i i AGENDA. Leidsche Begrafenis-Onderneming RADIO-PROGRAMMA KERK- EN SCH00LNIEUWS. BUITENLAND. SF Woea»Ja&. Bo'aniscK Laboraiorum (Nonnensteeg): Leid9chs Ver. voor Welenach Voordrachten. Lezing van prof. dr. joh. Hoops nit Heidel berg. S uur. Jeruêl (Groenesteeg 16): Samenkomsten te 3 en 8 uur. Pieterskerkgracht 11Alg. ledenvergade ring Ver. „Schoolkindervoeding en School- kinderkleeding". Hhlfnegen. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Radio dienst te 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Zesde Volks-bg- eenkomst 8 uur. Vrfie Eveng. Gem.: '(Middelstegracht 8): Samenkomst te 8 uur. Donderdag. Academiegebouw (Kloksteeg 23): Weten schappelijke Voordracht over het Katholi cisme van prof. J. P. Verhaar. 8 uur. Oosterkerk: Zendingssamenkomst. Spr. dr. De Lind van Wijngaarden, uit De Bildfc 8 uur. Middelweg 28: Ledenvergadering Ned. Prot.-Bond, afd. Leiden. 9 uur. Sladszaal (kleine zaal): Leidsche Gymn. Bond U. S. A. Lezing van Mad. Nivelle Saillard uit Parijs over „La chanson popu laire en France". 8 uur. Rijnsburg (Flora)Gymnastiekult- voering D.W23. Halfacht nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Febr. tot en met Zondag 6 Maart waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18. Telef. 523. middeleeuwen zeer slecht zijn Ingelicht; de weinige oorkonden die ons daarover iets leeren worden nog vaak als valsch ver klaard. Reeds enkele malen is het spr. ge bleken dat een onderzoek met de spade de oude chroniekschrijvers in het gelijk stelde. Kr is dus reden tot voorzichtigheid. Spr. las toen 'een stuk voor uit de bekende Divisie- chroniek waarin gezegd wordt dat omstreeks het jaar S60 n. C. een zware storm de mon ding van den Rijn verstopte en de duinen daarover heen zijn gestoven; verder dat de Rijn bij Wijk-bij-Duurstede werd afgedamd en de afvoer naar zee door de Lek werd geleid. De opgravingen te Wiik hebben be wezen dat dit verhaal op waarheid moet berusten. Ook voor de geschiedenis van de Rijn monding 1 zelf en speciaal voor de Britlen- burgkwestie is het verhaal van belang. Spr. herinnerde er aan hoe hij nu haast twintig jaar geleden het Romeinsche karakter van de Brittenburg in twijfel had getrokken. Thans was het mogelijk met absolute zeker heid aan te toonen dat de Brittenburg niets anders is geweest als Karolingische burcht, mogelijk door Karei de Groote zelf aange legd lot verdediging van het rijk. Aan de hand van een reeks lichtbeelden wist spr. dit op overtuigende wijze aan te toonen. Na de verstopping van de Rijnmonding is deze burcht, die dus maar vrij korten tijd in ge bruik is geweest, verlaten, en zooals spr. het in de oude chronieken vermeld vond, is dan aan de kasleelheeren van de Brittenburg de T.eidsche Burcht gegeven. De opgravingen die vier jaar geleden op de Burcht door dr. Holwerda zijn verricht hebben inder daad aangetoond dat in de oudste cultuur lagen nog sporen van een houten houw be vonden die blijkens de scherven omstreeks het eind van de 9e eeuw kunnen worden gedateerd. Wal Roomburg of Rodenburg betreft was' spr. van meening dat hier wel degelijk een Romeinsche legerplaats heeft gcslaan. maar dat ook reeds in Karolingische tijd hier een burcht is gebouwd van hetzelfde type als de Britlenburg. Ook te Muiden mag verwacht worden dat zoo'n kasteel (een voorlooper dus van het Muiderslot) heeft geslaan. Ten slotte wees dr. Holwerda nog op de kleine tentoonstelling van afbeeldingen van de Brittenburg, die op het ongenblik in het Museum is ingericht en waar het pas ont dekte schilderij van de Brittenburg is te zien. TIENJARIG BESTAAN DER LEIDSCHE GEITENFOKKERSVEREENIOING. Bovengenoemde vereeniging vierde gisler- avond in 't Nulsgebouw haar tienjarig be slaan op een feestelijke wijze. Het bestuur had dr. M. D. Horst, directeur van Jen Geneeskundigen Dienst le Leiden bereid gevonden, een rede te houden, over het onderwerp: „Ziekten bij mensch en geit". Na opening door den voorzitter, den heer P. v. Zijp. te klokke acht uur, verkreeg aldra dr. Horst het woord, liet bleek spoedig dat in den spr. een zéér goede keus was gedaan. Op aangename en duidelijke wijze besprak spr. zijn onderwerp, wat wij in het kort al dus willen samenvatten: Meerdere ziekten bij de geit voorkomende zijn voor den mensch ongevaarlijk, andere zieklen zijn wel gevaarlijk. In het laatste geval heefl spr. in de eerste plaats hel oog op bacteriëele besmettings- zieklen. vooral tuberculose. Tuberculose wordt veroorzaakt door bacillen. Deze bacil len zijn zóó klein, dal ze slechts microsco pisch kunnen worden gezien en lan nog maar nadat men de bacillen gekleurd heeft. Komt t. b. c. soms bij koeien tol 30 pet. voor, bij geilen is t. b c. zeer zeldzaam. Vast staat echter dal geilen vatbaar zijn voor t. b. c., al konten geiten aan deze ziekte lijdende maar sporadisch voor. Dieren door deze ziekte aangetast vermageren, krijgen opgezette limfklieren en een opgezette bnegklier. De ziekte teekent de dieren spoe dig, daarom is raadzaam zoodra een geit niet lekker is. de melk te koken omdat daarin hel grootste besmettingsgevaar schuilt Raadple gen van een veearts is dan verder ge- wenschl. Veel gevaar is er niet om het wei nig voorkomen der gevallen. Spr behandelde verder nog eenige ziekte beelden die zoowel bij menschen als bij die ren voorkomen en daardoor ook bij geiten om enkele te noemen: „Maltakoorts" (komt tot heden in ons tand niet voor), lintworm, meer speciaal „Tenia Egino Cocuc" (spora disch hier, meer in Friesland voorkomend), verder eenige huidziekten enz. Menigen nuttigen wenk ontvingen de gei tenhouders. Resumeerend meende spr. het geitenhouden te mogen aanmoedigen van ganscher harte, om de economische voordee- len, de aangename bezigheid en de opvoed kundige beteekenis. Reinheid der stallen is echter eisch met het oog .op de vliegen, in dit opzicht heeft spr. echter vertrouwen in de L. G. V. Een luid applaus beloonde den spr. voor zijn helder en leerzaam beloog. De voorzit ter dankte dr. H. dan ook hartelijk de hoop uitsprekend meer het genoegen te mogen hebben. Vermelden wij nu nog dat de jubileerende vereeniging een jubileerenden secretaris had n.l. de heer J. M. v. d. Moolen, oprichter der vereeniging, en tien jaar secretaris. De heer v. d. M. werd gehuldigd met het eerelidmaalschap, het aanbieden van een schilderij en een tuil bloemen. De vereeniging „Oefening Baart Kunst" zorgde voor afwisseling met humoristische voordrachten, terwijl viool en piano het hunne deden om naast tal van altractis's de aangename stemming le verhoogen. De L. G. V. kan op een welgeslaagd feest terugzien. RADIO-MUZIEK-DISTRIBUTIE? De woningbouw ver een. „De Eendracht" overweegt een distributie van radio-muziek. De bedoeling schjjnt te zgn vanuit een centraal punt uit te zenden langs geleid- draden. Degenen, die aangesloten zijn, kun nen aan hun draad een luidspreker ver hinden en.... hebben muziek, zang etc. Een duur toestel met eigen antenne-spanning is dan niet noodig. 't Plan lijkt zeer sympathiek. Of het slagen zal, hangt natuurlijk van ver schillende factoren af. Autoriteiten zullen er aihchl in gekend moeten worden en toe- summing moeten verleenen, en bij de be woners moet animo voor het plan bestaan. Het bestuur stelt daarnaar een onderzoek in. De „Commissie voor Maatschappelijk werk" uit deze bouwvereeniging hoopt even als in het vorige jaar een wedstrijd te organiseeren in het aanleggen van tuintjes en het aanbrengen van een gevelversiering. NIEUWE WINKELS. Do firma Beulink, brood-, koek- en ban ketbakkerij, Lange Mare 6, opent morgen een tweede zaak in het perceel Kort-Rapen- burg 2, waar tot nog toe een sigarenzaak was gevestigd. Van heerenbanket naar echte banket voor dames en heeren beiden is geen groote stap. Men blijtt er bij op het gebied der genotmiddelen, zij het dan ook van ge heel anderen, naar het oordeel van velen, beteren aard. De laatste branche bracht ook ten opzichte van den winkel, uitstalkasten, enz. weder andere eischen mee. Daarmede heeft de nieuwe eigenaar rekening gehou den. Hel pand, en speciaal de winkel, is ge heel gerestaureerd, tevens gemoderniseerd. Als morgen de winkel wordt geopend, zal men over deze verandering ten goede, ver steld staan. Men zal zien dat dit drukke stadsdeel daardoor in aanzien aanmerkelijk is vooruitgegaan. De heer Engels, huisschil der alhier, zorgde voor passende kleuren, de firma Van Gelder en Van Ginkel, spe cialiteit in het vervaardigen en plaatsen van winkelkasten, enz., uit Den Haag, heeft daarvoor ook hier gezorgd en naar onze op vatting op uitnemende wijze. Over het ge bak behoeven' wij niets anders te zeggen, dan dat goede wijn geen krans behoeft. Beu- link's winkel aan de Mare heeft een uitste kenden naam in Leiden en nu de firma de broodbakkerij er aan heeft gegeven, <om zich voortaan uilsluitend aan de banketbakkerij te wijden, zal dit allicht nog beter worden. Natuurlijk zal men er ook chocolade, bon bons, enz. van andere bekende firma's uit het binnen- en buitenland vinden. De electrische verlichting van den winkel en in de etalagekasten, is door de firma Van Rijn uit de Janvossenstee" aangebracht en ook deze voldoet uitnemend. Wij vernemen dat de heer Beulink zich in deze zaak zelf gaat vestigen, zoodat zij in plaats van de tweede, de eerste zaak zal worden. De reeds in 1879 opgerichte zaak in ma nufacturen, wollen garen, gemaakte heeren- kleeding speciaal vak en bedrijfskleeding, Haarlemmerstraat 203, van de firma M. de Vries, bekend als „De blauwe winkel" had al lang behoefte aan uitbreiding. Er moest voor een reéele behandeling van zaken eigenlijk al te veel met de ruimte gewoekerd worden. Er was 'momenteel geen andere gelegenheid dan om den winkel dieper le maken door bijtrekking van een lokaliteit, waartoe de firma dezer dagen is overgegaan. De winkel is daardoor zeer verruimd en biedt nu gelegenheid voor een rijker uit stallen en er kunnen veel meer klanten te gelijk worden geholpen. Het uitbreken en inrichten van de ruimte lot winkel is ge schied door den timmerman, W. H. Haak Jr. Maredijk alhier, die het werk zeer ten ge noegen der firma uitvoerde, daartoe door den metselaar Hartevelt bijgestaan. Wij kunnen, nadat het nieuwe gedeelte door schilders- en behangerswerk in over eenstemming is gebracht met het oude ge deelte constateeren, dat deze winkel niet alleen veel ruimer maar ook veel mooier is geworden. Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is benoemd tot plaatsvervangend werkgever-lid van den Raad van Arbeid alhier, de heer G. H. Pel, lid der fa. Gebrs. Pel alhier. Voordrachten over tropische staathuis houdkunde zullen, op uitnoodiging van hel Leidsche Universiteitsfonds gehouden wor den door prof dr G. M. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Nederlnndsche Handels- hoogeschool, op Maandag 7. II. 21. 28 Maart en I April, telkens om 11/1 uur in het klein auditorium van hel universiteitsgebouw. Het bestuur van de Hulpvereeniging van den Geref. Zendingsbond verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de zen dingssamenkomst, welke morgenavond in de Oosterkerk zal worden gehouden en waar dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, voor zitter van den Geref. Zendingsbond zal spreken over „Het licht der heidenen". In verband met de geregelde toene ming van het reizigersvervoer, heeft de directie van de N.Z.H.T.M. aan de firma Allan Co., te Rotterdam, opdracht ge geven tot het leveren van 8 nieuwe tram- rijtuigen van een geheel ander type dan tot dusverre bij de N.Z.H. in gebruik zjjn. Gistermiddag is met zulk een wagen tus- schen Leiden en Noordwjjk proefgereden. De nieuwe wagens zullen ook dienst doen op de stadsljjnen te Leiden en Haarlem. Zij hebben een middenbalcon en 28 zit plaatsen en zijn bovendien voorzien van electrische verwarming, wat tot nu toe bij de wagens op de stadslijnen niet het geval wa3. Naar wjj vernemen, Is de proefrit, welke van halftwee tot zes uur duurde, uitnemend geslaagd. Evenals den eersten keer heeft ook gisteravond de opvoering van ,,De Opstan- digen" door het „Nieuwe Nederlandsch Tooneel" zeer veel belangstelling getrok ken al was de Leidsche Schouwburg nu dan ook niet geheel uitverkocht. En het behoelt nauwelijks te worden gezegd dat men ge noten heefl van het uitstekende spel en de fraaie décors. De stemming onder het pu bliek was warm en enthousiast met het ge volg dat er na ieder taferee! langdurig is geapplaudisseerd. Louis Saalborn, als David Coornvelt, werd aan het slot vereerd met een krans. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat ds. Wisse uil Utrecht Donderdag 10 Maart in de Pieterskerk niet spreken zal over „De Kerk door Christus leeggepreekt". waar over „De dagen van Noach en de naderende" we reldbrand". Van een aantal woningen van het eerqte bouwplan der woningbouwvereeniging „Tuinstadwjjk" is de huur met 25 cent per week verlaagd, te rekenen van 13 December. Naar we vernemen, heeft de in hel Academisch Ziekenhuis alhier verrichte ge rechtelijke sectie op het lijk van V. uit Hil- legom, die, zooals gemeld, aldaar ten huize van zijn broeder bewusteloos onderaan de trap is gevonden, uitgewezen, dat V. een ernstige schedelbreuk vertoonde en dat ook de hersenen ernstig zijn verwond. Of dit een gevolg is van misdrijf dan wel veroorzaakt door een val van de trap, valt niet uit te maken. Gistermiddag Is op het Kruispunt van Langebrug en Diefsteeg de 16-jarige wiel rijder H. K. aangereden door een bestelauto bestuurd door zekeren S. K. kwam onder de auto terecht en werd een eind mee gesleurd; de fiets werd geheel vernield, de jongen bekwam slechts eenige lichte ontvellingen. Op den hoek van Aalmarkt en Man- denniakerssteeg had gistermiddag een aan rijding plaats tusschen den wielrijder B. S. en een vrachtauto van de firma v. d. L„ uit Oegstgeest. Ook hier werd het rijwiel vernield en kwam de berijder er met eenige onbeduidende verwondingen af. Mej. H. deed bij de politie aangifte, dat uit de gang van een woning aan den Morschweg een rijwiel is ontvreemd, ver moedelijk door opensluiting van de huisdeur. Niet mevr. prof. JelgersmaSwildens zooals wij gisteren abusievelijk meldden, maar mevr. prof. Jelgersma—Ris is door de Belgische regeering benoemd tot ridder in de Leopold-orde. Het inschrijvingsregister voor de dienst plicht in de gemeente Leiden voor de lich ting 1928 is op 1 Maart gesloten met een aantal van 721 ingeschrevenen. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 - LEIDEN 4C30 VOOR DONDERDAG, 3 MAART. Hilversume, 1050 M. 12: Polilieber. 8.301.30: Uurtje voor wees- en zieken huizen 56.15: Concert door het H.D.O.- orkest. Chris de Vos. tenor 6.157.15: Beginselen van het Burgerlijk Rechl en het Handelsrecht 7.15: Politieber. 10.30: Persber. 8.10: Aansluiting van het Con certgebouw te Amsterdam. Programnqp nog niet bekend 1030: Radio-tooneel „Spe culanten" een kluchlig spel van de beurs in 1 bedr. van W. Schurmann. Koos Bos. Rienk Brouwer. Sophie, zijn. vrouw Mevr. Margot MaletskyKiehl. Weduwe Mulder, haar moeder Rie Elking. Een dokter. Frits Burgdorfer. v. Deursen. C. B. Bigot. Daventry, 1600 M, 11.20: Concert Win- dealt's band en solisten (conlra alt, tenor, cello, piano) 1.202.20: Gramofoonmu- ziek 2.15: Voorlezing Moby Dick, van H. Melville 2.50: Lezing A hunderd years ago 3.20: Evensong van de Westminster Abbey 4.05: Lezing On being afraid of life 120 Orkestconcert 5 20: Lezing: Up Hill and Down Dale 5.35: Kinder uurtje 6.20: Concert Davenlry kwartel G.35: Landhouwber. 6 10: Concert 6 50: Tijds weerb., nieuws 7.05' Voor padvinders 7.20 Causerie 7.35: De pianosonates van Mozart 715- Lezing- The making ol man 8.05: Grace Fisher comedy Slar 8 20- B. B. C. National Con cert Jan Kiepura. tenor. National Orkest, o. 1. v. Sir Landon Ronald 10 35: Lezing: The awe-inspiring Volcano at Santiago 10.5012.20: Dansmuziek van het Savoy- hotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.60— 11.20: Concert. Orkesl en Hr. Telly, zang 5.055.55: Kindermatinee 9.0511: Concert. Orkest- en dansmuziek. Vocale en instrument, solisten. Langenberg, 169 M. 10.2011.20: Or- kestconcert 12.501.50; Gramofoonmu- ziek 1.205.15: Kamermuziek (2 violen, viola, cello, piano) 7.509.35:: Hermann Lons-avond. R. Kothe en L. EngelhardL liedjes bij de luit. W. Hochgrewe, declama tie 10.2011.20: Dansmuziek. Iseglio- kapel. Königswusterhausen, 1300 M. 1.50 7.35: Lezingen en lessen 7.50: „Gegen- satze" (4e avond). Orkest en solisten (alt, so praan, tenor, bariton, piano). Daarna tot 11.50: Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M —11.50—1.20: Orkest concert 1.252.10: Kamermuziek 3.35{20: Operamuziek, Puccini 5.20 6.10: Vroolijk concert 7.2011.10: Norag-Winterhal. Dansmuziek.Daarna dans muziek in het Alslerpaviljoen. Brussel, 509 M. 5.206.20: Kinder- uurlje 8.5010.50: O'rkestconcert 9.30: .Never more"-looneel. NED. BERV KERK. Zestal: Te GarmerwoldeB. J. Aris te Hoogezand; D. Bakker te Veendam; H. W. Bloemhoff te WarfhuizenJ. Boonstra te Gieteu; W. R. Diephuis te Oostwoud en Groenewold te Veendam. Beroepen: Te GeervlietJ. Baar slag, te Melissant. Aangenomen: Naar Amsterdam A. A. Dönszelman, te Wassenaar. Bedankt: Voor Huizen: J E. Klomp, te Oldebroek; voor Loon op Zand: P. Kuylman, te Houten. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Oud-VosmeerA. Scheele, te Biezelinge (Z.); te Hijlaard (Fr.): P. van Strien, cand. te Terneuzen Bedankt: Voor Katendrecht: A. J. Bouma, te Wanswerd; voor Utrecht: W. H. den Houting, to Hui2iim, GEREF KERKEN. Beroepen: Te Sliedrecht: J. R. v. Oordt, te Opheusden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Optimisme van Coolidge Fransche bewapening. Ondanks de ongunstige antwoorden van Frankrijk en Italië op Coolidge's voorstel ecner conferentie over de ontwapening ter zee, deelt men mede, dat president hoopt, dat het mogelijk zal zijn een conferentie in te richten tusschen de 5 groote zee mogendheden. Het klinkt ons te optimistisch Volgens mededeelangen van Painlevé aan de „Petit Parisian" over de verdediging van Frankrijk, zal in Juli van dit jaar een begin gemaakt worden met veeljarige ver dedigingswerkzaamheden aan de Fransche Oostgrens, bestaande uit een combinatie van loopgraven met sterk verdedigde ves tingen, van Duinkerken tot Belfast. De Duitsche peTs betoogt in de bespre king van dit artikel, dat Frankrijk voor zich zelf het recht opeischt van krachtige bewapening, doch die van andere volkeren, van Duitschland in de eeiste plaats, als een bedreiging van den Europeesc-hen vrede voorstelt. De Franschen wijzen op de gevaren, die gelegen zijn in de aard rijkskundige positie van Frankrijk, doch deze argumenten gelden voor Duitschland in dubbele mate. BELGIE. Weer voor-oorlog. Minister de Broqueville heeft een aan tal amendementen ingediend, waarbij de begrootang van landsverdediging met 19 millioen frank wordt verhoogd. Deze be grooting sluit met een totaal aan uitgaven van 616millioen frank. FRANKRIJK. De schnld aan de V. St. Póincaré heeft in den ministerraad 'mede- deeling gedaan van het voorloopig Fransch- Amerikaansch accoord inzake de schulden, waarbij de Fransche regeering ©p 15 Juni aan de V. S. tien millioen dollar zal betalen op rekening van de werkelijke schuld van Frankrijk aan de V. S. Deze som zal in mindering gebracht wor den op de annuïteiten uit hoofde van het accoord tot consolidatie der schuld, dat door het congres der V. S. en het Fransche parle ment zal worden geratificeerd. Frankrijk zal voortgaan betalingen te doen op de rekening der schuld voor de oorlogsvoorraden. In het voorloopig accoord wordt bepaald dat deze regeling in geen enkel opzicht vooruit loopt op de ratificatie van het accoord nopens de consolidatie der schuld, op 29 April 1926 ge sloten. OOSTENRITK. Ontbinding der Nationale Ver gadering? In een bespreking der regeering met ver tegenwoordigers van alle partijen, deelde de regeering het voorste! mee, de inwerkingtre ding der werkloosheidsverzekering uit te stellen, tot het aantal werkloozen tot 100-000 gedaald zal zijn en de cijfers over den econo- mischen toestand zulke verbetering aanwij zen, dat daardoor de meerdere lasten der verzekering vergoed worden. Bondskanselier Seipel verklaarde, dat de credietwaardigh^ Oostenrijk zou lijden, als men niet Ti «loeide rekening houdt met den economi. when toestand. Wanneer het voorstel regeerlng verworpen werd, zou een nie^ parluinent alles opnieuw moeten opzette Om echter aan den wil der regeeringsmeej. derheid te voldoen, stelt de'regeering de bepalingen over de ouderdomsrente e- over de arbeiders van 60-jarigen ouderd&a vroeger in werking te stellen. Men is het echter niet eens geworden. Bondskanselier Seipel verklaarde daar^ dat hij, met het oog op de bij de wet vow. geschreven termijnen, het ontwerp tot ont binding van den tegenwoordigen National* Raad in de vergadering van heden moest b- dienen, ALBANIË. Een incident met Italil Volgens de Zuid-Slavische „Politics' heeft op het cxercitieterrein nabij Tirm een ernstig incident plaats gehad. Tijdcrj den dienst gaf pen Italiaansch onderop cier een Albaneeschen soldaat een sla; in het gelaat, waarop deze op den oude officier schoot zonder hem echter te trd feS. Toen nu de Italiaan den Aibaotfl met zijn revolver doodde, ontstond ty schen de Italianen eD Albaneezen een g». vecht, dat een paar uur duurde en waan: vele dooden en gewonden zouden zijn g* vallen. In de straten van Tirana werd te gevecht voortgezet. Ter bescherming het paleis van Achmed Zogoel moest d» hulp va neen sterke troepenmacht words ingeroepen. RUSLAND. De verhouding lot Engelut Er loopen hardnekkige geruchten, <k de Engelscbe regeering door Chineest bemiddeling de beschikkmg zou hebt: gekregen over nieuwe documenten metlf trekking tot de anti-EngeLsche intrigs vaü sovjet-zijde in China gevoerd. De sovjet-regeering blijft intusso hopfen, dat de breuk met Engeland als zal worden voorkomen en stelt zich vo zoo het tot een oplossing der moeilijkhed komt, hetzij Krestinski, hetzij Rakofskife gezant te Londen te benoemen. Met t< oog hierop blijven Rakofski en Krestims voorloopig te Moskou verblijf houd?. Echter is de meerderheid der sovjetleid» en van het corps diplomatique te Mosje pessimistisch gestemd ten opzichte vu den afloop van het conflict. VEREENIGDE STATEN. Hei petroleumschandaal Nota aan Mexico. Do uitspraak van het Hooggerechtshof waarbij de 'concessie voor het petroleum gebied van Elk HilJ aan Doheny oügeldi is verklaard, bepaalt tevens, dat Doheo aan de regeering tien millioen dollar moe betalen als vergoeding voor de petroleui welke hij reeds in dit. gebied gewonne heeft. Inzake de concessie voor het petroleum gebied van Teapot Dome aan Sinclair moet het Hooggerechtshof nog uitspraa doen. Men verwacht, dat deze met d thans gevelde overeen zal stemmen. Er is eeD nieuw nota aan de Mexicaan sche regeering aangeboden. De inhoud ji nog onbekend, doch zou zeer belangrifl zijn. NICARAGUA. Een nieuwe poging tot verzoening Een nieuwe bemiddelingspoging zal w; den gedaan om aan den burgerstrijd f eind te maken. De V. St. zullen echter' voogdij uitoefenen volgens dit voorstel. het bij de liberalen daarom kans heeft. Op een trein met Amerikaansche man niers is geschoten, doch niemand werd i- raakt. Na dit incident hebben de mariniers ord-: gekregen als zich weer zoo iels voordoet, aanvallers te verjagen, dood te schieten gevangen te nemen. BUITENLANDSCH GEMENGD MUNRAMPEN. De Engelsche minister van handel dee'i in het Lagerhuis mede. dat bij de ranip: Cwm in Wales, waarover gisteren gertf'' 23 arbeiders zijn omgekomen en dat er hoop bestaat om de overblijvende 28 redden. Van 17 man, die te Bilsthorpe bedorv? werden, zijn er slechts 3 gered. Toen de ontploffing te Cwm plaats wareh er ca. 300 arbeiders aan het De ontploffing had plaats op l1/' mll' stand van den bodem der schacht. Tal v' arbeiders slaagden er in om zi^ch op de F wone wijze in veiligheid te stellen en - andere werden gered, ofschoon veel v- deze door gas vergiftigd werden en aantal gewond. Het reddingswerk k- plaats te midden der grootste gevareD heer Frank Hann, directeur der steenke- mij. en de heer John, de agent der nité' werkers, die onder de eerste waren in de mijn te dalen, zonken in elkaar in gangen, die vol gas stonden en bevind* zich thans in het ziekenhuis. Bij het begin van den middag be=k!; de mijninspecleurs. dal het redding^ stopgezet moest worden, tot de mijn gel# was. De duizenden vrouwen,^kinderen11 verwanten, die bij den ingang der 0'-' wachtten, zagen in dit bevel de bewfj' van het lot der bedolven arbeiders ters, die de gewonden beneden in de ®'<j verpleegden, waren gedwongen naar bojr; te komen wegens het gevaar van kolendamp. Te Bilslhorpe was men getuige van dendaden bij de pogingen om de ver"10' lukten le redden, doch slechts 3 kers konden te voorschijn wordeD en de hoop om de anderen te redden i-c f: -griing Het water stroomt dp schril nen met een snelheid van 270 000 1. f1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2