecht ter been, maar haar dagelgksche bezigheden doet ze alle nog zelf. Dienzelfden dag is het 50 jaar geleden, dat Jan Plu en Suze Montagne zich naar hat Stadhuis begaven om daar hun huwelijk te laten voltrekken. Beiden verheugen zich in een uitstekende gezondheid. Hij, vol ar- beidslust, neemt nog dagelijks achter de schoenmakerstafel plaats; déér, met zijn vogels, krijgt men hem met geen tien stokken vandaan, 't Zal hen, in het Woudendorphof, niet aan belangstelling ontbreken. VIJF-EN-TWINTIG JARIG JUBILEUM A. J. C. BOURGONJE. Morgen herdenkt een der meest bekende agenten van politie, onze stadgenoot A. J. C. Bourgonje, den dag waarop hij vjjf-en- twinlig jaar geleden benoemd werd tot agent van politie alhier, nadat hij reeds eenige jaren korporaal was geweest bij de infanterie. Ilij deed zich dagelijks kennen als een goed politieman, die zijn plichten kende en ge trouw vervulde. Hij won daardoor het ver trouwen zijner superieuren en werd dan ook geregeld bevorderd, zoodat hij thans den titel van agent 1ste klasse heeft. Ook bij zijn colleges staat hjj goed aangeschreven, en aangesloten bij de afdeeling Leidtui van den Alg. Bond van Politie-personeel in Neder land, werd hij in 1919 tot lid van het afd.-bestuur gekozen en aangewezen als 2en secretaris en korten tijd later tot lsten secretaris. Door de vele beslommeringen, welke het secretariaat meebrengt, werd hij op eigen verzoek daarvan ontheven en be last met de functie van 2den penningmeester. Hjj toonde zich een uitnemend organisatie- man en wordt ook daarom zeer gewaardeerd. Morgen voormiddag te elf uur zal de jubi laris door het personeel gehuldigd worden in het groote wachtlokaal van het bureau van Politie, waarbij het Politi^muziekgezel schap eenige nummers zal ten gehoore brengen. JONGELIEDEN-GEHEELONTHOUDERS- BOND. Zaterdagavond hield de afdeeling Leiden van de Jongelieden Geheel Onthoudersbond in „De Graanbeurs" een feestelijke bijeen komst die tevens als een propaganda-avond bedoeld was. Het programma zag er bijzon der aantrekkelijk uit en-daaraan was het i vermoedelijk voor een deel te danken dat de belangstelling zoo groot was. De zaal was vrijwel geheel bezet. De bijeenkomst werd met een inleidend woord door den afdeelingsvoorzitter, den heer Wimklaar, geopend. De talrijke op komst was voor spr. een bewijs dat ook in Leiden de J. G. O. B. vele warme vrienden telt. Spr. meende dat niemand na de inzage van 't programma zou twijfelen dat het een feestavond zal wezen. Maar ook voor 't pro pagandistisch deel #is gezorgd. In de eerste plaats door de rede van den Bondsvoorzitter waarvoor spr. warme aandacht vroeg in het bijzonder van die der jongeren in de zaal. Hierna trad de heer Henk Witte uit Rot terdam als declamator op en droeg eenige mooie verzen voor die de bijzondere aan dacht trokken, waarop de „Serenade van Brager" voor zang, viool en piano werd ge geven die, op inderdaad verdienstelijke wijze gespeeld, zeer werd toegejuicht. Nog meer in de smaak vielen de kunst dansen met gratie uitgevoerd door Beb Ver beidt en Annie van der Werf uit Den Haag, die achtereenvolgens „Tamboerijnendans", en „Wals van Brahms" op voortreffelijke wijze vertoonden, waarna het eerste gedeelte van den avond werd besloten met een pro- pagandarede van den Bondsvoorzitter, den heer Jan Vonk, uit Den Haag. Na de pauze volgden muziek, zang en dans elkander werder in afwisselende volg orde op, waarna Henk Witte nogmaals eenige verzen declameerde. De avond werd besloten met het bekende „Woutertje Pieterse's Rooverslied" van Mul- tatuli, door de leden van de Haagsche afdee ling, dat op uitnemende wijze werd ver tolkt. De voorzitter sloot te ruim halfelf de bij eenkomst, die aan de afdeeling weder eenige nieuwe leden bezorgde. OEFENING BAART KUNST. Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging „Oefening Baart Kunst" in de concertzaal van „Zomerzorg" haar 47ste uitvoering met bal. Even acht uur opende de voorzitter, de heer H. W. van Zijp, met een woord van welkom', in het bizonder aan afgevaardig den van zustervcreenigingen, den avond. Gezien hel succes der vorige uitvoering had het bestuur het jaszband-gezelschap Aufgepast" onder leiding van den heer A. Gerritsen uitgenoodigd ook voor deze uit voering het muzikale gedeelte le verzorgen. Al spoedig had het er een gezellige stem ming in gebracht en hoewel de zaal tot~in alle hoeken bezet was, bleef de stemming gezellig en had het bestuur geen al te zware taak. Het eerst werd opgevoerd „Arme Rijken", klucht in één bedrijf door Nono, wat vlot werd gespeeld en met een luid apnlaus be loond. Daarna heeft de heer Gerritsen ge toond niet alleen een goed pianist te zijn, maar ook een goed humorist, zulks met pianobegeleiding van den heer Kloots. Toen trad nogmaals de voorzitter op het tooneel en verzocht den heer J. Labordus ook even voor het voetlicht te komen. Met waardeerende woorden sprak de voorzitter den heer Labordes toe. Het bestuur had met leedwezen vernomen, dat hij door omstan digheden zijn krachten niet langer aan de vereeniging kon geven. Steeds hebben wij aangenaam samengewerkt en zijt gij ten voorbeeld geweest voor velen; niets was u te veel; steeds hebt gij uw krachten gegeven naar uw vermogen; de rollen waren u nooit te groot of te klein. Steeds hebben wij uw werk gewaardeerd en daarom bied ik u het lidmaatschap van verdienste aan, wat gij ten volle hebt verdiend, aldus de voorzitter. In het kort dankte de heer Labordes met bijvoeging dat hij niet meer dan zijn plicht had gedaan. Na de pauze werd opgevoerd „Hannes wordt ingekwartierd", klucht in één bedrijf door J. J. Rentmeester, dat ook veel bijval oogstte en volgden nog eenige nummers van den heer óerritsen. die zeer in den smaak vielen. De heer Flip v. d. Steen gaf een mooie xylophoon-solo met begeleiding van den heer A. Gerritsen. Tot slot ging een spektakelscène „Het Jubileum". Een geanimeerd bal onder leiding van den heer L. v. Wijk besloot den gezelligen avond. Het was zeer laat, of liever gezegd vroeg in den morgen, toen de voorzitter met een woord van dank den avond sloot. O. B. K: mag met genoegen op dezen goed geslaagden avond terugzien. DE KADER-CURSUS VAN HET INSTITUUT VOOR ARB.-ONTWHEKELING. Zaterdag en Zondag hield het centraal- bestuur van het Instituut in samenwerking met de plaatselijke afdeeling .een cursus voor het kader van de soc.-dem. arbeiders partij en van de moderne vakvereenigingen. Er namen 24 organisaties met 76 deelnemers aan deel. In de zitting van Zaterdagmiddag sprak de heer K. Vorrink te Amsterdam over „De moraal van den arbeid". Spreker wees op de ver doorgevoerde arbeidsdifferentialie bij de huidige industrie, welke in verschillende bedrijven tot geestdoodenden arbeid leidt. "Verkorting van den arbeidstijd kan in deze wel iets vergoeden, maar toch niet alles. Vakopleiding, een goede regeling voor het leerling-wezen, medezeggingeschap in het bedrijf werden aanbevolen en de vraag op geworpen of bij een anderen maal schappij- vorm verwisseling van bedrijf niet mogelijk zou zijn. Ten slotte moest volgens spreker de socialistische gezindheid gekweekt wor den, welke ook den meest eentonigen a,rbeid doet voelen als gemeenschapsplicht. Gistermorgen sprak de heer J. W. Albarda te Den Haag. In een uitvoerig betoog schelste deze spreker hoe de oorlog voor de economische verhoudingen in de wereld van >de grootste beteekenis is geweest, welke ver anderingen in deze hebben plaats gegrepen en hoe Europa in verschillende productie- takken door Amerika is overvleugeld. De heer Albarda wees op de noodzake lijkheid, dat met de „balkaniseering" van Europa wordt gebroken en een Vereenigde Staten van Europa, in economischen zin bijv., door een tol-unie daarvoor in de plaats komt. In de zitting van gistermiddag was de heer J. Brautigam te Rotterdam aan het woord. Deze spreker ging het ontstaan van de vakvereenigingen na, schetste het doel dier vereenigingen en besprak de middelen, welke worden aangewend om het gestelde doel te bereiken. Op elk van de inleidingen volgde gedach- tenwisseling. Met voldoening en naar waarheid kon de voorzitter in zijn slotwoord constaleeren, dat de .cursus aan zijn doel heeft beantwoord. Men is bovendien een paar dagen in goede harmonie te zamen geweest, waartoe de geslaagde kunstavond en de beide gemeen schappelijke maaltijden het hunne hebben bijgedragen. Na het zingen van de „Internationale" werd de cursus gesloten. HET DREIGEND CONFLICT IN DE LEIDSCHE METAALINDUSTRIE. Zaterdagavond hebben de drie organisa ties, waarbij het personeel van de Holl. Constructie Werkplaatsen alhier is aangeslo ten, bestaande uit de afd. van den modernen, den Prot. Chrislelijken en den R.-Katholie ken Bond, een personeelvergadering gehou den in het Volksgebouw aan de Heeren gracht. Het bestuur van de moderne organi satie had in verband met de actie een mani fest verspreid, het bestuur van de Prol. Christelijke vereeniging had vooraf een con ferentie met de directie gehouden, terwijl de geestelijke adviseur van de R.-Kath. organi satie. pater Brouwers de bij zijn vereeniging aangesloten leden ernstig raadde niet aan het ultimatum mede te werken. De besprekingen in de vergadering die uitteraard een vertrouwelijk karakter droe gen kunnen wij hier niet mededeelen doch volgens aan ons door het bestuur van de af deeling van den Algemeenen Bond verstrekte inlichtingen werd besloten, wanneer de directie niet wilde overgaan tot verhooging van het minimumloon, het ultimatum op korten termijn van de directie zal worden ge steld. Aangezien echter de directeur zich niet ongenegen had verklaard, nog eens met de organisatie te confereeren over de onder havige kwestie, werd daartoe besloten, welke conferentie in overleg met den direc teur den heer Schouten werd bepaald op Woensdag a.s. en waartoe werden afgevaar digd de respectievelijke voorzitters, de hee- Ten Baart (neutr.), Eikerbout (Chr.) en Steynmetz (R.-Kath.). De maatregelen zijn zóó genomen, dat. indien deze conferentie onverhoopt mocht mislukken, het ultimatum nog voor Maandag 28 Maart aan de directie ter hand kan woor den gesteld. Ds. Meeter, predikant te Loosduinen, die eenigen tijd geleden het beroep naar de Ned.-IIerv. Gem. alhier in de vacature-dr. Plooij heeft aangenomen, hoopt op Zondag 1 Mei a.s., des avonds, in de Pieterskerk zijn intree-rede te houden, na des morgens van dien dag in hetzelfde kerkgebouw le zijn bevestigd door ds. Groot Enzerink. Tot boekhouder van de Gemeentelijke Bank van Leening is door Commissarissen der Bank benoemd de heer J. A. van Zanten, alhier. De alhier tot arts bevorderde heer C. G. Hart mans, is bestemd tot reserve- officier van gezondheid 2e klas bij het leger hier te lande. Bjj Kon. besluit is aan den reserve- lste luitenant J. E. Vemer van het 6e regiment veldartillerie een eervol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst ver leend. Woensdagavond komt voor den Vrijz. Dem. Bond spreken de heer Th. A. Ketelaar, lid der Tweede Kamer; men zie de adver tentie. De broodbezorger Dirk N. had Zater dagavond tusschen 8 en 8 1/2 uur zijn rij wiel, waaraan een broodmand op het stuur was gebonden in de Kabeljauwsteeg eenigen tijd onbeheerd laten staan. Toen hij het wilde halen was het verdwenen. Men had de broodmand er afgenomen en op den grond neergezet. Gelukkig was het een oud kar retje. Zekere W. van der E. alhier scheen Zaterdagavond een booze bui te hebben. Twee personen B. van D. en H. F. kwamen bij de politie klagen door hem mishandeld te zijn. Beide gevallen speelden zich af in den Leegewerfstéeg. De politie heeft legen Van der E. proces verbaal opgemaakt BINNENLAND. Koningin en Prinses te Utrecht ter Jaar beurs en in de Domkerk (Binnenl. 2de blad). Uitstel der zending van werkloozen naai Drente (Binnenl. 2de blad). Nadere bijzonderheden over de arrestatie in verband met den moord aan het Bezui- d^nhont te Den Haag (Gem. 2de blad). Te Groningen zijn drie kinderen 4oor gaa- verstikking om het leven gekomen (Gem. 2de blad). Het afscheid van ds. Nanta to Katwijk- aan-Zee (Omstreken, 2de blad). Mej. Baron verbeterde het wereldrecord 400 Meter schoolslag zwemmen (Sport 3de blad). De Belg Moons wereldkampioen biljarten (Sport 3de blad). Anto-ongevallen met doodelijken afloop (Laatste Ber. 1ste blad). Een enorme brand op Java veroorzaakt een schade van meer dan 12 millioen. BUITENLAND. Toenemende onrnst op en over den Balkan (Buitenl. en Tel. 1ste blad). President Donmergne brengt 16 Mei een officieel bezoek aaij Londen (Buitenl. 1ste blad). Sjanghai door de Kantonneezen bezet (Buitenl. en Tel. 1ste blad). G. L. deed bij de politie aangifte van het feit dat Zaterdagavond in den omtrek van de Haven een hond van een hem on bekend gebleven persoon hem naar den hals is gevlogen en heeft gebeten. De beet was gelukkig niet ernstig. Hedenmorgen zag de 20-jarige lood gieter Jac. v. d. P. terwijl hij in een dakgoot werkzaam was te ver oVer den rand der goot en is van een hoogte van ongeveer 6 M. naar beneden gevallen. Hij werd door den geneesheer yan den Gemeentelijken Ge neeskundigen dienst dr. Delbaren onder zocht, deze kon geen lichamelijk letsel con staleeren, zoodat de man onmiddellijk weer aan het werk kon gaan. Bij den dierenarts den heer Holsheimer Heerengracht alhier is Zaterdag door een onbekend persoon een wolfsgrauwe herders hond gebracht die ernstig verwond was. Belanghebbenden worden verzocht zich daaromtrent aan te melden bij den Commis saris van Politie, die gaarne bereid is na dere inlichtingen te verstrekken, In de Stedelijke werkinrichting waren vorige week werkzaam 244 volwassenen en 18 kinderen, in totaal 262 personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening De onrnst op den Balkan. De heden onder voorzitterschap van jhr. Loudon te Genève beginnende zitting van de commissie van voorbereiding voor de ontwapeningsconferentie, moet de agenda der conferentie vaststellen en tot een voor stel voor den datum der conferentie komen. Frankrijk heeft zijn antwoord aan Coo- lidge uitgesteld tot morgen- De reden hiervoor schijnt te zijn, dat men wil zien, welke politiek de verschil lende regeeringen volgen ten opzichte van de ontwapening in het algemeen. Op den Balkan rommelt het weer eens geducht als gevolg van de door Italië tegen Zuid-Slavië geuite beschuldigingen, die echter geen bevestiging vinden. Van Ita- liaansche zijde gaat men er echter mee voort. De onthullingen uit Beelgrado voortzet tende, schrijft de „Giornale dTtalia", dat de regeering van Belgrado, zoodra de on- derteekening van het verdrag van Tirana bekend werd, er toe gebracht werd door 'n diplomatieke actie, een diplomatiek front tegen Italië te vormen. Deze poging mislukte bijna geheel. Engeland verwierp de Zuid-Slavische interpretatie en gaf te verstaan dat Zuid-Slavie zich van alle aao- valsoogmerken onthouden moest. Roeme nië toonde zich gunstig gezind voor Italië.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1