RADIO-PROGRAMMA AGENDA. TELEGRAMMEN. eener vertegenwoordiging van Tsjecho-Slo- wakije bij het Yaticaan, daar moet worden voortgegaan met het bespreken der kwestie, wat nog geruimen tijd zaj vergen. Het Va- ticaan heeft reeds, onder zekere voorwaar den, zijn toestemming gegeven tot het be perken van het aantal bisdommen, maar daarna is er stagnatie gekomen in de be sprekingen. Het Vaticaan is ook, wat de wijze van benoeming der bisschepen be treft, van een gansch andere meening dari* de Tsjecho-Slovaaksche juristen. Ais de mi nister de belangen van den Staat iD de toe komst met kracht verdedigt, doet hij dat zonder nevenbedoelingen en men heeft daarin niet te zien eenige vijandelijkheid jegens het Vaticaan. REDE VAN WILBUR. NEW-YORK, 14 Febr. (Ned tel Ag) draadl. De minister van marine Wilbur hield aan het diner Nationaal Republikeinsche Club Zaterdag ter viering van den Lincolnsday gegeven een rede, waarin hij o.a. zeide: Amerika geniet thans de zegeningen van den vrede en leeft in voorspoed; maar in het buitenland is gevaar voor het uitbreken van den oorlog op geestelijk terrein en men staat er gereed, ons volk den materieelen oorlog te verklaren. De derde internationale poogt ons gouvernement aan te vallen en de grondbeginselen die het Amerikaansche volk de zijne noemt. Wij dienen daarom sterk te zijn en een krachtig leger alsmede een sterke marine te bezitten in geval de wereldrevo lutie mocht uitbreken. UIT CHINA. WASHINGTON, 13 Febr. (Reuter). Het departement van marine deelt mede dat de Amerikaansche mannjers die kort geleden in Sjanghai zijn aangekomen, verdeeld zijn over de verschillende Amerikaajasehe oor logsschepen in deze haven Zij zijn niet ge land en zuilen ook niet landen tenzij de toestand de Amerikanen die aldaar ver blijf houden, in gevaar kunnen brengen. De Amerikaansche regeering heeft alleen normale voorzorgsmaatregelen genomen om zioh in geval van noodtoestand of on lusten te kunnen weren. LONDEN, 13 Febr. (E.T.A. Draadloos). Het tweede bataljon Durham lichte infan terie en de Gloucestershire regimenten die vanuit Indië werden weggezonden, heb ben Sjanghai bereikt. Een persmelding uit Sjanghai laat uitkomen dat door de aan komst van deze troepen de bezorgdheid is weggenomen die in de internationale ves tigingen heeft gehearscht sinds het ge peupel de Rriteche concessie in Hankau is binnengevallen. Nogmaals wordt er op ge wezen dat Chamberlain Donderdag 1.1. ra het Lagerhuis verklaard heeft dat alleen die troepen in Sjanghai zouden landen als noodig waren voor de bescherming van het leven en de belangen der Bntsche on derdanen. Alle verdère troepen die uit de MiddelL Zee en uit Engeland zullen ver trekken, zullen zich ra Hongkong vereeni gen en niot doortrekken naar Sjanghai, tenzij het gevaar hot eischt. Ondertusschen wacht men nog op de be vestiging uit Hankau dat Tsjen de Kanton neesche minister van buitenlandsche zaken de overeenkomst betreffende de concessie beeft geteekend, welke zooals Chamberlain Donderdag in het Lagerhuis verklaard heeft eindelijk geteekend is. De verklarin gen van Chamberlain in het Lagerhuis over alle kwesties aangaande China zijn naar Hankau getelegrapheerd en men hoopt dat zij Tsjen kunnen voldoen opdat spoedig de bevestiging van de onderteekening der overeenkomst mag vernomen worden. SJANGHAI, 14 Febr. (Reuter). Voor de eerste maal sedert den Bokseropstand zijn hier heden Europeesche troepen geland. Twee Britsche regimenten hebben door de stad gedefileerd en zich naar hun kantou- nementen begeven. Door de vreemdelin- genbevolking werden de soldaten geest driftig toegejuicht. Geen enkel incident viel voor. HONGKONG, 14 Febr. (Reuter). De gou verneur van Hongkong heeft bij de regeering van Kanton geprotesteerd tegen de organi satie van een boerenleger door Chineesche soldaten in Sjatankok. De boeren waren aldaar opgehitst tegen de Engelschen. Teneinde het vertrouwen te her stellen heeft de regeering een detachement Engelschen bevolen van tijd tot tijd naar de grens op te rukken. EDISON 80 JAAR. OPSTANDIGE STUDENTEN. NEW YORK, 14 Febr. (V.D.) De pdhj gisteren in botsing gekomen met een zendtal studenten van de Harvard Univ- teit Zonder bekende reden begonnen d» den ten, die een voorstelling in het V& ville-Theater bijwoonden, met eieren ecj dere projectielen naar het tooneel te wer;« De studenten werden uit de zaal gewerkt op straat kwam het tot een botsing me! politie. 45 Studenten werden ge arrests Twee politie-agentèn en vijf studeai moesten naar het hospitaal worden bracht. TWEEHONDERDDUIZEND LIRE GESTOLEN. MILAAN, 14 Febr. (V.D.) Uit een aaq teekenden brief uit München aan de Bat' Qomraerziala Italiana zijn tweehonderd jetten van 1000 lire gestolen De brief ku in goede orde aan, doch de bankbiljet; waren verdwenen. VOOH DINSDAG 15 FEBRUARI Hilversum (1050 M1 12.00: Poli? bericht. 3.00i.00: Knipcursus. - 6.00: Concert door 'l H D.O-Orkest He Thyssens. bariton. 6.30645- Ui bouw-kwartiertje door den heer J. Sctusi oud-ref. van Landbouw, over: De sled belooning van den landbouw arbeid. 6ïö—7.45: Vervolg-les en conversatie Engelsch. 7.46 Politiebericht. 10Ï Persberichten. 8.10: R.-K Avond, i dames L. Dreissen, sopraan. H Dreia piano. Hr. J. Dreissen. viool. Dames-1 meisjeskoor o. 1. v. Marie Huf. 1. li sancti spiritus (twee koren). 2. Rede 4 den Zeereerw. Heer Rector C. A. Solle over: Katholieke Middenstanders, n been? 3. Andante, vioolconcert in b kl Ambrosio. (viool en piano), 4. a. Rt quidam, b. Rosa vernans (meisjes-koor). a. Ave Maria. Arcadelt. b. Et incarnatus Vittoria (dames-koor). 6. a. Souvenir. Dii b. Ave Maria. Cheribini (piano, viool i praan. 7. a. Kyrie St Hildegardis. b. Iti brae faclae sunt. Ingegneri (dameskoor). Vieille chanson. Biset (sopraan). 9. t 1 gende (Der H. Franciscus über die Mn schreitend). Liszt. b. Waldesrauchen, Lis 10. Gloria en sanctus. Cuypers, 3-st. (Mil „Lauda Sion" (dameskoor). Daventry (1600 M.) 11.20: Het ventry-kwarlet en solisten (contra! viool, humorist en duetten). 1.20—2) J. H. Squire Celeste Octet en F. Jones, tl ton. 3.15: Lezing: The Bible in Sjc 3.20- Causerie: Elementary music.' 4.20. Orkestconcert. 5.20: Causerie 6.35: Kinderuurtje. 6.20: Gedicht' voorlezing. 6.25: Dansmuziek. 6: Tijdsein, weerbericht, nieuw». 7J Dansmuziek 7.20: Lezing. How Natk settle their quarrels. 7.35' Piano soml van Mozart. 7.45: Lezing- Sweet I* 8.05: Concert. Schets, duetten aan piano, humorist. 8.35: „The log", rat schets. 9.05 Vocaal concert E. J. P»' bariton. 9 20- Tijdsein, weerbernieui 9.35: Lezing- The mind ol Beethw His harmonic ways. 9.55- Concert, lli taire band en R. Henderson, bariton 10.5012.20: Dansmuziek van de Rivifc club. Parijs ..Radio-Paris" (1760 M.) 15 11.20: Nieuws en muziek. 1250 2.10: Concert. Orkest Locatelli en Hr. rat. zang. 5.055 55: Concert. (piano, viool, cello). 9.05—10.50: „Rui Paris-Revue". Neger-duetten. ,,Le Tamour et te tabac". schets. Langenberg (469 M.) 10.20111 Orkeslconcert. 12.501.50: Orkesl-a cert. 4.205.15: Orkest-concert 6.20—6.00- Voorlezing. 7.50—9 20-J schöne Magelone". van Tieek en Brat H. SchubertMeisto, tenor. Orkest Probst, declamatie. Königswusterhausen (1800 M.) R 7.05: Lezingen en lassen. 7.50: ..Wale stein". Trilogie van Schiller voor den« roep bewerkt. Met orkestmuziekbegel. Hamburg (394.7 M.) 1150-11 Orkestconcert. 1.252.06: Kas muziek. 8.50f.50: Dansmtin 5.206.10: Vroolijk concert 7.20: Vocaal concert. 83) 11.10: ..Die Magd als Herrin", opera ia acte van Pergolese. Daarna dansmuzift Brussel (509 M.) en Antwerpen (266 6.206.20: Dansmuziek. 8.60—151 Galaconcert. Orkest en solisten. Haandag. Leidsche .Schouwburg: N V. Het Nieuw Rotterdamacb Tooneel 50-jang jubileum van Frits Tartaud. „De Scheepsbouwer." 8 nor. Stadszaat (groote raat): Haarfemsche Orkestvereeniging. 8 uur. „I'Union": Propaganda-kunslavond Ned. Blindenbond. 8 uur. Dinsdag. GTaanbeurs: Jaarfeest Leger des Heils. 8 uur. Nutsgebouw: Lezing van dr. Brouwer uit Oegstgeèst over „Gelijk of ongelijk". 8 uur Vakschool voor Meisjes (Rapenburg 23): ledenvergadering. 3 our nam. Volkshuis: Openb. verg. S.D.A.P. en L.B.B. Sprekers de heeren K. Ier Laan en F. S. Noordhoff, over „Ontwapening". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, K. Ra penburg 12, Telefoon 594. staan van twee soorten mogendheden, één die onderhevig is aan ontwapening ter zee, zooais Frankrijk en Italië, en een andere die er volkomen aan ontsnapt, zooals Spanje, Rusland, Turkije, Griekenland; zoodat men gevaar loopt, een onrechtvaardigen toestand in het leven te roepen. Ten tweede is het in strijd met het grond beginsel, dat in de voorbereidende commis sie te Genêve werd aanvaard, te weten de onderlinge samenhang der tand-, zee- en luchtmachten en der industrieels en demo grafische factoren. Frankrijk meent, dat de militaire kracht van een land op elk gebied moet worden ge controleerd, en dat doeltreffende en duur zame arbeid in de richting van ontwapening onmogelijk is als het object en het aantal betrokkenen beperkt is. Ook Paul Boncour deelt deze zienswijze. Duitschland juicht het nieuwe ontwape ningsvoorstel van Coolidge zeer toe. Men wijst er algemeen op, dal Duitschland reeds volledig ontwapend is, dat zijn ontwapening echter volgens den tekst van het verdrag van Versailles als de eerste stap naar atge- meene ontwapening beschouwd moet wor den. Elk voorstel, dat een schrede verder op dezen weg beteekent, wordt daarom door Duitschland met sympathie begroet. Dit geldt in het bijzonder voor hel Amerikaan- eche voorstel, hetwelk men volledig succes toewenscht. Men toont er zich vooral ver heugd over, dat het memorandum der Ver. Stalen het vooruitzicht opent der verdere medewerking van Amerika bij de voorberei dende werkzaamheden te Genève, Het bestuur van de Tweede Internationale te Brussel bijeen, heeft kennis genomen van den tekst van een manifest, dat door een uit vijf leden bestaande commissie is opge steld. Het manifest spreekt zich uit voor af schaffing der concessies in China en voor de onafhankelijkheid van China op douane-ge bied. Het dringt aan op het terugroepen der buitenlandsche troepen. Voorts protesteert het manifest tegen de Amerikaansche politiek jegens Mexico; het veroordeelt bet Italiaansche fascisme, dat er haar streeft. Hongarije. Roemenië en Bulga rije onder zijn leiding tegen Jocgo-Slaviö te vereenigen: protesteert tegen de reactie in Hongarije. Roemenië en Bulgarije: verzoekt den regeeringen, het Hérstel der Habsburgera niet toe te slaan; verheft zijn slem tegen de witte terreur in Lilhauen: verzoekt den socialisten te streven naar het vestigen van vreedzame economische en politieke betrek kingen tusschen Duitschland eq Polen; en zegt ten slotle. dat het imperialisme en het fascisme, onderling nauw verbonden, overal den wereldvrede bedreigen. DTJTTRCHT.AND. I Da onderhandelingen mei Polen Zaterdag Is aan de gevolmachtigde Duit sche delegalie een nola overhandigd, welke verklaart dal, wegens de uitzettingen van Duitschers uit Poten, de voortzetting der onderhandelingen doelloos geworden is en voorstelt de onderhandelingen te schorsen tot na afloop der besprekingen te Warschau ever een eventueele intrekking der uilwij- zingsdecreten. Van bevoegde Duitsche zijde wordt over den stand der nu reeds 2 jaren gedurende Duitsch-Poolsohe onderhandelingen medege deeld. dat er in lil tijdperk geen noemens waardige vorderingen gemaakl konden wor den Polen wil in hel bijzonder het conlrac- tueele vesligingsrecht tot een minimum bo- perken. Ofschoon Duitschland zich princi pieel bereid verklaarde op dit recht slechts aanspraak te maken voor personen, die een economische functie verrichten, weigerde Polen hel vesligingsrecht voor hel geheelc landbouwbedrijf, verder voor alle beambten en voor alle vrije beroepen Polen weigerde eveneens elke Slotle. die zekere waarbor gen geboden zou hebben voor onbelemmerde handhaving van de bepalingen betreffende de reis naar Polen, bij tijdelijk oponthoud. Ook in Ie kwestie der douanetarieven, waarbij Po'en groole Duilsche tegemoetko mingen als onvoldoende bestempelde, be slaan nog thans zeeT groote tegenstellingen. POLEN. Het rommelt weet. Ten gevolge eener rede, die de vice-minis ter-president Bartel uitgesproken heelt en die eenige uitvallen tegen de tegenwoordige houding van den Landdag bevatte, bestaat er tusschen de meerderheid der Sejmparlijen en de regeering een zekere ontstemming De christelijke democraten zullen heden bii de definitieve stemming over de begrnoling een motie van wantrouwen tegen Bartel indie nen. die hoogstwaarschijnlijk door de natio naal-democraten zal worden ondersteund. Ondanks deze oneenigheden kon de 2e lezing der begrooting in de zitting van Za terdag doorgaan. Weliswaar werd bij de stemming over de begrooting van binneni. zaken uit het persoonlijke fonds van den minister één millioen zloty geschrapt en voor andere doeleinden aangewezen. Voorloopig valt nog niet te voorspellen of het tot een ernstig conflict tusschen Sejm en regeering zal komen, daar het mogelijk is, dat de Landdag, zooals reeds zoo vaak in dergelijke gevallen bij de derde lezing der begrooting, die heden plaats heeft, inbin den zal. PORTUGAL. Strenge maatregelen tegen de revolutionairen. De ministerraad heeft besloten strenge maatregelen te treffen legen de aanstichters der revolutionaire beweging en de verant woordelijkheden vast te stellen. De siaat van beleg duurt voort, loch wordt geleidelijk minder streng. De staking van spoorweg arbeiders in hei Zuiden is afgeloopen. NOORWEGEN. Een uitsluiting. Tengevolge van het mislukken der on derhandelingen over een nieuwe foonover- eenkomst in do mijn-, textiel-, machine- en schoenenindustrie zou beden de uit sluiting beginnen De werkgevers eisehten een loonsverlaging van 25 pCt. Do uitslui ting omvat 110.000 arbeMers. GRIEKENLAND. Een aanbod aan Bulgarije. Volgens een bericht uit Weenen heeft Griekenland aan Bulgarije een vrijhaven aangeboden in den Piraeus. JAPAN. Begrooting aangenomen. Het Japansche parlement heeft de be grooting (1.730.OOOOOO jen) aangenomen. Het hoofdstuk marine sluit op 225.000.000 jen, het hoofdstuk oorlog op 212.000.000 jen. CHINA. Weer anti-Engelsche Hetze. De anti-Engelsche boycott-beweging te Hongkong is hernieuwd. Chineesche soldaten verspreiden aan den anderen kant van de grens van de Engelsche kolonie schotschrif ten met het opschrift: „Weg met het Brit sche imperialisme dat van Hongkong een verlaten eiland maaktl" Een geïllustreerd Chineesch plakkaat ver heerlijkt Lenin als stichter van het commu nisme en bevrijder van alle rassen, die door het imperialisme overwonnen zijn. De Britsche legatieraad O'Malley te Kan ton verklaarde, dat er alle aanwijzingen zijn, dat de nog hangende kwesties in zake de concessies tot oplossing zullen worden ge bracht en binnenkort een overeenkomst zal worden geteekend. Uit Kjoekiang wordt gemeld, dat alle En gelsche kooplieden, die sedert de ongeregeld heden hun bedrijf uitoefenden vsn uit sche pen in de rivier, nu besloten hebben, al hun goederen weer aan land te brengen en hun bedrijven op de oude wijze voort te zetten. De situatie is volkomen kalm. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN MOORD ONTDEKT. To Blankensee nabij Neu Strelitz is een 26-jarige boerenknecht Rohde enkele dagen geleden door den pachter Krüger omge bracht. KrOgcr had het leven van Rohde in December j.L onverwachts bij een Beriijn- sche maatschappij verzekerd voor 60.000 mark en dit gedaan door bemiddeling van een vertegenwoordiger dier maatschappij te Blankensee. Na 23 jaar zou het bedrag aan Rohde worden uitgetaald als belooning voor de bewezen diensten. Krüger. die de premie betaalde zou echter in het bezit komen van de 50.000 mark in geval Rohde voor dien tijd overleed. Het sluiten van de verzeke ring had te Blankensee heel wat opschud ding verwekt, aangezien Rohde pas kort in dienst van zijn meester was, en het geen gewoonte is een dergelijke verzekering te sluiten. Toen nu eenige dagen geleden het lijk van Rohde uil een overstroomde weide werd opgehaald werd onmiddellijk Krüger verdacht zijn knecht te hebben omgebracht, vooral daar het lijk gevonden werd op een ondiepe plaats waar een flink gebouwde man zeker niet zou zijn verdronken Uit de schouwing van het lijk bleek dat Rohde was gewurgd en vervolgens in het water gewor pen. Krüger die van de Berlijnsche verze keringsmaatschappij de 60.000 mark had opgeëischt, werd in hechtenis genomen en met hem de vertegenwoordiger van de ver zekeringsmaatschappij te Blankensee, daar men vermoedt dat deze van de plannen van Krüger op de hoogte is geweest. ,Tot nu toe heeft geen van beiden een bekentenis af gelegd. ENGELAND IN DEN MIST. Zaterdag lag over geheel Engeland weer een dikke mist. Een groot aantal personen te Londen werd aangereden of overreden, terwijl botsingen aan de orde van den dag waren In het Kanaal was de toestand werkelijk beangstigend. De bark „Justice" werd aan gevaren door het Britsche stoomschip „Mangalore". Zwaar beschadigd werd de „Justice" naar Dover gesleept. Bij een aanvaring tusschen hel Deensehe stoomschip „Signe" en het Italiaansche stoomschip ..Francesco Ciampa". bestemd voor Rotterdam, is laatstgenoemd schip ge zonken; de bemanning werd gered door de „Signe" en te Londen ontscheept. Het Spaansche a.s. „Gordejula" van ca. 2000 ton liep op het Noorsche s t. „Raa". waarvan het voorschip onmiddellijk begon te zinken. De bemanning van zestien kop pen wist zich in de reddingsbonten in vei ligheid te brengen en werd aan bonrd van het Spaansehe schip opgenomen, welk laat ste schip vrijwel onbeschadigd bleef. INBRAAK IN DE WEFWSCHE UNIVERSITEIT. Inbrekers hebben zich toegang welen te verschaffen tot het gebouw van de Ween- sche universiteit. Zij zijn verdwenen met medeneming van den gouden rectoraatske ten. geschonken door Keizer Frans I, 6 gouden superintendenten-ketenen en een bedrag van 8000 schilling. KINDERROOF. De politie te Warschau is op het spoor ge komen van omvangrijke kinderontvoeringen Hel was de laatste dagen opgevallen dat herhaaldelijk kinderen verdwenen. Donder dag nu overhandigde een moeder aan de politie een dreigbrief, waarin van haar een groote som gelds werd geëischt, als zij haar verdwenen kind terug wilde hebben. Het gelukte met dezen brief de politie, hel misdadigershol te ontdekken, waarin zes kinderen werden gevonden, gebonden en half verhongerd. Als de ontvoerders zijn drie Fransche on derwijzers en een onderwijzeres in arrest gesteld, die een volledig systeem van kin derroof hadden in elkaar gezet Tegen los geld werden dan de kinderen weer vrijgela ten. WERKLIEDEN BEDOLVEN. Bij Overhalle in West-Noorwegen zijn bij de boring van een bergtunnel acht werklie den onder gesteente bedolven, doordien een mijn te vroeg ontplofte. Van de acht zijn vier dood. GRIEPEPIDEMIE IN BULGARIJE. Op een bevolking van 5 millioen zielen zijn er volgens een officieele mededeeling in de afgeloopen week in Bulgarije 130.000 griepgevallen voorgekomen, waarvan 1500 met doodelijken afloop. NIEUWE BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIË. Verscheidene landelijke districten in Vic toria worden opnieuw door boschbranden geteisterd. HET VOORSTEL VAN PRESIDENT COOLIDGE. ROME, 14 Febr. (V.D.) In officieele krin gen verluidt, dat Mussolini het voorstel van president Coolidge tot het houden van een conferentie inzake de bewapening ter zee, zal aannemen. HET CONGRES TEGEN IMPERIALISME. BRUSSEL, 14 Febr. (Belg. Tel. Ag.) Het congres tegen de koloniale overheersching en hel imperialisme heêft met algemeene stemmen drie resoluies aangenomen. De eer ste luidt: Hel congres verleent zijn meest hartelijke steun aan de Hindoe-beweging voor de volkomen vrijheid van Indië en wenschl eveneens de volkomen emancipa tie der boeren en werklieden van Indië. In de tweede resolutie wordt de wensch uitge sproken, dat de arbeidors van alle imperia listische landen zullen strijden aan de zijde der nationale krachten voor de volkomen be vrijding der overheerschte landen. In deze resolutie wordt gevraagd, de onmiddellijke terugtrekking van alle milit. en maritieme strijdkrachten uit China en gewezen op de noodzakelijkheid van directe actie, daar onder begrepen stakingen en embargo om het transport van munitie en troepen te ver hinderen Het congres eischt de onvoorwaar delijke erkenning der nationalistische regee ring. de opheUing van alle ongelijke verdra gen en van de exterritoriale rechten en de teruggave der buitenlandsche concessies In de derde resolutie wordt gevraagd samen werking tusschen de leiders der Hindoe beweging met hel Chineesche volk opdat het. Britsche imperialisme van twee kanten worden aangevallen en wel op de beide be langrijkste punten. DE 2e INTERNATIONALE. PARIJS, 14 Febr. (Belg. Tel. Ag.) Op de bijeenkomst van het uitvoerend comité der socialistische internationale wees de Duit sche Rijkdagafgevaardigde Wels in de na middagzitting op de geheime verstandhou ding tusschen de sovjetregeering en de lei ders der Reichswehr. Hij noemde dit een voortdurend oorlogsgevaar. Ook bevestigde hij dat de leiders dor Reichswehr 50.000 dollar hadden ontvangen van de Amerikaan sche banken. DE POOLSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN WARSCHAU, 13 Febr. (Belg. Tel. Ag.). De Poolsche gevolmachtigde bij de onder handelingen usschen Polen en Duitschland voor het sluiten van een handelsverdrag tusschen beide landen, die sedert enkele dagen in Warschau verblijf houdt, heeft opdracht gekregen zich onmiddellijk naar Berlijn te begeven om het antwoord te over handigen op den brief van den Duitschen gevolmachtigde, welke Zaterdag IJ. door het Wolftbureau is gepubliceerd. Tevens ont ving hij last over te gaan tot de opheffing van don dienst van het Poolsche gezant schap als gevolg van de beslissing van' Duitschland de onderhandelingen met Po len niet voort te zetten. TSJECHO-SLOWAKIJE EN HET VATICAAN. PRAAG, 13 Febr. (Tsj. SI. persbureau). Inzake de betrekkingen tusschen Tsjecho- Slowakije en het Vaticaan heeft Benes in de Kamercommissie verklaard, dat er naar zijn meening geen concordaat kan worden gesloten voordat de regeering over een vaste meerderheid beschikt. Daartoe moet er tusschen de linker- en de rechterpartijen een compromis worden gesjolen. Tot nog toe hebben de besprekingen met het Vati caan slechts geloopen over algemeene on derwerpen en niet over een concordaat. De regeering, welke iederen godsdienststrijd afwijst, staat een scheiding van Kerk en Staat voor in den geest als in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. d. w z. zonder eenigerlei vijandelijke bedoeling ieeens de Kerk Deze scheiding moet zich vreedzaam voltrekken en in overleg met de curie. De minister verklaarde voorstander te zijn j NEW-YORK, 13 Febr. (Reuter). Ter ge legenheid van den 80sten verjaardag van den groeten Amerikaanschen uitvinder Thomas Edison waren talrijke verslagge vers naar zijn woning gestroomd om hem te interviewen. Zij troffen hem aan in ge zelschap van den automobielkoning Henrv Ford, die hem de honderden gelukselegram- men voorlas. Edison vertelde den verslag gevers van zijn uitvindingen. „De natuur", zoo zeide hij, bevat vele verrassingen, en ik vind er mijn aardigheid in deze uit hun on bekendheid te voorschijn te halen". ERNSTIGE SPOORWEGRAMP IN ENGELAND. 12 dooden. HULL, 14 FebT. (WolfO- In de aabij- heid van Huil zijn twee personentreinen op elkaar geloopen. Twaalf personen wer den gedood, terwij) een groot aantal pas sagiers gekwetst werd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DE CYCLOON IN AUSTRALIË BRISBANE (Queensland), 14 Febr. (Reu ter). In aansluiting op het bericht van den llden van deze maand, wordt gemeld, dat de overslrcomingen in de districten van Cairna aan twintig menschen het teven heeft gekost Doordat alle verbindingen verbroken zijn. ontbreken de berichten aan gaande de verwoes"ng. door den cycloon aangericht Do verlipzen. toegebracht aan den suikeroogst wordt geschat op 150 000 ton, terwijl de geheele oogst op 600.000 ton geraamd werd, SCHEVENINGEN—HATEN, 1950 K (Zakelijke omroep). MAANDAG: 8.15—S u Pers-, har* en financiecle berichten. 1.30- M Beursnoteenngen. —3.353 60: Landt»."!! berichten. 6 30-8.57: Stenografie!» J 77.18: Voordracht over Wilskracht, 2*1 beheersching etc. DINSDAG. 8.155 u.Pers-, hscdj en financieele berichten. 1212-05: li velber. 1.30—2 45: Beursnoteeringetj 3.523.57: Zuivelber 6.30—5 35: ti velber. 7 u.Duitsche lee. WOENSDAG. 8-155 u.Pers-, handjl en financieele benchten. 1312.06- M velber. 1-302.45: BeursnoteeriDge-1 3 353.50: Landbouwber. 3.52— Zuivelber. 5.30—5.35: Zuivelber. -6*1 6.67: Boekhoudles. 7 u.Engelsche^ DONDERDAG 8.15—5 n.Pers-, dels- en financieele ber. 12—12.05 velber. 1.302-45Boursnoteenng» 3.53-^3.57: Zuivelber 5.30—5.35: W ber. 7 u.Franscho les VRIJDAG. 6 15-5 u.: Pers-, handel financieele berichten. 1212.05: ber. 1.30 -2.45: Beursnoteennrt: 3.35—3.50: Landbouwber. 3-53—^ 3 Zuivelber 5.30- 5.35: Zuivelber. - 6.55: Stenografie les. 7 u Engels^l 8

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2