FONGERS „DE PLOEG" AGENDA. ENTREE 25 CENT LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Filiaal Breestraat 85 LAATSTE BERICHTEN. Donderdag. Academiegebouw (Klnksteeg 23): Weten schappelijke voordracht over het Katholi cisme van prot. Verhaar uit Warmond. 8 uur. lltnion: Prop.-feeslavond S.-Dem. Vron- wenclub. 8 uur. VolL 0-'-juw: Ledenverg. Ned. Arb, Reis- vereeniging, afd. Leiden. Voorscholen (Hotel Deurloo). Staatk. Ge reformeerde Partij. Spr. de heer A. J. Ker sten uit Rotterdam. Halfacht. Vrijdag. Sladszaa) (groole zaal): Het Residentie orkest. 8 uur. Kalwijk-aan-Zce (Gemeentezaal): Spr. ds. I.crnmans, van Delft. Nam. halfacht. Dt avond-, nacbt- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door de apotheek van den beer M. Boek- wjjt, Viscbmarkl 8, telefoon 652. RECLAME. EXPOSEERT IN DE LAKENHAL 14 27 MAART 1927 GEOPEND van 10-4 uur ZONDAGS VAN 9523 1-4 UUR werd Na door dr. De Graaff voorloopig veil enden te zgn, werd hg ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Men verzoekt ons mede te deejen, dal de operetle, welke Dinsdagavond door de leden der Chr. Recileerclub ,.U. V. K." uit gevoerd is, niel werd ingestudeerd onder leiding van mej. Tilly Leening. doch onder die van den heer C. J. van der Zeeuw. Eere aan wien eerc toekomt I Ingekomen is voor Schoolkindervoe ding en Schootkinderkieeding van de Ned. Aannemersbond afd. Leiden een bankhiijat van f 25. LE1DSCH STUDENTEN-TOONEEL. „Gideon en de Waarheid", blijspel in 3 bedrijven, door A. H. v. d. Feen (de Sinclair) Een mooi bezette schouwburg, gevuld met Leiden's hoogste intellect en toekom stig intellect. Een warme stemming. Onder- de toonen van hel io-Vivat treden de be sturen binnen, het collegium van het ,U S. C. natuurlijk voorop. Nauwelijks heeft de muziek do laatste klanken doen hooren, of de praeses van het Studenten-Tooneel, de héér H. M Bleu land van Oordt staat daar voor een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigenspeciaal welkom wor den geheeten de president-curator jhr. De Gijselaar, de rectov-magnificus en do secretaris van den Ac ad Senaat, prof. Meyers en prof. W'ensinck, die zoo een bewijs van medeleven gaven ook op ander dan wetenschappelijk gebied, de burge meester, mr A. van de Sande Bakhuijzen, op wiens aanwezigheid voortaan wordt ge rekend, de garnizoenscommandant, de praeses collegii, de praeses der V.V.S.L en van het vrouwelijk Studenten-Tooneel, de eereleden van het Leid ach Studenten- Tooneel, Redactie en Schouwburgcommis sie, de president van Mineirva, afgevaar digden der zustervovecnigingen uit Utrecht, Delft en Amsterdam. Dan openen zich de gordijnen en „Gideon en de Waarheid" vangt aan. On willekeurig denkt men bij dozen titel aan Richteren 6. 7 en 8, maar met het Oud- T es tarnen tosch verhaal neoft dit geestes kind van den meer als schrijver dan als tooneol-auteur bekenden de Sinclair hoe- wel reeds meoT op dit gebied door hem is gemaakt niets, maar dan ook totaal niets te inaken Het gegeven is al een zeer oude: het stelt tegenover elkaar de nauwe grenzen, de kilte, waarbinnen do waarachtigheid zich beweegt en het rijke land der fantasie waarbinnen do onwaar achtigheid te kust 6D te keur kan gauü In jeugdigen overmoed hebben dr. Gi deon ter Hole eD zijn vrouw Kitty een waaraehughcid6-buwelijk aangegaan. Maar weldra ia het - natuurlijk mis. Gideon en zijn wederhelft zullen scheiden Gideon, de priester der waarheid, gooit het nu gcheej en aJ over den anderen boeg: hij wordt priester van deD leugen en wanneer het stuk begint, zien we hem juist in deze nieuwe waardigheid voor het eerst cxperimenteeren. En met welk een succes! Boven waarachtigheid en onwaarachtig heid uit, gaat evenwel de liefde. En dat leidt er tenslotte toe, dat de scheiding niet- doorgaat dat na eenige maanden tjr- deon en Kitty het opnieuw met elkaar piobeeren. Met veel, neen alle, kans op goed gaan, want blijft Gideon biet op het gebied van den leugen, waarvan hij zulke goede resultaten heef* gezien? Ziedaar de hoofdinhoud van dit gege4 ven, dat nu en dan mpf scherpe dialoog- bliksemflitsen is uitgewerkt, anderdeeis wat erg cynisch B v in dten tuberculose lijder, voor wien de leugen te laat komt De milieu-teekpning is goed volgehouden en doorgetrokken en de figuren, waarbij met zooveel welgevallen de waarheid vaD den leugen wordt tot uitdrukking gebracht, pijn voldoende scherp geteekend, al had dit iets meer kunnen verdragen, zonder het luchtige, dat over 't geheel ligt, t-e acha-den; zoodot htt stuk aangenaam bezig houdt zonder nu juist alhoewel enkeie „rake zetten" zijn ingeweven, diep te drin gen in de matcne die de Sinclair heeft aaogesneden voor dit werk. Het heeft ech ter de goede zijde steeds meer tooDeel te worden. Twee is o.i. sterker dan één en drie weer krachtiger daD twee. In het algemeen mag gezegd, dut het Leidsch Studentcntooneel zich verdienste lijk heeft gemaakt ten aanzien van de Nederl. tooneclschrijfkunst door de pre mière te brongen van dit Nederlandsche stuk. Alleen deze vTaag: de zoo omkoopbare criticus uit het stuk is toch niet bedoeld als een wraak op de pers gezien de actie van den Bond van looneelschrijvers Deze figuur in een Hollandech milieu is o.i. slecht op zijn plaats. En naarnevens verdient het Studenten toneel hulde voor de wijze van vertolking Onder de zoo deugdelijk gebleken regie van den heer L. van Gasteren, is een goed ge heel verkregen. Evenals het stuk was ook hel spel crescendo. Het tempo had o.i wal vlugger gekund, hetgeen het stuk ten goede zou zijn gekomen. Op voldoende uitzetten der stem mag nog wel eens de aandaohl worden gevestigd, want enkele passage? waren zeer moeilijk of niet te volgen, al naar gelang men meer of minder dicht bij het looneel was gezeteld. Speciaal de hoofdfiguren mogen genoemd Dr. Gideon bewoog zich los en speelde vlol en voor Kitty geldt hetzelfde. De gevoelige accenten waren ook goed getroffen. Van de overigen mogen in de eerste plaats genoemd Dolly, mr Van Lingen en de negerin, welke beide laatsien deden zien, wat van een zeer ondergeschikte rol is te maken. De overigen pasten zich meer of minder goed, doch in ieder geval voldoende aan. Het milieu waarin het stuk speelt, was zeer goed ge troffen in uitnemende décors, waarvan spe ciaal dat van het derde bedrijf dient ver meld. Na afloop had de j^aeses van het Stu dententoneel een berg van kransen in ontvangst te nemen. De praeses collegii opende met een zeer van waardeering ge tuigende speech, waarbij hij de verwachting uitsprak, dat dc opgaande lijn zal worden volgehouden, die onder de twee laatste praeses weer is begonnen, klein van 9tuk maar dapper van werkkracht. Dan volgden de V. V. S. L.. hel tooneel der V. V. S L. de zuslervereénigingcn uit Delft, Amster dam en Utrecht, terwijl ten slotte namens de Schouwburgcommissie, nog bouquetten werden geschonken aan Kitty en Dolly Alle dames waren al door den preases van het Studententoneel van bloemen voorzien. De praeses dankte ten slotte, verzoekend om oen applaus voor den heer v. Gasteren, die niet aanwezig kon zijn, waaraan ge- reedo gevolg werd gegeven. Tot slot had een geanimeerd bal plaats in den foyer der Stadszaal. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Fransch-Dnitschs handels verdrag Cook tegen Hodges In het Internationaal mijnwet- kerscongres. De Duilsche bladen vernemen van be voegde zijde, dat de onderhandelaars voor het definitieve handelsverdrag 'met Frank rijk, toenadering bereikt hebben op de drie volgende belangrijke punten: Van Fransche zijde zal op de vroeger ge- eischle overgangsperiode van 14 maanden, binnen welken lijd een wending len gunste van de Fransche industrie zou moeten zijn ingetreden, om haar niet met een slag aan do machtiger Duitsche concurrentie uit te leveren, niet langer aangedrongen worden In tegenstelling mei het tot nu toe inge nomen Fransche standpunt Is uitgemaakt, dat bij tarielvastatellingen van Duitsche zijde, ook de Fransche minimum-tarieven voor den geheelen duur van het handels verdrag vastgelegd zullen worden. Ten derde wenschten de Franschen, dat de Fransche minimum-tarieven als onver anderlijk zouden gelden na de vaststelling van het protocol. Dit standpunt is in zoover gowijzigd, dal de mogelijkheid van later noodzakelijk gebleken afwijkingen van die tarieven, door Frankrijk erkend wordt. Er wordt nog onderhandeld over den om vang van het Duitsche mijncontingent en over de Fransche conlraprestaties. Het bestuur van het internationale mijn- werkersverbond heoft zich gisteren bijna den geheelen dag beziggehouden met de vraag of Frank Hodges secretaris kan blijven in verband mol de aanneming van zijn betrekking in Engeland bij de eleclri citeitscommissic. Na een lang en vinnig debat, waarbij Hodges en Cook scherp tegen over elkaar stonden, besloot het bestuur de geheele zaak door een subcommissie van drie leden te laten onderzoeken. Cook ver weet Hodges vooral, dat hij in de dagen van dp algemeene slaking een brief openbaar had gemaakt, waarin op opheffing van de staking werd aangedrongen, welke brief de zaak van de mijnwerkers later ten zeerste bemoeilijkt en den vérderen strijd verzwaard zou hebben. Hodges wees op Cooks gedra gingen te Moskou en zijn wanbeleid en vol komen gebrek aan inzicht in de feiten bi de mijnwerkersslaking. Ofschoon Hodges woorden indruk maakten, is het als een ge deeltelijke overwinning van Cook en zijn aanhang te beschouwen dal hel inlernalio nale bestuur niet onmiddellijk zijn secrela ris in bescherming nam. en de benoeming van een commissie als een uitweg uit een moeilijke impasse heeft aangegrepen. DUITSCHLA ND. De Rijksdag een reces van een halt jaar? De verhouding tot Polen. De rageeringsparlijen schijnen van plan te zijn, den Rijksdag in Mei voor een half jaar op reces te zenden, namelijk tot begin No vember, wanneer het parlement volgens art 24 van de grondwet weer moet bijeenkomen. Sinds lange jaren heeft men geen dergelijke vacantie gehad. In de laatste jaren duurde de zitting gewoonlijk tot diep in den zomer. In repuhlikeinsche kringen is men van meening, dat het wel Juni zal worden eer de parlementaire vacantie kan beginnen Op 9 April begin! het Paaschreces, dat tot be gin Mei duurt. Men acht het in deze kringen begrijpelijk, dat de regeeringspartijen liefst zoo spoedig mogelijk het parlement naar huis willen sturen, aangezien de moeilijkheden in den schoot der coalitie grooter zullen wor den, maar de oppositie zal er zich zeker te gen verzetten, dat de volksvertegenwoordi ging voor een half jaar uit hel politieke le ven wordt uitgeschakeld. RauBchen ia weer naar Warschau terug gekeerd. Langs diplomalieken weg zullen de onderhandelingen over het vestingsrecht weder wordtin hervat, zoodra het Poolsche kabinet het voorbeeld van do Duitsche re geering zal hebben gevolgd en zijn goedkeu ring zal hohben gehecht aan de te Genève tusschen Slresemann en Zaleski getroffen overeenkomst. ENGELAND. China en Bulgarije in het Lagerhuis. Er zijn gistermiddag heel wat vragen in het Lagerhuis aan Chamberlain gesteld no pens den toestand in China. De minister deelde mee, dat het vraagstuk wie de kosten zou betalen van de ontruiming van Hankau nog niel aan de orde was gesteld. Ten aanzien van de militaire positie van do Noordelijke en Zuidelijke Chineesche le gers had de minister geen betrouwbare in lichtingen en van hun plannen wist hij natuurlijk niets. Toen kwam kolonel Howard Berry met een paar vragen, die den minister ten slotte tol een scherp antwoord prikkelden. De ko lonel vroeg of de Amerikanen te Sjanghai nu eigenlijk met de andere blanke troepen meededen of niet. Chamberlain antwoordde, dal, zoover zijn inlichtingen strekten, de Amerikaansche troepen niet aanland waren gegaan, maar op hun schepen waren gebleven. Beleekenl dat, vroeg de kolonel nader, dat de Amerikanen als de nood aan den man zou komen geen gemeene zaak met de Europeanen zouden maken? tk moet den geaohten afgevaardigde ver zoeken deze vraag liever rechtstreeks tot dc AmenkaanBche regeering te richten, ant woordde Chamberlain nijdig. Voorts deelde Sir Austen nog mede, dat de jongste rustverstoringen te Woehoe ter kennis van Tsjen gebracht zijn, aan wien vurzocht is telegrafische bevelen te zenden voor de bescherming van goed en bloed der Engelsehen en tot tegengaan van de anti- Engelsche opzweeping. Het conservatieve lid Morrion Bel] diende ee* motie in, die de aandacht vestigt op de buitengewoon doelmatige wijze, waarop het verdedigingscorps voor Sjanghai naar deze stad overgebracht is, en verklaart, dal het Huis het vooruitziend optreden der regee ring goedkeurt en deze gelukwenscht met de maatregelen, die zij getroffen heeft om de levens en bezittingen der Engelschen in China te beschermen. Doze motie is z. h. at. aangenomen nadat een Labour-molio va*n tegengestelde strek king was verworpen met 241—116 6temmen Eenig rumoer is nog ontslaan toen kolo nel Wedgwood aan minister Austen Cham berlain eenige vragen etelde over zijn hou ding ten opzichte van het voorstel van den raad van den Volkenbond om Bulgarije te verzoeken amnestie te verleenen aan de po litieke gevangenen in dat land. Sir Austen zeide voor noch legen het voorstel te hebben gesproken. Toen hij na der werd ondervraagd, zeide hij met na druk, dat de Volkenbond zich buiten de in terne aangelegenheden van andere landen moet houden. Onder luide protesten vroeg Wedgwood of het sir Austen bekend was. dat Engeland tegenwoordig den naam heeft terroristische regecringen te steunen. De speaker maaklo een einde aan het rumoer en wilde tot de orde van den dag overgaan, toen Chamberlain opstond en zeide te ho pen, dat hij tonminslc mocht protesteeren logen de bewering, dal de huidice Bulgaar- scbe regeering terroristisch zou zijn. De vra ger vergeet geheel, zeide hij met grooten nadruk, wat er in Bulgarije is gebeurd. HONGARITE. Opzienbarende arrestaties. De politie arresteerde den rechter Stefan Nagy, tegen wien omvangrijke bewijzen zijn, dat iiij in de jaron 1924 en 1925 voor de be handeling van gerechtelijke liquidaties hem bevriende advocaten bevoordeelde, die dan dc uit deze zaken voortspruitende inkomsten met hem deelden. Ook zestien advocaten weiden gearresteerd. Deze arresluties hebben in Boedapest groot opzien gebaard Tot nu toe is een der gelijke fraude door rechters in Hongarije nog niel voorgekomen. VEREENIGDE STATEN. Kellogg over Mexico. Staatssecretaris Kellogg, die zijn vacantia heeft onderbroken, heeft na zijn terugkeer te Washington een verklaring over den toe stand in Mexico afgelegd. Kellogg vorklaar- de dat hij geen gevaar voor een breuk of een oorlog met Mexico ziet. De moeilijkheden die »r ongetwijfeld beslaan, kunnen door vriend schappelijke onderhandelingen uit den weg worden geruimd. Kellogg behandelde nogmaals de vraag -lukken die met de Mexieaansche petro- leumwetgeving verhand houden Men neemt aan. dat Mexico zich tot onderhandelingen zal bereid verklaren, hoewel het dit enkele weken geleden nog geweigerd heeft. CHINA. De strijd om Sjanghai. Honderdvijftig van de bekwaamste pro pagandisten, die uit Hankou in groepjes naar SjaDgbai waren gestuurd, zijn er reeds in geslaagd de arbcdersvakbonden aldaar geheel onder hun invloed te krij gen. Er wordt thans een krachtige intimi datiecampagne gevoerd waarbij ook tegen moorden niet wordt opgeziien om het er toe te krijgen dat, wanneer de alge meene staking wordt afgekondigd, de ar beiders van -Sjanghaa zioh daarbij zullen aansluiten. Te Londen is een telegram ontvangen uit Sjanghai behelzende, dat er bevel is gogeven om do ongeveer SOO Engelschen en Amerikanen te Nanking te doem ver trekken, teneinde te voorkomen dat zil binnen enkele dagen in handen zouden vallen van de aanrukkende Kantonneezen. De Kantonneezen staan op slechts 20 mijl van Nanking. Tusschen Woehoe en Nangking schijnt thans zwaar, to worden gevochten. Hardnekkige gevechten zoudeD plaats hebben ten W. van het Taihoemeer. De troepen van Sjangtoeng stellen zich m het gebied van Tsjangtsau op om den Zuide lijken te beletten den spoorweg tu6schen Sjanghai en Nanking op te breken. De bewering der Zuidelijken, dat zij Pengpoe, aan de lijn Tientsin Poekan ingenomen zouden hebben, wordt niet bevestigd. BUITENLANDSCH GEMENGD. KERKBRAND TB BRUSSEL. Gistermiddag is do Anglicaanscho kerk te Brussel door brand vernield. Van hot gebouw is alleen bet torentje en verder Kets dan de buitenmuren overgebleven. VLIEGONGEVALLEN. Nabg Rochetort is gisteren, naar uit Paigs wjrdt gemeld, een militair vliegtuig ntar beneden gestort. De beide inzittenden wer- der onmiddèllgk gedood. t Op ijet vliegveld van Staeken bij Berlgn is de Bekende Duitsche vlieger Ungewetter, die in den oorlog grooten naam had ge maakt, bij het invliegen van een nieuwe machine, van 60 meter hoogte te pletter gevallen. Op het vliegtuig van Peshawar (Britsch- Inrtië) is een gevechtsvliegtuig tijdens een oefening naar beneden gestort; de inzitten den, luitenant Rigg en zgn beide meca niciens, vonden den dood. Op den luchtweg Karthoem-Kenya, in Egypte, is een postvliegtuig te pletter ge vallen. De inzittenden zijn omgekomen. DOODELIJK ONGEVAL. Op de teerfabriek te Alsdorf bjj Kerkrade bad een treurig doodelijk ongeluk plaats. De portier-nachtwaker Lenz wilde de fa- briekrpoort sluiten, toen een rangeerende trein het emplacement had verlaten. De laatste wagon ontspoorde en kwam terecht tegen den muur, waarachter de portier stond. Lenz werd onder fle steenmassa be dolven od zijn lijk werd geheel onkenbaar to voorschijn gehaald. TRAGISCH ONGEVAL. Te_ Monligny, in het departement Seine et Oise, vond een vierjarig ventje, Marcel Tessier, in de slaapkamer zijner ouders een karabijn. Hij wist bet schiettuig met een patroon te laden en schoot vervolgens op zrja tweejarig broertje, dat midden in het voorhoofd werd getroffen en in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis is gebracht. VROUW VERBRAND. Te Wilmersdorf, ten Zuiden van Frank fort a. d. Oder, is een schuur geheel af gebrand. Toen men de puinhoopen opruimde, vond men het verkoolde lijk van de vrouw van den eigenaar. Men vermoedt, dat zij in een aanval van verstandsverbijstering het vuur zelf heeft gesticht. EEN EIGENAARDIG ONGELUK. Een eigenaardig ongeluk is Dinsdag ge beuld in de rue Legendre te Parijs. Een herdershond, die voor een open raam op de vierde verdieping van een huis een ge vecht tusschen andere honden gadesloeg, raakte zóó opgewonden, dat bij uit het raam sprong. Het dier kwam terecht op het hoold van een getrouwde vrouw, die viel en een schedelbreuk kreeg. Zij is naar het zieken huis gebracht en verkeert in levensgevaar. De hond bleef ongedeerd en liep de straat op om aan het gevecht deel te nemen. DE SCHUILEN AAN AMERIKA. WASHINGTON', 16 Maart. (Reuter). Mel lon heeft een schrijvpn gezonden aan den president der Princeton Universiteit, waarin hij zegt, dat een heropenen der besprekin gen inzako de buitenlandsche schuldrege lingen een slap achlerwaarts zou zijn en oneenigheid en verwarring zou stichten. Een schrappen der gerechtvaardigde eischen van de Vereenigde Sinten zou den afkeer der Europeanen ten opzichte van Amerika niet wegnemen. Trouwens er zou weinig hoop zijn de getroffen regelingen te veran deren wijl het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden dol dc regelingen door Mellon en Bererreer getroffen, goedkeurde, voor het grootste gedeelte gekant was legen mildere bepalingen. UIT CHINA. SHANGHAI, 17 Maart, (N. T. A. draadl.) Do Kantonneesche nationalisten beweren, na een hardnekkig gevecht, Ihang, een stad elcgen honderd mglen ten westen van lianghai, te bebben veroverd. Dit wordt beschouwd als een nieuwe stap in de rich ting van inname van Nangking door de stid van de zuidzjjde nit in te sluiten en haar oommnnicaties met Shanghai te ver breken. RECLAME. Tel. 216 Met herstelplaats voor elk fabrikaat 9973 LONDEN, 17 Maart (N. T. A. Draadl.) - GeDfiaal Chang Tsung Chang, de Shan- toengsche verdediger van Shanghai, had aangeboden, wanneer hem een millioen pond sterling werd uitbetaald, zijn troepen uit de provincie Kiangsu terug te trekken, waardoor bet gevaar zou zgn bezworen, dat het district Shanghai in den buidigen strijd zon worden betrokken. Als aan zijn wensch niet wordt voldaan, zon hij zoo noodig naar Shanghai terngkeeren, waardoor de stad zeker in den strijd zou worden betrokken. SHANGHAI, 17 Maart. (Reuter). De beroering in industrieele kringen neemt ge stadig toe, en 20.030 arbeiders van spin nerijen zijn daarbij betrokken. Het laatste slachtoffer der terroristen is de echtgsnoota van een Chineesch inspecteur der tram in Shanghai, die door revolverschoten gedood in baar woning werd aangetroffen. De moor- oenaars wisten echter te ontkomen. Men meldt, dat generaal Pishutsjen, de eoimnan- dant van de troepen uit Sjantoeng en Tsjang- Kai-Fjek, do opperbevelhebber der Znidzijjw troepen, aan bet onderhandelen zijn over een eventueele vriendschappelijke regeling, niurbjj den Nationalisten wordt loegastsao ds stad zonder strijd te bezetten. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HET HUWELIJK. KANSAS, 17 Maart (N T A. Draadloos) Het wetsontwei-p, door bet Huis van den staat Kansas aangenomen, dat personen welke in het huwelijk willen tredep eerst geneeskundig moeten worden onderzocht, is door den Senaat van diem staat ver-, worpen. v SPEELTAFELS. CARSON CITY NEVADA, 17 Maart (N.T.A. Draadloos). Een hevige strijd is ontbrand in de wetgeveode vergadering van Nevada wegens het indienen van een wetsontwerp om in den staftt speeltafels toe te laten en van iedere tafel een belas ting te heffen van duizend dollar per jaar DE STRIJD IN NICARAGUA. MEXICOCITY, 17 Maart. (N. T. A. draad loos). Een der belangrijkste gevechten in len burgeroorlog van Nicaragua zou zijn begon nen in den Matagalpa-sector waar een macht van.8000 conservatieven slaags is ge raakt met 6000 liberalen Naar verluid! zou den de conservatieven op de vlucht zijn ge dreven. LONDEN, 17 Maart (N. T. A. Draadl.) - De correspondent van de „Times" te New- York meldt, dat de strijdkrachten van president Diaz Tierra 3 Zul opnieuw ver overd hebben, waarbjj zij geholpen wer den door 2 vliegtuigen der Ver. Staten, die bommen neerlieten op de liberale troe pen. HET IJZER-KARTEL. WARSCHAU. 17 Maart. (Belg. Tel. Ag.) Vertegenwoordigers der ijzerindustrieën vat Polen, Oostenrijk, Hongarije en Tche:o- slovakije hebben te Dusseldorf onder ii auspiciën van hel Europeesche ijzerkartel overeenstemming bereikl wal dp voorbode is van de definitieve adhesie der Poolsche industrie met het Europeesche kartel. COMPLOT ONTDEKT. CHICAGO. 17- Maart. (N. T. A. draadloos). Men is op het spoor gekomen van een com plot in de Joliet-gevangenis gesmeed, lot ontvluchting van alle gevangenen na eerst alle gevangenisbeamhten door het toedienen van arsenicum in de "koffie om het leven te hebben gebracht. Dit plan zou aanstaanden Zaterdag ten uitvoer worden gebracht Aanlegger zou zijn de millionnafrszoon, bekend uit de moordgeschiedenis op een medoscholier. EEN „OORVIJGENDE" DAME. NEW-YORK, 17 Maart. (Reuter). Een sjiek gekleeds dame, met een bloemenruiker en handschoenen in de hand. gelijkend op de dame, die onlangs Kerenski een oorvijg gaf. trachtte tot driemaal toe het hotel Astoria binnen te dringen toen sir Howard, de Britsche gezant, daar 'n toespraak hield aan een diner. Door stille pnlitie-agenten werd zij naar huis gebracht. De politie weigert te zeggen, wie de dame is. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE. Gisteren had te 's-Gravenhage een be- spreking plaats tusschen het l)agei\ji£>*h Bestuur van den Metaalbond en bet Hoofd- befcluur van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond, over bet door dezen bond ingediende ontwerp collectief cootract Ten aanzien van de hoofdpunten, nameio^ hot persoonlek minimumloon en de werK- liedenvertegenwoordiging. hebban de kingen tot resultaat gehad, dat een is gevonden, die de principieele oezwafeI1 var het Dagelgkseb Bestuur van den Me taalbond ondervangt. Dit bestuur zal eeD tegenvoorstel in bovengenoemden ge*3 formuleeren. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2