felle fabrieksbrand te Noordwijkerhout 1 fwi L20538 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Februari Tweede Blad Anno 1927 m 8 mm w |WT DE RIJNSTREEK. DE NIEUWGEBOUWDE KA MEROVEN-INSTALLATIE TE NOORDWIIK. [wildoende blnsschln(jsmaleilaal. De streek zonder licht [Tan onzen specialen verslaggever), irmiddag omstreeks half zes bereikte bericht dat de kartonnagefabriek der W. van Lelieveld en Co. te Noordwij- lut in brand stond en dat er groot ge- voor de belendende perceelen. Wij inmiddellijk per auto derwaarts ver- n en toen wij op het terrein van den kwamen, waaromheen honderden ■gierigen stonden saamgepakt, bleek dra dat de berichten niet overdreven Wij brengen even in herinnering ibij het vroegere station Piet Gijzen- langs den spoorbaan Leiden-Haarlem oorlogstijd een groote groenten-inma- „De Codro" verrees. In de laatste jaren ie fabrieksgebouwen ingenomen door diende bedrijven. Zoo is in één der ite gebouwen, 't dichtst bij het station Ie, de bovengenoemde cartonnagefa- ondergebracht en onmiddellijk daar- enst de N.V. Hout- en Timmerfabriek ma". Eerstgenoemde fabriek bleek in laaie te staan. De brand zou zijn uit ten, zoo vertelde ons één der omwo- i, omstreeks vijf uur, kort nadat het |oeel, dat voor een groot deel uit Leid- meisjes bestaat, de fabriek had verla- :n wel op de bovenste verdieping van rechtervleugel, vlak bij de liftkoker, verdieping bevatte een groote hoeveel- "Jkarton, zoodat het vuur snel om zich greep. Binnen enkele minuten sloegen lammen door het dak en verspreidden [loed die tol ver in de omgeving was te nemen. Het was duidelijk, dat er lusschen niet te denken viel. Slechts ling kon worden gedaan om de na- en gebouwen van de „Doelma" te den. Dat dit heel moeilijk zou zijn m'ich begrijpen, als men weet, dat een Zuid-Wester het vuur steeds aanwak- en een vonkenregen blies in de rich- an de al te licht ontvlambare timmer- ;t Daarenboven bleek de inmiddels keerde Noordwijkerhoutsche brandweer te beschikken over een ouderwetsch srandspuitje waarop slechts één slang kon worden gekoppeld. 11s duidelijk dat dit straaltje niets vermocht tegenover de vlam menzee en toch de tijd drong. Met donde rend geraas kwam het dat naar beneden, deed de vonken-regen nog heviger worden. Emmers water werden aangedragen om de timmerfabriek nat te houden. De directie van de „Doelma" zag het hopelooze van het geval in en wenschte assistentie van de Leidsche brandweer, die echter slechts op verzoek van het gemeentebestuur van Noordwijkerhout zou mogen uitrukken. Dit verzoek bleef evenwel uit, naar de burge meester, de heer Van Iersel ons mededeelde, omdat reeds assisitentie was gevraagd aan Sassenheim. Intusschen greep het vuur steeds verder om zich heen, de eerste ver dieping brandde aan alle kanten en met een knal baande het vuur zich een weg naar het benedengedeelte van het gebouw, waar opnieuw groote massa's karton een prooi der vlammen werden. Fel roosterde de vuur gloed de omgeving; toen plotseling stortte een der muren ineen, joeg de Zuid-Wester door de vlammen, zoodat de brandende stukken karton door de lucht wervelden. Ieder oogenblik kon uitbreiding van de brand worden verwacht. Gelukkig bleven de ove rige muren slaan, zoodat de wind weinig vat kreeg op de brandende massa Intusschen het was zeven uur geworden arriveerde ook de brandweer uit Sassenheim. Het duurde echter nog geruimen tijd voordat er water werd gegeven en toen was het gevaar gelukkig geweken, want zelfs met vijf stra len was men o.i. het vuur niet meester ge worden, wanneer ook de „Doelma" zou zijn aangetast. Tegen half acht was men den brand meester ofschoon men nog uren lang bezig was om de brandende en smeulende papiermassa geheel te doven. Voor de bewoners van Noordwijkerhout en omgeving had dezen felle fabrieksbrand overigens nog een onaangenamen kant. In de nabijheid van de brandende fabriek sloe gen n.l. door hel afsmelten van de laag- spanningskabel de zekeringen door, zoodat aanvankelijk het Zuidelijke deel van het dorp langs den 's Gravendamschen weg tot In Voorhout toe ln het donker zat Onder leiding van de heéren Van Oerle en Bosse was het technische personeel der Leidsche Lichtfabrieken aanwezig, juist met het oog op het gevaar voor de lichtvoorziening der streek. Ondanks de meest krachtdadige po gingen om het euvel te verhelpen, breidde de lichtstoring zich echter snel uit over ge heel Noordwijkerhout. Gelukkig niet voor langen tijd, want reeds spoedig kwam er weer licht in de Egyptische duisternis. Er valt uit deze fabrieksbrand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, maar waar van de schade, al of niet door verzekering gedekt, die op een f 100.000 wordt begroot (in de fabriek waren een 30-tal machines met eigen drukkerij) ongetwijfeld zeer aan zienlijk zal zijn, een les te putten. En o.i. dan wel deze, dat het blusschingsmateriaal in de dorpen in onze omgeving totaal onvol doende is. Wat te denken van een dorp als Noordwijkerhout met een vrij uitgestrekt rechtsgebied, dat beschikt over' één hand- brandspuit, die niet aan de meest beschei den eischen kan voldoen. Naar de burge meester, de heer Van Iersel ons mededeelde heeft destijds de raad een voorstel van B. en W. tot aanschaffing van een motorspuit ver worpen omdater in de laatste jaren geen brand van beteekenis was geweest Wij zouden zoo zeggen dat het lot de Noordwijk- sche vroede vaderen ditmaal gunstig is ge weest. Het had werkelijk heel weinig ge scheeld of meerdere gebouwen waren een prooi der vlammen geworden, „n'en dê- plaise" de hulp uit Sassenheim. Met dat al is er gisteren ten duidelijkste aangetoond, dat het blusschingsmateriaal in de omgeving nog wel wat verbetering noo- dig heeft Nader vernemen wij, dat hedenmorgen te 7 uur de brandweer uit Sassenheim is in gerukt. De Noordwijkerhoutsche spuit bleef echter nog ter plaatse. Juist deze week was een voorraad papier van 450.000 K G. ter waarde van f 50 000 aangekomen, die thans een prooi der vlam men is geworden. Door het gasbedrijf der gemeente Noord- wijk is een dezer dagen de nieuw gebouwde vertikale kameroven-installatie, beslaande uit één oven met 4 kamers, kolen- en cokes- blusch- en transportinrichting in gebruik genomen. Onze foto geeft een beeld dezer installatie. De directie was zoo welwillend ons ter plaatse een duidelijke verklaring te geven van de inrichting, werking, voordeelen enz. De oven is buiten opgesteld en niet, zoo als de voorheen in gebruik zijnde retort- ovens, in een gebouw ondergebracht; alleen is boven den oven 'n eenvoudige kap aange bracht. De op deze wijze gebouwde oven heeft deze voordeelen dat de met de bedie ning belaste werkman geen last heeft van rook, stof en warmte, dus in hygiënisch op zicht beduidend gunstiger werkt; verder geeft het groote besparing der kosten van een gebouw. De bediening van den oven ls zeer een voudig en vereischt bijna geen krachts inspanning van den werkman, daar de ko len en cokes met electrische en handlieren naar de plaatsen van bestemming worden gebracht. De kamers van den oven (4 stuks) kunnen ieder pl.m. 1900 K G. kolen bevat ten. De temperatuur van den oven kan zoo geregeld worden, dat de vergassing der ko len in minimum 12 en maximum 24 uren kan plaats hebben. Hierdoor is het mogelijk hoeveelheden gas te produceeren varieerend tusschen 3000 en 6000 M3, per etmaal. De vulling der kamers met kolen geschiedt boven op den oven, het ledigen der kamers van gloeiende cokes geschiedt onder. Het ledigen heeft op de volgende wijze plaats: Onder de kamers bevindt zich een op rails loopende cokes-blusch- en transportwagen, welke gemakkelijk met de hand verrijd baar is. Deze wagen wordt onder de kamer gereden, welke geledigd moet worden. Na opendraaien der onderdeur van deze kamer stort de zich in de kamer bevindende gloeiende cokes In den wagen, die daarna in den bluschtoren wordt gereden en daar door de aangebrachte sproei-inrichting mef water wordt gebluscht. Vervolgens wordt de onderdeur der kamer gesloten en kan deze gevuld worden met kolen. Deze vulling heeft op de volgende wijze plaats: Door de kolen-» loods, tot voor den oven loopt een smal» spoor waarop een wagenslel met lossen ko lenbak. Na vulling van den bak met kolen wordt deze voor den oven gereden tot ontleg de zich in de kap bevindende hijschinrich» ting, zijnde een onderflensloopkat met eleo- trisch aangedreven hefwerk. Met deze hef» inrichting wordt de bak met kolen naar bo ven geheschen, daarna met een handlier naar binnen gedraaid en geplaatst op een boven de kamers loopend wagenslel. Da kolenbak is van onderen voorzien van be weegbare schuiven. Door den wagen boven de te vullen kamer te rijden en na opening dezer schuiven storten de zich in den bak bevindende kolen in de kamer. Daarna wor den de vuldeuren der kamer gesloten en neemt de vergassing een aanvang. Verder bevinden zich hü de ovenlnsfafla- tie automatisch electrisch werkende centri» fugaalpompen, voor ammonlakbesproeiinfl in de gasafvoerbuizen tusschen kamer en main voor afkoeling en ter voorkoming van leerverdikking. De centrale schoorsteen voor afvoer de# rookgassen heeft een hoogte van 80 meter. Deze rookgassen kunnen geleid worden doof een in den oven ingemelselden stoomketel voor ontwikkeling van stoom ten hehoeva van het maken van watergas In de kamera en zoo noodig voor andere doeleinden. Het werk werd geheel ten genoege van Sa directie uitgevoerd door de Stettiner Cha» mottefabrik Actiën Gesellschaft vormala Didier te Berlijn en mag een belangrijk» verbetering op het gebied der gasfabricag# genoemd worden, V -SI- HET NIEUWE RAADHUIS TE WARMOND. i iss? Ijn de vergadering van den gemeenferaad van Warmond is Woensdag besloten l« aankoop van de villa „Welgelegen", aan den Heerenweg, in eigendom tos- I -'""wende en bewoond door mej. S. M. J. C. G. Sander. Onze foto geeft een aardig beeld van het fraaie gebouw. alphen. Voor een beroep bedankt. G. Veldhoen heeft voor het be- i.Ned.-Herv. Gemeente te Gouda Ziekenhnisverpleginp. L° vPVingenhet Jaarverslag over 1926 reeniging tot voorziening in dg onkosten voor Ziekenhuisverpleging. Daaruit bleek duidelijk, dat door deze vereeniging het afgeloopen jaar weer veel en nuttig werk is verricht. 194 personen werden in de verschillende ziekenhuizen verpleegd, .waarondd- patiënten met een aantal ver pleegdagen, varieerende tusschen 60 en 85. Verder werd subsidie verleend aan contri buanten voor bestraling en uitzending naar sanatoria, reiskosten van de z.gn. loopende patiënten vergoed enz., te zamen voor een bedrag van f 698.16, De ontvangsten hadden bedragen f 14.788,30, terwijl de uitgaven beliepen f 12.609,11, w.o. f8146,30 voor verpleegkos- ten, f711,40 voor auto-vervoer, 1359,70 voor bestraling en uitzending naar een sanato rium, f 2530,15 aan salarissen en verdere uitgaven tot een bedrag van f861,66. Het batig saldo bedraagt alzoo f2179,19. In de overtuiging, dat de bestaande re serve van f 11.215,56 voor een gezond be heer voldoende is, weid besloten het saldo van het afgeleopen jaar niet bij de reserve te voegen, doch dit te besteden ten bate der contribuanten. Ten slotte werden nog eenlge belangrijke besluiten - genomen ten bate der contri buanten: 1. Het maximum-aantal verpleegdagen werd van 42 op 56 gesteld. Dit kan evenwel op medisch advies worden verhoogd. 2. Voor eiken verpleegdag wordt f2.75 vergoed, t.w. f 2.50 voor verpleegkoslen en f 0.25 voor reiskosten, welk laatste bedrag wordt uitbetaald na het ontslag uit het ziekenhuis. 3. Contribuanten, die ht een sanatorium voor T.B.C.-Iijders moeten verpleegd wor den, zullen een bijdrage in de kosten ont vangen tot een maximum van f200. 4. Ter tegemoetkoming in de kosten voor bestraling wordt f5 per maand betaald. Zulks met een maximum van 6 maanden. Verlenging is op medisch advies mogelijk. 6. De vereeniging vergoedt in de uitga ven, die op medisch advies gemaakt worden door contribuanten bij het aanschaffen van brillen, banden, beugels enz. 6. Voor hen, die bij eventueele verpleging voorkeur geven aan particuliere inrichtin gen als Diaconessenhuis, St. Elesabelhg»- slicht e.a. zal een tarief worden ontworpen,' opdat ook in deze aan veler verlangen wor de tegemoet gekomen. Om de inschrijving als contribuant zoo voordeelig mogelijk te maken, besloot het bestuur hen. die zich voor 15 Maart a.s. laten inschrijven, dadelijk in hun volle rech ten van contribuant te laten deelen, In het Nutsgebouw hield ds. W. ten Boom, miss. pred. onder Israël, een lezing over „Het Zionisme". Ter afwisseling zong het Zendingskoor eenige schoone liederen. De belangstelling voor deze lezing was groot roelofarendsveen. Tooneeloitvoerlng. Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond gaf de tooneelclub St. Pancratius alhier haar laatste vastenavonduitvoering in de groote Pancratiuszaal. De zaal was alle avonden goed met belangstellenden gevuld. Opge voerd werd een kluchtspel in vier bedrijven „Het kostbare Leven". De keuze van het stuk is voor de club is zeer gelukkige ge weest. De spelers vertolkten voortreffelijk hun rollen. Vooral de heer Th. Wesselman gaf zeer goed spel te zien. Er is dan ook uit bundig gelachen om de geestige zetten in dit stuk. De pauzen werden aangevuld door een gezellig strijkje, waartoe de heeren Bouw meester en v. d. Meer welwillend hun mede werking verleenden. De tooneelclub. heeft door de opvoering van dit zoo in den smaak van het publiek vallende kluchtspel haar oude roem weer veroverd. We zullen hopen in de toekomst op nog meerdere van deze stukken vergast te worden. Na afloop dankte de directeur de spelers voor hun spel, de heeren Bouwmeester en van der Meer voor het muzikale gedeelte en bracht een woord van bijzonderen dank aan den heer Jac. van Berkel in zijn kwaliteit van regisseur en grimeur, aan wien de tooneelclub dan ook voor een groot deel het succes van doze avonden te danken heeft Burgerlijke Stand. Geboren: Theodora Petronella, dochter van Theodorus Wilhelmus Straathof en Marcelina Maria Waasdorp. Andreas Leonardus, zoon van Theodorus Spruit en Johanna Anna Bakker. - Johannes Nicolaas, zoon van Antonius Cornelia van der Wereld en Johanna Maria van Klink, Johannes Pe trus, zoon van Willem Rietbroek en Petro nella de Groninger. Overleden: Anna van Noorl, wed. van Thi, Castelijn, oud 84 jaar. Antonia Johanna Maria Straathof, oud 7 maanden. Getrouwd: Johannes Martinus Hoogen» boom, oud 41 jaar met Helena Elisabethi Maria van Steijn, 22 jaar, A WOUBRUGGE. 1 De Chr. Jongelingsvereenig. „Obadja"1 alhier hield haar 26e jaarvergadering in hef verenigingslokaal „Immanuël". De opkomst was zoo groot dat er geen plaats onbezet bleef. Te ongeveer half acht werd de verga dering geopend door den eere-voorzitter ds, Joh. Kijne, en wel met het laten zingen van Psalm 150 vers 1 en gebed. Hierna hield zijn eerw. een openingsrede naar aanleiding van Spreuken 20 vers 29. Nu kreeg de secre taris, D. Brunt, het woord om zijn verslag uit te brengen, en hoorden wij dat de veree niging nog in goeden welstand verkeerde. Hierna volgden eenige opstellen, waarna ge zamenlijk werd gezongen. Na de vertooning van een tableau volgde het verslag van den penningmeester M. Angenent waaruit bleek dat de financieele toestand iets vooruitgaande was, doch nog verre van rooskleurig. Reden waarom de collecte, welke gehouden zou worden warmt werd aanbevolen. Uit het verslag van den bibliothecaris M, Slingerland hoorden wij dat.de bibliotheek een 600-tal boekwerken bezit. Alsnu volg, den nog eenige opstellen, enz., waarna de vergadering door ds. Kijne werd gesloten. Door den heer G. te Koudekerk Is bij het graven op 60 c.M. diepte, een goudstuk gevonden uit den tijd van 100 jaren na Christus. Het muntstuk is nog gaaf, met de beeltenis van Keizer Trajanus. Volgens dr. Holwerda was deze munt genaamd „Aureus" Pogingen worden aangewend om het goud stuk voor de verzameling alhier te verkrij gen. i

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5