AGENDA. UIT RUSLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. 1 Vrijdag. Stadszaal (groote zaal): Beelhovenavond Dirk Sch&fer. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara). Da. Leen mans, van Delft. Halfacht. Maandag. Nulsgebouw: Mij. tot Nut van 't Algemeen dep. Leiden. Lezing met lichtb. van mr. M. van Blankenstein over Tunis, Algiers en Marokko. 8 uur. Stddszaal (groote zaal): Leidsche Kunst- Jvrir- voor Allen: Concerlgebouw-Sextett. 81/4 uur. Volkshuis: Voordracht van Just Havelaar ©ver Rembrandt. 8 1/4 uur. Dinsdag. Stadszaal (groote zaal): Concert Mij. voor Toonkunst. Utrechtsch Sled. Orkest. 8 uur. Woensdag. Stadszaal (groote zaal): Concert mando lineclub „Krebustlipo". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater" Haarlemraerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée'le 3 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- tn Variété-voorstellingen Dagelijks-te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Nap de Ia Mar in »,De Zwerver." 8 uux. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Febr. tot cn met Zondag 6 Maart waargenomen door de apothe'ek van dén heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, Telef. 523. meene I\jn van Chamberlain's politiek goed, doch keurde streng de openbare redevoerin gen af van de ministers, die de bolsjewisti sche politiek aanvallen, omdat dergelijke redevoeringen onwaardig zjjn en schade doen. Lloyd George zeide nog, dat het volmaakt duidelijk is, dat de sovjets geen breuk wilien en dat liet in het belang van beide landen is om goede betrekkingen te onder houden. Lloyd George stelde voor pogingen te ondernemen om tot den waren vrede' te komen. Chamberlain verdedigde de houding der regeering, met de verklaring, dat de sovjet- regeering duidelijk haar plechtige verbin tenissen overtreden heeft. Chamberlain zeide, dat hij aan de regeering den raad gegeven heeft lankmoedig te zijn tegenover de voort- durende^ uitdagingen, waaraan Engeland vroeger nooit bloot gestaan heeft en waar van geen voorbeeld bestaat. Chamberlain besefi echter, dat er grenzen zijn, buiten welke het geduld niet gaan kam Wij hebben gemeend, dat het alvorens tot een uitersten maatregel over te gaan, recht vaardig was, de aandacht der wereld te vestigen op den ernstigen aard der klachten en aan de sovjet-regeering nog een gelegen heid te bieden om haar gedrag in overeen stemming te brengen met de gewone regelen der internationale betrekkingen en der Inter nationale hoffelijkheid. De regeering behoudt zich het recht voor, om over de opportuniteit te oordeelen van eiken maatregel, die overwogen zou moeten worden op het oogenblik, dat hij getroffen zal worden. Het debat eindigde met de verwerping met 271 tegen 146 stemmen, van een liberaal amendement om het salaris van Chamberlain le verminderen, hetgeen een motie van af keuring beteekende. Baldwin kondigde in het Lagerhuis aan, 'dat de begrootmg ingediend zal worden op 11 April. De uitgaven voor het leger voor het a.s. financieele jaar worden geschat op 51.565 duizend p. st., d. i. 935.000 minder dan het vorige jaar. De supplementaire legercredieten, vereischt door de zending van troepen naar China, bedragen 950.000 p. st. NOORWEGEN. Bezuiniging, beginnend bij zichzelf. De voorzitters van het Storting hebben voorgesteld om het salaris der leden van het- Storting van 7000 tot 6000 Noorsche Kronen te verlagen. Verwacht wordt dat het voorstel met groote meerderheid zal worden aangenomen. POLEN. Het ontbindingsrecht van het parlement. De grondwettelijke commissie van den Poolschen Landdag heeft het sociaal-de mocratische voorstel aangenomen waardoor do Landdag het recht zal verkrijgen tot zijn eigen ontbinding te besluiten indien oen desbetreffend voorstel door ten minste 3 3 aller leden wordt ingediend. De paT- tijen van rechts stemden tegen. Indien ook het plenum het voorstel mocht aan vaarden zouden de politieke partijen even tueel in staat worden gesteld de regeering te dwingen nieuwe verkiezingen voor te bereiden RUSLAND. Dit jaar geen oorlogsgevaar. In een vergadering van spoorwegarbei ders verklaarde Stalin, dat er in dit jaar voor sovjet-Rusland geen oorlogsgevaar be staat, daar de tegenstandera niet voor bereid zijn en de arbeiders van Westr Europa geen oorlog met Rusland goedkeu ren Een verbreking der EDgelsch-Russi- sche betrekkingen acht hij niet uitgesloten doch weinig waarschijnlijk. OOSTENRIJK. Wapens in beslag genomen. Zeer veel is er te doen over de bezet ting van het vroegere arsenaal te Weenen, t-hans in gebruik bij een gesocialiseerd be drijf en het daar in beslagnemen van wa pens en munitie. Ook in het parlement uj hierover reeds menig woord gevallen. De socialistische „Arbeiter-Zeitung" beweert, dat de militairen er een ouden wapen- voorraad weghalen, die eigendom van de socialistische partij is. De „Wiener Jour nal" zegt, dat de socialistische weerbaar heid er in het geheim een groofcen voor raad wapenen opgeslagen had en dat dit de geallieerde militaire commissie ter oore gekomen was, die er bezwaar tegen ge maakt had. De „Neue Freie Presse" zegt, dat het maatregelen geldt in verband met een po ging tot inbraak. VEREENIGDE STATEN. Spoorweg: '::%.en. De voorzitter van den Bond van locomo tiefmachinisten zal morgeD bij de spoor wegmaatschappijen een eiech indienen tot verhooging der loon en van alle machinis ten in de Ver. Staten en Canada met 15 pCt. CHINA. Een moord-centiale? Japan zendt nog 2 kruisers met 500 ma riniers aan boord naar Sjanghai. Naar sir Percival Phillips, die voor de „Daily Mail" le Sjanghai vertoeft, aan dat blad meldt, is een communistische samen zwering ontdekt, die door moorden de werk lieden wilde dwingen zich bij de roode ar beidersbeweging aan te sluiten Een Chinees, die de Chineesche opzichteres van een ka toenspinnerij neergeschoten had, heeft be kend, dat hij 10 dollar (ongeveer f 15) en een revolver had ontvangen van een drijver van de arbeiderspartij Hij had de vermoorde vrouw nooit gezien, voordal zij hem aange wezen werd om te vermoorden. De samenzwering zou een lange lijst van slachtoffers hebben opgesteld, die vermoord moesten worden om de afvallige arbeiders schrik aan te jagen, die men verantwoor delijk acht voor het mislukken van de jong ste slaking. De laatste 12 dagen is er iederen dag een moord gepleegd. BUITENLANDSCH GEMENGD. DIEFSTAL VAN 400.000 FRANCS. Op het station te Belfort is uit de brand kast een bedrag van ongeveer 400.000 francs ontvreemd. De vermoedelijke dader, do onderstationschef, is voortvluchtig. ROQUEBILLIèRE VERDWENEN. Door een derde grondverschuiving is het dorp Requebillière ten Noorden van Nizza thans geheel van den aardbodem verdwe nen. Naar men zich herinnert had do eerste grondverschuiving in November plaats, waarbij 19 mensehenlevens verloren gingen. Op 26 Februari kwam de tweede grondverschuiving, waarbij geen mensehen levens te betreuren waren. MOORDAANSLAG. Gistermorgen heeft te Berlijn oen vrouw een aanslag op het leven van den directeur eener onderneming, Grau geheeten, ge pleegd, toen deze zich per auto naar zijn bureau begaf. Ook de chauffeur werd door een kogel getroffen. De vrouw, die den aanslag pleegde, omdat zij teleurgesteld was in haar verwachting, dat Grau haar zou huwen, wat deze echter niet van plao was, trachtte ook zioh zelf te dooden. Alle drie personen zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar de vrouw overleden i6. OMGEKOMEN BU EEN RECORDPOGING. De bekende automobilist Parry Thomas, houder van vele wereldrecords, is op het strand bij Pendine in Engeland veronge lukt, toen hij trachtte epn wereldrecord te verbeteren. Zijn wagen slipte, waardoor een der achterwielen verbrijzeld werd; de race wagen geraakte daarna in brand. Parry Thomas werd door de voorruit geslingerd, waarbij hem het hoofd is afgeslagen. Thomas was juist hersteld van een aan val van influenza en de geneesheer had hem geadviseerd de recordpoging nog niet te wagen. Reeds verscheidene malen is Thomas bij vroegere autoraces ternauwer nood aan den dood ontsnapt. BRAND TE JERSEY. Gisteren is een brand uitgebroken in Jersey-city. Verscheidene fabrieken en an dere woningen werden verwoest. De schade wordt op 1 millioen dollar geraamd. EEN DANS-RECORD. Te Algiers heeft een man tweehonderd zes en dertig uur aan één stuk gedanst, zonder meer rust te nemen dan drie mi nuten per uur. Den 18 Februari is hij» beginnen te dansen, eergisternacht is hij tot stilstand gekomenhij was twaalf da gen bezig geweest. De man heeft zich al dansende gevoetj; ook zich geschoren zon der met dansen op te houden. Hij heeft met zijn 266-uur dans het re cord verbeterd, dat trouwens op zijn naam stond en 246 uur bedroeg. (Nadruk verboden). DE NIEUWE HUWELIJKSWETTEN. Verleden jaar heeft de volkscommissaris van justitie bij het Uitvoerende Centrale Comité (het bolsjewistische ..parlement") een wetsvoorstel ingediend, dat ten doel had de huwelijkswetgeving van de Sovjet-Unie te hervormen. Dit wetsvoorstel stiel toen op zulk een algemeen verzet, zoowel van de partijlooze boeren als van vele vooraan staande leden van de regeerende partij, dat de regeering zich gedwongen zag haar wets voorstel in te trekken (een ongehoord feit in de Sovjet-Unie!). Officieel heette het dat de regeering het wetsvoorstel nader wilde „be- studeeren". Iedereen hoopte, dat het gees teskind van volkscommissaris Koersky voor goed begraven was. Dit jaar werd het wets voorstel opnieuw bij het Centrale Uitvoe rende Comité ingediend en dat ondanks het feit, dat op de vele bijeenkomsten, die in den loop van het jaar werden belegd, dui delijk de stemming van het volk was 'ge bleken en de boeren zich overal tégen deze wet hebben uitgesproken. Het ging op de zitting van 't Centrale Uitvoerende Comité bij de bespreking van het wetsvoorstel van Koersky zeer warm toe, maar ten slotte werd het wetsvoorstel on danks het hevige verzet van vele leiders, toch aangenomen. De Sovjet-regeering heeft opnieuw bewezen, dat zij in staat is haar wil door te zetten, zelfs indien de overweldigende meerderheid van de bevol king er niets van wil weten. De nieuwe wet is 1 Januari 1927 in wer king getreden. Op grond van de intusschen in extenso gedrukte wet kunnen wij ons nu een beeld vorrAen van de toestanden, welke de nieuwe wet heeft geschapen. Practisch komt de nieuwe wetgeving neer op de afschaffing van het huwelijk als een juridische instelling. Tot nu toe gold het ook in Rusland als regel, dat de huwelijk- sche staat gekenmerkt wordt door de vrij willige verklaring van de huwenden, dat zij een huwelijk willen aangaan met alle juridische en economische gevolgen daar van. In oud-Rusland (dus: vóór de revolu tie), werd het huwelijk bij den vertegen woordiger van de betrokken godsdienstige gemeente geregistreerd (een burgerlijke stand in de West-Europeesche beleekenis van het woord kende czaristisch Rusland niet), terwijl de sovjet-staat in de plaats daarvan het burgerlijke huwelijk heeft in gevoeld. zoodat de registratie nu door den '.Zags" (burgerlijke stand) moet geschieden. Het gold als regel, dat alleen een registratie bij den Zags een samenleven van twee men- schen tot een huwelijk kon maken en dat alleen een scheiden bij den Zags een einae aan 't huwelijk kon maken. Weliswaar heeft de sovjet-wet de echtscheiding ten zeerste vergemakkelijkt: om te scheiden was het voldoende dit aan den Zags kenbaar te maken, maar zoolang de echtelieden hun huwelijk bij den Zags niet hadden ontbon den verklaard, waren zij voor de wet ge huwd met alle juridische gevolgen daarvan. De nieuwe wet zegt, dat de registratie yan het huwelijk facultief is: men kan dus zijn huwelijk laten registreeren, maar het is niet noodzakelijk. Volgens de nieuwe wet is elk samenleven van een man met een vrouw een bewijs van het bestaan van den huwelijkschen staat. Hoe lang zulk een sa menleven heeft geduurd, is van geen be lang. Verdere kenteekenen van het huwelijk zijn: de aanwezigheid bij de samenleven- den van een gemeenschappelijke huishou ding, het zich in tegenwoordigheid van der den als echtelieden gedragen, aanwijzigin- gen in brieven, waaruit de huwelijksche staat kan blijken, en slotte alleen reeds het feit, dat de een aan de ander materieelen steun verleent, dat het paar, al leeft het niet samen, gemeenschappelijk voor de op voeding van de kinderen zorgt Dit betee- kent dus» dat niet alleen het samenleven van een man met een vrouw, al leeft de zelfde man of dezelfde vrouw tegelijkertijd ook met een of meer andere personen sa men, maar een eenvoudige steunverleening reeds voldoende is om een paar tot echte lieden te maken. Op grond van de boven gemelde kenteekenen kan dus de rechter, zoo dit om juridische of economische rede nen noodig mocht blijken, vast stellen, dal twee menschen „getrouwd" waren of zijn. De nieuwe wet vergroot zoodoende den chaos, die reeds vóór de invoering van de wet-Koersky op huwelijksgebied heeft ge- heerscht en maakt alle wetten, die het hu welijk regelen, tot een farce. Wij zullen een paar voorbeelden geven. De sovjet-wetgeving bepaalt, dat veelwij verij verboden is. De Zags mag dus een nieuw huwelijk niet registreeren, indien het vorige nog niet ontbonden is. Wel heeft deze bepaling niet veel waarde gehad, om dat de Zags nooit van de huwenden bewij zen eischte, dat zij van de eventueele vorige echtgenoolen gescheiden zijn. Op deze wijze kon bijv. de bekende dichter Jesenien- die met de danseres Duncan gehuwd was, zon der zich van deze laatste te laten scheiden, een kleindochter van graaf Leo Tolstoj hu wen. Maar juridisch was het sluiten van een nieuw huwelijk mogelijk alleen na hel ontbinden van het vorige. Nu de registra tie van het huwelijk niet meer vereischt wordt en een eenvoudig samenleven van een man met een vrouw of zelfs alleen het verleenen van finantieelen steun voldoende is om het beslaan van het huwelijk als be wezen te achten, is de veelwijverij niet meer te keeren. Er heerscht n.l. in Rusland, tengevolge van het aanzienlijk overschot van vrouwen, een onbeschrijflijke zedeloos heid en er zijn weinig mannen, die niet te gelijkertijd met twee of meer vrouwen sa menleven. Ook de vrouwen laten zich op dit gebied niet onbetuigd. Al die »paren zul len nu volgens de nieuwe wet als wettige echtgenooten beschouwd worden. Men stel le zich maar de krankzinnige gevolgen hier van voor! Ook de overige bepalingen van de wet op het huwelijk verliezen hun beteekenis. De wet verbiedt het registreeren van een hu welijk tusschen broeder en zuster, tusschen vader en dochter, tusschen jongelieden, die den achtlienjarigen leeftijd nog niet hebben bereikt, tusschen krankzinnigen enz. Daar echter een samenleven van dergelijke perso nen niet strafbaar is gesteld, zal een niet geregistreerd huwelijk van dergelijke perso nen toch als wettig beschouwd worden met alle juridische gevolgen hiervan. De nieuwe wet legt aan den rechter een taak op. die boven raenschelijke krachten is, want het zal de rechter zijn. die in der gelijke moeilijke verhoudingen zal hebber, uitspraak te doen. Een paar voorbeelden van de moeilijk heden, die de Russische rechter nu op te lossen zal hebben. Art. 32 van de nieuwe wet bepaalt- dat in gevallen, wanneer een vrouw met eenigen mannen tegelijk samenleeft, de rechter zal hebben te bepalen, wie de vader i9 van een kind, dat die vrouw mqcht krijgen. De wet zegt echter niet, op welke wijze de rechter dit moet vaststellen. De nieuwe wet heeft de oude Russische bepaling, dat de bezittin gen, het vermogen en inkomen van echte lieden gescheiden blijven dat de man mets te zeggen heeft over de bezittingen van de vrouw en de vrouw over die van den man (behalve natuurlijk de verplichting van on derhoud) afgeschaft. De nieuwe wet schaft deze oude instelling van 't Russische volks recht af en schrijft de gemeenschap van goederen voor. Welk deel van het „gemeen schappelijke" vermogen echter aan elk lid van de huwelijksgemeenschap toebehoort, zegt de wet niet; dat moet al weer de rech ter bepalen (op groifd waarvan hij de be slissing moet treffen, wordt echter niet be paald). Bij de ingewikkelde huwelijksche verhoudingen zal de rechter op deze wijze voor moeilijkheden geplaatst worden, die geen Salomo zou kunnen oplossen. Aan gezien een „feitelijke" echtgenoot ge lijk gesteld is 'met een geregistreerden- heeft de ieitelijke echtgenoot natuurlijk ook de zelfde erlrechten. Volgens de sovjet-wet is -de laatst overlevende echtgenoot de erfge naam. Wat zal nu de rechter moeten doen als het blijkt, dat de overleden echtgenoot naast en behalve de geregistreerde vrouw ook eenige „feitelijke" vrouwen had? Of als hij in het geheel geen geregistreerde vrouw had, maar wel eenige feitelijke hu welijken heeft aangegaan? Aangezien het huwelijk niet behoeft ge registreerd te worden om wettige kracht te hebben, is ook het echtscheiden nog meer vergemakkelijkt. Het is nu voldoende, dat één der echt genooten naar den Zr ;s gaat en er ver klaart. dat hij (of zij) het huwelijk wil ont binden, en de scheiding wordt geregistreerd. De andere echtgenoot wordt per brief van het feit op de hoogte gebracht, ten minste als de Zags het adres van dien echtgenoot kent. In de Oekrajine kan men op deze wijze ook trouwen. Als één persoon bij de Zags verschijnt en zegt, dat hij (of- zij) met die en die gehuwd is, dan wordt dit huwelijk ge registreerd en de andere partij krijgt een brief over de registratie van het huwelijk. Zoo kan men zonder dat men hjd weet ge huwd of gescheiden worden. Tot welke ge volgen dit kan leiden is niet moeilijk te be grijpen. Daar het feitelijke huwelijk juri disch volkomen gelijk is gesteld met het ge registreerde, zoo was het logisch ook de fei telijke echtscheiding gelijk te stellen met de geregistreerde dito. Art. 20 van de nieuwe wet zegt het duidelijk. De boeren, die een „sterk" huwelijk wen- schen, die beu zijn van de zedeloosheid der jeugd, van het eeuwige trouwen en schei den, zijn ten zeerste verontwaardigd over de nieuwe De sovjet-regeering stoort zich echter aan deze ontevredenheid niet. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. BESCHERMING DER GEZONDHEID IN FRANKRIJK. PARIJS. 1 Maarl. (Havas). Ter bescher ming der openbare gezondheid op Fransch grondgebied heelt de regeering besloten dat voortaan personen uit het buitenland, die in Frankrijk komen werken, een medisch certificaat moeten overleggen, dal hel visum van een Fransch consul draagt, welk certi ficaat moet zijn algegeven door een door dien consul geaccrediteerd geneesheer. Het visum zal door den consul kosteloos op het certificaat worden gesteld, doch de kosien voor hét cerlificaal zelf komen voor rekening van den belanghebbende. Voorshands zal het voldoende zijn, dat in hel cerliticaat wordt verklaard dat de hou der is ingeënt, niet lijdende is aan een be smettelijke of zielsziekte en physiek slerk genoeg is voor den arbeid dien hij krijgt te verrichten. Bovendien zijn door de regeering maalre- gelen getroffen om, met het oog op den hui- digen economischen toestand in Frankrijk, den groolen toevloed van werkzoekenden te keeren. Met het oog daarop moet elke bui tenlander die in Frankrijk komt om er een belaaid emplooi te vervullen, in het bezit zijn van een arbeidscontract, dragende •wanneer hij in handel of nijverheid werkt hel visum van den centraien dienst voor builenlandsche arbeidskrachten van het Fransche Ministerie van Arbeid, of. indien hij landarbeider is, hel visa van dien tak van dienst van het Ministerie van Land bouw. Een vreemdeling, nift in het bezit van een arbeidscontract, en die Frankrijk met een gewoon paspoort binnengekomen is en een betrekking in loondienst heeft gevonden, zal geen identiteitskaart kunnen krijgen en moet dus Frankrijk verlaten. IMMIGRATIE IN AMERIKA. WASHINGTON, i Maart (Reuter). De Kamer van Vertegenwoordigers heeft het besiuil van den Senaat goedgekeurd om de nieuwe regeling van het percentage van personen, die ais immigranten in de Ver. Staten kunnen worden toegelaten voor een jaar uit te stellen. MEXICO EN DE VER, STATEN. WASHINGTON, 4 Maart. (Reuter). Gisteravond deed het gerucht hier de ronde, dat de regeering alhier het Mexicaansche departement van buitenl. zaken kennis heeft gegeven, dat de Mexicaansche gezant te Washington, de heer Tellez, daar niet langer ais persona grata beschouwd wordt. Te gelijkertijd werd bekend, dat Tellez met verlof naar Mexico vertrekt. INVOER VAN GRAAN IN MEXICO. MEXICO CITY, 4 Maart (Reuter). Presi dent Cailes heeft een decreet uitgevaardigd, bepalende dat het invoerrecht op de eerste 60.000 ton lanve, die in Mexico worden ge- imporieerd, niet zal worden geheven; jg hoeveelheid vertegenwoordigt het geschil tekort van den oogst die voor binnenlij sche consumptie noodig is. DIT CHINA. SJANGHAI, 4 Maart (Reuter). Tsjaa Soen-Tsjang heeft het garnizoen Soetsi. versterkt, dat op 50 mijl ten Westen ij Sjangha, gelegen is, om eventueele poging der Zuidelijken te verhinderen om de ire verbinding SjanghaiNanking af te snijd. Het vervangen van de gedemoraliseerde tn pen van Soen-Tsjoeang-Fang door de Sjs toeng-troepen blijft voortduren. Verscheii afdeelingen van het leger van Soen zwene in de provincie Kiangsoe rond. a DE GRIEP IN EUROPA. GENèVE, 4 Maart (V. D.). De hygiënist afdeeling van den Volkenbond deelt roe dat de griep-epidemie in Engeland snel fa neeml, vooral in Lancashire en Yorkski In de laatste week van Februari bedn het aantal sterfgevallen tengevolge van fluenza in de groote steden van Engels 1023. In de derde week van Februari h men in Bulgarije 025 sterfgevallen voor Yougo-Slaviè, Lithauen, Zweden en F: land breidt de griep zich uit, doch heefl e zachtaardig karakter. De epidemie is eindigd in Zwitserland, Frankrijk. Belg Nederland en Spanje. Overal elders nee de ziekte af. EEN ANTI-GODSDIENST MUSEDH, NEW-YORK, 4 Maart. (N. T. A. Dm loos). Naar uit Moskou wordt bericht, he de sovjet-regeering plannen goedgekeurde het openen aldaar van een anti-godsdien museum, dat waarschijnlijk wel eenig mg soort op de wereld zal zijn. MOORD. KAiRO, 4 Maart (Reuter). Cocurel, d-j| recleur van het grootste modemagazijn J ter stede is vermoord in zijn bed gevoa Hij werd door vier dolksteken getrofiej HOFBERICHT. H. M. de Koningin zal morgenmlddafl hall vijf in het Koninklijk Paleis aan Noordeinde een 20-tal dames en heeren 's Gravenhage ontvangen, waarbij C rj genoodigden een middagthee wordt aai boden. OOSTENRUKSCHE HULDE AAN PRINSES JULIANA. Uit Weenen meldt men ons: Alle vroegere Holland-comilé's hebtel besloten om gezamenlijk met de vereeil ging Oesterreich-Holland, op 30 April e q den dag waarop prinses Juliana 18 ju wordt, uit dankbaarheid dat in den gre sten nood Holland aan 90.000 Oostenrijï sche kinderen gastvrijheid heeft verbeef aan de Trinses een album te doen overhal digen mot foto's uit Oostenrijk en zoovel mogelijk handteekeningen bevattend vel de Ooslenrijksche jeugd, die de Nederla»| sche gastvrijheid genoten heeft. NASLEEP VAN DEN MOORD OP MR. WIJSMAN. Naar aanleiding van een in een exbj nummer van het weekblad „De Werel opgenomen artikel, getiteld: „Waarom st? Wijsman? De sluier weggerukt", en in vi artikel verschillende passages voorkor welke voor don overledene smadelijk 4 inhoud zijn, terwijl hij het artikel eenj foto's zijn afgedrukt, heeft de politie, een klacht van den vader van den venwi den mr. Wijsman wa9 ingekomen, besicj op grond van de artt. 270 en 271 v3n 1 Wetboek van Strafrecht, proces-verbaal te maken tegen den verantwoordelijken' dacteur van genoemd weekblad. t Tevens is hedenochtend door den 0' cier van Justitie last gegeven om alle rn den handel aanwezige exemplaren no. 8 van den len jaargang van het wafl blad (waarin het artikel is opgenomen) j beslag te nemen, waarmede onmiddelli.^ door de politie een aanvang is gemaakt De genoemde artikelen van het Welbee van Strafrecht luiden als volgt: Art. 270: Hij die ten aanzien van overledene een feit pleegt dat, ware de nog in leven, als smaadschrift ol smaad zijn gekenmerkt, wordt gestraft met vangenistraf van ten hoogste drie maan» ol geldboete van ten hoogste driehondfd gulden Dit misdrijf wordt niet vervol cd dan klachte hetzij van een der bloedverwante of aangehuwden van den overledene in rechte linie of zijlinie tot den tweeden gr" hetzij van zijn echtgenoot. Art. 271: Hij die een geschrift of ding vnn beleedigenden of voor een ledene smadeliiken inhoud, met het o4 merk om aan den beleedigenden of sm«» lijken inhoud ruchtbaarheid te geven ol - ruchtbaarheid daarvan le vermeerden* verspreidt, openlijk ten toon stelt oi W slaat, wordt gestraft met gevangeni?w*| van ten hoogste een maand of geidK' van ten hoogste driehonderd gulden. Indien de schuldige het misdrijf in beroep begaat, en er. tijdens het pieren ™j het misdrijf, nog geen twee jaren ziin loopen, sedert een vroegere veroordeel van den schuldige wezens gelijk onherroepelijk is geworden, kan hij w" uitoefening van dal beroep worden or Dif misdrijf wordt niet vervolgd dan klachte van de in art. 269 en het lid van art. 270 aangewezen personen BRAND. Te Smilde is door onbekende femacht de dubbele woning, bewoond - J. Dik en K. Turksma. tol den grond I* gebrand De bewoners die te bed lage" I den met moeite het brandende huis ref'jj Niels werd gered; verzekering dei' schade

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2