No. 20545 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Maart Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Leidsche Begrafenis-Onderneming hooge raad tan arbeid. Het voorstel tot wettelijke regeling. De Algemeene R.K. Werkgeversvereeni- Pf. de Christelijke Werkgeversvereeni- jg en het Verbond van Nederlandsche ferkgevers hebben zich met een gezamen- jt adres tot de Tweede Kamer gewend in erband met het Ontwerp van Wet tot wet- üjke regeling van den Hoogen Raad van irbeid. .Va er op gewezen te hebben dat een wet- «lijke regeling, bij bijzondere wet. van de jnenstelling, werkwijze en bevoegdheden den Hoogen Raad van Arbeid door de rondwet niet geboden is. worden de vol- fnde opmerkingen gemaakt. Taak van den Hoogen Raad van Arbeid. adressanten is de vraag gerezen of de [ooge Raad van Arbeid ook een advies zal nanen vaststellen over de vraagstukken, ie met de werkloosheid verband houden. .»Iijk de Kamer bekend i9. beslaat er een ederlandsche Werkloosheidsraad, waarin ist de vraagstukken, een punt van gere lde bespreking uitmaken. Zal dat zoo ijven of zal hierin verandering komen? Samenstelling van den Hoogen Raad van Arbeid. Adressanten hadden liever gezien, dat =t Ontwerp imperatief bepaalde, dat de ud in b.v. 4 groepen verdeeld zal wor- b. In hun gedachtengang zou groep I dan «tegenwoordigen het industrieele bedrijf it-, midden- en kleinbedrijf), groep II iandelsbedrijf (groot- en kleinbedrijf), p III het scheepvaartbedrijf en groep iet landbouwbedrijf. toorts'zou dan bepaald moeten worden, deze groepen in den regel afzonderlijk jaderen tot het uitbrengen van adviezen, :e speciaal voor haar bedrijf van belang Verder zou kunnen worden bepaald, dat groepen gelijkwaardig behooren te zijn iengesteld uit een gelijk aantal vertegen- irdigers van de centrale arbeidersorga- ries. [Aan een onafhankelijk president zou de ling van de vergaderingen van deze epen behooren te worden toevertrouwd. [Adressanten dringen er met nadruk hij Kamer op aan het wetsontwerp in dezen wel te willen aanvullen. De huidige verdeeling van den Raad In i&groepen zou gevoeglijk kunnen ver- ijnen. De ervaring heeft geleerd, dat deze ikgroepen voor het wferk van den Raad *n beteekenis hebben. Voorts zijn adressanten van meening, dat 1 ambtenaren als dagelijksche adviseurs n den Minister reed9 volop gelegenheid ibben hun adviezen aan den minister van 'beid. Handel en Nijverheid kenbaar to aken. Een advies van den Hoogen Raad van 'beid ontleent zijn waarde in hoofdzaak an de samenwerking tusschen werkgevers- arbeidersvertegenwoordigers, waartoe de sprekingen in den Raad op zoo gelukkigs 'ijze de gelegenheid bieden. Overstemming an een dezer groepen door ambtenaren ol etenschappelijke leden kan de samenwer- ■flg tusschen werkgevers- en arbeidersver- fenwoordigers slechts schaden. Wil men echter een beperkt aantal we- nschappelijke leden, en adressanten den- dan aan een maximum van 5, in den flogen Raad van Arbeid opnemen, dan zou an deze leden evenals aan de hoogere amb- 'Jien toch uitsluitend een adviseerende ftegdheid moeten worden toegekend. Adressanten missen in het Wetsontwerp toe bepaling, waarbij aan een groep werk ers- of arbeiders-vertegenwoordigers het 'ht wordt gegeven om personen, die op i bepaald technisch gebied deskundig zijn den Raad als buitengewonen leden met nseerende stem mede te brengen. Zi] vertrouwen, dat de Kamer wel den °na zal weten te kiezen, om aan dat ver togen tegemoet te komen zonder een te bjmoedige gebruikmaking van deze nieu we bevoegdheid in de hand te werken. Voorzitter en Secretaris. Adressanten vragen zich af, of het juist 'dat het Wetsontwerp zelf niet de moge- bheid opent, dat de Minister, die daarop °cbt prijs stellen, hetzij ter verdediging 10 eigen denkbeelden, hetzij om persoon- ik van de in den Raad uitgesproken ad- ?zen kennis te nemen, de vergaderingen to dit college bijwoont. Het wil hun voor den, dat de Kamer goed zal doen het frtsontwerp aan te vullen met een bepa- Jg. waarbij den Minister van Arbeid, Hen en Nijverheid en wellicht ook anderen misters de bevoegdheid wordt gegeven allen tijde de vergaderingen van den °°?en Raad van Arbeid bij te wonen. Financiën. Het Wetsontwerp bepaalt, dat de kosten ^bonden aan de werkzaamheden van den tod ten laste der Staatsbegrooting 'zullen 'toen. De Commissie, betreffende de reor- Nisatie uit den Hoogen Raad an Arbeid voorgesteld, dat de Staat en de belang- -'wnde organisaties gezamenlijk de kos- zouden betalen. Het standpunt van de •Jeering, dat in dezen overeenstemt met advies van den vollen Raad, verdient Jens adressanten aanbeveling. e,n slotte wordt het vertrouwen uitge- s'nu dat de Kamer bij de behandeling Wetsontwerp wel met de kenbaar •roden. wensc'len za' willen rekening ^ziging der provinciale wet. Overdracht van bevoegdheden aan Gedeputeerden. gediend is een wetsontwerp tot wijzi- j 8 van art. 37 der Provinciale wet, waar- ook de ouw benoembaar wordt tot de ^er Staten. De benoembaarheid van ou* tot dit ambt brengt echter mede, dat onder de incompatibiliteiten, verrat in artikel 38 wordt opgenomen huwelijk. In de tweede plaats wordt een wijziging voorgesteld van artikel 64, in dien zin, dat een gelijkmatige verdeeling van de gewone rittingen der Staten over het kalenderjaar mogelijk wordt. Naar in de Memorie van Toelichting wordt betoogd, zal deze wijzi ging ten goede komen aan de behandeling van de provinciale begrootingen door de Staten. In verband met de voorgestelde wijziging zal bezwaarlijk meer van een „zomerrit- tring" kunnen worden gesproken. Daarom zal deze term uit de wet verdwijnen. Voorts wordt de termijn na het verlee- nen van de koninklijke goedkeuring, waar binnen volgens het laatste lid van artikel 102 der P.-wet de afkondiging van provinciale verordeningen moet plaats heb ben, van veertien dagen verlengd tot der tig dagen. Het wordt voorts billijk geacht, dat niet alleen de kosten van onderhoud van de tot woning van de commissarissen der Ko ningin bestemde gebouwen, maar ook de kosten van inrichting en onderhoud van de vertrekken in de woningen der com missarissen der Koningen welke een min of meer ambtelijk karakter dragen, voor rekening van het rijk komen. Voorts wordt voorgesteld, om aan het provinciaal bestuur de vcreischte ruimte van beweging te schenken, om voor be paalde takkeoi van dienst een afzonderlijk geldelijk beheer in te voeren. Ten slotte biedt het ontwerp de moge lijkheid dat de Provinciale Staten bepaal de in de wet omschreven bevoegdheden overlaten aan Ged. Staten*. Naar de toe lichting opmerkt, wordt deze wijziging noodzakelijk geacht met het oog op het feit, dat de Provinciale Staten veel min der bijeenkomen dan de gemeenteraden, zoodat het uitlokken van besluiten van Ged. Staten in zake gemeentelijke aange legenheden vaak tot ernstige vertraging aanleiding geeft. het „eigen gebouw" van bloembollencultuur. Nienwbonw practisch onmogelijk. Het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft deze week verga derd, naar het officieel orgaan meldt. Ver hinderd is de heer Schoneveld. De inhoud van den beschrijvingsbrief voor de 156ste Algemeene Vergadering wordt vastgesteld en de datum ervan bepaald op Maandag 28 Maart a.s. Op grond van de gegevens, vervat in het Jaarverslag en het finantieel verslag van den secretaris van het Scheidsgerecht over het afgeloopen jaar wordt behoudens goedkeuring der Algemeene Vergadering tot verhooging van het salaris van dezen functionaris overgegaan en dit salaris per jaar bepaald op f 3000. Herziening ervan zal plaatsvinden, wanneer het aantal uitspra ken in sterke mate mocht afnemen en daar door de finanlieele uitkomsten van het Scheidsgerecht zoodanig zouden zijn, dat de vereeqigingskas weder een groot bedrag zou moeten bijpassen. Met het oog op de zeer aanzienlijke uitbreiding van de werkzaam heden over 1926, werd aan deze salarisver- hooging terugwerkende kracht over 1926 verleend, in de verwachting dat de opstel ling van alle in 1926 gewezen uitspraken binnen zeer korten tijd zal geschied zijn. In verband met de besprekingen met de voorzitters der afdeelingen over de moge lijkheid van de bijeenbrenging van gelden voor het bouwen van geheel nieuwe gebou wen op het terrein aan de Leidsche Vaart wordt de onmogelijkheid geconstateerd om aan dezen wensch te voldoen. Het wordt niet verantwoord geadht nog meer schuld op de vereeniging te laden en ook niet mogelijk, daar elke basis voor een verhoogde of derde leening ontbreekt. De beursenlrée komt daarvoor niet in aanmer king, daar de opbrengst daarvan wisselval lig is en als zekerheid voor een leening van 50 tot 100 duizend gulden onvoldoende. Wel zal het wellicht mogelijk zijn, om uit een te heffen beursentrée wat meer gelden beschikbaar te krijgen, waardoor de ver bouwing wal royaler zou kunnen geschie den en het uitwendig aanzien van het ge bouw verfraaid. Besloten wordt 'n voorstel van deze strek king aan de 156ste Algemeene Vergadering te doen. Teneinde door deskundigen te doen vaststellen welk bedrag de hier bedoelde eenigszins uitgebreidere verbouwing en ver fraaiing zou posten, werd besloten aan en kele architecten te verzoeken een ontwerp hiervoor te vervaardigen. De regeling van de verhouding met be trekking tot het werk voor de groepen, dat op het Secretariaat en door den Alg. Secre taris-Penningmeester wordt verricht, wordt aan de hand van het met de besuren der groepen gehouden overleg nader besproken en besloten ten deze een mededeeling aan de Algemeene Vergadering te doen. Meerdere aangelegenheden van allerlei aard werden nog besproken, waarna de ver gadering werd gesloten. koloniaal instituut. In de bestuursvergadering van de Kon. vereeniging Koloniaal Instituut is tot al gemeen secretaris benoemd de heer E. P. Westerveld, oud minister van marine en oud-directeur der posterijen en telegrafie, die vele jaren in Nederlandsch-Indië is werkzaam geweest als directeur der ma rinewerven te Soerabaja. voor plaatselijke keuze. Onder voorzitterschap van den heer P. van der Meulen heeft de Nationale bond voor plaatselijke keuze zijn algemeene vergadering gehouden te Utrecht. Uit het goedgekeurde verslag bleek, dat het aantal collectieve leden en begun stigers tezamen 1276 bedraagt. De begrooting voor 1927 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op 15402.. Over 1926 hebben de ontvangsten bedra gen f 2510 en de uitgaven f 1680. Tot leden in den raad van vijftig werden gekozen de heeren ds. A. v. d. Heide, A. Don, H. Amelink en dr. C. D. Cramer. werkloozen naar drente. Te Rotterdam zijn tot nu toe ten stad- huize een honderdtal aanmeldingen van werkeloozen, onder wie vele gehuwden, in gekomen, die uitgezonden willen worden naar Drente. De 'voorwaarden voor uitzending zijn, zooals wethouder Vos in den Amsterdam- schen Raad heeft uiteengezet: Een Rijksuit- keering van f 15, waarop de gemeente 100 pCt. bijslag geeft. Daarbij komt een bedrag voor reiskosten voor een bezoek aan het ge zin éénmaal per 14 dagen, wat neerkomt op f 4.50 per week. Voor ongeveer f 7 per week kan de in Drente te werk gestelde onder dak komen. - Neemt men wat hij zelf noodig heeft van het totale loon af, dan blijft er voor het hier ter stede blijvende gezin ruim f 20 over, een bedrag, dat niet onbelangrijk boven de steun- uitkeeringen uitgaat. de 6-uren-zaterdag in de mijnen. Protest van de vakbonden. De samenwerkende mijnwerkersorganisa ties hebben aan de contact-commissie voor de mijnindustrie een schrijven verzonden, waarin zij protesteeren tegen het standpunt der mijndirecties. dat de vakbonden niet de aangewezen organisaties zijn om over den zes-urendienst op Zaterdag voor de boven- grondsche arbeiders te onderhandelen, doch dat zij zich op het standpunt stellen, dat dit overleg dient plaat9 te hebben tusschen ar beiders uit de betrokken mijnonderneming en de bedrijfsleiders. De vakbonden zeggen, dat zij in dit standpunt een ernstige en een door hen niet te aanvaarden poging zien. om de vak organisaties uit te schakelen bij de regeling van een deel der arbeidsvoorwaarden, ter wijl toch het onderhandelen en vaststellen der arbeidsovereenkomsten geschiedt tus schen directies en mijnwerkersorganisaties. Zij verzoeken deze zaak in de eerstvolgende contactcommissie-vergadering een Dunt van de agenda te doen zijn. Hedennacht is te Den Haag onver wacht overleden in den ouderdom van 39 jaar de heer H. G. Sijthoff, dir. der Ilaag- sche Courant, een zeer bekend figuur uit de Nederlandsche dagbladwereld. De heer Albarda, de leideT der S.D. A.P. stelt zich niet meer beschikbaar voor het raadslidmaatschap t-e Den Haag. In zijn plaats wordt de heer W. H. Vliegen gesteld. Alfabetische aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te Roermond cars. O. Veen, Th. P. Viruly, D. Visser, substituut-griffier bij rechtbanken, resp. v.-ilien betoogen, dat men niet aan het ver te Winschoten, Arnhem en Amsterdam. 1 leden steeds kan vasthouden. Wat voor de Mr. W. A. Ubbens, rechter-plaatsvervan- veelwijverij geldt, geldt ook de slavernij, ger rechtbank Amsterdam, is met lot afge vallen tegen een van bovengenoemde can didates!. Spr. gaat vervolgens na, hetgeen de heer De Visser gisteren in herinnerine bracht, n.l. dat de heer Van Embden t#Zwolle in een vergadering zeide, dat hij niet in een kabinet zou zitting nemen, tenzij dat kabi net op zijn program de nationale ontwape ning zou zetten. De heer MARCHANT: „Dat moet de heer Van Embden weten." De heer BOON: Neen, dat moet de heer Van Embden niet weten, dat is een zaak van ae vrijzinnig-democraten. Voor hen trad de heer Van Embden, als voorman van de ontwapening op. Het program van den heer Marchant was geen ontwapeningspro gram, doch een bezuinigingsprogram. De heer MARCHANT: Neem dat program dan maar over voor den Vrijheidsbond. De heer BOON denkt daar niet aan en zegt niet, dat hij zoover wil gaan, als dat program voorschreef. Spr. vertrouwt op een krachtigen groei van den Volkenbond, waardoor de inter nationale ontwapening kan voortgaan Dit is toch geen militairisme? De heer Sten huis vredesengel, de Vrijheidsbonders mili- tairisten. Klinkt dan niet al te dwaas? Mej. GROENEWEG (S.-D.) bespreekt het standpunt der vrouwen tegenover liet mifitairisme. Het zijn niet alleen de sociaal democratische vrouwen, die den strijd tegen het militair geweld voeren, al hebben zij een flink aandeel in dien strijd genomen. De Vrouwen gevoelen, dat zij een speciale taak hebben te vervullen en het is de vrou wengroep, die steeds de meeste ontroering weet te brengen. Ten behoeve van de vrou wen en kinderen is nooit een oorlog ge voerd. Zij hebben van den oorlog nooit anders dan last en leed ondervonden, in angst en vrees achterblijvende. De vrouwen achten zich nu gelukkig burgerrecht ver kregen te hebben en een woordje te kun nen meespreken. Voor de vrouwen ook voor die buiten spreeksters kringen, is het een uitgemaakte zaak, dat een volgende oorlog Europa's ondergang beteekent. Is het nu niet onverstandig, er over te deliberecren, hoe Nederland zich bi] dien ondergang zal gedragen? Beter achten de vrouwen het', het vredeselement te versterken. Zij weten, dat zij er met sentiment alleen niet komon, maar trachten de mogelijkheid van strijd te verkleinen, door zich zoo krachtig mogelijk voor nationale ontwapening te verklaren. Nederland met een bevolking, die in hart en nieren anti-militairistisch is, moet aan E'irupa juist het voorbeeld geven, daartoe is het geroepen. Er zijn een aantal sprekers geweest, die maar steeds wezen op hel feit, dat ae oorlogen van alle lijden zijn ge weest. Dit is toch geen argument, fa het Oude Testament w rdt de veelwijverij als vanzelfsprekend bebouwd. Toch zal er nu ter rechterzijde niemand zijn, die de v«*el- v. ijvtri nog voorstaat. De VOORZITTER: We hebben het nu alleen over ontwapening. Mej. GROENEWEG (S.-D.) heeft slechts RECLAME. WAARSCHUWING. Geen opruiming of uitverkoop. Vergelijk onze prijzen, oeJc voor het omlijsten van platen foto's enz. Lijstenmakerij Rembrandt Haarl.straat 187, bij de Kerksteeg. 4679a. (Zitting van gisteren.) HET ONTWAPENINGSVOORSTEL DER SOCIALISTEN. Bij de voortzetting der algemeene be- schouwingen over het onlwapenings-wets- Over vermindering van voorstel-Ter Laan, bespreekt de heer BOON I heer Braat te spreken, b.v. tot 13.000 man (V.-B.), die zijn gisteren afgebroken rede per lichting. Dit ontwerp zal echter in geen voortzet, de oorlogskansen. Van socialis- geval eenig nut hebben, en geen oonogen tische zijde wordt herhaaldelijk toegegeven, I Hoen voorkomen. dat een nieuwe Europeesche oorlog zeer De heer KLEEREKOPER (S.-D.) meent, Vooral door het optreden der vrouwen zal de ontwapening een feit worden. Do heer BRAAT (P.-B.) beschouwt het voorstel alleen als reclame. De Plattelan- dersbond streeft alleen -internationale ont wapening na. Spr. herinnert bovendien aan zijn ontwerp betreffende den zomertijd, waarvan de heer Marchant zeide, dat zulk een ontwerp van de regeering alleen moet uitgaan. Is. het dan hiermede ook niet zoo? Het best zou het zijn als Europa éen »Siatenbond was zonder grenzen en zonder leger. Amerika is ons in dat opzicht een stuk vooruit, maar zelfs heeft men dezer dagen in de courant kunnen lezen, dat Amerika ook zijn vloot uitbreidt Men zegt: als er oorlog komt, wat dan? Maar spr. vraagt: Als wg ontwapend zijn, wat dan? Het ware beter, dat de verkie- zings-allures in een andere richting geleid werden en de boordevolle vleesclipotten der ambtenaren werden overgeheveld naar de ouden van dagen. is de wel tot de mogelijkheden behoort. Het ge vaar dreigt overal in de wereld, doch in hoofdzaak van de zijde van Rusland en Italië. Veel hoop vestigen de sociaal-democraten op de internationale werkstaking. Deze is mislukt in Hongarije en in Polen. Dit doel wel zien, dat bij een nieuwen oorlog het precies eender zal gaan als in 1914. De voorstellers wenschen een veilig heidswacht van 25.000 man om de grens te marqueeren. Maar het is toch te dwaas, dat wij 25.000 man noodig zouden hebben om den vijand te toonen, waar de grens is. Dat zouden wij heusch wel goedkooper kunnen doen. En als de vijand zich aan die grens dat als de sociaal-democraten meenen, dat dit voorstel goed is, zij verplicht waren het in te dienen al wisten zij ook, dat het niet zou worden aangenomen. Het is ook herhaaldelijk gebeurd, dat de regeering met ontwerpen kwam, waarvan verwerping waarschijnlijk was. Zoo diende een katnoüek minister een Zondagswet in, waartegen zijn «iigen partggenooten gekant waren. lig bestrijdt de meening van den heer Boon, dat, als wg het land niet h outrance verdedigen, dit in strijd is met de Grond wet. De heer Boon houdt te veel vast aan de letter van de grondwet. Deze laatste is wel een basis van ons staatsrecht, maar niet zou sloren, zouden wij ons terugtrekken j VA niet He eenige. Er is ook een levend en de troepen hun gang laten gaan. Toen in I staatsrecht, dat zich ontwikkelt. Als bijv. de oorlog neutraliteitsschending dreigde, j He Koningin een minister zou ontslaan „naar welgevallen" (art. 77) Zonder eenig parle mentair argument, zou de heer Boon dat in den geest van ons staatsrecht achten? De tegenstanders van het ontwerp zeggen, dat zg zgn voor ontwapening, maar niet alleen hier, doch overal. Doch hier juist is de eenige plaats, waar zij voor hun ontwapeningswensch kunnen doen blijken. Of brengen zg een soort christendom in practijk, dat alleen voor Nederland toe passelijk is? Spr. merkt op, dat de aandacht ook is werd in de sociaal-democratische pers op gekomen tegen den eisch tot demobilisatie van de „kabaalrevolutionairen" en werd er op gewezen, dat, indien onze troepen wer den teruggeroepen, de gevechten zeker op ons gebied zouden worden voortgezet. Spr. komt vervolgens op den heer Mar chant en haalt een artikel aan van hem. in 1922 geschreven in de Vrijzinnig-Democraat waarin hij tegen ontwapening opkwam. En in 1918 zeide de heer Marchant in de Kamer ten aanzien van het Belgische annexionisme dat België nooit zou kunnen probeeren, een l geyestigd op de sociaal-democraten in het - - - 1 buitenland, o.a. op het ministerie-Mac Do nald. Hoe kan men dit kabinet verwijten, dat het geen ontwapening heeft gebracht, waar het slechte zeer kort aan het bewind was geweest Bovendien heeft Mac Donald de oorlogsbegrooting, die hij vond, ver laagd met 84 millioen, de marinebegroo- tiDg met 30 millioem. Den bouw van de j vlootba-sis in Singapore heeft hij laten i stopzetten. Ook was Mac Donald presi- stuk van Nederland af te scheuren, zonder dat een nieuwe oorlog zou ontstaan. De heer MARCHANT: Was de Volken bond er toen al? De heer-BOON zegt, dat dit er niets mee te maken heeft. In 1924 heeft de heer Mar chant die uitspraak herroepen en gezegd, dat het bluf van hem was geweest, omdat hij wel wist, dat er van een oorlog toch niets komen zou. v- dent van een minderheidskabinet. Voort* herinnert 4® heer Kleerekoper aan de actie voor ontwapening, die Mac Donald in den Volkenbond heeft gevoerd. Men heeft ook minister v. d. Velde aangehaald. Maar die had het over de ontwapening van Duitsch- land! In Oostenrijk is niet anders dan een gewone politiebewapening. Een politieleger kan toch niet worden uitgespeeld tegen dit ontwerp '1 Herstel van het koningschap in Oostenrijk zou juist een gevaar zijn voor den vrede. Nederland kan bovendien on bevangen er staan tegenover het ontwa- peningsvraagstuk, het heeft geen wtok tegen eenige natie uit den oorlog overge houden en is daarom aangewezen een voor beeld te geven. De heer Kleerekoper bestrijdt voort-s do zondertheorie en zegt, dat, als de oorlog een gevolg van zonde zou zijn, dit nog geen vrijbrief mag beteekenen voor zond© om voort te gaan. Dan moet daar toch tegen gestreden worden. Men zegt, dat wij alleen vechten voor het recht. Doch in de practijk kan dafc standpunt niet gelden. Want wij moeten vechten tegen dengeen, die onze grenzen overschrijdt. Indien België dat had gedaan in 1924, dan hadden wij tegen België ge vochten. Spreker wil echter een bloeiendo gemeenschap, geen bloedende heL De heer KERSTEN (S.G-P.) zegt, dat elke vredesgedachte, die niet op God© woord steunt, een verderfelijk karakter heeft. De oorlog is van de zonde het ge volg. Maar God straft de zonde. Hij ia een krijgsheld, die het voor zijn volk op neemt. God heeft ons voor een revolutie behoed en als middel voor de behocding gebruikte Hij ons leger. De overheid heeft met het zwaard recht te handhaven tegen binnen- en buitenlandsche machten, die inbreuk op het recht willen doen. Van de instelling der overheid ©preekt Genesis 9:6. De overheid heeft over menschenlevens te beschikken als het om de handhaving van het recht gaat. Spr. leest ook het standpunt van Colijn voor. Onze geschiedenis is één getuigenis van Gods groote kracht. Wij hebben oms on afhankelijk bestaan te handhaven en dat kan niet zonder leger. Naar spreker hoopt, zal het Belgisch Verdrag in de Eerste Kamer worden ver worpen. Als wij geen leger fiebben zal Bel gië zeker komen en nemen wat het hebben wiL Hoe zou het met ons land gegaan zijn, als we in 1672, toen we door 4 vijanden tegelijk werden aangevallen, de handen niet uit de mouwen gestoken hadden 1 Met den 80-jarigen oorlog zijn het dezelfde om standigheden geweest. Wij waren veel zwakker dan onze tegenstander©, maar God heeft ons steeds geholpen. Zoo is de weg tot den vrede niet de weg der ont* wapening, maar de strijd tegen de zonde. Hoe meer de kracht van Gods woord in ons volk doordringt, hoe meer wij den vrede zullen dienen. Oe heer dr. DE VISSER (C.-H.) komt op tegen hetgeen de heer Samnes te ken nen gaf over het oordeel van den heer De Savornin Lobman oveT de grondwetsinter- pretatio. De Savornin Lohman wilde niet door or ganieke wetten de grondwet uithollen, maar pleitte voor tijdig© grondwetswijzi ging, als de grondwet niet meer beant woordt aan de voortgaande rechtsontwik keling. Spr. haalt verdér eenige citaten aan uit de mededeelingen van De Savor nin Lohman over diens meening ten aan zien van onze bewapening. Voorts bestrijdt spr. den heer v. d. Heide, waar hij den heer Duymaer van Twist vroeg: „Waarom volgt gij niet Christus 1" De heer v. d. Heide mag den Christus niet aanvoeren al© iemand, di# pleitte voor ontwapening en die de over heid dc wapenen zou willen onthouden om het eigen land te verdedigen. In dit verband bestrijdt dr. De Visser ook den heer Kleerekoper, waar hij bijbelteksten uit hun verband haalde. De heer v. d. Heide zeide, dat geen zedelijk doel wordt gediend door een onzedelijk middel. Staat dan de heer v. d. Heide op het stamdpunt van absolute weerloosheid 1 Zeker niet, doch dan is dit uitdrukking een bespot- tang van het wetsvoorstel. Wat kan de vei ligheidswacht in de.- practijk uitrichten Niets. Spr. had dan >r4rcTicver gezien, dat een voorstel was ingettand tot grondwets wijziging, door de defensie daaiuit to schrappen. De S.D.A.P. heeft zich op re volutionair standpunt gesteld en dat stand punt is nooit herroepen. Zoolang dit niet is gebeurd, zal de overheid steeds op haar hoede moeten zijn om te voorkomen, dat de arbeiders „met andere dan wettigo middelen" de macht veroveren. De staatsman, die vooruit moet zien, moet rekening houden met de mogelijkheid, dat de ontwapenings-mentaliteit, die thans heerscht, plotseling kan omslaan, als in 1914, als gevaar dreigt. Zoolang die mo gelijkheid blijft, wenecht spr. het land in tegenweer te stellen tegen iedere poging, het aan te randen. De heer K. TER LAAN (S.D.) vangt zijn rede aan, en brengt allereerst een woord yam dank aan den minister van Oorlog, voor hot feit, dat hij de beraadslagingen over dit voorstel heeft willen bijwonen, en voorts dank aan de tegenstander©, die ge poogd hebben, de bedoeling der voorstan ders recht te doen wedervaren. Spr. zal Dinsdag zijn rede voorzetten. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 LEIDEN 4030

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5