No. 20531 DONDERDAG 17 FEBRUARI Anno 192 7 fficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. EIDSCH DAGBLAD PRIJS OER ADVERTENTIE!*: 80 Cts per regel. - Bij regHabonuement belangrijk lageren prijs Kleinf Advprtentiën uitsluitend hii vooruitbetaling Woensdags eD >rdags> 60 Cts bij n maximum aantal woorden van 30 icasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven Hts norfo te bpfalen Bewijsnummer ft CL& Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DELER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35 per week Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post t 2 35 portokosten joia *0.18. bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden op Maandag 21 Februari 1927, des namiddags te twee uw. vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: Benoeming van een Directeur der Ge- ntelijke Bank van Leening. (36) 0. Benoeming van een leeraar in de amelijke oefening aan de Hoogere Bur- chool met 5 jarigen cursus. (28) Benoeming van een lijdelijk leeraar in theikunde aan de Hoogere Burgerschool 5 jarigen cursus. (27) j. Voorstel tot verhuring van het gras- as op bermen en open gronden langs den irlemmertrekvaartweg en van het riet- as in de Haarlemmertrekvaart. (37) 1. Voorstel tol verhuring van de psreee- weiland, Kad. bekend gemeente Leiden, ie K Nis 34 en 35, beide ged., aan J. loffs. (38) o. Voorstel: tot ontbinding van de huurovereen- ist met de Vereeniging van Leidsche No- ssen. betreffende het z.g. Notarishuis aan den Burcht; lot verhuring van het sub a bedoeld ge- aan A. Backer. (33) Praeadvies op het schrijven van D. teveen, om eenige schilderijen in bruik- af te staan aan het Stedelijk Museum Lakenhal". (39) Voorstel tot onderhandsche opdracht het uitvoeren der beton- en gewapend nwerken met bijbehoorende grondwer- ten behoeve van de uitbreiding van de joens E en E1 voor onrustige mannen vrouwen op het terrein van „Ende- aan de N.V. Breda'sche Belon-Maat- appij v/h H. Vriens te Breda. (40) Voorstel tot vaststelling van een 2-tal men tot gedeeltelijke herziening van het •eidingsplan der gemeente. (29) Oo. Voorstel tot ruiling met de Leidsche v-Maalschappij. van een gedeelte berm s de Poelwelering Sectie L no. 534 ged. d een strook grond aan den Rijnsburger- Sectie L nis. 905, 1116 en 1117, alle (41) lo. Voorstel tot aankoop van een gedeelte hoek Stille Rijn en Stille Mare. Sectie H 2940 ged. en tot beschikbaarstelling van oor dien aankoop benoodigde gelden. (32) Voorstel tot beschikbaarstelling van od ten behoeve van de verbreeding van ilorschpoortbrug en de verbetering van toegang tot die brug met bijkomende ken. (31) 3o. Voorstel in zake de vaststelling van voorschol op de vergoeding voor het jaar bedoeld bij art 101 der Lager Onder eet 1920. aan de besturen van verschill ij bijzondere scholen uit te keeren. (42) k Voorstel inzake de aanschaffing van Mastiek toestellen ten bphoeve van de bij tere scholen aan de Stadhouders-aan. het Rapenburg No. 48. aan den H^eren- •1 No 27. aan de Haarlemmerstraat No. d aan de Van der Werffslrpal Nis 98 en tot beschikbaarstelling van de daar- lr benoodigde gelden. (26) 5o. Voorstel inzake het verleenen vdn bewerking en de beschikbaarstelling van len ten behoeve van het inrichten van speelplaats der school aan de Stadhou- fs'aan van de Vereeniging tot oprichting instandhouding van scholen voor lager eer uitgebreid lager onderwijs op Gpre- meerden grondslag, tot terrein voor het ren van onderwijs in lichamelijke ^efe- (43) Praeadvies op het verzoek van een al Radio-vereenigingen. om wijziging van jerordening van 8 Auguslus 1921 (Gem.- d No U). regelende de heffing van eene alselijkp belasting voor het gebruik van nbare gemeentewerken. (30) [7o. Voorstel tof verlenging van den ter- ln van ontruiming van verschillende on toonbaar verklaarde woningen. (44) 8o. Verordening, houdende wijziging van verordening van 14 November 1918 (Gpm. do. 43) regelende dp samenstelling van ureaux van Gemeentewerken, van den pentelijben Rpinigings- en OnUmet- enst en van het Bouw- en Woningtoe- (34) fp' .^.00rs(el in zake den verkoop aan de rufpng tot Bevordering van den Bouw erkmanswoningen van een terrein ge- i ?n,,noor^pn van den Morsrhweg nabij uil p??rs,raat en de verstrekking van frsch fS .^as *e ontvangen woning fc dpr,°v,aan vereeniging lei> Behoeve -I" 0Uw van 30 eengezinswoningen en !in tp11" 8n bovenwoningen op cial vens praeadvies op een adres van de woningbouwvereniging „Eensgezind heid", om een terrein aan de Munmken- straat te bestemmen voor door haar uit te voeren woningbouwplannen. (35) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan P. Stoeken en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor 6000 Li ter benzine met aftapinrichting op de Vol dersgracht nabij het perceel Voldersgracht No. 23. kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie H. No 2734. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 16 Februari 1927. 8200 HET 25-JARIG BESTAAN VAN „WERKMANS WILSKRACHT". De Oudejaaisavondf eestviering. Wij hebben een dezer dagen reeds mede gedeeld dat de Muziekvereeniging „Werk- mans Wilskracht" zich opmaakte haar 25- jarig jubileum op recht feestelijke wijze te herdenken, daartoe in slaat gesteld niet en kel door het enthousiasme van het bestuur en de leden zelf maar ook door de gulle me dewerking van bescherm heeren en dona teurs die het er op gezet hebben dit jubileum voor de vereeniging tot een schitterend glanspunt in haar bestaan te doen zijn waarvan de reeks van feestelijkheden welke georganiseerd zijn zullen getuigen. Gisteravond zijn deze feestelijkheden in gezet met een Oudejaarsavondviering in de groote Stadsgehoorzaal die voor deze gele genheid. dank zij mede de goede zorgen van onzen stadgenoot den behanger en stoffeer der den heer Lau en vele anderen op schit terende wijze was versierd. Te kwart over zeven gingen de deuren der zaal reeds open die zich weldra vulde met leden en genoodigden met hunne huisge- nooten. De zaal was te acht uur reeds ge heel gevuld De enkele nakomers moesten om een plaats zoeken. Een zeer goed or kest onder leiding van den heer J. v d. Wilk begroette de aanwezigen met vroolijke opgewekte muziek die reeds dadelijk stem ming in de zaal bracht De korpsleden trok ken de bijzondere aandacht. Zij waren n.l. voor het eerst in nieuwe uniformen gesto ken in verband met den feestelijke gelegen heid aangeschaft Deze mooie frissche uni formen doen het zeer goed Te ruim acht uur opende de voorzitter van de Feestcommissie de heer Chr. van der Pluym de vergadering met een hoogge stemde feestrede, waarin hij allereerst het bestuur, de leden, de oudleden, de dona teurs en verdere genoodigden hartelijk wel kom heette Het deed hem leed dat de di rectie verhinderd was aanwezig te zijn Hij dankte de beschermheeren voor de mede werking en steun, thans ook weder in bij zondere mate genoten Ook de directeur de heer Dik kon wegens werkzaamheden te Warmond niet bij de opening aanwezig zijn, doch deze zal het verdere gedeelte van den avond komen bijwonen. Ook hem gedacht hij met dankbaarheid Verder dankte hij de huldigingscommissie uit de dames en uit de donateurs en de heeren van Ingen Sche- nau en Lau voor hun steun en medewerken. Even terugblikkend in het verleden her dacht hij enkele door den dood ontvallen leden oudleden en donateurs om daarna te besluiten met enkele mededeelingen waar onder ook dat hedenavond in de pauze eenige jongedames ververschingen zouden aanbieden. Met den wensch dat deze oudejaarsavond een waardigen inzet zal vormen tot de fees telijkheden. verklaarde hij den feestavond voor geopend. Hierna kwam het internationaal variété- gezelschap Ibelings, voor deze gelegenheid door de regelingscommissie geëngageerd, aan de beurt Het mooie, rijke en zeer afwisse lend programma werd op keurige wijze uit gevoerd. Wij kunnen niet alle nummers be spreken en wanneer wij er een enkele ar tiste of artist uit de velen noemden, zouden we anderen onrecht doen. Daarom volstaan wij met nadrukkelijk vast te stellen, dat deze uitvoering op hoog peil stond. Het pu bliek heeft het weten te waardeeren. Er werd met groote aandacht geh'^W en na elk nummer volgde steeds een warm applaus en menig artiste of artist werd meer dan eens teruggeroepen. Te halftwaalf was de uitvoering geëin digd en werd een korte pauze gehouden waarin ververschingen werden aangeboden. Klokke twaalf had de plechtige herden king plaats van Oud en Nieuw, door uit voering van een feestcantate, woorden van den heer B. A. Devilee. geheel toepasselijk op deze feestelijke eelpw"-he;d getoonzet door den heer Ger. Dik Deze cantate, op verdienstelijke wijze gedirigeerd door mej. Jos. Spendel en begeleid door mej. jretha Spendel. maakte diepen indruk Vooral viel de solo-zangnartij van mej. J. Spendel ^eer in den smaak. Daarna werd de Lij uitstek geslaagde avond met een muzikalen ommegang be sloten. En nu krijgen wij Zaterdag van 3 tot 5 uur bij gunstig weer een muzikale rond wandeling door de stad, waarna op Zon dag a.s. de vereeniging 's middags in den Foyer der Stadsgehoorzaal receptie houdt. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS Op uitnoodiging van het bestuur van de afdeeling Leiden van den „Bond van Ned. Onderwijzers" trad gisteravond in het Nuls gebouw de voorzitter van den Bond. de heer J. J. Lamers. te Amsterdam, op met het onderwerp: Wat deed de Bond voor de onderwijzers-salarissen De heer N F Kooistra. voorzitter van de Leidsche afdeeling. opende de vergadering met een woord van welkom aan den spre ker. enkele raadsleden en de aanwezigen en wees er verder op hoe noodig het is. dat de rijen van de organisatie worden ver sterkt. Deze vergadering is bedachl als een inzet voor een flinke poging daartoe De heer Lamers. hierna het woord ver krijgende. begon met te wijzen op de twee groote taken, welke de Bond zich steeds tot doel heeft gesteld, nl. lo. de bevordering van de materieele en geestelijke belangpn van zijn leden en 2o. strijden voor de be langen van het aan de hoede der onder wijzers toevertrouwde kind. Spreker schetste daarna uitvoerig hoe de materieele toestand van de onderwijzer vroeger was. hoe tot 1920 de strijd voor verbetering plaatselijk door de afdeelingen bij de gemeenteraden werd gevoerd en hoe daarna, toen besloten was dat de salarissen der onderwijzers bij Kon. besluit zouden worden geregeld en deze in het ..bezoldi gingsbesluit" waren opgenomen, de actie voor verbetering werd verplaatst naar Den Haag. Dit heeft de actie vaak aan het oog der leden onttrokken, maar spreker toonde niet temin aan hoe er hard gewerkt is en hoe noodzakelijk het is. dat epn sterke vakbond zijn invloed blijft uitoefenen. Het duidelijk betoog werd met onverdeelde aandacht gevolgd Een opmerking van een der aanwezigen als zou de toestand bevre digend zijn. werd door den spreker uitvoerig weerlegd ten genoegen der vergadering. Met een woord van dank aan den heer Lamers en een opwekking aan de vergade ring om voor versterking van de organisatie te zorgen, sloot de voorzitter de vergadering. LEZING Prof. L. PICARD. Gisteravond heeft prof. L. Picard, hoog leeraar in de archaeologie aan de universi teit te Lyon in de college-zaftl van hel Bo tanisch Laboratorium alhier op uitnoodiging van de Leidsche vereeniging voor weten schappelijke voordrachten een lezing gehou den over hel heiligdom van Delphi volgens de laatste onderzoekingen. De voordracht, die door de aanwezigen o.w. verschillende hoogleeraren. met groote belangstelling werd gevolgd en door tal van fraaie lichtbeelden werd verduidelijkt, werd ook bijgewoond door den Franschen gezant, den heer de Marcilly en zijn echtgenoote. ALLIANCE FRANCAISE. Slechts weinig leden van de afdeeling wa ren opgekomen om de lezing bij te wonen van Emile Sorel over: „Les poètes de l'in- timilé". Verscheidene leden waren ongetwijfeld de lezing gaan bijwonen van prof. Picard. Dit ontmoedigde den conférencier in het geheel niet, hij was blij dat er een intieme sfeer zou zijn, die men in een volle zaal tevergeefs zou zoeken. Het begrip intimiteit is moeilijk te defi- niëeren. Door geestig vertelde anecdotes irachtte hij zijn bedoeling duidelijk te ma ken. Het is de intimiteit van een gelukkig gezin. Hoeveel gezinnen zijn er zoo, vooral in de burgerstanden, waar alle leden van het gezin eendrachtig en gedragen door liefde, werken en samenwerken. Laat de vreemdeling zich niet laten misleiden door het onjuiste beeld, dat de litteratuur van de Fransche vrouw geeft De conférencier las gedichten voor van Sully Prud'homme, Alfred de Musset, Auguste Dorchain, Jean Renoir, Madame Delarus-Mardrus, Baudelaire, Gauthier-Fer- rères. Na het sombere „renoncement" van dezen laatste, eindigde hij met een gedicht, waaruit de intimiteit spreekt, zooals hij die gekend heeft in zijn geboortestreek en die hij altijd terugvindt in ons land, n.l. met „L'Eternelle Chanson" van Rosemond Gérard en het bekende „Lorsque tu seras vieille" van Rousard Er werd hartelijk geklapt door de dank bare aanwezigen: degenen, die waren weg gebleven. misschien wel door de herinnering aan een minder belangrijke lezing door den zelfden spreker eenige jaren geleden te Lei den gehouden, hadden ongelijk. BUITENGEWONE BIJEENKOMST DER LEIDSCHE FRIEZEN. Gisteravond hield het selskip „FryslAn" iD de groote bovenzaal van „De Harmonie" een z.g. „butengewoane gearkomste" waar in als spreker optrad de heer D. J Visser. eeD der voormannen iL de nipuw Friesche bewpging te s-Gravpnhage. terwijl mej T van Tuin.n. van hier. haar medewerking verleende door het zingen van eenige door haarzelf gedichte liederen, die, evenals bij vorige gelegenheden, zeer bevielen. De opkomst was zeer bevredigend. Nadat de voorzitter, de heer Nyholt. met een kort welkomstwoord had geopend en de vergaderden staanden het Friesche Volkslied hadden gezongen, droeg de spreker eenige ernstige stukken in proza en poëzie voor van Pieter Jelles. Sytstra en mejuffr. Kloosterman, afgewisseld door liederen door mej. Van Tuinen. Na de pauze gaf de heer Visser een aan tal komische bijdragen, die niet minder dan de ernstige stukken den bijval der aanwe zigen oogstte. Het was een goede avond voor de Friezen in de Sleutelstad, vooral ook door een op gewekt „afternei dounsjen" waardoor men zich weder gevoelde alsof men in ..HeitelAn" zelf was. A.-R. KIESVEREENIGING. In de gisteravond gehouden vergadering der A.-R. Kiesvereeniging werd de groslijst van candidaten voor de a s raadsverkiezin gen als volgt vastgesteld (alfabetisch): P. Boot, H. Buurman. F Eikerbout. J. G. van Es, T. S Goslinga D Huinink. B. J. Huurman, J. Karstens, mr. P. G. Knibbe, Tj. Kuipers, A. B. Mulder. J. P Mulder. D. Par- mentier, A. J. Schoneveld. J. v. d. Steen. mr. F. H. v. d. Tas en K. Wielenga E.zn. NIEUWE VORMEN VAN OORLOG EN HUN BESTRIJDING. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van de Int. Anti-Militaristenvereeniging sprak gisteravond in de Nutszaal voor een vrij talrijk publiek de heer B. de Ligt uit Génève over bovengenoemd onderwerp. Na door den afdeelingsvoorzitter te zijn ingeleid, ving de heer de Ligt aan met up te merken, dat al heerscht momenteel in West-Europa schijnbaar rust, in werkelijk heid de verhouding der naties onderling van weinig vriendschappelijken aard is. De leuze „ontwapening" leidt slechts tot beperkte bewapening, de militaire conscrip tie blijft overal gehandhaafd, de interna tionale wapenhandel mag zich in een groo- ten bloei verheugen, kortom zelfs het in stituut, dat voorgeeft den vrede te willen brengen, volgt het oude diplomatieke stelsel van vóór 1914. De Volkenbond wil den oor log niet opheffen, doch hem slechts mono- poliseeren. Het lidmaatschap van den Vol kenbond heeft bovendien nog verschillende nadeelen, welke spr. nader uiteenzet. Amerika, dat toonaangevend is, waar het financieele kwesties in Europa betreft, be reidt een nieuwen wereldoorlog voor, een krijg, die nog veel feller zal worden dan in 1914, zoo uit politiek-economisch als uit technisch oogpunt Bij een toekomsligen oorlog zal het front minder groot zijn, doch daarachter schuilt de geweldige legermacht in den vorm van de industrieele bronnen, de voedselvoorzie ning, enz. De bestrijding zal daarom volgens spr. voornamelijk gericht zijn op verstop ping van de toegangswegen en vernieling van de groote centra van munitie- en voed selopslagplaatsen. Bomaanslagen, vanuit vliegmachines, gasaanvallen, zullen in de toekomst derhalve de voornaamste vormen van oorlog zijn. De conscriptie zal niet al leen de mannen, maar ook de vrouwen in den oorlog betrekken, zij het dan ook, dat deze laatsten niet direct krijg zullen voeren. Als middelen tot bestrijding noemde apr. in de eerste plaats de opvoeding der jeugd in de scholen en verder massale weigering van heel het proletariaat om mede te wer ken tot de munitie-productie en afschaffing van de gebruikmaking van onderdrukte ge kleurde rassen als gewapende macht. Tenslotte betoogde spr. uitvoerig, hoe in ieder individu het verantwoordelijkheidsge voel niet worden gewekt ten opzichte van het door hem verrichte werk in zooverre dit met den oorlog uitstaande heeft. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling met den spreker werd door geen der aanwezigen gebruik gemaakt, zoodat hierna de vergadering werd gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren A. C. v Bruggen en G. G. Vredendaal (beiden Den Haag). Naast het mooie succes hetwelk het dubbelmannenkwartet „Inter Nos" de vo rige week behaalde, heeft het thans een nieuw resultaat te hoeken, zij het ook van geheel anderen aard De Haagsrv- compo nist A. Werner, met wiens compositie ..Se renade" door „Inter Nos" de eereprijs en directeursprijs werd behaald, heeft, uit er kenning voor deze bijzondere prestatie, zijn nieuwste compositie „Ave Maria", vriend schappelijk opgedragen aan het dubbel mannenkwartet „Inter Nos" en zijn direc teur den heer D. van Wouw. „Inter Nos" heeft vanzelfsprekend deze vereerende opdracht dankbaar aanvaard. De eerste uitvoering daarvan zal waarschijn lijk door „Inter Nos" binnenkort in Den Haag worden gegeven. Ten nadeele van den student S. is gis termiddag omstreek? 4 uur een rijwiel ont vreemd. dal h*ij vnrtr oen der laboraforia van hel nieuwe Academisch Ziekenhuis had achtergelaten, BINNENLAND. De opbrengst der Rijksmiddelen over Januari. De Tweede Kamer neemt het uitbreidings plan voor Haarlem aan. Bestuursvergadering van den Bond van Rundveefokvereenigingen in de Rijnstreek. Mr. S. van Houten heden 90 jaar. BUITENLAND. 0 De Duitsche minister van financiën over de begrooting. Sir Herbert Samuel, gekozen tot voor zitter der Engelsche liberale partij-orga nisatie. Het voorloopige Duitsch-Fransche han- delsaccoord is met 3 maanden verlengd. Gistermiddag te ongeveer halfvijf is mej. H. P. wonende in de Parkstraat, toen zij voor haar woning van de fiets wilde springen, uitgegleden en gevallen, waardoor zij haar rechterbeen brak Door den Eerste- Hutpdienst werd zij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht De Commissaris van Politie alhier ver strekt inlichtingen omtrent een rijwiel, dat onbeheerd voor een winkel op de Haarlem merstraat werd aangetroffen. Gisteren is hel l1/»-jarig zoontje van den heer R., wonende in den Koninginnehof met zijn hoofd tegen den rand van de 'am- brizeering gevallen, waardoor de kleine een ernstige wonde bekwam. Door den E. H D. werd het ventje naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd waar de wonde werd gehecht. Sinds eenige dagen houden zich hier ter stede een paar mannen op, die koperen ringen met steenen te koop aanbieden, waar van zij beweren, dat ze „echt" zijn. Inderdaad zijn het .echte" koperen ringen en „echtesteenen. Men zij op z'n hoede. Heden is in het perceel Vischraarkt 5, waarin eertijds de zaak in damesmaatklee- ding van' de dames Bruns en Akkerman ge vestigd was, de heeren- en dameski*-er- makerij van de firma van Zwieten en Co. geopend. Deze zaak is een filiaal van het magazijn te Rotterdam en belast zich uitsluitend met de vervaardiging van dames- en heeren- kleeding naar maat. In de levensbeschrijving van wijlen het raadslid den heer A. I. Witmans Mz. deelden wij gisteren mede dat deze in geen enkele raadscommissie zat en evenmin zijn partijgenuote mevrouw DietrichDe Kooy. Dit is gebleken niet juist te zijn, mevrouw D. heeft zitting in de Commissie van den Ge neeskundigen dienst en de Keuringsdienst van Waren.- De heer Witmans was sedert kort lid van het bestuur van de Stedelijke Werkinrich ting. Zondagavond komt mevr. Geertruida van Vladeracken een muziekavond geven in het Leidsche Volkshuis. Zij zal volksliede ren zingen uit verschillende landen, voorn. Nederlandsche en daarbij het lied verdui delijken door spel en gebaar, terwijl zij door haar verschillende costuums tijd en land aard zal weergeven. Men zie de advertentie. Het neutraal gemengd koor „Amicitia" directeur de heer Th. G. Polman, hoopt Donderdag 24 Februari a.s in de Graan- beurs een uilvoering te geven, met mede werking van 't muziekgezelschap „Euterpe". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. ned herv kerk. Beroepen: Te Gaast en Terwoude (toez.) H. B. Spijkerboer, te Midlura; Te Zandeweer J. van Grasspek, te Edam. Bedankt: Voor Sommel9dijk: W. Deur* te Schoonhoven. geref. kerken. Tweetal: Te Watergraafsmeer: M. Gra- vendijk. te Dordrecht, en E. D. Kraan, te Vlaardingen. Beroepen: Te Ihrhove (O. F.): W. Lendu- ring, cand te Helsen (Bentheira): Te Fij- üaart (N. B.): P. P. Kuiper, cand. te Kampen

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1