Mo. 2053 9 ZATERDAG 26 FEBRUARI Anno 1927 [ficleele Kennisgevingen. I STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws j van heden. 1 n EIDSCH DAGBLAD PRIJS OER ADVERTENTIE!*: ICtz per regel. Bi) regelabonnemenl belangrijk lageren prija ^itie Advertentiën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woens-dags en Hag* 50 Cta bij -n maximum aantal woorden van 30 sao volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85 per week70.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week0.18, Franco per post 2 36 -f- portokosten. DU nummer bestest uit VIER Bieden EERSTE BLAD. hinderwet. meesteer en Wethouders vaai Leiden; Izien het verzoek van; A Kool, om vergunning tot het op en van een steenhouwerij op het per- Leliestraat N. 62, kadastraal bekend eenfce Leiden, Sectie M No. 4279; Th. van der Meer om vergunning tot oprichten van een inrichting voor heb rken van vleesch in het perceel Kore- straat No. 4, kadastraal bekend Ge- ite Leiden, Sectie D No 1663; A W. van du Poel om vergunning iet oprichten van een inrichting voor bewerken van vleesch in het perceel der Werffstraat No. 48, kadastraal bè- I Gemeente Leiden, Sectie H. No. 3050. ilet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; (ven kennis aan het publiek, dat ge ilde verzoeken met de bijlagen op de etarie dezer gemeente ter visie ge- zijn; imede dat op Zaterdag, den 12en Maart des voormiddag* te halfelf uren iet Raadhuis, gelegenheid zal worden ven om bezwaren tegen deze vea*zoe- in te brengen, terwijl zij er de aan- It op vestigen, dat niet tot beroep ge- itigd zijn zij, die niet overeenkomstig 7 der Hinderwet voor het gemeente- uur of een ziineT leden zijn versche- teneïnde hun bezwaren mondeling te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRÏJEN. Secretaris, iiden, 26 Februari 1927. 8666 rb re id in gspl an der gemeente. Burgemeester, Hoofd van het Gemeente- lur van Leiden; (let op art. 31 der Woningwet en op het nklijk Besluit van den 20en April 1921 ilsblad No. 679), zooals dat nader is ge- gd; engt ter algemeene kenni9, dat het door Gemeenteraad, in zijne vergadering van 21en Februari 1927. vastgestelde plan erziening van het UITBREIDINGSPLAN r gemeente, betreffende het gedeelte ge- i tusschen de Heerenstraat en de Schel- ade en betreffende den verbindingsweg slen de Roombnrgerbrng van den Hoo- Rijndijk naar het Utrechtsche Jaagpad, de daarbij behoorende kaarten, grond- ningen, enz., op de Secretarie der ge- ite gedurende veertien dagen voor een Ier inzage is nedergelegd. De Burgemeester voornoemd, A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. iden, 26 Febr. 1927. 8667 DE TAMBOER-MAiTRE DER LE1DSCHE SCHUTTERIJ. Ilier ter stede zeer bekende figuur, 'in de wandeling gemeenlijk „Pauw" 'ing genoemd, is op 96-jarigen leef- ier overleden. w'' Sommeling was een man, die (Qde een veertigtal jaren het lief en r Leidsche Schutterij heeft medege- *-en twintigtal jaren, tot aan de op- 1 ongeveer 20 jaar geleden, mar- 1 als de schutterij uittrok, als r-maitre aan het hoofd van den Faarbij hij zjjn tambour-maitre stok re op een wijze, welke maar weinigen Onega's wisten te evenaren. Ruim één jaar geleden heeft hij onder vele blijken van belangstelling uit alle deel en der burgerij zijn 95sten verjaardag gevierd. de electrificatie van de lijn rotterdam—amsterdam. Vanaf Maandag 28 Februari zullen tot nader order op het baanvak DelftLeiden Noordwijkerhout dagelijks 10 eleclnsche proeftreinen loopen en van af Donderdag 7 Maart op het baanvak Rotterdam D. P. Haarlem niet minder dan 13 treinen. Van af dien datum staat de geheele boven leiding tusschen Rotterdam D. P. en Amster dam onder stroom. In verband mei den aanstaanden loop der electrische treinen wordt tevens aan alle stations op de lijn RotterdamAmsterdam door dr. De BruynKops, onderricht gege ven in het verleenen van eerste hulp bi) ongevallen door electriciteit veroorzaakt o.a. over doelmatige hartmassage enz. Al het stations- en treinpersoneel is verplicht aan dezen cursus deel te nemen. de bloemententoonstelling. De bloemententoonstelling in „Zomerzorg" is gisteravond precies tien uur door den voorzitter der afdeeling, den heer G. F. Hemerik met een enkel woord gesloten In zijn sluitingsrede wijdde spr enkele woorden aan deze zoo buitengewoon ge slaagde onderneming. Dezen keer, zoo zeide spr.; is geen enkele aanmerking gehoord, hetgeen een duidelijk bewijs heeft gegeven van goede organisatie en verstandhouding onderling. Spr. dankt de inzenders voor hun prestaties en aangename samenwerking met de commissie. Er is zeer veel-gepres teerd. Iedere groep was een prestatie op zichzelf. Er komt echter aan alles een einde en zoo ook hier. Hartelijk dank brengt spr. voor de zoo krachtdadige medewerking voor de tentoon stelling, zoowel als in de reclame-commissie aan den heer Batenburg, en verder aan allen, die tot het welslagen hebben mede gewerkt; hij sloot hiermede de tentoonstel ling, die, naar wij vernamen, in totaal i9 bezocht door omstreeks 2600 bezoekers. Na afloop werden door het bestuur aan een souper genoodigd alle aanwezige deel nemers en de vertegenwoordiger der pers, waarbij verschillende toasten werden uit gebracht op het bestuur, de tentoonstel lingscommissie en deelnemers. De heer Soeteman uit Noordwijk bracht o.a. een bijzonder woord van hulde aan de afdeeling Oegstgeest en Omstreken en aan de commissie voor de zoo royale medewer king. Voorts wenj medewerking gedaan, dat de afdeeling Oegstgeest en omstreken binnen kort haar 45-jarig gestaan zal beleven Van die 45 jaar heeft één der getrouwen, den heer T. F. Vlieland, niet minder dan 32 jaren achtereen het secretariaat ver vuld, en de heer G. F. Hemerik 28 jaar het voorzitterschap. Deze getallen geven wel een bewijs, dat de onderlinge verstandhouding buitenge woon goed is. Vereeniging tot bevordering der bouwkunst. Aan de 210e vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van een serie foto's naar Florentijnsche beeldhouwwerken. De voorzitter, de heer J. A Verhoog, opende deze vergadering. Nadat de notu len waren goedgekeurd was het woord aan den heer A. Booden, hoofd-ingenieur bij de Heemaf-fabrieken te Hengelo, die tot onderwerp had gekozen „Electrische* trac tie." Spreker begon er op te wijzen, dat electrische tractie een onderwerp is, dat bijna iedereen belang inboezemt, meoe doordat iedereen binnenkort de voordeeleD hiervan hoopt te kunnen genieten, aldus deelt ons de heer Fred. A. Wempe Sr. mede. Deze voordeelen waren hier te lande reeds lang erkend: aan de Spoorwegelec- trificatie-commiesie, welke in 1920 door uo regeering werd benoemd, werd dan ook niet opgedragen over deze voordeelen rap port uit te brengen, doch om door eigen aanschouwing in het buiteland het meest geschikt systeem te kiezen. Deze voordee len zijn van drieërlei aard, n.l. economi- schen, technischen en maatschappelijken. De economische voordeelen %mani- feeteeren zioh in de veel lagere kolen- brandstof-) kosten., minder kosten voor bediening en reparatie®, ongelimiteerde arbeidstijd voor de electrische locomotie ven en motorwagent en besparing in de aanlegkosteD der emplacementen. De hoofdzaak is de brandstofbespanng, welke veroorzaakt wordt, doordat de stoomlocomotief een machine met vrij slecht rendement is, welke zijn eigen ke tel waarvan het rendement uit den aard der zaak óók niet haog kaD zijn, beneven» kolen en watervoorraden moet meeslepen, terwijl de ketel» en machines ra een elec trische centrale voor het hoogst bereik bare rendement gebouwd kunnen worden. Bil de stoomlocomotief kan men de zware, dooh veel energiebesparende inrichtingen, welke bi) stationnaire installaties gebrui kelijk zijn niet toepassen, terwijl men In de laatstgenoemde installaties (dus ra de centrales) het bedrijf bijna automatisch kan maken, du# met een minimum aan personeel kan volstaan Daarenboven kan men in centrales min der waardige brand stof verstoken, op locomotieven echter slechts prima brandstof. De techai eche voordeelen van elec trische- boven st«»omtractie, zijn voorna melijk de mogelijkheid van veel grootere versnellingen en als gevolg v.n.L daarvan kortere rijtijd en kortere tijdsafstand tus schen 2 treinen Vei Jer is het gewicht per P.K. bij electrische locomotieven belang rijk lager dan voor de beste stoomlocomo tieven voor snelheidsl«co s is dat gewicht respect. 39 tegen c.a. 90 K G. en voor goederenloco'8 64 tegen 90 K G De electri sche goederen locomotief heeft daarbij een max. trekkracht van 20 ton tegen slechts 12 ton bij de stoomlocomotieven. Ten slotte spreekt de veel rustiger gaug nog ten gunste van electrische tractie. Het voordeel van de hier te lande toe te pas sen motorwagentreinen boven treinen met locomotief is gelegem in het vervallgn van praotisch alle rangeerbewegingen en in de daaruit voortvloeiende soepelheid van het bedrijf. Daarbij blijven de bovengenoemde voordeelen van electr. locomotieven boven stoomlocomotieven ook voor motorwagens ten volle geldrig, terwijl de gang nog rus tiger is. De maatschappelijke voordeelen zoo zeide spreker, dus o.a. de voordeelen voor de reizigers, spruiten natuurlijk voort uit de bovengenoemde economische en technische. Hierbij werd vooral gewezen op de goedkoopere exploitatie, de zeer eenvoudige dienstregeling met zeer fre quente treinopvolging, het vervallen van het roetbezwaar en de rustiger gang. Het nadeel echter van de electrische tractie werd ook onder de oogen gezien, v.n.L de afhankelijkheid van de stroom voorziening. Bij de Z.H.E.S M. was echter vroeger reeds de gemiddeldetreinvertraging belang rijk minder dan op de stoomspoorwegen het is dus te verwachten, dat op de lijn A'damR'dam, welke vanuit meerdere Centrales zal worden gevoed, de continuie- teit van het bedrijf nog beter gewaarborgd zal zijn. Vanzelf kwam spreker na deze inleiding tot het meer technische gedeelte van het bedrijf en ij^rd verklaard welke hooge eischen aan de electrische uitrusting der treinen moet worden gesteld. De bovengenoemde commissie had gead viseerd tot toepassing van het Amerikaan- sche systeem met 1500 volt gelijkstroom. Door een licentieverdrag met de Wes- tinghouse kreeg de Heeraai het recht mo toren en apparaten volgens haar gegevens en teekeninge® te mak^n, waardoor een belangrijk deel van de materialen ten be hoeve der electrificatie in het binnenland kon worden gefabriceerd, zonder risico van ernstige mislukkingen. De Westinghouse dankt haar succes bij de meest belangrijke spoorweg-eleotrifica- ties over de geheele wereld naast de zorg vuldige detailleering harer constructies v.n.l. aan de toepassing van het z.g.n. Electro-pneumatische bedieningssysteem. Juist» het constructieve gedeelte van de verschillende schakelmanipulaties, waarbij de luchtdruk een groote rol speelt, werd door spreker uitvoerig behandeld, waar uit vooral naar voren kwam, dat de be stuurder door deze eenvoudige bedienings methode der in- en uitschakeling, zijn volle aandacht kan besteden aan den weg en oe signalen. Vanzelf werd de geheele electri sche uitrusting der motorwagens in de puntjes door den begaafden spreker ver klaard, zoowel die welke hier te lande dienst doen als die, speciaal voor Indië aan do Heemaf-fabrieken geconstrueerd. Gelukkig voor onze vaderlandsche in dustrie dat de Heemaf fabrieken de schou ders gezet hebben onder deze moderne constructies. Zeer zekei heeft dit in den beginne, eeT men daarvoor de gebouwen en werktuiginstallaties gereed had, schat ten van geld gekost, doch waar de Heemaf „De Cost" heeft gemaakt wenschen wij haar toe dat zij ook „de baet" zal kunnen incasseeren en de bestelling van 4 nieuwe locomotieven voor den Indischen dienst, pleit voor het vertrouwen in deze natio nale industrie. Tal van lichtbeelden, getrouw weerge vende de tabellen *van vergelijking tus schen stoom- en electrische tractio, als mede die van de motorwagens in hun ge heel en de onderdeelen in het bijzonder, maakten de voordracht speciaal voor de balrijk aanwezig zijnde teohnici bijzonder genietbaar, waartoe des heeren Booden's eenvoudige, doch bijzonder bevattelijke verklaringen niet weinig bijdroegen Een woord van dank van den voorzitter den heer J. A Verhoog, was dan ook zeer op zijn plaats. De vraag omtrent het moderne gebouw van de firma v. NelLe aan de Aalmarkt verrezen, bracht de gemoederen nogal wat ln beweging. De een stond perplex dat een ander dit gebouw architectonisch mooi kan vindeneen derde vreesde gevaar dat men op deze wijze doorgaande, aan iedere zijde van ons mooie raadhuis zoo'n kubus zou kunnen neerplanten, terwijl een lid vond dat „Bouwkunst" die moderne uitingen niet moest tegengaan, daar monumenten zorg niet op haar weg ligt en dit over- heidswerk is. Desalniettemin werd het be stuursvoorstel aanvaard, om aan B. en W. een schrijven te richten zoodanige maat regelen te nemen, dat een dergelijke ver storing van een rustig stadsbeeld voortaan niet meer zal kunnen geschieden, waarna de vergadering werd gesloten. de bioscopen. Het programma in het City-theater vangt zooals gebruikelijk aan met het geïllus treerde wereldnieuws, waarna een komi sche twee-acter „Plezierige logé's" de lach spieren danig in beweging brengt. Als eerste hoofdfilm draait voor de pauze „Het Bankbiljet K 13513". de wonderbare lotgevallen van een 10 markbiljet vanaf het oogenblik, dat het de drukpers gloednieuw verlaat, totdat het vies en verfomfaaid door een hond van de straat wordt opgeraapt en verscheurd. Een bankbiljetwat al vreugde is het niet in staat te verwekken, maar ook tol hoeveel misdaden zou „het slijk der aarde" niet de drijfveer zijn? Deze film geeft er een uitstekend beeld van. Het is ons niet wel doenlijk hier alle schijven te noemen, waar over het bankbiljet gemerkt K 13513 zijn weg vindt, hoe het na tal van sensationeele omzwervingen weer bij zijn eersten eigenaar terugkomt, maar wel zijn wij tot de conclu sie gekomen, dat ook een 10 mark-biljet soms raar kan rollen. Na de pauze wordt als tweede hoofdnum mer eveneens een Fox-film vertoond „De drie nobele bandieten", waarin George O brien een der hoofdrollen vervult. Het is de malle geschiedenis van een drietal va gebonden, die ondanks al hun schurken streken toch niet ontoegankelijk zijn voor gevoelens van teederen aard en genegen heid opvatten voor een jong meisje, dat zich op haar beurt gaarne onder hun be scherming stelt. Hun trouw is roerend; beurtelings offeren zij zich op. wanneer een troep gewetenlooze bandieten hun bescher melinge achtervolgt. Hun bloed is niet te vergeefs gestort; het meisje bereikt onge deerd haar doel en het slot is hoe kan het anders? een gelukkig huwelijk met den man haars harten. Het programma in het Luxor-theater is van geheel anderen aard dan de vorige week, maar toch evenzeer in staat om het publiek een preltigen avond te bezorgen. Hoe hartelijk is er niet gelachen om Anatole Galupin, den olieman, wiens origineele wed denschap met een schatrijken jongeling hem de verplichting oplegt 600.000 francs per maand uit te geven; of-te-wel ongeveer 20.000 francs per dag. Een klein kunstje, zegt U? Jawel, men ga dan deze film eens zien en men zal ontdekken dat er ook van een dergelijke taak nog vele moeilijkheden zijn verbonden.- Het pad van Galupin ging heusch niet steeds over rozen en de kreet „Help, ik ben millionair" is dan ook zeer verklaarbaar. Hoe hij de weddenschap ver liest en tenslotte toch nog wint blijve hier verder onbesproken. Genoeg zij te zeggen, dat er om het humoristische verhaal har telijk is gelachen. Het tweede hoofdnummer is een drama in zes acten. dat den zonderlingen naam draagt van „Toen de deur open ging". Al heel gauw kent men ech ter de kwestie. Men ziet den hoofd persoon bloemen koopen voor z'n verloofde, maar als hij haar wil bezoeken en de ka merdeur opentenfin wij zullen kort zijn. ^fen begrijpt dat er een schurk in het spel is die de liefde van het verloofde meis je had gewonnen en nu voortdurend de plannen van den ander dwarsboomt, totdat eindelijk de waarheid aan het licht komt en alles zich ten goede keert. In het Casino-theater vangt het program ma aan met een zeer uitgebreid en interes sant journaal, waarna vertoond wordt „Een vrouw van de wereld", waarin Pola Negn. de hoofdrol vervult. De inhoud is als volgt: „Aan de Riviera komt de romance van Gravin'Natatorine tot een einde, wanneer zij ontdekt, dat haar minaar haar bedriegt. Haar leed wordt nog vergroot door het feit. dat zij in haar groote liefde haar arm heeft laten tatouëeren. Zij vertrekt naar Maple Valley, waar zij door den commissaris van Politie Granger wordt aangehouden en ver zocht wordt weer terug te keeren. De com missaris zelf is evenwel op het eerste ge zicht verliefd en dan begint er een andere roman. De heele stad is in beroering van slagersjongen tot den secretaris van Gran ger toe. alles wordt zwak bij den aanblik van haar schoonheid Daarna volgt een ja- loersche scene een beleediging van Granger en de gravin besluit de stad te verlaten, na eerst wraak genomen te hebben op Granger Maar. wanneer op het laatste oogenblik d° haat veranderd in liefdekeeren de blaadjes om en zien we ze aan het eind. zeer gelukkig tezamen. In de pauze een solo-nummeT van den violist Alexander Coret, dat veel bijval oogstte. Na de pauze „Moderne Vrouwen" waarin Henny Porten twee hoofdrollen vervult In -langen tijd hebben wij geen film van deze groote Duitsche tragedienne gezien en hoe wel ze beide rollen uitstekend vertolkt en deze film de moeite waard is. om te gaan bekijken, zien wij deze artiste toch lievar in een meer koninklijke rol. zooal9 Anna Boleyn bijvoorbeeld, waar zij haar gratie meer ten toon kan spreiden. Men overtuige zichzelf eensl BINNENLAND. Arondrecoptle tan Hora. De Tweede Kamer Ie begonnen aan hef socialistisch ontwapeningsvoorstel. Opgericht is een Nederl. centrale inzake internationale misdadigers. Olficieele opening van de winkelbenrs te Lisse. Het elfde internationale architecten-con* gres zal in ons land plaats vinden van 28 Aug.i Sept. BUITENLAND. Poincaré stelt de kwestie van vertrouwen inzake de betaling aan Engeland. Coolidge treft de wet tot verleening van crediet aan de katoenplanters met zijn veto. Sjanghai geheel in staat van verdediging. HET HEENGAAN VAN KATWIJK'S BURGEMEESTER. Gelijk gisteren gemeld, gaat Katwijk'a. burgemeester, de heer De Waal Malefijt, 1 Mei heen uit zijn ambt. De heer DE Waal Malefijt. Hij werd benoemd ale burgemeeater van Katwijk op 16 Oct. 1914, zal dus op 16 April a.8. 12% jaar onze gemeente als burgemeester bestuurd hebben. De burge meester werd geboren 31 Jan 1852 te Over- veen, is dus thans 76 jaar Na aanvanke lijk voor het onderwijs te zijn opgeleid, moest hij daarvan wegens gezondheidsre- denen afzien en werd geplaatst op de se cretarie te Overveen. Na eenigeD tijd werd hij compagnon in een zeepfabriek te Zeist Daar werd hij Augustus 1884 tot lid van den Gemeenteraad gekozen en in 1887 als zoodansg herbenoemd ln 1890 werd hij als burgemeester geplaatst aan het hoofd der gemeente Westbroek en Achttien hoven, welke betrekking hij tot einde 1903 ver vulde. In 1892 nam hij zitting in de Prov. Sta ten van Utrecht voor het kiesdistrict Breu- kelen, voor welk district hij bij de ver kiezingen in Juni 1897 ook naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd. In 1901, 1905 en 1909 werd hij als Kamer lid herkozen. De laatste maal bij enkele candidaatstellrng In 1903 werd hij gekozen tot lid van het College van Ged. Staten van Utrecht. In 1902 werd hij benoemd tot lid van het College van Bijstand bedoeld in art 35 der woningwet. In de Kamer toonde hij altijd veel be langstelling in koloniale aangelegenheden en in 1905 werd hij op voordracht van mi nister Fock benoemd tot curator der Indi sche Be8tuur8acodemie te 's-Gravenhage. 9 Aug. 1909 werd hij benoemd tot Minis ter van Koloniën Deze wisseling in het kabinet-Heemskerk stond in verband met de benoeming van den heer ldenburg tot Gouverneur Generaal van Ned. indië Na de verkiezingen in 1913 trad de heer De Waal Malefijt, evenaJs de andere mi nisters, als minister af. Zooals gezegd op 16 Oct. 1914 werd hij benoemd tot Burgemeester van Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1