AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. Dinadag. Leidsche Schouwburg: Abonnementscon cert Krauss. Beethoven-avond. 8 uur. Stadse van g-e hst! e (Moraohweg 69): Sa menkomst tc 8 uur. Staxtszaal (groote zaal): Liefdadigheids- uitvoering. ten bate van het Tehuis voor Vrouwen Halfacht. Volksgehouw: Jaarvergadering Tuinver. „Ons Belang". 8 uur. „Zomerzorg": Bloemententoonstelling afd. Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Van 210 uur nam. Zomerzorg. Operaconcert ven 46 en 8lij uur. Oegstgeest (Irene)Uitvoering Chr. Zangver. „Debora". 8 uur. Woensdag. Academiegebouw, Rapenburg: Voordracht van den heer J. Luchaire voor de Leidsche Vereeniging voor Wetensch. Voordrachten. 8 uur nam. Café Tegelaar (Haarlemmerstraat 311 313): Biljartmatch prof. v. Delft contra prof. 'Tokkie, 8 uur. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomst te 8 uur. Leidsche Schouwburg: Moskouer Kifnst- ler-theater: „Armoede is geen schande". 8 uur. Koordwijk aan Zee (Ned. Herv. Kerk): Rijeenkomst chr. jongelingsvereen. „Volg Mij". Nam. halfacht. Stadsevangelistie (Morschweg 69): Sa menkomst te 6 uur. Wijkgebouw Langestraat 87—69: Concert. 8 uur, Zomerzorg: Operaconcert van 46 en 8—lij uur. „Zomerzorg": Bloemententoonstelling afd. Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Van 1010 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Febr. tot en met Zondag 27 Febr. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, en D. J. v. Driesom, Mare 76, telef. 406. Na de pauze werd een film van Koloniaal Instituut vertoond die betrekking had op de veeteelt in Ned.-Indié en op cultures op Java en Sumatra. Na de pauze kwam allereerst op liet doek een vee-tentoonstelling te Gombong. We kregen daar te zien Javaanscho koeien en koeien van gekruist ras, Zebu-stieren on iong vee. Veel bijzonders leek ons de Indische veestapel niet. Wèl mooi waren de paarden, die we in een volgend nummer te zien kregen. Achtereenvolgens kwamen op het doek: hengsten en merries, Austra lische paarden, een wedren, een kijkje in het remonte-depót, de dressuur in de ma nege. Deze nummers van deze afdeeling vormden een mooi geheel. Van de groote cultures in onze Oost kregen we te zien de koffiecultuur en de tabakscultuur in Deli. Dit nummer was zeer interessant en zeer leerzaam, en zeker heeft elk der aanwezigen, toen om bijna half twaalf de voorstelling geëindigd was, tot zichzelf gezegd: „Ik bon big, dat ik diidr geweest ben". DEMOCRATISCHE PARTIJ. De afdeeling Leiden der Democratische Partij heeft gisteravond in café „l'L'nion" een algemeene ledenvergadering gehoudon, welke door alle bestuursleden en vrijwel aile leden werd bijgewoond. In deze ver gadering heeft de waarnemend voorzitter, den heer Witmans, die sedert de oprichting der afdeeling haar voorzitter was, herdacht, waarbii hij de groote verdiensten van den overledene jegens de Democratische Partij in het algemeen en jegens de afdeeling in het bijzonder schetste. Mededeeling werd gedaan, dat namens de afdeeling aan de familie Witmans een schrijven met rouw- boklag was gezonden. Omtrent een verschil V3n meening, ge rezen tusschen enkele bestuursleden om trent het beleggen van deze vergadering, had eenige discussie plaats. Het oleek- dat het bestuurslid, dat deze vergadering bad belegd de bevoegdheid daartoe aan liet reglement mocht ontleenen. Er zal nu een reglementsherziening komen, welke in een volgende vergadering zal worden behandeld. Besloten werd jiet bestuur met eenige leden alt te breiden. Als bestuurslid werden benoemd de heeren C. O. Racké en W. 1 bitermans. De definitieve candidaatstelling voor jle gemeenteraadsverkiezingen werd tot een volgende vergadering uitgesteld. VEREENIGING VAN INSPECTEURS EN AGENTEN DER V. O. V BIJ DEN RAAD VAN ARBEID TE LEIDEN. Nadat ongeveer veertien dagen geleden een voorloopige bijeenkomst was gehouden, werd gisteren in café „Zoraerlust" te Leiden een bijeenkomst gehouden van Inspecteurs en agenten der V. O. V. bij den Raad van Arbeid te Leiden, ten einde te geraken tot oprichting van een districtsvereeniging. Een 21-tal inspecteurs en agenten hadden aan de nitnoodiging gevolg gegeven, terwijl nog enkele berichten van verhindering doch instemming waren binnengekomen Besloten werd. dat men als individueel lid, voor zooverre men lid was van de Ned. Vereeniging van Inspecteurs en Agen- h'ii zou tiedanken. doch allen toe te treden tot de districtsvereeniging Leiden, welke alsdan, desnoods met behulp van andere distriotsvereenigingen. zal trachten o! wel deD bestaanden Ned. Bond te reorganiseeren ol wel een nieuwen Bond in Nederland on te richten. Statuten en Huishoudelijk reglement wer den voorgesteld. Doel der vereeniging zal zgn het behartigen van de belangen der V. O. V. in Nederland en het behartigen van de belangen der aangesloten leden. Een contributie-regeling naar draagkracht werd aangenomen, waarbij de inkumsten volgens vjjl kiassen, telkenmale over het afgeloopcn kalenderjaar, de basis der contributie zullen vormen, waarin is opgesloten de contributie voor den tandelijken bond, benevens vergoe ding van reiskosten naar de plaats dek vergadering. Het bestuur zal bestaan uit 5 leden, waar voor werden gekozen de heeren F. H. v. Spanje, te Noordwjjk, als voorzitter, P. heemskerk, te Leiden, als secretaris, en als overige bestuursleden de heeren H. J. Lek. te Leiden, S L. J. Muuse, te Alphen, en M. P. Slegtenhorst, te Koudekerk. Besloten werd den voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden het eere-lidmaatschap aan te bieden. Door de vergadering werd nog aan het bestuur mandaat verstrekt om plannen te ontwerpen en uit te voeren in het belang der vereeniging. MANNENZAflGVEREENIGING „KUNST NA ARBEID". Wij waren in den laatsten tijd meer dan eens in de gelegenheid de Mannen-Zang- vereeniging „Kunst na Arbeid" te hooren, laatstelijk nog, toen zij hare medewerking verleende op een propaganda feestavond van den Ned. Blindenbond. Deze vereeni ging is zeer actief, vooral, nadat de heer W. Hoogzaad er als directeur de leiding heeft. De occasioneele kennismaking van dit koor deed on9 te meer verlangen naar een uit voering der vereeniging. waarbij zij alleen hel woord zou hebben. Daartoe werden wij gisteravond in de gelegenheid gesteld, door dal het gezelschap in de groote concertzaal van „L'Union" een uitvoering gaf. Do belangstelling was buitengewoon goed, de zaal was vrijwel geheel gevuld met een publiek1 dat kennelijk voelde voor schoone zang. zooals bleek uit de stille aandacht waarmede de verschillende num mers werden gevolgd. Onder de aanwezigen was ook de oud- directeur thans eerevoorzitter der vereeni ging de beer Ph. Rank A.Jz. en diens echt- genoolc. Het studenten-muziekgezelschap ..C-Dur" verleende zooals reeds verschillende malen vóór dezen, zijn zeer gewaardeerde mede werking. terwijl de firma C. C. Bender voor een welluidenden zuiveren Vleugel had ge zorgd: Het programma was goed verzorgd. Het opende met „O. Salutaris" van Ch Gounod dat met het daaropvolgend „Vreedzaam" van A. L. Dobbelsteen onmiddellijk de rechte stemming in de zaal bracht. Daarna werd door een drietal leden van „C-dur" de heeren J. K. Byvanck (viool), Van Haaften (cello) en C. J. A. de Ranitz (piano) Trio No. 3 van L. van Beethoven voorgedragen op een wijze boyen onzen lof verheven. Het drietal heeft eT den ouden roem van „C-Dur" schitterend mede gehandhaafd. „Omhoog" van Heinze en „Mutjersegen" van A. Opladen door het koor gezongen vormden een passend vervolg op de fijne muziek van „C-Dur". In de pauze werd op het tooneel een in onderscheiden kleuren gehouden transpa rant vertoond dal de bedoeling had propa ganda voor de vereeniging te maken en de aanwezigen aan te sporen als lid of dona teur toe te treden vervaardigd door eeh lid dor vereen, den vuurwerkmaker den heer W. de Jong. Na de pauze kregen we te hooren Ecce, Quomode Moritur van Handel en daarna Vertrouwen van F. Abt, waarna de heeren Byvanck en De Ranitz vergastten op: „Ma zurka" van Winiowskie, „Menuet" van van Beethoven en .Romance Andalusa" van Sarasata", gevogd door een violoncel-solo van de heer De Ranitz: „Gavotte" van Pap- per- waarna het koor besloot met „Nimmer- nacht" van II. Andriessen en „Jagerlied", van R. Wagner. Het is een mooie avond geweest waarop „Kunst na Arbeid" en vooral haar knappe en ambitieuse leider met voldoening op te rug kan zien. De heeren van „C-dur" ver dienen dank voor hun schitterende mede werking. De voorzitter, de heer Jac. de Groot, heeft nog even gesproken vóór het begin der twee laatste te zingen nummers. Hij deed een woord van hartelijken dank hooTen tot den heer de Jong als vervaardiger van het transparant en tenslotte wijzend op het 33-jarig bestaan een beroep te doen om toe te treden als lid of donateur. Dit laatste beroep bracht dien avond 9 nieuwe leden of donateurs! Door den voorzitter werd bovendien in het laatste nummer een klavier-solo gezongen, door het publiek zeer gewaardeerd. TENTOONSTELLING VAN AARDEWERK IN HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Ter gelegenheid van bovengenoemde ten toonstelling zal de heer van Meden, de in zender van het „Duinvoet"-anrdcwerk, Don derdagavond a.s. van halfacht tot halftien hel maken van het aardewerk toelichten en demonslreeren. Men zal dus kunnen zien hoe naar het ontwerp de vorm in gips wordt gemaakt, om daarna van klei te worden gegoten. Een zeldzame gelegenheid dus voor de bezoekers van de tentoonslelling om met deze tech niek kennis te maken. De toegangsprijs blijft 10 cent. Naar wij vernemen is aan den heer W. J. P. Suringar op zijn daartoe 'gedaan verzoek eervol ontslag verleend als direcleur van het Bijkantoor Leiden der Amsterdam- sche Bank tegen 15 April a.s. en is hij be noemd tol adviseur van dat kantoor. Ds. A D. Meeter, predikant bij de Ned. Hen'. Gemeente te Loosduinen, heeft het beroep naar hier aangenomen. Ged Staten van Zuid-Holland hebben het verzoek van de N. V. Stevens' Expedi tiebedrijf te Voorburg (Z.-If.) om vergun ning tot het in werking brengen van een aulnhusdierret van Leiden naar Delft afge- v -en. Het hoofdstembureau heeft heden geko zen verklaard tot lid van den gemeenteraad in de vacalure-Witmans den heer J. Ebbink, die deze benoeming aanneemt. Voor de 2U0ste maal heeft Jan Musch gisteravond alhier z'n bekende creatie van „De wijze Kater" vertolkt in Heyermans' bekende sprookje van dien naam. En voor de 2Ul)sle maal ook was het publiek, dat den Leidschen Schouwburg vrijwel geheel vulde, buitengewoon enthousiast, zoodat het ap plaus aan het slot den vorm van een ovatie aannam Jan Musch kreeg bloemen en het was een welverdiende belooning voor dezen pretti- gen avond van humor en sprankelenden geest, welke hij de aanwezigen had bezorgd. Of het '„Schouwlooneel" dezen winter nog eens met hetzelfde stuk naar de Sleutelstad zal komen, weten wij niet, maar vast slaat dat, wanneer zulks eventueel het geval mocht zijn, opnieuw op groote interesse kan worden gerekend. De afd. Leiden der Ned. Arb. Reisver- eeniging belegt op Zaterdag a.s. te 8 uur n.m. in het Volksgebouw een lichtbeelden- vertooning, alwaar door den heer D. van Staveren uit Den Haag, directeur der gem. schoolbioscoop, met de daar aanwezigen een wandeling op het doek zal worden ge maakt door Parijs. Waar deze heer uit den aard van zijn betrekking te dier zake ge heel deskundig mag worden geacht, beloolt dit dus een interessante en leerrijke avond te worden. De Ned. Christenvrouwen-Bond hoopt Vrijdag 25 Febr. 8 uur in de Nutszoal de vijfde winterlezing te houden. Mevr. Rauws uit Den Haag, zal als onderwerp behande len: Prikkellectuur en ouderlijke voorlich ting. Allen, die deze spreekster een vorig jaar hoorden over bioscoopgevaar, zullen gaarne deze lezing, die hierbij eenigszins aansluit, hooren. Men zie de advertentie. Opnieuw heeft de politie een dief van rijwielplaatjes aangehouden n.l. de 18- larige loopknecht J. K. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. De werkman A. A. heeft bij de politie a'angiite gedaan, dat een houten bedding, die hij gisteravond op den Nieuwe. Rijn heeft neergelegd .vanmorgen verdwenen was. Bij de politie zijn door eenige particu lieren gedeponeerd 2 valsche guldens, een met de beeltenis van Willem II en het jaar- tal 1819 en een met die van de Koningin en het jaartal 1923. Het randschrift ontbreekt en het metaal is iets minder haid dan van echte guldens. De muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" collecteerde op het bal masqué voor de vereeniging Schoolkindervoeding en Schoolkinderkleeding f26.14, welk bedrag aan den penningmeester is ter hand gesteld. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Haaoich Strijkkwartet. De laatste strijkkwartetten van Beethoven zijn voor den psycholoog even belangwek kend als voor den musicus. De poging om ze langs eng-muzikalen weg, op muzikan tenmanier, te benaderen, liep uit op een vol komen mislukking. Verder dan tot een non- liquet kon ze het niet brengen en de kwar tetten werden eenvoudigweg „de ontoegan kelijke" genoemd. Dieper inzicht, zoowel in het wezen der muziek als in de figuur Beet hoven, heeft ons van het dwaalbegrip ver lost, dat een scheidingslijn meende te moe ten trekken tusschen den mensch en den componist. Toen men er zich rekenschap van begon te geven, dat het ziele- en ge- dachtenleven van Beethoven overheer- schende factor is in het werk van den meester, is het inzicht gerijpt, dat het min der het begrip van zijn groote muzikaliteit doch veeleer dat van zijn grootheid als mensch moet zijn, dat ons zijn laatste kwar tetten kan ontsluiten. Dat ze door deze „ver klaring" nu gemeengoed van allen zijn of zullen worden, zouden we niet graag willen beweren. Het schijnt ons toe, dat dit ook niet noodig is. Het is immers ook maar en kelen gegeven de hoogste bergtoppen te be reiken. Maar zooals men reed9 groote vol doening kan vinden in den aanblik dier bergreuzen van uit een lager plan van be schouwing, zoo kan men tot eigen verheffing veel reeds aanvoelen in den vergeestelijkten Beethoven al weet men den afstand tus schen hem en zichzelf. En zoo hebben we ons gisteravond, toen het Haagsch Strijk kwartet (Swaap, Poth, Devert, v. Isterdaël) opus 132 a moll uitvoerde op het buitenge wone concert van Kunstkring voor Allen, ge lukkig kunnen prijzen, een dier monumen tale werken zoo al niet te kunnen hebben overzien, dan toch te aanschouwen. Tot troost aan hem, die er bij een mogelijk eerste aanhooren, niet alle9 van heeft kun nen genieten, zij medegedeeld, dat het kwartet moet worden ingedeeld in de derde of laatste groep, overeenkomende met Beet- hovens laatste levensperiode, die de hyper- individueele pleegt te worden genoemd, tegenover de tweede of individueele en de eerste of traditioneele periode. We kunnen niet uitweiden over bijzonderheden, maar we moeten toch even wijzen op het hartver heffende Molto Adagio, een-fugato in de Lydische toonsoort f tot f waar B. de woorden boven schreef: ..Danksagung eines Genesenen an der Gottheit"; ook op het wondere slotdeel. Het is alleen den grooten onder de kwar tetspelers voorbehouden, van een werk van zóó magistrale hoogte als liet a-moll kwar tet. een „einheitliche" auditie te geven. Dat de vier Haagsche concertmeesters in feilloos meesterschap ons het kwartet hebben voor gespeeld. zegt niet genoeg, flun spel is ge weest wat het zijn moet: een daad van adoratie, van verheerlijking van het genie. En dat heeft niet nagelaten op dc trefleel gevulde zaal ("den foyer der gehoorzaal) een diepen indruk te maken Zelden zijn in onze concertzaa 1 artisten zóó enthousiast gehul digd als gisteravond. Een ovatie na een a moll kwartet strekt den kunstenaars, maar niet minder den toehr rders tot eer. Dit vormde het verrukkelijk besluit van den avond. Vóór de pauze werd begonnen met Haydns kwartet in C (op. 5-1 no. 2, het tweede uit den band „ausgew&hlte Quar tette"), een werk dat wel doorgaans bemin nelijk eenvoudig is, doch soms trekken ver toont, die de gedachte aan Beethoven op wekken (zoo het grootsche Adagio). Daarop volgde het kwartet in G van een stadgenoot, over welke studie wij, om be grijpelijke redenen, niet in nadere beschou wingen kunnen treden. Volstaan we met de vermelding dat het werk, dank zij de vol maakte uitvoering, veeleer productie dan reproductie, bij het publiek een gunstig ont haal mocht vinden, dat de componist even op het podium moest verschijnen en dat hem door een jonge dame een prachtigen krans werd aangeboden. Het Haagsche Strijkkwartet, aat getoond heeft met eere zijn plaats in te nemen in de rij der groote kwartetten, heeft ons een ver- rukkelijken avond geschonken^ Beethoven- hulde in de zuiverste beteekenis, den groo ten meester waardig. En het ijverig bestuur van „Kunstkring voor Allen" past een woord van dank voor de organisatie van dit buitengewoon concert. DE ALGEMEENE TOESTAND. Coolidge's ontwapeningaplan De Dnitsche verplichtingen Japan heeft bij zijn aanvaarding van bet verzoek der Amerikaansche regeering om deel te nemen aan de conferentie voor verdere ontwapening ter zee slechts éen voorwaarde gesteld, dat n.l. de conferentie niet zou plaats vinden vóór 1 Juni a.s. Dit is, omdat het dan mogelijk zal zijn, dat oen deel der Japansche delegatie naar da conferentie te Genève dan ook naar Washington zal kunnen komen. Het antwoord der Italiaansche regeering aan president Coolidge op het voorstel lot het houden van een conferentie tot be perking der bewapening ter zee, is aan den Amerikaanschen ambassadeur Fletcher overhandigd. Omtrent den inhoud van het antwoord werd nog niets medegedeeld, doch aangenomen wordt, dat het afwijzend is. Volgens de Berliner Ztg. aan M. staat het thans vast, dat \dr. Stresemann do a.s. raadsvergadering te Genève zal voorzitten. Volgens de „Vossische Ztg." heeft het Dnitsche ministerie van Rjjksweer aan eenige vestingcommandanten bevelen gezonden ora die vestingen op te blazen, welker oprui ming in de Parijscke overeenkomst inge willigd is. Deze bevelen loopen over een ruim tijdperk; de opruiming moet in vier maanden afgeloopen zijn. Binnen dezen tijd moet ook het wetsontwerp over oorlogs materiaal door den Rijksdag zgn aangenomen. Het aantal contracten voor schadevergoe- dingsleveranties met Frankrijk bedroeg in Januari 200 tot een bedrag van 14.9 mil- lioen mark. Uitgezonderd zgn steenkool- en kleurstofleveranties. Het aantal contracten met België bedroeg in Januari 113, tot eea bedrag van 7.5 millioen. Het totale aaDtal tot nog toe met Frankrijk gesloten contracten vertegenwoordigt een waarde van 687 millioen, met België 88.5 millioen. DUITSCHLAND. Overeenstemming in Saksen, Bg de gisteren gevoerde onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van patroons er personeel der Saksische metaalindustrie is overeenstemming bereikt, zoodat, wanneer de beiderzjjdsche organisaties haar goed keuring aan 6et besluit hechten, de op heffing der staking en uitsluiting ten spoe digste kan worden tegemoetgezien. SPAN TE. Minister aigetreden. De Noticiero des Lunes bevat een offi cieuze mededeeling, d3t verschil van in zicht in den ministerraad over de methoden te volgen bij de behandeling van de Marok- kaansche zaken door de verschillende leden van de regeering reden was tot aftreden van den minister van buitenlandsche zaken. Diens portefeuille wordt voorloopig dom den premier waargenomen. ZUID-AFRIKA. Het Indiër-vraagstuk. Het wetsontwerp nopens de regeling van het Indiër-vraagstuk in Zuid-Airika is bg de twee huizen van de Wetgevende macht ingediend. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft, naar daaruit blijkt, afgezien van de indiening van het wetsontwerp betreffende afbakening van bepaalde gebieden voor Indiërs en het recht van de Indiërs erkend, om zich, indien zij dat wenschen, naar den Westerschen levensstandaard te gedragen. Zy zal een commissie benoemen om een onderzoek in te stellen naar het onderwijs voor Indiërs. Bhore, de secretaris van land bouw, heeft verklaard, dat de Indische re geering de regeling als bevredigend be schouwt. Ghandi heeft aan een journalist gezegd, daf de regeling niet ideaal is, maar de beste is die in de gegeven omstandigheden te bereiken was. CHINA. Overeenkomst tusschen Enge land en Tsjen De toestand te Shanghai. i'hans is officieel, dat de overeenkomst betreffende den toekomstdgen status van dc Engelsche concessie te Hankou daar Zaterdagavond door O'Malley voor Enge land en door Tsjen voor de zuidelijke Chi- neesche regeering geteekend is Een overeenkomst in denzelfden geest zal onverwijld voor de Engelsche concessie te Kioe-kiang getroffen worden. Naar verluidt komt de nieuwe regeling hierop neer: In de janrlijksrhe algemeene vergadering van belastingbetalers in de concessie, die door de bevoegde BrJ autoriteiten op 15 Maart bijeengercn zal worden, zal het Engelsche gemeen stuur ontbonden en het bestuur' nieuwe mimicipaliteit overgedragen den. Tot zoo lang blijven het politaw zicht en het beheer over de openbare J ken in handen van de Britscbe en sche overheden. Bij de ontbinding v^j Britscben gemeenteraad zal de nation tische regeering een bijzondere munil liteit instellen naar het model van hetfl stuur over een bepaald administrj district. De 5 buitenl. concessies worden tot J gemeentewijk vereenigd. Chamberlain deelde voorts nog dat de Kantonneezen aanvaard had] vergoeding te betalen voor de ech die Engelsche onderdanen bij de ve] ring van Kioe-Kiang geleden hebben. I der heeft O'Malley de strikte aanwrl gekregen om Tsjen duidelijk te makenj de de Engelsche regeering zich alle nl ten blijft voorbehouden om de leveml bezittingen harer önderdanen te SjarJ te beschermen op de wijze die de E:J fiche regeering daartoe het meest gejJ achtte. Van een terugroepen van Britêj troepen, kan onder de huidige omskw beden nog geen sprake zijn. Tsjen had bij de onderhandelingen kennen gegeven, dat de nationalist, regeering een herziening van alle coc< si es en vreemde vestigingen noodzab acht. Zij meent,- dat dit door onderhai lingen kan geschieden, zoodat haar i klariDg dienaangaande geen bedreigm? houdt. Wel moest zij verklaren, dat de wenschte wijzigingen van zooveel bel zijn, dat zij niet kan toestaan, dat plu lijke of andere Chine es che óverheden, halve zij zelve, daarover onderhandel O'Malley heeft hierop geantwoord, dat geland zich niet kon verbinden ondeii delingen met andere regeeringen de li te weigeren. Clynes en Lloyd George hebben nat de arbeiderspartij en namens de liber Chamberlain geluk gewenscht met het reiken van de overeenkomst. Lloyd George vroeg of er ook ondert delingen gaande waren met de regee te Peking of eenigerlei andere regeeri die gezag te Sjanghai uitoefent, over concessie aldaar. Chamberlain antwoordde, dat er oei handelingen gaande zijn met de regeer te Peking. Sir Miles Lampson, de Erg ache gezant heeft te Peking dezelfde t klaringen afgelegd als O'Malley te H kou. Wat echter Sjanghai betreft, a men bedenken, dat daar een intern! nale nederzetting is, over welker, verde: status alleen beslist kan worden in ot leg met de andere betrokken landen, er dezelfde belangen hebben als En land. Tenslotte deelde Chamberlain mee, i hij aan sir Miles Lampson en O'Malley boodschap^ heeft gezonden om hun te danken voor de bekwaamheid, waarmee! de onderhandelingen hebben gevoerd i hun opnieuw het vertrouwen van de geering te betuigen. Nadere berichten omtrent de staking Sjanghai zeggen, dat zij zich uitbreidt danks de drastische maatregelen van S« die tegen de honderd opruiers heeft la] onthoofden. Trams en autobussen rijd in de vreemde concessies echter weer, het met beperkten dienst. De meeste J wordt ondervonden van de staking bij! postkantoren, die algemeen ie. Alle neesche bestellers staken en sinda li dagochtend is er geen post meer bezor] De kantoren zijn Maandagmorgen t eens voor het publiek opengesteld cd i hcelen verderen dag gesloten gebleven. Het aantal stakers werd gisteren 8janghai op ongeveer 110 000 geschat, i der wie 30.000 in de Engelsche conce^ De toestand op het hoofdpostkantonri ernstig geworden, doordat de staken H ten uitgezet hebben, die de nog vrij tirf werkwilligen in het gebouw beletten c* buiten te komen en den besteldienst! organiseeren Men verwacht, dat de I gelsche bevelhebber, als de postst«ti vandaag niet afloopt tot energieke flU regelen zal overgaan omdat de toestf nu al onhoudbaar is geworden. Een andere ernstige moeilijkheid ls« etaan uit het feit, dat de Chineesehe rè riteiten de uitlevering hebben gevrat van ongeveer 50 met name genoemde neezen die een toevlucht in de Engel* concessie hebben gezocht. Het verzoek zegt, dat deze mannen de Chineesche rechtbank zullen mofl terecht staan, maar men vreest dat oÜ vering gelijk staat met onmiddellijk? althans zeer snelle executie dier 50 nen, misschien na een kort proces voord vorm. De Engelschen hebban de uitte ring niet direct geweigerd maar er t evenmin toe* besloten Zij verlangen rantiën die de Ohineesche rechtbank o wil geven. BUITENLAMD8CH GEMENGl MOORD. Te Hamborn in het Roergebied de knecht van een groenteman de ks houdster van zijn baas vermoord en n 1600 Mark beroofd Daarna heeft bij ij lijk voor de varkens gegooid, die er grd hun tanden inzetten, zoodat het bijna 1 kenbaar was, toen het gcvondeD *cr* De moordenaar is te OberhauseD pakt terwijl hij met bekenden aW drinkgelag zat. Op den straatweg van Joachimstlia'c! Eberswalde is Zaterdagavond een 4Wr koetsier van een bierwagen door onbd' den neergeschoten De man had m dracht van zijn patroon aan talrijke bergen der omliggende dorpen bier f- verd en vrij veel geld geïnd. Om 5 'b avonds tusschen beide gemeenten h,v' de koetsier plo.teeling een schot valteo: keerde zich om en zag twee manncD

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2