„lk i'ook Uw sigaret nu al 15 jaar en het is schitterend zooals de kwaliteit jaar in jaar uit op hetzelfde hooge peilgehouden wordt! Alle „kwaliteit-rookers" moesten Uw sigaret rooken!" VIRGINIA Ook met kurk en Goud AGENDA. Mevrouw zegt AMSTEROAMSCHE ANTHRAGIET Mij. MUZIEK. KERK- EN SCH00LN1EUWS. RECLAME. 53» ARDATH LONDON Zondag. „Jeruf!" (Groensteeg 16): Samenkomsten des voorm. 10 en des nam", halfzeven. Vrije Evang. Gem (Middelstegracht 3): Samenkomsten om 10 uur voorm. en half- vier en halfzeven nam. Maandag. Nulsgebouw: Mij. iol Nut van"t Algemeen dep. Leiden. Lezing met lichtb. van mr. M. van Blankenstein over Tunis, Algiers en Marokko. 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Leidsche Kunst- krir- voor Allen: Concertgebouw-Sextett 8 1/4 uur. Volkshuis: Voordracht van Just Havelaar over Rembrandt. 8 1/4 uur. Oogstgeest (iTcne)Nat. Chr. Geh. Ont.h.Ver. Spr. de heer T. de Jong. 8 uur. Dinsdag. Stadszaal (groole zaal): Concert Mij. voor Toonkunst. Ulrechtsch Sted. Orkest, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Febr. tot en met Zondag 6 Maart waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18. Telei. 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van1 Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren Boonacker, Horst, De Jager, Kist, Poortman en Sehreuder. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. Apotheek „De Vijzel". De Kempenaer- straat 4. Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 r RECLAME. die antliraciet stookt zeer voordeelig Heerensingel -34/35 - Telei. 1523. Verzegelde zakken. Zorgvuldige bediening. Ook te A'dam, Haarlem, Hilveisum, Bussum. 8923 DE BIOSCOPEN. De directie van het Lnxoi-theater heeft deze week een programma samengesteld, dat rijk is aan spanning, doch waarnaast een aardig varièlé-nummer voor een uurtje hartelijk lachen zorgt. Zooals gewoonlijk wordt aangevangen met het Journaal, dat o.m. interessante foto's vanuit een vliegtuig geelt. Als eerste hoofd film wordt vertoond „Dwalingen der Jus titie", het aandoenlijk verhaal van een jon geman, die het slachtoffer dreigt te worden van een weddenschap om 10.000 dollar, waarbij hij overeengekomen is zich uit te geven voor een moordenaar met de bedoe ling zich onschuldig te laten veroordeel en. Het spel wordt bittere ernst, wanneer de ad vocaat met wien hij de weddenschap aan ging den'.gewaanden vermoorde werkelijk doodt. Reeds wordt de onschuldige naar de plaats der terechtstelling gebracht, wanneer op het allerlaatste moment de waarheid aan het licht komt en de jongeman in de armen van zijn verloofde wordt teruggevoerd en een nieuw leven begint. Op het tooneel verschijnen ditmaal ,,de Kluchtspelers" mei het aardige blijspel met zang „Je moet maar durven", dat de bezoe kers van de eene lachbui in de andere deed vallen. Vooral de tafelscène was heel grap pig en het luid applaus, bewees, dat het ge- bodene zeer i nden smaak was gevallen. Na de pauze kwam op het witte doek „De vlucht naar 't circus", een uitstekend geregisseerd filmwerk, waarin de geschiedenis wordt ge schetst van een Russisch meisje, dat onder verdenking van een politiek misdrijf naar het onherbergzame Siberië wordt verban nen, maar onderweg weet te ontvluchten. Zij komt in een reizend circus terecht, waar haar nieuwe kwellingen wachten. Opnieuw gevangen genomen wordt zij tot de doodstraf veroordeeld, maar ook hier komt op het nip pertje de redding opdagen in den vorm van haar wettigen echtgenoot en samen gaan zij een gelukkige toekomst tegemoet. De directe van het Casinotheater heeft haar programma als volgt samengesteld. Zooals gewoonlijk vangt men ook deze week aan met de traditioneel© weekrevue, welke veel actueels te zien geeft. Daarna een aardig komisch nummertje in 2 acten en dan vangt aan de eerste hoofdfilm: „De Dieven van San Francisco". De titel zegt reeds ge noeg. Men krijgt hier een kijkje in het zoo duistere misdadigersleven van een wereld stad. Als men ziet hoeveel mooite de detec tives moeten doen om de misdadigers in handen der politie te spelen dan staat men verstelt. Na de pauze krijgt men een kleurenfilm in .6 acten „De levensloop van een Revue- Oirl". Deze film onderscheidt zich door haar fraaie monteering. Een keur van costuums streelt het oog. 't Is in een woord schitte rend. De inhoud van deze film is ongeveer als volgt Een leelijk meisje dat in de revue werkzaam is als pias, wordt bemind door een slagwerker. Na de kennismaking volgt spoedig een huwelijk" Beide menschen heb ben een zeer gelukkig leven. Een vroegere vriendin tracht evenwel.den man voor zich te winnen, doch in plaats van daar aan toe te geven, keert hij naar huis terug en zijn vrouw bidt God hem voor het kwaad, wat boven zijn hoofd hangt, te be waren. Men overtuig© zichzelve eens van dit mooie programma. Het City-theater vangt aan met het gebruikelijke weeknieuws, waarna de komische één-acter ,,AJles op afbetaling" wordt vertoond, welke de stemming bij het publiek e ral direct inbrengt. Als eerste hoofdfilm wordt vervolgens gegeven „Een cowboy in Europa", een film vol avonturen, waarin Buck Jones de hoofdrol vervult. Zij vangt aan met een kijkje in de Roezemoesranch, waarna wij getuige zijn van een auto-ODgeval bij nood weer en de redding van een allerbekoor lijkste jongedame door Buck. Door zijn optreden wint Buck dadelijk het hart van het meisje en hij vat wederkeerig liefde voor baar op. Er volgt echter een schei ding, doch toevallig reizen zij even later op dezelfde boot naar Belgravia, zij naar haar woonplaats en bij naar de plaats, waar hij met zijn toeren fortuin wil ma ken. Er komt echter een ander in het spel n.l. een hertog, met wien men het meisje wil laten trouwen. Justiana wil daar echter niet aan en weet haar cowboy te waar schuwen. Deze is aanstonds bereid zijn leve ner voor op het spel te zetten en weet haar bij een sahouwspel ter gelegenheid van het huwelijk van de zijde van den hertog weg te rukken en te ontvoeren. Een wilde jacht en eenige gevechten op leven en dood zijn het gevolg, doch Buok bezit leeuwenkracht. Tenslotte is Buck meester en gaat hij met Justiana nog net bijtijds naar de plaats waar men de huwe lijksplechtigheid kan voltrekken. Na de pauze treedt allereerst op Gills Pack, die met zijn aardige liedjes de ge- heele zaal aan het lachen krgt. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond „Het stervende ras", een meesterwerk, vol van verwikkelingen waarin het blanke en roode ras'tegenover elkaar staan. Bij het ontdekken van Amerika is door blanken en Indianen een overeenkomst gesloten waarbij den blanken het land werd afgestaan, terwijl aan den rooden man het recht tot vdsschcn in alle rivieren werd verzekerd. Door het oprichten van een zalmpakkerij weten de blanken veel geld te verdienen en als do roodo man komt visschen, wordt zijn stam aangeval len en beleedigd. In dien tijd wordt Do rothea de dochter van den eigenaar der zalmpakekrij door een ongeval getroffen en door Bravehaert, den zoon van het op perhoofd trouw verzorgd. Door den over val wordt echter besloten om Bravehaert naa rde Universiteit te zenden, waarvoor de geheele stam moet offeren. Door d© kuiperijen van Frank Nelson, den zoon van den zalmkoning, wordt echter Bravehaert gedurig beleedigd, terwijl Dorothea al het mogelijke doet om hera die kwellingen te doen vergeten Als echter Frank NelsoD het zoover drijft, dat Bravehaert van de Universiteit verbannen en door de stam uitgeworpen wordt, blijft toch zijn liefde voor do stam en weet hij het proces te winnen voor het vischrecht; daarna weet hij den Indiaanschen opstand te bedwin gen en tenslotte wordt zijn onschuld bewe zen. Als slot zien wij hem echter afscheid nemen van het voorwerp zijner liefde, daar blank eD Tood niet kunnen samengaan. Een uitstekend programma, dat wij on zen lezers kunnen aanbevelen. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft als verdacht van den inbraak in de Mariënpoelstraat aange houden den 28-jarigen J. S. en den 24-jari- gen B. B., beiden uit Haarlem, die zich gis teravond omstreeks zeven uur op verdachte wiize ophielden in een zijstraat van den Rijnsburgenveg. Bij fouilleering bleken zij in het bezit te zijn van een hoeveelheid groene zeep, papier en een schildersmes om stopverf te verwij deren. Bij het verhoor beweerden zij sintels te hebben willen zoeken! De politie heeft het tweetal in afwach- ling.van het verdere onderzoek in verzekerd© bewaring gesteld. B. en W. hebben het voornemen in de eerstvolgende raadsvergadering een voorstel aanhangig te maken tot benoeming van een tijdelijk wethouder, in verband met de on gesteldheid van den wethouder, den heer A. Mulder. Wij vernemen, dat in den toestand van den heer Mulder eenige verbetering is inge treden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben vergunning verleend voor een aulobusdienst aan Nic. van den Akker te Zoeterwoude voor een dienst van Leiden (Papestraat) langs Cronesteyn, Dorp, Zuidbuurt naar Zoeter woude (Weipoort), te rijden met 2 wagens ieder voor 14 reizigers en aan A. G. Boone kamp voor een dienst van Leiden (Doeza- straal) over Zoeterwoude en Slompwijk naar Leidschendam (Centrale), te rijden met 1 wagen voor 12 reizigers. Door B. en W. dezer gemeente is aan de heeren van der Velden en de Jong te Oegstgeest vergunning verleend tot het bou wen van 20 boven- en benedenhuizen aan de van Lennepstraat alhier. In de gistermiddag gehouden jaarüjk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der Leidsche Broodfabriek werd als commissaris herbenoemd mr. H. R. Goud- smil (aflr.). Het dividend werd vastgesteld op B pet. (v. j. 15 pet.). Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het opnieuw beplanten van de Doeza- slraat. waarvoor de jonge boomen gebruikt zijn, welke voorheen op de Papengracht stonden. De Siert. nos. 44 en 45 bevatten de statuten der N.V. Maatschappij voor machi nale houtbewerking, en de vereeniging Christelijke Jeugdhulp, beide alhier geves tigd. i Op 3 Donderdagavonden, te beginnen i 10 Maart zal in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk, de heer Kriest een cursus I geven over „tuinieren", Zij, die het vorig jaar den uitstekende cursus van dezen leider hebben gevolgd, komen ongetwijfeld terug, maar we willen ook andere bloemenliefhebbers en groenten- kweekers opwekken deze avonden bij le wonen. De tal van goede raadgevingen en prac- tische wenken zullen zeker bloemen- en groententuin ten "goede komen. (Zie verder advertentie). Hedenmorgen is een begin van brand ontstaan in een schuit van de vuilverbran ding liggende in het Galgewater voor de ge bouwen der Rotogravure-maatschappij Het vuur werd met een slang op de motorspuit gebluscht. Door den koopman P. v. d. W. uit Zoe terwoude werd gisteren na afloop der vee markt een zwartbont mager varken ver mist. De Commissaris van Politie verzoekt hen, die dienaangaande aanwijzingen kunnen verstrekken, daarvan te zijnen bureele aan gifte te doen. DIRK SCH9FER. De behoefte aan heldenvereering is den menseh ingeschapen. Dat Beethovens hon derdste sterfdag allerwege en bij herhaling wordt herdacht is op zichzelf een verblij dend verschijnsel van die eigenschap Wel loopt deze viering, weinig of niet georgani seerd als ze is, gevaar van door overmaat aan goede bedoeling le vervlakken Dat komt hierdoor, omdat Beethoven le „herdenken" eigenlijk geen zin heeft: omdat hij iaar in, jaar uit, dag in, dag uit, over de heele we reld wordt herdacht: al zijn werken het ééne wat meer dan het andere worden regelmatig gespeeld. Herdenking in dit BeeL hovenjaar zou, als het goed was. steeds .bij zondere herdenking" moeten zijn En dat is nu juist het moeilijke van de zaak Bonn en Weenen, de beide Beelhovensleden be reiken dat „bijzondere" vrij gemakkelijk door oificieele feesten, met officieele diners en foosten. Elders moet het „bijzondere" in de viering langs zuiver muzikalen we; wor den gevonden En dit nu is Dirk Schater volkomen gelukt door de wijze van samen stelling van zijn Beethovenherdenkings pro gramma, dat hij gisteravond voor een stamp volle zaal ffoyer der gehoorzaal) heeft voor gedragen. Het bijzondere daarvan is gelegen in de Diabelli-varialies, die zóó weinig wor den gespeeld, dat men de uitvoering hier ter stede als een groote merkwaardigheid moet opvatten; de variaties kunnen gerust voor noviteit doorgaan. Waarom ze zoo weinig bekend zijn? Vooreerst omdat ze zoo moei lijk zijn le begrijpen en daardoor weinig loonend zijn voor den kunstenaar: ze liggen het doorsneepubtiek te hoog. Ook voor den pianist, die ze zich eigen wil maken, liggen de moeilijkheden er torenhoog in opgeria- peld: moeilijkheden van geestelijk-muzi kalen, maar niet mjnder van technischen aard. Dan, over welk uithoudingsvermogen moet-de pianist niet beschikken om de 33 variaties zonder verslapping en inzinking te kunnen speten! Do Diabelli-varialies hebben haar ont staan ie danken aan een soort prijsvraag, uitgeschreven door den Weenschen uitgever Diabetli (Ze hebben niets uitslaande mpt den bekenden componist van dien naam). Deze muzikale uitgever had een wals- thema bedacht. Ilij zond dat aan vijftig be kende pianisten met verzoek aan elk hunner er een variatie op ie maken. Ook Beethoven behoorde tot de uilgenoodigden. Deze ging aanvankelijk op het verzoek niet in. Het lustte hem niet zijn arbeid aan de negende symphonie te onderbreken ter wille van een bewerking van het zeer onbelangrijk en nietszeggend walsthema. Toch is het den heer Diabetli gelukt, Beethovens medewer king te verkrijgen. Maar deze zou er dan niet één, gelijk de bedoeling van den uit gever was, doch een serie, minstens zeven, maken. Toen Beethoven eenmaal aan den arbeid toog en het geval opvatte als een muzikaal probleem, zijn er niet zeven, doch drie en dertig variaties ontstaan. In deze cyclus culmineert de wondere variatiekunst van Beethoven. Elke variatie heeft haar eigen geestelijke houding,'haar eigen stem ming en het geheel is van een rijkdom aan uitdrukkingskracht, die alleen begrijpbaar is als men bedenkt, dat hel de Beethoven is, die zijn laatste pianosonate reeds had ge schreven, die nu van de Diabelli-variaties zijn ajlerlagtste groote klavierwerk zou maken. Het is, voor dé piano, zijn zwanen zang geworden. Schater, de Beethovenspeler bij uitne mendheid, heeft dit wonderwerk gestudeerd en doorschouwd; hij heelt er zich mee vereenzelvigd. Het ontzaglijk zware stuk heeft hij technisch volmaakt overwonneD en met zijn geweldig muzikaal-uilbeeldings- vermogen heeft hij den geest van den groo- ten meester opgeroepen, zóó zuiver en zóó vol piëteit, dat we een moment van den Eeuwigen Geest doorleefden De voordracht door Schater van de Diabelli-variaties is het verhevenste dat we ooit van een pianist hoorden. En dat ons Leidsche publiek in ademlooze stille en in bijna vrome aandacht er naar heeft kunnen luisteren, spreekt boekdeelen over de voordracht, maar 'pleit ook voor het gehalte van onze concertbe zoekers. Laat ons verklappen, dat Schater zelf er niet weinig verrukt van was. Dat de overige programmanummers. An dante favori, Mondsehein- - en Waldstein- sonate, waarbij we weer in een bekende wereld waren gekomen, bij het publiek groo- ten indruk maakten door de boeiende en meesleepende voordracht van den grooten klaviermeester, behoeft geen betoog. Was door de uitvoering van deze vertrouwde werken Beetljoven inderdaad waardig ge huldigd, de „bijzondere" herdenking ligt toch wel in de geweldige voordracht van de Tita nische variaties op de simpele wals van Diabetli. Schafer. die een fraaien Steinway-vleuget uit het magazijn-Bender bespeelde, werd door hel publiek na elk stuk warm gehuldigd en aan 't eind stormachtig toegejuicht. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 MAART. LEIDEN. Evang. Luth. Gemeente: Voorm., halfelf, ds. C. de Meyere. Remon. Geref. Gemeente: Voorm., halfelf, ds. Mispeiblum Meyer. Doopsgez. Gemeente: Voorm., 10 uur, ds. Bcnga. Rel. Soc. Vereeniging (Xutszaal): Nam., 7 our, prof. Alb. Verwey. Eglise Waltonne: Dimanche a dix heures et demie du matin, mr. S. Cler. Ver. van Vrrjz. Herv. (Volkshuis): Voorm., balfeli, dr. K. H. Boersema, P. Kinderkerk, Remon. Kerk (ingang Mid delweg): Nam., halféén, dr. H. K. Boersema. Vrjje Kalh. Kerk: Zaterdagavond, 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm., halfelf, Mis. ALPHEN. Ned.-Herv. Kerk, Julianastraat: Voorm., halltien, ds. Rjjnders, uit Rotterdam, en nam., halizeven, ds. J. de Bruin Hulpgebouw Gouwsluis: Nam., halfze/en, ds. N. G. Veldhoen. Ned.-Herv. Kerk, Oudshoornscheweg: Voorm., 10 uur, ds. Van Linschooten (H. Doop). KvaDgelisatiegebouw, Hooftstraat: Voorin., halltien, en nam., halfzeven, ds. Oskam, uit St Annaland. Gerei. Kerk, Hooftstraat: Voorm., 10 uur, preeklezen, en nam., 6 uur, ds. Wientjes. Geref. Kerk. Raadhuisstr.Voorm., 10 uur, de heer Oranje, en nam., 6 uur, ds. N'auta. Geref. Kerk, De RuyterstraatVoorm., 10 uur, ds. Nauta, en nam., 6 uur, de heer Oranje. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., balftien, ds. Pott, en nam., 6 uur, de heer Muller. Geref. Kerk: Voorm., halftien (Voorber H. A.), en nam., 6 uur, (bidstond voor het gewas), telkens ds. Dam. Geref. Gemeente: Voorm., halltien, preek lezen, en nam., 6 uur, ds. Van Reenen. BOSKOOP. Salvatori: Voorm., halftien. en nam., 6 uur, ds. De Wit, uit Heemstede. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. P. Glas. Gerei. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 6 uur, ds. Fernhout. Ned.-Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm., halftien, en nam., 6 unr, ds. J. v. Mout- voort, uit Barneveld. HAZERSWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien, ds. J. Luuring, en nam., halfzeven, ds. G. H. Beekenkamp, uit Leiden. HILLEGOM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 5 uur, ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 5 nur, ds. Van Herksen; Woensdagnam., halfacbt, bidstond voor het gewas. Chr. Geref.' Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 5 uur, leesdienst; Woeusdagvoorm., en nam., 7 uur, biddag voor den oogst KATWIJK AAN DEN RUN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 3 unr, (gedachtenisrede), >ds. Boltee. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 6 uur, ds. Meyering. KATWIJK. AAN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nan 6 uur, ds. N. Koers, uit Noordwijk a. 1/> KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien, tl nam., halfzeven, de heer De IVit, uit Noorl wjjk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam halizeven, ds. H. Haspers. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 nur, (H Doop), en nam., halfzeven, ds. H. Mondt Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nan halfzeven, ds. F. H. Wondstra. LISSE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 ipur, ds G. van Djjk Azn., en nam., 5 uur, de be« Van der Linden, uit Oegstgeest Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nan 4 uur, dr. Th. Ruvs Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm., halftien, tl nam., 5 uur, leesdienst Geref. Gemeente: Voorm., halftien, en na; 4 uur, leesdienst Ned. Prot Bond: Voorm., kwart on tien, dr. W. J. Lente, uit Leiden. NOORDWIJK-B1NNEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 nur, dl Van Haaftendes nam., geen dienst Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nan 5 uur, ds. B. van Schelven, em.-pred. tl Overveen. NOORDWUKERHOUT. Nea.-Herv. Kerk: Voorm., 10 our, da P. Hofstede (H. Doop). NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-Hervi Kerk: Voorm., 10 nur l& Doop), en nam., 5 nur, ds. F. G. Hospes, Geref. Kerk: Voorm.. 10 uur, en nam, 5 uur, ds. Oltrop, uit IJmuiden (Oost). OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gemeente: Voorm., 10 uur,;' het Groene Kerkje, en nam., 5 uur, n Irene, ds. T. J. Jansen Schoonhoven; IVoeiU' dagnam., halfacbt, in „Irene", bijbellezing SASSENHEIM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, 0 nam-, 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en aan, 5 nur, ds. Boeyenga. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm.. 10 uur, e' nam., halfzeven, ds. Hermanides (des voorn Doupsbediening). VOORHOUT. Ned-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, ds F. G H. Nicolaï. VOORSCHOTEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 nur, 0}' Doop), en nam., 5 uur, ds. H. P. Fortgen- WADDINZVEEN. Red.-Herv.Kerk: Voorm., halftien I Doop), en nam., 6 uur, ds. H. A. de W"1 Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nas» hallzes, ds. W. Veder. WASSENAAR. N'ed. Prot. Bond: Voorm., halfelf, W« K. Hoevers, uit Den Ba3£ 2^1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2