No. 20557 ZATERDAG 19 MAART Anno 192 Offlcleele Kennisrmvlnaen. STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS OCR ADVERTENT1EN: 80 Ctf. per regeL Bij regel abonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij n maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven D Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS OE2.ER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden 2 35 per week 'f 018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0,18. Franco per post 2 85 -f- portokosten. Dit oummtr bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij uitslui tend voor den door de Vereeniging tot op leiding van Bewaarschoolhouderessen op 10, 11, 12 en 13 Mei a.s. in het gebouw Rapen burg 131 te houden bazaar, ontheffing heb ben verleend van het sluitingsuur voor rinkels. A. VAN DE SANDE BAKHUT.TZEN,, Burgemeester. VAN STRT.TEN. Secretaris. Leiden, 19 Maart 1927. 9689 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen èebeslissing op het verzoek van: a. M. Blaa- sr, om vergunning tot het oprichten van es lompenbewaarplaats in het perceel felensteeg No. 17. kadastraal bekend Ge ënte Leiden. Sectie F. No. 258; b. de eidsche Coöperatieve Melkinrichting ,.De indheuw", om vergunning tot het uitbrei- fen van de zuivel inrichting in het perceel 'ijnsburgersingel No. 23. kadastraal bekend iemeente Leiden, Sectie A. No. 1079, is erdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUT.TZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, 19 Maart 1927. 9690 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de N.V. Wernink's Kalkfahrieken. om rergunning tot het uitbreiden van de kalk- labriek op het perceel Hoojre Morschweg bio. 32, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie P. No. 3-16; b. G. van den Heuvel en Zoon. om ver dunning tot het oprichten van een inrich- voor het bewerken van hout in het perceel Marediik Nis 153/154. kadastraal W>end Gemeente Leiden', Sectie L. Nis 420, 121 en 422: Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het pnbb'ek. dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente 1st Visie ge legd zijn alsmede dat op Zaterdag 2 April e k. des voormiddais te hnlfelf uren op het Raad huis. gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren- |ten, terwijl zij er de aandacht on vestigen, t niet tot beroen gerechtigd zün zij. die liet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet jt het gemeentebestuur of een ziiner pen ziin verschenen, teneinde hun bezwa- [ren mondeling toe te Rchten. A. VAN DE SANDF BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STBIJEN. Secretaris. Leiden, 19 Maart 1927. 9691 EEN 40-JARIG JUBILEUM. Dinsdag a.s. is de heer D. Warners, lsta haltechef station Leiden, Heerensingel, 40 jaar bij de spoorwegen. De heer D. Warners. Hij is een selfmade man, die zich door •'Sen wils- en werkkracht op den maat- "-bappelijke ladder heeft omhoog gewerkt, jj'l deed zijn intrede bij de spoorwegen op - Maart 1887 als arbeider aan het station alhier. jo 1898 volgde zijn benoeming tot assistent ^Overveen; als zoodanig was hij ook werk- te Voorschoten en Vogelenzang. a° 1903— J 908 zien wij hem als ata- l^assistent te Win Iers wijk en van 19ftS «18 in gelijke betrekking te Apeldoorn In laatstgenoemd jaar volgde zijn promotie tot 1ste haltechef te Echteld, als hoedanig hij in 1923 naar hier werd overgeplaatst. Hij is bij het publiek zeer gezien om zijn groote beminnelijkheid; hij staat altijd klaar om het met raad en daad terzijde te staan. Bij zijn superieuren staat hij goed aange schreven om zijn groote accuratesse en nauwgezette plichtbetrachting. Voor het overige personeel is hij een humaan chef, bij wien niemand ooit tevergeefs om advies aan klopt. Alhoewel van van hoogerhand 40-jarige jubilea onopgemerkt pleegt te laten voorbij gaan, zal deze dag toch niet geheel als andere werkdagen voor den jubilaris ver- loopen. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME TE LEIDEN. Donderdagavond hield prof. J. P. Ver haar (Warmond) zijn laatste academie- voordracht over „De gemeenschap der Heiligen." In het eerste gedeelte omschreef spre ker het katholieke leerstuk van de Ge meenschap der Heiligen als de geestelijke vereeniging tusschen üe geloovigen op aarde, de zielen der afgestorvenen op de louteringsplaats en de gelukzaligen in den hemel. Met behulp vooral van Schriftuur plaatsen legde spr. uit, waann die gees telijke vereeniging bestaat, eD wie tot deze gemeenschap behooren, wie niet. In het tweede gedeelte bewees spr. uit den Bijbel, dat deze Gemeenschap der Heiligen een werkelijke Godsopenbaring is. en eveneens oud-christelijk. In het derde deel beantwoordde ö^r. de vraag: welke geestelijke goederen de „Heiligen" gemeenschappelijk bezitten. Met de zaligen in den hemel hebben de geloovigeD op aarde deze gemeenschap, dat zij de zaligen vereeren en aanroepen en dat de zaligen de geloovigen op aarde helpen Tusschen de zielen in het vagevuur (louteringsplaats) en de geloovigen op aarde bestaat een gemeenschap van ge bed en goede werken Tusschen de Heili gen op aarde onderling bestaat eeD ge meenschap van wederkeerig gebed, van ge meenschappelijk werken en lijden, en van het gemeenschappelijk deelen in Christus' euoharistischen Offer-maaltbd (H Mis). In het vierde deel werd de sublieme waarde van dit leerstuk nader toegelicht. Vooreerst is deze Gemeenschap hoog en diep, breed en vrijd als Christus' liefde zelve. Vervolgens is deze leer de scherpe omlijning van een universeele geestelijke solidariteit, die niet verloren gaat in eng particularisme en puur individualisme, een solidariteit, die de gansche goddelöke heilsorde van af het begin der wereld be- heerscht. Tenslotte wordt door deze leer het probleem van het lijden althans ge deeltelijk ontsluierdwe begrijpen de hooge waarde van het liiden en worden ge- lijkvormic aan ons Hoofd Christus. Prof. Verhaar is bereid eenige weten schappelijke privatissima te geven aan hen, die zich daarvoor vóór 2ö Maart op geven bii hem of bij een der leden van het Comité. DE BIOSCOPEN. Het City-theater geeft deze week het ver volg van het schitterende filmwerk „De Ellendigen". Wij zijn thans het vierde tijd perk genaderd en zien Jean Valjean, die zich steeds moet 9chuil houden met Cosette, het dochtertje van Fatine, in een der achler- buurten van darijs. Steeds wordt Jean Valjean vervolgd door zijn belager, den vroe- geren politie-inspecteur, die thans commis saris van politie is geworden en bemerkt heeft waar Jean Valjean zich ophoudt. Jean weet echter weer te ontvluchten door over- klimming van een kloostermuur. Eenmaal in den tuin voor het klooster breekt er voor beide verschoppelingen weer een nieuw leven aan. De tuinman van het klooster ont moet Jean Valjean en ontdekt dat hij eens zijn leven redde. Met behulp van zijn vriend wordt hij tuinknecht in het klooster eij zoo werkt hij jaren door. Als evenwel Cosette 16 jaar geworden is verlaten beiden het klooster. Op een van hun wandelingen ontmoeten zij een jongen man, Marius geheeten, die voor haar liefde gaat koesteren. Jean Valjean evenwel heeft dit bemerkt, en is gaan verhuizen. Nu is Marius het spoor van Coselle bijster, doch hij weet door allerlei middelen dit weer te rug te vinden. Intusschen is de Fransche revolutie uitgebroken waaraan ook Jean Val jean deel aan neemt. Nu maakt hij alle mogelijke wederwaardigheden mee. Den commissaris van politie die zich in handen der revolutonairen bevindt en Jean Valjean aartsvijand is, weet hij te bevrijden. Dit is den commissaris te veel en daar hij zich niet naar behooren kan wreken werpt hij zich in .de, Seine. Jean Valjean redt ook zonder het te weten bet leven van den aanstaanden man van Cosette. Spoedig volgt nu het huwelijk van Cosette en beide jonge menschen hebben een geluk kig leven, doch de oude Jean Valjean leeft ;n eenzaamheid Zijn lev^n loopt ten einde. Geluk vindt hij in het bijzijn van zijn beide kinderen die hem eens kwamen bezopken. Ziehier een klein overzicht van dit mooie filmwerk, dat men moet zien, om het vol doende te kunnen waardeeren, Het voorprogramma is ook goed verzorgd: zeer mooie gekluerde natuuropname en een aardig komisch nummer. Lnxor-theater geeft het tweede deel van „Metropolis" en kan derhalve ook deze week weer op groote interesse staat maken. Het filmwerk is het trouwens waard, welke be denkingen men er dan ook tegen mogen heb ben. De machine-mensch, het evenbeeld van Maria, speelt thans de hoofdrol en ge heel overeenkomstig de bedoelingen van Joh Fredersen stookt zij de arbeiders op tot weerspannigheid en oproer. Op die manier immers meent Fredersen van zijn kant ge weld te mogpn gebruiken en de arbeiders meer dan ooit te mogen vernederen, zonder dat men hem onrecht, of althans opzet kan verwijten Doch het wapen wordt tenslotte tegen dp schuldigen zelve gekeerd. En als de machines zijn verwoest en de beneden stad ann den ondergang ten prooi is gege ven. en het razende volk ziet wat het heeft gedaan en wie er de directe aanleiding toe is geweest, wordt de valsche Maria op den brandstapel geworpen. Terwijl het geheim van de machinemensch dan wordt ontdekt is dp echte Maria, die had welen te ont vluchten en de arbeiderskinderen in veilig heid heeft gebrachtweer in handen geval len van den waanzinnigen uitvinder, doch deze wordt in z'n misdadig opzet gehinderd door Freder. den zoon van Joh. Frederson, die tenslotte het meisje redt. waarna een algeheele verzoening plaats vindt tusschen arbeiders en machthebbers. Het hart had gezegevierd. Veel meer nog dan het vorige is dit deel rijk aan sensatie. Met een soms adembene mende spanning volgt, met het verhaal en men leeft mee tot het laatste filmbeeld. Daarnevens grenst de techniek weer aan het wondprbaarlijke. waardoor deze film onge twijfeld van zeer bijzondere kwaliteiten moet worden genoemd, al blijft onze. reeds verleden week geuite meening dat de fan tasie in dit werk te groot is om volkompn bevrediging te kunnen geven, onveranderd. De directie van het Casino-theater heeft o. i. een zeer goed besluit genomen door Watt en y* VVÉtt nog een ween nier te houden. Na het gebruikelijke weeknieuws, dat zeer goed verzorgd is en waarin o. a. de brand te NoordwSkerhout en de Cross Country van de K.M.S.V., te Noordwijkerhout de belangstelling wel verdienen, vangt zij aan met de wegens enorm succes geprolon geerde 6-acter „Watt en Va Watt" als conducteur en wegenbestuurder. Na de pauze: „Getrouwd.... en toch geen man", een blijspel in 6 acten. In de hoofd rol Norma Shearer, als Katherine Emerson. Deze Katherine E. woont in een klein dorpje in den staat Iowa, doch verlangt al door ora naar New-York te gaan en haar geluk daar te beproeven. Eindelijk gaat t\j op reis, doch de trein verongelukt en zij zwemt, terwijl zij een dame medevoert, naar den oever. Onderweg zinkt de dame plot seling en laat haar tasch in de handen van Katherine. Bij opening er van blijkt het, dat de tasch eigendom was van Madeleine Carson, die een half jaar uit logeeren ging in het huis van Nicholas Wentworth en daar naar eigen goeddunken op zijn kosteQ mag leven, terwijl b\j zelf zich op reis bevindt. De verleiding wordt Katherine te machtig en zjj gaat het avontuur beginnen om zich voor Madeleine uit te geven. Ook komt zij in aanraking met Dick Wayne, een echten fuiver, die zich aardig inburgert. Nadat dit een tijd lang goedging, werd Wentworth teruggeroepen en komt hjj bij Katherine, die zich reeds zijn vrouw noemt. Deze komt nu in het nauw en voelt 6ptlt. doch Went worth wordt door haar schoonheid getroffen en raakt verliefd, zoodat zij toch tenslotte elkaar trouw beloven. Aan belangstelling zal het deze week zeker niet ontbreken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn: voor het doctoraal exa men Romaansche taal en letterkunde mej. C E. Becherer, alhier; voor hef doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren H A. M van den Drips, te 's-Hertogenbosch. G. O M. J. Ruvsch de Beerenbrouck, te Den 'Haag en J. Kars, te Antwerpen. Voor t' examen apothekers-assistent waren 4 candidaten opgeroepen. Geslaagd zijn de dames A. A. M. Vos en S. P. Verhoogh en de heer T. v. d. Berg, allen te Rotterdam. Prof. dr. B. D. Eerdmans, alhier, heeft zitting in de examencommissie voor gods- dienstonderwijzer(e9) bij de Ned. Protest. Bond, in Juni te Amersfoort te houden. Graaf Albert Apponyi, die voor de V°r- eeniging Nederland-Hongarije in ons land komt spreken, gelijk reeds aangekondigd, zal in onze Universiteitsstad in de aula van de Hoogeschool de eerste lezing houden en wel op 5 April a.s. 's middags. Voor den dienst in Ned.-Indië is. be stemd mr. J. A. Halffman als adm. ambt. bij het Binnenl. Bestuur. - De examens, voor krankzinnigen-ver- pleging, ingesteld door en af re nemen van wege de Neder!. Vereen, van psychiatrie en neurologie zijn voor de gestichten Enie- geest etc. vastgesteld op 10, 11 en 12 Mei a s. Aan het bestuur van de A. R. Kies- vereeniging: „Nederland en Oranje", alhier, is volgend schrijven gericht: De openlijke en opzettelijke negeering van de arbeid9groep in uwe Kiesvereeniging bij de samenstelling van de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing, was voor mij aanleiding met de vooraanstaande Anti- Revolutionaire arbeiders overleg te plegen. Een en ander maal hebben wij te samen zeer ernstig gesproken over de wijze, waarjp wij ons protest, tegen het misbruik mak-n van de macht der meerderheid in uwe Ver eeniging door negeering van het arbeiders element, zouden lot uiting brengen. Thans kan ik u mededeelen dat ik. na rijp overleg met mijne vrienden besloot, uit pro test tegen de handelingen van de meerder heid uwer Vereeniging. mij van de candida tenlijst te doen schrappen. Ernstig hebben wn nog overwogen ons protest te doen blijken doorben advies uit ie geven voor voorkeurstemmen, waarlegen ook uw bestuur, blijkens mij verstrekte mededeelingen, niet het minste bezwaar had, doch wij zijn daarvan leruggpkom-m Ik wensch niet dat de arbeidersgroep wordt misleidt en de gelegenheid worde gebod?n door voorkeurstemmen de A. R. lijst te ver sterken (w g.) J. B. H. GROTENHUIS. Het was vol, heel vol zelfs gistermid dag bij de Afd. Leiden van de Nederland- sche Vereeniging van Huisvrouwen in de groote Nutszaal. Het huisvrouwenkoortje, feitelijk opgericht om aan het 10 jarig lus trum luister bij te zetten, hetwelk evenwel niet had kunnen plaats vinden door ziekte destijds van de leidster mej. Ritman. trad op en zooals mevr. Schots terecht in haar openingswoord aanhaalde, muziek blijft altijd trekken. De eerste kennismaking met dit jonge koortje was een aangename bij de aanwezigen, zoozeifs dat het „Frühling" moest bisseeren. Wij gelooven dan ook wel dat mevr. Schots de tolk aller aanwezigen was, toen ze mej. Ritman een vaas met bloemen aanbood en dè hoop uitsprak, dat het koortje onder haar leidster steeds zou mogen bloeien en dat mevr. Muller, die de pianobegeleiding op zich had genomen en bij het begin een tuil bloemen op haar plaats vond liggen, mej. Ritman trouw zou blijven. Ter eere van het eerste optreden van het koortje werd den aanwezigen dames gratis thee geoffreerd. Op veelvuldig verzoek had nog een de monstratie plaats met den Fruco-room- en eierklopper. waarbij goede zaken zijn ge daan, terwijl mej. Filippo een kostelijke col lectie eigengemaakt, handwerk tentoonstelde De afd. Leiden kan met trots op dezen middag terugzien. De minister van financiën deelt mede, dat ten behoeve der schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen, enz. te Leiden. 2de afdpeling, f 42.17 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting ov°r 1923/1924; als voren f 29 20 wegens Ie wei nig betaalde forensenbelasting over hetzelf de jelastingjaar. Gisteren passeerde onze gemeente twee jonge menschen H. v. d. Schalk en A. v. Zeist uit Apeldoorn met een radiotoestel, ge plaatst op een driewieiigen flets, omgebouwd in den vorm van een auto waarmede zij een reis om de wereld zullen maken. Door het geven van radio-coricerlen. en verkoop van ansichten met hun foto's, hopen zij de on kosten van hun reis te dekken. Gisteravond te ongeveer even elf uur ontstond er op de Haarlemmerstraat tér hoogte van de Sionsteeg een vechtpartij tus schen eenige jongelieden. Gelukkig kwam er voor de zwakste partij spoedig hulp op dagen van een der toeschouwers bijgestaan door meerdere menschen die van het geval getuige waren, want een der vechtersbazen was bezig zijn tegenstander de keel dicht te knijpen. Intusschen was de politie opgebeld doch toen deze ten tooneele verscheen wa ren de belhamels verdwenen. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan. Gistervoormiddag viel de 16 jarige J M B.. wonende aan den Hooge-Rijndijk, werk zaam in de garage van de firma Van der R., in de Nieuw9leeg. ter hoogte van ongeveer twee meter naar beneden en kwam op een emmer terecht. Tengevolge van den val liep hij eenige verwondingen op en kreeg kneu zingen aan een der knieën. De Eerste Hulpdienst verleende genees kundigen bijstand, waarna de knaap huis waarts kon keeren. Opneming in een zieken- inrichting werd niet noodig geacht. RESIDENTIE-ORKEST. Bet laatste abonnementsconcert werd, doordat dr. Van Anrooy lichtelijk ongesteld is, gedirigeerd door den tweeden dirigent Leo Ruygrok. Het is niet gering plotseling de leiding te moeten overnemen van drie monumentale Beethoven-werken. Hij heeft dal buitengewoon verdienstelijk gedaan. Zjjn di rectie was meer dan louter bindend element: er ging weldadige bezieling van uit. Ze BINNENLAND. De verdere behandeling van het Neder- Iandsch-Belgisch verdrag in de Eerste Kamer. De heer Colijh acht verwerping verzekerd. (Eerste Kamer, 2e blad). Een Prinses-Jnliana-bloem ten hate van het Drentsche Veenkind (Binnenl. 2e blad). Kerk en Zending (Kerk en School, debt.) De Min. van Financiën tal de Indiening van een wetso-twern, wiarHI aan de ne- meenten de heffing van een eigen nersoneele be'asting wordt toegestaan, niet bevorderen. (Binnenl., 2e blad). Schandelijk optreden van het Rapal- jaansche raadslid Core—on, in den Rotter- damschen Raad. (Gem., Ie blad). Geen lawntennis op de Olympische Spe'cn in 1923. (Sport. 4e blad). Te Den Raag is een 52-iarige vrouw ge arresteerd in verhand met den moord op het Beznidenhont. (Laatste Ber., Ie blad). BUITENLAND. Onrnstbarende berichten van den Balkan. (Buitenl., Ie blad). Nanking op het pnnt van vallen in handen der Zuidelijken. (Buitenl., Ie blad). Aanklacht tegen den Znid-SIavischen minister van binnenl. zaken. deed ons niet alleen den bekwamen musicus keuuen, maar ook deo scheppeuden kunste naar, wiens respectabel werk (o.a. een synrpbonie, ouverture Koning Midas) her- baaiuetp door bet Residentieorkest is uit gevoerd en dat we verlangend zijn ook eens in onze concertzaal te booren. Het programma opende met de derde Leonore-ouverture. Ze wordt, „de groote'' genoemd klaar dat door die toevoeging de zinvolle tweede onrecht wordt aangedaan, is nauwelijks aan twijfel onderbevig. Wel is no. 3 de brülantste. Ze beeft zicb als een orkestraal vtrluusenwerk ingeburgerd en de innige, aan eflecten armere, ouverture no. 2 verdrongen. Men weet, dat beide ouver turen zgn geschreven voor de opera Fidelio, no. 2 voor de eerste opvoering in 1805, no. 3 vcoi de reprise in 1806. No. 1 is door Beethoven ter zijde gelegd en ze is eerst na zijn dood gepubliceerd. Voor de weder-opvoering der opera in '1814 schreef Beethoven wederom een nieuwe inleiding, die bekend is onder den naam van Fidelio- ouverture. Het orkest beeft de rijke no. -3 mot zijn vele aantrekkelijke gedeelten (do lamares van aebter bet podium, het bekourlgk duet tusschen fluit en fagot, de opwindende vioolfiguren in 't slot, enz.) met pracht en praal gespeeld. Het programma sloot met de derde sym phonic, de Eroica, die in tweeërlei zin een heldensympbome is. Vooreerst in den zin van: symphonie over of geïnspireerd op een heldenfiguur (Napoleon Bonaparte en gene raal Bernadotte mogen met name worden genoemd). Maar niet minder in dien van: svrapbonie geschreven door iemand van voor zijn tijd buitengewoon merkwaardigen mu- zikalen durf. Want met de derde heeft Beethoven bet vertrouwde pad van zijn onmiddellpe voorgangers Haydn en Mozart verlaten, die bij in 1 en II nog volgde, als vertoonde hjj toen reeds neiging een eigen weg in te slaan. Met de Eroica be gint naar vorm en inhoud de groote sym phonie in Beethovenschen stijl. Uit histo risch oogpunt zal ze altijd om die reden opmerkelijk blijven. Maar niet minder is ze dit om den schat van muzikale schoonheid, die er in geborgen ligt. Een schoonheid, die voor baar erkenning geen terugblik in den tijd van haar ontstaan vraagt, noch gebonden is aan plaats of milieu. Een schoon heid verder, die voor eiken normalen mensch verstaanbaar is en zal blijven tot in lengte van dagen. Deze onmiddellpe en algemeen geldende werking geeft aan de Eroica het Beeihoveniaansche universeele karakter. En dat miste ook gisteravond zijn uitwerking niet, dank zij bet prachtig verzorgde spel, den traaien orkestklank en de bewogen voor dracht. De stampvolle zaal beeft het orkest en zijn tjjdelpen leider zeer lnide toege juicht. Tusschen beide stukken in speelde mej. Nelly wagenaar bet onvolprezen 4e piano concert van den meester. De lyriek van dit stak ligt mej. Wagenaar bponder. Ze gaf er zicb aan met alle toewijding en van ganscher harte, "echnisch bleef Mïtt

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1