ien speelbal der fortuin No. 20542 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Maart Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. TWEEDE KAMER. FEUILLETON. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot burge- I meester van Sittard M. W. J. Coenders, met eervol ontslag als burgemeester v. Tegelen; tot burgemeester van Kuinre en Blanken- I ham M. H. Batjes; is op verzoek eervol ontslagen met dank als burgemeester v. Oldekerk, J. H. Schutter. OORLOG EN MARINE. Verschenen zt)n do voorloopige verslagen J der Eerste Kamer over de hoofdstukken I Oorlog en Marine der Staatsbegrooting 1927, I alsmede over de begrooting der artiileiic- inrichtingen voor het dienstjaar 1927. Bjj de begrooting van Oorlog pleitten ver- I schillende leden voor nationale ontwapening, terwijl betoogd werd, dat, al heeft de mi- I Dister in enkele opzichten bezuiniging aan- I gebracht, van versobering toch niet kan Iffordep gesproken. Andere leden verklaarden I besliste tegenstanders te zijn van nationale I ontwapening en meenden, dat de minister in I zijn versobering te ver gegaan is. Ter I vergelijking werd gevraagd naar den ora- l\ang der beide laatste Oorlogsbegrootiagen |in België. Uit een aesthelisch oogpunt werd bezwaar I gemaakt tegen de algeheele slechting van I de wallen der vesting Naarden. Gevraagd I werd wat ten deze de plannen van den I minister zjjn. Ook werd gevraagd of de diening van het wetsontwerp tot vast stelling van een nieuw wetboek van militaire Istafvordering spoedig is to verwachten. Ook bg de begrooting van Marine werd lüotf verschillende leden op nationale ont lening aangedrongen en betoogd, dat niet boende is bezuinigd, waartegen verschil de andere leden in verzet kwamen. Van den minister werd een staat gevraagd i onze voorhanden en in aanbouw zijnde irinevaartuigen met opgave van aantal, toowjaar, tonnage, snelheid en bewapening, 'nevens een zoodanige staat betreffende [de marine van Engeland, de Ver. Staten, (Japan en Frankrijk. Verschillende leden zouden gaarne worden gerustgesteld, dat op de samensmelting van de departementen van Marine en Oorlog in keenen deele zal worden vooruitgeloopen, Alvorens de wetgevende macht in de ge legenheid is geweest, zich hieromtrent te pinnen uitspreken. Dezelfde wensch werd reuit met betrekking tot de fusieplannen (oor de vliegdiensten. Gevraagd werd pu- lücatie of althans ter inzage-legging voor Ka leden der Kamer van de ambtelijke rap porten inzake de reorganisatie, resp. op- |ieffing van den Marinevliegdienst De meening werd uitgesproken, dat bij iplitsing der Marine medebetalen door Ne- lderland voor de Indische Marine niet noo- fig is. Gaarne zon men vernemen, In welk stadium !e plannen verkeeren tot het overbrengen het loodswezen onder het beheer van ander departement. Gevraagd werd, of la regeling, dat de vaste lijnbooten, die loor het Oostgat komen in afwijking van roderlinge verdeeling der beloodsing in itgat en Wielingen een Belgische loods -gen nemen, in overleg met het Neder- indsche loodswezen is getroffen. In het voorloopige verslag over de be- ftrooting der artillerie-inrichtingen werd den Minister nader gevraagd naar zijn plannen 'opens den vredesarbeid dezer inrichtingen, "tnige leden meenden ten deze tot eenige loorzichtigheid te moeten aansporen. INVOER VAN HOENDERS. Wering besmettelijke pluimveeziekten. De minister van Binneml. Zaken en Land- wow heeft (onder intrekking van zijn be- chikking van 12 Aug. j.l. inzake invoer an hoenders) ingaande 1 Maart j.l. voors chriften vastgesteld ten aanzien van den nvoer van hoenders, eenden, ganzen en alkoenen.. Daarbij is om. bepaald De invoer van hoenders mag uitsluitend aschieden per spoor, langs nader aan te ijzen stations, op den lsten, 2den, 15den, 'den en 17den van iedere maand. Als sta- on wordt aangewezen het spoorwegsta- ion te Eysden. Ten aanzien van hoenders, welke bij verhuizing naar Nederland door den eige naar worden medegevoerd, kan de inspec teur op een ander station of grensplaats en op andere dan de vastgestelde dagen den invoer toestaan. De verpakkingsmid delen (manden, hokken e.a.), waarin hoenders zich bevinden, moeten voorzien zijn van een ongeschonden, ter plaatse van herkomst aangebrachte looden verzegeling die zoodanig bevestigd dient te zijn, dat tusschen afzending en aankomst aan de aangewezen stations dieren uit de verpak king niet kunnen zijn verwijderd of daar aan. toegevoegd. Elke zending dient voor zien te zijn van een geleidebiljet. De ver pakkingsmiddelen mogen slechts worden geopend door of vanwege den inspecteur, of in opdracht van dezen door een plaats vervangend inspecteur van den veeartse- nijkundigen dienst, die de hoenders aan een onderzoek onderwerpt. Indien bij het onderzoek zieke of gestorven dieren wor den aangetroffen, wordt een nader onder zoek naar de ziekte- of doodsoorzaak in gesteld. In zoo'n geval wordt de geheel© zending hoenders niet ten invoer toegela ten, in afwachting van den uitslag van het onderzoek. Wordt bij het onderzoek een besmettelijke hoenderziekte vastgesteld, dan worden de hoenders niet voor invoer toegelaten. Indien de invoer niet wordt toegestaan, is dc invoerder verplicht d© geweigerde hoenders onmiddellijk naar het land van herkomst terug te zenden. De invoerder is verplicht den inspecteur ten minste tweemaal 24 uren te voren schriftelijk kennis te geven van het tijd stip van aankomst van voor invoer be stemde hoenders. Het bovenstaande is eveneens van toe passing op eenden, ganzen en kalkoenen, met dien verstande, dat ten aanzien van deze dieren de inspecteur op een ander station of grensplaat-s en op andere dan bovenbedoelde dagen den invoer kan toe staan. Het bovenstaande is niet van toepas sing op: I. hoenders, eenden, ganzen en kalkoe nen, bestemd voor tentoonstellingen, dier gaarden, kijkspellen en dergelijke; van bijzondere fokwaard© II. z.g. eendagskuikens, ten aanzien waarvan aan den betrokken belastingamb tenaar wordt overgelegd een vergunning van den directeur van den Veeartsenijkun- digen Dienst. DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer van het bij die Kamer aan hangige wetsontwerp tot nadere regeling van de oollectjeve arbeidsovereenkomst heeft dezer dagen haar verslag aan de re geering ter beantwoording toegezonden. DE DRAADLOOZE OMROEP. De nieuwe zender bij Hilversum. Het lid der Tweede Kamer, de heer Droogleever Fortuyn, heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is het bericht juist, dat de Minister, krachtens art. 3 van de Telegraaf- en Tele- foonwet 1904, machtiging heeft verleend aan de Ned. Chr. Radio-Vereeniging en aan den R.-K. Radio-bond voor den aanleg en het gebruik van een bij het station Hilversum te bouwen nieuwen zender voor den draad- loozen omroep? 2o. Indien dit juist is, is de Minister dan bereid om mede te deelen onder welke voorwaarden deze machtiging is verleend en in het bijzonder, of. daarin is opgenomen een verplichting, om aan andere radio-ver- eenigingen desverlangd medegebruik van dien zender te verleenen? 3o. Is vóórdat deze machtiging werd ver leend, nagegaan, of er ook andere radio- ui tzendvereenigingen een zoodanige mach tiging wenschten aan te vragen? 4 o. Is door de verleende machtiging de gelegenheid voor andere, bestaande of op te richten, radio-uitzendvereenigingen om een soortgelijke machtiging te verkrijgen vervallen of wordt zij daardoor belemmerd? DE MOEILIJKHEDEN VAN DE MAASTRICHTSCHE GLASINDUSTRIE. Een onderhond met den Minister van Arbeid. Zaterdag j.l. hebben op het departement van arbeid het gemeentebestuur van Maas tricht, vertegenwoordigers van de Maas- trichtsche glas- en aardewerk-industrie en een vertegenwoordigers van de R.-K. ar beiders-organisatie een onderhoud gehad met den minister naar. aanleiding van het dooven van nog een der nog in werking zijnde glasovens van de Kristalunie, waar door wederom aan een driehonderd arbeiders ontslag is aangezegd. Verschillende mogelijkheden werden be sproken en onderzocht om het voor de glas- en aardewerk-industrie dreigende ge vaar, verdrukt te worden onder de buiten- landsche overproductie, af te wenden, wjjl het tengevolge zou hebben, dat in de naaste toekomst naast de duizenden arbeiders, die in deze takken van industrie hun werk gelegenheid verloren hebben, wederom een groot aantal zonder middelen van bestaan zou geraken. Aangedrongen werd op een spoedige be slissing of van de regeering een voorstel aan de wetgevende macht te wachten zou zijn. Betoogd werd, dat een dergelijke be slissing urgent was eenerzrjds voor de in- dustrieelen, die alsdan mogelijkheid zagen de gevolgen voor de arbeiders minder druk kend te maken, anderzijds voor het ge meentebestuur, dat noodzakelijkerwijze maat regelen zou moeten treffen om in geval geen uitkomst te voorzien zou zijn, te over wegen wat gedaan moet worden om in den dreigenden noodtoestand te voorzien, in welk laatste geval ook de medewerking van de regeering niet zou kunnen uitblijven. De minister verklaarde den ernst en de urgentie van de zaak volkomen in te zien en verzekerde, zonder eenige positieve toe zegging te kunnen doen, de maatregelen, die aan de hand werden gedaan om in deze hulp te bieden, terstond aan een ernstig onderzoek te zullen onderwerpen. DE K. L. M.-VLUCHT NAAR CAIRO. Te Neurenberg geland. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kanloor: Het vliegtuig der K. L. M., de H-NACT, met aan boord een Amerikaansch gezel schap, is heden om 5 uur n.m. Duitschen tijd te Neurenberg geland en zal den tocht morgenochtend voortzetten. De passagier had een belangrijken om weg over Versailles gewenscht, waardoor het oorspronkelijke vliegplan een wijziging moest ondergaan. Er was eerst om 1 uur 15 een landing in Karlsruhe uitgevoerd voor het innemen van benzine. DE EXPORTCHLEB TE ROTTERDAM. De Koninklijke goedkenring verleend. Eenigen tijd geleden berichtten wij, dat de Russische regeering te Rotterdam een belangrijk centrum voor den Russischen Graanhandel wilde vestigen. Daartoe werd aldaar aanvankelijk een filiaal gevestigd van de Russische handelscentrale le Ham burg. Dit filiaal hoopt zich langzamerhand uit te breiden tot een bedrijf op zeer groote schaal. Voor den bedrijfsvorm werd die van de Naamlooze Vennootschap gekozen. Naar het „Dagbl. v. Rotterdam" thans verneemt, is mede dank zij de bemoeiingen van het dagelijkscli bestuur der gemeente, door de regeering aan de Kroon gunstig geadviseerd de Koninklijke goedkeuring te verleenen aan de statuten van de N.V. „Ex port Chleb". Een dezer dagen zal deze Koninklijke goedkeuring in de „Staatscourant" worden afgekondigd. OFFICIERS-DUBBELRANGEN. De Yereeniging van Officieren van het Ned. Leger heeft op een audiëntie bij den Minister van Oorlog den tragen gang der bevordering ter sprake gebracht. De Minister deelde mede, dat overwegende bezwaren zijn gerezen tegen het laten ver vallen van de leeftijdsgrenzen uit de Bevor- deringswet, doch dat hij overweegt, om, door het invoeren van dubbelrangen. de promotie eenigermale te bevorderen. Deze dubbelrangen zullen zijn effectieve rangen, maar de voorziening mag echter geen meer dere uilgaven ten laste van de begrooting met zich brengen, zoodat zij, die als ge volg van den maatregel een hoogeren rang zullen verkrijgen, eerst in de salarisschaal van dezen rang komen, zoodra zij volgens den normalen gang der promotie daarin zouden zijn gekomen. De uitvoering van den maatregel zal zoo spoedig mogelijk geschieden. HET CONTRACT VAN DE IJMUIDER VISSCHERS. Men meldt uit IJrauiden, dat het con tract in het visecherijbedrijf voor 1927 en 1928 thans geheel gereed is Aan den eiseli der IJmuider Federatie is voldaan, name lijk dat 4 leden van het Bestuur van het Fonds voor Sociale Voorziening, bestaan de uit 7 personen, door de IJmuider Fe deratie zullen worden aangewezen en door den Cenfcralen Bond en dc beide Christe lijke Bonden elk éón lid. STAKING IN TUINBOUWBEDRIJVEN. De arbeiders in de tuinbouwbedrijven in Berkel en Rodenrijs zijn gisteren in sta king gegaan. De werkgevers bieden f 23 loon per week, terwijl do arbeiders f 25 per week eischen. De R.-K. Bedrijfsraad heeft een bemid delingsvoorstel gedaan om, als het bedrijf goed gaat, de arbeiders f 26 loon uit te betalen. De R.-K. arbeiders werken thans nog door. In de te Dordrecht gehouden jaarlijk- sche vergadering van het Nederlandsch Verbond van Christelijke Meisjesvereeni- gingen is mevrouw Gerritsen als presiden te gekozen. Als bestuursleden werden be noemd mevr. Le Roy, mevr. Waardenburg mevr. Van Eldcn en mevr. Mondt. (Zitting van gisteren). REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. De VOORZITTER stelt voor nog eenige wetsontwerpen aan de agenda toe te voegen, o. a. dat tot steun aan de mobilisatie-slacht- oliers. Conform besloten. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat hg het enquete-voorste! van den heer Crainer c.8. aan den Indischen Volksraad heeft toe gezonden overeenkomstig art. 71 van de Indische Staatsregeling om daarover van van advies te dienen. Zoodra dit advies zal zijn ingekomen, lal het kunnen worden onderzocht. Nog deelt de Voorzitter mede, dat Vrij dagochtend o.a. de Curaqaosche Begrooting voor 1927 ih de aldeelingen zal worden onderzocht. HET ONTWAPENINGSVOORSTEL DER SOCIAAL-DEMOCRATEN. Aan de orde is de voortzetting der alge- meene beraadslagingen over het voorstel Ontwapeningswet der heeren K. ter Laan c.s. De heer L. DE VISSER (C.P.) zet zijn rede voort. Millioenen vallen als slachtoffers van de kapitalistische uitbuiting. Het recht van den oorlog heeft alleen den revolutio nair. Op de vraag: zrjn wjj voorstanders van den oorlog? antwoordt spr.: neen en duizendmaal neen! Maar men moet onder scheiden tusschen den revolutionairen en den contra-revolutionairen strijd. Het verschil tusschen de vredesfraseurs en de ware socialisten is in Rusland ge bleken. Het is geen kunst om vredespraatjes te verkoopen als er geen vuiltje aan de lucht is. Het komt er op aan, te handelen als er oorlog is. En dan slaat de heele bende van sociaal-democraten op de vlucht voor het kapitalistisch geweld. Het is dan ook volkomen juist, als men den voorstellers van dit voorstel van wet verwjjt ordinaire demagogie. Het voorstel brengt allerminst ontwapening. Eigenljjk wilden de voorstellers een politieleger van vrijwilligers. Spr. wil iedere gelegenheid RECLAME. 8792 aanwenden om het leger onbetrouwbaar te maken en te ondermijnen. Geroep: Heeft u trouw aan de Grond wet gezworen? De heer DE VISSER (C.P.): Dat heb ik. Maar daartegenover zal ik niets nalaten, dat er toe kan bijdragen om de Grondwet en de bourgeoisie kapot te maken. Op de sociaal-democraten wjjzend zegt de heer De Visser: En dat hebben zq ook gewild, maar van tweeën één, óf zjj willen bel niet meer, en dan zijn zq geen socia listen, öf zij willen het nog, en dan zijn publieke bedriegers. De VOORZITTER hamert. De heer DE VISSER (C. P.): Als ik die uitdrukking moet terugnemen dan is hel, omdat men in deze atmosfeer de waarheid niet kan zeggen. De waarheid is het toch, wat ik gezegd heb. Hij vervolgt, dat Ie so ciaal-democraten de massa's trekken met een valsche ontwapeningsleu9 en die mas sa's misleiden. Het bouwen on Genève mag zijn wat het wil, het is niet principieel socia listisch. Ertoe willen meehelpen een 'eger- macht in stand te houden, is contra-revolu tionair. Men krijgt dan ook van dit soort so cialisten den diepst mogelijken afschuw. Herinnert dient te worden aan de pogingen tot kabinetsformatie van den heer Marchant. Daarbij werd de ontwapeningsleu9 geheel losgelaten en waren de sociaal-democraten bereid, dit program te slikken met huid en haar. Spr. acht het ook onaanvaardbaar, dat de sociaal-democraten ontwapening zouden wil len, waar zij eenige weken geleden nog in direct medewerkten aan een militair verbond tusschen Frankrijk en België, door te stem men voor het Belgisch Verdrag. En straks zullen de collega's in de Eerste Kamer het zelfde doenl Ook bij de mobilisatie hebben de sociaal democraten de arbeiders bedrogen, door vóór de mobilisatie-credieten te stemmen. In Duitschland maakten de collega's van de heeren maanden lang den oorlog mogelijk, hoewel zij die door de algemeene staking hadden kunnen breken. Als ar maar een oor log dreigde, zou de houding der sociaal democraten hier te lande niet andeTs zijn. De zich noemende socialist Vliegen heeft, toen Duitschland België aanviel, Nederland opgehitst aan den oorlog mee te doen. Maar nu heet het. dat de soc.-democraten van standpunt zijn veranderd. Toen in Rusland de soc.-democraten het heft in handen had den, hebben zij, onder Kerensky, den oorlog voortgezet. Dq eerste daad der Bolsjewiki was, vrede te stichten. Als de soc.-democra ten opkomen tegen de dictatuur, zijn zij hun eigen afkomst en oorsprong vergeten. Het was Kautsky, die zei, dat de alleenheer schappij op politiek gebied de eenige vorm is, waarin hel proletariaat zijn macht kan uit oefenen. Met verschillende citaten betoogt spreker, dat de soc.-democraten de koloniale politiek willen voortzetten. Dit kan alleen met in standhouding der gewapende macht. Ook de koloniale politiek wenscht spr. in het on derwerp te betrekken. Hij dient een lange motie in, waarin wordt uitgesproken, dal het gevaar om Ne derland in een toekomstigen oorlog te be trekken niet alleen ligt in de gelalssterkte van het leger, maar veel meer wortelt in de overheersching van Indonesië als wingewest en waarin de regeering wordt verzocht de niet-inlandsche militairen uit Indië terug te Naar het Engelsch van RAFAEL SABAT1NI. Geautoriseerde vertaling van A. T. II) ..En wat heb je geantwoord?" vroeg hij. -Dat ik van middag bij Zijn Genade zal °toen, zooals hij mij vraagt." ..Maar met welk doel?" vroeg Rathbone. -De kunt toch niet meenen, dat ge een 'tobt wilt aannemen van een regeering, die '^oordeeld is." De kolonel haalde de schouders op. -Zooals ik Tucker van het begin af gezegd .,ik dien regeeringen; ik maak ze niet." ..Maar zoo juist.begon Tucker. .Aarzelde ik. Dat is waar. Maar er is nu es anders in de schaal geworpen." oaarna redeneerden zij nog met hem, Qaar zij redeneerden tevergeefs. I."fis ik wat waard ben voor je regeering, s le die gevestigd hebt, weet ge, waar ik te M' k0n 611 ZU^ we,eQ' Wa* DU ®e" is. dat ik te vertrouwen ben." ..ilaar ge hebt waarde voor ons in den W. die aanstaande is. En daarvoor zijn ereid. u rijkelijk te beloonen." lT1 l.7as echleT niet te bewegen. De brief Albemarle had hem een uur te vroeg be- >h&i v.e.rirek verzekerde hij hun dat hun ve'bg bij hem was en dat hij alles I** hp? Z°U' gezegd hadden, waar- I verraad hun plannen kon schaden, .was het haast een onnoodige verzekering. Zij gingen ontevreden heen. Maar Tucker keerde even later alleen terug. „Randal," zei hij, „het zou kunnen zijn, dat je bij nadere overweging de dwaling ging inzien, om je te verbinden aan een regee ring, die niet duren kan, aan den dienst van een koning, tegen wien de hand des hemels reeds is opgeheven. Je kunt misschien de voorkeur gaan geven aan de grootheid, die wij je aanbieden, boven deze korst, die Albe marle je nu toewerpt. Als je verstandig bent, zal dit gebeuren. In dat geval weet je, waar je me vinden kunt Kom mij daar opzoeken, en je kunt even zeker van mijn verwelko ming als van mijn vriendschap zijn." Zij gaven elkaar de hand en scheidden, en met een zucht en een glimlach ging Holles zich een pijp stoppen. Hij dacht bij zich zelf, dat het niet waarschijnlijk was, dat hij Tucker weer zou zien. Dien middag bezocht hij Albemarle, die hem bijzonderheden vertelde van de aanstel ling, die hij hem geven kon. Het was een ge wichtig ambt, hel werd goed betaald, en in dien Holles zijn plichten goed vervulde, waaraan de Hertog geen reden had, om te twijfelen, zouden hem binnen niet te langen tijd nog betere dingen le wachten staan. ..Het eenige, om het verleden uit te vis- schen. is een diensttijd nu. onverschillig waar. Daarna, als ik je voor een andere plaats aanbeveel, misschien hier in het land, en mij wordt gevraagd naar je antecedenten, behoef ik slechts te wijzen op de diensten, die ge in Indië bewezen hebt, en men zal niet verder onderzoeken. Het is een tijdelijke ballingschap .maar je kunt vertrouwen, dat ik zal zorgen, dat zij niet langer duurt dan noodig is." Zooveel woorden waren niet noodig, om Holles over te halen, een betrekking aan te nemen, die ten slotte veel belangrijker was dan hij met reden had kunnen verwachten. Hij zei dit openhartig, om zijn groote dank baarheid uit le drukken. „Als je morgen ochtend weer bij me wilt komen, zal je aanstelling intusschen opge maakt worden." De kolonel vertrok innerlijk juichend. Ein delijk eindelijk schonk de fortuin hem een glimlach, na langen lijd het voorhoofd gefronst le hebben. En zij schonk dien juist op tijd, juist toen hij in de diepste wanhoop was en bereid zijn lot in handen te geven van een troep krankzinnige dwepers, die van een nieuwe omwenteling droomden. Hij ging dus vroolijk gestemd naar Paul's Head terug en bestelde een flesch van den besten Kanarischen wijn. Juffrouw Quinn las die kenteekenen met slimheid. „Uw zaken in Whitehall gaan dus voor spoedig? zei ze, half vragend, half bevesti gend. Holles leunde in een armstoel, zijn bee- nen, nadat hij zijn laarzen had uitgetrokken, makkelijk uitgestrekt op een tabouret, zijn hoofd achterover en met een pijp in zijn mond. „Zeker. Zij gaan voorspoedig. Meer dan ik het verdien." zei hij. glimlachend naar de zoldering kijkend. „Zeg dat niet, kolonel. Want dat is niet mogelijk." Zij keek hem stralend aan. de vollen beker toereikend. Hij ging rechtop zitten, om dien aan le ne men. en keek haar glimlachend aan. ...Misschien hebt u gelijk Maar ik heb het zoo lang zander mijn verdiensten moeten doen, dat ik alle begrip er van verloren heb." „Er zijn anderen, die dat niet hebben," zeide zij en zij voegde er bescheiden een vraag bij over den aard van zijn voorspoed. Hij wachtte even, om van den wijn te drin ken. Toen vertelde hij hel haar, terwijl hij den beker op tafel dicht hij hem zette. Haar gezicht betrok. Hij werd er door ge troffen. en maakte uit dit openlijk bewijs van verdriet over zijn vertrek op, dal hij in juffrouw Quinn een vriendin gemaakt had. „En wanneer gaat ge?" vroeg zij heb, ademloos. „Binnen een week." Zij zag hem aan. hij dacht treurig, eii hij meende ook, dat zij wat van haar blozende kleur verloren had. „En naar Indië!" riep zij langzaam uit. Naar de wilden en zwarte heidenen! Ge moet wel krankzinnig zijn, om aan zoo iets te denken.". „Bedelaars mogen niet kiezen, juffrouw. Ik ga, waar ik werk kan vinden. Daarenboven is het niet zoo erg als ge denkt." ..Maar waarom is het noodig, dal ge gaat, wanneer, zooals ik u reeds gezegd heb, een man als gij er aan moet denken zich hier te vestigen en een vrouw te nemen." Zij begreep, dat de tijd gekomen was om le strijden. Hel was nu of nooit. En daarom begon zij een schermulseling. „Kijk eens naar u zelf/' ging zij voort, voordat hij kon antwoorden. ..Kijk eens. hoe ge er uitziet." En ze wees met haar vinger naar een groot gat in de hiel van zijn rech terkous. „Ge moest liever een vrouw zoeken, om voor u te zorgen, in plaats van er ©ver te denken krijgsdienst te doen in vreemde stre ken." „Dat is een uitstekende raad," lachte hij. „Er is maar één moeilijkheid. Wie een vrouw neemt, moet een vrouw onderhouden en als ik in Engeland blijf, zal ik niet ge noeg hebben, om mij zelf te onderhouden. Ik denk dus wel, dat het Indië worden zal." Zij kwam naar de tafel toe, leunde er te gen en keek hem aan. „Ge vergeet iets. Er zijn veel welgestelde vrouwen, en er zijn veel mannen, die een vrouw met vermogen getrouwd hebben, die anders geen vrouw hadden kunnen nemen." „Ge hebt iets dergelijks al meer gezegd." Hij lachte weer. „Ge vindt, dat ik op een erf gename jacht moet maken. Vindt ge, dat ik daar geschikt voor ben?" „Zeker," zeide ze tol zijn verbazing. „Ge zijt een flinke man, en hebt een naam en rang aan te bieden. Er zijn veel rijke vrou wen van eenvoudigen stand, die blij met u zouden zijn, zooals gij blij met haar zoudt zijn, omdat ieder zou aanbrengen, wat de ander ontbreekt." „Op mijn woord! Ge denkt aan alles. Ga nog verder dan alleen raad le geven, juf frouw Quinn. Probeer die rijke en beminne lijke dame voor me te vinden, en dan zal ik overwegen of ik die betrekking in Indië zal afslaan." Het was een schertsende uitdaging, gedaan in het vermoeden, dat zij niet aangenomen zou worden, en toen zij onrustig onder zijn blik werd, begon hij nog meer te lachen. „Dat is niet zoo gemakkelijk als ie raad, niet waar?" plaagde hij haar Zij beheerschle zich en keek hem Techt in de oogen. „O, ja wel," verzekerde zij hem. „Als ge in ernst waart, zou ik weldra de dame bij de hand hebben een vrij knappe vrouw van ongeveer uw eigen leeftijd. ?igenares van dertig duizend pond en behalve dat nog meer bezittingen." (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5