N0. 20548 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 Maart Derde Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. ALPHEN. Een 40-jarig jubileum. De heer J. Smit Gisteren herdacht de heer J. Smit den tij dat hij voor 40 jaar in dienstbetrekking trim bij de firma v. d. Kloot Meijburg, èikpannenfabriek alhier. Al dien tijd heeft zijn patroon tot diens volle tevredenheid iend. Ruim 27 jaar is hij reeds bedrijfs- [V.«r en dat hij voor zijn werk paraat was, t wel uit het feit, dat hij zich ondanks steeds toenemende uitbreidingen van het ifrijf zich als een waardig chef heeft we- te handhaven. Vanzelfsprekend is deze gedenkdag niet ipgemerkt voorbijgegaan. Zijn patroon •ft hem in zijn woning gecomplimenteerd overhandigde hem als blijk van belang- lielling en waardeering voor zijn plichtge- •uwen arbeid, een enveloppe met inhoud. Van het personeel ontving Smit een keu- ïge schemerlamp, terwijl hij van bevriende jijde verscheidene bloemstukken in on*- ngst had te nemen. Het feit van den dag erd verder in huiselijken kring herdacht. De heer Smit heeft zich ook niet onbe- ligd gelaten voor de betoonde belangstel- in? en heeft het geheele personeel met hun *>p. ega's een feestmaaltijd aangeboden. BODEGRAVEN. De prijsuitreiking der schietwedstrijden. Was het oorspronkelijk de bedoeling ia ïen loop der maand April, liefst op den L'itum van het zilveren jubileum van „Willem feil", de prijzen der gehouden schietwed- frijden uit te reiken, ten slotte meende men, m de schutters niet al te lang te laten facbten, dat eerder te moeten doen. Dus ad gisteravond deze prijsuitreiking plaats. Bet was een kleine teleurstelling, dat de ere-voorzitter der vereeniging, oud-burgo- seester H. Ie Coultre, uit Den Haag, door ddheid afwezig was. Beide vorige L3len was hij het, die de prijsuitreiking •idde en ook nu zou men die taak gaarne an hem hebben overgelaten. Omstreeks zes or, het officieele uur van opening, begoi cb de zaal van hotel Van Haatten, waar oor enkele weken de schietbanen waren pgesteld, maar die nu haar oude gezellig ïrakter weer vertoonde, met belangstellen- en te vullen. Aanwezig waren heel wat otters van buitenaf, die goede plaatsen de verschillende banen hadden veroverd nu zelf hun prijs wilden uitzoeken. Per ciale autobus arriveerde een groot ge- Ijchap Rotterdamsche schutters, allen prijs» nners, die persoonlijk deze prijsuitreiking "Uden bijwonen. Op het podium der zaal de prrjzenschat uitgestald. Schitterender :tjs van het meeleven der Bodegravensche 'gerij met de Schietvereeniging zou niet leveren zijn. Naar een ruwe schatting soden de prijzen zeker een waarde van WO gulden. Alle schutters waren dan ook oi lof. '.Eindelijk, ongeveer 7 uur, opent de voor ster der vereeniging, de heer J. C. de let, de samenkomst en spreekt een woord "1 welkom. Ook hij is verrast, dat zoovelen ^ezig zijn. Omdat velen uiterlijk 9 uur ^ften vertrekken, wordt direct met de uit ging der prijzen een aanvang gemaakt, ft afwisseling werd tijdens het zoeken en ^ïcben de verschillende banen de piano peeld door de heer H. C. van Balen G. Sloof. Wanneer de prjjzen der korps- 'fflstrfiden Buks zijn uitgereikt, zegt de Ruitenbeek, uit Doorn, dat dit de eerste was, dat de Doornsche Schietvereeni- 'g een eersten prijs behaalde. De kennis- iking met Bodegraven was heel prettig, ■at men graag een volgende maal zal Skomen. Tot zijn groot genoegen be ukte spr. in Bodegraven een prettigen [ees! voor de schietsport, wat wel gebleken ut de groote collectie prijzen. "anneer de medailles der Koningin, Ko- "fiin-Moeder en Prins Hendrik bij den ^korpswedstrijd worden uitgereikt, wordt de vergadering staande het Wilhelmus 5 eerste prijs in den jubileum-wedstrijd n een zilveren Miss-Blancbe-beker. Deze ft'J verworven door den heer H. A. Smit, Utrecht. Opder enthousiast applaus der Fpuering schonk de winnaar dezen beker aan de vereeniging „Willem Teil, op kpaarde, dat ze onder de dames der ft» zou worden verschoten. afgevaardigde van de vereeniging ■I d? te Lmden, complimenteert Ij.*., pde£ravensche vereen. „W:l1em Teil" aft 25-jarig jubileum. Hij hoopt, dat K ^fteeni^ingen elkaar nog herhaaldelijk T ontmoeten. faslotte spreekt de voorzitter woorden s. den eere-voorzitter. de Miss- fabriek, alle eere-leden, de talrjjke ^eren voor de schitterende en talrijke prijzen. De schitterende medewerking van de Bodegravensche ingezetenen in dit op zicht heeft het meest bijgedragen aan het welslagen van den wedstrijd. Voorts brengt spreker dank aan bestuur en leden der vereeniging inzonderheid aan den secretaris, de heer A. M. Vink, den penningmeester, den heer C. Zaal Tzn., den tweeden voorzitter, den heer H. Schoo en den heer F. Looy, voor allen arbeid, dien zij hebben verricht. Voorts dankt hjj de talrijke baangriffiers en allen die hebben meegewerkt. Ook de heer Van Vooren uit Utrecht, beaamt, dat de wedstrijd uitstekend is ge slaagd voor een deel is dit te danken aan de Kon. Ver. van Ned. Scherpschutters, die de schutters niet graag zouden missen. Namens de Gymnastiek-vereeniging „Her cules" spreekt de heer v. d. Klein woorden van gelukwensch. „Hercules" is door het initiatief van „Willem Teil" opgericht en als kind verheugt zy zich hartelijk in het steeds toenemende succes der moeder-ver- eeniging. Hierna wordt het officieele gedeelte der vergadering gesloten. In intiemeren kring bleven nog verschillenden eenigen tijd ge zellig bijeen. Bodengravensche candidaten voor de Statenverkiezingen. Ons betrekkelijk kleine Bodegraven levert waarschijnlijk nog al een beteekenend aan tal groote mannen. Wanneer we tenminste de candidatenlijsten voor de a.s. verkiezin gen van de Prov. Staten nagaan, blijkt ons, da; op bjjna alle lijsten een inwoner onzer gemeente voorkomt. Op de A.-R. lijst staat op nummer 3 onze burgemeester, de heer Van Dobben de Bruyn; op de Chr.-Hist. lijst prijkt eveneens op nummer 3 onze wet houder de heer J. v. d. Mareiop de lijst van den Vrijheidsbond staat nummer 2 het raadslid de heer Beven; op de ljjst van den Plattelandersbond komt voor de beer P. J. Roosenboom, landbouwer, alhier; op de lijst der Vrijz.-Dem. Party de heer Broere, onderwijzer te dezer plaatse, ter- wijl tenslotte op nummer 4 der Staatk.- Geref. lyst geplaatst i3 de heer P. Zaal Azn., fabrikant te Bodegraven. BOSKOOP. Doordat de boomkweeker S., alhier, een viymscherp mes uit de handen liet vallen, werd een slagader van een zjjner voeten doorgesneden. Hg is in zorgwekken- den toestand naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. HAZERSWOUDE. De heer P. J. Müller alhier is met ingang van 14 Maart a.s. benoemd tot tijdelijk opzichter bij den sluisbouw te IJmuiden. LEIMUIDEN. Jaarvergadering eieren- en plnimveeveiling. De Eierenveiling heeft haar 1ste jaar vergadering in café-Keyzer gehouden. Te ruim halfacht opent de voorzitter, de heer J. Keyzer, de vergadering en geeft het woord aan den secretaris voor het uit brengen van zijn jaarverslag. Hieruit bleek, dat de vereeniging steeds in bloei toenam, aanvankelgk 28 leden tellende, was dit aantal successievelgk tot 94 gestegen. In het af- geloopen jaar werden 86829 eieren geveild. De rekening, die sloot met een nadeelig saldo van f20 werd door de vergadering vastgesteld. Op voorstel van het bestuur werd besloten de contributie van f0.50 op fl te brengen. De zaalhuur werd bepaald op f75 per jaar. De secretaris deelde mede, dat men tot 1 April nog de beschikking heeft over de zaal van den heer Keyzer. liet bestuur diende daarna een voorstel in om het salaris van den secretaris-boekhou der op f 75 te brengen, terwijl het het salaris van den penningmeester op f 40 gebracht wilde zien. De vergadering be- siuit bet salaris van den secretaris-boek houder op voorstel van den heer L. Buis, £75 te brengen, terwijl hem, indien het na afloop van het dienstjaar blgkt, dat de rekening met een goed slot sluit, nog f25 ter hand gesteld zal worden. Het salaris van deD penningmeester wordt daarna op f4C gebracht. Daarna wordt de begrooting voor het dienstjaar 1927-'28 vastgesteld, 't Veilings percentage voor eieren wordt gebracht van 4 op 5, terwijl het percentage voor de groentenveiling 10 zal bedragen. De ver gadering besluit dan het bestuur met twee leden uit te breiden. Vervolgens wordt over gegaan tot de verkiezing van 4 nieuwe bestuursleden (2 voor de uitbreiding en 2 in ontstane vacatures). Benoemd werden ten slotte de heeren M. v. Dgk, J. v. Egmond. L. Brus en J. Bosman. Deze heeren nemen hun benoeming aan. Het reglement wordt ten slotte nog uit gebreid door het toevoegen van eenige bepalingen, welker bestaan in de practijk noodzakelgk bleken te zjjn. Na de rondvraag, waarbjj nog al een en ander ter sprake werd gebracht, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering, de hoop uitsprekende, dat de eierenveiling steeas meer in bloei zou toenemen. ZWAMMERDAM. Anti-Rev. Kiesvereeniging. Voor een niet talrijk gehoor hield de heer Th. Heukels. lid van het college van Ged. Staten dezer provincie m de Nutszaal alhier een lezing met het oog op de komende ver kiezing voor de Prov. Staten. De heer C. van Muiswinkel Mzn., voorzit ter der plaatselijke anli-revol. kiesvereeni ging opende het samenzijn en sprak een kort inleidend woord. De heer Heukels, daarop het woord ver krijgende begon met te wijzen op de beteeke- nis van het kiezen in algeraeenen zin. Het leven is altijd weer kiezen van den morgen tot den avond. Op de groote keus in ons leven komt het aan, het doen vaji de besliste levenskeus om te gaan door het leven met of zonder gids. Het woord Gods alleen kan ons tot een vei lige gids zijn in alle moeilijkheden des levens, ook op politiek terrein. Spr. stond daarna stil bij de practische po litiek, het verschil in tevensbeschouwing tusschen de groepen ter rechter- en ter lin kerzijde, het uiteenvallen van de coalitie en het afbrekend en verderfelijke optreden van de Herv. (Geref.) Staatspartij. Op de groote belangen die bij de a.s. Sta tenverkiezingen zijn betrokken werd ten slotte nog de aandacht gevestigd. Debat werd niet gevoerd; alleen de heer A. van Wijngaarden alhier stelde naar aan leiding van het gesprokene nog enkele vra gen, welke door den spreker werden b ant woord. De voorz. richtte daarna een woord van dank tol den heer Heukels, die daarna de vergadering met dankzegging sloot. Nutsdepartement. De leden van ons plaatselijk Nulsdeparte ment kwamen onder voorzitterschap van den heer F. Schreuder Sr. in vergadering bijeen. Na opening en het lezen der notulen kwam allereerst aan de orde ballotage van 3 nieuwe leden, de heeren ds. H. Cramer, A. van Oorde en J. Splinter Jr. die mei alge- meene stemmen werden toegelaten Voorts stond op de agenda nog vermeld het vaststellen van de rekening van de Nuts- spaarbank, doch daar het rapport van den accountant omtrent het onderzoek der admi nistratie dezer spaarbank nog niet was inge komen, werd op voorstel van commissaris sen der Spaarbank besloten dit punt lol een volgende vergadering uit te stellen. In de plaats van den heer G. van Dam, die overleden is moet een nieuwe commis saris voor de Spaarbank worden gekozen. Met meerderheid van stemmen wordt hier voor de heer D. de Bruijn, thans plaatsver vangend commissaris aangewezen, die ech ter voor deze benoeming bedankt. Bij een tweede stemming wordt de heer J. H. Kuling gekozen, die de benoeming aanneemt. Mede door het overlijden van den heer G. van Dam is verkiezing noodig van een com missaris voor de leesbibliotheek. Hiervoor wordt de heer A. van Oorde gekozen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele aan gelegenheden de leesbibliotheek betreffende Ier sprake. Een voorstel van den heer Ruting die het wenschelijk acht om het bestuur met twee leden uit te breiden zal door het bestuur in overweging worden genomen. Voor bewoners van wijk D. dezer ge meente bestaat a.s. Vrijdag 11 Maart gele genheid tot kostelooze inenting en her inenting. Belanghebbenden kunnen zich daartoe dien dag om 4 uur namiddags ver voegen aan de openbare lager eschool no. 2, in den Tempel, alwaar dr. J. M. van Stave ren alsdan zitting zal houden. DE SPOORWEG GOUDA—BOSKOOP—ALPHEN A. D. RIJN. Een adies van de Waddinxveensche industrie, handel, landbonw en middenstand Id verband met liet streven van B. en W. van Waddinxveen, om stemming te maken, als zou Waddinxveen geen prijs meer stellen op den aanleg van den spoor weg GoudaWaddinxveenBoskoopAl phen, hebben gelijk gemeld verte genwoordigers van industrie, handel, land bouw en middenstand te dier plaatse een comité van actie gevormd om te protested- ren tegen deze houding. Het comité heeft een adres samengesteld, waaraan niet alleen de plaatselijke in dustrie, handel, landbouw en middenstand adhaesie schonken, doch ook 10 leden van den gemeenteraad uit Waddinxveen, welke uit totaal 13 leden bestaat, gaven blijk van instemming. Dit adres werd verzonden aan alle be voegde autoriteiten. Het comité protesteert daarin met kracht tegen de houding van B. en W. van Wad dinxveen. Ie. Omdat naar zijn overtuiging door deze houding van B. en W. ernstig schade wordt gedaan aan de toekomstige belan gen van Waddinxveen; 2e. Dat hoewel de Waddinxveensche houtbewerkingsbedrijven alleen per jaar circa een half millioen gulden arbeidsloon uitbetalen, B. en W. het niet noodig oor- deelen zich omtrent haar toekomst op at hoogte te stellen, nocsh eenige organisa tie daaroveT te raadplegen 3e. Omdat getracht wordt naar buiten de onjuiste meening ingang te doen vinden, dat het pogen van B. en W bij vele inge zetenen instemming vindt en bovendien dat zij door den geheelen gemeenteraad ge steund wordt. Het comité van actie heeft volgens het adres besloten, het onderstaande als haar meening kenbaar te maken: dat Waddinxveen als belangrijk indu- trie- en landbouwcentrum een spoedige aan sluiting aan bet spoorwegnet noodig heeft, teneinde niet langer ten opzichte van het vervoer achter te staan dat hoewel het vervoer per water voor enkele steden voorkeur verdient, nu reeds, ondanks de ongunstige verbinding naar station Gouda of MoercapelleZevenhui zen, stellig meer dan 50 pCt. der productie van de houtbewerkiDgsfabrieken per spoor wordt verzonden; dat autotractie noch wegverbreeding van Boskoop naar Gouda de oplossing geeft aan het voor Waddinxveen zoo urgentie vervoersvraagstuk Het comité ziet geen andere oplossing daD de Regeering beleefd doch dringend te verzoeken met meer kracht de tot 6tand_ koming van den spoorweg GoudaAlphen te bevorderen, opdat de geprojecteerde lijn zoo spoedig mogelijk zal zijn voltooid en spreekt als zijn overtuiging uit, dat de bloei van Waddinxveen, welke thans uitsluitend is te danken aan plaatselijke ondernemers, dan ook bevorderd zal wor- don door van buiten toetredenden, die zich ZELDZAME TUBILEA TE KOUDEKERK. De gebroeders Marinus en Corne lis de Wil, van wien wij deze foto wisten te verkrijgen, vervaardigd bij hun zestigjarig jubileum Beiden dragen de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke hun 15 jaar geleden werd geschonken, op de borst. Gisteren werd het jubileum gevierd van de heide gebr. de Wit, die dien dag 65 jaar in dienst waren op de dakpannenfabriek „Rijnleven". Reeds vroeg in den morgen kwamen velen hun gelukwenst-hen aan bieden. Met den middag begonnen de eigen lijke feestelijkheden. De burgemeester kwam ook de familie gelukwenschen. Beide jubi larissen werden hartelijk door hem toege sproken. Door den heer Jac. Oppelaar. eigenaar der fabriek werd een toespraak gehouden, waarin hij. evenals vijf jaar geleden, zeide, dat zij het werk niet meer als een verplich ting mochten beschouwen, maar dat hun taak afgeloopen was. Daar wilden de heide oudjes echter niet van hooren. Zij kunnen nog niet gemist worden, zeiden ze. De heer Oppelaar overhandigde beiden een enveloppe met inhoud, waarna hij hun verder een gezelligen dag toewenschte. Het is inderdaad voor de beide jubilaris sen met hun families een onvergetelijken dag geworden. thans niet aangetrokken gevoelen door het iaolemeDt waarin Waddinxveen verkeert. Het comité is van oordeel dat de regee ring in de krachtige medewerking der in- dustrieelen te Waddinxveen tot bestrijding der werkloosheid in de crisisjaren, een waarborg heeft dat bij verlossing van Wad dinxveen uit zijn isolement stellig meer vraag naar arbeidskrachten zal ontstaan, waarin dus een perspectief ligt voor uit breiding van handel en industrie; en is besloten, alle onder haar bereik liggende middelen aan te wenden om t-ot het voor oogen gestelde doel in den kortst mogelij- Vcd tijd te geraken. RECLAME. HAARLEMMERMEER. Motor-ongeluk. Dinsdag had de bestuurder van een mo torrijwiel, de heer W., op een der zijwegen nabij den Ringdijk alhier het ongeluk in botsing te komen met een grooten hond, die onverwachts van achter een passeerenden wagen kwam opdagen. De motor sloeg over den kop en de heer W., die eenige meters verder op den weg terecht kwam, werd met een gebroken been opgenomen. Hij werd per auto naar zijn woning gebracht. HILLEGOM. Stille Omgang. De afdeeling Hillegom en Omstreken van „Stille Omgang" heeil haar jaarvergadering gehouden. De zaal van hotel Sislermans was tjokvol. Mede was aanwezig de geeste- lijkheid der beide parochies. De heer Joh. A. Gerritsen droeg de leiding der vergade ring over aan den directeur, pastoor van St. Joseph. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van f 70.40; de totale kasinhoud i9 f 533,60. Het zangkoor van St. Joseph voerde en kele mooie zangnummers uit, terwijl de heer J TI. Versteege als solist optrad. Kap. Mathot van St. Martinus hield een rede, naar aanleiding van Joh. Hoofdstuk IV. De tramdirectie verklaarde zich bereid de leden van den Stillen Omgang te vervoeren HillegomHaarlem en AmsterdamHille gom voor één gulden. Vanaf Maandag 14 dezer kunnen de kaarten door de leden aan het kantoor der Tram worden afgehaald. Hierna volgde bespreking van de bede vaart, die gehouden zal worden in den nacht van 19 op 20 Maart. KATWIJK AAN ZEE. Anti-Rev. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde dc Anti-Revolu tionaire kiesvereeniging. Do voorzitter, de heer Van Tongeren heette allen hartelijk welkom. Vervolgens las de secretaris, de heer Poot, de notulen der vorige vergade ring en daarna zijn jaarverslag, welke beide onveranderd werden goedgekeurd, even als het verslag van den penningmeester. Ingekomen was een schrijven van den heer R. Ouwehand, wethouder, beholzende in hoofdzaak de mededeeling dat deze heer niet meer door de kiesvereeniging wenschte oandidaat gesteld te worden. Als reden daarvoor werd aangegeven: dat hij niet op dezelfde lijst wilde voorkomen, tegelijk met een ander, die hem in de uitwerking zijner plannen dwarsboomde. Bij de bespreking hierover oordeelde de vergadering, waar deze geschillen niet lie pen over de beginselen die de partij voor staat, doch alleen over zaken het bestuur der gemeente rakende, dat het 't beste was, dat een deel van het bestur der kies vereeniging nog eens met den heer Ouwe hand ging praten, ten einde te trachten het gevoelen van den heer O. alsnog ge wijzigd te krijgen. Daarna deed de secr. verslag van de ge houden Staten-Centrale „Leiden". Bij de daarop plaats hebbende verkie zing van bestuursleden der vereeniging, werden de drie aftredende heeren C. A. Veltkamp, J. Parlevliet J.Bzn. en G. Poot met bijüa algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werd na eenige discussie oe groslijst vastgesteld voor leden van den raad dezer gemeente. Alphabetisch luidea deze: M. Bonefaas, A. den Dikken, G. v. Ihiijn, aftr., Jb. Guijt, J. Ippel, M. C. van der Lee, A. Ouwehand Dzn., R. Ouweliand, aftr., C. Parlevliet Dzn., L. Parlevliet, N. Parlevliet Nzn IJ. Plug, G. Poot, C. van Schie, E. Schoneveld, C. van Tongeren en C. A. Veltkamp. De daarop volgende rondvraag leverde weinig op, waarna de heer Van Hulzen de vergadering die op de gebruikelijke wijze geopend was, sloot. Tot ons leedwezen is het slot van het verslag van de uitvoering van het Jeugd koor niet geheel juist geweest. Er staat dat de piano uit het magazijn van den heer Nic. van Beelen was. Dit is niet waar. Het instrument was uit het magazijn van den heer W. A. Gouw. LISSE. Lieidadigheidsnitvoering. Dinsdagavond was „Rehoboth" bezet met belangstellenden. Een liefdadigheidsavond werd gegeven voor de Vereeniging tot be strijding der tuberculose „Draagt elkanders lasten". Welwillende medewerking werd verleend door de Christ, zangvereeniging „Looft den Heer" en de gymnastiekvereeni- ging R. O. D. A. Na de gebruikelijke opening was het de heer Ruppert, secr. van het Christ Nat. Vak verbond, uit Utrecht, die de aanwezigen op wekte mede te helpen tot de oprichting van een rustoord en wel door een contributie van 10 cent per maand. Zoowel van zang als gymnastiek werd ge noten. Ook de voordrachten en samenspra ken vielen zeer in den geest. Chr.-Historische Unie. Maandagavond was de commissie, be noemd tot de telling voor de vorming van de candidatenlijst van de Christ -Hist. Unie alhier, voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad bijeen. De uitslag van de uitgebrachte stemming is als volgt: Uitge bracht werden 50 stemmen, waarvan 5 van onwaarde. A. Verduyn Jr. 412 st.; J. Kuipers 321 st.; Ger. van Parijs 211 st.; J Marbus 164 st.; G. van der Bent 156 si; J. Potman 135 st; H. Marseille 118 st.; G. van Nieuwkoop 94 st.; C. Koordes 93 st

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9