AGENDA. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. tl TELEGRAMMEN, j Woensdag. Amicitia (Breestraat): Alliance Frangaise. Conférence de M. Emile Sorel. 8 uur. Botanisch Laboralorium (Nonnensteeg): Leidsche Ver. voor Wetensch. Voordrachten. Prof. Ch. Picard uit Lyon over ,,Le sane- tuaire de Delphes, d'après 1'exploration récente". 8 uur. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomst te 8 uur. Nntsgebonw: Spr. de heer B. de Ligt over „Nieuwe vormen van oorlog en hun bestrijding". 8 uur. Wijkgebouw Langestraat 67—09: Ont- wikkelingsavond. Spr. mej. Snellen. 8 uur. Katwijk-aan-Zee (Gemeentezaal): Filmvoorstelling „De eeuwige stilte". Half- acht Noordwjjk, (V ereenigingsgeb. Hoofd straat): Propaganda-avond Noordtvgksche Reddingsbrigade. Halfacht. Sassenheim, (GereL Kerk)Orgel bespeling door den heer Kenning. 8 uur. Donderdag. 'Academiegebouw (Kloksteeg S3)We tenschappelijke voordracht over het Ks- tholicisme van prof. J. P. Verhaar, uit Warmond. 8 uur. Graan beurs: Prop.-feestavond Jeugdbond voor Onthouding. 8 uur. Jeruël (Groenesteeg 16): Lichtbeelden te halfzes en 8 uur nam. OosterkerkApologetische lezing van dr. Locher. 8 uur. Stadszaal (kleine zaal): Demonstratie van de Tooneelschool. Spr. de heer Ko Arnotdi. 8 uur. Vrlldag. Leidsche Schouwburg: N.V. Nieuwe Ne- derlandsch Tooneet. „De Opstandigen". 8 u. Nutsgebouw: Gezellige bijeenkomst Ver. tot Bev. der belangen van Slechthoorenden. 8 uur. Stadszaal (kleine zaal): Piano- en liede- renavond Marge. H5fel en Dolly Reyers. 8 uur. K a l w ij k-a a n-Z e e (zaal voor Chr. Prot. Belangen). Uitvoering Chr. Zangver. „Halle lujah". Halfacht Rijneburg (Central)Spr. dr. Van der Valk, Halfacht. Zaterdag. Harmonie (bovenzaal): Ver. tot Bev. der Bijenteelt. Spr. de heer Joustra, uit Amers. foort. 8 uur. Nutsgebouw: Openbare voordracht mevr. Van IngenJelgersma over hot Soefisme. 8 uur. Stadszaal: Carnavalsfeest „Nut en Ver maak". 97> uur. Den Haag (Laan van Meerdervoort 106a) Alg. verg van aandeelhouders N.V. Rijnlandscbe Betonbouwmaatschappij. Na middag 4 uur. Zondag. Nutsgebouw: Soefi-eeredienst 11 uur vm. Maandag. Leidsche Schouwburg: N.V Het Schouw- tooneel: „De Wijze Kater". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor- itellinzt-n te 8 uur Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 lol 4 uur kindpr- en tamilie matinée. „Citv theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop- voorsMlinepn te 8 uur. 's Woensdags en 'e Zaterdags matinée te 2 irur. „Cuxor theater". Stationsweg Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur *s Woensdags en 'a Zaterdags matinée te 2 uur Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling van moderne gehruiks- en sipraardewerk Van halfacht tol halftien nam. Zondags niet. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 lot en met Zondag 20 Febr. a s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Petle, K. Ra penburg. 12. Telefoon 694. en naar een plaats in Vlaanderen moet, is verplicht in het Zuid-Station te Brussel uit te stappen, de stad door te trekken, wat steeds een ven-etend tijdverlies veroorzaakt en in het Noord-station een anderen trein nemen. Omgekeerd is hetzelfde hel geval. De Noord- en Zuidstations zijn zooals men dat hier noemt ..Kopstalions" met doodloo- pende sporen. Deze stations zijn zoo ge- iegon. dat er te Brussel ook eigenlijk van geen centraal station sprake is en iemand die niet precies in het centrum van de stad woont, eerst een vrij grooten afstand heeft af le leggen, alvorena hij een trein nemen kan. De internationale treinen verliezen te Brussel, door dezen stand van zaken veel tijd. moeten rond de stad rijden langs een onpraelischen ringspoorweg, zijn steeds verplicht van locomotief te wisselen. En dan is er nog het feit, dat de Noord- en Zuid stations aan de eischen van het steeds groofer wordende verkeer niet meer kun nen voldoen. In het Noordstation komen n.l. gemiddeld 12 treinen ner uur aan, en vertrekken er evenveel. Gemiddeld ver werkt hel Noordslation 120.900 reizigers per dag. wat echter, op drukke dagen, als tijdens de verlofperiode vee! hooger wordt opgevoerd. Met Paschen 1922 bedroeg het aantal reiz-cer» h v. 190 000 Om dit allés te verhelpen bestudeerde hel Belgisch spoorwegbebeer van 1896 alle ont werpen, die nuttig schenen. Er waren er drie- rergrooting van de bestaan-V -s. Noord en Zuid: verplaatsing van het Noord- stat-on in de richting van de U wel be kende voorstad Schaarbeek en zelfs ver vanging van het Nonrdsfafinn door dat van Schaarbeek en tenslotte het tot stand bren gen van een rechtslreefcsche verbinding tusschen Noord- en Zuidstations. Techni sche studiecommissies werden gevormd, men beraadslaagde in den schoot der re geering, het vraagstuk werd onderzocht door de Brusselsche overheden, in de pers, het bleef lang het onderwerp van een open baar debat tot dé eerste twee ontwerpen werden verworpen als nadeelig en ontoe reikend en eensgezind werd in 1900 door de Belgische Kamer een ontwerp goedge keurd, dat de derde oplossing: een Xoord- Zuid-verbinding voorzag: 1 omdat aldus de ■Noord- en Zuidstations aan de immer stij gende behoeften van de exploitatie zouden kunnen voldoen; 2. het Belgisch spoorweg net niet meer zou gescheiden zijn door den afstand tusschen de twee Brusselsche hoofdstations; 3. de exploitatie der beide stations door het afschaffen van het veel vuldig rangeeren, het terugrijden, het ga- reeren, het weer ter plaatse voeren en het vertrekken der treinen, die op een doodloo pend spoor uitkomen, zou worden belem merd De verbinding zou in de lucht wor den aangelegd tusschen de Zuidlaan en de Kapellekerk en van de Kapellekerk tot aan de Kruidtuinlaan, d. i. over ongeveer twee derden van haar lengte, onder den grond. De beslaande Kruidtuin naast het Noord- station zou gedeeltelijk verdwijnen of ver plaatst worden. Het was een besluit, dat toegejuicht werd en men stelde zich onmiddellijk aan het work. 82 millioen franc werd betaald voor de onteigening van ruim 12 H.A. grond, hnizen werden gesloopt, grondvesten gelegd, ijzeren bruggen gebonwd. Wie aan het Zuid- station vertrekt ziet, vóór het gebouw, een gevaarte verrijzen: reeds uitgevoerde werken van de Noord-Zuidverbinding. De Putterij- wijk werd onteigend, p'.atge'egd. Ingrijpende veranderingen hadden plaats in het hartje van Brussel, die groote geldsommen kostte, in totaal niet minder dan 6.265.000 goud franc. Met het geld voor de onteigeningen uitgegeven stegen de uitgaven aldus tot 88 265.000 goudfranc. Toen de oorlog uitbrak, vielen de werken begrijpelijkerwijze stil. De verwezenlijking van het ontwerp, dat achttienmaal de toets van een Kamerdebat onderging, werd na den wapenstilstand echter opnieuw ter hand ge nomen. Elk minister van Spoorwegen ver dedigde het ontwerp in de Belgische Kamer, die het telkens opnieuw goedkeurde. Tot in 1922 plots een „volte-face" werd gemaakt. Daags na de benneming van den Luiksehen volksvertegenwoordiger Neujean tot minister van Spoorwegen, deed het gerucht de ronde, dat de regeering afzag van de Noord-Zuid verbinding, dit na een conferentie tnsschen de.i minister en de heeren Max en Lemon- nier, onderscheidenlp burgemeester en wethouder van de Belgische hoofdstad, en werkelijk op 13 Juli 1922 diende de re geering een wetsontwerp in, waarbij de geruchten werden bevestigd: de Noord-Zuid verbinding werd opgegeven en aan al de bover opgenoemde moeilijkheden zon een oplossing worden gegeven door het dertig jaar geleden eensgezind verworpen ontwerp van vergrooting der huidige stations. Men begrijpt, welke toestand aldus in het leren werd geroepen. Men aanbad wat vroege: verbrand werd of omgekeerd. Op rrnnd waarvan, zal men zich afvragen. That 's the question, want het antwoord hierop móet de knoop van het vraagstuk doorhakken en uitmaken of de verantwoor delijke bewindslieden in België zich voor eeuwig hebben belachelijk gemaakt Wij zullen ons wel wachten daaromtrent uit spraak te doen en den lezer overlaten te oordeelen in welke mate kan gerekend wor den op bet gezond oordeel van de Belgische bewindvoerders en over de waarde van het regiem, dat een dergelijke verspilling van energie in eiken vorm mogelijk schgnt le maken. Uit wat wij hebben kunnen onder zoeken en uit de redevoeringen, die wij in de Kamer te hooren krijgen, is ons ge bleken, dat de „Jonction" opgegeven wordt door wie haar vroeger halsstarrig verde digde, omdat te elfder ure zou gebleken zijn, dat zij niet onmisbaar is, dat zij noch voor het goederenverkeer noch voor het rellend materieel zon kunnen dienen, dat het oorspronkelijk doel, n.L aan de on toereikendheid van de Noord- en Zuidstations te verhelpen, niet zal worden bereikt, dat daaraan trouwens door bet behoud van kopstations ook kan worden voldaan, dat de opbrengst van de verbinding nooit de kos ten van de werken zal kannen dekken, dat een centraal station te Brussel onnoodig is, dat het graven van een tunnel op on overkomelijke bezwaren stolt wegens de aanwezigheid van drijfzand, dat boveodmn stoommachines de treinen niet door den tunpei zonden kunnen trekken, wegen3 den rook eu de gassen, dus aan den inging zender moeten vervangen worden door electrische motoren, wat weer nieuwe ran- geer-moeilijkheden zon scheppen. Tenslotte wordt als bezwaar nog opgegeven, dat, om de werken te voltooiien, nog ruim 500 miihoen franc zou moeten uitgegeven wor- der en deze bovendien nog tien jaren zon den duren. De uitgave wordt als te aan zienlijk voorgesteld met het oog op het financieel herstel van het land. Hieruit zal wei bljjken, dat wellicht nog nooit in heel de wereld een parlement in zoo'n abnor- maler toestand heeft verkeerd als thans het Belgisch parlement, nu door de regee- ring gevraagd wordt af te zien van het reeds gedeeltelijk uitgevoerde ontwerp van Noord-Zuidverbinding. In een paar jaren tijd is men tol het be sluit gekomen, dat alle deskundige technici, minislers, Kamerleden, enz. zich hebben vergist zonder dat nieuwe ontdekkingen op spoorweggebied werden gedaan dat al hel uitgegeven ge'd, waarhij nog de intresten van Je uitgegeven sommen dienen gevoegd, geschat op ongeveer 40 tot 60 millioen franc, weggegooid geld is, dal alle beraad slagingen enz tijdverspilling zijn geweest, dal om de terminologie van den Brusselaar te gebruiken, heel Je geschiedenis een „groote zwans" is gebleken Alles wal nu over de~ Noord Zuidverbinding wordt verleid, is precips het tegenovergestelde van wat vroeger als stevige argumenten werd aange haald Hel verbluffende van het geval brengt velen er toe te onderzoeken, welke geheime invloeden er aan het werk zijn ge weest. Deze geheime invlueden bestaan voor I zeker en alles schijnt er op te wijzen, dat het afzien van het plan der verbinding veeleer het resultaat is van gekonkel van intrige met hel oog op de locale belangen der Belgi sche hoofdstad, welke door den liberalen burgemeester Ad Max. die ook veel invloed heeft in de Hofkringen, blijkbaar ijverig worden gediend. De huidige stand van zaken is immers zoo dat meest alle reizigers toch ongeveer de helfl te Brussel móeten afstap pen, door de stad trekken, er eenigen tijd al ware hel slechts eenige uren doorbrengen. Dit bevordert de negotie, hel zoo sterk ont wikkelde amusementsbedrijf, terwijl de ver binding dezen toestand zou veranderen ten voordeele van de provinciebewoners, die, door niet meer verplicht (e zijn te Brussel uil te stappen, er baal bij zouden vinden. Dit is een zijde van de zaak. Een andere is, dat thans op kesten van den Staat de Putte- rijwijk is gesloopt en de stad Brussel er alle belang bij heeft om op de vrij gekomen ter reinen een nieuwe wijk le bouwen. Een scnilterende zaak zou dit worden voor de stad. die er geen cent voor zou dienen nil te geven en er raillioenen zou uithalen aan al lerlei belastingen, levering van electriciteit, enz. Deze twee doeleinden worden blijkbaar in de eerste plaats nagestreefd, wani zelfs voor een leek zijn de tegen de verbinding aangevoerde lechnische bezwaren niet steek houdend. Deze bezwaren zijn overigens door niemand mei gezag gesteund en de memorie van toelichting bij het ontwerp tot opheffing is door den schrijver opgemaakt aan de hand van naamlooze nola's van het Belgisch be heer van spoorwegen zelf Alleen het voordeel van Brussel wordl hier vooropgezet beoogd. Met geestige van het ge val is. dat dus in België hel belang van de hoofdstad alles in hel land primeert en het gezegde bevestigd wordt, dal Brussel tot een „petite Belgique" op zich zelf uitroept. Het ontwerp tot opheffing van de werken is thans in de Belgische Kamer aanhangig en krijgt dezer dagen een beslissing, die wel een goedkeuring zal zijn. De heer Poullel, destijds Belgisch minister van Spoorwegen, zei in de Kamer, loen hij het verbiniings- ontwerp verdedigde: „Zoo de Kamer ver zaak! aan de onderneming, die zooveel stu die en werk noodzakelijk maakle en reeds zooveel kosten vergde, dan moet men eeen nieuw hoofdstuk van de Belgische parlemen taire geschiedenis inluiden." Dit is onbe twistbaar juisl en de gedraaide bladzijden zullen niet de mooiste vormen van het boekl De vijanden van hel parlementaire regiem in België krijgen hiermee nieuwe wapenen in de hand Als de lezer dezer dagen verneem!, dal de verbindingswerken niet meer zullen worden voortgezet en „poor Belgium" aldus een half millioen franc, volgens de huidige gelds waarde heeft vergooid, kan hij zich deze overweging maken én zich verheugd slem- men met hel bewustzijn dat in het eigen land een dergelijke situatie toch ondenkbaar mag worden geacht. Gelukkigl MARC. DE C. VOORDRACHT KO ARNOLDI. Zooals bekend is de Tooneelschool le Amsterdam een instituut, opgericht door het Nederl Tooneelverbond. Het is een reden op zichzelf, waarom ieder, die voor tooneêl voelt, feitelijk reeds lid van deze vereeni- ging moest zijn. Want wal zou het tooneel zijn zonder een goede tooneelschool? Morgenavond komt de heer Ko Arnoldi, leeraar aan deze school. Iw in de Kleine Stadszaal spreken over „Het onderwijs in tooneelsielen in hel algemeen en dal aan de tooneelschool in het bijzonder", terwijl zes leerlingen van de school dit nader zul len demonstreeren. Deze voordracht is georganiseerd door de afd. Leiden van het Tooneelverbond en de toegang is gratis. DG OPSTANDIGEN. AmmersKOller Vrijdagavond de opvoering van „De Opstandigen" in onzen Schouw- Naar wij vernemen, zal mevr. Jo Tan burg komen bijwonen. DE ALGEMEFNE TOESTAND. Frankrijk ra Coolidge's ontwapeningsvoorstel. De Fransche ministerraad heeft het ant woord op hel Amerikaansche memorandum aangaande de ontwapening ter zee, dat Briand opgesteld heeft, goedgekeurd. Hierin wijst Briand op de blijken die Frankrijk onophoudelijk geeft van zijn be slist pacifistische gezindheid. Het weet dus beter dan eenige mogendheid het hoogge stemde doel, -de edelmoedigheid en de no belheid van het Amerikaansche initiatief naar waarde te schatten. De Fransche regeering zou zich gelukkig geprezen hebben, indien zij zich zonder voorbehoud met dit voorstel had kunnen vereenigen. Zij vreest echter, dat het succes van het le Genève aangevangen werk er door in gevaar gebracht zou kunnen worden. De conferentie der 5 mogendheden le Washington in 1921 betreffende de „capa- tal ships" was gerechtvaardigd daardoor dat deze mogendheden alleen eigenlijk leze schepen bezaten, doch de omstandigheden zijn thans veranderd. De Volkenbond werkt aan een reeks van overeenkomsten voor de fabricatie van en den handel in wapens en bereidt een conferentie voor over de alge- meene beperking der bewapeningen. Ondanks de belofte der Vereenigde Staten om het ondernomen werk voort te zetten, zou hun voorstel de zaak uil handen nemen van de voorbereidende commissie van Ge nève en een speciale conferentie der groote mogendheden in de plaats stellen, van welke de andere achleraf de beslissingen zouden moeten aanvaarden. Dit zou den i Volkenbond verzwakken en het beginsel j aantasten van de gelijkheid aller staten, waar Frankrijk vast .aan gehecht is. Bovendien hebben alle vloten der wereld belang bij de klassen van lichte schepen, die thans bedoeld worden. Alle naties moeten dus hun medewerking verleenen bij de on derhandelingen. die deze gelden. Wat de beperking der bewapeningen ter zee aangaat: Frankrijk streeft er slechts naar om zijn kusten te verdedigen en zijn verbindingen over zee te verzekeren. Het beeft te Genève twee beginselen laten voor opstellen: de beperking kan er slechts op neerkomen, dat aan elke mogendheid een globale tonnenmaat toegewezen wordt, die zij vrij blijft te verdeelen naar gelang van hare behoeften; vervolgens staat de kwestie volgens de Fransche opvatting, in verband met die der ontwapening te land en in de lucht Daar het Amerikaansche voorstel van deze beginselen afwijkt, zou de Fransche re geering, om er zich bij aan te sluiten, zich moeten tegenspreken, zichzelf in het open baar verloochenen en het voorbeeld der con ferentie van Rome in 1924 verbiedt te hopen, dat het begeerde resultaat bereikt zou wor den. want de niet-vertegenwoordigde mo gendheden zouden de beginselen, welke zon der haar vastgesteld zouden ziin. niet aan vaarden. In tegenstelling met hetgeen de Ameri kaansche regeering meent, gelooft de Fran sche regeering, in den tegenwoordigen stand der werkzaamheden der voorbereidende commissie, dat deze, op voorwaarde dat de vertegenwoordigde mogendheden, evenals zij, bezield zijn door den vasten wil om lot een resultaat le komen, in haar a.s. zitting de beslissing kan nemen, die haar in staat zou stellen om met groote kans van slagen de algemeene onlwapenings-conferentie bij een te roepen Zij meent dus, dat door de voorbereidende commissie van Genève het Amerikaansche voorstel bestudeerd kan wor den. BELGIE. Interpellatie over de Dnitsche ontwapening. In zijn antwoord op de interpellatie van Carton de Wiarl over de ontwapening van Duitschland, erkende Vandervelde, dat in België zoowel als in Frankrijk de beslissin gen van Genève ter zake van de controle commissie en het recht van investigate niet in alle kringen met onvermengde voldoening ontvangen zijn. Vandervelde vereenigt zich met Carton de Wiart om geen overdreven vertrouwen te stellen in de investigates van den Volkenbond Hij is het evenzeer met hem eens om aan te nemen, dat het wenschelijk zou zijn oen speciale controle in de gedemilitariseerde zone in te voeren. De minister verklaarde, dal het onjuist is dat men zich te Genève bezig gehouden zou hebben met een vervroegde ontruiming van den linker-Rijnoever. Wal de kwestie aan gaat van de ontruiming, voorzien door het verdrag, zal alles ten slotte afhangen van de waarborgen, die Duitschland zal kunnen en willen geven, o.a. voor de gedemilitari seerde zone, misschien ook van een alge meene definitieve regeling van hel probleem der schadevergoeding in verband met dal der inlergeallieerde schulden en, wat België in het bijzonder aangaat, van de over neming der marken, maar eveneens van den graad van vertrouwen, dien de buren van Duitschland zullen kunnen stellen in de stabiliteit der republikeinsche instellin gen, in de realiteit van de vorderingen van de vredesgezinde democratie aan de over zijde van den Rijn. Vandervelde had het vervolgens over de onarhankelijkheid van het Duitsche leger, waarvan de groote leiders allen bijna man nen van het vroegere régime zijn. In vele opzichten is de ontwapening van Duitsch land een werkelijkheid Wal de geheime wapendepots, de militaire oefeningen van de sportorganisaties enz. aangaat, zij. die verantwoordelijk zijn voor Beigiê's nationale verdediging, hechlen aan deze teiten geen overdreven belang. Duitschland zou niet in staat zijn om in het Westen beslissende offensieve operalies le ondernemen, doch zijn oorlogsmacht blijft geweldig. Zinspelend op de mogelijkheid, dat de geallieerden gedwongen zouden zijn hun strijdkrachten terug te brengen lot het peil der Rijksweer of dal het verdrag ongeldig zou worden, verklaarde Vandervelde dal de ontwapening algemeen zal zijn of er niet zal komen. De zedelijke ontwapening vol gens de formule van Genève: arbitrage, veiligheid, ontwapening, is hel ideaal van Belgiè. Het woord nemend na den minister wenschte Carton de Wiart te weten ol er, nu de Volkenbond de ontwapeningsconlrole ook in het bezette gebied uitoefent, iets ver anderd is in het rechl van polilie en con trole der bezettingstroepen. De minister van oorlog antwoordde ont kennend en voegde er bij. dat de inter- geallieerde militaire controlecommissie geen rol meer speelt. Door deze af le schaffen, hebben wij een daad verricht van hooge politieke wijsheid. Hij wenscht, dal de vre desgezinde elementen in Duitschland de overhand zullen krijgen, want deze alleen zullen den vrede in Europa kunnen verzeke ren Een nieuwen oorlog mogen we echter bij onze berekeningen niel uitsluiten Daar ons land open ligt. moeten wij er voor zor gen legen nemen Hij besloot zijn rede met de hoop uil le drukken, dat de vaderland lievende gevoelens der parlementsleden ge richt zullen zijn op de organisatie der ver dediging. FRANKRIJK. Een nationaal werkloosheidsfonds. De Kamer heeft een initiatief-ontwerp van de regeering aangenomen, strekkende lol het openen van een erediel van 10 mil lioen voor een nationaal werkloosheids- fonds, nadat Poincaré had gezegd dat. ais het aantal werkloozen grooter wordt, men de credielen noodzakelijkerwijze ook moest verhoogen De regeering heeft het initiatief genomen voor een besluit tol verhooging van de uilkeering aan werkloozen en zal de bijdrage va nden «taal in de gemeente lijke werkloosheidsuitkeering tot 60 pCt. verhoogen. I NOORWEGEN. Staking in; Gisteren is in Noorwegen de stakgl de ijzer-, textiel- en schoenntiverh-y gebroken Ze omvat I2.U00 man Htl flict is ontstaan over de loonen Dt gevers hadden een loonsverlaging vy pCt. voorgesteld, terwijl de arbeiders s! een van 6.7 pCt. wilden toestaan. De arbeiders beroepen zich op den cieelen index voor de kosten van l«, onderhoud, de patroons voeren aan dal bedrijven, waarin vroeger 8000 man i werkten dan nu. toch al noodlijdend zonder ingrijpende loonsverlaging mei dergang bedreigd worden. POLEN. De betrekkinges met Dnittchla In antwoord op de Duitsche nota dt# de leider der Poolsche delegatie me* volgens de instructie der Poolsche re de Poolsche delegatie voor de hand?', sprekingen Berlijn verlaat. Tevens Duitsche voorstel verworpen om de i-ij lijke handelsbesprekingen te 0Ld'*rbr»| en vooreerst de kwestie van het veslipi recht te bespreken. VEREENIGDE STATEN. Geen voedingsbodi Volgens een bericht uit New-York te'! communistische partij der Ver. Staten 8 leden tegen 35.000 in 1919. CHINA. Wat gebeurt i In 't Engelsche Lagerhuis vroeg mem Sir Austen Chamberlain, of het berioh'. de onderhandelingen te Hankau afgcörrt zijn, gegrond is. Hij antwoordde da! tot nog toe geen officieele bevestiging vangen heeft. Overigens geen verandering. Naar luid van berichten uit Japani bron. heeft de regeering le Peking aan Britsche regeering meegedeeld, dal w< regeling ook betreffende Hankau moge den getroffen, de regeering te Peking daa eerst nog haar ratificatie zou moeten gei BUTTTTNLANDSCH GEMF.NG1 DOOR ZIJN VROUW VERMOORD. Grosavescu, een tenor van de Wee&s! opera, is gistermiddag door xijd vrus met wie hij dne jaar getrouwd was, i geschoten. Hij zou vandaag naar Berl gaan, waar hij als gast in de opera iidj zou. Zijn vrouw had hem willen vergti len, doch Grosavescu had haar dat ge» gerd. Op deze weigering liep zij naar slaapkamer, haalde haar mans revot uit de la van de waschtafel en schoot b neer. De vrouw is in heohtenis genomen. WRAAK OP EEN DOKTER. To Brooklyn heeft een man, die meen dat een dokter zijn zoontje vermoord t dezen den hals afgesneden. Joseph Can; het jongetje, dat zes jaar oud was, I een zware aanval va ndiphtentis te do staan. Zijn vader haalde dr Pendola, jong medicus, die deD knaap dadelijk inspuiting met anti-diphtentiserum beloofde den volgenden dag terug te I men. Het jongetje werd echter 's oir steeds zieker en toen de dokter den genden dag terugkwam, lag het op sten Dr. Pendola bet nog een ziekewagen men om het kind naar een ziekenhui! brengen, maar toen de auto kwam het kind al dood. ,,De dokter heeft I vermoord",zei Frank Caruso, de vad tot een anderen arts, die met de auto 0 kwam. De man, die gek was van verdr over den dood van zijn zoontje, zwoer c familie, dat hij wraak op den dokter nemen. Toen deze eenigen tijd later rugkwam, liet Caruso hem in de sl«» mer en vloog hem daar naar de ketf een hevig gevecht, slaagde Caruso den dokter op het bed te werpen en e* hij hem de keel af Vervolgens be»t zijn gezin, dat verlamd van schrik bad tl gezien, zich kalm te houden en ging De politie heeft hem later bij zijn op Staten-eiland aangehouden. ONTPLOFFING IN EEN BUSKRUITFABRIEK. In de buskruitfabriek Martin te Pirnu' heeft een .ontploffing plaats gehad door een gedeelte der fabriek werd vert)* Een arbeider werd later 100 M v»»rd»r koold teruggevonden Een andere arbw die tengevolge van de ontploffinu ver"1 lijk om het leven is gekomen he^fl nu toe niet bunnen vinden Een derd-1 beider werd ernstig gewond. MET MAN EN MUIS VERGAAN. Volgens de Corriere dol la Sera. is 1 Zuid-Slavische s.s „ïzraban" tijden.-' hevigen storm bij Cattaro vermudc-lij* man en muis vergaan. DE AARDBEVING IN HERZEGOWB" Volgens de inlichtingen, waarover tot nog toe beschikt zou het aantal offers der aardbeving in Herzegowin* Zuid-Dalmatië niet groot zijn wegen? geringe bevolkingsdichtheid Men slechts eenige tientallen dooden -in P"r I den 1200 Huizen zijn ingestort of beschadigd. o COOLIDGE's ontwafeningspu'B WASHINGTON. 16 Febr. (Reuter) de Amerik. minister van buiten! zak?' fS het Fransche antwoord op het voord?' ontwapening ter zee nader besprekerj bracht de misverstanden aan hpl 'if^| aangaande de eigenlijke hedoeling Amerikaansohe voorstellen in nmMl en zeide dat een onbepaald uitstel

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2