G0EDK00PE BRANDSTOF. Fa. P. S. AWES °ndeT":n^'19' GEMENGD NIEUWS. SPORT. trekken, en Indië staatkundig volkomen los te maken van Nederland. De motie wordt onmiddellijk behandeld. De heer LINGBEEK (H. G. S. P.) is het eens met de voorstellers, dat het Christelijk beginsel met zich brengt een krachtig stre ven naar den vrede. Dit beginsel gaat ech ter niet zóó ver. dat het de overheden weer loos zou willen maken tegen aanvallen van binnen of van buiten Het is niet de afkeer van bloedvergieten, die de voorstellers leidde tot de indiening van dit voorstel, maar de wensch om aan oorlogen een eind te maken. Het geloof, dat het den mensch gegeven zou zijn, zulke groote dingen tot stand te brengen, kan spr. niet deelen. Ook de Vol kenbond zal niet over middelen beschikken, oorlogen te voorkomen. Het opwekken tot nationale ontwapening is niet meer dan het sussen in een heerlijken droom, waaruit het ontwaken des, te vreeselijker zal zijn. Spr. merkte op, dat een ander argument *voor de ontwapening is, dat ons land onver dedigbaar zou zijn, maar deskundige offi cieren van ons leger hebben spreker verze kerd, dat die verdediging zeer goed mogelijk is. God heeft aan de overheid haar zwaard gegeven en dat zwaard mag niet worden gebroken. Spr. zal dus niet voor het ontwerp kunnen stemmen. De heer SANNES (S.-D.) bespreekt de grondwettelijke bezwaren, die tegen 't voor stel zijn aangebracht. In 1922, toen de grondwetsherziening aan de orde was, was de ontwapeningsbeweging nog zoo zwak, dat er van werd afgezien, de ontwapenings gedachte grondwettelijk tot uitdrukking Je brengen. Onze grondwet is stroef en regelt te veel. Zij kan de ontwikkeling van het rechtsbewustzijn niet voortdurend bijhouden en moet daarojn, als de gelegenheid zich voordoet, worden uitgehold, waardoor zi) eenigszins wijkt voor het nieuwe rechtsbe wustzijn. Dit is geen revolutionaire theorie, ook werd die gehuldigd door De Savornin Lohman, blijkens zijn werk „Onze Consti tutie". Wat nu onze neutraliteitsverplichting be treft, het mag aan twijfel onderhevig zijn of in een toekomstigen Europeeschen oor log nog neutraliteitsrecht zal geldend zijn. Maar de eisch volgens de Conventie van 1907 ié niet, dat er gevochten moet worden op leven en dood. Alleen is bepaald, dat wij het recht hebben ons gewapenderhand te verzetten. De schennis der neutraliteit maakt aan die neutraliteit geen einde. De intensiteit van het verweer is Volkenbond- rechtelijk niet geregeld. Wanneer Nederland rijn weermacht in een veiligheidsmacht omzet, is <üt geens- zdne in strijd met den geest van den Vol kenbond. Ook Versailles had ten doel Duitschland eenzijdig te ontwapenen met het doel, die bewapening internationaal te bereiken. Mocht de Volkenbond later instellen eeD internationaal politieleger, dan zal in dien tijd nader overwogen moe ten worden of daaraan medegedaan moet worden Die vraag komt nu niet ter sprake. Spr. gelooft, in tegenstelling met den heer Lingbeek, dat de menschen kunnen tot stand brengen, dat eT geen oorlogen meer zijn. Hoeveel gemakkelijker zou dit werk zijn, als de landen alle wareD bevrijd van bet kapitalisme. Maar zoover zijn we nog niet en zoolang kunnen wij niet wach ten, want juist binnen het kapitalistisch raam dreigen de oorlogen en moet binnen dat raam alles gedaan worden, om die oor logen te voorkomen Dit voorstel moet worden bezien in het licht van de ontwik keling, die de Volkenbond thans bereikt heeft en waardoor geschillen door arbi trage worden opgelost en een aanvalsoor log tot een internationale misdaad wordt gebrandmerkt. De Volkenbond, zorgt voor lederen staat, niet alleen voor den staat, die zichzelf verdedigt, ook voor den staat, die zijn lot in handen legt van het internationaal rechtsbewustzijn. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. RECLAME. Grove Parol-Anthraclet, f 2.- per H.L. franco thuis. 8799 COREMANS OP STRAAT GEZET. Protestdemonstratie in de burgemeesterskamer. Gistermorgen heeft teD slotte de uitzetting van het Rotterdamsche raadslid Goremans uit zijn woning in de Goudsche Dwarsstraat plaats gehad. Het was juist 10 uur aldus het Dagbl. v. Rotterd. toen deurwaarder van Arnhem, geassisteerd door een viertal rijksveldwachters en eenige politie-agenten, zich naar het perceel Goudsche Dwars straat 16E begaf, om daar mededeeling te doen, dat hij het vonnis van den kanton rechter tot uitzetting, ten uitvoer zou brengen. Er deed zich niets bijzonders voor. Stuk voor stuk werd het huisraad naar buiten gedragen eerst eenige stoelen, toen een tafel een kastje, en ander meubilair. Voor de ramen, verschenen overal de hoofden van de buurvrouwen, terwijl op het gerucht „Coremans wordt er uit gezet", zich spoedig een groepje kijkers in de straat verzamelde. Maar daar bleef het dan ook bij. De heer Coremans zelf was niet aanwe zig; was al vertrokken naar den tempel in de Pannekoekstraat En tegen halfelf ging zijn echtgenoote met een «t-tal kinderen weg uit de woning en uit de straat, waar zij 13 jaren hadden gewoond. De medelii/Lnde belangstelling der buren manifesteerde zich in het bij elkaar steken der hoofden en een meewarig gemompel Het huisraad. het was een betrekkelijk geringe hoeveelheid, werd aan de over zijde tegen een schutting geplaatst. Achter de toonbank in het café in de Pannekoekstraat liep de uitgezette bewoner woedend op en neer. de klanten bedienend Achter in den hoek. bij de kachel zijn snik kende vrouw met de 5 kinderen Om de toonbank hadden zich een aantal aanhan gers geschaard, die in vol ontzag listerden naar de talrijke verwenschingen, welke het raadslid uitsloeg. Na korten tijd, waarin hij zijn zoontje uit stuurde om vitriool te halen wijselijk heeft de apotheker het den jongen niet mee gegeven ging hij uitvoering geven aan het plan. dat hij reeds herhaaldelijk had geopperd. Een bord werd haastig geschre ven. en op een plank gespijkerd. Er stond op Uit politieken haat op straat gezet door de Samaritaan, het Christelijk ge spuis. met vrouw en 6 kinderen, waar ik 13 jaar gewoond heb en zonder huur schuld. Coremans. In optocht ging het hiermee de straat op. Voorop de lange figuur van den heer Core mans zelf, daarachter zijn vrouw, een kind op den arm, de vier anderen naast zich. In een steeds toenemende menschenmenigte liep het zestal naar het Stadhuis om een woning te vragen. Voordat de enkele boden met den portier precies wisten, wat er gebeurde, klonken de martiale stappen van den heer Coremans reeds op de steenen trappen, naar boven en trachtten verscheidene nieuwsgierigen mede naar binnen te dringen. Slechts met de grootste moeite gelukte het dezen tegen te houden. Boven richtte het raadslid, dat daar den weg wel wist, zich onmiddellijk naar de burgemeesterskamer Even een korte strub beling in de hall bij de bodenkamer, doch voor men 't wist, stond de geheele optocht in de anti-chambre. Een ruk aan de gesloten deur en Core mans wandelde met vrouw en kinderen do burgemeesterskamer binnen, waar het col lege van B. en W. juist in vergadering bijeen was. De familie Coremans plaatste zich vóór de groene tafel, en het hoofd herhaalde den eisch, welke hij reeds zoo vaak uitgesproken had. „dat hij een huis wilde hebben." Eén oogenblik van uiterste verbazing aan de andere zijde; onmiddellijk daarop klonk de aanzegging van den burgemeester dat de heer Coremans direct de kamer moest /er- laten. Deze weigerde; hij moest eerst een huis hebben. Opnieuw klonk de waarschuwing, op nieuw volgde de weigering. De heer De Zeeuw greep naar de telefoon, om de politie op te bellen. Eerst toen sloot een bode de deur. Het is aan de buitenstaanders niet bekend gewor den, wat er toen binnen gezegd is, doch slechts zeer weinige oogenblikken later kwam de stoet weer naar buiten en bleef in de gang wachten, terwijl het bodenperso- neel zich om de bedreigde deur schaarde. Een uur lang heeft de heer Coremans in de gang op en neer geloopen, zonder dat er iets gebeurde. Tenslotte kwam er een mededeeling uit de burgemeesterskamer, dat de heer Core mans zich moest gaan vervoegen bij Maat schappelijk Hulpbetoon. „Heeft dat een huis voor me?" was het antwoord op deze vraag. Hierop kwam geen definitief antwoord. De echtgenoote van den heer Coremans tele foneerde daarop met M. H. Ten slotte bleek dan. dat vanwege Maat schappelijk Hulpbetoon en het Leger des Heils een huis gegeven zou worden, een der woningen uit het blok in de K. Wagenstraat dat door een groot aantal gezinnen wordt bewoond. Overleg volgde. Ten slotte weigerde de heer Coremans. Dóór wilde hij niet in. Hij nam opnieuw zijn bord op, ging vrouw en kinderen voor naar beneden, zoodat de stoet, die even te voren zooveel opschudding had verwekt, weer op straat liep. Des morgens reeds was door bemiddeling van den deurwaarder een onderdak aange boden aan de vrouw en de kinderen, in het hotel Elim van het Leger des Heils. Dit was door den heer Coremans evenwel geweigerd. Het meubilair is van gemeentewege op geslagen in een lood9. Nadat de heer Coremans gistermiddag een half uur op den Coolsingel had gede monstreerd is hij wegens het veroorzaken van een volksoploop opgebracht naar den politiepost in de Raadhuisstraat, waar het bord dat hij met zich droeg, in beslag is ge nomen Daarna i9 de familie Coremans weer heengezonden. AMSTERDAM VOOR EEN GROOTE RAMP BEHOED. Het „Hbl." meldt; De Minister van Oorlog heeft onlangs èn schrillelijk èn door het toekennen van een bedrag in geld aan elk hunner zijn groote tevredenheid betuigd aan den sergeant P. Berghuis en den chauffeur J. Kurschmer, beiden van de expeditie-afdeeling der Artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug, en aan den jeugdigen landbouwer Stolwijk, wonen de in den Grooten IJpolder bij het kruit- voorraadmagazijn. Die onderscheiding viel hun ten deel voor het manmoedig optreden, waardooi Amsterdam's Westkant voor een verschrikkelijke ramp werd gespaard. Ten einde de gemoederen der Amster dammers niet te verontrusten is het ge beurde geruimen tijd geheim gehouden. Doch nu. enkele maanden daarna, mag aan de daden dezer dapperen bekendheid wor den gegeven. De feiten zijn de volgende: Op zekeren dag in het late najaar werd, zooals herhaaldelijk gebeurt, een voorraad patronen, schietkatoen en nog meer hoogst gevaarlijk, ontplofbaar goedje, onder leiding van sergeant Berghuis, per vrachtauto van de Hembrug naar het kruitmagazijn aan de andere zijde van het Noordzeekanaal vervoerd De militaire chauffeur Kurschmer zat aan* het stuur. Toen de wagen aan den overkant, in den Grooten IJpoldpr op ongeveer vijftig meter afstand van het kruitmagazijn gekomen was sloegen plotseling de vlammen uit de motor- kast. Sergeant en chauffeur sprongen van de auto en schreeuwden den in het land werkenden boerenarbeiders toe: „Mannen vlucht, redt je leven!" Ook zij op lijfsbehoud bedacht, gaven aanvankelijk daartoe het voorbeeld. Doch het volgende moment keerde de sergeant terug, op den voet ge volgd door den chauffeur Zij sleepten in zenuwachtige haast de kisten, met de ge vaarlijke lading van den wagen, nauwelijks daarmee bezig, kregen zij hulp van den boerenzoon Stolwijk, die, op handen en voeten kruipende, de auto naderde en er bij was, toen het ontladen nèt was begonnen. Het drietal wist in korten tijd de gevaarlijke lading op veiligen afstand te brengen, en heeft daarna de vlammen met opgespitte aarde gedoofd. De auto brandde geheel uit, maar dit had niets te beteekenen tegenover de ramp. door deze wakkere mannen voorkomen. Met het kruithuis in de onmiddellijke nabijheid, de petroleumhaven, tank-installaties en eenige groote fabrieken op niet al te grooten af stand, zou bij het in aanraking komen van de lading van de groote vrachtauto met het vuur. een reusachtige ontploffing een groot deel van Amsterdam hebben weggevaagd. Geen wonder, dat de regeering de moe dige daad van dit drietal heeft erkend. LUK OPGEHAALD. Gistermiddag is uit de Kade te Middel burg ook het lijk opgehaald van den 21-jari- gen pakhuisknecht v. S., die Donderdag van de vorige week bij het brengen van een bus bij een schipper, wiens schip lag op de plaats, waar thans het lijk is gevonden, te water moet zijn geraakt. EEN MILLIOENEN-ERFENIS. In de Eggenkolonie te Brunssum woont de wed. R. B., die 6 kinderen heeft. Een oom van deze dame, Franz Friedel, vertrok op 16-jarigen leeftijd naar Brazilië. Hij verbleef daar geruimen tijd, kwam daar langzamerhand hooger op en geraakte in het bezit van goudvelden. Korten 'ijd geleden, op 48-jarigen leeftijd, kwam hij om in een moeras, een kapitaal nalatend van 7 mil- lioen dollar. F. was ongetrouwd en dus ver viel deze erfenis aan de bloedverwanten. Vier zijn er, twee jongens, die op de mijn in Duitschland werken, een nichtje van ge noemde weduwe R. B. en deze zelf. Prof. Tholdy te München, heeft deze zaak die in de Bayerische Staatsanzeiger werd geannonceerd in behandeling. De uitbetaling zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, daar er natuurlijk heel wat formaliteiten te vervullen zijn. (Limb. Dagbij. BRANDEN. Gisternacht is de boerderij met winkel van de wed. Roubos te Dussen geheel afge brand. Nagenoeg alles ging verloren. Twee geiten, 2 kalveren en een hond kwamen in de vlammen om. De schade wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt. Te Oss is in de Rooijen het huis van W. afgebrand. De inboedel ging verloren. Eenige kippen kwamen in de vlammen om. Door onbekende oorzaak is aan dtn Noordweg te Kampen afgebrand een dubbel woonhuis, bewoond door de gezinnen v. D. en W. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Zaandam brak gisteravond een uit slaande brand uit in de autoherstelplaats van den heer Starman aan het Zaagselpad. Het perceel ging geheel verloren, zoomede drie auto's, die niet meer gered konden worden. Ook hel belendende huis. bewoond door de familie Bouwman, bekwam belang rijke brand- en waterschade. Te Wildervank is gisterochtend de tim mermanswerkplaats en bergschuur van de aannemers Bloem en Fekken uit Den Haag geheel afgebrand. Een groote voorraad ma terialen en gereedschappen van de aanne mers gebroeders Schenkel uit Veendam is verbrand, zoomede een auto van de druk kerij Veenkoloniën. Deze drukkerij heeft veel water- en vuurschade gekregen. INBRAAK. Te Venlo werd tijdens een kortstondige afwezigheid der bewoners ingebroken in de woning van den heer P. B. aan den He- rungerweg. De dader heeft zich door het in drukken eener ruit toegang verschaft en uit de slaapkamer een geldkistje ontvreemd met circa f 60 inhoud. Dit geld is eigendom van een vereeniging, waarvan de heer P. B. pen ningmeester is Grootere bedragen aan zeld, die al9 het ware voor het grijpen lagen, werden niet aangeroerd, vermoedelijk om dat de dader gestoord werd. DRIE VERKLEEDE DUITSCHERS GEARRESTEERD. Men meldt uit Sittard aan de „Msbde": De militaire politie te Sittard heeft Maan dagavond alhier een goede vangst gedaan. Een drietal als vrouwen gekleede perso nen dat langs Stadbroek de grens over was gekomen, werd gearresteerd. Bij de lijfsvisitatie bleek, dat de Duit- schers inbrekerswerktuigen en zelfs wapens bij zich voerden, zoodat de opzet van hun bezoek aan Sittard duidelijk was. BERUCHT INBREKER TE MAASTRICHT ONTSNAPT. Gisteravond te ongeveer half acht be merkte een bewaker van het Huis van Bewaring te Maastricht, dat de 31-jarige L. M-, die voor eenige weken was aange houdene verdacht de bedrijver te zijn van niefr minder dan 17 verschillende diefstal len en inbraken in de gemeente Heerlen en omgeving, ontsnapt was. De vorige week had de Maastriohtsohe Rechtbank de zaken tegen M. behandeld en was er tegen hem wegens verschillende misdrijven een gevangenisstraf van in to taal 34 maanden geëischt. Onmiddellijk na het ontsnappen werden marechaussee en politie gewaarschuwd, die de omgeving van Maastricht afpatrouilleer- dèn, terwijl verschillende plaatsen in de omgeving, alsmede de grensplaatsen, van het gebeurde in kennis werden gesteld. M. was' woonachtig in de Stationsstraat te Heerlen. Bij onderzoek aldaar bleek, dat ook zijn echtgenoote spoorloos is verdwe nen. („Tel.") UIT ARMOEDE. Het bericht, dat in het woonwagenkamp Lombok bij Emmen vermoedelijk twee kin deren waren verkocht, is. naar men aan de „N. R. Crt" meldt, niet juist geweest. De paardenkoopman W. en de koopman v. d M. hebben de kinderen overgenomen uit mede lijden. omdat het gezin- in groote armoede verkeerde. De ouders hebben een meisje van vijf jaar en een kindje van een jaar bij zich gehouden. FAILLISSEMENTS-STATISTIEK. Uitgesproken faillissementen in Februari: Noord-Holland 35 (excl. Amsterdam), Am sterdam 74; Zuid-Holland 36 (excl. Den Haag en Rotterdam), Den Haag 44, Rotter dam 20 Utrecht 27; Gelderland 29, Noord- Brabant 24; Limburg 18; Zeeland 5; Fries land 14Groningen 9Drente 7Overijssel 14. Totaal over Februari 356 faillissementen. Vanaf 1 Januari 1927 674 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 654 faillissementen. Student A: Heeft je tante nog aan je gedacht in haar testament f Student BJa, daarom kTeeg ik niks. RECLAME. 9959 VOETBAL. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN 3—0. Een teleurstellende wedstrijd. Te Brussel is gisteren de jaarlijksche wed strijd gespeeld tusschen de Belgische Roode Duivels en de Nederlandsche Zwaluwen. Er waren een 12.000 toeschouwers, die over het algemeen niet zoo heel veel moois te zien hebben gekregen. Ons Zwaluwen-team opende geen nieuwe gezichtspunten en noet ook de Technische Commissie wel een wei nig hebben teleurgesteld. De U.D.-er Scheeffer, de debutant .In het Nederlandsche Elftal, dat den 13en dezer te Antwerpen tegen de Belgen uitkomt, liet niet veel meer zien van zijn anders zoo pittig spel. Zijn uitstekend schot was in het grootste \gedeelte van den weC-trüd zoek. Ook van zijn combineeren had men meer mogen verwachten. Uitblinkers waren er bij de onzen, noph in de voorhoede, noch in de middenlinie. Alleen Quax viel op. De A.D.O.-er heeft vandaag een van zijn beste wedstrijden gespeeld. De Belgen speelden vóór rust, met den vrij straffen wind tegen, een wedstrijd, -waarin men met den besten wil van de we reld geen Belgisch vertegenwoordigend elf tal kon terugvinden. Het spel ";ng toen ge lijk op en men was reeds geneigd de Beltren voor den 13en keer een behoorlijke neder laag te voorspellen. Na rust bleek echter, dat de Roode» Duivels niet alleen op papier een klasse hooger speelden dan de onzen. Voortdurend werd het Hollandsche doel he- stormd. Dat het geen 50 geworden is, heeft de Zwaluwenploeg ongetwijfeld aan den doelman Quax te danken. Zijn collega Caudron heeft het niet half zoo druk gehad. Wat hij deed was evenwel in orde. De ploegen stelden zich als volgt op: Roode Duivels. Caudron Swartenbroeks Demol P. Braine van Halme Boesman Gillis Adams R. Braine v. Goethem Diddens Campman Oldenburg Scheeffer v. Reenen Kluin Bakker Zuidema Schetters Van Dijke Haak Quax Zwaluwen. Direct na den aftrap gaan de Belgen tot den aanval over. Hun eerste offensief, waarin Gillis en Adams een werkzaam aandeel nemen, wordt onderbroken door de tusschenkomst van Zuidema, die blijk geeft van aqtief optreden. Van Halme, die den bal mooi toegespeeld krijgt van Adams, mist bij een tweeden aan val, waardoor het leder weer naar de Bel gische speelhelft verhuist. Bij den nu vol genden Zwaluwen-aanval geeft de jonge U. V. V -er Van Reenen blijk van groote snelheid. Hij brengt den bal goed op en zet voor naar Campman. Deze krijgt het echter met Swartenbroeks aan den stok en het slot van het liedje is. dat een corner geforceerd wordt, welke niets oplevert, aldus de „Msb." waaraan wij dit ontleenen Bij de nu ko mende nieuwe aanvallen der Zwaluwen valt het harde werken van den spil Zui dema danig op. Hij blijkt evenals in de ont moetingen der proefeiftallen uitstekend overweg te kunnen met den Ajaxied Schet ters, die evenals hij geducht op den bal zit. Demol treedt bij een offensief Scheeffer Van Reenen reddend op. Een betrouwbaren indruk maakt het Belgische achtertrio ech ter op het oogenblik nog niet. Het spel ver plaatst zich vervolgens weer naar de Zwa- luwen-speelhelft, waar Van Dijke erg zijn best doet, doch niettemin voldoende blijk geeft dat hij geen „international" is. We krijgen verder nog gelegenheid te con- stateeren, dat de man uit Stormvogels, Ol denburg, in het geheel niet opvalt Zijn werk is veel te slap en zijn opbrengen te lang zaam. Ongeveer een kwartier vóór half-time we ten R. Braine en Van Goethem door te bre ken Er ontstaat als gevolg daarvan een even eigenaardige, als ^arlijke situatie voor het Zwaluwen-doel, waar Quax zich blijkbaar wel veilig voelt Adams krijgt het leder toegespeeld van R. Bdine Hij schiet hard in de richting van Ouax's heiligdom. Deze stompt het terug en Adams krijgt den bal opnieuw voor de voeten. Doch thans brengt de Hollandsche doelman de wenschte opluchting door den bal naar bel midden van het veld te zenden. Hier krijst Oldenburg het leder te pakken Hij moet hét echter tegen Demol glansrijk afleggen \n en dan organiseert het publiek een fluitcon cert, vaak zonder reden en een enkele maal, als de scheidsrechter niet voor „hands" fluit Nog vaak blijkt, dat in beide voorhoeden de goede schutters dun gezaaid zijn. Ah Quax nog een vinnig, laag schot van EL Braine gestopt heeft, breekt de rust aan .uel den stand 00. Te vier uur ongeveer wordt de strijd her. vat. De Belgen hebben nu het voordeel van den wind en demonstreeren dit op alleszins duidelijke wijze. Na acht minuten spelenj komt het eerste doelpunt, nadat herhaalde- lijk het Hollandsche doel in gevaar is ge- bracht. Didden9 komt van zijn vleugel plaats naar binnen loopen en weet den bal op te vangen, die door R Braine is opge bracht. Met een keurig, onhoudbaar schot bezorgt hij zijn landgewesten de leiding (10). Wat nu nog van den wedstrijd res kan kort worden beschreven De Belgen blijven voortdurend in de meerderheid es hoewel het spelpeil niet bepaald daar aan evenredi? is overdonderen de Zwa luwenploeg .die niet veel meer in te bren- gen heeft. Quax krijgt het nu hard te ver antwoorden. Ontelbaar zijn de aansla?en, die op zijn latten gepleegd worden De wijze waarop hij zijn doel nog langen tijd weet schoon te houden, verdient zeker een eer volle vermelding Een enkele doorbraak der onzen, door Zuidema gele,v1 '">n geen oo- luchting brengen. De moed is er totaal uil 25 Minuten na de hervatting als R. Braine Scheeffer het leder weet te ontfutselen kom: Adams naar voren, die snel doorzet en des bal overgeeft aan Gillis. Er ontslaat eea schermutseling voor het Hollandsche doel,! een kluwen, waaruit de bal plotseling teruj-I springt in het veld. Het blijkt, dat Quaxsl tóch in geslaagd is het leder weg te werkti| Doch onze vreugde is van korten dua Nauwelijks ligt de bal weer in het veld,tj Adams schiet nog eens hard en.... q beter resultaat. Quax ligt nog half gebogrj als de bal rakelings over hem heen in f net belandt (20). Alle kans op een herstel in de ZwaJ wen-ploeg is nu verkeken. Zichtbaar Tel moeid spelen zij verder met een verluies spel. Alleen Quax geeft teekenen van leve? door onvermoeid al het mogelijke te does om aan een schandelijke nederlaag te ont komen Het derde doelpunt ontstaat eveneens dl een schermutseling voor het Zwaluwendod Gillis en Adams hebben den bal mooi n?ü voren gebracht, waar nu Gillis hard tegen de bovenlat schiet. R. Braine krijgt ia terugspringenden bal te pakken en weel e: wel raad mee. Met een onhoudbaar schot maakt hij het derde en laatste doelpunt voor de Roode Duivels (3—0). Nog even doet Zuidema een poging de eer te redden, doch hij vindt niet voldoendes steun meer in Bakker. Schetters doet af en toe nog wel goed werk, doch ook hij lijd1 onder de algemeene depressie. ZWEMMEN. ARNE BORG TE AMSTERDAM. Een nienw wereldrecord van mej. Baton- Te Amsterdam zijn gisteravond, in ver band met de aanwezigheid van Arne Borg, opnieuw zwemwedstrijden gehouden, en ditmaal met nog grooter succes dan tevo ren. Arne Zorg was buitengewoon goed op dreef. In het nummer 100 M_ vrije slag met voorgift, welke niet minder dan 14 8« bedroeg, bleef hij toch nog overwin naar Borg maakte een tijd van 60 seconden is slechts 2/5 sec. boveD zijn wcreldrecci in Stockholm, terwijl de baan in het Zi derbad geen goed keerpunt, namelijk e? staaldraad, heeft. In het nummer 8 x 200 meter vrije estafette voor heeren. waarin Arne Bal alleen tegen een estafetteploeg van IJ zwom, won Borg ook Hierin kwam da delijk zijn kunnen naar vorenvan de meter zwom hij 550 meteT rustig met heeren Van Essen, Van Es en Wyss -• toen zette de Zweed geweldige spurt ffl om over deze 50 meter met 1 meter u# te loopen. De derde prestatie leverde weer oef® landgenoote mej. Marie Baron Zij te Bruseel de 200 meter schoolslag ui minuten 18 2/5 sec., waarmede zij het*® reldrecord op haar naam vestigde. Gister avond zwom zij deze baan in 3 min 8 sec., zoodat zij dus 9 2/5 sec sneller zvves dan te Brussel Doordat de baan in Zuiderbad echter geen officieelc baan kan deze tijd niet erkend worden. Ziehier de uitslagen: 100 M. schoolslag heeren: 1. R- "Is* het IJ, in 1 min- 18 4/5 sec.; 2. L Korpe* hoek. R Z.C., 1 min 211/5 sec.; 3. J r' Reynders, het IJ, m 1 min. 25 sec. 200 M. schoolslag dames: 1. mej. M- ron, O.D.Z., in 3 min 8 4/5 sec (bijtf-o^ prestatie)2. mej. M. Martens, het U» 3 min. 20 2/5 sec 100 meter vrije slag heeTen, met gift: 1 Arne Borg, SK K geen voor#"' in 1 min 14 sec 2. A H Bmyn, D-« 14 sec. voorgift, 1 min 16 2/5 sec., 3. J Braam, 8 sec. vooTgifte, 1 min. sec. y 50 meter vrije slag dames: 1 Braun (O.DZ.) 32 2'5 sec-2 mej. M (O.DZ.) in 33 3/5 sec.; 3. mej F (ADZ.) in 34 1/5 sec 4. mej T. B™'® ter (O.D Z in 34 2/5 sec. jJ 5 maal 50 M vrije slag estafette ren: 1. Het IJ A. in 2 min M 40 met de heeren J P Reynders. E. hans. M. van Es, R. Wvss en H sen. 2. Amsterdamsche Zwemrlub 2 4° 2'5 SPC 3 D 1 K in 2 min 43 3 - Sohoon8pringen dames: 1 C. raD Buret (het IJ) 44 6/10 punt. 2 ®ej- van Leeuwen (H O Z.40u> punt, I B Hesfcerman 39 4/10 punt ^«*1 Schoonspringen heeren: 1 F jj)I IJ) 55 8/10 punt: 2. H Lotgering (n-J 46 1/10 punt; 3. L. Gompers (het

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6