No. 20537 F" DONDERDAG 24 FEBRUARI Anno 1927 STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN: BO Ctz regel. Bij regH abonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advprtenlien uitsluit-nd bh vrMiruith^taling Woensdags en Jat-rdag* 50 CU bij n maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecbt Voor eventueele opzending van brieven pi Cts porto te betalen Bewijsnummer ft Cis Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS OC2.EB COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2 35 per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week Franco oer post 2 35 portokosten *018. 0.18. pit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. internationale intellectueels samenwerking. I Gisteravond heelt de heer J. Luchaire, Jrecleur van hel Inslitut International de jöpération Inteilectuelle te Parijs, op uit- jodiging van de Leidsehe vereemging voor Jeteuschappelijke voordrachten en de Ne- ferlandsche sludentenlederatie voor den vol- (éiibüud, in het klein-auditonum van onze diversiteit een causerie gehouden over de lïeruationale inlelleclueele samenwerking. (Prol. Byvanck verwelkomde den heer luchaire en sprak er zijn vreugde over uit, ft deze gedurende den korten tijd, dat hij ons land vertoelt, gelegenheid heelt kun- vinden, om een bezoek aan Leiden te Itngen. Wij zijn er trotseh op, aldus spr., Kt onze Lorentz, alsmede de aan de Leid- ïhe universiteit verbonden prolessor Ein- jein, deel van het lnstitut International uit- aken. [Vervolgens herinnerde spr. aan een on- Ings verschenen artikel van den heer De 3 van Steenwijk, eveneens aan het Insti- lul verbonden, waarin deze het werk van |l instituut uiteenzet. Hieruit bleek, hoe lacli9ch dit georganiseerd is, en welk een [cole harmonie erin heerscht, hetgeen voor i niet gering deel aan den heer Luchaire Idanken is. lie heer Luchaire, hierna het woord ver tinde, dankte voor de tot hem gerichte lorden. Het verheugde- spr., in ons land, I voor internationale samenwerking reeds loveel tot stand heelt gebracht, het woord [kunnen voeren. Het is geen toeval, zeide toen er bij de oprichting van het in- (ituut gezocht werd naar mannen, die zich i het bijzonder onderscheiden hebben, er Wveel Nederlanders zitting in het lnstitut fgen. In dit verband noemde spr. ook prof. lorentz, den voorzitter der commissie. I Het lnstitut International de Cooperation Itellecluelle, vervolgde spr., zou practisch Terkzaara zijn en door te trachten samen werking tot stand te brengen tusschen de in- Kllectueelen van alle landen, het welzijn lier landen bevorderen. Spr. zeide, dat de lorlog, naast een groot verlies aan men- Jhenlevens en geestelijke waarden, ook i gevolge heeft gehad een verhoogde ener- van het mtellectueele leven. IEensdeels drong dit in nieuwe landen door Iderdeels zijn de ter beschikking staande julpmiddelen veel grooter geworden, maar larnaast moet niet vergeten worden, dat inlellectueele opvoeding, die voor ten oogste 1/5 of 1/6 gedeelte in de onderwijs- irichtingen geschiedt, ten zeerste bevor- Jtrd is door het leven zelf, door de couran- |n, periodieken op de straat, in de biosco- door de radio enz., doch hierdoor zijn i moeilijkheden, waarmee het geestelijk le- fo rekening heeft te houden, ook zooveel poter geworden. het centrale punt, waarin 9pr. zijn bclie vervult, komen tal van klachten jnnen, ook van economi9chen aard, o.a. van iudenten en professoren, ook over hulpmid- |len, die men noodig heeft, doch die men i niet kan aanschaffen. Het is spr. ook gevallen, dat er nog vrijwel geen vast om- regeling is om van alle geestelijke rden der wereld prof ijl te trekken, waar- pordeze niet voldoende tot hun recht kun- 3 komen en de practijk er nog geen vol- Jende gebruik van kan maken. Het lnstitut International bedoelt te zijn jen controle-lichaam van de wetenschap der pheele wereld in dien zin dat het op de >ogte wil komen en blijven van hetgeen elk Ind op intellectueel gebied presteert, en of po land te dien opzichte voor- of achteruit kal. De zittingen van de Vergadering van Jen Volkenbond zijn niet groot in aantal, par in het lnstitut International is men lltijd bezig om te trachten een atmosfeer te Jcheppen, waarin een vrede tusschen de lan- |en tol stand kan komen. 1 Het instituut grijpt niet in de zelfstandig- leid van de bestaande organen in. Het Jfcfmt ook niet het initiatief tol het instellen lezer organen, maar het onderzoekt, welke panen er reeds bestaan en tracht dan deze |t samenwerking te brengen, en zich van junne werkzaamheden op de hoogte te hou- l®n. o.a. van internationale vereenigingen congressen ter bevordering van de hv- pne, van hel verkeer, bestrijding van het piumgebruik. Vooral door welwillende sa menwerking der geheele wereld zijn er re- Pf'taten te behalen Moeilijkheden doen zich lierbij voor, welke meestal terug te voeren pn tot een tijdelijke tegenkanting van het Vduelde land tegen den Volkenhond. I Er is echter een groote vooruitgang m de laardeering ten opzichte van het werk van instituut sedert zijn oprichting in 1925 'aar te nemen. Alle plannen, die bij het in- ruul aanhangig worden gemaakt, hetzij **•1 of klein, worden nauwkeurig onder- •ont. al worden er wel eens plannen inge- pnd door personen, die zelf de eerste zul- rï.nij« oro bij eenig nadenken de onmoge- c van de practische uilvoering te moe- po erkennen. 1 A's voorbeeld van een dusdanig plan er' e sPr- een ingekomen voorstel tot het -Dien van één groote wereldbibliotheek, waaraan specialisten op ieder gebied ver bonden zouden zijn. Het werk van het I.I. is tot heden in hoofdzaak documenteerend: inlichtingen verstrekkend, en onderlinge verbinding tot "stand brengend geweest. Het terrein wordt in gereedheid gebracht, waarop in de toekomst het schoone gebouw van de internationale inlellectueele samenwerking zal kunnen worden opgetrokken. Spr. zette ten slotte de werkwijze van het instituut uiteen, en besprak, welke instan ties een voorstel moet doorloopen, alvorens het in definitieve behandeling kan worden gebracht. Het werk van het instituut kan echter eerst dan succes hebben, wanneer alle intellectueelen, benevens het groote publiek van alle landen, hun samenwerking verlee- nen. (Applaus). Namens de Nederlandsche studenten-fede ratie voor den Volkenbond dankte de heer J. W. Rypperda Wierdsma den beer Luchaire voor zijn uiteenzetting Bestaat er geen ge vaar. aldus spr., dat door het zeer uitge strekte terrein, dat het I.I. bestrijkt, de hoofd zaak van zijn oprichling uit het oog wordt verloren? Mocht er nog eenige twijfel aan het nut van het I.I. hebben bestaan, dan zal deze na de rede van den heer Luchaire op geheven zijn. Hierna begaf men zich naar de senaats kamer, waar velen de gelegenheid aangre pen om met den heer Luchaire kennis te maken. BAZAAR TEN VOORDEELE VAN DE STICHTING „CHR. JEUGDHULF'. Het bestuur van bovengenoemde stich- ting, gevestigd Utrechtsche Jaagpad 20. die op initialief van de afd. Leiden van den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het Zede lijk Bewustzijn werd opgericht en door haar geëxploiteerd zet ondanks de vele linan- cieele moeilijkheden, die deze exploitatie meebrengt, haar nuttig werk voort. Warden in 1925 20 meisjes met 2217 verpleegdagen opgenomen, in 1926 was dit aantal 36. met 2906 verpleegdagen Zelfs de Leidsehe recherche weet den weg naar de Toevlucht te vinden, om hulp in te roepen voor meisjes die den verkeerden weg opgingen. Verleden jaar trachtte het bestuur de geld middelen te versterken door het houden van een coliecl'e, dit jaar wil het een bazaar or- ganiseeren waarvoor een damescomité is op gericht, waarin dames van verschillende rich ting zitting hebben. Men hoopt den bazaar te houden op 22 Maart en volgende dagen. Wie de dames daarbij in geld of goederen wil steunen wij hopen dat het velen zuilen zijn kunnen hun bijdragen zenden aan de stichting Utrechtsche Jaagpad 20 of bij een der bestuursleden. Presidente is: mevrouw SchokkingMelelerkamp, Pieterskerkkoor- steeg, Leiden; secretaresse: mevr. Rauws Laats Leidsehe Straatweg 4, Oegstgeest en penningmeesteresse: mevr. Keppel Hesse- linkKamphuis, Nieuwe Rijn 7a, alhier. INVITATIE-CONCERT VAN „WERKMANS WILSKRACHT". De muziekvereeniging „Werkmans Wils kracht" jet haar feestelijkheden ter gele genheid van haar 25-jarig bestaan onaf gebroken voort. Gisteravond stelde zij de donateurs met hun huisgenooten en andere genoodigden in de gelegenheid om zich te overtuigen van de prestaties van dit mu ziekkorps, waarvan zeer velen gebruik heb ben gemaakt. De groote Stadszaal was zoo wel boven als beneden geheel bezet Onder de aanwezige genoodigden bevoud zich ook onze burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, bij zijn komst met applaus begroet, verschillende leden der familie Driessen, een der leden van de firma Tiele- mau Dros, secretaris en penningmeester der 3 October-vereeniging, de heeren Spaar garen en De Wilde, de besturen der rau- ziekvereenigingen van de N. Z. H. T. M.f vaD de Post, de Politie, „Orpheus", CL Leembrugge en de Harmonievereeniging „Crescendo". Op bet op den achtergrond met palmen getooide podium prijkte de nieuwe banier en andere geschenken, in deze jubileum- dagen aan de vereeniging aangeboden. De voorzitter, de heer Verver, opende, nadat de „Werkmans Wilskracht-marsch" van den vroegeren directeur, den heer J. Noor- danns, reeds de stemming in de zaal had gebracht, den avond met een kort opgewekt welkomstwoord, zich richtende tot de do nateurs en donatrices, de afgevaardigden van andere organisaties en bovenal tot de directie en haar familieleden van de firma Driessen, voor wier medeleven in dit jubi leum, de vereeniging uitermate dankbaar is. Id het bijzonder richtte de heer Verver zich tol den nieuwen burgemeester. Wanneer deze, nu hq zich in de stad nog nauwelijks heelt kunnen oriënteeren, op de uitnoodiging had geantwoord met een vriendelijk bedankje, dan zou het bestuur het Z. Ed. Achtbare niet kwaljjk hebben hebben genomen. Zijn komst hier en onder deze omstandigheden belooft veel goeds voor de toekomst Wij hebben aan Uw voorganger veel verloren, zeide spr., maar wjj hebben het vertrouwen, dat wti dit weer in U herwinnen en dat U als geboren Leidenaar het vereenigings- leven in Leiden een goed hart zult toedragen. In die verwachting heette de voorzitter den heer burgemeester zeer welkom. (Luid applaus). Tood kon aan het programma worden be gonnen, dat met bijzondere zorg was ge kozen en zeer ernstig ingestudeerd. De Ouverture „Svmphonique" van Sam Vlessing, maakte al dadelijk een uitnemenden indruk. Zij werd secuur en met gevoel ge speeld. Hetzelfde mag in bijna nog sterker mate gezegd worden van „Die Post im Walde" (solo voor Piston), van Schaffer, na afloop waarvan er haast geen einde kwam aan de toejuichingen. Na „Fantaisie sur La Bohème de Puccini", arr. Ch. Eustace, dat zich waardig aansloot aansloot bij de voorafgaande nummers, werd even gepauzeerd, van welke gelegenheid mr. Van de Sande Bakhuyzen gebruik maakte om in de receptiekamer met het bestuur kennis te maken en het geluk te wenschen met bet jubileum. Na de pauze werden nog vijf nummers gegeven; het een niet minder verdienstelijk gespeeld dan het ander. Op een dezer nummers moeten we nog even de bijzondere aandacht vestigen, n.l op „Egniont", ouverture van Beethoven, waaraan blijkbaar extra zorg was besteed, en die dan ook op een wijze werd uit gevoerd, die ver boven het gewone peil van een liefhebberijkorps aitging. W(j mogen zeker dit korps gelukwenscben met zijn knappen en ambitieusen dirigent Zonder den beer Gerard Dik bad het 't zeker niet zoo ver gebracht, hoewel deze er niet zooveel van zou hebben kunnen ma ken, wanneer de muzikanten niet zoo ambitieus waren. Moge de band tusschen den heer Dik en „Werkmans Wilskracht" nog vele jaren na dezen blijven bestaan. Liefhebbers van goede instrumentale muziek in onze stad zullen er van profiteered INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Gisteravond hield de Leidsehe afdeeling van dit Instituut haar jaarvergadering in het Volksgebouw aan de Heerengracht. Door den secretaris, den heer J. Vrede- veldt, werd een keurig verzorgd jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het ontwik kelingswerk sedert de oprichting der afdee ling in het laatst van 1925 met kracht ter hand genomen is. Zoo eenigszins mogelijk zal het bestuur van het verslag een aantal laten typen en aan vakvereenigingen enz. toezenden. De rekening over het jaar 1906 en de begrooting voor dit jaar werden na enkele opmerkingen en vragen over verschil lende posten goedgekeurd. De begrooting wijst voor uitgaven en inkomsten een totaal bedrag aan van f 1097.85. Tegenover de zittende bestuursleden wa ren door de leden geen candidalen gesteld, weshalve het bestuur, dat zich bereid ver klaarde opnieuw de leiding op zich te ne men, herkozen werd. Voor de Algemeene Vergadering, welke op Zaterdag 23 en Zondag 24 April in Amster dam zal worden gehouden, werden een twee tal voorstellen besproken en aangenomen. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren 'M. Eisma, J. Vredeveld en Jac. Tjalsma. Hierop werd nog een bespreking gehou den over het ontwikkelingswerk van de af deeling. Het bestuur is niet in alle opzichten tevreden. Een te klein deel van de leden be hoort tot de geregelde bezoekers der cursus sen. Vandaar dal het bestuur gaarne wil weten wat het moet doen. of laten, om hier in verbetering te brengen Verschillende leden gaven in deze hun oordeel. Nader zal nu overwogen worden hoe het meerendeel der leden in het ontwikkelingswerk te be trekken is. In zijn slotwoord vestigde de voorzitter de aandacht van de aanwezigen op den cur sus van hedenavond en op den week-end cursus, welke over een maand hier ter stede zal worden gehouden. Vooral de laatste be looft heel interessant te worden. OUDERAVOND. Gisteravond kwamen de ouders van.de leerlingen der O. L. S. aan het Vrouwen - kerkplein bijeen voor het houden van een Ouderavond. In zijn openingswoord bracht het hoofd der school, de heer D. Bosma, een woord van dank aan den aftredenden voor zitter, den heer J. C. Plu voor al wat hij in 't belang der school gedaan had. Daarna werden door de leerlingen der 5e en 6e klas eenige liedjes gezongen, waarvoor ze van de ouders een hartelijk applaus ontvingen. Vervolgens hield de heer Bosma een inlei ding over het onderwerp* Eerste schooldag zitten blijven en overgaan en de laat ste schooldag, die met groote aandacht werd aangehoord. In de pauze maakten de ouders gebruik van de gelegenheid, om het schriftelijk werk van de kinderen en de handwerken der meisjes te gaan bekijken. Voor het eerst za gen ze wat door hun kind op school zoo al wordt uitgevoerd en sommigen konden zich maar niet begrijpen, dat hun jongen, die al tijd zoo wild was en zoo dikwijls vuile han den had. op school zoo netjes kon schrijven en zoo'n mooie teekening kon maken De ouders waardeerden deze gelegenheid zeer. Na de pauze hiald de heer Kooistra nog een korte inleiding over de behandeling van de nieuwe projectie lantaarn Aan de hand van het onderwerp: ..Een reisje door Zwit seriand" liet hij aan de vergadering zien. hoe dit toestel voor df klas te gebruiken is Het was een zeer gezellige pn nnttiee bijeen komst, db. door ruim 100 personen bezocht was, i ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heer M. D. Voors, te Oegstgeest Het nieuwe collegium van het Leidscb Studenten Corps is als volgt samengesteld: C. J. A. de Ranitz, praeses; G. M. Bierman, abactis; H. A. van der Valk, quaestor; H. R. van Marle, assessor I en P. H. A. Dresselhuys, assessor II. De Senaat van den Bond van Leidsehe studenten is voor het academie-jaar 1927-'28 als volgt samengesteld: J. van As, praeses; J. J. Rqss, ab-actis; J. C. Derksen, quaestor; A. L. van Slooten, assessor I en B. P. van der Veer, assessor H. Voor de afd. Leiden van het Dielsch Studentenverbond zal Felix Timmermans op 10 Maart a.s. een voordracht houden over Peter Breughel. De bloemententoonstelling van de af deeling Oegstgeest en Omstreken van db Algem. Ver. voor Bloembollencultuur, die in „Zomerzorg" gehouden wordt, is gisteren verbazend druk bezocht Naar ons werd medegedeeld zijn er dien dag niet minder dan 1000 bezoekers geweest. Ook van andere zijde blijkt de tentoon stelling aan haar verwachting te voldoen. Er blijkt niet weinig handel gedreven te worden, waarvan velen onkundig zijn. Zoo werd dezer dagen o.m. verhandeld een zeer bijzondere collectie tulpenbollen n.l. 8 stuks voor niet minder dan f 450.wat wel wat zeggen wil. In het bericht van ons blad van Zater dag omtrent de ontdekking eener frauduleuse slagerij stond vermeld dat proces-verbaal was opgemaakt tegen zekeren S. Dit blijkt echter onjuist te zijn. Niet tegen S., doch tegen C. is proces-verbaal opgemaakt. Gisteren is in het Rijn- en Schiekanaal nabij de Wilhelminabrug het in staal van ontbinding verkeerend lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het mannelijk ge slacht. Door de recherche !s een carbid- lantaain in beslag genomen, welke ont vreemd moet zijn op een Zaterdagavond ongeveer drie weken geleden vanaf een rij wiel op het terrein van het oude Academisch Ziekenhuis alhier. De Commissaris van Politie verzoekt den eigenaar zich aan het bureau van politie af deeling recherche, bekend te maken. Het verslag der Woningtelling is aan het Gemeentelijk Bureau voor Bouw- en Woningtoezicht a f 2.verkrijgbaar gesteld. STANISLAVSKY'S MOSKAUER KüNSTLER-THEATER. „Armoede Is geen schande", in 3 bedrijven van A.Ostrovski. Een Russische gezelschap, dat op het tooneel ook Russisch spreekt Wie kan dat verstaan in ons land? Zelfs in onze be roemde academiestad? In verhouding ge sproken, mogen we gerust zeggen: niemand. Onwillekeurig doemt bij het eerste den ken de idee op: dat wordt dus een film met klanken. 19 het op zichzelf niet logisch? Men verstaat niet het gesproken woord, dat juist aan tooneel die bijzondere kracht ver leent, men moet afgaan op gebaar, houding en expressie. Is dat niet een film? En toch was het andersI Het bleef too neel en wel tooneel van een zeldzame kracht, dat meesleepte tegen wil en dank. Het is het beste bewijs voor hel kunnen van dit gezelschap, opgegroeid in de school van den beroemden Russischen meester der op voering tot de hoogste realiteit Stanislavsky, den tegenvoeter van Meyerhold Bij de revo lutie uitgeweken, hebben zij te Praag een nieuw „home" gevonden, van waaruit zij nu. met steun der Tsjechische regeering, een tournée door Europa maken. Het gegeven reeds uitvoerig in ons blad van Dinsdag behandeld, is zeer primitief voor onzen modernen tijd. bijkans haast te simplistisch Niettemin heeft het de belang stelling van begin tot eind vooral na ver loop van den inzet vastgehouden, zelfs tot zich gedwongen. Men werd er in ge sleept en kon niet meer los komen D't door het prachtige spel over de geheele linie Het was een ensemble, geen samenvoeging van individueele krachten. Uilblinken was niet de kracht neen. het gansche samenspel dat in elkaar sloot en paste als gegoten, daarop was alles gericht. En met welk een grou* succes! Enkele dingen had het gekozen sfuk m*e en dat maakte een groot verschil ook uit met b.v. een film over hetzelfde gegeven, zij het ook met grootscher opgezette entou rage. zooals een film die geven kan Je zang en dans. die met de costumes en de fraaie decors meehielpen die eigenaardige weemoedige sfeer te scheppen, die men kent uit dp litteratuur der groote Russi«=rhe meesters, een sfeer, die door de eigenaar- digheid zoo tot ons spreekt. I Het gebarenspel werd dikker aangezet dar. J BINNENLAND. Internationale regeling van den zomertijd* Besluiten der Tweede Kamer. De verdachten inzake den moord te den Haag in verhoor. Lacune in hun alibi Een Hollandsch succes bij de zeilwedstrij den te Genua. J BUITENLAND. Een Enuelsche waarschuwingsnota aan sovjet-Rusland. Een compromisvoorstel over de Fransche ontruiming van het Saargebied. Geen wijzigingen in China. Chili wil het communisme uitdrijven. gewoonlijk op tooneel, nu en dan werd met meer intonatie gesproken, hetgeen het te vertolkene echter slechts aan duidelijkh id deed winnen, zonder te hinderen door een te veel. Zooals gezegd, het is een ensemble, dat niet vraagt naar uitblinkers. Toch willen we enkele figuren nog even apart noemen. Zoo b.v. de dochter, die het hoogste o.i bereikt in de afscheidsscène met Mitja. waarbij de moeder zich waardig aansloot. Dan b.v. Lubim Torzow eD de ontmaskerde Kor- schounow, een type, dat al zeer direct uit drukte wat het moest zijn, mede door den prachtigen kop. die er aan gegeven was. Deze Russen hebben ons. al verstonden wij ze dan niet. een kijk gegeven op het Rusland van dien tijd (1850) en op Russi sche toestanden binnenshuis, dien we niet spoedig zullen vergeten Zij hebben ons daardoor mede nader gebracht aan de rijke Russische litteratuur. De belangstelling hier te Leiden was slechts matig, maar degenen, die er waren, toonden zich zeer enthousiast Aan 't slot werd den Russen een warme ovatie ge bracht, die hun eerlijk toekwam. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontruiming van het Saar gebied De arrestaties in het bezette gebied. De correspondent der .JKölnische Ztg." bericht uit GenèveNaar ik herneem, bfr- vat het door het Volkenbondssecretan&at ontvangen rapport der regeenngscommis- eie voor het Saargebied over de Fransche troepen bezetting, dat in de Maartzitting van den raad besproken zal wordeD het volgende compromisvoorstel: De Fransche troepen zullen officieel het Saargebied ver laten. Om het doortoohtsverkeer der troe pen uit het bezette Duitsche gebied fce beschermen, zullen echter 800 man in bet Saargebied achterblijven, ter beschikking eeneT spoorwegcommissie, die oog opge richt moet worden. Deze 800 man zouden als internationale politictroepen georgani seerd en gekleed worden. Bovendien zou de regeenngscomnussie in geval van nood eon beroep kunnen doen op de in de buurt gestationneerde Fransche troepen. Dit voorstel is door de regeeringscom- missie met 4 stemmen tegen 1 aangenomen en had, zooals beweerd wordt, voordien reeds een onderwerp van onderhandelin gen uitgemaakt tusschen JDuitschland en Frankrijk. Omtrent de aanhouding van do com mandanten van de Duitsche politieposten te Linden en Stemfeld wordt van Duitsche zijde uit Karlsruhe gemeld: Deze ambtenaren hebben op 15 Februari j.l. een troepje van 17 jongelieden aange houden. die zich bij het Fransche vreem delingenlegioen hadden Laten aanwerven, en die op marscb waren naar Weissenburg in den Elzas De Duitsche politiemannen vermoedden dat zich misdadigers onder hen bevonden en hielden de heele troep aan, die onder bevel stond van een Fransch soldaat in civiel. Deze weigerde zicb te Itgitimeeren en werd dan ook gearresteerd d'>ch in Karlsruhe onmiddellijk vrijge laten. Onder de 17 aangehoudenen bevonden zich inderdaad 3 door de politie gezochte d even en een beroepsmisdad.ger Waarschijnlijk is de aanhouding der Duitsche politiemannen te wijten aan een klacht van den Franschen begeleider in civiel. Havas verneemt uit officieele bron, dat de Fransche bezettingsoverheden de Duit- erhe commandanten der gendarmerie te Linden en Stednfeld gearresteerd hebben,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1