„Ik heb al m'n kameraden ver- teld dat Uw Chief Whip de sigaret voor den soldaat is, want ongetwijfeld, ze zijn werkelijke mannenkost! U moet na het inrukken de geweldige vraag in de cantine eens zien!" VIRGINIA Ook met kurk en Goud AGENDA. Amsterd. Anthraciet-fP. Indrukken uit de Eerste Kamer. KERK- EN SCH00LNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. RECLAME. 6355 ARDATH LONDON Zaterdag. Graanbeurs: Prop.-feestavond Jong. Geh. Ontn Dond, afd. Leiden. 8 uur. Zomerzorg: Uitvoering tooneelver. „Oefe ning baart Kunst". 8 uur. Zondag. Sschouwburg: Ver. Haagsch Tooneel. „Tropenadel". 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Radio- preek, te kwart over tien; nam., 8 uur, samenkomst. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomsten te 10 uur en halfzeven; Knapenvereeniging te 4 nur nam. Vrije Evang. Gemeente (Middelstegracht 3): Voorm., 10 nur, broeder Van der Horst Maandag. Joruêl (Groenesteeg 16): Vro.nwen-ver- ecniging, nam., halfdrie. Leidsche Schuowburg: N V. Ver. Rott. Hofstadtooneel. „Het bezeten huis" en „Het witte souper". 8 uur. Phébé (Oude .Vest): Lezing met lichtbeel den van mej. Mersch, uit Scheveningen, over den Zakbjjbelbond. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, telefoon 552 De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door do doctoren: Muyzert, De Graaff, Janssens, Seret en Weebers. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. Oegstgeestsche Apotheek P. H.C Vliktstra Brandt. Apotheker. De Kempenaerstraat 4, Telefoon 274. Nacht en Zondags dienst. 7085 RECLAME. Onze Anthraciet is goed. 9606 Onze bediening zorgvuldig. Onze zakken zijn verzegeld. Tlvereristnije! 34-35 - Tclef. 1523. Ook te A'dam, Hilversum, Bussum, Haarlem. schuldig; ze beheerscht de partij volkomen; alles klonk geacheveerd en, dank zij vooral haar nauwkeurig pedaalgebruik, ongemeen duidelijk. Haar zachte spel vooral is van grooto bekoring. Vlekkeloos heeft ze het stuk, dat door zijn levendigen dialoog tus- schen piano en orkest, aan het muzikale geheugen eischen stelt, gememoreerd. Mej. Wagenaar heeft zich doen kennen als een mnzikale pianiste van fijne distinctie, die door haar innerlijk bewogen voordraent haai^ toehoorders weet te boeien. In samenwerking met het orkest, dat zijn partij prachtig speelde, heeft de talentvolle pianiste een auditie van het mooie concert gegeven, die een grooten indruk gaf van haar muzikaal kunnen en kennen, en een belofte voor de toekomst inhield. Haar succes was volko men: veel en hartelijk applaus, mooie bloe men en herhaalde terugroepingen. Dat de abonnementsconcerten van het Residentie-orkest hier op prijs zijn gesteld is wei door de zaal bewezen, die telkens stampvol was. Met groote voldoening heb ben we gezien, dat het prachtorkest het volgend seizoen terugkomt. (Van een bijzonderen medewerker.) Oud-mini sier Golijn spreekt Twee sprekers lieten zich gisteren in de morgenuren in de Eerste Kamer hoorcri, één voor- en één tegenstander van het Nederlandsch-Belgische Verdrag. Na de pauze motiveerde de heer Hermans nog zijn stem. Hij maakte het kort De Kamer en het publiek op .de tribunes heeft zijn redo evenals die van de beide vonge sprekers gehoond. Veel nagedacht ovr.r deze redevoeringen heeft stellig niemand. Men wilde het hoofd vrij en frisch hou den om den laatster» spreker van dezen dag, oud-minister Cohjn, nauwkeurig te kunnen volgen, in al de belangrijke pun ten waaraan zijn rede dat verwachtte iedereen riik zou zijn. De rede van den heer Colijn is niet te gengevallen. De rede van den heer Colijn een lijk rede op het Verdrag heeft niet nage laten diepen indruk op Kamer en publiek te maken en van het eerste oogenblik, heeft de heer Colijn zijn gehoor in soms bijna ademlooze spanning weten te boeien. Dat dankte hij niet louter aan de uitwer king van zijn woorden, doch vooral aan zijn gezagaf dwingende persoonlijkheid. Zeker, de K air er was rustig en luisterde aandachtig omdat de heer Colijn steeds nieuwe punten aanroerde, zonder lang bij een onderdeel stil te staan, waardoor men dus tot het nauwkeurig volgen van zijn rede verplicht was, maar men heeft toch ook herhaaldelijk zich laten boeien door zijn figuur, zijn wilskrachtige gelaatsuit drukking Met welk een overtuiging zegt de heer Colijn een lijdelijke politiek te verachten,... omdat hii een lijdelijke hou ding dat gevoelt men niet met zijn fier karakter overeen kaD brengen En welk een kracht en gezag gaat er van zijn woorden uit. als hij aandringt op de noodzakelijkheid dat de tegenstanders van het Verdrag tonmanste met een motie, ten minste met iets positiefs moeten komen... Men gevoelt dat hier een spreker aan het woord is, die de zwaarte van het juk dat op de schouders van een verantwoordelijk minister drukt, uit eigen ervaring kent. De Kamer vertoonde een ongewoon aspect dezen middag. Rechts zaten of stonden in wijden kring om den spreker bijna veertig Senatoren en lazen den heer Colijn do woorden van de lippen. Onafgebroken gesticuleerend stond de heer Colijn nu eens in, dan aaast zijn bank en eteric gearticuleerd klonken zijn woorden, waarvoor «hij met zijn scherpe, doordringende stem weerklank vroeg. Bijna de geheel© Kamer stond om den spreker geschaard en de houding der Se natoren verried hun aandachtig luisteren. Ook de minister zat, met het gelaat naar den spreker gekeerd, ingespannen te luis teren,... onbeweeglijk en zich eerst verroe rend toen de heer Colijn aan het einde van zijn pleidooi voor de vrucht van 's mi nisters achtjarigen moeilijken arbeid, er kenning en dank van Volk en Volksver tegenwoordiging vroeg Toen zat de mi nister recht-op in zijn stoeJ en het alge meen applaus, zoowel van voor- als tegen standers, door 's heeren Colijn's rede uit gelokt, moet ook den heer Van Karnebeek één aangenaam oogenblik hebben bezorgd, in deze voor hem sombere dagen. Zijn ooren moeten den klank van applaua wel haast ontwend zijn... TOOR ZONDAG 20 HAART. LEIDEN. Doopsgez. Gemeente: Voorm. 10 uur, ds. P .J. Sinidts, uit Den Helder. Evang. Lulh. Gemeente: Voorm. halfelf, ds. C. de Meyere. Remon. Gerei. Gemeente: Voorm .halfelf, prol. Ileering. Eglise Wallone: Dimanche A dix heures et demie du matin, mr. S. Cler. Vereen, van Vrijz. Hervormden (zaal Volkshuis): Voorm. hallelf, dr. K. H. Boer- aema, P. Kinderkerk, Rem. Kerk (ingang Middel weg): Nam. halfeen, dr. K. H. Boersema. Geref. Gemeente (N. Rijn): Woensdagnam. haifacht, ds. J. Vreugdenhil, uit Bruinisse. Vrije Kath. Kerk: Zalerdagnam. 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf Mis. ALPHEN. Ned. Herv. Kerk, Julianastraal: Voorm. halltien en nam. halfzeven, ds. Veldhoen (bidstond voor hel gewas). Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven ds. De Bruin. Ned. Herv. Kerk Oudshoornscheweg: Voorm. 10 uur, ds. Van Linschooten. Evangelisatiegebouw Hooftslraal: Voor middag halftien, ds. Pott, uit Bodegraven, en nam. halfzeven, ds. v. d. Wal, un Rijnzalerwoude. Geref. Kerk, Hooftstraat: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Wientjes. Geref. Kerk, Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, ds. Schouten, en nam. 6 uur, de heer Oranje. Geref. Kerk, De Ruylerstraat: Voorm. 10 uur de heer Oranje, en nam. 6 uur, ds. Schouten. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Grolie en nam. 5 uur, de heer I. C. Baas. Gerei. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, docent v. d. Schuit (Voorber. H. A.). Ned. Prot. Bond: Donderdagnam. 8 uur, ds. P. D. Tjalsma, uil Gouda. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nod. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollêe. Geref Kerk- Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meyering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en*a,n. hallzeven. ds. Israël. Geref. Kerk: Voorm. halftien, en nam. halfzeven,- ds. Hospers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. II. Mondt. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. F. H. Woudstra. LISSE. Ned. Herv. Kerk! Voorm., 10 uur, drs J. Riemens, uit Leiden; en nam. 5 uur, ds. G van Dijk Azn. Gerei. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur. ds. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halflien en nam. 5 uur, leesdienst. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gemeente: Voorm. 10 uur, in het Groene Kerkje, ds. G. Hennemann, O.-I pred met verlof. Nam 5 uur, in „Irene", ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Woensdagnam. haifacht, in Irene, bijbellezing. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Kammeyer, oud-zendeling, uil Amslerdam. SASF"NBETM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds Krijkamp. Geref. Kerk- Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Boeyenga. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. WOUBRUGGE. Ned. Prot Bond: Nam. 7 uur, ds. Linscho- ten, uit Oudshoorn. Ned. Herv Kerk: Voorm. halflien, en nam. halfzeven, ds. Joh Kijne. Geref. Kerk: Voorm halftien. preeklezen, en nam, 2 uur, ds. Van Heiningen uit Ter Aar, COREMANS IN ARREST. Nadat Coremans, de bekende Rotterdam- sche rapaljaan, Donderdagavond door de politie uit de raadszaal was' verwijderd, heeft zich gisteravond een nieuw, nog ern stiger incident voorgedaan. Alvorens de Raadsvergadering werd ge opend verscheen de heer Coremans verge zeld van zijn vrouw, i»n de koffiekamer van do Raadsleden, heftig tierend en razend, dat er nog steeds geen woning voor zijn gezin was gevonden- Tot het Chr.-Hist, raadslid Warmenhoven reide hij,,'t Is, dat je geen 20 jaa-r jon ger bent, anders sloeg ik er op." Na bij de buffetten een kop thee te heb ben gedronken, trok hij, wederom gevolgd door zijn vrouw, de Raadszaal in. Aan het personeel der buffetten had hij verklaard, dat hij vanavond bloed moest zien. Ver schillende Raadsleden bedreigde hij. In de Raadszaal kwam de burgemeester, die nog niet op zijn voorzitters ze tel had plaats genomen, hem tegemoet en beduid de aan Coremans' vrouw, dat zij zich v%«- wijderen moest. Hierover in woede ontstoken, wilde de Rapaljaan zich op den burgemeester wer pen. De heer Liihrs kwam tusschenbewre en hield hem terug. Doch hierop keerde Coremans zich om en bracht den heer Her mans, die terzijde stond, met de vuist zoo'n slag op het oog toe, dat het bloed te voor schijn sprong. Deze vluchtte weg. Maar hierop nam Coremans nog een glas water en wierp het den heer Hermans achterna. De vrouw van CoTemans begon te gillen. Op hetzelfde oogenblik kwamen recher cheurs de zaal in rennen en spoedig daar op was de woesteling overmeesterd en bui ten de Raadszaal gebracht. Vervolgens werd hij naar den politiepost in het Stad huis geleid en vervolgen* in arrest gesteld. De kwetsuren van den heer Hermans waren van dien aarde dat hij de raads zitting niet kon blijven bijwonen. Gisteravond nog, na ontnuchtering, is het slaande raadslid verboord. DE „RIJNDAM" WEER VRIJ GEGEVEN. Het universiteitsschip „Rijndam", dat in verband met het geval van builenpest, het welk zich onder de tremraers heeft voor gedaan, eeüige dagen te Rotterdam in quarantaine werd gehouden, is weer vrq gegeven. MOTORRIJDER OVERREDEN. Gistermiddag is op den WestzeedijTc te Rotterdam de kastelein G. Sandere van den Schiedamschedgk met zijn motorrijwiel onder een vracht-auto geraakt. De motorrijder kreeg een achterwiel van de auto over 't onoei lijf en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bq aankomst bleek te zijn overleden. IN EEN MES GELOOPEN. Gisteren is de 22-jarige W. de Jong, be diende in de restauratie H. S. M. te Hoek y. Holland in een mes geloopen, dat de kok in handen had. 'sMans dijbeenslagader werd afgesneden .In zorgwekkende toestand werd hij door den E. H. B. O.-dienst naar het groote ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. STAKING TE GOUDA. Te Gouda is staking uitgebroken onder een aantal heiers. Zij eischen een loons- verhooging van f2.50 per week. De staking omval dertig man. VECHTPARTIJ OP DE WERKPLAATS. Gisteren kreeg op de lederfabriek van de Hollandsche Huiden- en Ledermaatschappij aan den Huizerweg te Bussum de arbeider Majoor uit Laren een kleine oneenigheid met den meesterknecht Peesens, en wond zich hierbij zoo op dat hij P. met een werkmis drie steken in hoofd, borst en rug toebracht. Hierna stak hij zichzelf eenige malen. Met groote moeite gelukte het den werklieden hem te overmeesteren en het mes uit zijn zijde te trekken Beide slachtoffers zijn in hoogst ernsligen toestand in de Majellastich- ting opgenomen. VERDRONKEN. Donderdagmiddag is te Krommenie een lVt-jarig jongetje van den heer Jac. Bakker, dat achter de ouderlijke woning in den tuin epeelde, in een onbewaakt oogenblik in een sloot geraakt en verdronken. EEN ZANDTREINTJE TE UTRECHT ONTSPOORD. Doordat een zandtreintje, dat rangeerde op de zijlijn naar de gasfabriek te Utrecht door tot nu toe onbekende oorzaak derail leerde, kwam een gedeelte van het hoofd spoor, waarfangs zich begeven de treinen naar Zeist, Amersfoort, Baarn, onvrij. Hier door ontstond eenige stagnatie in het ver keer op deze drukke lijn. Verschillende treinen werden in Bilthoven even opgehou den, o.a. de boemeltrein uit Amersfoort, van 2.25, terwijl het locaaltje uit Baarn te Bilthoven gecombineerd werd met dat uit Zeist. Eerst was het de bedoeling, dat deze gecombineerde trein over een verkeerd spoor naar Utrecht zou rjjden, maar na twintig minuten oponthoud te Bilthoven, kon do reis over goed spoor worden voortgezet, daar de baan inmiddels weer was vrijge komen Ook de treinen naar Amersfoort-, waaronder de raiddagsneltrein naar 't Noor den, ondervonden ruim een kwartier ver traging. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteren is de 8-jarige T. Houtkamp uit Slapershil (Grop weg naar 9chool bij het spelen onder een vrachtauto geraakt en on middellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. GERED. Een 56-jarige werkman, B., die le Roer mond in de Maas drijvende was gevonden en in bewusteloozen toestand naar het hos pitaal wa9 vervoerd, Is weer bij kennis ge komen. Zijn toestand is redelijk wel, ferwijl er alle kans bestaat, dat men hem in het leven zal kunnen houden. Reeds eerder had de man een aanval van beroerte gehad en hij schijnt nu door een nieuwen aanval te water te zijn geraakt. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeLifnig van het Handels- in foimatie'bureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Maart in Nederland uitgesproken 73 faillissemen ten ten ego ver 90 faillissementen in dezelf de week van het- vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Maart 1927 813 faillissementen tegenover 833 over bet zelfde tijdperk van het vorige jaar. Eer. boer was met z*n vrouw In d% stad Ze hadden ergen honger. Opeens viel de blik van de mannelijke helft van het tweetal op 'n aankondiging voor een café: „Koud gerecht 1—3 uur f 1.20". Kom, Mie, zei hjj, da's wat. Twee uur eten voor 24 stuivers is niet te veuL DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontruiming van het bezette gebied. Verontrustende be richten van den Balkan. Na zijn terugkeer uit Genève heelt Strese- mann te Berlijn in een persconferentie de vertegenwoordigers van de groote Duitsche bladen vertrouwelijk ingelicht over de uit komsten van het overleg met de buitenland se he staatslieden. Door een indiscretie is later bekend geworden dat de minister had gezegd: In deze Raadszitting was inzake de ontruiming van het Rijnland niets te berei ken, maar zoodra Duitdchland de laatste ver plichtingen die het ontwapeningsprogram het nog oplegt, heeft vervuld en dat zal ongeveer in Juni zijn zal het met een be roep op art. 431 van het verdrag van Ver- saillei de ontmimingskwestie aanhangig kunnen maken. Stresem^nn heelt deze indiscretie niet te gengesproken en men mag dus aannemen dat de rijksregeering in de Raadszitting van Juni op ontruiming zal aandringen. De Duitsche pers ontveinst zich niet dat er sterk verzet van Franschen kant tegen dezen aandrang zal komen. Frankrijk acht een beroep op art 431 niet oirbaar, zoolang de schadevergoeding niet definitief is gere geld. Naar men weel, bepaalt het plan-Da- wes geen eindbedrag der schadevergoeding. Wat er precies op den Balkan en met name in Albanië plaats vindt, is door den sluier der geheimzinnigheid bedekt.Dal Ita lië er echter hard werkt, mag veilig worden aangenomen. Herhaaldelijk wordt ook ge sproken van troepenbewegingen etc., die door Italië, dat toch o zoo vredelievend is, geregeld worden ontkend. Nu komt echter een Ilaliaansche beschuldiging aan het adres van Zuid Slavië. De „Giornale d'ltalia" heeft uit Belgrado eenige mededeelingen uit „absoluut betrouwbare bron" ontvangen, welke niets meer of minder inhouden, dan dat de Zuid Slavische generale staf onder persoonlijke leiding van den koning bezig i is een groot plan uit te voeren, dat men als I een mobilisatie zou kurinen kenschetsen, waarbij buitengewone maatregelen, die een zeer dringend karakter hebben, wordt ge troffen. Alles wijst er op, zoo heet het verder dat men maatregelen heeft getroffen, strek kende om het leger in allerijl op voet van oorlog te brengen. De hoofdmacht wordt ge concentreerd aan de Italiaansche en de AI- baneesche grens, waar groote activiteit heerscht, aan de Bulgaarsche grens wordt de dekking versterkt en aan de Grieksche en de Hongaarsche grens neemt men veilig heidsmaatregelen In de bureaux van den staf wordt reeds sedert eenige weken gedu rende den dubbelen werktijd gearbeid. De koning controleert alles zelf. Een groote reeks hervormingen zijn of worden inge voerd. De munitiefabrieken werken met volle kracht, nieuwe bestellingen oorlogs materiaal, o.a. van tanks en vliegtuigen wor den gedaan, bij de oude wordt op spoedige uitvoering aangedrongen. 't Klinkt o. i. zeer weinig betrouwbaar. DUITSCHLAND. De wet tot bescherming der republiek De loonen is het Saargebied. Da Rijksdag heeft gisteren bjj de beha:- deling van de begrooting van binnenland- Echo zaken de gedaehtenwisseling over d» binnenlandsche politiek voortgezet. Nadat de afgevaardigden Kocb (democraat), Petzoïd (economische vereeniging), Leicht (Beierscbe volkspartij) en Von Ramin (volkspartij) bet standpunt van-haar fracties ten opzichte van do verschillende vraagstukken hadden uit eengezet, voerde minister Von Keudell ten tweeden male het woord. Hij zeide o.a.: Het rijksdepartement van justitie onder zoekt, welke bepalingen van de wet ter bescherming van de republiek nog dienen te worden gehandhaafd. Zijn eigen meening hieromtrent zal spreker te kennen geven zoodra dit onderzoek ten einde is gevoerd. De kwestie van den terugkeer van den keizer is niet acuut. Ook hieromtrent zal de minister zijn meening zeggen bij de bespreking over het verlengen van de wet ter bescherming van de republiek. De arbitrale uitspraak der industneele commissie voor het Saargebied, njodig ge worden door de opzegging van het collec tieve arbeidscontract, bepaalt een verminde ring van alle loonen met 10 pet. van 16 April af. De mijnen zijn daarbij niet betrokken. FRANKRITK. Het vreemdelingen verkeer. De Senaat heeft het tarief voor de her nieuwing van de algemeene identiteitskaar ten van vreemdelingen weer op 100 fr. ge bracht en op 20 (r. voor het verlaagde tarief. ENGELAND. Het vakvereenigingscongres tegen communisten en Nat. minderheidsbeweging. Het bestuur van het vakvereenigingscon gres beeft besloten, dat noch communisten, noch heden, die bij de zoogenaamde Nationale Minderheidsbeweging zijn aangesloten, lm van een bij het algemeen vakverbond aan gesloten vereeniging kunnen worden, en dus ook geen bestuurdersplaats kunnen innemen. Men verwacht evenwel, dat dit besluit door tal vaD afdeelingen en verschillende aan gesloten bonden ten sterkste bestreden za> worden, vooral om de gelijkstelling y3 communisten met National Minority-hede - 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2