ABdusTroOP Een speelbal der fortuin LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 Maart Derde Blad Anno 1927 Weet gij dat No. 20555 UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. UIT DE OMSTREKEN. degedeeld dat door de afd was aange kocht het pand van den heer Kramer, het welk zoo spoedig mogelijk ra gebruik zal worden genomen. Uit het jaarverslag b eek dat het bestuur zeer actief is geweest, daar in het afgeloopen jaar 60 bestuurs vergaderingen zijn gehouden. De balans wees aan "dat de omzet in 1925 van f 28-192, m 1926 gest egen was tot f35111. Do win st en verliesrekening gaf na de gebruikelijke afschrijvingen een winst aan van f 1457.52$. Het rapport der Handelskamer luidde zeer gunstig en wees er op dat m do afd, een behoorlijke groeikracht zit. Het dividend werd bepaald op 3 pCt., hetwelk zal wor den uitgekeerd op Woensdag 23 Maart in den winkel van 79 uur 's avonds De be spreking van het bestuursbeleid leverde geen bijzonderheden op. Met algemeene stemmen werden herkozen tot bestuurs leden de heeren J. Koelewijn, C. v. d. Hulst en C. Ruigrok en in den Raad van Toezicht de heer H G de Boer. Bij de rondvraag wenschte de heer A. H. Sehrama de afd geluk met den aankoop van het nieuwe pand en den behaalden grooten om zet. Hierna volgde sluiting op de gebrui kelijke wijze. De heer "B. van der Werf, volontair bij de gemeentepolitie alhier, is met in gang van 21 Maart benoemd tot inspecteur van politie te Breda. OEGSTGEEST. Algemeene Middenstandsveieeniging. In de groote zaal van ..Het Witte -Huis" hield de Algemeene Middenslands-Vereeni- ging alhier een ledenvergadering. De op komst van leden en belanghebbenden was niet groot, zelfs het bestuur was niet vol- 13 Als Voorzitter fungeerde nu de heer M. C. v d. Burg die de vergadering opende met een hartelijk welkom en mededeelde dat de Voorzitler wegens huiselijke omstandig heden verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Daar de secretaris, de heer Duyverman afwezig was. las de heer Eradus de notulen. De penningmeester de heer v. d. Burg bracht het financieel verslag uit. De inkom sten bedroegen f 147.50; Uitgaven f 115.10; Batig saldo f 32 40. Aan de orde was dan: Mededeelingen van hel bestuur. Naar aanleiding van de reeds op verschil lende bestuursvergaderingen als ook op dezs ledenvergadering blijkende afwezigheid van de hoofdpersonen in hel bestuur werd be sproken om een tweetal plaatsvervangers te benoemen. Daar de (unclieverdeeling thuis- behoort bij het bestuur, werd goedgevonden dit op de eerstvolgende bestuursvergadering af te handelen. Hel bestuur was zoo gelukkig geweest, den heer C. Korteweg uit Leiden, bereid te vin den om dezen avond Ier vergadering te kó men spreken, die hierna het woord verkreeg en de belangen en het nut van den midden stand besprak. De Voorzitter bracht den spreker hartelijk dank voor deze zoo belangrijke rede en stelde de aanwezigen in de gelegenheid tot hel stel len van vragen. Door verschillende aanwezigen wordt hiervan gebruik gemaakt. Na een woord van dank aan den heer Korteweg en de aanwezigen, sloot de Voor zitter deze vergadering. Met wijziging van het besluit van den raad dezer gemeente tot vaststelling van het bedrag der driejaarlijksche vergoeding als bedoeld in art. 101, 8o lid, der Lager Onderwijswet 1920 over de jaren 1922 1924, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland bedoeld bedrag vastgesteld op f5496.53Va en bet bedrag, dat over die jaren te veel is uitgekeerd op f 10.265.24'/2 f 5496.53l/2 4768.71. Achter het Groene Kerkje brak Dins dagavond de achteras van een vrachtauto van de firma V. uit Leiden. De nieuwe, zeer doelmatig uitgeruste kraanwagen van de firma Rooyakkers en Kamsteeg, alhier werd dezen avond voor het eerst in dienst gesteld. Bij het draaien zakle de vrachtauto levens nog tot over de as in den sloolberm. doch dit bleek geen be- RECLAME. gij Uw borst versterkt» Uw ademhaliDgsor* gaoen zuivert door het geregelde gebruik raa 9496 zwaar voor de kraan, die het vrachtje opta« kelde en naar de garage vervoerde, binnea een half uur tijds. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Leendert, Z. van C. van Delft en J. C Ravensbergen Wijnand Hendrik. Z van M. W. v. d. Wel en I. A. M van Wel Petrus Johannes, Z. van H. v. d. Meij en J. P. Perfors Willem Leendert, Z. van Joh. v. d. Gugten en N. Schoneveld Willem, Z. van W. Leeuwenburg en L. Tavenier. Ondertrouwd; G. L. Warn aar te Dirk9- land en A. J. v d. Vijver, alhier J. Paauw alhier en A. Bamhoorn te Noordwijk. v Overleden: Pietertje v Klaveren 61 j., echtg van J. Zwaan. Lepndert de Snayer 51 j., echtg van J. L. v. Roon Janna van Egmond 8 weken, D. van D. van Egmond en W. Zandbergen. SASSEN HEIM. 1 Gewijde muziek. In do Gereformeerde kerk heeft gister avond de heer H. M. Keunuig, organist, eeD uitvoering Van gewijde muziek gege ven, met medewerking van mej. Hanny van ïeyliugen, sopraan te HiJlegom, en de heer Frans Vrijhoff, cello te Leiden. Het mooie programma werd uitstekend uitgevoerd zooals wij dat trouwens altijd bij deze uitvoeringen gewend zijn. Ditmaal had de heer Keunmg voor een mooie afwisseling gezorgd, door de mede werking van een "ioloncello. Begeleid door het orgel, is het een lust hiernaar to luisteren. De talrijke aanwezigen, onder wie velen van buiten, hebben genoten van muziek en zang beide. WASSENAAR. j Bij Kon. besluit is de bronzen eere* medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nasau, toegekend aan den heer C. L. van der Staay, tuinman in dienst bij den heer C. Rijkée, alhier. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Straataanleg Op zoek naar een nienwe losplaats Aan plakborden met tralies? Voorzitter: de burgemeester. Alle leden waren aanwezig, behalve de heer J. de Graaf, die bericht van ver hindering had gezonden. De notulen worden onveranderd vast gesteld. V oor kennisgeving worden aangenomen een achttal ingekomen stukken, w.o. het procesverbaal van gedane kasopneming by den geméente-ontvanger, waaruit bljjkt, dat alles in orde werd bevonden, en de kas een waarde bevatte van f 2829.92. Van den Minister van Onderwijs een missive, dat het Kijksvoorschot L O. 1927 is vastge steld op f2438, terwyl ten slotte nog een brief wordt voorgelezen van de wed. van S., waarbij deze haar zoon voor werkzaam heden aanbeveelt. Van de wed. van L. ia een verzoek ingekomen om onderstand in de huishuur. De voorzitter stelt voor om het adrea te zenden naar B. en W. om advies, aan gezien het pas hedenmorgen is ingekomen en dat college daaromtrent nog niet heeft kunnen beraadslagen. Aldus wordt besloten. Hierna wordt besloten, dat op een stuk grond aan den Vrouwen weg, naast de than3 in aanbouw zijnde 50 woningen, ter breedte van 18 M. niet gebouwd mag worden, aan- BOSKOOP. Tot vader en moeder in het weeshuis llhier zijn benoemd de heer en mej. A. Biiker, te Gouda. Voor het Drenlsche Veenkind is op postrekening No. 44418 van J. M. Leesberg je Alkmaar gestort f 5.40, bijeengebracht door de leerlingen van eenige klassen van fe M. U. L. O.-school, Zijde, alhier. Wie tolgt? HAZERSW0UDE. Chr. Knapenvereeniging. De Chr. Knapenvereeniging „Het Mosterd- iiadje" heeft onderleiding van den heer C. Pslijn in het lokaal „Salvatori" haar jaar- leest gevierd. Na hel gemeenschappelijk zingen van Ps. 103: 1 en gebed sprak de leider een kort wel komstwoord. Uit het jaarverslag van den secretaris P. Verheul dat in dichtvorm was samengeste'd, Heek dat de vereeniging 16 leden lelt en het lantal donateurs 20 bedraagt. De penningmeesler. J Hendriks, die even eens in dichtvorm zijn financieel verslag ten [ehoore bracht, deelde daarin mede dal de ontvangsten f 48 en de uilgaven slechls 11.13 hadden bedragen, zoodat een batig saldo aanwezig bleek van f 46.87. Daarna werden een 4-tal samenspraken [ehouden, opstellen en voordrachien ten leste gegeven, en natuurlijk versnaperingen rondgediend Een collecte brachl f 7.30 op. Hal plan bestaat voorts dal de vereeniging lazen zomer een vacanliereisje zal onder- Eemen. Afgevaardigden v. d. Gereform. Knapen- weemiging Samuel en van de Chr. Jongel. Vreeniging „Eere zij God" brachten de ge- ikwenschen hunner vereenigingen over. Daarna werd het woord gevoerd door dan eer J. de Kort, waarna het gezellig samen- rijn na hel zingen van Ps 72: 11 door den leer S. Huisman werd gesloten. Ziekenverpleging. De jaarvergadering „Ziekenverpleging" werd gehouden in de zaal van den heer Var- laar aan den Rijndijk, en was karig bezocht. Na opening door den voorzitler, den heer T. Wezelenburg, las de secretaris, pastoor J. van Veen, de nolulen welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Daarna bracht de voorzitter hel jaarver slag uit waaruit bleek dat de vereeniging 217 leden en 69 donateurs telt. De depots ver- keeren in uitstekende conditie, en steeds worden de verplegingsartikelen aangevuld. Zr. Boer had in hel afgeloopen jaar 696 be zoeken in 23 gezinnen afgelegd. Het financieel verslag van den penning meester, notaris Engelberts vermeldde a's ontvangsten f 4143 61, en als uilgaven 13801.92 zoodat er een batig saldo is groot 1 341.69. De commissie tot nazien der rekening bracht bij monde van den heer J. Moslert rapport uit dal kas en boeken in goede orde waren bevonden, waari^i de voorz., secreta ris. penningmeester en commissie hartelijk dank zegt voor hun vele werkzaamheden. Tot bestuursleden -werden met bijna alge meene stemmen de heeren ds. Gispen, ds. Luuring en Th. Verkleij herkozen. Tot commissielid voor het nazien der reke ning vacature Mo9tert werd gekozen de heer J. van Schie. De verkoop van het Emmabloempje werd vastgesteld op 21 April a.s. waarna de ver gadering met een woord van dank door den voorzitter werd gesloten. LEIDERDORP. Leiderdorpsche Damclub. De stand om het kampioenschap van Lei- lerdorp is als volgt: H. v. d. Vegte 13 prt., SO pnt.; N. Mol, 14 prt., 20 pnt.; K. Spek, 13 prt 17 pnt.; F. J Mol, 13 prt., 16 pnt.; L Vervark, 14 prt.. 16 pnt.: N Hoogervorst. 3 prt., 11 pnt.; K. Kranenburg. 13 prt., 10 pnt.; G. de Koning J.M.zn., 10 prt., 7 pnt. W. Goedhart, 12 prt., 7 pnt.; Th. de Boer, 13 prt., 6 pnt.; J. M. de Koning, 12 prt., i pnt. Bij dezen stand zijn uitgespeeld N. Mol en A. Vervark. Naar het Engelsch van RAFAEL 8ABAT1NI. Geautoriseerde vertaling van A. T. 34) Het Hof verhuisde naar de gezondere lucht ▼an Salisbury, en den 21sten en 22sten was er een onophoudelijk westelijk trekkende stroom van koetsen en wagens langs oha- rtog Cross, beladen met menschen, die de be smette stad verlieten om veiligheid buiten te drieën. Die vlucht bracht schrik in de stad, wier inwoners het gevoel hadden, schepelin gen te zijn aan boord van een schip, dat den ondergang nabij is. Iets, dat op een paniek Celeek, volgde door de bevelen uitgevaardigd door den Lord Mayor en de maatregelen lie Êenomen werden, om de gevreesde ziekte te bestrijden Sir John Lawrence was gedwon- fcsn, strenge verordeningen uit te vaardigen, onderzoekers aan te stellen, en maatregelen te Demon, om de besmette huizen te sluiten te isoleeren maatregelen zoo streng, dal zij voor goed dp overblijfselen vernie- Jjedon van de behaaglijke gedachte, dat er "tonen de muren der stad geen besmetting Was Een vlucht op groote schaal volgde hier- ®P- Nooit was er zulk een vraag naar paar- in Londen, en nooit werden zij zoo duur ▼erhuurden dagelijks in Ludgate. Aldgate, London Bridge en door ieder anderen Uilgang der stad was er dezelfde opstopping Anti-Rev. Kiesvereeniging. Gisteravond Jcwam de A -R. Kiesvereeni ging in jaarvergadering bijeen, tevens voor het opmaken van de candidalenlijst voor den gemeenteraad. Nadat de voorzitter, de heer G. Los. de vergadering op de gebrui kelijke wijze had geopend, en eenige huis houdelijke werkzaamheden waren verricht, werd tot vaststelling van de candidatenlijst voor den gemeenteraad overgegaan. De uit slag was als volgt- No. 1. G. A. de Bruyne; 2 A van Leeuwen Az.: 3. G. Groenendijk; 4 J. P Vervark: 5. A. Roest; 6. J. Koning Pz.; 7 C Bos; 8. L. v. d. Sijs: 9. L. C. Snel; 10 C. Noorlander. In de vooraf gehouden bestuursverkiezing werden herkozen de hee ren: G. den Braver, L. v. d. Sijs en J. W. Koning. De heer C. v. d Zwet sloot de ver gadering met dankzegging. AALSMEER. Ce gemeenteraadsverkiezingen. De lijst der vrijzinnigen alhier, werd als volgt samengesteld voor de a.s. gemeente- raads-verkiezing: 1. J. C. M. Mensing; 2. M. Alderden Czn., 3. J. P. Berghoef, 4. W. A. Keessen, 5. D. Jongkind Mzn., 6. Alb. Barendsen, 7. H Eveleens Arnzn., 8. W. de Groot, 9. Jac. Keessen. 10 J. W. Kniep, 11. mevr. Mannesv. d. Wall, \2. K. Baarse Kzn. Twee zittende raadsleden, n.l. de hee ren Wiehmann en W. Keessen Kzn. komen niet op de lijst voor. Eerste steenlegging nienwe kerk. Dinsdagmiddag had alhier de plechtige eerste steenlegging plaats voor de nieuwe Doopsgezinde Kerk, aan de Zijdstraat. De heer Jb. Alderden Dzn.. voorzitter van het kerkbestuur, verrichtte die plechtigheid; de troffel was met wit en rood lint versierd. Vervolgens hield hij een toespraak. Ook voerde nog het woord de oud-predi kant, ds. H. C. Barthel. KATWIJK AAN ZEE. In het blad van gisteren, betreffende bet bericht van het plaatsen van een hek aan het Zeehospitium alhier, is een foutje ingeslopen. Er staat n.l., dat he* vervaar digd werd door D. Haasnoot. Dit moet zijnHaasbroek. Tot penningmeester van de Chr. Jeugdorganisatie is thans benoemd de heer A. den Haan. LISSE. Zanguitvoering. De Chris, zangvereeniging „Excelsior" gaf een concert in „Rehoboth". Medewerking werd verleend door mevr. A. Bunte—De jong (sopr.), den heer Frit9 Dijkstra (tenor) en den heer J. de Vente (fluitist), allen van Amsterdam. Op verzoek vai^ den eeje-voorzitler, den heer C. Herrewijn. werd begonnen met hpt zingen van Psalm 81 1 en 12, waarna door hem voorgegaan werd in gebed De talrijke aanwezigen werden hierna welkom geheeten. Het koor ving aan met „Nu zijt Welle- kom" van Jos. Vranken, welk nummer in den loop van den avond nog gevolgd werd door een zestal andere. No .5a „Vaarwel" van F. Pijlman en No. 10 „In 't Woud" van Jac. Bonset, bevielen on9 het meest, vooral eerstgenoemd nummer. Voor de medewerkers, zonder onder scheid, hebben we niets dan lof. Werd er met groote aandacht geluisterd naar mevr. Bunte, niet minder was dit het geval met den heer J. de Vente, wiens spel bewonde ring afdwong. We mogen echter den heer Dijkstra niet vergeten, want deze bleek een kracht van de eerste orde te zijn Een ware ovatie ging ir de zaal op. Een extra nummertje kon dan ook niet uitblijven. Alles bijeen geno men, was het een zeer goed geslaagde avond. De komende verkiezingen Gistermiddag kwamen de commissies van de C.-H. en A.-R. partijen bijeen, ten einde een bespreking te houden of het al of niet van vertrekkende ruiters, voetgangers, koet sen en karren, die vroeger aan Charing Cross te zien was geweest. Een soorf verlamming maakte zich meester van het leven in Lon den en den handel door de snel afnemende bevolking. Er werd verleid, dat in de voor sleden de menschen stierven als vliegen bij hef naderen van den winter. Maar kolonel Holles was te zeer vervuld met zijn eigen zaken, om zich veel te be kommeren om de algemeene paniek. Toen hij eindelijk hoorde van den uittocht uit Whitehall,- kwam hij in beweging, uit angst, dat zijn genade van Buckingham op wien zijn laafste hoop nu gevestigd was met de anderen zou vertrekken. Daarom waagde hij het. in een brief den Hertog aan zich te her inneren. Twee dagen wachtte hij vergeefs op antwoord, en toen, terwijl moedeloosheid hem aangreep, kwam er nog een slag om hem in de grootste en volkomen wanhoop te storten. Hij keerde na de schemering op een avond terug van een tocht, waarop hij eindelijk dat juweel verkocht had, dat nu het doel ver vuld had, dat hij altijd gedacht had, dat het noodlot er mee voor had. zoo dat de omzet ting er van in geld het laatste gebruik was, dat er van te maken viel. Hij had heel slechte zaken gedaan, want dit waren geen tijden verzekerde de kooper hem dal de menschen aan sieraden dachten Toen hij de herberg weer binnentrad, naderde Banks, de waard. hem. en trok hem naar een kant buiten hef gezicht en gehoor van de enkele mannen, die in de gelagkamer waren. „Er z'n hier twee mannen geweest, om naar u te zoeken, heer." Holles schrikfe blij op hij dachl dadelijk aan den Hertog rn Buckingham De waarl, dit ziende, schudde ernstig het hoofd. 9 Hij samen optrekken met een lijst bevorderlijk kon zijn voor het verloren gaan van stem men bij de eerstvolgende verkiezing van den gemeenteraad Na ampele bespreking besloot men te zamen met een lijst uit te komen. NOORDWIJK. De voltooide St. Jeroenskerk. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen in de R.-K. Kerk, die than9 voltooid is. en we moeten zeggen, dat men reeds bij de in trede van het gebouw onder den indruk komt van de grootsche ruimte onder de hooge gewelven. De kerk met z'n ranken toren, heeft een hoofdingang en twee zij-ingangen. Een hoo. ijzeren hek omsluit deze ingangen, die alle voorzien zijn van tochtdeuren, waar door men het kerkgebouw binnentreedt De dorpels onder de deuren zijn van hardsteen en het bovenvlak is rond afgeslepen, wat voorkomt dat men de voeten stoot. Achter in vindt men het zeer ruime zangkoor, waarboven het groote sterraam zich be vindt Hierin is glas in lood vervat en het bevat de afbeelding van den Heiligen Jeroen, aangevuld met de meest helle kleuren, wat« bij heider weer of beter nog wanneer de zon er op schijnt, een prachtig effect geeft Door de verbouwing zijn een 300-tal zit plaatsen er bijgekomen, wat wel noodig was De banken zijn alle nieuw en ziju zeer zeer gemakkelijk Achterin onder den toren bevindi zich de doopkapel, die van de kerk gescheiden is door een mooi uitgevoerd uzeren hek. wat ten geschenken is gegeven. In deze doopkapel zullen gebrandschilderde ramen worden aangebracht, die ook zijn geschonken. Het gewelf is roomgeel gesaust, waartusschen de roode graten zeer goed uit komen. De muren zijn grijs gesaust en met gele banden afgezet. Alle ramen zijn van gebrandschilderd gla9 en geven daardoor aan het geheel een warm cachet. De licht kronen zijn van eenvoudig materiaal en zijn slecht9 voorloopig, in afwachting van mooiere. De preekstoel staat thans geheel vooraan en heeft als klankbord een z.g schelp, die, wanneer de spreker er precies midden onder staal, het geluid op de best mogelijke wijze verdeelt. Hetgeen nog bet ergste gemist wordt is een orgel. Op het oogenblik wordt gebruik gemaakt van een huisorgel, wat in zoo'n roote ruimte vrij nietig klinkt. Maar, naar wij vernemen, is het niet de bedoeling dezen toestand zoo te bestendigen. De offerblokken achterin de kerk zijn inbraak vrij in den muur gemet seld. De parochie Noordwijk mag met recht tevreden zijn met deze verbetering. „De Hanze". De Hanze hield een matig bezochte ver gadering onder voorzitterschap van den heer II. v. d Werf. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld Bij monde van den heer J. H. v. d. Werf brengt do kas- commissie rapport uit van haar werkzaam heden. De bescheiden zijn correct in orde bevonden, doch de commissie oordeelde bet noodig en nuttig eemge goede wenken te geven voor het volgende beheer; tevens stelde deze commissie voor een reeds vroe ger ingestelde donatie, nu de .kas weder in 'n tamelijk goeden toestand verkeert, te doeu plaats hebben, wat met algemeene instemming wordt aangenomen, waarna de penningmeester onder dank voor zijn be heer wordt gedechargeerd. Alsnu werd hot woord verleend aan den geestelijken advi seur welke het tweede punt van het Re- rum Novo-rura" de Staatszorg, behandelde. Naar aanleiding hiervan Werden meer dere vragen gesteld. De voorzitter sprak zeker nameens allen een hartelijk woord van dank tot den gpes telijk adviseur voor di-ens aangename en leerrijke inleiding. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter met den chr. groet. R.-K. Coöperatie. Alhier is eeD goed bezochte jaarverga dering gehouden van de R. K. Coöp. D. S.S. De voorzitter, de heer Jac. Comman deur, sprak een woord vaD_^ welkom R]>e- ciaal tot den geestelijk adviseur kapelaan W. Nijssen en het bestuur der coöperatie van Lisse. Aan de vergadering werd nie- was een zwaar gebouwd, donker uitziend man met een vriendelijk karakter, en het is mogelijk dat zijn droefgeestige gast instinct matig zijn sympathie had opgewekt. Hij kwam dichter bij, en liet zijn stem dalen, ofschoon dit eigenlijk niel noodig was. „Het waren boden van-Bow Street," zei hij. „Ze hebben dit niet gezegd. Maar ik ken hen. Zij deden een massa vragen. Hoe lang ge in mijn huis waart geweest, en vanwaar ge kwaamt en wat ge deedt. En bij het heen gaan zeiden ze mij. u niets hiervan te zeg gen. Maar"De waard haalde zijn breede schouders op, en trok zijn lippen samen als teeken van verachting voor dat bevel. Zijn donkere oogen waren op den kolonel geves tigd en hij merkte den plotselingen ernst van dezen op. Holles twijfelde niet van welken aard de zaken waren, die deze handlangers der justitie naar hem toe gebracht hebben. Zijn betrekking tot Tucker en Rathbone was ontdekt, misschien bij het rechtsgeding van den eerste, die juist schuldig bevonden en veroordeeld was. om opgehangen en gevie rendeeld te worden. En hij begreep, dat als hij eenmaal in de klauwen van de wet viel, zijn eigen veroordeel in g, ondanks zijn on schuld, "olgen zou. „Ik dacht, heer," zei de waard, „dat ik u moest waarschuwen Als ge dus iets tegen de wet gedaan hebt, moet ge niet hier blij ven. om u gevangen (e laten nemen. Ik zou niet graag zien. dat u wat kwaads over kwam." Ho!le9 herstelde zich. „Banks." zei hij. ..ge zijt een goed vriend en ik dank u. Ik b&b niets gedaan Dal kan ik u verzekeren. Maar de schijn kan me veroordeeten De ongeluk kige Tucker was een oud vriend van mij. Een zucht van den waard onderbrak zijn woorden. „Ach, heer, ik dacht al dat het zoo iets zijn zou, naar aanleiding van iets, dat zij zeiden. Daarom neem ik de verantwoor ding op me, het u te zeggen. Heer, ga heen, terwijl het nog tijd is." De kolonel was er even door verrast. Nu was de Fortuin hem toch eens gunstig, daar de waard van de Harp een geheim aanhan ger van de republikeinen was. Hij volgde den raad van den man op, be taalde zijn rekening, waardoor het meeste van de opbrengst van het juweel verdween en zonder zich zelfs den tijd te gunnen, om het goed, dat hij bezat, bijeen te nemen, ver liet hij dadelijk een woning, die plotseling zoo heel gevaarlijk was geworden. Hij was geen oogenblik te vroeg. Juist, toen hij in de duistere straat kwam, stonden twee .schimachtige gedaanten op eens voor hem, om hem den weg te versperren, een lantaarn werd ontbloot en voor zijn gezicht gehouden. „Sta. heer, in naam des konings!" beval een rauwe stem hem. Hij kon niet zien, of zij wapens in hun hand hadden of niet, hij wachtte ook niet, om zich hier van te vergewissen. Met één slag sloeg hij de lantaarn weg, en met den tweeden sloeg hij den man neer. die ze opge houden had. De armen van den tweeden bode werden om hem heen geslagen, en de man maakte zich gereed, om hem neer te gooien. Maar voor dit kon gpbeuren. had Holles den man buiten adem geslagen door een stomp met zijn elleboog, en toen de greep van den andere slapper werd. slinger de Holles hem tegen den muur. Zooals men* begrijpt, bleef Hol C9 nief staan, om te zien. wat voor kwaad hij gedaan had. Hij rende als een haas wei door de donkere straat, ter wijl achter hem krpfen klonken De vervol ging werd niet lang volgehouden, en weldra kon de kolonel veilig langzamer en rustiger verder loopen. Maar vrees vergezelde hem, en dreef hem steeds verder in de liepten der stad. en zij bleef hem bij den geheelen nacht door. Hij lag in een herberg in de buurt van Oldgate, en peinsde somber over den neteü- gen toestand, waarin hij zich betond. Voor dat hel dag werd, was hij tol het besluit ge komen. dat er maar één ding was, wat e*n verstandig man in zijn toestand doen kon, en dat wa9 dit Engeland te verlaten, waar hij niets dan bitterheid en teleurstelling ondervond Hij vervloekte de slecht-begrij- pen vaderlandsliefde, die hem huiswaarts had gevoerd, noemde ze bedriegelijk en den- gene een dwaa9. die er zich aan overgaf. Hij wilde dadelijk vertrekken, en dit slechte land ■waar hij geboren was. nooit weer zien. Nu de Hollanders weer terug in Texel waren en de zee weer open was. zou er geen moeilijk heid zijn. zelfs zijn gebrek aan geld zou geen hinderpaal wezen. Hij zou als schepeling dienst nemen op een schip, dat naar Frank rijk ging. Met dit plan ging hij den volgen den morgen vroeg naar Wapping. Er waren schepen, en menschen waren noodig, maar geen kapitein wilde hem mee nemen. voordat hij zich een getuigschrift van gezondheid verschaft had. De pest had dezen voorzorgsmaatregel noodig gemaakt, niet alleen voor hen. die naar het buitenland gingen, maar ook voor hen. die binnenslands bleven, want geen stad of dorp *?ou iemand uit Londen binnenlaten, tenzij hij voorzien was van een getuigschrift, dat hem gezond verklaarde. tWordt vervolgd), 4

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9