I AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. Donderdag. Leid sc he Schouwburg: Kunstavond mej. Corry de Wekker. 7 uur. Pieterskerk- Spr. dr. G. Wisse uit Utrecht, over „De dagen van Noach en de naderende wereldbrand". 8 uur. Remonstr. Kerk: Lezing van prof. dr. H. T. de Graaf over „De Mensch". Halfnegen namiddag. Stadszaal Cgroote zaal): Vocaal-concert >,Sursum Corda". 8 uur. Volkshuis: Cursus van den heer J. Kriest Jzn., over „Tuinieren". Vrijdag. Stadszaal (groote zaal); Concertgebouw orkest. Solisten Ilona Durigo en Jacques Urlus. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Maart waargenomen door de apotheek van deD heer P. du Croix, Papenburg 9, telefoon 807. AAN DEN GROND GEVAREN. Een Rijnaak „Theodora Catharina", die gistermorgen half tien in de Schiedamsche Schie aan den grond is gevaren, is eerst gistermiddag ongeveer 3 uur vlot geloo- pen, nadat het schip was gelost. De door vaart was ongeveer 6 uur gestremd, zoo dat tientallen vaartuigen groote vertra ging ondervonden. DE „PAM" VERBRAND. Gistermorgen is te Loosdirecht, waar schijnlijk ten gevolge van een onvoorzieh- heid van monteurs, die daar aan den ar beid waren, brand ontstaan in het booten- huis van den heer P. J. Dagevos uit Hil versum. De daarin liggende motorboot „Pain" brandde geheel af evenals het schuitenhuis Do „Pam", een goede befc*«i- de in watersportcentra^ was slechts laag .verzekerd. IJVERIGE INBREKERS. Sedert Zondag ia er te Zaandam alle nachten-ingebroken, nu eens aan het eene, dan aan het andere einde van de stad. Er wordt klaarblijkelijk alleen naar geld gezocht. Andere zaken van waarde laat men ongemoeid. Maar gisternaoht bij de inbraak bij den sigarenhandelaar J. Smit Hz., is voor een bedrag van ruim honderd gulden aan sigaren ontvreemd. Twee personen zijn aangehouden. VAN DEN DIJK GEREDEN. De vrachtauto van de firma De Graauw te Zaltbommel ie gistermiddag van den Waaldijk gereden. Er bevonden zich in de auto slechts twee personen de chauf feur en een passagier. Beide bekwamen slechts lichte verwondigen. De auto werd beschadigd. BRANDSTICHTING? De justitie heeft rechtsingang verleend tegen v. d. M., wiens woonhuis aan den Stationsweg te Zaltbommel enkele maanden geleden onder verdachte omstandigheden is afgebrand. VERDWENEN PACHTGELD. Even over de grens van Tiel, in het Gal genveld, onder Echteld, is bij de erven Van Alphen do diefstal ontdekt van een som van f 775, die in een kelder onder een vaatje was verborgen. Dit geld zou Donderdag a.s. hebben gediend voor het betalen van pacht. TEGEN DEN AFSLUITBOOM GEREDEN. De vrachtauto-ondernemer Bom uit Venlo is Maandagavond bij Lobberich aan den spoorwegovergang tegen een der neergelaten alsluitboomen aangereden. De auto met vrachtwagen schoot door, maar bleef door de sterke remming op de rails staan. De chauffeur en een mede-inzittende hadden nog gelegenheid zich in veiligheid te stellen voordat de sneltrein was genaderd, die den grooten aanhangwagen meesleurde en ver brijzelde. Het ongeval wordt geweten aan de afwezigheid van verlichting, waardoor de afsluiting niet te zien was. VERDRONKEN. Te Meers (L.) is uit de Maas opgehaald het lijk van een onbekend meisje van onge veer 20-jarigen leeftijd, dat gekleed was in Carnavalscostuum. Uit een gracht onder Siddeburen is op gehaald het lijk van de 73-jarige vrouw S. R., uit Groningen. KIND VERBRAND. Het 2'/»-jarig zoontje der familie S. te Spekholzerheid-Kerkrade. bekwam door ko kend water zulke ernstige brandwonden, dat het in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal werd gebracht VERDUISTERING. De politie te Groningen heeft aangehou den den 20-jarigen schuitenvaarder B. F., uit Stadskanaal, wegens verduistering van f 328 ten nadeele eener firma te Groningen. DE BEROOVING TE NIEUWE-PEKELA. Gisteravond zijn te Winschoten gevan kelijk binnengebracht J. L. en Ten K., bei den uit Stadskanaal, en J. N. uit Nieuwe- Pekela, verdacht maanden geleden den zoon van deD kassier Oostmg vaD de Boe renleenbank te Nieuwe Pekela ecnige dui zenden guldens te hebben ontroofd. „Drommelsche jongens! wat doen jullie daar tusschen die klapbessenstruiken?" „We zoeken een tennisbal, meneer, die in uw tuin gevlogen is". „Datzelfde heb jullie me verleden jaar ook al gezegd." „Dat klopt, meneer, we hebben hem nog altijd niet gevondenl" OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Het verkeer is de School straat. Electriiicatja van het Oude Dorp. De jaar wedden van het fecretarie- personeel. Voorzifter de heer J. G. \f- van Griel- huysen. Afwezig de heer G. J. Schoonderwoerd, met kennisgeving. De voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen werden voorgelezen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Tot de ingekomen stukken behooren o.m.: Een verslag van de commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs, een overzicht van den Directeur van het Openbaar Slacht huis te Leiden, voorts eenige verslagen o.a. van de Commissie tot Wering van School verzuim, van den directeur van den Keu ringsdienst van Waren te Leiden; een ver slag van de Commissie voor Volkshuisves ting Mededeeling wordt gedaan dat de kas van den gemeente-ontvanger is nagezien en in orde bevonden. Voorts een schrijven van Ged. Stalen In zake het in een vorige vergadering genomen raadsbesluit betreffende vrijstelling op de 0. L. scholen voor het geven van het vak lichamelijke oefening. In dit schrijven wordt medegedeeld dat Ged. Staten zich met dit besluit niet kunnen vereenigen. Er worden verschillende factoren genoemd welke ten gunste spreken vóór het geven van dit onderwijs, temeer waar er weinig of geen kosten zullen zijn verhonden san de invoering van dit leervak. Dit schrijven wordt verwezen naar B. en W. De voorzitter doet voorlezing van een her haald verzoek om invoering van een school arts. Deze kwestie is volgens den voorzitter niet gemakkelijk oplosbaar en zij verzoekt daarom wederom dit te verwijzen naar B. en W. De heer Lfittenhogaard vraagt B. en W. om deze zaak serieus in onderzoek te nemen, gezien de instelling en werking in deze in andere gemeenten. De voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak nog in onderzoek hebben, doch lot heden nog niet tot- een voorstel hebben kunnen komen. Een verzoek van de vereeniglng „Ge meentebelang Oegstgeest" wordt voorgele zen, houdende bevordering tot het nemen van afdoende maatregelen legen veelvuldig voorkomende ongevallen in de Schoolstraat en daartoe het verkeer in deze straat zoo danig te wijzigen dat herhaling tot minstens een minimum teruggebracht wordt. De voorzitter deelt mede dat reeds eenl- gen lijd vóór het binnenkomen van dit adres B. en W. bezig waren om op een of andere wijze hierin afdoende maatregelen te bera men. Het adres wordt daarom in handen gesteld van B. en W. Evenals het vorig jaar, verzoekt de zwem vereniging „Poelmeer" voor dit jaar een subsidie van f 500. liet dit verzoek was in gekomen het uitgebreid verslag over hel afgeloopen jaar. Van heide wordt voorlezing gedaan. B. en W. stellen voor deze subsidie wederom te verleenen, waartoe met alge- meene stemmen besloten wordt. Vervolgens wordt medegedeeld dal is in gekomen een verzoek van een aantal be woners van den Rijnzichtweg en Rijnsbur- gerweg om te voorzien in de gelegenheid tot aansluiting van de gasleidinghuizen. De voorzitter stelt voor dit zoo noodig te behandelen bij punt 9 der agenda, waartoe wordt besloten. Een verzoek om wijziging in hel uitbrei dingsplan der gemeente ter plaatse van de nieuw aangelegde Van Duivenvoordestraat Emmalaan, parallel loopende met den Tcrweeweg. wordt met betreffende feeke- ningen nader toegelicht. Dit verzoek wordt verwezen naar B. en W. Inzake het genomen raadsbesluit d.d. 30 Januari 1927: overname door de ge meente van de nieuw aangelegde Van Dui- venvoordestraal, deelen Ged. Slatdn mede, dat zij dit besluit wel goedkeuren, 'doch dat hieraan geen uitvoering kan worden gege ven, alvorens bovengenoemd uitbreidings plan is vastgesteld en goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan dat Ged. Staten geen bezwaar hebben tegen het genomen raadsbesluit inzake electrificatie naar het Oude dorp, zoodat binnenkort kan worden overgegaan tot uitvoering van dezen aanleg. Aan de orde ts dan de vaststelling van den pensioengrondslag voor den gemeente veldwachter A. Kool. Naar aanleiding van de periodieke verhooging van de jaarwedde wordt de pensioengrondslag vastgesteld op f2100.—. Thans volgt een voorstel tol het huren en verhuren van het huis Rijngeester straat weg 50. De voorzitter deelt mede, dat de termijn van huur door de gemeente van bovengenoemd huis. bewoond door het hoofd der O. L. school Leidsche buurt, met 1 Mei a.s. zal zijn verstreken en B. en W. stellen voor dit huis wederom in te huren voor den lijd van 10 jaren van den eigenaar den heer de Rooy. De eigenaar heeft hiertoe de ge legenheid opengesteld voor f 700 per jaar, zijnde een verhooging van f 100. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en dan tevens dit huis wederom te verhuren op de bepaalde voorwaarden aan den heer Renes, die na overleg met B. en W. hiertoe bereid is. De heer Bakker vraagt of uit dit besluit geen gevaar kan ontstaan voor de gemeente Zooals medegedeeld, is wel het tegenwoor dige hoofd hiertoe bereid gevonden, doch hetzelfde is geenszins zeker met een even- tueelen opvolger. Het zal zeer zeker een groote vraag zijn of deze hiermede genoe gen neemt Ook de heer Van Egmond oppert hetzelfde bezwaar en brengt dit in verband met de klasse-indeeling van het Rijksbezoldigings besluit voor onderwijzers. De heer Bakker zegt tevens dat de raad niet alleen kan afgaan op de transactie met het tegenwoordige hoofd, gezien ook de thans dalende huurprijzen. De heer Rubenkamp zegt, dat de bepaalde huur zeker niet te hoog geacht kan worden, daar dezelfde soort van huizen in deze ge meente worden verhuurd voor f 800. Ook is het zeer gewenscht dat het hoofd in de nabijheid van de school zijn woning heeft. Over dit punt wordt langen tijd gedis cussieerd en de geopperde bezwaren worden niet van dien aard geacht om deze gelegen heid te verwerpen, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Bij een adres om subsidie van de R.-K. Geilenfokvereeniging voor 1927 wordt be sloten deze vereeniging voor dit jaar weder om een subsidie toe te staan van 125. Aan de orde is de vaststelling van het voorschot volgens art. 101 der L. O. wet voor bijzondere scholen. De bedragen wor den voorgelezen en na berekening vastge steld op f 19.90'/» per leerling. Eenige comptabiliteitsvoorstellen worden goedgekeurd. Ter tafel komt de vaststelling van da jaarwedde van den plaatselijken deurwaar der. Hiertoe is sedert korten tijd aangesteld de heer Coljee. Volgens de wet moet de raad de wedde van dezen functionaris bekrach tigen, waartoe wordt besloten ten bedrage van f 100. Nu volgt een voorstel tot wijziging der jaarwedderegeling van de ambtenaren ter Secretarie. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering ingekomen verzoek om wijziging in deze jaarwedden, door den 3den ambtenaar den heer J. C. Donk, hebben B. en W. deze regeling nader onderzocht en stellen voor, daar het hun voorkomt dat het verschil onderling minder juist is, de aan- vangsjaarwedden te wijzigen als volgt: voor den lsten ambtenaar f 1850; voor den 2den 1 1600 en voor den 3den f 1350. Voor de eerste twee jaar zal geen verhooging wor den toegestaan, voor het derde en vierde jaar f 50 en voor de volgende zes jaren f 100 zoodat het maximum zal komen te staan op: voor den eersten ambtenaar f 2500; voor den tweeden f 2250 en voor den derden f 2000. Voorheen was dit maximum resp. f 2500, f 2000 en f 1700, zoodat van een al- geheele verhooging niet gesproken kan wor den, doch ook dat door deze wijziging een beter sluitend geheel verkregen zal worden. De heer Bakker ziet de directe noodzake lijkheid van een wijziging niet in. De jaar wedden zijn destijds zoo vastgesteld en zeer juist bevonden. De voorzitter licht een en ander nader toe met de jaarwedden van ambtenaren in gelijksoortige gemeenten en wijst den leden op het tegenwoordige werk op de secretarie. De heer Zandbergen vraagt of het niet gewenschter is om den 3en ambtenaar een toeslag te geven. Is er te zijner tijd een va cature. dan kan waarschijnlijk worden vol staan met een jongere kracht. De voorzitter is hel hiermede niet eens en acht een aanstelling van een jonge kracht bij een mogelijke vacature zeer onge- wenschL Voor den tegenwoordigen tijd is een aanvangsjaarwedde van f 1350 toch zeer gering. De heer Uittenbogaard steunt den voor zitter. De heer Van Egmond zou wel willen voorstellen om twee tweede ambtenaren aan te stellèn in plaats van een tweede en derde. Spr. brengt deze salarieering in ver band met die van de onderwijzers. De discussies worden hierna gesloten en het voorstel van B. en W., in stemming ge bracht, wordt aangenomen. Bij een voorste! inzake gasvoorziening Rijnshurgerweg deelt de voorzitter mede dat de gasleiding tot heden niet verder is door getrokken daar ter plaatse dan vanaf Rijns burg lot aan het huis van mej. Uittenbo gaard. Van daar af tot aan den Rijnzicht weg is nog geen buis ingelegd, ook niet in dezen weg. dan tot aan den hoek van As- sendelftstraat. Elke aansluiting in dit ge deelte is dus voor de betrokken bewoners niet mogelijk. B. en W. hebben in dezen onderhandeld met de directie van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden, welke zich bereid verklaarde tot voorziening volgens door haar gestelde voorwaarden. Met deze behandeling wordt gecombi neerd punt 10 der agenda: Credietaanvraag voor uitbreiding van de straatverlichting. Door B. en W. wordt tevens voorgesteld hun een crediet toe te staan van f 2750 ten dienste van de straatverlichting voor zoo ver zij dit noodig achten op dit traject. Ook een ander gedeelte van de gemeente behoeft voorziening in de straatverlichting, n.l. een gedeelte aan de Haarlemmertrek vaart Thans is daar nog een petroleum verlichting ingesteld, welke in t' geheel niet meer voldoet aan de tegenwoordig gestelde eischen van een verkeersweg. Dit gedeelte eischt een bedrag van f818, zoodat dan noodig zal zijn te zamen 13568. De heer Uittenbogaard juicht deze voor gestelde plannen van harte toe en acht een nadere toelichting niet meer noodig. Beide voorstellen worden met algemeene stemmen aangenomen. De artikelen 41 en 45 van de Bouw- en IVoningverordening ondergaan nog een en kele wijziging, waarna.de rondvraag. De heer Bakker vraagt hoever B. en W. zijn gevorderd met de plannen tot water leidingvoorziening in den Rhijnhofweg. Naar aanleiding van deze vraag ontstond een heftige discussie lusschen den voorzit ter en de heeren Bakker en Uittenbogaard. De voorzitter zeide dat B. en W. niet lot een eindresultaat in dezen zijn gekomen daar het maar zoo niet mogelijk is om in particuliere eigendommen te doen wat de raad wenschelijk acht Deze betreffende berm behoort in eigendom aan het Ned. Herv. Kerkgenootschap te Leiden en andere eigenaars, die tot heden geen afstand van dien berm deden, hetgeen noodig zou zijn voor verbreeding en aanleg van waterleiding De heer Bakker zegt dat het daarom niet gaat, doch alleen wat betreft de waterlei ding. De verbreeding is een bijkomende zaak. De voorzitter zegt dal een verbreeding van dezen weg toch noodzakelijk is en dan tevens kan geschieden zoo het eigendoms recht verkregen wordt. De heer Uittenbogaard zegt. dat destijds door den raad werd besloten dat een ge deelte van den Rhijnhofweg zou voorzien worden van waterleidinghuizen en dat tot heden dit besluit niet is uitgevoerd, ja dat zelfs nu blijkt dat er geen mogelijkheid is op uitvoering volgens de woorden van den voorzitter. Deze daad acht spr. aldus geheel in strijd met het genomen raadsbesluit, waarom hij zich hiermede niet kan ver eenigen. Het is in dezen geen persoonlijk belang alleen, doch er zijn thans belangen van meerdere personen hij betrokken. De voorzitter Iaat zich deze zaak niet welgevallen, daar het toch steeds zijn wensch is de inwoners onzer gemeente van zuiver drinkwater te voorzien. De in deze zaak gevoerde briefwisseling en bespreking tusschen den voorzitter en den heer Bakker wordt onderling besproken, doch in deze zaak wordt geen eindresultaat bereikt en zal dus nader onder de oogen gezien worden Niemand meer hel woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de zitting Tan den Vol kenbondsraad. Engeland en Japan doen mee aan de drie-mo* gendheden-conferentie. Bij den aanvang der openbare zitting van Volkenbondsraad las Ghamberlain gisteren een verklaring voor, welke vërwijst naar de Engelsche Rijksconferentie van het vorige najaar en den wensch te kennen geeft, dat men voor de regeeringen van het Engelsche rijk de aanneming van verdragen, die onder toezicht van den Volkenbond tot stand komen, door een wijziging in den vorm dezer verdragsinslrumenlen zal kunnen ver gemakkelijken, doordat de verdragen, in- plaats van den nieuwen vorm van verdra gen tusschen stalen, zooals voor het eerst voor het verdrag van Versailles toegepast werd opnieuw den vroeger gebruikelijken vorm van verdra-gen tusschen staatshoofden aannemen. De verklaring werd door den Raad zonder debat voor kennisgeving aan genomen. Verder heeft Chamberlain de aanneming van het rapport der in 19*23 ingestelde sub commissie, die het vraagstuk -van de be strijding van den handel in vrouwen, meis jes en kinderen en de uitgebreidheid van dit euvel onderzocht heeft, aanbevolen; het is zonder stemming aanvaard. Besloten is om de verkeersconferentie te gen 23 Augustus te Genève bijeen te roepen. Vervolgens is verslag uitgebracht door een rapporteur der juridische commissie over de vraag of een lid van den Volkenbond zijn lidmaatschap kan verliezen door het niet be talen van zijn verplichte bijdrage. Besloten is dat door dit feit op zich zelf geen verval van lidmaatschap kan intreden. Hiertoe zou een opzettelijke verwaarloozing der aange gane verplichtingen moeten bewezen wor den. Dan is nog een voorstel van Scialoja aan genomen om tot voorzitter van de in Juli bij eenkomende conferentie tot internationale hulp bij natuurrampen een Duifscher te be noemen dien Stresemann zal aanwijzen. Machtiging is verleend aan Hongarije voor het financieel herstel van dien staat gedu rende het jaar 1927'28 uit de Volkenbonds- leening 50 millioen gouden kronen ter be schikking te stellen. Ten slotte is de Cubaansche gezant te Berlijn Aguero-y-Béthancourt tot voorzitter van de Internationale Verkeersconferentie verkozen. Gistermiddag vond geen zitting van den Raad plaats, zoodat de Ministers van Buiten- landsch eZaken hun privébesprekingen in zake de loopende kwesties konden hervatten. Chamberlain ontving Kao koeng tsjen, professor aan de Universiteit te Sjanghai, tevens hoofdredacteur van de Sjih Pao, een der grootste dagbladen van Sjanghai, die een verklaring wenschte over de Brit- sche politiek in China, waarop Chamber lain hem de tol dusver gevoerde Brit9che politiek in China uiteenzette. Daarna ont ving Chambqj-lain Zalewski. Stresemann dineerde met Zalewski; dit feit wordt als een .gunstig vooruitzicht be schouwd voor het' resultaat van de bespre kingen, die gevoerd zijn inzake de Poolsch- Duitsohe betrekkingen. Ed dit optimisme schijnt gemotiveerd. Stresemann en Zalewski hebben de han dels- en eoonomische problemen bespro ken, die tusschen beide landen aanhangig zijn. Zij hebben een plan van actie vast gesteld, dat aan beide regeeringen ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Ver moedelijk zullen de economische onder handelingen binnenkort hervat worden. Stresemann heeft 's avonds Briand ont vangen. Briand meende, dat de zitting van den Raad morgen gesloten zou kunnen worden. Gisteravond heeft de Belgische minister Vandervelde te Genève een langdurig on derhoud gehad met Austen Chamberlain, waarin het Nederlandsch-Belgisch verdrag werd besproken en de mogelijkheid van verwerping daarvan door de Eerste Ka mer, weet de „Tel." nog te melden. Ten gevolge van een telegrafisch ver zoek van dr. Hansen is de kwestie van de nederzetting van Armeen&ohe vluchtelin gen in de aan sovjet-Rusland toebehooren- de gedeelten van Armenië, die op de agenda dezer raadszitting voorkwam, tot Juni uitgesteld. Nansen hoopt dan zelf aanwezig te zijn. Naar verluidt zou Stresemann gemach tigd zijn in overleg met de andere raads leden een Canadeesohe persoonlijkheid te benoemen als opvolger van Stephens als lid deT regeeringscommissie voor het Saar- gebied. Betreffende de oprichting van een in ternationaal bewakingskorps voor de spoorwegen in het Saargebied is een toe nadering tusschen beide opvattingen tot stand gekomen. Engeland zafl deelnemen aan de confe rentie vaD Coolidge, alhoewel het de af wezigheid van Frankrijk en Italië betreurt. Ook Japan zal de uitnoodiging voor een drie-mogendheden-conferentie aanvaarden. ENGELAND. Een Indische vloot In het Lagerhuis stelde de Staatss^ taris voor Indië voor in 2e lezmg eea wetsontwerp aan te nemen tot oprichtu,™ eener Indische Koninklijke Marine roer den localen dienst, o.a. de politie ter ze?. De oorlogsschepen zullen Engelsche offi. cdeTen hebben, doch Indiërs zullen opge. leid en officier kunnen worden. De be manningen zullen uit inlanders gevormd worden. A mm on (arb.) diende een motie in tot verwerping van het voorstel, omdat Indische Wetgevende Vergadering niet geraadpleegd is. De arbeiders motie werd verworpen met 245 tegen 117 stemmen en het wetsontwerp in 2de lezing aangenomen. POLEN. Dwangarbeid in plaats van celstraf? Volgens de „Express Poranny" zal president van de republiek weldra een be sluit uitvaardigen, waarbij op verzoek vj; het O. M. of van den veroordeelde »!J celstraf in dwangarbeid kan worden ver anderdL Men zal twee dagen we<rken mg één dag celstraf gelijk stellen. Als de gj- strafte zijn we»rk echter binnen den stelden termijn naar genoegen van de be- trokken overheid (staat, provincie of ge- meen te) heeft verricht, geldt daarmee d« straf voor geboet. Het besluit zal in heel Polen, Kléin-Po len uitgezonderd, van kracht zijn. LTTHAÜEN. Sovjet-koerier aangehouda Op het station te Wilna werd een dipt* matiek koerier van de sovjet-regeericg, die zich op weg naar Warschau bevoni in hechtenis genomen en zijn bagage van ongeveer 30.000 circulaires in Russisci, Wit-Russisch en Poolsch, uitgegeven door de derde internationale, ontlast. De cir culaires werden in beslag genomen, wa^ na de koerier in vrijheid werd gesteld CHTNA. Mevr. Borodin gevangen genoma Mevrouw Borodin, de vrouw van des bolsjewistischen adviseur der regeering van Kanton, is te Poekof met drie sovjet agenten gevangen genomen door partij gangers van Tsjang Soen Tsjang, den gou verneur van Sjantoeng. Men is in het Son jet-gezantschap te Peking ongerust, om dat Tsjang alle betrekkingen met de sovjet* vertegenwoordigers weigert en aan den sovjebconsul met toestaat zdch in de pro vincie te vestigen. Men meent te weten, dat de Engelsche overheden een verzoek ontvangen hebben om hun bemiddeling te verleenen, ten einde de invrijheidstelling van mevrouw Borodin te verkrijgen. Wat er van de drie agenten is gewor den, is onzeker. In Chioeesche kringen zegt men, dat Tsjang tsjoen tsjang deze Russen reedi zou hebben laten terechtstellen als spion nen, omdat zij in het bezit gevonden wer den van zijn militaire plannen. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BRAND TE VERDUN. Te Verdun heeft een brand gewoed in drie voorloopig uit hout opgetrokken ge bouwen, die als magazijn dienden. Ze wer den alle vernield. Twee aangrenzende ge bouwen, de lingeriezaak Coënca en het meubelmagazijn Thiébaut, werden even eens door de vlammen aangetast en in asch gelegd. Een oogenbEk vreesde men, dat nog andere huizen een prooi van het vuur zon den worden, maar, dank zij den pogingei der brandweerh'eden, bleef de brand ve> der beperkt. De schade, die zeer aanzienlijk is. J nog niet nauwkeurig vastgesteld. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN. Te St. Servais (België) is Zondagavond een auto, waarin vier personen, vader, moeder, zoon en schoondochter waren ge' zet en, tegen een boom gereden. De vief inzittenden werden uit den wagen geslin gerd. De beide ouders waren ap slag dood; zoon en schoondochter bleven ongedeerd. Te Nantes reed een auto op een groep personen in op het trottoir van de rue de la Pelleterie. Twee vrouwen werden ge dood en een derde zoo ernstig gewond, dat een been zal moeten worden afgezet- De chauffeur van de auto is gearresteerd. ALCOHOLVERGIFTIGING. In een dorp in Oost-Galicië zijn 50 p®f* sonen, die een huwelijksfeest hadden bij gewoond, door alcoholvergiftigiDg ziek ge worden. Tien zijn reeds gestorven. EEN SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIË Tengevolge van den mist is op het sta tion Crivina in Roemenië een passagiers- trein in botsing gekomen met een goe derentrein, waarbij verscheidene wagons vernield werden Vijf menschen zijn Be' dood en verscheidene gewond. De mifc* rieele schade ia aanzienlijk. DE RAMP IN JAPAN. Volgens de officieele cijfers zijn er 22*5 dooden, 3441 gewonden 3606 huizeü zün geheel door brand verwoest en 3113 do°r de aardbeving. De Keizer en de Keizerin hebben 51.00° yen gegeven voor de slachtoffers der aard beving. VALSCHE 20-DOLLAR BILJETTEN. Naar uit Chicago wordt gemeld zijn <^23r acht leden in hechtenis genomen van ?eD internationale bende, die valseb bankpan ?r maakt e<n uitgeeft Het heet dat d***® over de 6.000 000 valscho 20-dollarbilj^8 in omloop hebben gebracht De bo°™lC tel der bende moet in Oostenrijk word? gezocht.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2