KERK- EN SCHDOINfEUWS. VISSCHER1J-BERICHTEN. EERSTE KAMER. KUNST EN LETTEREN. GEMENGD NIEUWS. SCHEEPSTIJDINGEN. De gewone audiëntie van den Minister van Marine ai. zal op Maandag 21 Maart 1927 niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIë. DE BIJZETTING VAN VAN HEUTSZ. BATAVIA, 16 Maart (Aneta). Twee bri gades, in hoofdzaak bestaande uit gedeco reerden, zijn aangewezen om onder com mando van een inlandsch officier, naar Holland te gaan ter bijwoning van de bij zetting van het stoffelijk overschot van generaal Van Heutsz. DE VOORGESCHIEDENIS DER COMMUNISTISCHE ONLUSTEN. BATAVIA, 16 Maart (Aneta). Aan den Volksraad is een overzicht van de voorge schiedenis van de onlusten verstrekt. Oor sprong van de actie is het wereldcongres te Moskou in 1924, welks besluiten uitge werkt werden door het congres van de P. K. I. in hetzelfde jaar te Djocja. Als ge volg hiervan werden eerst onwettige orga nisaties opgericht en samenwerking ge zocht met misdadigers voor het vormen van rooverbenden: Later werd een vakaclie in gezet en kleine bonden in de P. K. I. ge haald. De organisatie voor een algemeene slaking in 1925 is gestuit door het vergader verbod, waardoor plaatselijke organisatie onmogelijk werd. Vanuit Soerabaja werd nauw contact gehouden met Canton, maar de stakingen te Soerabaja braken te vroeg uit.,Te Singapore werd een geheim centrum opgericht en de leiding van de P. K. 1 hield steeds voeling met Moskou, omdat Neder land te ver geacht werd om van daaruit de beweging te leiden. De leiding van het verzet versterkte in- tusschen de illegale actie. Zulks bleek uit gevallen van brandstichting en roof en ui. bomaanslagen. Bij de arrestatie van een vervaardiger van bommen ontdekte de Justitie het bestaan van de dubbel-organi- satie. Bij de hoofdleiding te Singapore ont stond onderling meeningsverschil, in ver band met een besluit van de vergadering der Indische Kommunistische Partij te Solo. die plaats had in het eind van 1925, ei. waarbij besloten werd tot onmiddellijke verwekking van de onlusten. Alimin stemde hier voor,, maar Tan Malakka was tegen. Ten slotte wordt in het overzicht gecon stateerd, dat de P. K. I. er in geslaagd is, gedurende het jaar 1926 haar positie be langrijk te versterken, waarbij zij o.a. ge bruik maakte van de bestaande stroomin gen op godsdienstig gebied. CONFERENTIE. BATAVIA, 16 Maart (Aneta). In de voort gezette conferentie van den G.-G. met de hoofden van Gewestelijk Bestuur op Java, gehouden in het paleis Rijswijk te Welte vreden, werden de oorzaken behandeld van het verloren gaan van het contact tusschen het Binnenlandsch Bestuur en de bevol king. Er werd op gewezen, dat de moderne verkeersmiddelen de nauwe aanraking tus schen het Bestuur en de dessa verminde ren, aangezien dit verkeer zich in hoofd zaak langs de groote wegen beweegt. Voorts werd gewezen op de noodzakelijkheid van grootere kennis der landstalen bij het Be stuur en die van het meerdere verkeer van het Inlandsch Besluur in en naar de dessa. Dit kan o.a. bereikt worden door instelling van dessa-vergaderingen. Voorts werd er op gewezen, dat het personeelsgebrek bij het B B. en de eischen, die de centrale dien sten stellen, de ambtenaren als het ware achter hun schrijftafel vastkoppelen. Veel nut werd verwacht van nauwe .aanraking tusschen het Bestuur en de ïnlandsrhe jeugdbeweging. Tn een slotwoord verklaarde jhr De Graeff zich hoogst voldaan over de besprekingen en zeide Z.E. dat deze hem zeer veel geleerd hadden. NED. HERV KERK. Bedankt: Voor Vriezenveen: W M. A. Kalkman, te Werkendam. CHR GEREF KERK. Tweetal: Te 's Gravendeel- J. Hovius, te Sneek. en G. Salomons, Ie Amersfoort! EVANG. LUTH. GEM. Beroepen: Te Monnikendam-De Rijp: H. C. Zwahler, te 's-Gravenhage. IJMUIDEN, 17 Maart. VISCHPRIJZEN. II Tabrot per K G. f1801 30: 3 Griet per kist van 60 K G. 166—10: 2398 Tongen per K G f 2 101.50: 9 Groote Schol per kist van 50 K G. f23—13; 6 Middelsehol per kist van 50 K G. f27—19: 27 Zelsrhol per kist van 50 KG. f28—22; 450 Kleine Schol peT kist van 50 K G. f27190; 63 Bol per kist van 50 K G f3.100 60; 94 Schar per kist van 50 K G. f574.40: 5 Roggen per 20 sluks f2712.50: 26 Vleeten per stuk f 1 351.33; 17 Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K G. f8—7 50. 33 Groote Schelvisch per kist van 50 K G f.33 23 50: 94 Middel Schelv. per kist van 50 KG. f2617.50; 252 Kleinmiddel Schelv. per kist van 50 K.G. f 16.60—11; 670 Kleine Schelvisch per kist van 50 K G. f 11—3 10; 6) Kabeljauw per kist van 125 K G f24 12.50; 175 Gullen per kist van 50 K.G f8 3; 16 Lengen per stuk 1 1 350 67; 35 Heilbot per KG. f 1 50—1 20: 378 Wijting per kist van 50 K G. f3 90—1 40; 621 Kool visch per stuk f 1—0.20; 1 Makreel per kist van 50 K.G. f20. Er zijn 12 sloomtreilers binnengekomen Van de loggers kwamen binnen- de KW 147 met f178: KW 19 met f387: KW 39 met (310: KW 166 met f 4S7 KW 163 met f282; KW 132 met f393 en KW 36-met f 335 besomming. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. (Vervolg van gisteren). De heer VAN EMBDEN (V. D.) meent vooralsnog dit verdrag te moeten aanvaar den. Naar zijn oordcel hadden de tegen standers hun onverbiddelijke meening nog niet moeten vestigen om toegankelijk te blij ven voor de argumenten van den minister. Spr. is van meening, dat de grondslag van het tractaai niet le vinden is in de annexio- nistische eischen. Verantwoordelijke Belgi sche personen hebben nimmer de bedoeling gehad zich tegen onzen wil iels van ons grondgebied toe te eigenen. Ware het anders, dan zou hij geen enkel argument voor dit verdrag willen overwegen, dan ware het voor hem onaannemelijk. Doch serieus ge vaar van den kant van België is er nooit ge weest. Spr. bestrijdt de opvatting der tegenstan der omtrent de casus belhverklaring. Hij ziet daarin geen enkel militair obligo doch slechts een element der geschiedenis. In België is steeds gevoeld, dat het van Nederland afhankelijk was met betrekking tot de Schelde. Niemand zal ook beweren, dat, utilistisch beschouwd, de grens tusschen Nederland en België juist is gelrokken. België heeft altijd, reeds lang voor 1914 dus, beseft ,dat het de Schelde noodig had als eenigen uitweg naar zee voor zijn eerste haven. Die verlangens van België zijn in 1919 opnieuw naar voren gebracht. Het ware van ons niet verstandig, zelfs niet wensrhe- lijk geweest de ooren geheel ervoor te slui ten. Het verdrag is zeker niet vlekkeloos en een goed deel van de bezwaren, ertegen aan gevoerd, gevoelt spr. heel goed. Hij heeft dan ook een zwaren innerlijkcn strijd gestreden alvorens hij tot zijn tegenwoordig standpunt is gekomen. Verwerping van het verdrag schijnt hem nadeeliger voor ons land dan aanneming. Daar is allereerst het Schelde-regime. Men stelle zich voor. dat de weg van Rotterdam naar zee onder vreemde souvereiniteit stond en nog wel van een land, dal de con- curreerende haven bezit en dat men ons in de geschiedenis steeds had gedwarsboomd. Want dat hebben wij België gedaan in het verleden. Al kunnen wij van heden dit niet helpen, daarom missen de geschiedkundige feiten nog niet hun psychologische uitwer king. Menig oppervlak van de Nederlandsche polders zal ten offer worden gebracht, doch alleen als de noodzakelijkheid vaststaat en dan tegen behoorlijke schadevergoeding vol gens Nederlandsch onteigeningsrecht. Dit wordt een groot bezwaar geacht, doch zou men tegen het verleggen van dijken op zien, waar hel onze eigen belangen zou be treffen? De Amsterdammers spitsen zich op de ver breeding van hel Noordzeekanaal, wat toch ook ten kosie van de polders gaat. Ook tegen de loodsregeling heeft spr. geen bezwaar. Een voordeel voor Antwerpen is, dat Rotter dam geen lagere loodsgelden mag heffen, hoewel het dichter bij zee ligt. Dit is weliswaar een ongelijkheid, doch wat de vrijz.-democraten noemen: gelijkma king der ontwikkelingskansen, op interna tionale leest geschoeid. Spr. zegt aan de reserve voor oorlogssche pen niet de minste waabde te hechten. Dpze kwestie wordt allien door het volkenrecht geregeld. België vermag met deze reserve niets anders, dan voorkomen, da.t het niet meer bij ons zou mogen aankloppen, op grond van dit verdrag. Wij kunnen dus op grond daarvan de oorlogsschepen niet weige ren, doch kunnen wel tegenwerpen, dat wij uit anderen hoofde noch verplicht, noch zelfs bevoegd zijn, de schepen toe te laten. De reserve is hiermee van de baan. Wan neer men vreest, dat deze reserve een haard is voor moeilijkheden, diene men te bedan ken, dat bij verwerping een geheel andere haard blijft bpstaan, die veel gevaarlijker is, n.l. de kans op bemoeiing met de zaak door Frankrijk en Engeland. Wat het Moerdijkkanaal betreft, moet de probleemstelling aldus luiden, dat Antwer pen, behalve Scheldehaven, ook Rijnhaven is, doch een Rijnhaven met onvoldoende ver bindingen. Het argument, dat de kanaalver- .binding kunstmatig is, kan niet opgaan, daar Rotterdam en Amsterdam ook profiteeren van kunstmatige verbindingen. Een volk mag zijn grondgebied niet misbruiken om een buurman hinderpalen in den weg te leg gen, door te beletten, dat die buurman kan voldoen aan de gewijzigde verkeersbehoefte. Van een grnole zuigkracht van het Moerdijk- kanaal kan ^een sprake zijn. Het heeft slechts attractie tegenover de huidige veel slechtere verbinding door Zeeland Het be- teekent dus alleen een vermindering van het nadeel voor Antwerpen. Men bedenke, dat een verschuiving van Rijngoederen alleen in enkele grensgevallen zal plaats hebben. Ver scherpte concurrentie heeft ook haar nuttige zijde. Zij sphept ondernemingsgeest en prik kelt tot hoogere energie. Zoo ziet men onder den invloed van dit ontwerp-verdrag reeds een bespoediging van de verbetering der AmsterdamRijnverbinding Wel hebben mannen der praktijk de mindere positie te genover Antwerpen van onze havens ge schilderd. Doch ook mannen der practijk kunnen overdrijven en zich vergissen Daar van geluigt o m. een adres van de Kamer van Koophandel te Rotterdam in 1857 tegen overschatting van de spoorwegen. Ook tegen het leggen van de Maasbrug is in Rotterdam oppositie gevoerd. Tn Engeland waren geld mannen, ingenieurs, de hander tegen den aanleg van het Suezkanaal Hoe denken zij er nu over? Zijn wij er zoo zeker van, dat onze hedendaagsche kooplieden zich niet zullen vergissen? Bij het Centraal Bureau voor de Statisliek heeft spr. eenige cijfers gevraagd. Daaruit blijkt, dat van 1919 lot 1924 het gewicht der lading per scbeepston. uitvarende uit Rotterdam belangrijk hooger was dan ten aanzien van Antwerpen. Wat nu de kosten van het Moerddijkka- naal betreft, de bijdrage daarin door ons kan nooit grooter zijn dan het belang, dat wij er bij hebben. Ook de sluizen bij TJmuiden wa ren de grootste ter wereld, doch Wij waren er trolsch op, die noodig te hebben voor het verkeer en die te kunnen plaatsen zonder de toestemming noodig te hebben van een an der land. Thans is Nederland -niet gerechtigd den aanleg te weigeren van een kanaal, dat Antwerpen zegt, noodig te hebben. Als wij dit kanaal afwijzen, zullen wij toch binnenkort komen te staan voor den aanleg van het veel kostbaarder Ruhrort- kanaal. 4 Spr. komt nu tot de taak der Eerste Ka mer. Moet zij dit tractaat afwijzen omdat de andere tak der volksvertegenwoordiging zich met zóó kleine meerderheid ervoor verklaar de en omdat onder het volk een zóó scherpe actie is gevoerd? Het antwoord hierop is: neen. Er zijn twee precedenten ten deze. Het eerste is de felle actie van Amsterdam tegen het voorstel tot den aanleg van een spoor wegnet in 1859, omdat het net Rotterdam te veel gaf. De Amsterdamsche afgevaardig den stemden tegen. Hoe zou de heer Polak in 1859 gestemd hebben? De Eerste Kamer is voor de agitatie gezwicht en wees het ont werp af. Rotterdam kreeg toch eenige jaren later de spoorwegverbindingen, die het be geerde. Hel tweede precedent is de leerplicht wet, die de Tweede Kamer passeerde met 50 tegen 49 stemmen Het lid dat afwezig was, zou tegen hebben gestemd. De Eerste Kamer aanvaardde de wet. Is er iemand, die de beslissing qnjuist acht? De toen zoo diep gevoelde bezwaren beston den niet. Is de volksbeweging thans hechter dan toen? In geen geval. De materie is veel te moeilijk voor de burgers en er heeft zeer een zijdige voorlichting plaats gehad. Spr. wijst op de gemakkelijkheid, waarmede in een ge val als dit een volksbeweging is op touw te zetten en wijst op de Dawes-regeling. die de Duitsche Rijksdag den moed had aan te ne men. ondanks het feit. dat het volk er tegen was. En hoezeer siaat de Dawes-regeling ten achter bij dit verdrag! In één opzicht wil spreker aan de publieke opinie een concessie -doen, dat zou zijn het instellen van een'nationale commissie van onderzoek nopens de kanalen. Wordt zulk een molie verworpen of niet ingediend, dan- zal spreker voor dil tractaat moetpn slem- ineu. Wijzen zij het af. dan zou het wel eens kunnen, dat zij in de toekomst onder den drang der omstandigheden een regeling moe ten aanvaarden, veel ongunstiger dan deze. De heer VERKOUTEREN (C.H.) betoogt, dat de Belgen de reserve omtrent de oorlogs schepen in het verdrag hebben gebracht als een gewilde dubbelzinnigheid, om te kun nen krijgen, waarop het geen recht heeft. Men moet niet zeggen: de Belgen hebben geen oorlogsschepen. Want wat niet is, kan worden. Natuurlijk i9 het onaangenaam, dat de deur van het Belgische huis op ons grond gebied ligt. Maar een dergelijke geografische onaangenaamheid heeft men nu eenmaal te dulden. De monden van den Donau hebben vroeger nooit op Oostenrijksch grondgebied gelegen België heeft zich over onze gunstige ligging nooit te beklagen gehad. Na New- York is immers Antwerpen de eerste wereld haven geworden. De politiek is een kwestie van practijk en werkelijkheid en men moet daarin niet komen met ideale leuzen als in ternationalisme. Dit laatste mag het natio nalisme nooit verdringen. Spr. wijst op de gevaren van de z.g. péné- tration pacifique, waartoe dit ontwerp onge twijfeld bijdraagt. Reeds vele Belgen hebben grondgebied in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland. Wat zal er gebeuren als het tractaat wordt aangenomen? Dan zal een nieuw tijdperk geopend worden van misverstand en onge noegen. Het annexionisme zal worden aan gemoedigd en veel verder gaande eischen zullen volgen Wordt het verworpen dan zullen wij stij gen in de achting onzer buren en zullen de Belgen begrijpen, dat zij ons hebben te be handelen op voet van gelijkheid en niet als overwonnenen. De heer DOBBELMANN (R.K.) zou wen- schen, dat de grondwet bepaalde, dat voor onherroepelijke verdragen een meerderheid van 2/3 in het parlement noodzakelijk was om die verdragen te ralificeeren. Onder het huidige verdrag is België rijk geworden. Wij hebben on9 steeds eerlijk aan dat verdrag gehouden. Deze herziening brengt voor ons slechts verlies mede. België verlangt echler meer om nog rijker te kunnen worden. Nederland heeft daarbij echter de plicht, op te komen voor zijn hoog- hoidsrechten en souvereiniteit. Het tractaat houdt daannee maar weinig rekening. Het zal een bron worden van nieuwe moeilijkheden en in plaats van ver broedering. verwijdering brengen. Hoe staat het met het militair accoord tusschen België en Frankrijk? Is het tegen ons gericht? Mi nister v. d. Velde zeide. dat het te Genève i9 geregistreerd, maar latere berichten zei den. dat het geregistreerde accoord niet vol ledig was. Het verdrag regelt niet alle kwesties, 'niet die van de Wielingen, noch die van de oor logsschepen en gaat verder, dan met onze hoogheidsrechten overeen te brengen is. Men verwacht van het kanaal naar Moerdijk te Antwerpen veel voordeel. Waar moet dat voordeel anders vandaan komen dan ten nadeele van onze havens? De vergadering wordt verdaagd tot mor gen 11 uur. HET BEZETEN HUIS. Maandag 21 Maart geeft het Ver. Rotter- damsch-Hofstad-Tooneel. directeur Cor v. d. Lugt Melsert, hier in den schouwburg een voorstelling van ,,Het bezeten huis", een nieuw stuk van jhr. Jan Feith. dat reeds te s-Gravenhage en Rotterdam werd ge speeld. In. de rolverdeeling komen voor: Theo Frenkel Jr., Louis Gimherg, Lily Öouw meester, Hermann Schwab, Louis van Gas teren. Jan Grefe. Regie: Hermann Schwab. Tot slot gaat ..Het witte souper", spel in 1 bedrijf van Edmond Rostand. Vertaling J. K. v. Rensburg. Regie Louis v. Gasteren. DE „RIJNDAM" IN QUARANTAINE. De „Rijndam" van de Holland-Amerika» Lijn, welke onder quarantaine-vlag den Nieuwe Waterweg is binnengekomen, heeft in de Waalhaven ligplaats, gekregen. Het onderc-oek van den Geneeskundigen Dienst, dat werd ingesteld naar aanleiding van be richten waarin werd melding gemaakt dat te Venetië twee leden van de bemanning met pest van boord waren gegaan, heeft tot resultaat gehad dat het schip onder quaran taine-vlag blijft De bemanning mag hel schip verlaten, al blijft zij onder toezicht Wanneer zich geen bizondere omstandig heden meer voordoen zal het schip eind dezer week worden vrij gegeven, waarna het naar de Wilhelminakade zal worden ver haald, zoodat het gezelschap studenten en professoren van de Flooting University Cruise Zondagavond aan boord kan gaan. Deze komen toch per trein uit Havre', waar zij aan land zijn gegaan. GELDKIST GEVONDEN. Dinsdag is bij het opruimen van een bin nenplaats van een leegstaand huis aan de Ieplaan te Rotterdam een ijzeren geldkist met papieren en eenig Duitsch geld gevon den, dal afkomstig was van een in Sep tember 1926 le Voorburg geplcegden did stal. De politie stelt een onderzoek in AANVARING. Gisteren ia het Rijnschip „Cito", schip per Van Ballegooyen, op de rivier de Maas, ter hoogte van boei 6 in aanvaring gc-koraen met een vracht-motorboot van de firma Cr Reens en Co uit Rotterdam. De Cito. welke werd gesleept door de „Highland", kreeg een groot gat aan bak boordzijde en maakte veel water. De pompboot „Johanna" van De Wit's ber ging- en transportbedrijf, i'wara langszij en kon de „Cito" drijvende houden. Met assistentie van deze pompboot is de „Cito" naar de Persoonshaven gesleept. Daar zal de lading, bestaande uit 450 toD gerst en mais, worden overgeladen waarna het gat op het terrein \an de firma Van Waveren zal worden geedicht. NOODLOTTIGE VAL. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is een man vervoerd, die op zijn rijwiel ge- zelen, op den Dam was komen te vallen. Bij aankomst in liet gasthuis bleek hij te zijn overleden. GEVALLEN BIJ HET RAMENZEEMEN. Dinsdag is hel 18-jarige dienstmeisje G W., dat aan de Bnnklaan te Bussum bezig was ramen te zeemen, en die haar mevr. verzocht haar even los te laten, opdat zij zich beter kon bewegen, naar beneden ge stort. Zij kwam door een glazen afdak in de serre terecht. Naar de Majellaslichting vervoerd, werden hersenschudding en in wendige kneuzingen geconstateerd. DOOR DEN ELECTRISCHEN DRAAD GEDOOD. Te Koog a. d. Zaan vermaakten zich gis termiddag eenige jongens met voetballen op 'n weiland, grenzende aan een houtloods der- N V. Houthandel v/h. G. Honig Door een verkeerd schot kwam de bal in een nabij de loods gelegen sloot terecht. De 14- jarige C. Pel kwam bij zijn pogingen om den bal le pakken in aanraking met een niet-geïsoleerden electrischen draad. Toen hij dit merkte, had hij het ongeluk met zijn andere hand den draad vast te grijpen, ten gevolge waarvan hij in de sloot viel Toe- gescholen monteurs hebben, na de draad doorgeknipt te hebben, tot geneeskundige en poÜliehulp kwamen, kunstmatige ademha ling toegepast. Het mocht evenwel, nadat d'.l een uur gedaan was. niet meer geluk ken de levensgeesten op te wekken. EEN SLACHTING ONDER SPREEUWEN. Het Naardermeer, in voorjaar en zomer het paradijs .voor honderdduizenden vogels van allerlei soort, kan zich de laatste dagen verheugen in de speciale belangstelling der spreeuwen. De passagiers van de treinen door het Gooi z;en geregeld dichle zwermen voorbij trekken. Jammer is het dat des avonds het schelle licht der locomotieven een noodlot tige aantrekkingskracht op de vogels uit oefent. Zoo heeft Dinsdagavond een der trei nen naar Amersfoort een ware slachting onder een spreeuwenzwerm teweeggebracht. Ter hoogte van het meer lagen honderden dezer diertjes, met gebroken vleugels, dood of stervende tusschen de spoorrails. Zelfs von den er verscheidene den dood op de loco motief. INBRAAK TE UTRECHT. Dinsdagavond tusschen 8 en 11 uur is ingebroken bij den heer Geesteranus, hoofd ingenieur der Ned. Spoorwegen, op het Limburg Styrumplein te Utrecht. De be woner was met zijn echtgenoote naar Die ren L>e dief heeft het glas-m-lood-raampje naast de huisdeur ingedrukt en ia zoo bin nen gekomen. Daar heeft hij de sleutels uit de tascb van mevrouw gehaald en daar mede de brandkast geopend, waaruit f 400 en drie effecten werden ontvreemd, ter wijl hij bovendien voor ongeveer f iuOO aan zilverwerk meenam. De dienstbodeê had, toen zij thuiskwam, niets bemerkt. Een bewakeT van den Nachtveiligheids dienst wees de bewoners op het stukge- drukte ruitje. Van den dader is geen spoor bemerkt. Er zijn vingerafdrukken genomen. ROOFOVERVAL. Een drietal gemaskerde bandieten hebben, naar de ,,'s-Hert. Crt." meldt, des nachts zich toegang verschaft door verbreking van een vensterraam tot de woning van den be jaarden Van den Heuvel, die woont op „Weijen" onder Nistelrode. Van den Heuvel, die reeds omstreeks 70 jaar oud is. woont samen met een dochter ?n een schoondochter. Op het gerucht van de inbraak ontwaak ten de bewoners. De gemaskerde roovers be gaven zich naar de slaapplaats van den ouden man, terwijl de beide vrouwen met re volvers in bedwang werden gehouden. Blijkbaar de gewoonte kennend althans Van den Heeuvel had deze. werd direct een onderzoek in gesteld in zijn bed en na een worsteling, waarbij de oude man bloedend verwond werd. wist een der roovers een ta baksdoos, inhoudend» f 65. onder het hoofd kussen vandaan te halen. De verwondingen, welke Van den Heuvel opliep, werden hun hoofdzakelijk toegebracht aan het hoofd; de geweldpleging schijnt van ernstigen aard te zijn. Zoodra de indringers hun buit in handen hadden, verlieten zij de woning, om in d« duisternis te verdwijnen. Onder leiding van den brigade-comman dant der Kon Maréchaussée te Uden, ia aan stonds een uitgebreid onderzoek ingesteld, dal nog in vollen gang is. Het parket uit Den Bosch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Van de daders is tot nu toe geen spoor. VERDRONKEN. Te Hedel is het 2-jarig dochtertje van den heer K. verdronken. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Te Wemeldinge reed de heer W. met zijn auto, vermoedelijk ten gevolge van een de fect aan de stuurinrichting, van den onge veer 9 Meter boogen dijk De auto slopg driemaal over den kop. De heer W. werd licht gew nd De auto werd ernstig bescha digd. SCHEEPSBRAND. liet Nederlandsche stoomschip „Billi- ton'\ van de Stoomvaartmij Nederland, op weg van Beira naar Rotterdam, ie gis termorgen met brand in het voorruim te Genua aangekomen De brand ie beperkt tot het tusschendek. Men heeft het vuur in bedwang. Jan kan bij zijn taaloefening het wooii „stof' niet vinden. De onderwijzer wil hem op weg helpen. Vertel maar eens, waaruit wordt jouw pak gemaakt?" „Uit vader's oude colbertje." STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". JAN Pz. COEN, uitr., 16 Maart te Sabanj. ROTTERDAMSCHE LLOTD. TAPANOKLl, 16 Maart v. Rott. te Londen. PALEMISANG, thuisr., pass. 16 Maart Don- derohead. TACANAN, 16 Maart v. Batavia n. Rott. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. RIJNDAM (toeristenvaart), arr. 16 Maart te Rott. EDAM, 15 Maart v. New-Orleans n. Rott. MAASDAM, Rott. n. New-Orleans, 15 Maart v. Havana. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". RHESUS, Java n. Amst., -pass. 15 Maart t'erim. TOLVDORUS, Liverpool n. Batavia, pass. 16 Maart Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. RIDDERKERK, 16 Maart v. Antweroen te Rott. HOOGKERK, thuisr., pass. 16 Maart Perim. SOMMF,IJ5D1JK, uitr., pass. 15 Maart Perim JAVA—NEW-TORK-LIJN. VECHTDIJK, New-York n. Java, 15 Mart v. Sabang. VEEN DIJK, Java n. New-York,* 16 Maart van Port Said. HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN. SALABANGKA, uitr., pass. 15 Maart Perim. OOSTKERK, thuisr., 16 Maart te Cheloo. KON. PAKETVAART-MAATSCHA^PIJ. TASMAN, 15 Maart v. Batavia u. Singapore ROTTERDAM—ZÜID-AMERIKA-LIJN. ZIJLDIJK, uitr., 15 Maart v. Pernambuco. IOELDIJK, 14 Maart v. B. Aires n. Rott. KONINKLIJKE HOLL LLOTD. ZEEI.ANDIA, 18 Maart v. Amst. te B. Aires verwacht. KON NED. STOOMBOOT-MIJ. CLIO, arr. 16 Maart te Bremen EL-TERPE, arr. 16 Maart te Bordeaux. NERO, arr. 16 Maart te Gothenburg. MIDAS, arr. 15 Maart te Lissabon. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BELLATRIX, Santa Fe n. Amst., 15 Maart van Las Palmas. HELENA, 15 Maart v. Rott. te Oran. JOHANNA, 15 Maart v. Bilbao n. Poorters- haven. KATEKDKECHT, 14 Maart v. Konstantinopel n Thameshaven. KEI.RERGEX, 1.3 Maart v. Rott. te B. Aires. ST. PïlILIPSLAND, 14 Maart v. Danzig Kopenbagen. STAD ZWOLLE, Rott. u. Nice, pass. 15 Maarï Peniche. TKKNEuZEN, 15 Maart v. Algiers naar Bilbao. WAALHAVEN, Nordenhan n. Wilmington, was 14 Maart 400 mijlen O. v. Cape Race. WALCHEREN, 15 Maart v. Rott. te Colon. WaSSENAER, 16 Maart v. Newport naar Marseille. JONGE ANTHONY, 14 Maart v. Palermo n. Valencia. MIJDRECHT, 15 Maart v. Vigo n. N.-Yo':K' MAAS, Rufisque n. Duinkerken, pass. Maart Finisterre. RIJN, Kaolack n. Duinkerken, pass. 15 Maart Las Palmas. WITTE ZEE, Rott. n. Marseille, pass- Maart Gibraltar. a-a

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6