„Ongetwijfeld, Uw Chief Whip is de ideale sigaret voor alle gelegenheden» In danszaal, op straat enfin waar ook - de fijne volle aroma blijft steeds dezelfde I Ja, ze zijn de clou van elk vermaak r VIRGINIA ardath Ook met kurk en Goud london AGENDA. L. VAN ESGH Wzn. Haarlstiaat 210 MUZIEK. BUITENLAND. Zaterdag, Jeruël CGroenesteeg 16): Samenkomst om taltnegen. L'Umon: Sluiringsfeestavond Leidsche Diietlautenclub. 8 uur. Volksgebouw: Ned. Arb. Beiaver. Licht- beeldenavond. Spr. de beer D van Stave ren, uit Den Haag, over Parijs. 8 nur. Zondag, Jeruël (Groene8leeg 16): Samenkomsten te 8'/», 4 en 6'/t uur. „Jeruël" (Groenesteeg): Radio-morgen wijding 8'/> uur; Evangelisatie-samenkomst 6uur. Stadsevangelisatie (Morechweg 69): Sa menkomst te 8 uur. Volksgebouw: Concert Arb. Muzlekver, „Kieuw-Leven". 8 uur. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht S) Sa menkomsten des morgens en avonds ta half zeven. Haandag. l'ünion: Tooneeluitvoering D.V.V. Leidsche Schouwburg: Ver. Rotterd. Hofstadt-Tooneel, met „Leontientje"; nam. 8 -uur. N.V. Broodfabriek „Ceres": Alg. verg. van Amd-eihouders ten kantore der vennoot schap aan de Zijdgracht. Nam. halinegen N.V Leidsche Caramel fabriek v/h. Backer en Co.: Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders ten kantore Turfmarkt 8. 2 uur nam. Sladszaal (groote zaal): Haarlemsche Or kestvereniging. 8 uur. Den Haag (Jul. v. Stolbergplein 11): Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders N.V Alg. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Bat- teljee en Terpstra. Nam. 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagdien3t der apotheken wordt van Maandag 21 Febr. tot en met Zondag 27 Febr. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 602, en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren: Hovens Greve, Kors, Muider, Rassers en Van Voorthuysen. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. reclame. Apotheek „De Vijzel". De Kempenaer- - straat 4. Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7080 RAADSELS IN VERBAND MET HET VOLKSGELOOF. In een druk bezochte vergadering hield de heer J. Kreemer uil Den Haag op uilnoodi- ging van de Indoiogenver. het tnd. Werk gezelschap en de Vereen. „Oost en West in de bovenzaal van „In den vergulden lurk" gisteravond een voordracht over „Raadseis in verband met hel volksgeloof". De voorzitter der Indonesche vereeniging, de heer T. R. J. Verhoeven, heette de aan wezigen hartelijk welkom en deelde mede dat de bijeenkomst een gevolg was van sa menwerken van eenige verecnigingen. Het was het bestuur gelukt den heer Kre-mer bereid te vinden hier een voordracht te nou- den, den man die zoo diep is ingedron^n in het Indisch volksleven, speciaal in-^Wit van Atjeh en veel studie heeft gemaakt van de litteratuur van dit tand. Na den spreker hartelijk te hebben ver welkomd. gal hij aan dezen hel woord. Spre ker ving aan met zijn genoegen uit te spre ken dat het hem vergund is hedenavond te mogen spreken voor eeD aantal jonge men- schen wier bestemming is, ook naar Indië .e gaan, het land waar spreker ook heeft gt leeld en gewerkt en dat hij liet heeft gekre gen en waarvoor hij gaarne Ucfda wil wek ken- De heer Kreemer zeide dat hij, sprekend over raadsels daarbij uilteraard denkl aan letterkundige raadsels, die in de volkslitte ratuur van den Archipel een zoo groote rol spelen. Hij verdeelde de slof door hem te be handelen in drie groepen. In de eersle plaats besprak hij de alge- meene typeering van raadsels, waarvoor hij er een aantal besprak niet alleen uil de Indi sche volkslitteratuur, maar ook uil die van andere volken waarvan hij verschillende noemde en verklaarde, waaruit bleek hoo zeer de heer K. zijn onderwerp beheers'-hle. Na deze algemeene beschouwing kwam de spr. tot zijn tweede punt: „het vertjand lus- schen raadsel en ritus en behandelde dan het eerst hel verband dat aan te geven is tusschen het Indisch volksraadsel en den landbouw waarvan hij ook weder eenige voorbeelden gal. Dr Adriani en dr. Kmyt hebben daarover belangwekkende mededee- lingen gedaan Uit hunne onderzoekingen en toelichtingen haalde spr een en ander aan, Waaruil bleek dal hier het volksgeloof een groote rol heeft gespeeld. Het opgeven van raadsels bij over.ijden van nabestaanden en vrienden werd vervol gens besproken. Ook hier gaf spr. een aantal voorbeelden van om daarna hel verband te zoeken tusschen het raadsel en de huwe lijksgebruiken. Ook op bruiloften werden gaarne raadsels opgegeven. Tenslotte gaf spr.. die in Atjeh het best bekend is een verklaring van een aantal Atjesche raadsels Hij somde daarvan weder eenige op om dan daarna de beteekenis er van Ie schetsen en duidelijk Ie maken, waar bij hij deze raadsels meer dan eens verge leek met raadsels uil andere deelen van de Archipel eD Ie doen uitkomen hoe zij feite lijk eenzelfde gemeenschappelijke onder grond hebben De heer K besloot zijn duidelijke en vooral door de vermelding van talrijke reëele voorbeelden aantrekkelijke causerie met een opwekking tol de aanwpzigen om wanneer zij daartoe in de gelegenheid zijn, I zelf door onderzoekingen op dit gebied be vestiging van zijn mededeelingen te zoeken De voordracht werd warm toegejuicht. Van de gelegenheid tol het stellen van vra gen werd echter door niemand gebruik ge maakt waarna de voorzitter met een woord van dank aan den spr. sloot. GRONINGER BLAARKOP RUNDVEE STAMBOEK. Vrijdag vergaderde in „American Lunch room" aan de Steenstraat alhier de afdee- Iing „Holland" van het Groninger Blaarkop Rundvee-Stamboek onder voorzitterschap van den heer M. Th. Kompier te Zoeter- woude. De vergadering was goed bezocht en de besprekingen droegen een zeer geani meerd karakter. Tevens was aanwezig de heer F. Homan, van Noordhorn (Gron.), de algemeene voor zitter, dien een hartelijk welkom werd toe geroepen. De heer D. M. Binnendijk te Alphen a. d. Rijn werd herkozen met algemeene stem men tot lid van het afdeelingsbestuur. Verder werd behandeld de agenda van de algemeene vergadering, die 8 Maart ta Gro ningen staat te worden gehouden. Als meest belangrijke punten werden ba- sproken het voorstel van het Hoofdbestuur om de inschrijvingskosten voor groite be drijven te verlagen Het Voorstel luidde om de dieren, die in den loop van één jaar van denzelfden eigenaar worden ingeschreven, indien dit meer dan 4 bedraagt f 1.—, in dien het meer bedraagt f 2.minder te be rekenen. Zoodra blijkt, dat nog meerdere verlaging kan worden toegepast, zal hel bestuur voor stellen in die richting doen. Ook werd voor de algemeene vergadering doorgegeven de wensch, dat aan elk lid een gedrukt stam boek zal worden verzonden, zij het dan tegen verhooging van de contributie Men acht deze exemplaren van zoo groote waarde voor de fokkers, dat men ze in han den van elk lid wenscht te zien. Zeer uitvoerig werd besproken de vraag van bet Hoofdbestuur of men zal overgaan tot de .instelling van een Keurstamnoek. Door den hoofd-inspecteur werd het vóór en tegen tamelijk breedvoerig naar voren ge bracht. Enkele leden meenden, dat de lijd er nog niet rijp voor was; anderen zouden wel lot invoering willen overgaan, indien ook aan de afstammelingen der aangeboden dieren aandacht werd geschonken Uit de besprekingen viel te constateeren, dat men algemeen van oordeel is. dat Groningen wel meer rijp voor de invoering zal zijn dan Holland, maar dal geen enkel bezwaar be slaat tegen spoedige invoering. De afdeeling besloot aan het hoofdbestuur voor te stellen den heer K. Bosma, adj.- veeteelt-consulent, te benoemen als advi- seerend lid van het Stamboek, zulks in de plaats van den heer Tukker, thans Rijks pluimveeteelt-consulent. ACADEMISCHE EXAMENS. De heer A E. Loen, die gisteren promo veerde tot doctor in de letteren en wijsbe geerte, verwierf den graad „met lof". Naar wij vernemen zal prof. mr. C. van Vollenhoven, die dezer dagen naar Amerika is vertrokken in verband met de regeling der Amerik.-Mexicaansche geschillen, eerst einde Augustus naar ons land terugkeeren. De heer J. Ebbink alhier heeft zjjn benoeming tót raadslid voor do Democrati sche Partij aangenomen. H(j zal in de eerstvolgende vergadering geïnstalleerd worden. Het Informatie-bureau van de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer te Leiden en omstreken wordt a.s. Dinsdag 1 Maart weder geopend. Gistermiddag is de 15-jarige W. B. wonende in de Waardstraat in de fabriek van de firma Van Wijk en Co., met zijn linkervoet bekneld geiaakt tusschen ue lift en een muur, tengevolge waarvan het vleesch van zijn voet werd afgekneld en de jongen per ziekenauto naar het Sint- ELizabethsgesticht moest worden overge bracht. De politie alhter heeft aangehouden en proces-verbaal opgemaakt tegen den 42-jarigen G. V. en Jen 30-jarigen F. C. K. slagers in dienstbetrekking bij de firma Tieleman en Dros, als verdacht van dief stal van vleesch ten nadeele van genoem de firma. Ten nadeele van zekeren N. is gis termorgen omstreeks elf uur een rijwiel ontvreemd, dat hij een oogenblik onbe heerd voor het perceel Rapenburg 81 ach terliet. Gistermiddag te circa halfvier is op de terreinen der gasfabriek aan den Mare- iïngei de 42-jarige betonwerker C. de K. van een plank in' een 5 Meter diepen put evallen. Hjj bekwam een met-ernstige wonde oven het rechteroog, welke in het Acade misch Ziekenhuis werd gehecht De Commissaris van Politie alhier ver strekt inlichtingen omtrent een tweetal pinken, die hedenmorgen door de brugwach ters van de Spanjaardsbrug zjjn opgevangen. Uit een auto, staande aan den Witte- Singel, is gisteren een blaawe plaid ontvreemd. Gistermiddag te 4 uur geraakte een personen-auto, waarmede men aan het proef rijden was, in brand, met het gevolg, dal de motor uit elkaar sprong. Met vereende krachten werd de auto in den Oude Rijn gereden om gebluscht te worden. Daarna arriveerde de brandweer, doch hulp was niet meer noodig. RECLAME. Heeren Zolen en Hnkbcn 11.95 Dames Zolen en llnkUen 11,52 le Klas werk. 866S ABONNEMENTSCONCERT DR. DE KOOS. Vera Janacopnlos. Yvonne Herr-Japy. Wat bij iederen zanger voorondersteld is, is stem en zangkunst. Velen zijn door de natuur bedeeld met een stem, die op rich zelf een zekere bekoring heeft. Ongetwijfeld een benijdenswaardige gave, maar het ge val is te frequent om bijzonder te zijn. Zang kunst of het resultaat van bet streven om de mogelijkheden van de stem uit te brei den, te versterken, te verfraaien en te ver fijnen is voor den ijverigen leerling aller minst onbereikbaar in den tegenwoordigen tijd, die rijk is aan de voortreffelijke zang- paedagogische instituten. Hoe verdienstelijk der verwerving dier tegenwoordigheid ook moge zg'n, het komt alweer te vaak voor om nog bijzonder te zijn. Boven de twee gaat een derde boedanigheid uit, die eiken zanger in meer of minder mate eigen is: dat is de artisticiteit, het muzikaal kunstenaar schap, wortelend in ware menschelqkheid- Maar deze is zeer ongelijk verdeeld over de menschen en over ae zangers. Het gros heeft niet meer dan om en bjj de middel maat gekregen, de bevoorrechten zijn de groole kunstenaars. Tot dezon behoort de Braziiiaansche zangeres Vera Janacopulos, die gisteravond een liederenvoordracht hield in de groote stadszaal. Het bijzondere van haar zang is niet in de eerste plaats in baar stemgeluid te zoeken: al is dit vooral in het middenregister zeer fraai, groot ia het toch niet. En al gehoorzaamt haar stem door haar volmaakte techniek aan elke mu zikale intentie, al koestert men nog zoo vee] oprechft bewondering voor haar verrukkelijk mezza-voce en voor haar parelende colora tuur, dat is het toch ia den grond der zaak ook niet, waarmee mevrouw Jana copulos haar auditorium in den ban slaat Haar meesterschap schuilt in haar voor dracht, Een lied zingen beteekent een ge moedsuitstorting naar zekere aanwijzingen van den componist die meer een bena dering dan een preciseering zijn. Wie zoo de notatie van den auteur opvat, revindi- ceert voor zich de vrijheid van voordracht om er zijn eigen gevoel en gevoelens in te leggen; wie zoo het lied van den componist zingt, zingt zijn eigen lied. En wij kunnen de heerlijke gevoelswarmte, die uit den zang van deze kunstenares straalde, niet zuiverder typeeren dan door te zeggen, dat het scheen alsof zjj de liederen, die ze zong, zelf had gecomponeerd, sterker nog, alsof ze die improviseerde. Virtuoos is haar voordracht eu toch dient ze zich niet als zoodanig aan: ze blijft in allen rijkdom toch sober. Haar kleur van toon is oneindig geschakeerd. Zelfs haar stem klinkt in het eene lied anders getimbreerd dan in het andere. En. alle stijlen beheerscht ze. Haar Scarlatti- vnordracht, het eerste der drie deelen, waar uit haar programma bestond, verplaatste den hoorder in de zuivere sfeer der Italiaansche renaissance. Het tweede deel bracht een zevental „mélodies" van den genialen voor- looper der moderne Fransche school, Gabriël Fauré, die het beste van zijn verbeelding in liederen heeft gelegd, klein van bestek maar groot van gedachte en emotie. Het derde deel, na de pauze, bestond uit den cyclus kinderliedjes van Moessorgsky, die roerende toondichtjes, die niet zrjn gemaakt door een groot mensch voor kinderen, ranar door een weer zelf kind gewordene voor zijn eigen kameraadjes. En Vera Janacopulos zong ze zooals een kind ze zou zingen, of wellicht juister een kind ze zoo goed zon begrijpen. Do illustere zangeres heeft het Leidsche publiek stormenderhand veroverd. Aan het eind van den avond werden de toejuichin gen een huldiging, waar schier geen eind aan kwam. Niet minder dan drie toegiftjes volgden (liedje van Duparc, een Breton'sch volksliedje en een melodie van Mozart). Eenigo fraaie bloemstukken werden haar aangeboden. Allervoortreffelijkst is de zan geres aan den vleugel (een mooie Steinway uit het magazjjn Bender) gesecondeerd door Yvonne Herr-Japy, die met de zangeres een volmaakte eenheid vormde. In de, in hooge mate zelfstandige, pianopartij vnn Moes sorgsky heeft ze pianospel laten, hooren, dat even briljant was als gevoelig van toon en voordracht. De pianiste werd, zeer te recht, door de zangeres telkens in de hulde betrokken. ITALIAANSCHE OPERA. „Faust". Faust heeft nog lang niet afgedaan. In de rij van de repertoire-stukken handhaaft liet werk zijn plaats nog onaangevochten. Wel zijn onze ooren aan andere klanken ge wend geraakt, de uitdrukkingswijze heeft zich niet onbelangrijk gewijzigd, de uitdruk kingsmogelijkheden zijn grooter geworden, maai er is wel zooveel in Faust, dat niet aan tijd gebonden is, dat het werk nog steeds aantrekkelijk blijft. Het heeft in den loop der tijden tot verschillende oordeelvel lingen aanleiding gegeven. Volgens sommige tiidgenooten zweefde het in ontoegankelijke hoogten, onbereikbaar voor den gemiddelden toehoorder. Anderen meenden, dat Gounod te kort schoot in dramatische kracht, dat hij alleen in zijn symphonieên zou blijven leven. Tegenwoordig is het juist andersom: Gounod heeft zijn plaats in den Schouwburg slaande gehouden, ma3r is uit de concert zaal verdwenen. Saint Saëns („Portraits et Souvenirs") zag hoog tegen Gounod op, voorspelde zelfs een volkomen rehabilitatie van den „grooten meester". Zuiveren we deze opinies van de overdrijving, dan kun nen we als kern overhouden de appreciatie van een groot talent, dat zich kenmerkte door melodische frisehheid, bevalligheid, dat diepte kan geven en dat de meest meesl zepende eigenschap van den Franschen geest en van de muziek vertoont: de charme. Gounod's wijze van behandeling van het drama kan in vele opzichten de kritiek niet doorstaan; men kan hem verwijten wat al te lichtvaardig over de wijsgeerige zijde te zjjn heengegleden de plaats van Jen mensch tegenover het bankroet der weten schap en het zoeken naar het onbereikbare geluk en dat hij in de Gretchen-figuor den zwier, waarmee hij de stof behandelde niet altijd wist vrij t8 bouden van een zekere alledaagschheid. De tijd heeft het werk gespaard. Het is een kleine 70 jaar oud, 't is gespeeld in alle landen en in alle talen. En zoo zijn we gisteravond weer onder de bekoring gekomen bij de opvoering door de Italiaansche Opera. Onder de vaste en bezielende leiding van den orchestmeester Ferrari werd een auditie gegeven, waarin solisten, koor en orchest een prachtige een heid verkregen. Signorina Scuderi was een allerliefste Margherita, die een prachtige sopraan had, waarmee ze een fluweelen pia nissimo wist te bereiken en de hevigste dramatische momenten gaf. Signor Meisik was een prachtige Mefistofeles. Zang en sjiei stonden beide op even hoog peil. In menige scène beheerschte hij liet tooneel. Signor Pessina (Fanst) beschikt over een prachtige tenorstem; ware zijn aotie wat losser geweest, dan had hij een waardige tegenspeler van Mefistofeles kunnen zijn. De kleinere rollen waren goed bezet. Siebei kon ons niet heelemaal de illusie schenken van een jeugdigen aanbidder. Het koor zong beschaafd, zuiver en rhythmisch zeker. Het orchest was alleszins lofwaardig. Het keurige en sierlijke ballet was een lust voor bet oog, waardige verluchting van de mooiste bladzijden uit de geheeïe partituur. Den heer Ferrari, de ziel der vertooning, werd vanwege het schouwburgbestuur een fraaie krans aangeboden. De uitstekend bezette zaal heeft de uit voerenden welverdienden bijval geschonken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenbondsnieuws. De Amerikaansche zaakgelastigde te Bern heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat de Amerikaan sche regeering zich zal laten vertegenwoor digen in de speciale commissie, die 14 Maan te Genève bijeenkomt, voor de bestudeering van de particuliere vervaardiging van wa pens, munitie en oorlogstuig. Spanje blijft pruilen. De Spaansche re geering heeft aan het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld dat zij besloten heeft zich niet te doen vertegenwoordigen op de aanstaande internationale economische Volkenbondsconferentie. DUITSCHLAND. Belangstelling voor Loebe 't Pruisisch ministerie van justitie. Loebe leed reecU lang aan een lichte blindedarm-aandoening. Eergisteren werd een acute ontsteking geconstateerd die onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk maakte De operatie, die bij. zoodér moeilijk was is, alle omstandighe den in aanmerking genomen, goed afgo- loopen, maar er ie een kleine perforatie geconstateerd De operatie zou 24 uur la^ ter niet meer mogelijk zijn geweest. Alles hangt thans af van het weerstandsvermo gen van den patiënt. Hoe groot de belangstelling voor Loebe is blijkt wel uit het zeer groote aantal bewijzen van sympathie die de president van den Rijksdag beeft ontvangen Rijki- president Von Hindenburg heeft den pa tiënt door staatssecretaris dT Meisner zijn beste wenschen voor een spoedig herstel doen toekomen. Ook rijkskanselier Mars, de Pruisische minister-president Braui, alle ministers van het rijk m Pruisen, vrij wel het geheele diplomatieke corps eo tal rijke politieke persoonlijkbeden uit alli partijen hebben zoowel i-n den Rijksdag als in de woning van Loebe en ten hum van de geneesheeren, die den president behandelen, inlichtingen over diens oc»i& den doen inwinnen. Dit het buitenland, ii het bijzonder uit Weenen en Praag ei zelfs uit de Vereenigde Staten, zijn der- gelijke verzoeken om inlichtingen, die ge paard gingen met hartelijke woorden, ont vangen. Opmerkelijk ia, dat Loebe op denzelfdcn dag is geopereerd als Ebert, n.L 24 Febr en aan dezelfde ziekte lijdt ala deze. De „Loka! Amreiger" meldt dat do ii Pruisen tot opvolger van minister Afl Zehnhoff uitverkoron Centrumaafgevsw- digde dr. Schmidt-Lichtenberg de facta reeds de portefeuille van justitie heeft overgenomen en zijn ambtsbezigheden li begonnen. Zijn officieele benoeming zal ui den loop der maa-nd Maart volgen- Hot Berlimer Tageblatt" verneemt, da* Am Zehnhoff 4 Maart zal aftreden. FRANKRIJK. Poincaré in moeilijkheden - Besluiten der socialistisch partij. In de financieele Kamercommissie heelt Poincaré de stukken overgelegd van hel dos sier betreffende de voorloopige uitvoerinl der overeenkomst betreffende de schuldei Hij verzocht Vincent Auriol zijn ontwcjP motie in te trekken, waarin gevraagd wow dat de Kamer credieten zal goedkeurt* voor de betalingen, die aan EngelaoJ l* daan moeien worden. De socialistische »r gevaardigde verklaarde echter, dM hij dezen wensch niet kon ingaan. Poincaré herhaalde, dat hij de kwes^ van vertrouwen zou stellen om verdagmi der bespreking van dit voorstel te vragü en eventueele blanco-stemmen als vijande lijke stemmen zou beschouwen. Het bondsbestuur van de socialistisch partij heeft besloten zich voor den terui- keer tot het arrondissementskiesrecht t* verklaren. Voorts besloot het -bestuur, dat de socia listische Kamerleden, die lot senator geko zen zijn, onmiddellijk als Kamerlid dienen te bedanken. LITHAUEN. Het parlement weer bijeen. De Lithausche Landdag heeft voor eerste maal na den staatsgreep vergaf Weldemaras las de regeeringsverklarinf voor, waarin in het bijzonder de buitenhaf sche politiek werd behandeld De regeerirj wees erop, dat alle Lithauers. tot welt* partij zij ook mogen behooren. het in de*' kwestie eens zijn, dat namelijk Litbau^ een onafhankelijke staat dient te zijn Wilna als hoofdstad. De Baltische stalij hebben het natuurlijk verlangen, than-' j® elkaar te komen. Polen en het P°0'*r conflict met Lithauen heeft deze toen»"' ring tot nog toe verhinderd. De regeering is overigens van roeewj dat do betrekkingen met Polen zicb het sluiten van de Memel-conventie hebt*5 verbeterd. Lithauen zal nimmer zijn recht zoc hardnekkig verzet prijsgeven. Ook Ru3'Vj zal nimmer dulden, dat de politieke W"

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2